ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Κουκουβαγια=Θανατος...Προκαταληψεις η Αληθεια;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 20:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι θα ηθελα να μου δωσετε απαντησεις αν γνωριζεται η εχετε ακουσει κατι πανω σαυτο...Εχει 5 μερες τωρα που καθε βραδυ ακουγεται μια κουκουβαγια εξω απ το σπιτι..Στης αρχες ακουγοταν μακρυα τωρα δυο μερες εχει πλησιασει πολυ που δεν μας αφηνει να κοιμηθουμε απο τον ανατριχιαστηκο ηχο της.Μπηκα google να βρω πληροφοριες κ ολα λενε οτι.σημαινει θανατος.Δεν το χω παρει στα σοβαρα αλλα ας κραταμε κ μια πισινη.Αληθεθει;;Εχουν υπαρξει περιπτωσεις;;Γνωριζεται κατι;Κ πως μπορω να την διωξω αν πραγματικα αληθευει;;Η απλως να το χω κατοικιδιο οπως τα 10 σκυλια μου της κοτες τα.προβατα γουρουνια κ.α.Δεν θα χα προβλημα..

χχχ

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 21:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς η κουκουβάγια δεν είναι ανατριχιαστική. Είναι ένα από τα ωραιότερα πουλιά της γης. Πέρα από αυτό στις μικρές κοινωνίες όπως αυτή που ζω εγώ ας πούμε θεωρούν πως αν μια κουκουβάγια, έρχεται συνεχώς σπίτι σου κάποιος θα πεθάνει. Εγώ δεν το πιστεύω. Πιο πιθανό για μένα είναι να έχει την φωλιά του εκεί κοντα το ζωντανό. Παράδειγμα: δίπλα στο πατρικο μου υπήρχε μια παλιά αποθήκη. Κανείς δεν την χρησιμοποιούσε και είχε,γεμίσει από φωλιές από κουκουβάγιες και αλλά πετουμενα με αποτέλεσμα ναεχουμε 2-3 κουκουβάγιες στην ταράτσα κάθε βράδυ. Το μόνο κακό ήταν ότι καθόταν στην κερεα της τηλεωρασης και χαλαγαν τα κανάλια. Αν όμως φοβάσαι απλά προσπάθησε να την διώχνεις. Ας πούμε πετοντας πέτρες προς το μέρος της θα τρομάξει και θα φύγει.

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 21:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ με γεμησες.Θα το κρατησω για κατοικιδιο το.καημενο.Εκτος κ αν ανεβει στη κεραια.Εκει θα φαει πετρες.

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 21:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελληνμεχρι το κοκκαλο δεν είναι λίγο άδικο να προσδίδουμε
τέτοια κακοτυχία στο άμοιρο πτηνό.
Αν κρίνω απο το μέγεθος του ζωικού βασιλείου που εχεις στην αυλή σου
υποθέτω οτι δεν είσαι δίπλα στην "ομόνοια"
αλλά κάπου στην εξοχή , επομένως τι ποιο φυσικό
να εχεις άμεση επαφή με ζώα της υπαίθρου
(απο τη στιγμή που είσαι τοσο κοντά στην φύση)


Άλλωστε μην ξεχνάς οτι από την αρχαιότητα η κουκουβάγια ταυτιζόταν με τη σοφία...
(και οχι με το θάνατο)
Η δε λαογραφία σε πολλά μέρη της Ελλάδας και περισσότερο του Πόντου , (αν δεν κάνω λάθος) την θεωρούν καλό σημάδι
Βέβαια δεν ειναι η πρώτη φορά που διάφορες δεισιδαιμονίες ερμηνεύονται εντελώς διαφορετικά απο περιοχή σε περιοχή

Ε τώρα αν η συμπαθέστατη Κουκουβάγια είναι λίγο "φωνακλού" τι να κάνουμε?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 21:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε τώρα αν η συμπαθέστατη Κουκουβάγια είναι λίγο "φωνακλού" τι να κάνουμε?

Αυτο διορθώνεται, αφού είναι πουλί της σοφίας.

Δώσε της να διαβάσει...Πλάτωνα!!

Θα βγάλει τον σκασμό!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 22:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο διορθώνεται, αφού είναι πουλί της σοφίας.

Δώσε της να διαβάσει...Πλάτωνα!!

Θα βγάλει τον σκασμό!



Καλο!

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 22:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχαχα δεν υπαρχεται.Με καλυψατε.Πραγματικα ζω στη φυση κ ειναι φυσιολογικο.Αλλα με τρομαξε λιγο.γιατι δεν ειχα ξανα ακουσει.κουκουβαγια απο κοντα.Επεσα θυμα της δεισιδαιμονιας.Σωστα αφου συμβολιζει την σοφια γιατι την συνδεσανε με το θανατο οι παλιοι;;Πως απεκτησε αυτη τη φημη;

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 22:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω! Μάλλον θα είδε καμμία κανείς μέσα στο σκοτάδι ξαφνικά και από το φόβο του έπαθε καρδιακό και πέθανε.. ποιος ξέρει;

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 22:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθολου απιθανο....

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 14:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα την ταύτισαν με το θάνατο διότι το πέταγμα της είναι αθόρυβο κι έτσι αιφνιδιάζει το θύμα της. Επίσης συχνάζει σε σχετικά ήρεμα μέρη και πολύ συχνά την συναντάμε στα νεκροταφεία που κυνηγά ποντίκια.

Ένας άλλος λόγος θα μπορούσε να είναι πως επειδή η κουκουβάγια είναι νυχτόβιο πουλί και ο άνθρωπος φοβόταν πάντα τη νύχτα, της κόλλησαν το ταμπελακι του θανάτου.

Τα πουλιά που τα ταυτίζουν με το θάνατο είναι τα κοράκια, οι καρακαξες και οι κάργιες. Αυτό συμβαίνει διότι είναι παμφαγα και φέρουν μαύρο χρώμα στα πούπουλα τους.

Κατα τη γνώμη μου τα ζώα δεν πρεπει να ταυτίζονται με το θάνατο. Γιατι όπως πολλοί λένε πως το κοράκι είναι το πουλί του θανάτου εγώ μπορει να απαντήσω πως το αηδόνι διεκδικεί επάξια αυτόν το ρόλο διότι η φωνή του μπορει να σου ματώσει την ψυχή, ειδικά εάν είσαι ερωτευμένος.

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 19:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με καλυψατε με της απαντησεις σας.Αηδονι ποτε δεν εχω ακουσει αλλα θελα.Σπανιο βεβαια..

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 10:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είχε συζητηθεί πριν πολύ καιρό και εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11341Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 14:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κουκουβάγια είναι το πουλί της Σοφίας, σύμφωνα με αρχαία Ελλάδα που τόσο πολύ σου αρέσει ήταν το ιερό πουλί της Αθηνάς, μήπως θέλει να σου δώσει σοφία τελικά και δεν είναι κακός οιωνός, ξέρω ότι το κοράκι είναι κακός οιωνός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 14:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε ναι το ηξερα οτι ηταν το πουλι της Σοφιας να ναι καλα κ η Αθηνα ,,αλλα οταν ρωτησα μανα ,γιαγια,απο δω απο κει ολοι λεγαν διωχτην ειναι κακο,ε και γω που σεβομαι κ πιστευω πολυ τους πιο παλιους το πιστεψα.Μπηκα google κ επεισης ελεγε για θανατο.Αν ειναι να μ δωσει σοφια κ αλλη απο αυτη π εχω ευχαριστως να την δεσω κ στον ωμο μ.Πως μπορω να την πιασω;

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 22:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι να την πιάσεις ματια μου; Αν οι κουκουβάγιες προορίζονταν για τα κλουβιά θα βρίσκονταν ήδη μέσα σε αυτα... Τι σκοπεύεις να την ταΐζεις; Θα κυνηγάς νυχτερίδες και ποντίκια; Άφησε την να κρύβεται μέσα στις φυλλωσιες των δέντρων και συνέχισε να απολαμβάνεις την φωνή της :-)

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 10:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι να την πιάσεις ματια μου; Αν οι κουκουβάγιες προορίζονταν για τα κλουβιά θα βρίσκονταν ήδη μέσα σε αυτα... Τι σκοπεύεις να την ταΐζεις; Θα κυνηγάς νυχτερίδες και ποντίκια; Άφησε την να κρύβεται μέσα στις φυλλωσιες των δέντρων και συνέχισε να απολαμβάνεις την φωνή της :-)

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...


Να συμφιλιωθεις μαζι της να ρχεται κοντα σ καπως

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 11:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό δε γίνεται με την κουκουβάγια. Να μου έλεγες για σπουργιτι, θα ήξερα

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy