ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΓΙΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 13:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
Εδω και πολυ καιρο αναρωτιεμαι ποιες απο αυτες τις γνωσεις που εχω αποκομισει ειναι αυτες που θα μπορουσαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να με κανουν να κατανοησω κατι περισσοτερο για την ζωη μου Βρηκα λοιπον οτι τα μονα θεματα που θα μπορουσαν ισως να μου δωσουν κατι προς αυτη την κατευθυνση για τις δικες μου παρουσες παντα αναγκες ηταν οτι αφορουσε την προσοχη και πως αυτη διαδικαζεται Με μεγαλο ενθουσιασμο λοιπον ανακαλυπψα κατι που πραγματικα με ταρακουνησε Αυτο το κατι λοιπον ηταν το φαινομενικα ασημαντο βιωμα οτι η ζωη μου ολη ειναι μηχανικη αρχιζοντας απο την ενστικτη λειτουργια της ορασης και πως αυτη σωματοποιειται Η αμεσση σκεψη μου ΑΝ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΘΩΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΝΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΩ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΒΑΘΜΟ .Αποφασισα λοιπον με εναυσμα καποιο βιβλιο που διαβαζω να ερευνησω το ζητημα του "υπνου" θυμηθηκα λοιπον το"ΤΑΥΤΙΣΗ ΓΟΗΤΕΙΑ ΥΠΝΟς"και αρχισα ναψαχνω Χωρις να το καταλαβω μερικες μερες τωρα εχω μπλεξει με θεωριες που ενω φαινομενικα ειναι του επιπεδου μου στερω απο τον εαυτο μου την ουσιαστικη ερευνα και διαπιστωνω ποσο λεπτα ειναι τα ορια και ποσο ευκολο το ξεστρατισμα

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2013, 02:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γεια σου xristosxatz
Θα μπορούσες να συγκριμενοποιήσεις κάπως περισσότερο τον λόγο που επέλεξες να ονομάσεις το παρόν θέμα "ΠΑΓΙΔΕΣ";
Ίσως θα ήταν καλύτερα να προσθέταμε και κάτι άλλο στον τίτλο, ώστε να είναι πιο κατανοητό το θέμα που συζητείται.

Σημ:
Και μια παράκληση. Προσπάθησε να χωρίζεις τις προτάσεις σου με τελείες και να χωρίζεις το κείμενό σου σε μικρότερα τμήματα (παραγράφους) ώστε να είναι πιο κατανοητό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 16:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse
Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για την παραδοχή του πόσο λιγότερη ελεύθερη βούληση έχουμε σε σχέση με αυτό που θα περιμέναμε; Π.χ. διάφορα κλασικά με τις επιλογές μας να έχουν ήδη παρθεί 0.5 δευτερόλεπτα, ή κάποια mindblowing πειραματάκια με την όραση ας πούμε, το φαινόμενο του σταματημένου ρολογιού, και διάφορα άλλα.

Προσπαθώ να βρω κάτι αρθράκια που έβρισκα του τύπου αυτού: http://www.cracked.com/article_17103_5-ways-your-brain-messing-with-your-head.html
Είχα βρει και ένα που λέει Χ πειράματα που δείχουν πως δεν έχουμε ελεύθερη θέληση.

Αυτά φυσικά μου είναι ενδιαφέροναι, αλλά υπαρξιάκα σπάνια με απασχόλησαν. Γιατί δεν αλλάζουν τίποτα, εγώ συνεχίζω να λειτουργώ όπως παλιά, απλώς τώρα γνωρίζω πόσο εύκολα εξαπατούμαι από τον οργανισμό μου.

Υπόψιν υπάρχει debate με τους επιστήμονες σχετικά με το αν η ελεύθερη βούληση υπάρχει η όχι. Άλλωστε τι είναι; Μια ιδέα πιστεύω.. βέβαια είναι μια ιδέα επειδή ακριβώς υπάρχει αυτή η μαγική αίσθηση της συνείδησης, ότι εγώ είμαι εδώ και νοιώθω τα πράγματα, κάτι πέρα από ένα μηχανικό ρομπότ. Αλλά είμαστε και μηχανικά σαν όντα.

I don't exist.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 19:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
quote:

Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για την παραδοχή του πόσο λιγότερη ελεύθερη βούληση έχουμε σε σχέση με αυτό που θα περιμέναμε; Π.χ. διάφορα κλασικά με τις επιλογές μας να έχουν ήδη παρθεί 0.5 δευτερόλεπτα, ή κάποια mindblowing πειραματάκια με την όραση ας πούμε, το φαινόμενο του σταματημένου ρολογιού, και διάφορα άλλα.

Προσπαθώ να βρω κάτι αρθράκια που έβρισκα του τύπου αυτού: http://www.cracked.com/article_17103_5-ways-your-brain-messing-with-your-head.html
Είχα βρει και ένα που λέει Χ πειράματα που δείχουν πως δεν έχουμε ελεύθερη θέληση.

Αυτά φυσικά μου είναι ενδιαφέροναι, αλλά υπαρξιάκα σπάνια με απασχόλησαν. Γιατί δεν αλλάζουν τίποτα, εγώ συνεχίζω να λειτουργώ όπως παλιά, απλώς τώρα γνωρίζω πόσο εύκολα εξαπατούμαι από τον οργανισμό μου.

Υπόψιν υπάρχει debate με τους επιστήμονες σχετικά με το αν η ελεύθερη βούληση υπάρχει η όχι. Άλλωστε τι είναι; Μια ιδέα πιστεύω.. βέβαια είναι μια ιδέα επειδή ακριβώς υπάρχει αυτή η μαγική αίσθηση της συνείδησης, ότι εγώ είμαι εδώ και νοιώθω τα πράγματα, κάτι πέρα από ένα μηχανικό ρομπότ. Αλλά είμαστε και μηχανικά σαν όντα.

I don't exist.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 20:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
Το να υποπτευεσαι οτι καθοριζεσαι απο τον οργανισμο οπως λες το ενστικτο κεντρο δηλαδη, ειναι κατι. Να το βιωνεις ομως απο στιγμη σε στιγμη ειναι κατι διαφορετικο Απο μονο αυτο σου δινει την θεληση για αλλαγη, τωρα ομως γνωριζοντας τι θες' επειδη εχεις γινει πολυ συγκεκριμενος Για να το βιωσεις ομως απο στιγμη σε στιγμη [δεν θα πω προυποθεση γιατι και εγω στο ψαξιμο ειμαι]θα πω ομως " πολυ καλο θα ηταν" αν ειναι δυνατον η προσοχη να τραβιεται απο το δυνατον λιγοτερα πραγματα Δυσλειτουργιες του σωματος ας πουμε τραβουν προσοχη'προσπαθεια να σταθεις'Ακομα και τα ματια να εχουμε ανοικτα εχουμε αποσπαση της προσοχης με αποτελεσμα λιγοτερη αντιληπτικοτητα Οταν κανεις ενα πραγμα η τουλαχιστον το δυνατο λιγοτερα εχεις τη δυνατοτητα να δεις να γευτεις αυτο που θελεις με μεγαλυτερη ακριβεια' κατι σαν ενα μικρο παγωμα Το αντιθετο πραγμα γινεται στην καθημερινη ζωη Συνεχη ερεθισματα με τις αντιστοιχες αισθησεις λαμβανουν χωρα Μας καθοριζουν μηχανικα και επειδη δεν μπορουμε να διαχωριστουμε απο αυτα ταυτιζομαστε μαζι τους, νομιζουμε οτι πρατουμε ΕΜΕΙΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 21:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
xristosxatz
σε περίπτωση που συνάντησες κάποια δυσκολία σχετικά με την σύσταση που σου είχα κάνει,

quote:
amalia:

Και μια παράκληση. Προσπάθησε να χωρίζεις τις προτάσεις σου με τελείες και να χωρίζεις το κείμενό σου σε μικρότερα τμήματα (παραγράφους) ώστε να είναι πιο κατανοητό.



Παραθέτω αμέσως παρακάτω μια μικρή τεχνική βοήθεια:

Θα περιμένουμε να προτείνεις και κάποια διευκρινιστική προσθήκη για τον τίτλο του θέματος που άνοιξες, αλλιώς θα τον αλλάξουμε εμείς όπως πιστεύουμε ότι ταιριάζει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 20:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
amalia

Oσο αφορα το θεμα ΠΑΓΙΔΕΣ ηταν αστοχος ο χαρακτηρισμος λογω ελειψης εμπειριας στην χρηση ηλ υπολογιστων και στα forum
Η συγκεκριμενη ονομασια, δοθηκε απλα και μονο επειδη μου ζητηθηκε να δοθει καποια ονομασια.
Περιεχει ομως μια εμπειρια και μια απαντηση που ειναι σημαντικες.
Οσο τώρα αφορα, το 'ΠΑΓΙΔΕΣ2' η επικεφαλιδα, αντιστοιχεί ακριβως στο θέμα και μάλιστα ειναι ένα προβλημα που μαστιζει τα αρχικα σταδια της ερευνας του εαυτου μας.
Ανοιχθηκε καινουργιο θεμα λογω του ότι το πρωτο κειμενο απο 'ΠΑΓΙΔΕΣ' ειναι μπερδεμενο απο τη μια και απο την αλλη, η σωστη κατα τα αλλα παρεμβαση σας, ''το πληκτρολογιο'' δεν δινει ισως την καλυτερη αντιπροσωπευτικη εικονα στο ζητημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 21:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Οπότε, εάν κατάλαβα καλά από το μήνυμά σου, θες να κρατηθεί το άλλο θέμα που άνοιξες, το ΠΑΓΙΔΕΣ 2 (ΠΑΓΙΔΕΣ (στην Εσωτερική Αναζήτηση))
(το οποίο και θα χρειαστεί να μετονομάσουμε κάπως, ώστε να είναι πιο κατανοητό τι πραγματεύεται).

Το παρόν θέμα απενεργοποιείται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy