ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ζητάω τη Διαγραφή ενός TOPIC!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Leonard7
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 23:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Πριν από εφτά χρόνια είχα γράψει, ως Leonard, κάποια κείμενα στο φόρουμ του Esoterica. Αυτή τη στιγμή πολλές από τις απόψεις που είχα στο παρελθόν έχουν αλλάξει. Οπότε δεν με εκφράζουν πλέον τα γραφόμενά μου!

Αν ψάξει κάποιος σε μηχανές αναζήτησης, το ψευδώνυμό ή το παλιό μου e-mail, τότε βρίσκει εύκολα τα κείμενα που έγραψα. Για αυτό το λόγο, θα ήθελα να διαγραφούν, επειδή περιέχουν προσωπικές πληροφορίες που η ύπαρξή τους πλέον μου δημιουργεί προβλήματα και χαλάει την εικόνα μου.

Συγκεκριμένα ζητάω να διαγραφεί το TOPIC “Ψυχολογικά Προβλήματα // (πιθανότατα ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟΣ τίτλος)”, το οποίο βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8484

Είναι εύκολο αυτό που ζητάω; Άλλωστε πρόκειται για δημοσιεύεις του 2006.

Το TOPIC τότε κλειδώθηκε και ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε. Τώρα ζητάω να διαγραφεί κιόλας.

Να τονίσω ότι αν δε ληφθεί σοβαρά το αίτημά μου, τότε θα κινηθώ νομικά.

Ευχαριστώ.

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 11:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα!

Πριν από εφτά χρόνια είχα γράψει, ως Leonard, κάποια κείμενα στο φόρουμ του Esoterica. Αυτή τη στιγμή πολλές από τις απόψεις που είχα στο παρελθόν έχουν αλλάξει. Οπότε δεν με εκφράζουν πλέον τα γραφόμενά μου!

Αν ψάξει κάποιος σε μηχανές αναζήτησης, το ψευδώνυμό ή το παλιό μου e-mail, τότε βρίσκει εύκολα τα κείμενα που έγραψα. Για αυτό το λόγο, θα ήθελα να διαγραφούν, επειδή περιέχουν προσωπικές πληροφορίες που η ύπαρξή τους πλέον μου δημιουργεί προβλήματα και χαλάει την εικόνα μου.

Συγκεκριμένα ζητάω να διαγραφεί το TOPIC “Ψυχολογικά Προβλήματα // (πιθανότατα ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟΣ τίτλος)”, το οποίο βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8484

Είναι εύκολο αυτό που ζητάω; Άλλωστε πρόκειται για δημοσιεύεις του 2006.

Το TOPIC τότε κλειδώθηκε και ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε. Τώρα ζητάω να διαγραφεί κιόλας.

Να τονίσω ότι αν δε ληφθεί σοβαρά το αίτημά μου, τότε θα κινηθώ νομικά.

Ευχαριστώ.



Verba volant, scripta manentΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2013, 15:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι εύκολο αυτό που ζητάω;

quote:
Να τονίσω ότι αν δε ληφθεί σοβαρά το αίτημά μου, τότε θα κινηθώ νομικά.

Δεν έχουμε αντιληφθεί:
Ζητάς ή απειλείς;

Παρεμπιπτόντως, με το παρόν θέμα που άνοιξες και τον σύνδεσμο που έβαλες παραπέμποντας στο παλιό εκείνο topic που είναι απενεργοποιημένο εδώ και 6,5 χρόνια, εσύ από μόνος σου το "ξέθαψες" από το χρονοντούλαπο των forums και το έφερες στην επιφάνεια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 12:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν από εφτά χρόνια είχα γράψει, ως Leonard, κάποια κείμενα στο φόρουμ του Esoterica. Αυτή τη στιγμή πολλές από τις απόψεις που είχα στο παρελθόν έχουν αλλάξει. Οπότε δεν με εκφράζουν πλέον τα γραφόμενά μου!


Παντως φιλε μου ,εκφραζοντας και εγω την αποψη μου ,θα σου πω οτι δεν κανεις καθολου καλα που εχεις αρνητικα συναισθηματα για αυτα στα οποια εκφραστηκες πριν χρονια


Ειναι η περιουσια σου ,τα μαθηματα που διαλεξε το συμπαν η ο θεος να μαθητευσεις

Εκφραζοντας δυσαρεσκεια σημαινει οτι δεν τα εκτιμας και δεν εχεις παρει τα μαθηματα που επρεπε να παρεις


Δεν εχεις καταλαβει αυτα που εσυ ο ιδιος εγραψες


quote:
Κάθε εμπόδιο σε καλό. Για να δημιουργήσει κάποιος κάτι μεγαλειώδες πρέπει να έχει χάος μέσα του. (‘One must still have chaos in one, to give birth to a dancing star’. --Friedrich Nietzsche).



Ολοι απο λιγο εως πολυ εχουμε προβληματα στην ζωη μας


Μονο προσπαθωντας να λυσεις αυτα τα προβληματα ,θα βρεις αυτο που αξιζει στην ζωη

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 12:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για το κειμενο αν θες την προσωπικη μου αποψη ειναι ενα κειμενο που προσωπικα εγω μεσα του βλεπω εναν ευαισθητο και σκεπτομενο και εξυπνο ανθρωπο

Ειναι ενα κειμενο που δειχνει μια πολυ πραγματικη αποψη της ζωης

Και πιστεψε με μπορει να φανει πολυ χρησιμο ,γιατι ο καθενας που αντιμετωπιζει ενα προβλημα ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ,ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΕΙ ,νομιζει πως ειναι ο μονος που βιωνει τετοιες καταστασεις και ενα σωρο αλλα τετοια διδοντας περιεργες διαστασεις στην καθε κατασταση

Ζουμε σε ενα κοσμο που ειναι σαν μια γραμμη παραγωγης

Δεν αφηνει χωρο στη υπαρξη τασεων ευαισθησιας ,αδυναμιας και διαφορετικοτητος


Τασεων ατομικων!!!!!


ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ!!!!

Αυτην την πολυτελεια πρεπει εσυ να την κανεις δωρο στον εαυτο σου


Θα ειναι το καλυτερο δωρο που μπορεις να του κανεις ΤΟ ΕΝΟΩ!!!!

Αν καποιος θα μου ζητουσε να του αναφερω καποιες ενοιες που θεωρω σημαντικες , χωρις κανενα δισταγμο θα ελεγα:


Αποδοχη του εαυτου ,να γινουμε ατομα να ανακαλυψουμε τον εαυτο μας

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 12:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις επισης γραψει:


quote:
ΑΛΦΟΝΣ ΜΠΕΡΤΙΓΙΟΝ: ‘Βλέπουμε μόνο αυτά που προσέχουμε, και προσέχουμε μόνο πράγματα που υπάρχουν ήδη στο μυαλό μας’.

Αναρωτησου λοιπον, αν τα πραγματα που βλεπεις, την στιγμη που ζητας την διαγραφη των γραφομενων σου, ειναι μονο αυτα του περιβαλοντος σου ,κοινωνικου πχ και οχι ο εαυτος σου

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 14:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνώμη μου είναι να μην διαγραφεί το τοπικ. Άφησε το εκεί, να σου θυμίζει πόσο ανώριμα φέρθηκες εκείνη την περίοδο και σύγκρινε το τότε με το τωρα. Θα έχεις πετύχει πραγματικά εάν ο σημερινός σου εαυτός είναι καλύτερος απο τον προηγούμενο σου...

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 16:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνώμη μου είναι να μην διαγραφεί το τοπικ. Άφησε το εκεί, να σου θυμίζει πόσο ανώριμα φέρθηκες εκείνη την περίοδο και σύγκρινε το τότε με το τωρα. Θα έχεις πετύχει πραγματικά εάν ο σημερινός σου εαυτός είναι καλύτερος απο τον προηγούμενο σου...


Φιλε-η CAMELOT εχεις μπερδεψει την ανωριμοτητα με την αδυναμια

Πραγμα που σε πολλες περιπτωσεις, οπως αλλωστε και τωρα, δεν θα ελεγα οτι ειναι το πιο βοηθητικο, αλλα και αυτο που υποστηριζεται απο την αληθεια της ζωης

Το σημαντικοτερο για τον φιλο Leonard7αλλα και για ολους μας ειναι να ΜΑΘΟΥΜΕ να δεχομαστε τον εαυτο μας σε ολες του τις εκφανσεις

Να κατηγορησεις εναν ανθρωπο ειναι ευκολο

Να καταλαβεις ομως οτι, οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουν ,και οτι για καθε περιπτωση το πιο σοφο που μπορει να κανει καποιος, ειναι να δεχθει τον εαυτο του οχι και τοσο

Ειναι επισης καποιες περιπτωσεις, που αν δεν εχουμε γνωση για καποια ζητηματα, ειναι καλυτερα να μην εκφερουμε τυχαιες αποψεις γιατι μπορει και να βλαψουν

Φιλικα

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 17:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz γνωρίζω καλά την ένοια και των δύο λέξεων. Αν ήταν αδύναμος θα ζητούσε βοήθεια απο τα μέλη. Αυτός οχι μόνο δεν ζήτησε βοήθεια, οχι μόνο δε σκέφτηκε πως τις δημοσιεύσεις του μπορει να τις διάβαζαν παιδιά αλλα μας είπε πως μας μισεί και μας σιχαίνεται. Στράφηκε στον σατανισμό για να μπορέσει να πάρει εκδίκηση απο όσους τον πόνεσαν. Όταν κάποιον διψά για εκδίκηση μόνο αδύναμος δεν είναι.

Οι περισσότεροι άνθρωποι είχαν κάποιον νταη στο σχολείο που τους ασκούσε σωματική ή ψυχική βία ή και τα δύο. Τι θα γινόταν αν όλα τα θύματα έπαιρναν εκδίκηση;

Στάθηκε ανώριμος, αν οχι αφελής, που πίστεψε, έστω και μια στιγμή, πως οι απόψεις του θα έβρισκαν γόνιμο έδαφος εδώ μέσα. Ίσως και να προσπαθούσα να τον δικαιολογήσω ή ακόμα και να τον βοηθήσω εάν δεν έγραφε "Να τονίσω πως εάν δε ληφθεί σοβαρά το αίτημα μου,
τότε θα κινηθώ νομικά". Σου μοιάζει για αδύναμο άτομο; Πριν απο αυτό λέει " θα ήθελα να διαγραφούν επειδη περιέχουν πληροφορίες που η ύπαρξη τους πλέον μου δημιουργεί προβλήματα και μου χαλάει την εικόνα". Ποιο ώριμο άτομο θα έγραφε κάτι και θα ήθελε να το πάρει πίσω μετά απο 7 χρόνια; Ακόμα η ζωη δεν τον έχει διδάξει πως τις πράξεις που έκανες και τα λόγια που είπες δεν παιρνονται πίσω; Την εικόνα του την κατέστρεψε μόνος του, κανένας άλλος.


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 17:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άφησε το εκεί, να σου θυμίζει πόσο ανώριμα φέρθηκες εκείνη την περίοδο και σύγκρινε το τότε με το τωρα. Θα έχεις πετύχει πραγματικά εάν ο σημερινός σου εαυτός είναι καλύτερος απο τον προηγούμενο σου...


Φιλε -η camelot συγνωμη για την αδρη καπως παρατηρηση μου στα παραπανω λεγομενα σου


Ο λογος ειναι οτι ειχα διαβασει μονο το αρχικο κειμενο του LEONARD και επομενως σου απαντησα μονο συμφωνα με αυτο

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 18:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεπει βεβαια να πω οτι σε καμμια περιπτωση δεν συμεριζομαι ολα αυτα τα περι σατανισμου

Νομιζω ομως πως ολοι εχουν δικαιωμα σε μια δευτερη ευκαιρια


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 18:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz αν είχα διάβασει μόνο το πρώτο μύνημα θα είχα την ίδια άποψη μ εσένα, γι αυτό να είσαι σίγουρος. Δεν είμαι οπαδός της δεύτερης ευκαιρίας, μόνος σου είπες πως οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν. Αυτός γιατι να άλλαξε; Όπως και να χει, η κοινωνία μέσα σε αυτα τα 7 χρόνια θα του έδωσε τουλάχιστον μια ευκαιρία. Μέσα απο τον τρόπο που μιλάει όμως φαίνεται πως δεν την εκμεταλεύτηκε

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 20:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Leonard7

Αν ψάξει κάποιος σε μηχανές αναζήτησης, το ψευδώνυμό ή το παλιό μου e-mail, τότε βρίσκει εύκολα τα κείμενα που έγραψα. Για αυτό το λόγο, θα ήθελα να διαγραφούν, επειδή περιέχουν προσωπικές πληροφορίες που η ύπαρξή τους πλέον μου δημιουργεί προβλήματα και χαλάει την εικόνα μου.

....................................................................

Το TOPIC τότε κλειδώθηκε και ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε. Τώρα ζητάω να διαγραφεί κιόλας.

Να τονίσω ότι αν δε ληφθεί σοβαρά το αίτημά μου, τότε θα κινηθώ νομικά.


Καταρχήν, οι e-mail λογαριασμοί ενός ανθρώπου, δεν λένε απολύτως τίποτα για αυτόν. Και έτσι όμως, η διαχείρισή τους είναι μια σοβαρή υπόθεση. Όπως και η ψήφος. Πρόκειται για προσωπικές επιλογές δημιουργίας και χρήσης. Τί θα γινόταν δηλαδή, αν όλοι ζητάγαμε, πχ, να αλλάξουμε τις ψήφους μας, των εκλογών του '09?

Αν κάποιος καταδικαστεί σε μία δίκη, και κληθεί να εκτίσει την ποινή του, μετά μπορεί να απαιτεί τη διαγραφή όλων των πρακτικών? Ειδικά δε, αν έχει παραδοθεί οικειοθελώς στις αρχές?

Αν κάποιος δημοσιεύσει μια επιστολή, σε μια εφημερίδα, και μετά αποφασίσει πως δεν τον εκφράζει πλέον, μπορεί να ζητήσει την απόσυρση όλων των φύλλων, από τον εκδότη?

Στην τελική ανάλυση, αν οι υπόλοιποι που συμμετείχαν σε ένα συγκεκριμένο topic, δεν θέλουν να διαγραφεί αυτό, τι θα πρέπει να γίνει?

Ευτυχώς, η ελευθερία έκφρασης, συνεχίζει να απαιτεί σοβαρότητα και υπευθυνότητα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 20:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα τα λες DSM! Πολύ φοβάμαι πως σπαταλάμε τζάμπα τον χρόνο μας για να ασχοληθούμε με ένα άτομο που ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να μας απαντήσει...

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 22:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Πιστευω πως δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην κανει λαθη


Οταν καταδικαζουμε εκφερουμε γνωμη


Οταν εκφερουμε γνωμη κατι μεσα μας εχει την πεποίθηση οτι γνωριζει

Ειναι στα αληθεια ετσι;


Νομιζω πως δεν θα ηταν και ασχημη ιδεα πριν καταδικασουμε καποιον να ρωτησουμε και τον εαυτο μας αν θα θελαμε μια δευτερη ευκαιρια σε περιπτωση που υποπιπταμε σε σφαλμα

Και βεβαια θα μπορουσαμε να τον ρωτησουμε επισης το γιατι;

Μηπως χωρις λογο σκορπάμε την οδυνη γυρω μας

Καλο επισης θα ηταν να θυμομαστε οτι οταν θελουμε να καταδικασουμε η να δικαιολογησουμε καποιον η κατι το πιο ευκολο πραγμα ειναι να βρουμε δικαιολογια για αυτο


Με τον πασιγνωστο τροπο της ισοπεδωσης!!!!


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 00:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ πως δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν κάνει λάθη.

Ως άνθρωποι δε μπορούμε να γνωρίζουμε τα πάντα αλλά έχουμε τη δυνατότητα (αρκετές φορές) να ξεχωρίζουμε το σωστό από το λάθος...

Όλοι θα θέλαμε μία δεύτερη ευκαιρία μετά από κάποιο λάθος, το θέμα όμως είναι αν την αξίζουμε.

Δεν τίθεται θέμα ισοπέδωσης όταν όλα έχουν ηδη ισοπεδωθεί...

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 12:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να καταλαβεις ομως οτι, οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουν ,και οτι για καθε περιπτωση το πιο σοφο που μπορει να κανει καποιος, ειναι να δεχθει τον εαυτο του οχι και τοσο

Ενοω τα κυρια χαρακτηριστικα!!


Οταν ομως μια πραξη η,μια αποψη εχουν προελθει απο μια ομαδα


χαρακτηριστικων δευτερευοντων η ακομη πιο περα, η αποψη αρα και η πραξη μπορουν να αλλαξουν !!


Πχ επηρεασμενος καποιος, απο καποιες καταστασεις αποφασιζει να κανει ενα επικυνδυνο σπορ

Οταν ερθει σε επαφη με την πραγματικοτητα του σπορ ,η γνωμη του μπορει να αλλαξει αρα και η αποψη για το σπορ

Αυτο ενοω οταν λεω μακρυα απο τα κυρια χαρακτηριστικα ,και αυτα που ισως ειναι βαθια ριζωμενα

Αυτα οντως αλλαζουν, δυσκολα οχι ομως οτι δεν αλλαζουν


Επειδη ομως τιποτα δεν ειναι στανταρ, καλο θα ηταν αν ο καθενας, μας εβαζε συνεχως την διακριση του σε λειτουργια


quote:
Όλοι θα θέλαμε μία δεύτερη ευκαιρία μετά από κάποιο λάθος, το θέμα όμως είναι αν την αξίζουμε.


Το θεμα ειναι πιος θα κρινει κατι τετοιο, και αν δικαιουται να κρινει

quote:
Δεν τίθεται θέμα ισοπέδωσης όταν όλα έχουν ηδη ισοπεδωθεί...


Εδω τιθεται παλι θεμα διακρισης


Αν δεν ενδιαφερει καποιον ,το πως τα διαφορα εξωτερικα ερεθισματα επηρεαζουν και διαμορφωνουν την αποψη του ,για τα πραγματα της ζωης,η ακομα πιο συγκεκριμενα , πως καποιος η καποιοι- γνωστες των ανθρωπινων αντιδρασεων η και οχι- λεγοντας μισες αληθειες η ακομα λιγοτερες ,μπορουν να διαμορφωνουν την αποψη μας για τα πραγματα της ζωης ,τοτε OK


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 15:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν ομως μια πραξη η,μια αποψη εχουν προελθει απο μια ομαδα
χαρακτηριστικων δευτερευοντων η ακομη πιο περα, η αποψη αρα και η πραξη μπορουν να αλλαξουν !!
Πχ επηρεασμενος καποιος, απο καποιες καταστασεις αποφασιζει να κανει ενα επικυνδυνο σπορ




Η προσωπικότητα του καθένα επηρεάζεται από τους εξωτερικούς παράγοντες. Χωρίς αυτούς δεν θα είχαμε καμία εμπειρία σχετικά με τον κόσμο.

quote:

Οταν ερθει σε επαφη με την πραγματικοτητα του σπορ ,η γνωμη του μπορει να αλλαξει αρα και η αποψη για το σπορ

Μετά από 7 χρόνια θυμήθηκε να αλλάξει άποψη για το σπορ;


quote:
Το θεμα ειναι πιος θα κρινει κατι τετοιο, και αν δικαιουται να κρινει

Καλώς ή κακώς είμαστε μέλη μιας κοινωνίας η οποία επιβάλλει κάποια στάνταρ στερεότυπα. Δεν υποστηρίζω πως είναι τα σωστά αλλά για να θεωρούμαστε μέλη της πρέπει να λειτουργούμε με αυτά (και να παρεκλίνουμε λίγο δεν πειράζει). Όλοι μας έχουμε κριθεί άπειρες φορές από τους γύρω μας για τα ρούχα που φοράμε, για το χτένισμα, για τις αντιλήψεις μας κτλ.Εμείς δεν έχουμε το δικάιωμα να κρίνουμε; Μπορεί να καταλήγουμε σε λάθος συμπέρασμα αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Μην κρίνεις για να μην κριθείς δεν έλεγαν; Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό, εγώ κρίνω και είμαι έτοιμος να κριθώ. Όποιος μου αποδείξει πως είμαι λάθος τότε διατίθεμαι να αλλάξω τις απόψεις μου.


quote:
Εδω τιθεται παλι θεμα διακρισης


Τίθεται θέμα αντίληψης και όχι διάκρισης...

quote:

Αν δεν ενδιαφερει καποιον ,το πως τα διαφορα εξωτερικα ερεθισματα επηρεαζουν και διαμορφωνουν την αποψη του ,για τα πραγματα της ζωης,η ακομα πιο συγκεκριμενα , πως καποιος η καποιοι- γνωστες των ανθρωπινων αντιδρασεων η και οχι- λεγοντας μισες αληθειες η ακομα λιγοτερες ,μπορουν να διαμορφωνουν την αποψη μας για τα πραγματα της ζωης ,τοτε OK

Δεν χρειαζόμαστε γνώστες ανθρώπινων αντιδράσεων για να διαμορφώσουμε άποψη για τα πράγματα της ζωής. Την άποψη μας την διαμορφώνουμε μόνοι μας. Τα εξωτερικά ερεθίσματα επηρεάζουν και διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας και την προσωπικότητά μας. Φαντάσου όμως να αντιδρούσαν έτσι όσοι έτρωγαν ξύλο στο σχολείο, να ήθελαν να σκοτώσουν τον θύτη και να το κατάθερναν... Το ανθρώπινο είδος θα είχε εκλείψει τότε... Δεν χρειάζεται να στρεφείς στον σατανισμό ή σε πληρωμένους δολοφόνους για να πάρεις μια απλή εκδίκηση.

Για να το πάρουμε όμως από την αρχή το πράγμα. Ο Leonard λέει πως οι γονείς του νοιάζονταν γι αυτόν. Η μητέρα του πήγε στο σχολείο και έκανε παράπονα πολλές φορές, τα παιδιά όμως συνέχιζαν να τον ενοχλούν. Στο σπίτι δεν έβλεπαν την κατάστασή του; Μη μου πεις πως έκρυβε τα συναισθήματά του γιατί από τους ξένους μπορείς να κρυφτείς αλλά από τον εαυτό σου και από τα άτομα που σε μεγάλωσαν ΠΟΤΕ!
Δε μπορώ να φανταστώ τον πατέρα μου και τη μητέρα μου να με έβλεπαν σε τέτοια κατάσταση και να αρκούνταν στο να το πουν απλά στον διευθυντή και στην δασκάλα. Το καθήκον τους θα τελείωνε μόνο αν τελείωναν τα βάσανα του παιδιού τους. Μήπως οι φταίχτες ήταν οι ίδιοι του οι γονείς;

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 15:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Camelot και xristosxatz,μέχρι που σκοπεύετε να το...τραβήξετε?

Δεν μπορείτε να σεβασθείτε την επιθυμία του θεματοθέτη,περι διαγραφής του τόπικ,επειδή είναι ανέφικτο και εν πάσει περιπτώσει,στην δικαιοδοσία της Δ.Ο.

Ομως θα έπρεπε να σεβασθείτε την επιθυμία του στο μέτρο του δυνατού και επι προσωπικού,αφού 'περνάει απο το χέρι" σας,να μην αναλώνεστε σε συζητήσεις για την προσωπικότητα του Leonard7,της οικογενείας του,των δασκάλων του και ότι γενικά αφορά αυτόν.

Εχετε αναγάγει το θέμα σε "υψηλό κουτσομπολιό".
Κριτικάρετε τους εαυτούς σας και σεβασθείτε,τον Leonard7,μη συνεχίζοντας το παρόν τόπικ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2013, 16:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δες τωρα φιλε Camelot πως γινεται αυτο που σου ειπα :


quote:
Το θεμα ειναι πιος θα κρινει κατι τετοιο, και αν δικαιουται να κρινει

Ο'' φιλος'' ΝΙΚΟΜΑΧΟΣειναι ενα τετοιο χαρακτηριστικο παραδειγμα

Επανειλειμενως εχει δειξει συμπτωματα, που μονον δεν θα ελεγε καποιος ,οτι σεβεται τους συνομιλητες ,αλλα και γενικα πολλους που εκφραζονται μεσα απο αυτο το φορουμ


Και δες τωρα,ερχεται να παρατηρησει και μαλιστα με αυτο το υφος[αυτο εχει ,αυτο δειχνει]

Ισως βεβαια απο μια αποψη τραβαμαι την προσοχη οποτε δεν αφηνουμε το θεμα να ησυχασει

Γεννηθητω το θελημα σου ''φιλος''

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 00:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ δεν το θεωρώ κουτσομπολιό αυτό που κάνουμε και δεν συμφωνω με αυτά που λες. Ο θεματοθέτης "ξύπνησε" ενα θαμμένο θέμα ενώ θα μπορούσε να στείλει ένα προσωπικό μύνημα σε κάποιον συντονιστή. Εγώ το μόνο που κάνω είναι να λέω τη γνώμη μου πάνω σε αυτά τα οποία είχε πει.

Τους εαυτούς μας τους κρίνουμε και πολύ συχνά και σκληρά, δεν σημαίνει όμως πως θα αγνοήσουμε ,το λιγότερο, μία τέτοια περίπτωση. Όταν κάποιος δεν σέβεται τον εαυτό του, είναι ανόητο εκ μέρους του να περιμένει από τους άλλους να τον σεβαστούν.

Τώρα, επειδή μας το ζητάς εσύ, που ως παλαιό μέλος διαθέτεις και κάποια εμπειρία πάνω σε τέτοια θέματα, και επειδή η σιωπή είναι η καλύτερη απάντηση μερικές φορές, το σταματάω εδώ...

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 02:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Camelot και xristosxatz,σας ευχαριστώ.
Σας οφείλω μια εξήγηση.

θεώρησα ότι ο θεματοθέτης,με αυτη την ενέργεια-αίτηση προς την διαχείρηση,εχει να αντιμετωπίσει δικούς του "δαίμονες".
Δικά του προσωπικά συναισθήματα.δικές του μάχες.
Ας τον αφήσουμε λοιπόν,να ακολουθήσει το μονοπάτι του.

Αν θέλουμε να συζητήσουμε σχετικά,ανοίγουμε ένα άλλο θέμα με ανάλογη επικεφαλίδα και προχωράμε.

Δεν θα έλεγα ότι διαθέτω εμπειρία.Τρία χρόνια παρουσίας,δεν είναι αρκετά.Απλή προσωπική άποψη εξέφρασα και δεν ξέρω αν είναι και σωστή.
Μάλλον είναι,επειδή και οι δυό σας καταλάβατε τι ήθελα να επιτύχω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 16:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Νικομαχε και απο μενα συγνωμη που τα πηρα χθες [εχεις και εσυ ομως ενα μικρο μεριδιο ευθυνης ....μικρο μεν ....μεριδιο δε]


Τελος παντων!!!!


Το συμβαν σε καλο βγηκε γιατι στην προσπαθεια μου να καταλαβω'' ξεθαψα'' κατι παλια κλισεδακια που θα τα φερω στην επιφανεια εν καιρω

Και ετσι για να κανω μια μικρη προθερμανση λεω οτι το θεμα θα εχει να κανει με αυτο που λεει καποιος ανθρωπος που εκτιμω παρα πολυ σαν ''δασκαλο ''τον ΡΟΜΠΕΡΤ ΝΑΤΖΕΜΥ


Αυτος λοιπον λεει οτι για οτιδηποτε μας συμβαινει υπαρχει καποιος λογος


Αρχικα για μενα αυτο ηταν μια αποψη που μονο μοιρολατρικια θα μπορουσα να την χαρακτηρισω

Ομως...............................!!!!!!!!!!!!!!!!!

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2013, 18:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Leonard
Αν ψάξει κάποιος σε μηχανές αναζήτησης, το ψευδώνυμό ή το παλιό μου e-mail, τότε βρίσκει εύκολα τα κείμενα που έγραψα. Για αυτό το λόγο, θα ήθελα να διαγραφούν, επειδή περιέχουν προσωπικές πληροφορίες που η ύπαρξή τους πλέον μου δημιουργεί προβλήματα και χαλάει την εικόνα μου.

2 minutes to midnight and the clock is ticking.

tick, tack, tick, tack...

Εκεί που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν γραφτεί τα εν λόγω κείμενα δεν διαγράφονται με ΤΙΠΟΤΑ Leonard...

quote:

Να τονίσω ότι αν δε ληφθεί σοβαρά το αίτημά μου, τότε θα κινηθώ νομικά.

Έχεις εξασφλίσει και το Συνήγορο του Διαβόλου ή εξέπεσες της χάριτος του?

Κάτι μου λέει πως θα κάναμε καλή παρείτσα πίσω στο 2006...

quote:

Ευχαριστώ.

Το Θεό Leonard όχι εμάς!

Καλή Εβδομάδα Παθών σου εύχομαι...

Υ.Γ Οι συμπαντικοί νόμοι (ιδίως αυτοί που αγνοείς) μπορεί να μας φαίνεται ότι αργούν να εφαρμοστούν αλλά λειτουργούν ρολόι οι άτιμοι...

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 29/04/2013 18:12:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy