ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2013, 19:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Χαίρετε,

Διάβασα στα γρήγορα τη συζήτηση που με παραπέμψατε, αλλά ομολογώ πως δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιο πράγμα συζητάτε.

Με παραξένεψε όμως το σχόλιο του “ΑΜΕΙΝΙΑΣ” της 19/04/2013, 23:35:05. Υπονοεί μήπως οτι το κείμενο των σημειώσεων του μαθήματος Ν4 άλλαξε κάποια στιγμή πρόσφατα; Κοιτάζοντας την ημερομηνία του html στον υπολογιστή-μου, βλέπω οτι η τελευταία ενημέρωσή του έγινε στις 11 Μαΐου 2012, 10:36 πμ. Επίσης, μόνο ένας άνθρωπος προς το παρόν, δηλ. ο υπογράφων, έχει τη δυνατότητα αλλαγής των κειμένων του Δ.Ε.Π., που άλλωστε ανήκουν στον προσωπικό-μου ιστοχώρο (foundalis.com) — για την ώρα τουλάχιστον. Εννοείται οτι κανείς άλλος δεν επιτρέπω να μπαίνει και να αλλάζει το περιεχόμενο σελίδων του προσωπικού-μου ιστοχώρου. Αν ποτέ το Δ.Ε.Π. αποκτήσει το δικό-του ιστοχώρο, τότε οι αλλαγές από άλλους θα είναι δυνατές.

Για την περίπτωση της περιστρεφόμενης χορεύτριας θα συμφωνήσω με το σχόλιο του χρήστη “amalia” της 4/4/2013, 4:10:32:
“Osmosis δεν έχω υπόψη μου κάποια επιστημονική έρευνα σχετικά με το ζήτημα της χορεύτριας όσον αφορά στην υπόθεση της πλαγίωσης και δε νομίζω κιόλας να υπάρχει. Την ξέρω όμως την υπόθεση από τότε που ξεκίνησε, κάποια στιγμή μέσα στο 2007. Από τότε είχε κυκλοφορήσει ως παράδειγμα πλαγίωσης (όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα) αλλά τα πράγματα με την εγκεφαλική πλαγίωση είναι πολύ πιο πολύπλοκα για να μπορούν να παρασταθούν ικανοποιητικά με τη συγκεκριμένη χορεύτρια.
Και δεν είναι και αυτό το μεγάλο ενδιαφέρον με την εικόνα αυτή, όπως και με άλλες αμφίσημες εικόνες. Το ενδιαφέρον είναι το γιατί και με ποιον τρόπο κάνει ο εγκέφαλός μας τη μία ή την άλλη ερμηνεία σε ένα ερέθισμα που στην ουσία του δεν αλλάζει. Με άλλα λόγια, σε κάθε φορά περιστροφής που αντιλαμβανόμαστε, το ερέθισμα στον αμφισβληστροειδή είναι το ίδιο. Παρολαυτά, η αντίληψη που έχουμε είναι δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη περιστροφή. Το τι γίνεται μέσα στον εγκέφαλό μας κάθε φορά που επιλέγουμε να αντιληφθούμε τη χορεύτρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, είναι αυτό που έχει ενδιαφέρον. Τα νευρωνικά πρότυπα που συνδέονται με τη μία ή την άλλη αντίληψη έχουν σημαντική συσχέτιση με τη λειτουργία της συνειδητής αντίληψης και μπορούν να βοηθήσουν τη νευροεπιστήμη στην αναζήτηση νευρωνικών αντιστοίχων της συνείδησης/αντίληψης. Και πάνω σε αυτό, ναι, υπάρχουν πολλές έρευνες. Όχι συγκεκριμένα με τη χορεύτρια (αν και νομίζω πως κάπου είχα συναντήσει μια αναφορά) αλλά κυρίως με τη χρήση διάφορων αμφίσημων εικόνων.”
Μπορεί πράγματι το θέμα με τη χορεύτρια να είναι τυχαίο, όπως π.χ. η αντίληψη που έχουμε ενός Necker cube (υποθέτω θα γνωρίζετε σχετικά). Η εικόνα όμως έχω παρατηρήσει οτι τουλάχιστον κινεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη-διδασκόμενου. Γίνεται πάντα προσπάθεια ώστε το περιεχόμενο των μαθημάτων του Δ.Ε.Π. να μη μοιάζει με ένα “ξερό” ακαδημαϊκό κείμενο, που έχει συνέπεια την εξάρθρωση της κάτω σιαγόνας του αναγνώστη.

Σας στέλνω το παρόν σαν προσωπικό μήνυμα, και δεν επιδιώκω, ούτε και σας συνιστώ να κάνετε χρήση-του σε αναρτήσεις-σας. Στην περίπτωση όμως που θελήσετε να κάνετε κάτι τέτοιο, αγνοώντας την υπόδειξή μου, παρακαλώ να το κλείσετε σε ελληνικά εισαγωγικά («») και να μην αλλάξετε ούτε ένα κόμμα, περιλαμβάνοντας και την παρούσα παράγραφο, όπως και την υπογραφή-μου, παρακάτω.

Φιλικά,
-Χάρης Φουνταλής.»

Με τη δημοσίευση του δε θέλω να θίξω την αξιοπιστία κανενός, παρά να υπερασπίσω την αξιοπιστία του ιστοχώρου του Χάρη Φουνταλή (foundalis.com)η οποία άθελα μου, αλλά εξαιτίας μου, τέθηκε υπό αμφισβήτηση.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 00:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τη δημοσίευση του δε θέλω να θίξω την αξιοπιστία κανενός, παρά να υπερασπίσω την αξιοπιστία του ιστοχώρου του Χάρη Φουνταλή (foundalis.com)η οποία άθελα μου, αλλά εξαιτίας μου, τέθηκε υπό αμφισβήτηση.

Μπορώ να καταλάβω το άθελά μου, αδυνατώ όμως να πώ το ίδιο και για το εξαιτίας μου.

Διακρίνω κάποια "παραδοχή" ενοχής ή κάνω λάθος?
Δεν σου έβαλε κανείς το Ρέμινγκτον στον κρόταφο Οσμοσις.Μόνος σου το διαπλάτυνες,με εκείνο το θρυλικό << εντάξει σας ζητώ συγνώμη>> και το κατέστησες προφανές με το άλλο θρυλικό << Αυτό που έκανα ήταν να σας αυθυποβάλω ώστε να δείτε αυτό που ήθελα και να σας κάνω να φανείτε αναξιόπιστοι!>>

Και τώρα επιστρατεύεις κάποιον επώνυμο,εν γνώση του ή εν αγνοία του, μόνο εσυ το γνωρίζεις,να σε δικαιώσει.
Σε τι Οσμοσις?

Στις ίδιες σου τις εκφράσεις?

εντάξει σας ζητώ συγνώμη

Αυτό που έκανα ήταν να σας αυθυποβάλω ώστε να δείτε αυτό που ήθελα και να σας κάνω να φανείτε αναξιόπιστοι!


Θα θεωρούσα δίκαιο,να μας πείς εσυ ή ο κ.ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας,τι έννοια αποδίδουν και σε τι, οι ανωτέρω με bold φράσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 01:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis,

quote:
Απλά δεν υποστηρίζει αυτά ακριβώς που λες.

Λες ψέματα!
Υποστηρίζει ακριβώς αυτό, ξαναγράφω, μέχρι στιγμής! Μπορεί να έχει νέα δεδομένα και να μην έχει χρόνο να κάνει τις διορθώσεις! Μέχρι στιγμής πάντως, υποστηρίζει την άποψη μου (η οποία διαμορφώθηκε από την ανάγνωση του κειμένου του και επαληθεύτηκε από τον πειραματισμό μου) .


Τελικά,στην επιστολή ,φ έ ρ ε τ α ι ,ο υπογράφων, να συμφωνεί με την ...Αμαλία.
Παρ' ότι έκανες εσύ επαφή μαζί του(?),δεν φαίνεται να συμφωνεί με την δική σου θέση.

Άρα,...άθελά του,συμφωνεί μαζί μου,σε αυτό λέω στο quote παραπάνω
"Απλά δεν υποστηρίζει αυτά ακριβώς που λες"

Αναφέρεται, αρνητικά για το θέμα της αλλαγής της επίμαχης φράσης,αλλά δεν διαφωνεί ουσιαστικά με την θέση μου.

Κύριε καθηγητά...,ξανακάντε επαφή,και πείτε του να στείλει ..δεύτερη επιστολή,που να στηρίζει και τη δική σου θέση.
Κρίμα είναι.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 17:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Προσωπικά, δεν είχα καμία πρόθεση, να δώσω συνέχεια και έκταση στο θέμα που έχει δημιουργηθεί. Για αυτό και επέλεξα να μεταφέρω την κουβέντα σε προσωπικό επίπεδο, μέσω p.m. Και το έκανα αυτό, γιατί ως θεματοθέτης, ήθελα να κρατήσω το topic μακριά από αντιπαραθέσεις επί προσωπικού.

Ωστόσο, φαίνεται πως οι δικές σου προθέσεις, είναι εντελώς διαφορετικές. Ως εκ τούτου, με υποχρεώνεις να παραβώ τις αρχικές μου σκέψεις.

Δημοσιεύεις λοιπόν, την e-mail απάντηση (υποθέτω), ενός ανθρώπου που δεν συμμετέχει στη συζήτηση, αλλά και στο forum (υποθέτω), συνολικά, σε ένα e-mail δικό σου (υποθέτω), σχετικά με τον τρόπο που διαχειρίζεται (υποθέτω), ένα προσωπικό του site.

Επισημαίνω με λίγα λόγια, τέσσερις (4) υποθέσεις, σε μία και μόνη ανάρτησή σου. Και αυτό συμβαίνει, γιατί αυτά που έκανες με αυτή σου την ανάρτηση, απλά δεν υπάρχουν. Ούτε εθιμικά, ούτε δεοντολογικά.

Θεωρώ λοιπόν, πως καλά θα έκανες να ξανασκεφτείς τις πρακτικές που χρησιμοποιείς. Στα σοβαρά όμως αυτή τη φορά. Και φυσικά δεν μιλώ σαν να ήμουν μέλος της Δ.Ο. του esoterica, αφού βεβαίως δεν είμαι, αλλά αποκλειστικά με την ιδιότητά μου ως θεματοθέτη, αλλά και ενεργού μέλους του forum.

Προσωπικά έχω χορτάσει από γελοιότητες και σαλτιμπαγκισμούς, τύπου regulus και ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ, και πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους εδώ μέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 23:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περνιέστε για σοβαροί τώρα εσείς;
Ειλικρινά ρωτάω!

Ρε DSM, μας έπρηξες με το pm, τι μου έγραψες μπορείς να το παρουσιάσεις;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 00:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Για κάποιο λόγο, που φαντάζομαι εσύ θα γνωρίζεις καλύτερα, μοιάζει να έχεις χάσει την ψυχραιμία σου. Αυτό δεν με απασχολεί διόλου.

Αν θεωρείς πως η κοινοποίηση των p.m. που έχουμε ανταλλάξει, θα ρίξει φως στο θέμα, be my guest.

Ωστόσο, αν αυτή πιστεύεις οτι είναι η κατάλληλη απάντηση από μέρους σου, στην προηγούμενη ανάρτησή μου, μάλλον έχεις κάποια επιλεκτική αδυναμία στην αντίληψη των αιτιάσεών μου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 00:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές υποθέσεις κάνεις, χωρίς λόγο!
Μια νουθεσία και απο την πλευρά μου λοιπόν, μείνε στα γεγονότα!
Καλό σου βράδυ!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 00:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πατέρας μου πολέμησε στην αντίσταση.
Μου έλεγε ότι,ποτε δεν πυροβολούμε τον εχθρό,όταν τρέπεται σε άτακτη φυγή.

πάντα σεβόμουν αυτη την κουβέντα.

no more fire!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 02:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
no more fire!


No more fire it is, then.

------------------------

Μέχρι την επόμενη φορά.

Καλό βράδυ σε όλους.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 11:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μου έλεγε ότι,ποτε δεν πυροβολούμε τον εχθρό,όταν τρέπεται σε άτακτη φυγή.

Τρέχα Λόλα, τρέχα!
Πάλι βλέπεις ότι να’ ναι!
Να χρησιμοποιείς τις παραθέσεις ως έχουν, δηλαδή
quote:
Osmosis
Αυτό που έκανα ήταν να σας αυθυποβάλω ώστε να δείτε αυτό που ήθελα και να σας κάνω να φανείτε αναξιόπιστοι!

Να σε ρωτήσω κάτι τις άνθρωπε μου, με αυτό εδώ
quote:
Osmosis είσαι σίγουρος 100% και πέραν πάσης αμφιβολίας?
Υπάρχουν μάρτυρες η όχι?
Τι νομίζεις?

Υπονοείς ότι υπήρξες και εσύ ο ίδιος προσωπικά, μάρτυρας της αλλαγής που αναφέρει ο ψεύτης και απατεώνας ΑΜΕΙΝΙΑΣ;
Ξεκάθαρα παρακαλώ, ένα ναι ή όχι είναι αρκετό.

AMEINIAΣ
Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις από τον ίδιο ιστοχώρο, αυτά που γράφει περί βαθμούς βεβαιότητας ΕΔΩ και έλα να μου ξαναπείς τι υποστηρίζει και γιατί τη φράση του αυτή,

quote:
Μπορεί πράγματι το θέμα με τη χορεύτρια να είναι τυχαίο

την ξεκινά έτσι. Εντάξει ψευταρά μου; (παρακαλώ τους χαρακτηρισμούς σου να μπορείς και να τους υποστηρίξεις, οκ;)

Επίσης θα καλούσα τους συμμετέχοντες στη συζήτηση, κυρίως τον DSM, να προσέξουν ένα σημείο του μηνύματος μου που περιέχει και το σύνδεσμο της περιβόητης χορεύτριας και αναφέρει τα εξής

quote:
Osmosis
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί οτι έχει ιδία γνώση για γεγονότα σε τόση μεγάλη κλίμακα, ας μην πούμε χώρα, όπως μιας πόλης;
Που βασίζει ένας άνθρωπος την άποψη που σχηματίζει;


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 26/04/2013 11:24:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 13:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis,

Έχεις γράψει:

quote:
Για την ιστορία:
Όσοι την είδαν να κινείτε αριστερόστροφα, χρησιμοποιούν κυρίως κέντρα του αριστερού ημισφαιρίου, ήτοι, χρησιμοποιούν τη λογική, τους κανόνες, τις λέξεις και τη γλώσσα, τα μαθηματικά και την επιστήμη, έχουν αίσθηση του παρελθόντος και μέλλοντος, καταστρώνουν στρατηγικές και πλάνα, εστιάζουν στις λεπτομέρειες, κ.ά.

Έχεις σαφέστατα δηλώσει ότι αυτή σου η άποψη πηγάζει από το site του κ.Φουνταλή... Αυτό φαίνεται εδώ:

quote:
Απλά δεν υποστηρίζει αυτά ακριβώς που λες.

Λες ψέματα!
ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ*,ξαναγράφω, μέχρι στιγμής! Μπορεί να έχει νέα δεδομένα και να μην έχει χρόνο να κάνει τις διορθώσεις! Μέχρι στιγμής πάντως, υποστηρίζει την άποψη μου (η οποία διαμορφώθηκε από την ανάγνωση του κειμένου του και επαληθεύτηκε από τον πειραματισμό μου) .


Κατόπιν ο κ.Φουνταλής (αν δεχτούμε ότι όντως είναι δική του η επιστολή),συμφωνεί σαφώς με την Αμαλία στο ότι:

quote:
Osmosis δεν έχω υπόψη μου κάποια επιστημονική έρευνα σχετικά με το ζήτημα της χορεύτριας όσον αφορά στην υπόθεση της πλαγίωσης και δε νομίζω κιόλας να υπάρχει.

Συμπέρασμα:

ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ από την αρχή εδώ :

quote:
Όπως καταλαβαίνεις η τελευταία σου ανάρτηση είναι ασυναρτησία..

και το επαναλαμβάνω: λες ασυναρτησίες.

Ισχυρίστηκες από την αρχή,όπως κατέδειξα παραπάνω,ότι σε αντιδιαστολή με το "τυχαίο" δικό μου λίνκ,βασίζεις την δική σου άποψη στην σύμφωνη γνώμη επιστήμονα, κ. Φουνταλή.

Αποδείχτηκε πλέον ότι δεν είναι έτσι.
Ο ίδιος ο επιστήμονας κ. Φουνταλής ΔΕΝ συμφωνεί με την άποψή σου.

Αυτό πλέον είναι ολοφάνερο.Σε όλους.Εϊτε είδαν την επίμαχη φράση είτε όχι.

Η επίμαχη φράση συμπλέει με αυτήν τη λογική.Ότι δηλαδή,το θέμα της χορεύτριας δεν καθίσταται επιστημονική απόδειξη της πλαγίωσης.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΑΝΕΣ.

Στη θέση του κ.Φουνταλή ,λοιπόν,θα είχα πρόβλημα περισσότερο μαζί σου,παρά μαζί μου...(τον εξέθεσες όντως).

Παραδέχομαι ότι, εγώ προσωπικά τουλάχιστον, δεν μπορώ να αποδείξω ότι είδα την φράση στο site,καθ' ότι δεν υπάρχει εκεί αυτή τη στιγμή.Την είδα όμως.

Η όλη εξέλιξη της υπόθεσής που συζητάμε με δικαιώνει.

Το μόνο που μένει σε όσους μας διαβάζουν είναι να διαμορφώσουν ιδίαν άποψη ,αναλόγως,με το αν το είδαν και οι ίδιοι,αναλόγως των γραμμένων,
ΚΑΙ αναλόγως με το αν πιστεύουν το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ή τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ λόγο.

Από τη στιγμή που το επίπεδο του διαλόγου,υπέπεσε εδώ:

quote:
που αναφέρει ο ψεύτης και απατεώνας ΑΜΕΙΝΙΑΣ;


θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ άλλο με την γραφική περίπτωσή σου.

Όσοι έχουν παρατηρήσει, το όποιο, στίγμα έχω αφήσει στο forum μας,ας βγάλουν συμπέρασμα και ας κρίνουν τις εκατέρωθεν θέσεις και κατηγορίες.

Εννοείται ότι ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη να υπερασπίσουν τη γραμμή μου.

Αυτό το κάνω μια χαρά και μόνος μου.

*τα κεφαλαία,είναι δικά μου,προς εστίαση.

ΥΣ: Το "no more fire" δεν σου άρεσε...

με τις υγείες σου και πάλι.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 26/04/2013 13:58:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 13:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαρίστως να σου απαντήσω osmosis,αμέσως μετά την απάντησή σου στα δυο ερωτήματα που σου έθεσα.

Και απάντηση για λογικούς και όχι για regulus,παρακαλώ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 26/04/2013 14:00:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 14:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΚΑΙ αναλόγως με το αν πιστεύουν το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ή τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ λόγο.

Οχι φίλτατε ΑΜΕΙΝΙΑΣ,όχι κατ'αυτόν τον τρόπο.

Στο φόρουμ συζητήσεων δεν έχουμε "κλίκες" και "κοινές γραμμές".
Σημαντικό είναι το αληθινό και όχι το τυχόν "συντροφικό".

οσοι είδαν πράγματι το αντικείμενο της αντιπαράθεσής σου με τον osmosis και επιθυμούν να τοποθετηθούν,πρέπει να το κάνουν με γνώμονα τα γεγονότα και όχι τις "συμπάθειες'.

Προσωπικά θα πάρω θέση,αμέσως μετά την απάντηση του οσμοσις,στα ερωτήματά μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 14:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Παραδέχομαι ότι, εγώ προσωπικά τουλάχιστον, δεν μπορώ να αποδείξω ότι είδα την φράση στο site,καθ' ότι δεν υπάρχει εκεί αυτή τη στιγμή.Την είδα όμως.

Δεν την είδες απλά, τις έκανες αντιγραφή και επικόλληση
Να σου θυμίσω,

quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Όταν έκανα το copy-paste από αυτό το site είχαν περάσει τρεις ώρες περίπου, από την προηγούμενη δική σου ανάρτηση...ΥΠΗΡΧΕ μια χαρά η επίμαχη φράση και η λέξη "άσχετα" που σε πόνεσε.

όσο γι' αυτό,

quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Όσοι έχουν παρατηρήσει, το όποιο, στίγμα έχω αφήσει στο forum μας,ας βγάλουν συμπέρασμα και ας κρίνουν τις εκατέρωθεν θέσεις και κατηγορίες.

Στο χωριό μου λεν <<τα στερνά τιμάν τα πρώτα>>.

Για όλα τα υπόλοιπα δε θα υποστηρίξω οτι λες ασυναρτησίες, μα βλακείες!
Μια χαρά απαξιώνεσαι και μόνος σου, δε χρειάζεσαι τη δική μου βοήθεια!
Ξέρεις τι λένε, ο βλάκας επιμένει.....οι υπόλοιπες κατηγορίες δε σε αφορούν οπότε δε συνεχίζω!

NIKOMAXOΣ
Τι δε κατάλαβες, οτι στη βλακεία απάντησα με ειρωνεία, τι θα έπρεπε δηλαδή να απαντήσω με βλακεία;
Δεν καταλαβαίνω την απορία σου!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 26/04/2013 14:28:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 14:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΚΑΙ αναλόγως με το αν πιστεύουν το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ή τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ λόγο.

Οχι φίλτατε ΑΜΕΙΝΙΑΣ,όχι κατ'αυτόν τον τρόπο.

Στο φόρουμ συζητήσεων δεν έχουμε "κλίκες" και "κοινές γραμμές".
Σημαντικό είναι το αληθινό και όχι το τυχόν "συντροφικό".

οσοι είδαν πράγματι το αντικείμενο της αντιπαράθεσής σου με τον osmosis και επιθυμούν να τοποθετηθούν,πρέπει να το κάνουν με γνώμονα τα γεγονότα και όχι τις "συμπάθειες'.

Προσωπικά θα πάρω θέση,αμέσως μετά την απάντηση του οσμοσις,στα ερωτήματά μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Συμφωνώ απόλυτα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 15:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επαναλάβω για τελευταία φορά οσμοσις.

Τι εννοούσες με:

εντάξει συγνώμη

και

Αυτό που έκανα ήταν να σας αυθυποβάλω ώστε να δείτε αυτό που ήθελα και να σας κάνω να φανείτε αναξιόπιστοι!
Με ή όχι e-motion,το νόημα παραμένει.

Είναι η δεύτερη φορά που σε ρωτώ και δεν έχω πάρει απάντηση τύπου Οσμοσις.Regylus μόλις μου έδωσες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 26/04/2013 15:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 15:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

quote:
Στο φόρουμ συζητήσεων δεν έχουμε "κλίκες" και "κοινές γραμμές".
Σημαντικό είναι το αληθινό και όχι το τυχόν "συντροφικό".

οσοι είδαν πράγματι το αντικείμενο της αντιπαράθεσής σου με τον osmosis και επιθυμούν να τοποθετηθούν,πρέπει να το κάνουν με γνώμονα τα γεγονότα και όχι τις "συμπάθειες'.


Συμφωνώ με αυτά.

Αυτό που λέω είναι ότι σε περίπτωση μη ύπαρξης αρκετών στοιχείων,ή σε περίπτωση ύπαρξης αμφιλεγόμενων στοιχείων,μετράει-ακόμα και στα δικαστήρια,πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ,η πρότερη αξιοπιστία των αντιδίκων,ώστε να κριθεί η τρέχουσα.

Αν κάτι από αυτά που είπα,φάνηκε ότι προέτρεπε τον οποιονδήποτε να εκφραστεί υπέρ μου,ζητώ συγνώμη.
Εξ' άλλου η πρόθεση μου φαίνεται κι εδώ:


quote:
Εννοείται ότι ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη να υπερασπίσουν τη γραμμή μου.

Αυτό που εννούσα είναι ότι ο καθένας αξιολογεί τα περί ψευτιάς και απατεωνιάς,εντός του,βάσει της κρίσης του.

--------------------------------------------
Osmosis,

Δεν θα δώσω άλλη συνέχεια σε προσβολές.

Η καταγεγραμμένη άποψή σου περί της χορεύτριας,παραμένει,όπως και η δική μου,και η υποτιθέμενη επιστολή του κ. Φουνταλή.

Όσον αφορά την επίμαχη φράση,δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο,πέραν της δικής μου μαρτυρίας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 15:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά την επίμαχη φράση,δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο,πέραν της δικής μου μαρτυρίας.

Count me in, as well.

Παρεμπιπτόντως, οι αιτιάσεις μου Osmosis, έγιναν μάλλον γαργάρα. Ίσως και η άποψή σου, πως θα είχαν νόημα τα μεταξύ μας p.m, σε κοινή θέα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 16:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
quote:
Όσον αφορά την επίμαχη φράση,δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο,πέραν της δικής μου μαρτυρίας.

Count me in, as well.



Χα! Ούτε καν χαχα! Μη νομίζεις ότι εκπλήσσομαι.

τώρα, όσον αφορά αυτό,

quote:
Ίσως και η άποψή σου, πως θα είχαν νόημα τα μεταξύ μας p.m, σε κοινή θέα...

Ε! κάποιο νόημα θα είχαν, για να το ζητάω!


NIKOMAXOΣ
Είσαι αρκετά έξυπνος τελικά, μάλλον κάτι μυρίστηκες!
Με υποψίες και υπόνοιες δεν καταδικάστηκε ποτέ κανείς.
Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τον DSM, ας είναι!


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 26/04/2013 16:40:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 16:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AMEINIAΣ
μετράει-ακόμα και στα δικαστήρια


Είναι στην κρίση του δικαστηρίου, αν κρίνει ο δικαστής υπολογίζεται!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 26/04/2013 16:43:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 17:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Αν και συνεχίζεις να κάνεις σαν να μην καταλαβαίνεις, στη μακροσκελέστερη των τελευταίων μου αναρτήσεων, σου έδωσα την άδεια να δημοσιεύσεις οτι θέλεις.

Επίσης, ανέπτυξα συγκεκριμένες αιτιάσεις, για τις οποίες συνεχίζεις να σφυρίζεις αδιάφορα. Δικαίωμά σου φυσικά.

quote:
Osmosis


NIKOMAXOΣ
Είσαι αρκετά έξυπνος τελικά, μάλλον κάτι μυρίστηκες!
Με υποψίες και υπόνοιες δεν καταδικάστηκε ποτέ κανείς.
Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τον DSM, ας είναι!


Βλέπω πως αποπειράσαι κάποιου τύπου σύγκρισης της νοημοσύνης του Νικόμαχου και της δικής μου. Το συμπέρασμά σου δεν με στεναχωρεί. Θα συμφωνήσω κιόλας.

Ωστόσο, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω το νόημα της γενικότερης παρέμβασής σου στο συγκεκριμένο topic, του οποίου άλλωστε είμαι και θεματοθέτης.
Εκτός, και οι δυνατότητες ή η διάθεσή σου, περιορίζονται σε αυτές του ακροβολιστή. Και εν τοιαύτη περιπτώσει, αν θεωρείς πως σε αυτό το ρόλο είσαι πιο αποδοτικός, πολύ θα ήθελα να σε δω και σε αυτόν του θεματοθέτη. Σε ανοικτό πεδίο, χωρίς τις αντιδεοντολογικές πλάτες τρίτων. Είτε αυτές ανήκουν στον, για το forum αόρατο κύριο Φουνταλή*, είτε σε οποιονδήποτε άλλον που δεν στηρίζεται στα δικά σου πόδια.

* Δεν έχω κανένα θέμα με τον κύριο Φουνταλή. Η όποια αστοχία, βαραίνει αποκλειστικά εσένα Osmosis, και τον τρόπο που επιλέγεις να δομείς την παρουσία σου στο forum.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 21:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Μόλις έπιασα λιμάνι. Ήλπιζα εν τω μεταξύ να έχω χάσει τέτοια επεισόδια.
-‘’Κάλλιο περισκόπιο και τορπίλα’’.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 21:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Μόλις έπιασα λιμάνι. Ήλπιζα εν τω μεταξύ να έχω χάσει τέτοια επεισόδια.
-‘’Κάλλιο περισκόπιο και τορπίλα’’.



Σε ποιό λιμάνι κάπτεν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 21:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Belem , Αμαζόνιος , αγκυροβόλιο μέσα στο ποτάμι, σε 10 μέρες δίπλα και σε άλλες τρείς Ελλάδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 21:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Belem , Αμαζόνιος , αγκυροβόλιο μέσα στο ποτάμι, σε 10 μέρες δίπλα και σε άλλες τρείς Ελλάδα.



Πω-πώ κάπτεν,μακρυά απο τους δρόμους.Κάτσε μέσα στο καράβι.
Είδικά αν είσαι στο Μπέλεμ του περού.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 22:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο Βelem της Βραζιλίας είμαι.
Νικόμαχε....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 00:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο Βelem της Βραζιλίας είμαι.
Νικόμαχε....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ!!!



Το ξέρω ότι δεν είσαι κάπτεν.Τιμής ένεκεν ο τίτλος.
Απ'όσο ξέρω το Μπέλεμ της Βραζιλίας είναι απο τις 10 πιο πεικίνδυνες πόλεις του κόσμου.Να είσαι καλά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 01:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk,

quote:
-Μόλις έπιασα λιμάνι. Ήλπιζα εν τω μεταξύ να έχω χάσει τέτοια επεισόδια.

Καλώς να μας έρθεις,προς Ελλάδα μεριά.

Κι άμα σε στεναχώρεσα με το ως άνω κλωτσοσκούφι,συχώρα με.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 17:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Καλέ μου Αμείνια εγώ οφείλω να απολογηθώ γιατι θύμωσα. Γέρασα και παραξένεψα.
------------------------------


Νικόμαχε....
... μια απάντηση μου , που καθυστέρησε ‘’λόγω καιρού’’.
-Της Αγνωσίας φορέας είναι το Σύμπαν , άρα και ο Άνθρωπος.
-Της κακίας φορέας είναι επίσης το Σύμπαν , άρα και ο Άνθρωπος.
-Αγνωσία είναι το κενό που το σύμπαν οφείλει να προσπαθεί να γεμίσει με γνώση.
-Κακία είναι το κενό που προσπαθεί το Σύμπαν να γεμίσει με το καλό.
-Το κενό ουσιαστικά είναι ένα : η Αγνωσία , δηλαδή η έλλειψη γνώσης , ή πιο σωστά η έλλειψη ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ.

-Η αυτογνωσία είναι η αιτία ύπαρξης τόσο του Σύμπαντος όσο και του Ανθρώπου.

-Σκέψεις μη επεξεργασμένες , κάτι σαν ‘’ τσίγκλισμα’’!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2013, 17:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ευχή για γαλήνη σε όλους, ειδικά αυτές τις μέρες. Και ειδικά για όσους βρίσκονται στη θάλασσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy