ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Σκέψη και δυνατότητες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mauripetalouda
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 15:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα , τις προάλλες χωρίς να το θέλω άκουσα τι σκεφτόταν ο φίλος μου.Στην αρχή νόμιζα ότι το είπε δυνατά και του απάντησα κανονικά , αυτός όμως με κοίταξε περίεργα και μου είπε ότι αυτό το είχε σκεφτεί χωρίς να το πει με λόγια..και η αλήθεια είναι ότι το άκουσα σαν ηχώ..μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτό και τι μπορώ να κάνω μ αυτό ?

Ευχαριστώ για τν χρόνο σας.

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 16:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αυτό που θέλει η Diwni, στο προηγούμενο θέμα στο επικοινωνία ψυχών. Λειτούργησες σαν δέκτης σ' αυτά που σκέφτηκε ο φίλος σου. Μάλλον, θα πρέπει τώρα να προσέχει τι σκέφτεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mauripetalouda
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 17:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι αυτό που θέλει η Diwni, στο προηγούμενο θέμα στο επικοινωνία ψυχών. Λειτούργησες σαν δέκτης σ' αυτά που σκέφτηκε ο φίλος σου. Μάλλον, θα πρέπει τώρα να προσέχει τι σκέφτεται.



Δηλαδή μπορεί να μου ξανασυμβεί ? μπορώ να το ελέγξω κάπως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheDarkLady
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 00:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα..Θα ηθελα μια βοηθεια αν ξερει βεβαια καποιος να μου απαντησει σε αυτο..Εχει τυχει πολλες φορες αν οχι τις περισσοτερες καποια ονειρα μου,που συνηθως εχουν να κανουν με καποια συγκεκριμενα ατομα,να βγαινουν ειτε στα χρονικα πλαισια του ονειρου (πχ σε ενα ονειρο ειδα οτι θα γινει κατι το μηνα Ιουνιο και εγινε πραγματι ετσι) ειτε σε σχεση με τα ατομα που βλεπω στο ονειρο (πχ στο τελευταιο ειδα οτι τσακωθηκα με ατομο που μιλουσα καθε μερα και μιλησα με ατομο που ειχα χρονια και παλι εγινε το ιδιο ακριβως 2 μερες μετα)..Επισης μου εχει τυχει καποιες φορες να δω/συναντησω ατομα για πρωτη φορα και χωρις καν να ανταλαξουμε κουβεντα να ξερω πραγματα για αυτα που κανεις δεν μου εχει πει..Το συζητησα με καποιον γνωστο και η γνωμη του ηταν πως αυτο ειναι χαρισμα και μπορω να το εξελιξω εγω οπως θελω...Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν οντως ειναι χαρισμα και αν οντως μπορω να το εξελιξω και με ποιον τροπο..Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 20:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όντως έχεις κάποιο χάρισμα, αλλά δεν έχεις ενδιαφέρον για την πνευματικότητα, τότε θα κοιτάς το δέντρο και θα χάνεις το δάσος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TheDarkLady
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 00:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια..Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει και τι μπορω να κανω γι'αυτο; Δηλαδη πως θα καταλαβω αν ειναι οντως και μεχρι που μπορω να το φτασω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιχάλης Μαρ.
Νέο Μέλος

Cyprus
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2013, 20:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Στέλνω για να απαντήσω στην "drak lady".Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και ξεχωριστός στις δυνατότητές του.Όλοι όμως κρύβουμε ένα ολόκληρο σύμπαν μέσα μας.Η ουσία είναι κατά πόσο θέλουμε να το ανακαλύψουμε με την γνώση του εαυτού μας και με το να γίνουμε κύριοι του εαυτού μας.Να απεγκλωβιστούμε δηλαδή από τις ανάγκες μας σε όσο πιο μεγάλο βαθμό μπορούμε,διότι μόνο έτσι είμαστε πραγματικά ελεύθεροι και ικανοί να γνωρίσουμε εμάς,και να ανακαλύψουμε τις δυνατότητες μας. Άρα γενικά μιλώντας σου είπα τον τρόπο. Αυτή είναι η βάση,η ουσία. Τώρα,ειδικά μιλώντας το αναπτύσσεις με τον πνευματισμό. Δεν είναι κάτι κακό ή τρομερό αυτό το θέμα. Οι ιδέες έρχονται στα μυαλά μας από έναν άλλο κόσμο, ο οποίος συνυπάρχει με τον δικό μας. Θυμήσου το δαιμόνιο του Σωκράτη.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι εγωιστής στις απόψεις μου. Άλλωστε αυτός που πραγματικά ξέρει τι λέει είναι αυτός που μπορεί να συζητήσει.

"Το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι το να πιστεύεις ότι υπάρχουν εμπόδια..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 13:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα. Στέλνω για να απαντήσω στην "drak lady".Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και ξεχωριστός στις δυνατότητές του.Όλοι όμως κρύβουμε ένα ολόκληρο σύμπαν μέσα μας.Η ουσία είναι κατά πόσο θέλουμε να το ανακαλύψουμε με την γνώση του εαυτού μας και με το να γίνουμε κύριοι του εαυτού μας.
Συμφωνω με τον Μιχάλης Μαρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TheDarkLady
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 21:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα..Θελω απλα να πω οτι κι εγω συμφωνω...Αλλα με μπερδευει ο ορος "πνευματισμος"..Δεν ξερω ακριβως πως το εννοεις αλλα με βαση αυτα που εχω διαβασει δεν νομιζω οτι ο πνευματισμος εχει καποια σχεση με ολα αυτα...Μηπως μπορεις να με κατατοπισεις λιγο περισσοτερο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andromedeia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 09:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andromedeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα , τις προάλλες χωρίς να το θέλω άκουσα τι σκεφτόταν ο φίλος μου.Στην αρχή νόμιζα ότι το είπε δυνατά και του απάντησα κανονικά , αυτός όμως με κοίταξε περίεργα και μου είπε ότι αυτό το είχε σκεφτεί χωρίς να το πει με λόγια..και η αλήθεια είναι ότι το άκουσα σαν ηχώ..μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτό και τι μπορώ να κάνω μ αυτό ?

Προφανώς είχατε μια επικοινωνία που ξεπέρασε τα όρια της κοινής ανθρώπινης επικοινωνίας. Αυτό δεν είναι παρά ένα σημάδι ότι οι άνθρωποι μπορούν να επικοινωνούν με τις σκέψεις τους και το έχουν ξεχάσει για κάποιο λόγο.

Το μυαλο είναι υπεύθυνο για όλα! Οπότε δεν μένει παρά να αρχίσουμε να θυμόμαστε όλοι μας αυτό το χάρισμα μας όσοι το έχουμε. Όλοι έχουν το δικό τους ξεχωριστό ψυχικό χάρισμα βέβαια. Και παραπάνω από ένα συνήθως...

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 12:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ενώ νομίζουμε ότι μια σκέψη που κάνουμε δεν την εκστομίζουμε, εντούτοις τη λέμε φωναχτά κι εμείς μπορεί να μην το συνειδητοποιούμε καν.
Δεν ξέρω εάν έχει συμβεί σε εσάς κάτι ανάλογο, εμένα πάντως μου έχει τύχει αρκετές φορές στη ζωή μου και μερικές φορές δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα στον κόσμο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 22:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω εάν έχει συμβεί σε εσάς κάτι ανάλογο
Μάλλον ναι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
htsopelas
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 03:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους htsopelas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εφοσον συμβαινει κατι τετοιο εχουμε ολοι κατα καιρους εκτεθει με τις σκεψεις μας,θα πρεπει δηλαδη να ειμαστε αυστηροι ακομα και με τη σκεψη μας?


Edited by - htsopelas on 27/04/2013 03:17:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2013, 16:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εφοσον συμβαινει κατι τετοιο εχουμε ολοι κατα καιρους εκτεθει με τις σκεψεις μας,θα πρεπει δηλαδη να ειμαστε αυστηροι ακομα και με τη σκεψη μας?

Νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και σίγουρα ο καθένας μας μπορεί να συλλογιστεί εάν οι σκέψεις του πρέπει να αντιμετωπίζονται σοβαρά ή όχι.
Για εμένα, το ζητούμενο δεν είναι να κρίνω αυστηρά τον εαυτό μου εξαιτίας των σκέψεων μου, για να οδηγήθηκα σ' αυτές κάποιος λόγος θα υπήρξε που με παρακίνησε, κάποιο ερέθισμα θα έλαβα ώστε να κάνω σκέψεις οι οποίες είτε με εκπλήσσουν είτε δεν μου είναι αρεστές.
Οπότε θεωρώ σημαντικότερο και πιο ωφέλιμο να δω τις αιτίες της γέννησής τους κι όχι την εμφάνισή τους καθεαυτή κι αποκομμένη από τις πηγές τους.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2013, 22:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ενώ νομίζουμε ότι μια σκέψη που κάνουμε δεν την εκστομίζουμε, εντούτοις τη λέμε φωναχτά κι εμείς μπορεί να μην το συνειδητοποιούμε καν.
Δεν ξέρω εάν έχει συμβεί σε εσάς κάτι ανάλογο, εμένα πάντως μου έχει τύχει αρκετές φορές στη ζωή μου και μερικές φορές δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα στον κόσμο.



In anticipation of my resurrection...




Mήπως σου έχει τύχει ποτέ να μιλάς ακατάπαυστα και να μη μπορείς να σταματήσεις;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιχαήλ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2013, 16:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
True Blood και έτσι..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 16:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν απο πολυ καιρο, ημουν με τον φιλο μου και καποια στιγμη τον ακουσα να με ρωταει κατι και του απαντησα με Ναι η Οχι δεν θυμαμαι ακριβως τι με ρωτησε. Μου ειπε ομως πως δεν με ρωτησε κατι...
Μια αλλη φορα κοιμομουν και ακουσα την μαμα μου να με φωναζει και μεσα στον υπνο μου της λεω "Ναι". Μετα απο λιγο ξυπνησε και με ρωτησε γιατι φωναξα και της ειπα αφου με φωναξες και λεει σκεφτομουν να σε φωναξω... Δεν ξερω τι ακριβως εγινε..
Ισως ο φιλος μου να ειπε αυτο που σκεφτηκε φωναχτα, ειμαι σιγουρη οτι το ακουσα. Αλλα μετα το αρνιοταν τοσο πολυ που πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω...

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy