ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τα περίεργα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VickyKrg
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 15:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!!! Είμαι κι εγώ νεό μέλος κ σκέφτηκα να πω κ εγώ τα δικά μου, αφού όλοι εδω έχουμε παρόμοιες ιστορίες. Από μικρή έβλεπα πολλούς εφιάλτες, άσχημα όνειρα με δαίμονες να με κυνηγούν, νεκροταφεία κτλ κτλ... Στη πορεία άρχισαν να μου βγαίνουν κ κάποια όνειρα που έβλεπα με γνωστούς μου ή συγγενείς μου, που επίσης δεν ήταν καλά. Εχω δει μπροστά μου κατά καιρούς, πράγματα τα οποία δε μπορώ να εξηγήσω. Πχ. θυμάμαι στο δημοτικό κ λίγο στο γυμνάσιο, έβλεπα διαρκώς μια σκιά να περνάει, έχω ακούσει κάποιες φορές το όνομά μου, νομίζοντας ότι κάποιος είναι, απαντούσα εγώ μόνη μου!!! Τελευταία φορά, ήταν πρίν δύο εβδομάδες, έβλεπα tv (στο μηδέν η ένταση), την ώρα που πήγε να με πάρει ο ύπνος, σκέφτηκα να αλλάξω πλευρό, με το που γυρίζω δεξιά ακούω έντονα μία αντρική φωνή να φωνάζει το όνομά μου και γύρισα πάλι απότομα! Εννοείται πως δεν ήταν κανείς.. δε το πολυσκέφτηκα για να μη τρομάξω, έκανα τη προσευχή μου και κοιμήθηκα. Επίσης 2φορές μου έχει τύχει το εξής: έβλεπα στη τηλεόραση ένα videoclip του Alice Cooper που μου αρέσει πολύ και πήγα κοντά να δυναμώσω την ένταση ουρλιάζοντας, είπαμε μου αρέσει πολύ!! και η τηλεόραση έκλεισε!! έμεινα εγώ με τη χαρά.. και μου έχει τύχει 2φορές αυτό με τη τηλεόραση και μία με ράδιο, όχι με τον ίδιο καλλιτέχνη... δυνάμωνα την ένταση και αυτό χαμήλωνε, το δυνάμωνα και πάλι τα ίδια.. 2-3φορές το έκανα, μετά το έκλεισα γιατί τα έκανα πάνω μου κοινώς! ένα διάστημα έλεγα και τα χαρτιά, δε τα πίστευα, για πλάκα το ξεκίνησα με μία φίλη και δυστυχώς βγαίνανε, εγώ όμως ένιωθα πολύ άσχημα κάθε φορά που ερχόταν κάποιος να του τα πω, σαν εξάντληση.. σα να χάνω ενέργεια, ώσπου έπαθα κάτι μια μέρα και δε τα ξανά'πιασα ούτε για ξερή! Γενικά, μέχρι στιγμής μου έχουν τύχει περίεργα πράγματα, καθώς και πράγματα που έχω δει και τα ξέρουν ελάχιστα άτομα, οι περισότεροι σε βγάζουν τρελό...
Δε ξέρω όμως για ποιό λόγο γίνονται όλα αυτά...

andromedeia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 17:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andromedeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιθανολογώ ότι είσαι σε φάση αυτο-αναζήτησης και υπάρχουν πολλά διλήμματα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου...

Όποιες αποφάσεις και αν πάρεις να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται.

Συνέχισε δυνατά να πιστεύεις στην αξία σου, στις αληθινές ψυχικές σου δυνάμεις, στον εσωτερικό, κρυφό εαυτό σου και θα οδηγηθείς κάποια στιγμή στην αλήθεια!

Και επίσης κράτα την ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο ζωντανή! Και αν και εγώ είμαι καινούργιο μέλος, σε καλωσορίζω στο esoterica!

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 21:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον λόγο που σου συμβαίνουν όλα αυτα δεν είμαστε σε θέση να στον πούμε εμείς... Βλέπεις, είμαστε πολύ μικροί και ο κόσμος τόσο μεγάλος που δεν έχουμε τη δυνατότητα να ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο.

Γνώμη μου είναι πως τα πάντα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Όλα έχουν να μας δώσουν και απο ένα μάθημα ή έστω ένα κρυφό μύνημα.

Με τη σειρά μου να σε καλωσορίσω κι εγώ στο φόρουμ :-)

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...

Edited by - Camelot on 18/04/2013 21:05:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VickyKrg
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 12:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας και το καλωσόρισμα!!!
:) :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 14:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοποθετήθηκαν νομίζω πολύ καλά οι προλαλήσαντες, εγώ αυτό που θέλω να προσθέσω, είναι το να ζητάς. Απ' ότι άκουσα είσαι οικεία με την προσευχή, επομένως ζήτα από τον Θεό αυτό που χρειάζεσαι π.χ. καθοδήγηση για κάποιο θέμα, να γνωρίσεις την αλήθεια, την γνώση.. επίσης προστασία απ' τις λάθος επιλογές και να γίνεται το θέλημά ΤΟΥ.
Η προσευχή είναι το πιο απλό πράγμα, το επόμενο είναι ο διαλογισμός.
Πριν τον διαλογισμό είναι καλό να κάνουμε προσευχή.
Η γνώμη μου είναι για αρχή να ενσωματώσεις την προσευχή και έπειτα τον διαλογισμό στη ζωή σου. Καθε μέρα πέρνα μισή ώρα για διαλογισμό πριν πέσεις για ύπνο ή το πρωί αφού ξυπνήσεις ή οποιαδήποτε άλλη ώρα. Προσευχή επίσης στις δύσκολες καταστάσεις και στους πειρασμούς και γενικά μέσα στη μέρα, στο δρόμο κλπ... Συγκεντρώσου στην καρδιά σου

Edited by - Πύρινος on 23/04/2013 14:37:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VickyKrg
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2013, 11:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!!! Σ ευχχριστώ για τη σκέψη σου!!! Ξέρεις τη προσευχή την έχω μέσα στη ζωή μου πολύ και προσπαθώ να κάνω κάθε μέρα και όχι μόνο στα δύσκολα.. Συνήθως ζητάω ακριβώς αυτά που ανέφερες κι εσύ.. Δεν έχω καταλάβει όμως κάτι... όταν λες διαλογισμό!! Οκ, γνωστή σα λέξη, η έννοια όμως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2013, 12:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν πολύ ενδιαφέρον αυτά τα ζητήματα.
Η προσευχή με τον διαλογισμό κατα την αντίληψή μου επιτελούν δύο διαφορετικές αλλά πολύ σημαντικές λειτουργίες. Η προσευχή έχει να κάνει με την επαφή με τον εαυτό μας, με το εσώτερο κομμάτι μας, τον θεϊκό σπινθήρα μας.
Ο διαλογισμός είναι μια διαφορετική σχετικά ιστορία γιατί έχει να κάνει με τη μη-σκέψη και με τη γνώση εαυτού.
Κάποιος ο οποίος προσεύχεται μπορεί να προχωρήσει στο εσωτερικό μονοπάτι γιατί η σύνδεση με τον Θεό τον βοηθάει να γνωρίσει τον εαυτό του.
Αλλά ο διαλογισμός είναι η τεχνική που σχετίζεται άμεσα με το να γνωρίσεις τον εαυτό σου αλλά και την ίδια την ικανότητα της μάθησης.
Γιατί περνάμε διάφορα στη ζωή μας αλλά δε προχωράμε, γιατί δεν είναι οξυμένη η ικανότητα της μάθησης.
Ο άνθρωπος ο οποίος μπορεί να μάθει από τη ζωή και τα γεγονότα, είναι αυτός που είναι κενό χαρτί. Ένας άνθρωπος γεμάτος με σκέψεις και προκαταλήψεις και κόμπλεξ δεν μπορεί να μάθει γιατί έχει ήδη το ποτήρι του γεμάτο. Ο διαλογισμός έχει να κάνει με το να αδειάζουμε αυτό το ποτήρι, να γίνουμε "κενό χαρτί" ώστε να πάρουμε το καλύτερο μέσα απο τη ζωή. Ο διαλογισμός σχετίζεται άμεσα με την αυτογνωσία.
Στην ουσία ο διαλογισμός έχει να κάνει με το να μπαίνουμε στο βαθύτερο κομμάτι του εαυτού μας, και ο απώτερος σκοπός είναι να βρισκόμαστε σε αυτή τη κατάσταση διαλογισμού σε όλη τη μέρα. Για να μπούμε στο βαθύτερο κομμάτι του εαυτού μας, πρέπει πρώτα να βγάλουμε οτιδήποτε δεν ειναι ο εαυτός μας, οτιδήποτε είναι πόσκαιρο, ψεύτικο.
Μόλις φύγουν όλες οι στρώσεις από το κρεμμύδι, μένει η ουσία. Ο πυρήνας του κάθε ανθρώπου.
Ο διαλογισμός είναι υπόθεση του καθίσουμε σε μια καρέκλα και να χαλαρώσουμε το σώμα και να αδιεάσουμε-χαλαρώσουμε τον νου. Στην προσπάθεια αυτή θα μπούνε μπροστά όλα τα εφήμερα στοιχεία, και θα διαπιστώσουμε τότε οτι δεν ελέγχαμε εμείς τον νου, αλλά ο νους εμάς. Δεν ήταν ο νους ένα εργαλείο, αλλά εμείς ένα εργαλείο για τον νου. Αυτό πρέπει να αντιστραφεί, ο νους είναι ο γάιδαρος που πρέπει να καβαλήσουμε, να κυριαρχίσουμε.
Με το να παρατηρούμε τα συναισθήματα και τις σκέψεις μας, να χαλαρώνουμε τον "εγκέφαλο", να αποβάλουμε την ένταση που δημιουργεί σκέψεις και δημιουργείται απο τις σκέψεις, αρχίζουμε να μπαίνουμε σε διαλογισμό. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος ούτε μαγικό κλειδί. Είναι η μη-σκέψη.
Είναι η άσκηση της προσοχής.
Η παρατήρηση, που δεν είναι άλλο από το να δίνουμε προσοχή, είναι το μαχαίρι για να σπάσουμε τα δεσμά του νου. Αν μπορούμε κάθε μέρα 30 λεπτά να το κάνουμε αυτό, να καθόμαστε σε μια καρέκλα και να είμαστε παρατηρητικοί του τι συμβαίνει μέσα μας, είναι το καλύτερο!

Edited by - Πύρινος on 24/04/2013 12:41:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VickyKrg
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2013, 15:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε ρωτήσω κάτι... ο διαλογισμός έχει σχέση με τη ψυχανάλυση? Γιατί έχω κάνει στο παρελθόν και πολλές φορές έμεινα έκπληκτη με το πόσα πράγματα δε γνώριζα για μένα και το πόσο πιο καλά με μάθαινα... Αυτό που με ενδιαφέρει πλέον, είναι να κρατάω τη ψυχή μου καθαρή και να τα έχω καλά με τον εαυτό μου. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι θυμωμένος με τον εαυτό σου και να μη ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις... Πολλές φορές κάθομαι και προσπαθώ να τα "βάλω" με το νού μου.. ότι εγώ οριζω καταστάσεις, δε ξέρω πως ακούγεται.. αλλά πολλές φορές είναι σα να πολεμάει ο νους μου με μένα και είναι γελοίο αυτό γιατί θα έπρεπε να το ελέγχω εγώ! Το έχω ξεκινήσει εδώ και κανα εξάμηνο, σα στόχο. Προσπαθώ να αντιλαμβάνομαι καταστάσεις, να τις επεξεργάζομαι και να κρατάω ότι μου κάνει πραγματικά καλό! Επίσης προσπαθώ να έχω θετική σκέψη ότι κι αν μου συμβαίνει και έχω απομακρύνει άτομα που μου προκαλούσαν νευρικότητα μόνο κ με τη παρουσία τους, που μπορεί να έπεφτα ψυχ/κά και αισθανόμουν μια απίστευτη αρνητικότητα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 12:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VickyKrg
Να σε ρωτήσω κάτι... ο διαλογισμός έχει σχέση με τη ψυχανάλυση? Γιατί έχω κάνει στο παρελθόν και πολλές φορές έμεινα έκπληκτη με το πόσα πράγματα δε γνώριζα για μένα και το πόσο πιο καλά με μάθαινα...
Έχεις μόνη σου την απάντηση..
quote:
πολλές φορές είναι σα να πολεμάει ο νους μου με μένα και είναι γελοίο αυτό γιατί θα έπρεπε να το ελέγχω εγώ!
Δεν είναι γελοίο.. είναι φυσικό. Στο εσωτερισμό λέγεται "εγώ". Το εγώ ελέγχει τον νου και μας πηγαίνει σε λάθος μονοπάτια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy