ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο Μαθηματικός τύπος της Ελευθερίας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2013, 18:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H διαφορετικά ο τύπος του «Θεού», είναι ακριβώς ο ίδιος σε καταστάσεις που ούτε φαντάζεστε.

Ε=Α/Φ στην ν ( δύναμη )

Η Ελευθερία ( Ε ) ισούται με εσένα η εσάς ( Α ) δια των εξουσιών ( Φ ) συνολικός αριθμός ατόμων που μετέχουν στις εξουσίες, υψούμενων στην δύναμη ( ν ) αθροιστικά οι εξουσίες, που επιτρέπεις να σου επιβάλλονται ( που αποφασίζουν για σένα χωρίς εσένα ).

Παραδείγματα:

Βάλτε στο Α τον εαυτόν σας, αρά το Α είστε μόνο εσείς αρά είναι 1.

Βάλτε στο Φ την σύντροφό σας , και φανταστείτε ότι μόνο αυτή επηρεάζει την σχέση σας αρά το Φ είναι 1 και η σχέση σας το ν δηλαδή είναι και αυτό 1.

Αν λύσετε την εξίσωση, το αποτέλεσμα της θα είναι Ε=1, το ελάχιστο ζητούμενο δηλαδή.

Κάντε το ίδιο άλλα προσθέτοντας στο Φ την πεθερά σας και τον πεθερό σας γιατί και αυτοί παρεμβαίνουν στη Ελευθερία της σχέσεως σας, τότε το Φ θα είναι 3 και το v θα είναι δύο (δεύτερη επέμβαση στην ελευθερία της σχέσεως σας), αν λύσετε την εξίσωση τότε το αποτέλεσμα θα είναι E=0,11.

Οποιοδήποτε αποτέλεσμα μικρότερο της μονάδας είναι στέρηση της Ελευθερίας σας.

Επαναλάβετε αν θέλετε το παράδειγμα με την παρέα σας την πόλη σας, το Κράτος σας κλπ.

Αν πάμε στην Ελλάδα έχουμε ως Α το σύνολο του πληθυσμού της Ελλάδας, ως Φ έχουμε το σύνολο των ατόμων που συμμετέχουν στην ελευθερία σας (βουλευτές, δικαστικοί, πολιτικά διοριζόμενα βοηθητικά πρόσωπα κλπ.) και στον ν τις εξουσίες πχ. 3.


Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 01:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφέρον..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 08:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως πιστεύω πως τα μαθηματικά δεν μπορούν να δείξουν τις σχέσεις ανάμεσα σε ανθρώπους

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 11:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες διάβασα ότι στην Αυστραλία για να σώσουν ένα κοπάδι από περίπου 150 δελφίνια, που είχε εγκλωβιστεί σε αβαθή νερά και ήδη ένα από αυτά είχαν ξεβραστεί στην ακτή, το Λιμενικό της Αυστραλίας έπιασε ένα νεαρό, μικρό δελφίνι και αφού το οδήγησε στα βαθιά το κράτησαν φυλακισμένο, τα άλλα δελφίνια άκουσαν τις φωνές του και έτρεξαν για να το σώσουν, όταν πλησίασαν το Λιμενικό της Αυστραλίας ελευθέρωσε το μικρό Δελφίνι και τα Δελφίνια σώθηκαν.

Μην βλέπετε τα πράγματα αποκλειστικά και μόνο, από την πλευρά των Δελφινιών, τα Δελφίνια πιθανότατα νόμιζαν ότι έσωσαν το μικρό Δελφίνι, από τους κακούς ανθρώπους, με την εμφάνιση τους στα βαθειά νερά, ενώ στην πραγματικότητα σώθηκαν τα ίδια, θεωρώ ότι πρέπει να προσπαθήσετε να βλέπετε τις καταστάσεις όχι όπως ακριβώς σας εμφανίζονται, αλλά έξω και πίσω ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.

Ένας μαθηματικός τύπος σίγουρα δεν διέπει τις ανθρώπινες σχέσεις, αποδεικνύει όμως τα προβλήματα και προτρέπει τις πιθανές λύσεις τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 17:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες σας έγραψα τον μαθηματικό τύπο της Ελευθερίας, και σαν εισαγωγή σας έγραψα «H διαφορετικά ο τύπος του «Θεού», είναι ακριβώς ο ίδιος σε καταστάσεις που ούτε φαντάζεστε», σας το έγραψα αυτό γιατί είναι ο «ίδιος» με τον γενικό τύπο της ενέργειας.

Ε = Χ / Μ στην –ν (δύναμη)

Δηλαδή η Ενέργεια (Ε) ισούται με το (Χ) Πυκνότητα Χρόνου, διά την Μάζα (Μ)στην μείον (ν) όπου (ν) είναι ο συντελεστής πυκνότητας χώρου.

Ο μαθηματικός τύπος της ενέργειας, είναι η ενέργεια που δεν έχει μετρητή (χρήμα), ούτε στην αρχή του, ούτε στην μέση του, ούτε στο τέλος του, συμπεριλαμβάνει δε, κάθε μέχρι σήμερα γνωστό σας τύπο (πχ. E=m*c στο τετράγωνο)

Η πυκνότητα χώρου έχει σχέση με την πυκνότητα ύλης του συστήματος αναφοράς (πλανητικό σύστημα, γαλαξίας, σύμπαν), οι τιμές του πρέπει να είναι μεταξύ 13 και 19, στον γαλαξία μας πρέπει να είναι ή 15 ή 16.

Η Πυκνότητα του Χρόνου έχει να κάνει με τον τύπο Χ = π • ρίζα 3 / ω • ψ, ας τον αφήσουμε προς το παρόν.

Πραγματικά μου είναι ιδιαιτέρα δύσκολο να σας τα εξηγήσω όλα αυτά, τον Ιούνιο του 2006 είχα καταθέσει μια ευρεσιτεχνία στον Ο.Β.Ι., την αριθμό 1006249, Παραγωγή Ηλεκτρικής ενέργειας, και δημιουργία “αντί βαρύτητας“ και “υπέρ βαρύτητας“ και “ενοποιημένου πεδίου“ το δίπλωμα μου το έδωσαν τον Φεβρουάριο του 2009 !!!, την θεωρία που βασίζετε ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας μπορείτε να δείτε στο http://solomakakis.blogspot.gr/2008/04/blog-post_20.html ,ελπίζω ότι θα σας βοηθήσει για να τα καταλάβετε τα πιο πάνω,από τότε και μετά από πολλά πειράματα, τα οποία συνεχίζω ακόμα, κατέληξα σε αυτά που σας γράφω.

Ευελπιστώ ότι στο forum σας υπάρχουν άτομα με ανοιχτά μυαλά, και ότι θα μπορέσουμε να το συζητήσουμε το θέμα, κλείνοντας θα ήθελα να σας πω ότι πιστεύω ότι η γνώση πρέπει να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 19:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε ρωτήσω, εσένα η ελευθερία σου με τι ισούται;

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 11:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σε ρωτήσω, εσένα η ελευθερία σου με τι ισούται;

Η Ερώτηση σας είναι το ζητούμενο, δυστυχώς δεν μπορώ να σας απαντήσω, δεν νομίζω ότι διαθέτω το σύνολο των γνώσεων που απαιτούνται για να το κάνω, η άποψη μου είναι ότι η Ελευθερία δεν είναι μια άποψη, μία κατάσταση, αλλά ότι είναι ένα σύνολο απόψεων και καταστάσεων.

Θα μπορούσα να σας γράψω 20 ή 50 ή 100 ή περισσότερες απόψεις μου, αλλά αυτό δεν θα είχε κανένα νόημα, γιατί μπορεί οι απόψεις μου αυτές για σας ή για κάποιον άλλο να μην σημαίνουν Ελευθερία, και το αντίθετο οι απόψεις σας ή οι απόψεις κάποιου άλλου να μην σημαίνουν Ελευθερία για μένα.

Παράδειγμα: Η γενική άποψη μου, είναι ότι η Ελευθερία δεν είναι προσωπική αλλά συνολική, δηλαδή οι Άνθρωποι που αποτελούν ένα ζευγάρι, μια παρέα, μια Πόλη, ένα Κράτος κάνουν συμφωνίες, συμβόλαια, Νόμους, Συντάγματα πέστε τα όπως θέλετε και με βάση αυτά αποφασίζουν να ζήσουν μαζί.

Σας μεταφέρω μερικές απόψεις άλλων αρμοδιότερων από μένα που απηχούν και κάποιες από τις απόψεις μου για την Ελευθερία, φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι με αντίστοιχες απόψεις για το τι είναι Ελευθερία.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Επιδίωξη της τυραννίας είναι να πτωχεύσουν οι πολίτες, αφενός για να συντηρείται με τα χρήματα τους η φρουρά του καθεστώτος και αφ ετέρου για να είναι απασχολημένοι οι πολίτες και να μην τους μένει χρόνος για επιβουλές.

Σε αυτό το αποτέλεσμα αποβλέπει τόσο η επιβολή μεγάλων φόρων, η απορρόφηση των περιουσιών των πολιτών, όσο και η κατασκευή μεγάλων έργων που εξαντλούν τα δημόσια οικονομικά.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Κάθε λαός είναι άξιος των ανθρώπων που τον κυβερνούν . Κανείς δεν είναι πιο υποδουλωμένος από εκείνους που εσφαλμένα πιστεύουν πως είναι ελεύθεροι. Όσοι αδιαφορούν για τα κοινά είναι καταδικασμένοι να εξουσιάζονται πάντα από ανθρώπους κατώτερούς τους.

ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ
Μεταχειρίσου τους γονείς σου με τον τρόπο που επιθυμείς να σου συμπεριφέρονται τα παιδιά σου.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.

ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ
Αγαπάτε αλλήλους.
Ο έχων 2 χιτώνες πρέπει να δίνει τον έναν.
Οι καταστάσεις πρέπει να υπηρετούν τους ανθρώπους, και όχι οι άνθρωποί τις καταστάσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 23:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει η ερώτηση να σου φανεί κάπως...κάπως, αλλα εγώ θα την κανω. Φυσικά μπορει η απάντηση σου μπορει να είναι η ίδια (Να μάθω να βλέπω έξω και πίσω απο τις καταστάσεις).
Εγώ όμως θα την κανω.
Ποιος ο λόγος της ύπαρξης αυτού του τύπου, αφού το αποτέλεσμα διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Είναι μόνο για προσωπική χρήση;

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 12:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς κάτι δεν έγινε κατανοητό.

Ο τύπος δεν διαφέρει από Άνθρωπο σε Άνθρωπό.

Λύνοντας τον τύπο με διάφορα σενάρια, θα ανακαλύψεις την διαχρονική Ιστορική ορθότητα του, δηλαδή ότι όσες περισσότερες εξουσίες εμπλέκονται στην Ελευθερία του Ανθρώπου, τόσο ανελεύθερος είναι ο Άνθρωπός.

Οι μέχρι σήμερα προσπάθειες μου επίλυσης του τύπου μου έχουν καταδείξει ότι σε πολιτικό – κοινωνικό επίπεδο μόνο η «Άμεση Δημοκρατία» (ή κάποιο ίδιο πολίτικο – κοινωνικό σύστημα) επιτρέπει την Ελευθερία στον Άνθρωπο.

Αν κάποιος άλλος βρει θετική λύση του τύπου με οποιοδήποτε, ακόμη και μη γνωστό μέχρι σήμερα κοινωνικό – πολιτικό σύστημα, παρακαλώ να το γράψει.

Επίσης αν το (Φ) δηλαδή αν τα άτομα που εμπλέκονται στην Ελευθερία σου, είναι μηδέν (0), έχεις «άπειρη Ελευθερία», αυτό θα μπορούσε να συμβεί αν ζούσες μόνος σου σε ένα ξερονήσι, σε έναν άλλο πλανήτη, σε μια σκήτη στο Άγιο όρος κλπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 14:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι μοιραζόμαστε ελευθερία, όταν είσαι εσύ και ο/η σύντροφος. Πιο ελεύθερος είσαι αν είσαι μόνος.

Μήπως Α = 1, Φ = 2 (και οι δύο μετέχετε), ν=1 (αυτή). Ε = 0.5
Μπορεί να φαίνεται πιο εγωϊστικό (η δικιά μου εξούσια).

Αλήθεια, αν στο άλλο παράδειγμα δεν βάλουμε το Α ως ο πληθυσμός της Ελλάδος, αλλά πάλι Εγώ Α=1, τότε άστα να πάνε. Εξαρτάται βέβαια και τι θεωρεί ο καθένας ως ελευθερία. Αν δεν ζητάς πολλά, τότε εντάξει. Είναι υποκειμενικό. Μήπως να βάλουμε για Α ένα νούμερο του πληθυσμού των ανθρώπων με τους οποίους τα πάμε καλά ή γενικώς δεν έχουμε προβλήματα;

Φυσικά όλα αυτά είναι μια μαθηματική παραδοχή, είναι ενδιαφέρον μόνο σαν κάτι με το οποίο θα μπορούσαμε να βάλουμε αριθμούς, και μετά να τσεκάρουμε αν το αποτέλεσμα ανταποκρίνεται με την πραγματικότητα και τι μας λέει αυτό για την πραγματικότητα. Εννοείται δεν δίνει και την απόλυτη απάντηση, τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα, απλώς είναι food for thought μαθηματικοποιημένο.

I don't exist.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 16:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, τώρα ήλθε στην πραγματική της διάσταση η συζήτηση, η Ελευθερία είναι Φιλοσοφία δεν είναι μαθηματικά, ο μαθηματικός τύπος της Ελευθερίας αποτελεί απλά ένα μέσον προσέγγισης της Ελευθερίας.

Διαβάζοντας αυτά που έχω γράψει μέχρι τώρα ανακάλυψα ότι δεν σας έχω γράψει την ερμηνεία των γραμματων του τύπου.

Ε = Ελευθερία ( αυτονόητο)

Α = Άνθρωπος ή οποιοδήποτε άλλο νοήμων ων ( αυτονόητο )

Φ = Φυλακή ( με την ευρύτερη έννοια της λέξεως, κάποιοι αθροιστικά, που δέχεστε ή δεν δεχεστε να επηρεάζουν την Ελευθερία σας )

ν = αριθμός που υψώνει στην δύναμη, αθροιστικά οι ομάδες, αυτών που επηρεάζουν την Ελευθερία σας

Optimouse έγραψες

quote:
Μήπως Α = 1, Φ = 2 (και οι δύο μετέχετε), ν=1 (αυτή). Ε = 0.5, Μπορεί να φαίνεται πιο εγωϊστικό (η δικιά μου εξούσια).

Λάθος εσύ δεν μπορείς να αντιτίθεσαι στην Ελευθερία σου, αν το κάνεις αυτό τότε πρέπει να πάμε και να δούμε άλλες μη φυσιολογικές Ανθρώπινες καταστάσεις.

quote:
Αλήθεια, αν στο άλλο παράδειγμα δεν βάλουμε το Α ως ο πληθυσμός της Ελλάδος, αλλά πάλι Εγώ Α=1, τότε άστα να πάνε. Εξαρτάται βέβαια και τι θεωρεί ο καθένας ως ελευθερία. Αν δεν ζητάς πολλά, τότε εντάξει. Είναι υποκειμενικό. Μήπως να βάλουμε για Α ένα νούμερο του πληθυσμού των ανθρώπων με τους οποίους τα πάμε καλά ή γενικώς δεν έχουμε προβλήματα;

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς την αντιλαμβάνεσαι την Ελευθερία σου και βάζεις απέναντι στην προσωπική Ελευθερία σου, τα δισεκατομμύρια της Ανθρώπινης Φυλής ή τα τρισεκατομμύρια των Φυλών του Σύμπαντος, Πανσυμπαντικός Αυτοκράτορας, Πανσυμπαντικός Δικτάτορας, Θεός, Διάολος ή κάτι άλλο ;

Συμφωνώ μαζί σου ότι ο μαθηματικός τύπος της Ελευθερίας είναι «τροφή για σκέψη» αλλά κάθε Φιλοσοφική έννοια δεν είναι "τροφή για σκέψη" ; Επίσης η χρήση των μαθηματικών στην Φιλοσοφία, τουλάχιστον για μας τους Έλληνες, δεν γίνετε για πρώτη φορά, πρώτος διδάξας ήταν ο Πυθαγόρας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 11:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε συγκεντρωμένα μερικά παραδείγματα του μαθηματικού τύπου της Ελευθερίας.

Προσωπική Ατομική Ελευθερία = Ατομικά εσύ / Κανένας απέναντι στην Ελευθερία σου στην μηδέν (Ελευθερία)

Πνευματική Ελευθερία = Εσύ / Θεός στην 1 (Ελευθερία)

Προσωπική Ελευθερία στην σχέση σου = Ατομικά εσύ / Ο - Η σύντροφος σου στην 1 (Ελευθερία)

Οικογενειακή Ελευθερία = Εσύ και Ο – Η σύντροφός σου / Τα παιδιά σας στην 1 (Ελευθερία)

Παρέα (φίλοι) = όλη η παρέα / όλη η παρέα στην 1 (Ελευθερία)

Φασισμός = Ο πληθυσμός του Έθνους / Στρατός + Βουλή + Δικτατορική συμμορία + οτιδήποτε άλλο στην 3 η μεγαλύτερο (Σκλαβιά)

Αυτοκρατορία = Ο πληθυσμός του Έθνους / Στρατός + Βουλή + Αυτοκρατορική συμμορία + οτιδήποτε άλλο στην 3 η μεγαλύτερο (Σκλαβιά)

Κομμουνισμός = Ο πληθυσμός του Έθνους / Κομμουνιστικός Στρατός + Κομμουνιστικό Κόμμα + οτιδήποτε άλλο στην 2 η μεγαλύτερο (Σκλαβιά)

Κοινοβουλευτισμός = Ο πληθυσμός του Έθνους / Βουλή + Κομματική συμμορία + Δικαστές + οτιδήποτε άλλο στην 3 η μεγαλύτερο (Σκλαβιά)

Άμεση Δημοκρατία = Ο πληθυσμός του Έθνους / Ο πληθυσμός του Έθνους στην 1 (Ελευθερία)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 11:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να κάνετε μια ερώτηση στον εαυτόν σας και να του απαντήσετε.

Πως είναι δυνατόν για τον εαυτόν σας, την οικογένεια σας και τους φίλους σας όχι μόνο να ζητάτε αλλά να απαιτείτε, η επίλυση του μαθηματικού τύπου της Ελευθερίας, να έχει αποτέλεσμα 1 ή μεγαλύτερο και στην κοινωνία – πολιτική ακριβώς το αντίθετο.
Δεν μπορεί να είστε ταυτόχρονα και με την «Ελευθερία» και με την «Σκλαβιά».

Είναι σας να πηγαίνετε σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού και να χειροκροτείτε τον Ολυμπιακό όταν έχει την μπάλα, να θριαμβολογείτε όταν βάζει γκολ ο Ολυμπιακός και ταυτόχρονα να χειροκροτείτε τον Παναθηναϊκό όταν έχει την μπάλα και να ξανά θριαμβολογείτε όταν βάζει γκολ ο Παναθηναϊκός.

Στην χειρότερη περίπτωση θα σας πλακώσει όλη η εξέδρα και στην καλλίτερη θα σας πετάξουν έξω από το γήπεδο.

Σκεφτείτε και κάτι άλλο, υποθέστε ότι είστε ένα άλλο νοήμον ον, που δεν ανήκει στην ανθρώπινη φυλή, και βλέπει ότι σε αυτόν τον πλανήτη επικρατεί, ο παραπάνω περιγραφόμενος «σχιζοφρενής παραλογισμός» τι ακριβώς θα κάνει ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2013, 17:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Πολλές και ενδιαφέρουσες οι σκέψεις.

Δεν είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνομαι την ελευθερία μου. Δεν θεωρώ (τουλάχιστον ακόμα) πως ζω σε μια μη ελεύθερη κοινωνία. Φαντάζομαι βέβαια πόσο χειρότερα θα ήταν αν ζούσα σε μια πιο ανελεύθερη χώρα με δικτατορικό καθεστώς ή πολύ θρησκευτικό φανατισμό. Καμιά φορά όταν το σκέφτομαι χαίρομαι που ζω στην Ελλαδίτσα μου αν και θα προτιμούσα π.χ. καμιά Σκανδιναβική χώρα.

Τέσπα το θέμα είναι ότι μεγάλωσα σε κάτι που το συνήθισα και μου φαίνεται εντάξει, μια κοινωνία με τους νόμους της που κάποιοι φτιάξανε για μένα πριν από μένα χωρίς να με ρωτήσουν αλλά άμα με ρωτούσαν θα ήξερα να τους απαντήσω πια είναι η ιδανική μου πολιτεία; Όχι βέβαια, και ακόμα και αν ήξερα θα ήταν αποτέλεσμα της εκάστοτε παιδείας και κοινωνικών άγραφων κανόνων που άλλη ηθική θα μας δίδασκαν αν ήταν στην Ελλάδα και άλλη π.χ. στην Κίνα. Αλλιώς θα αντιλαμβανόμουνα και την έννοια της ελευθερίας (π.χ. στην Κίνα μπορεί να είχα συνηθήσει και να θεωρούσα τα χειρότερα νορμάλ, έλα μωρέ έχω την δουλειά μου στο εργοστάσιο που φτιάχνουν τα iphone, μια χαρά είμαι, έτσι ξέρω πως ζούνε οι ανθρώποι)

Δεν χαίρομαι η λυπάμαι για αυτό, απλώς εκφράζω γιατί δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά για το πως αντιλαμβάνομαι την ελευθερία στην κοινωνία. Προσωπικά πάλι πιο ανελευθερία αντιλαμβάνομαι στην οικογένεια ή στις σχέσεις και αυτό πάλι λόγω προσωπικών εμπειριών. Π.χ. σε μια οικογένεια με αυστηρούς γονείς είναι η ελευθερία 1; Και άμα αντιστρέψουμε τις σχέσεις: Παιδιά/Γονείς θα είναι ίση; Ακόμα και μη αυστηροί οι γονείς, πάλι λιγότερα θα του επιτρέπεται να κάνει το παιδί λόγω ηλικίας σε σχέση με τους γονείς. Θα υπάρχουν δηλαδή κάποιοι περιορισμοί.

Τώρα στο θέμα των κράτων δηλαδή η απόλυτη ελευθερία θα ήταν αν ήταν όσο δυνατόν περισσότερο μειωμένες οι εξουσίες; Μπορεί. Αλλά δεν ξέρω πως θα ήταν, κάτι που λειτουργεί έστω με κάποιους κανόνες και βγάζεις άκρη (και ας μην λειτουργεί ακριβώς σωστά στην Ελλαδίτσα), ξαφνικά να είναι πλήρης αναρχία. Πάλι βέβαια η ιδέα μου της ελευθερίας είναι σχετική με το τι έχεις ζήσει και έχεις συνηθήσει, αν πάμε στο μέλλον προς τα χειρότερα μπορεί να ξαναθυμηθώ αυτή τη συζήτηση και να πω ναι τότε είχαμε κάποια ελευθερία που δεν έχουμε τώρα.

I don't exist.

Edited by - Optimouse on 02/03/2013 17:30:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 13:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανθρωπότητα έχει πολλές επιλογές για το μέλλον της, τα πιθανά μελλοντικά σενάρια για την ανθρωπότητα είναι εκατοντάδες, δυστυχώς αλλά τα περισσότερα από τα αυτά τα σενάρια μπορούν να πραγματοποιηθούν μόνο όταν η ανθρωπότητα αποδεσμευτεί από τον πλανήτη της, στην ανθρωπότητα ή σε μέρος αυτής, δεν δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να αυτοδιαχειριστεί την ζωή της και το μέλλον της, εκτός ενός μικρού χρονικού διαστήματος, του διαστήματος της αρχαίας Αθηναϊκής Δημοκρατίας, πάντα υπήρχαν κάποιοι «Σοφοί» η κάποια «πολιτική συμμορία» (εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα Αδόλφου Χίτλερ, κόμμα Μπαρ Σαντάμ Χουσεΐν, ο κομουνισμός του Λένιν κλπ.) που αποφάσιζε για το καλό της.

Ένα από τα σενάρια αυτοδιαχείρησης της ανθρωπότητάς είναι και η «ΗθοΔημοκρατία», ένα σενάριο που από κατασκευής του προσπαθεί να αποκλείσει τεμπέληδες, εξυπνάκηδες, λαμόγια, απατεώνες, κλέφτες, ληστές, πειρατές, δολοφόνους κλπ. που με τα σημερινά πολιτικοκοινωνικά συστήματα βρίσκουν άπλετους χώρους δραστηριοποίησης.

Η «ΗθοΔημοκρατία» είναι ένα νέο πολίτευμα όπου δεν υπάρχει το χρήμα, ως μέσον συναλλαγής και υποδούλωσης, όπου δεν υπάρχει η ιδιοκτησία, τα πάντα ανήκουν σε όλους μας, όπου οι οποιοδήποτε νόμοι για να ισχύσουν πρέπει να έχουν ψηφιστεί τουλάχιστο από το 75% συν ένας, από το σύνολο της ανθρωπότητας, όπου όλοι θα είναι ίσοι απέναντι όλων, ότι, ότι παράγουμε ανήκει σε όλους, μας, ότι όλοι ΕΜΕΙΣ θα ήμαστε οι πολιτικοί, οι βουλευτές, οι νομοθέτες, οι ένορκοι, οι δικαστές κλπ.
Ο Άνθρωπος δεν είναι ένα προ-προγραμματιζόμενο όν, δεν είναι ρομπότ, είναι ένα ελεύθερο σκεπτόμενο νοήμον όν και νομίζω ότι τώρα που απέδειξαν την αναποτελεσματικότητα τους όλα τα υπάρχοντα κοινωνικοπολιτικά συστήματα, ήλθε η ώρα να πάρει στα χέρια της η ανθρωπότητα την τύχη της και το μέλλον της.

Την «ΗθοΔημοκρατία» ή οποιοδήποτε νέο πολιτικό σύστημα αποφασίσετε πρέπει να το ξεκινήσετε από λευκό χαρτί, τα πάντα πρέπει να τα ξαναγράψετε και να τα ψηφίσετε.

Κλείνοντας για να γίνει περισσότερο αντιληπτό η «ΗθοΔημοκρατία» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί «το πολίτευμα του καναπέ», ο κάθε ένας μας επιβάλετε και πρέπει να ψηφίζει για όλα, κάθε εβδομάδα, κάθε μήνα κλπ. από όπου και αν βρίσκετε, με όποιο μέσον διαθέτει, από την τηλεόραση, το κινητό του τηλέφωνο, το σταθερό του τηλέφωνο, τον φορητό υπολογιστή του, τον σταθερό υπολογιστή του, τα κέντρα ψήφου κλπ. (π.χ. τα σημερινά ΚΕΠ). Είναι ένα πολίτευμα που πρέπει να ανήκει σε όλους μας, πρέπει όλοι οι πολίτες να κάνουν προτάσεις, στον σημερινό τομέα του ο καθένας η όπου άλλου νομίζει, το κλειδί είναι η συνεχής και απρόσκοπτη συμμετοχή των πολιτών στην «ΗθοΔημοκρατία».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy