ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 01:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και η φελάχα κράτησε την καμήλα, μπας και γαμήσει ο τύπος...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 01:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι τίποτις άλλο, κι ο Giovanni Schiaparelli έβλεπε κανάλια στον πλανήτη Άρη, αλλά αυτό ήταν πριν από 150 χρόνια.

Αν θέλετε να συνεχίσετε τις μαλακίες, εγώ δεν έχω πρόβλημα. Αν όμως υπάρχει κανείς εδώ χαμέ, που να γουστάρει τη συζήτηση σε σοβαρά πλαίσια, ας το πει.

Βέβαια, Dyson, Kardashev και Schiaparelli, υποχρεωτικά θα πρέπει να μείνουν εκτός κουβέντας.

Διαφορετικά, θα πρέπει να χρηματοδοτήσετε την πατέντα του Sol-Mix, που εδώ και κάνα χρόνο τον έχει κάνει δισεκατομμυριούχο, ή κατ'ελάχιστον, την καινοτόμο και ρηξικέλευθη φυσική του θεωρία.

Είμαι πολύ πιο παλαβός από εσάς. Από οποιονδήποτε εδώ μέσα. Προσπαθώ ωστόσο, να μην γίνομαι κι εντελώς καραγκιόζης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 01:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγια μόλα, έγια λέσα....τράβα κουπί ανθρωπάκο.
Πάντως αν έρθεις φάτσα κάρτα με κανέναν πράσινο με κεραίες και τριδάκτυλο, μην...με φωνάξεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 02:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μην ξεχνιόμαστε, υπάρχει και η εξίσωση Drake:

N = R* x fp x ne x fl x fi x fc x L

Αύριο θα σας παραθέσω την Εξίσωση των Πάντων. Περιέχει περίπου googol αριθμό αγνώστων, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Βάζει ο καθένας ό,τι κατεβάζει η κούτρα του, και κλείσαμε. Όπως ο Drake, ο Dyson, ο Kardashev κλπ. Τσίρκο δηλαδή.

Αν κάνεις σοβαρή κουβέντα στηριγμένη σε όλες αυτές τις πίπες, πετυχαίνεις με έναν σμπάρο, δυο τριγώνια:

1. Αποκλείεις κάθε σοβαρή κουβέντα πάνω στις σοβαρές ασυνέχειες της παραδεκτής γνώσης.
2. Εξισώνεις τη χρησιμότητα της λογικής, με τις γραφές των κάθε λογής και καταγωγής βοσκών.

Δεν λέω, καλή φάση. Δικαιώνει, μεταξύ άλλων, και τους παντελώς αγράμματους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 02:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως αν έρθεις φάτσα κάρτα με κανέναν πράσινο με κεραίες και τριδάκτυλο, μην...με φωνάξεις!

Δεν έχω καμμία αμφιβολία περί των τριδάκτυλων, οκταδάκτυλων, αδάκτυλων, κλπ. Ο τρόπος που εκτίθεται το ζήτημα εδώ, είναι εντελώς για τον μπούτσο. Αν δεν το καταλαβαίνεις, διάβασε πύραυλο και Χρίστο Ελ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 02:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πάντως το γυροφέρνουν πάρα πολύ το θέμα της εξωγήινης ζωής στη ΝΑΣΑ, διαρκώς κάνουν δηλώσεις, έχουν πέσει τόσα κονδύλια στην εξερεύνηση, βγήκαν και πρόσφατα και είπαν ότι "σε 20 χρόνια το πολύ θα έχουμε βρει εξωγήινη ζωή"...μα τόση σιγουριά βρε παιδί μου; εντάξει βέβαια το πιο πιθανό θα'ναι να μιλάμε για μικρο-οργανισμούς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...αμ ο άλλος το τρελό το αγόρι ο Πάπας όλο για εξωγήινους μιλάει! Πέρυσι έκανε βαρύγδουπη δήλωση το Βατικανό ότι "η ύπαρξη άλλων μορφών ζωής δεν αντιβαίνει στο λόγο του Θεού", ενώ τις προάλλες έκανε και αστειάκια με Αρειανούς ο ποντίφικας, εάν ερχόντουσαν λέει να μου ζητήσουν να βαπτιστούν εννοείται θα τους βάπτιζα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 02:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Kost, σωστά μιλάς. Δεν ήταν αυτό το θέμα μου όμως.

Βγαίνει ο Κηφέας, ειδικά σε αυτή τη θεματική ενότητα, κι όταν του λέω πως κάνει λάθος, τερματίζει τη συμμετοχή του. Βγαίνεις εσύ και του λες πως έχεις διαβάσει κι αλλού αυτά που γράφει, και σου λέει πως κάνει μετάφραση συγκεκριμένων βιβλίων*.

Βγαίνει ο Μάριος και μιλάει για παρωχημένες ιδέες του '60, με αναφορές σε site σαν τα κατοχικά κλπ.

Βγαίνει ο Sol-Mix και αντιγράφει αμερικάνικες πίπες από κάθε τυχάρπαστο site, γράφει και πέντε εξισώσεις από το πουθενά, με μεταβλητές από το πουθενά, και μας κάνει να αισθανόμαστε και μαλάκες, που δεν είχαμε καταλάβει τον τρόπο να ζούμε τζάμπα.

Αν δεν βρεθεί κάποιος με σοβαρή, δομημένη σκέψη και αυθεντικό λόγο, οι πύραυλοι, οι μπαμ-μπαμ και οι γαβ-γαβ θα θριαμβεύουν.

Τί δεν καταλαβαίνετε?

*Καθ'όλα αξιόλογη η προσπάθεια, αλλά παραμένει αναπαραγωγή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 09:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost, εχω μια ερμηνεία για τις δηλώσεις Πάπα και σία. Είναι δυο κύριες κατευθύνσεις σκέψης:

1) Το χαλασμένο ρολόι λέει τουλάχιστον μια φορά σωστά την ώρα. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται παραπάνω ερμηνεία, το σκεπτικό "θα πω και μερικά εκτός δόγματος και αν κάτι από αυτά μου κάτσει θα εισπράξω τα credits" είναι γνωστό και ισχύει σε όλους τους χώρους. Ο Ρουμπινί έγραφε για καταστροφή του παγκόσμιου χρημ/κου συστήματος για δεκαετίες, του έκατσε μια πτώχευση το 2008 και έγινε διάσημος. Είναι σαν να έπιαναν οι εκβιασμοί Βαρουφάκη και σία στους Γερμανούς. Είχαν κερίσει μια θέση στο πάνθεον των ηρώων για πάντα.

2) Η επίσημη χριστιανική θρησκεία διολισθαίνει σε κανάλια new age εδω και καιρό. Και θα έλεγα οτι οι κύριες αιρέσεις των προτεσταντών προσπαθούν να παραμείνουν πιο πιστές στο δόγμα της μεταρύθμισης, αυτοί που έχουν αρχίσει να το κάνουν είναι οι καθολικοί και οι δικοί μας. Φυσικά οι ημέτεροι μουσάτοι ταλιμπάν δεν μιλάνε, το κάνουν κληρικοί-θεολόγοι με την σιωπηλή υποστήριξη της εκλησία, βλ Μεταλληνός. Τωρα αν ο Παπας ονειρεύεται ιησουίτες ιεραπόστους σε άλλα πλανητικά συστήματα, θα έχει να φοβάται μήπως συμβεί το αντίστροφο, και κουβαληθεί καμία ράτσα με δικές της ιμπεριαλιστικές πεποιθήσεις. Και δεδομένου του τεχνολογικού χασματος με τους δικούς μας, τις περάσει ασυζητητεί στον λαό μέσα σε σχετικά λίγο χρόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 12:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έλα ρε συ Dsm, απαξιωτικό αυτό που λες, δεν τίθεται θέμα θριάμβου κανενός, ούτε είμαστε πυρηνικοί φυσικοί (εγώ τουλάχιστον), άσε που θέματα σαν κι αυτά σηκώνουν λίγο απ'όλα, και επιστήμη και μεταφυσική και συνωμοσιολογία και τα πάντα όλα...αυτό είναι το esoterica τι να κάνουμε, με τα καλά του και τα στραβά του...και γω θα'θελα ώρες ώρες το επίπεδο να είναι υψηλότερο (ειδικά παλιότερα το απαιτούσα κιόλας τρομάρα μου) αλλά δεν πάει έτσι, άσε που θα μου βγει και μένα η καραγκιοζιά και η ελαφρότητα...κατά τ'άλλα δεν διαφωνώ ιδιαίτερα σε όσα λες...ο Νικόμαχος επειδή θεωρεί ότι ανήκει στο 5% έχει την πολυτέλεια να λέει την πιο κουλή θεωρία νομίζοντας ότι οι ντοματες είναι μόνο για τους πυραύλους...αν και την θεωρία της κλίμακας που αναφέρει εδώ δεν την βρίσκω λοξή ή παρωχημένη...ο δε Κηφέας έχει κάνει χοντρό φάουλ σε κάποια θέματα αλλά δεν νομίζω ότι έχει παραδεχτεί τα περί μετάφρασης (αναφέρει περί επιρροών στις απόψεις του), και γενικώς νομίζω την αποφεύγει την συζήτηση με τα άλλα μέλη...άρα που καταλήγουμε ο καθείς εδώ μέσα με τα χούγια, τα ψώνια και τα θέματά του, οπότε ας προσπαθούμε τουλάχιστον για μία το δυνατόν καλύτερη συνεισφορά, συνδιαλλαγή και συνύπαρξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 14:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βγαίνει ο Μάριος και μιλάει για παρωχημένες ιδέες του '60, με αναφορές σε site σαν τα κατοχικά κλπ.

Λές μαλακιούλες και το ξέρεις βέβαια.
η αναφορά σε τυχάρπαστο σάϊτ, ήταν χιουμοριστικού περιεχομένου, σε πλακίτσα με τον Αιθέρα.

Kost

οταν ο DSM έχει κέφια, τα πάντα όλα είναι πιθανά.Μην τσιμπάς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 14:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

υπάρχει κάποιο δόλωμα και δεν το βλέπω;; ο άνθρωπας εξέφρασε μία γενικότερη απογοήτευση και γω έρχομαι και του λέω ότι ναι, βλέπω τι λες, αλλά ας μην παραέχουμε απαιτήσεις από τον καθένα...προσωπικά ούτε εξιδανικεύω ούτε ρίχνω στον πάτο κανένα μέλος, και με όλους θα βρω κάτι ενδιαφέρον να πω...και δεν μπορώ να φανταστώ το φόρουμ χωρίς τις γραφικότητες και προβληματικότητές του, όσο κι αν με εκνευρίζουν...θα μου λείπανε αν δεν υπήρχανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 14:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, ναι προφανώς, βλέπουν ότι το δόγμα πρέπει και λίγο να συμβαδίζει με τις εξελίξεις αλλιώς η μαρμάγκα θα το φάει μια ώρα αρχύτερα...απλά λέω συνεννοημένοι είναι όλοι και μιλάνε για εξωγήινους; συμπτωματικό ή τρέχει τίποτα άλλο; θα μου πεις εδώ ο μισός πλανήτης δεν έχει να φάει οι εξωγήινοι μας μαράνανε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2015, 16:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι ζητάμε περισσότερα πράγματα απο ενα forum, πολύ περισσότερα απο αυτά που μπορεί να μας δώσει. Επίσης κρίνουμε τις διαδυκτιακές περσόνες του καθενός, με κριτήρια ανθρώπων που γνωρίζεις παραγματικά ή βρίσκονται στον στενό, καθημερινό σου κύκλο. Αν αποδεχτείς το μέσο που βρισκεσαι, και τον τρόπο που μπορεί να εκφράζεται ο καθένας, νομίζω οτι χαλαρώνεις αρκετά σε θέματα παρεξηγήσεων, αρκεί να μην έχεις χαλασμένα ωρολόγια γύρω σου, να γράφουν τα ίδια και τα ίδια καθε μέρα.

kost, νομίζω οτι είναι το πνεύμα της νέας εποχής να μιλάς για εξωγήινους συνέχεια. Δεδομένου οτι αν ανακαλύψουν (ή έχουν ήδη) μικροβιακή ζωή σε κάποιον πλανήτη του ηλιακού συστήματος, αυτό θα σημάνει πολλά για την ύπαρξη νοημοσύνης εκτός της ανθρώπινης, κάπου στο σύμπαν ή στο πλησιέστερο σύστημα (πχ Αλφα Κενταύρου). Οπότε για να μην υπάρξουν πρόωρα πολιτισμικά σοκ, έχουν αρχίσει σιγά-σιγά και καλλιεργούν την ιδέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 00:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kost
Έλα ρε συ Dsm, απαξιωτικό αυτό που λες, δεν τίθεται θέμα θριάμβου κανενός, ούτε είμαστε πυρηνικοί φυσικοί (εγώ τουλάχιστον), άσε που θέματα σαν κι αυτά σηκώνουν λίγο απ'όλα, και επιστήμη και μεταφυσική και συνωμοσιολογία και τα πάντα όλα...αυτό είναι το esoterica τι να κάνουμε, με τα καλά του και τα στραβά του...και γω θα'θελα ώρες ώρες το επίπεδο να είναι υψηλότερο (ειδικά παλιότερα το απαιτούσα κιόλας τρομάρα μου) αλλά δεν πάει έτσι, άσε που θα μου βγει και μένα η καραγκιοζιά και η ελαφρότητα...κατά τ'άλλα δεν διαφωνώ ιδιαίτερα σε όσα λες...ο Νικόμαχος επειδή θεωρεί ότι ανήκει στο 5% έχει την πολυτέλεια να λέει την πιο κουλή θεωρία νομίζοντας ότι οι ντοματες είναι μόνο για τους πυραύλους...αν και την θεωρία της κλίμακας που αναφέρει εδώ δεν την βρίσκω λοξή ή παρωχημένη...ο δε Κηφέας έχει κάνει χοντρό φάουλ σε κάποια θέματα αλλά δεν νομίζω ότι έχει παραδεχτεί τα περί μετάφρασης (αναφέρει περί επιρροών στις απόψεις του), και γενικώς νομίζω την αποφεύγει την συζήτηση με τα άλλα μέλη...άρα που καταλήγουμε ο καθείς εδώ μέσα με τα χούγια, τα ψώνια και τα θέματά του, οπότε ας προσπαθούμε τουλάχιστον για μία το δυνατόν καλύτερη συνεισφορά, συνδιαλλαγή και συνύπαρξη...

Πολλές φορές έχω εκφράσει την εκτίμησή μου στον Κηφέα. Με τον Μάριο δε, είμαστε και προσωπικά φίλοι κι αδέρφια. Αυτός είναι και ο λόγος που τα χώνω.

Προφανώς δεν υπάρχει ζήτημα συναγωνισμού, και πολύ περισσότερο ανταγωνισμού, ενώ σε καμμία περίπτωση δεν απαξιώνω τη συμμετοχή ή τις απόψεις τους. Απλώς, περιμένω περισσότερα από αυτούς που έχουν και μπορούν περισσότερα. Τίποτα άλλο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 15:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Nαι, τώρα βέβαια που μαλακώνεις την κριτική σου λέω να το σοβαρέψω εγώ και να αναλάβω τη σκυτάλη του χώστη…και να πω τούτο. Είναι πολύ ωραίο να δημιουργούνται αληθινές φιλίες σε ένα φόρουμ, ωστόσο αυτό μας κάνει προφανώς να κρίνουμε με δύο μέτρα και σταθμά τον καθένα ανάλογα με το βαθμό συμπάθειας…τι εννοώ…τα περί «θριάμβου» δεν τα έγραψες φυσικά σε σύγκριση με το Νικόμαχο αλλά σε σύγκριση με πυραύλους, Σκυλόσοφους, panpam...έβγαλες δηλαδή αυτή τη νοοτροπία «ή εμείς ή αυτοί θα ‘κυριαρχήσουμε’ στο φόρουμ» κατά κάποιο τρόπο…όχι ότι έχω καμιά ιδιαίτερη συμπάθεια για τα μέλη αυτά που ανέφερα και τις πολλές ερειστικές βλακείες που όντως έχουν γράψει, ωστόσο δεν μπορώ να μη σχολιάσω το ότι είστε διαρκώς έτοιμοι να τους βρίσετε και να τους ‘βαρέσετε’ ενώ με τα άτομα που συμπαθείτε χρησιμοποιείτε άλλα μέτρα και σταθμά…

Για τον Κηφέα πχ. που ανέφερες πριν, εγώ πλέον δεν τρέφω εκτίμηση, και θεωρώ την συμμετοχή του πολύ προβληματική. Μετά πλήρους γνώσης το λέω αυτό και μακάρι να βγει εδώ να συζητήσουμε για κάποια πράγματα, αλλά δεν νομίζω να το κάνει (εδώ ούτε στα πριβέ μηνύματα που του στέλνω δεν απαντάει)…και είναι δηλαδή και αυτό που λες, είναι και οι 'απαιτήσεις' που έχεις από τον άλλον...τον Κηφέα και εγώ τον εκτιμούσα για τις γνώσεις και τον χειρισμό του λόγου, τον θεωρούσα τον ‘Αριστοτέλη’ του φόρουμ ένα πράμα….γι’αυτό και παρέβλεπα ως ασήμαντο το αφ’ψηλού προφίλ, το ‘τουπέ του γνώστη και του φιλοσόφου’ ένα πράμα και την άρνησή του να μπει σε ουσιαστικό διάλογο...τώρα όμως που μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω μ'αυτά που είδα, με την γνώση δηλαδή που πούλαγε σε πλατες άλλων και το -σημαντικότερο- σε συνδυασμό με την πλήρη άρνηση του να μπει σε διάλογο και (ουσιαστικές) επεξηγήσεις αυτό εμένα με έχει απογοητεύσει αλλά και εκνευρίσει…κατανοώ ότι έχει ένα προφίλ να ‘συντηρήσει’ και το ότι δεν είναι εύκολη απόφαση αλλά είμαστε μεγάλα παιδιά και η φιλοσοφία είναι τελικά πάνω απ’όλα στάση ζωής (και όχι στείρα λόγια)….διότι το να πει ή να κάνει κάποιος μία μαλακία είναι ένα πράγμα…έστω και χοντρή και επαναλμβανόμενη…ουδείς άσφαλτος που έλεγε και η άλλη….το να αποφεύγεις όμως το διάλογο και να επιμένεις να κοροιδεύεις τη νοημοσύνη των υπολοίπων με προσποιήσεις και αποκρύψεις αυτό για μένα είναι χειρότερο…

Και αδιάφορα για μένα τα πτυχία και το ‘εκπαιδευτικό’ υπόβαθρο του καθενός εδώ μέσα, είναι το τελευταίο κριτήριο που θα αξιολογήσω κάποιον, είναι πάνω απ’όλα θέμα υπευθυνότητας και ντομπροσύνης. Και νομίζω τελικά και ο ίδιος ο Κηφέας να επιλέξει την ειλικρίνεια διότι έτσι θα έχει και την ευκαιρία να δείξει σε όλους ότι μπορεί να παράγει σκέψη και χωρίς βοηθήματα και αντιγραφές (για το οποίο είμαι σίγουρος ότι μπορεί)….

Αυτά που λέτε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 16:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και αδιάφορα για μένα τα πτυχία και το ‘εκπαιδευτικό’ υπόβαθρο του καθενός εδώ μέσα, είναι το τελευταίο κριτήριο που θα αξιολογήσω κάποιον,


Παίρνοντας την ευκαιρία αυτή -μιας και το έθιξες- θέλω να πω πως για μένα δεν είναι αδιάφορα τα πτυχία και το εκπαιδευτικό υπόβαθρο, ειδικά όταν κάποιος χρησιμοποιεί το επιχείρημα "έτσι λέει η επιστήμη", και ποιό ειδικά όταν εκείνος δεν γνωρίζει τι λέει η επιστήμη, αλλά την χρησιμοποιεί επιφανειακά, σαν πρόφαση, ψευδοεπιστημονικά δηλαδή, για να καταρρίψει τις θέσεις κάποιου άλλου. Κάνοντας πρακτικά μόνο κριτική και τίποτε άλλο.
Σε φόρουμ σαν κι αυτό, πολλές φορές κάποιος θα αναφερθεί απαξιωτικά σε κάποιον άλλον που θα θίξει θέματα πρακτικής μεταφυσικής, βάζοντας σαν πρόφαση ότι βρισκόμαστε πια στον 21ο αιώνα και δεν μπορώ να διαβάζω άλλο βλακείες για προλήψεις και δεισιδαιμονίες, και άλλα παρόμοια επιχειρήματα .

Σημασία για μένα έχει να διαβάζεις τι ακριβώς γράφει ο άλλος και μετά να σκέφτεσαι τι πραγματικά θέλει να πει. Κάποιος είχε για παράδειγμα μια εμπειρία, που μπορείς (έτσι όπως την περιγράφει), να την κατατάξεις στον χώρο του αποκρυφισμού, της πρακτικής μεταφυσικής ή του ανεξήγητου. Τίθεται πρώτα το θέμα (φυσικά και πάντα), αν λέει την αλήθεια, ή έχει έρθει εδώ να παίξει, να αυν..στει ή να τσεκάρει την αληθοφάνεια στην δημιουργική του γραφή. Επειδή τα θεωρώ πολύ προσβλητικά όλα αυτά, συνήθως απαντάω άτσαλα, αν καταλήξω σε τέτοιο συμπέρασμα.

Οι περισσότερες περιπτώσεις, νομίζουν ότι κάτι τους συνέβη ή τους συνέβη κάτι και νομίζουν ότι ανήκει σε αυτές τις κατηγορίες. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, και από τα γραπτά του άλλου δεν προκύπτει ότι πρόκειται για κάποιον τρελό, μυθομανή, τρόλ ή χαβαλέ, μπορείς να διερευνήσεις το θέμα. Αν πρόκειται γι άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί με τα θέματα αυτά αρκετά, συνήθως θα καταφύγει στις εύκολες εξηγήσεις: φαντάσματα, νεκροί συγγενείς, μαύρη μαγεία, μάγοι και μάγισσες της γειτονιάς του, εξωγήινοι με χόμπι τις απαγωγές γήινων και τις κ..βυθομετρήσεις.

Το ότι έχουμε παρούσα την επιστήμη του 21ο αιώνα δεν σημαίνει πολλά πράγματα, γιατί και αυτή δεν έχει εξηγήσει σχεδόν κανένα από τα βαθιά μεταφυσικά ερωτήματα του ανθρώπου, κι ούτε προβλέπεται να το κάνει στο εγγύς μέλλον. Επίσης η ίδια η επιστήμη έχει δείξει πως ο κόσμος, ακόμα και το ορατό σύμπαν, δεν είναι αυτό που βλέπουμε ή αντιλαμβανόμαστε αλλά κάτι το αρκετά ευρύτερο. Οπότε αδυνατεί να δώσει ερμηνείες για πράγματα που βρίσκονται κάτω από τον ορίζοντα της, όπως συχνά αναφέρω. Και έτσι η επιστήμη και ο επιστήμονας του 21ου αιώνα, συνήθως δεν ασχολείται με θέματα που δεν μπορεί να απαντήσει.

Αυτό φυσικά δεν δικαιολογεί την αυτόματη ανάθεση στις παλιές δοξασίες, αλλά είναι χρήσιμο να τις γνωρίζει ή να τις θίγει κάποιος, γιατί πολλές φορές έχει φανεί ότι το απόκοσμο συνηθίζει να εκδηλώνεται με βάση τις υπάρχουσες αντιλήψεις ή ότι είναι σε θέση να επεξεργαστεί ο άνθρωπος γενικά την χρονική περίοδο που ζεί. Οπότε αυτό πρέπει να προβληματίσει αρκετά σχετικά με την πραγματική φύση και την υπόσταση του κόσμου που ζούμε. Αρκετά Φορτεανά φαινόμενα για παράδειγμα συνέβησαν σε κάποια στενά χρονικά πλαίσια.

Όταν λοιπόν χρησιμοποιούμε την επιστήμη, ας φροντίζουμε να την γνωρίζουμε καλά, και κυρίως όταν σκοπεύουμε να αντιπαρατεθούμε με κάποιον. Γιατί υπάρχει η περίπτωση να βρεις μπροστά σου κάποιον επιστήμονα και σε τυπικά και σε ουσιαστικά προσόντα και τελικά να εκτεθείς. Να καταλήξω κάπου, σε αυτήν την (ελπίζω) χρήσιμη παρένθεση που έκανα, ότι η συχνή αναφορά στην "επιστήμη" δεν είναι επιχείρημα, αντιθέτως υποδηλώνει αδυναμία του γράφοντα να μπει σε οποιονδήποτε διάλογο για κάποιο χρήσιμο εξαγόμενο συμπέρασμα, αντιθέτως καθηλώνεται πίσω από σαθρές κατασκευές, πολλές φορές από υλικά που δεν κατέχει το ποιόν τους.

Επίσης υπάρχουν αναρίθμητα επιστημονικά φόρουμ, μπορεί κάποιος που νομίζει ότι κατέχει την αυθεντία σε κάποιο αντικείμενο να πάει εκεί να το εκθέσει και να βρεί την σχετική ανταπόκριση από συναδέλφους του. Εδω μέσα, εφόσον το αντικείμενο του φόρουμ είναι το αναγραφόμενο, είναι φυσικό η κίνηση να αποτελείται κυρίως από ανθρώπους που καταθέτουν μια εμπειρία τους για 1002 λόγους, θα γράψουν μερικές φορές και πιθανότατα δεν θα ξανάρθουν.

Αν αποφασίσει όμως κάποιος να ανοίξει μια επιστημονική συζήτηση, ακόμα και το reviewing που κάνει συστηματικά ο Κηφέας τέτοια είναι, αυτή υπόκειται σε κάποιους κανόνες. Όταν κάποιος μπει σε αυτήν και τυγχάνει να διαθέτει και κάποιες τεκμηριωμένες γνώσεις (από σχετικές σπουδές) καλό είναι να τον ακούμε και να μην παρεξηγιόμαστε. Ειδικά αν η ενασχόληση μας με το αντικείμενο είναι "χομπιστική" και δεν υπάρχει υπόβαθρο για επέκταση της πέρα από κάποιο σημείο. Γιατί μετά μένει να αναλογιστούμε, ποιος είναι ο λόγος που βρισκόμαστε εδώ.


Edited by - Heretic on 22/10/2015 16:40:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 17:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Heretic, νομίζω καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ, όπως εκνευρίζομαι από περίεργυος και ψεκασμένους που απαξιώνουν οτιδήποτε επιστημονικό, σχεδόν το ίδιο ισχύει και για επιστήμονες ή και καλά επιστήμονες που οτιδήποτε μυστήριο, ανεξήγητο, ανορθόδοξο, παραφυσικό του κρεμάνε την ταμπέλα του αμόρφωτου, πρωτόγονου και δε συμμαζεύεται...είναι οι δύο όψεις του ίδιου δογματικού νομίσματος αν το καλοσκεφτείς, και απλά οι δεύτεροι έχουν ένα μικρό άλλοθι του ότι η γούνα της ανθρωπότητας έχει καεί επανειλλημένα από την προσκόλληση σε απατηλά δόγματα και κάθε είδους φαντασιακές αγκυλώσεις...

απλά εδώ το θέμα είναι άλλο και δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με την λέξη 'reviewing'...προσωπικά έχω πάθει πλάκα μεγάλη με το τι κάνει ο Κηφέας εδώ και καιρό...ο τύπος δεν παίζεται...μιλάμε για ένα κολάζ μεταφρασμένων αποσπασμάτων από διαφορετικά βιβλία τα οποία παρουσιάζει ξεκάθαρα αλλά και δασκαλίστικα σαν δικά του...και που αρκετές φορές όποτε πεταγόταν κάποιος να συμφωνήσει, να επαινέσει ή (ακόμα χειρότερα) να διαφωνήσει εισέπραττε από ένα παγερό 'ευχαριστώ' μέχρι σχόλια τύπου 'προσπερνώ τα σχόλια των συνδικτύων' (δηλαδή της απαίδευτης πλέμπας σαν να λέμε ένα πράμα) ή "εμένα αυτή είναι η γνώμη μου εσύ όμως δεν έχεις γνώμη'...δηλαδή να βλέπεις ακόμα και άλλα μέλη να μπαίνουν και να λένε 'πάψε εσύ, μιλάει ο Κηφέας τώρα'...ρε συ είναι εκπληκτικό δηλαδή τι να πω...από τη μία λέω χαρά στο κουράγιο του που μπήκε στον κόπο να κάνει όλες αυτές τις μεταφράσεις αλλά από την άλλη αυτό που έκανε πολύ απλά δεν υπάρχει!

η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι η εξής, από ψυχολογικής σκοπιάς: επειδή η ακριβής μετάφραση επιστημονικών αποσπασμάτων αποτελεί πόνημα, ακριβώς γι'αυτό θέωρησε ότι από τη στιγμή που τα μετέφραζε τότε τα κείμενα αυτά ήταν σαν να τα έχει γράψει εκείνος, δηλαδή ακριβώς επειδή μεταφραζω κάτι με ακρίβεια πείθω τον εαυτό μου ότι οι απόψεις αυτές 'είναι δικές μου', μου ανήκουν, και γι'αυτό τις πλασάρω ως τέτοιες! Δεν πάει έτσι όμως η δουλειά...και γι'αυτό νομίζω πρέπει κάποια στιγμή σε κάθε θέμα να προστεθούν στο τέλος οι πηγές των μεταφράσεων, για να είναι δηλαδή και ο ίδιος καλυμμένος έστω ετεροχρονισμένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 21:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Παρ’όλο ότι δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ για οποιοδήποτε λόγο , που αφορά τον τρόπο συμμετοχής μου στο Forum , δηλώνω τα εξής :

Για προσωπικούς λόγους , που οφείλονται , κυρίως , σε ανεξήγητες για μένα αιτίες που προβάλλει το μέλος kost , παραιτούμαι από αυτή τη στιγμή της ιδιότητάς μου , του μέλους του Esoterica .

Πριν από την αποχώρησή μου , και προφανώς της οριστικής πλήρους και αμετάκλητης πλέον διακοπής της συμμετοχής μου στο forum , θα ήθελα να ευχαριστήσω την Διαχείριση του Esoterica , για την άψογη , ομολογουμένως , στάση του προς το άτομό μου (και όχι μόνο) .

Επίσης , θέλω , να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum για την άριστη συνεργασία που είχα μαζί τους και να εκφράσω τη λύπη μου για την αποχώρησή μου αυτή .

Σας χαιρετώ

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Reviewing θα το μετέφραζα ως επισκόπηση. Θα μπορούσα κι εγω να κάνω κάτι αντίστοιχο με κάποια σχετική ευκολία λόγω ειδικότητας, πχ στις "τελευταίες εξελίξεις πάνω στην τεχνητή νοημοσύνη". Το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις κι εσύ, ένας σε σχετικό διδακτορικό, ακόμα κι ένας μαθητής λυκείου, απλά ο βαθμός δυσκολίας ή διείσδυσης θα άλλαζε κάθε φορά.

Για παράδειγμα για να θίξει κάποιος νευρωνικά δίκτυα χρειάζεται γνώση συγκεκριμένων μαθηματικών που δύσκολα θα τα βρείς εκτός του σχετικού χώρου. Ο μαθητής του λυκείου απλά θα περιέγραφε επιφανειακά πάνω κάτω τι γίνεται, αν και διαφωνώ κάθετα στο να βάζεις τα παιδιά να παπαγαλίζουν θέματα που δεν μπορούν να καταλάβουν, έτσι απλά για εφέ. Το κάνουν πάντως κάποιοι καθηγητές αυτό.

Η διαδικτυακή περσόνα του "Κηφέας" τώρα, είναι ένας αξιοπρεπής χρήστης, φιλομαθής, που διαβάζει πάρα πολύ, πάρα πολλά θέματα έστω και σε επίπεδο συμπερασμάτων, βγάζει επίσης και δικά του συμπεράσματα και μεταφέρει κάποια απο αυτά στο φόρουμ. Δεν ενοχλεί κανέναν, δεν αναλώνεται σε διαμάχες με κανέναν, δεν προσβάλει, δεν οχλαγωγεί. Αν είναι ή όχι επιστημονικά σωστά αυτά που γράφει, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Αν θέλεις συμμετέχεις στα θέματά του, αν οχι δεν ασχολείσαι.

Σε κάποια θέματα που γνωρίζω έστω και μέτρια έχω δει λάθη, που προέρχονται από άνθρωπο μη σχετικής ειδικότητας, όχι παραλογισμούς φυσικά. Αν τωρα ο χρήστης αυτός έχει πανεπιστημιακή υποδομή σε κάποιο πεδίο, δεν με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια. Δεν θα ήθελα να γινω κριτικός σε χρήστη που σέβομαι πάντως, απλά θα πω ότι πιθανον να μην έχει, γιατί θα ήξερε πως πρέπει να τηρεί κάποιες βασικές αρχές citing σε αυτά που γράφει, αλλα προτιμά να μην το κάνει. Μπορώ επίσης να υποθέσω οτι και σε πεδία που δεν γνωρίζω, πχ φιλοσοφία, κάνει το ίδιο που έχω παρατηρήσει στα άλλα.

Δεν είναι εκεί το θέμα πάντως, δεν θεωρώ οτι φέρεται "αφ' υψηλού", δεν μπορεί κάποιος να φερθεί "αφ' υψηλού" γενικά, χωρίς να κινδυνεύσει να εκτεθεί, γιατί ο χώρος εδω ειναι ακατάλληλος. Από την άλλη πάλι κάποιος καλός απόφοιτος φιλοσοφικής, θα μπορούσε να με κάνει σκόνη σε dt αν αρχίσω και γράφω τι νομίζω οτι είπε ο Wittgenstein, όπως θα τον έκανα εγώ αν άρχιζε να αυτοσχεδιάζει στο τι είναι οι γενετικοί αλγόριθμοι με διάβασμα απο την Wikipedia.

Σε γενικές γραμμές, εκτός απο προκλητικά θρησκευτικά σχόλια, προσυλητισμό, καλλιέγεια φόβου και ενοχής, άρρωστες καταστάσεις τύπου σατανιστών, Ν.Α κτλ, δεν έχω πρόβλημα με κανέναν. Θα περιοριστώ το πολύ σε κάποιο πλακατζίδικο σχολιο για κάποιο τρολ, τίποτε παραπάνω. Με αυτον το τρόπο δεν θα με ενοχλούσε επίσης η όποια δημιουργία παρέας που να έχει επεκταθεί και εκτός φορουμ, ανιθέτα θα με ενδιέφερε να γνωρίσω μερικούς ανθρώπους πίσω απ οτις περσόνες, όπως υποθέτω οτι μπορεί να το έκανες κι εσύ σε κάποια ευκαιρία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια χαρά κι αέρα στα πανιά σου Κηφέα!

Πριν φύγεις όμως δεν μας δίνεις τη λίστα με όλα τα βιβλία που μετάφρασες να τα προσθέσουμε σε κάθε θέμα???? Εγώ μέχρι στιγμής έχω βρει τέσσερα αλλά σίγουρα είναι πολλά παραπάνω!!! Και αν δεν βοηθήεις εμένα και τους διαχειριστές σ'αυτό θα μας πάρει πάρα πολύ καιρό να τα βρούμε όλα....

Οφείλεις να το κάνεις, πρώτον για δική σου προστασία (δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά η υποκλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας αντιτίθεται στους κανόνες κάθε φόρουμ και όχι μόνο) αλλά και το ίδιο το φόρουμ να μην είναι εκτεθειμένο σ'όλο αυτό...

Και δεν κατάλαβα δηλαδή, αφού λες ότι σου κάνω απρόκλητη επίθεση γιατί δεν μένεις εδώ να αποδείξεις ότι έχεις εσύ το δίκιο και ότι σε συκοφαντώ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

όχι ρε συ, ποιά επισκόπηση;; εδώ μιλάμε για ξεπατικοτούρα, καρμπόν...καλά νομίζω κανείς δεν έχει πάρει χαμπάρι ακόμη για τί πράγμα μιλάω...μιλάμε ο Κηφέας έκανε πολύ ραφιναρισμένη δουλειά, καλλιτεχνική σχεδόν...από μιας πλευράς του βγάζω το καπέλο για όλο αυτό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Για προσωπικούς λόγους , που οφείλονται , κυρίως , σε ανεξήγητες για μένα αιτίες που προβάλλει το μέλος kost , παραιτούμαι από αυτή τη στιγμή της ιδιότητάς μου , του μέλους του Esoterica .

Πριν από την αποχώρησή μου , και προφανώς της οριστικής πλήρους και αμετάκλητης πλέον διακοπής της συμμετοχής μου στο forum , θα ήθελα να ευχαριστήσω την Διαχείριση του Esoterica , για την άψογη , ομολογουμένως , στάση του προς το άτομό μου (και όχι μόνο) .

Επίσης , θέλω , να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum για την άριστη συνεργασία που είχα μαζί τους και να εκφράσω τη λύπη μου για την αποχώρησή μου αυτή .

Σας χαιρετώ


Κηφέα, συγνώμη εκ μέρους μου αν έθιξα το ψευδώνυμό σου απρόσκλητος, αλλά η συμμετοχή σε κάποιο forum, η netiquette αν θέλεις ευρύτερα, προϋποθέτει οτι πρέπει να ανέχεσαι τα οποιαδήποτε σχόλια των άλλων, πάντα στα όρια της ευπρέπειας. Ο kost δεν τα ξεπέρασε ποτέ με σένα (και με οποιονδήποτε άλλον εδω μέσα), οπότε η απόφασή σου αυτή δεν βαραίνει τον kost σε καμιά περίπτωση. Απλά καταθέτω την άποψη μου πως βλέπω το θέμα αυτό.

quote:

όχι ρε συ, ποιά επισκόπηση;; εδώ μιλάμε για ξεπατικοτούρα, καρμπόν...καλά νομίζω κανείς δεν έχει πάρει χαμπάρι ακόμη για τί πράγμα μιλάω...μιλάμε ο Κηφέας έκανε πολύ ραφιναρισμένη δουλειά, καλλιτεχνική σχεδόν...από μιας πλευράς του βγάζω το καπέλο για όλο αυτό!


Δεν νομίζω οτι τις παρουσίαζε για δικές του θέσεις. Το είχα δεδομένο οτι ήξερε οτι το ξέραμε! Δεν έχω διαβάσει οτι έγραφε, αλλα μερικά ήταν σαφώς εν γνώση μου μεταφορά συμπερασμάτων, έστω και άλλων.


Edited by - Heretic on 22/10/2015 22:15:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά, είχα στιγμές στο παρελθόν που αναρωτιόμουν αν υπήρχε κάποιος που να διαβάζει όλα αυτά τα αλαμπουρνέζικα που έγραφε ο Κηφεύς. Προσωπικά, ελάχιστες, μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού φορές προσπάθησα να διαβάσω ότι έγραφε και να ασχοληθώ. Εξαιρετικά κουραστικό κείμενο, ακαταλαβίστικο - αν προσπαθούσες να τον ρωτήσεις κάτι, δεν σου απαντούσε, προφανώς γιατί ούτε και ο ίδιος καταλάβαινε τι έγραφε - ύφος χιλίων Καρδιναλίων και καμία, μα καμία όμως, δική του θέση, πεποίθηση, άποψη, γνώμη ή τοποθέτηση. Όλα αντιγραφές, μεταφράσεις κειμένων, αποσπασμάτων, βιβλίων κτλ. Μια ντουζίνα συσσωρευμένη γνώση και μηδέν κατανόηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνώ, απλά έχει δώσει μια άλλη διάσταση στο public notepad


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν νομίζω οτι τις παρουσίαζε για δικές του θέσεις. Το είχα δεδομένο οτι ήξερε οτι το ξέραμε!

Heretic ο βασικότερος κανόνας που ακόμα και τα παιδιά γνωρίζουν είναι πως πάντα παραπέμπουμε στην πηγή που αναδημοσιεύουμε ή αναπαράγουμε. Υπάρχουν σκόρπιες περιπτώσεις (σε σύντομες φράσεις κυρίως, κομμάτια ή νεά από το ίντερνετ) που ο Κηφέας όντως παρέπεμπε στην πηγή, και υπάρχουν και πολύ μεγάλα κομμάτια (αυτούσιες μεταφράσεις) στα οποία δεν παραπέμπει πουθενά, και τα οποία προφανώς παρουσιάζει σαν δικά του. Έχεις ξαναδεί εσύ κάτι τέτοιο στο esoterica ή σε κάποιο άλλο φόρουμ;; εγώ πάντως δεν έχω ξαναδεί...

Δηλαδή πλάκα θα'χει να βγαίνετε ένας ένας και να λέτε "έλα ρε συ, το'χαμε καταλάβει ότι αντιγράφει ξένα κείμενα χωρίς να δίνει την πηγή"! ωραία, και γιατί δεν του το λέγατε τόσο καιρό για να τον προστατέψετε κιόλας από την έκθεση;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

zip όποτε μυρίζεσαι μπάχαλο εμφανίζεσαι σαν κομήτης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost δεν νομίζω οτι τα παρουσίαζε σαν δικά του αλλα δεν έκατσα να ψάξω τις πηγές αυτών που γράφει ο καθένας στο ίντερνετ. Ας πούμε οτι μεταφέρει εστω και αυτολεξεί αυτά που διαβάζει και τον ενδιαφέρουν. Τωρα αν αυτά με ενδιαφέρουν εμένα ή αν θέλω να συμμετέχω έστω σαν αναγνώστης αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Τεσπά, ο Κηφέας αντί να αιτολογήσει κάποια θέματα που έχουν προκύψει, την κοπανάει δήθεν θιγμένος. Αυτό είναι το foul

Edited by - Heretic on 22/10/2015 22:38:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι 101% βέβαιος πως αν κάποιος ασχοληθεί μαζί του και τον ρωτήσει κάποια πράγματα σχετικά με κάτι που γράφει, δεν θα ξέρει απολύτως τίποτε να απαντήσει. Υπάρχουν θέματα που γράφει μόνο αυτός για 4 ή 5 σελίδες συνέχεια. Συνέχεια όμως ... Ποιος να ρωτήσει και τι ; Ποιος να επιχειρήσει να κάνει διάλογο μαζί του και πως ; Απίθανος τύπος. Ακόμη ένας που περνάει από εδώ.

Το ερώτημα : Υπάρχει κάτι, μια κουβέντα δική του, μια πρόταση μέσα από την ψυχή του που θα μείνει σε κάποιον, που θα έχει να θυμάται κάποιος από τον Κηφέα ; Όχι. Συνεπώς, μια τρύπα στο νερό έκανε το παλικάρι ... τζάμπα ο κόπος του δηλ.

Κηφέα, μπορεί κάποιος να μην έχει διαβάσει τίποτε απ' όσα έχεις διαβάσει εσύ. Μπορεί να μην ξέρει να εκφραστεί περισπούδαστα, όπως εσύ. Κι όμως φιλαράκι, με μια πρότασή του απλή, αληθινή, μέσα από το "είναι" του και την ψυχή του, με μια κουβέντα του μπορεί να αλλάξει σε κάποιον ολόκληρη την ζωή του. Μπορεί να του δώσει χαρά, ελπίδα, κουράγιο. Με μια απλή και αληθινή κουβέντα. Μονάχα με μια. Αυτό είναι που μετράει. Αυτό είναι που έχει αξία. Τα υπόλοιπα είναι ... τρίχες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

zip όποτε μυρίζεσαι μπάχαλο εμφανίζεσαι σαν κομήτης...


Έτσι είμαι εγώ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 22:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδάκια, να πάμε στα του άστρου KIC....

και ν'αφήσουμε κατά μέρος την παρένθεση με τον Κηφέα?

Μεγάλο παιδί είναι - και είμαστε
ας κάνει ο καθένας ό,τι κατεβάσει η κούτρα του


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy