ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αφρικανική σκόνη ή ψεκασμοί ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 01:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τους τελευταίους 2 μήνες περίπου παρατηρώ στον ουρανό πολλούς ψεκασμούς αλλά επίσης ακούμε παρα πολύ συχνά για αφρικανική σκόνη.Τελικά είναι οντως ολο αυτό σκόνη ή απο τους ψεκασμούς ; γιατι ποτέ άλλοτε δεν θυμάμαι να ειχαμε τοσο συχνά αφρικανική σκόνη και αν ολη αυτη η θολούρα ,η συννεφιά ειναι απο ψεκασμούς τρομάζω να σκεφτώ το τι θα παθαίνει ο οργανισμός μας .Επιπλεον σημερα υποτίθεται δεχτήκαμε μαγνητική καταιγίδα ,σημερα λοιπόν μας ψεκασαν περισσότερο απο ποτέ μπορώ να πω .Είμαι ετοιμη να ακούσω γνωμες.Μου έχει λείψει αυτός ο καταγαλανος ουρανός με τον λαμπερό ήλιο ,νιώθω θλίψη για αυτό.Προσωπικά πιστεύω μονο σε ψεκασμούς και οτι γενικώς ετσι ή αλλιως μας ελεγχουν το νου .υ.γ: Αν ειναι το θέμα άσχετο με την θεματολογια "παράξενο" συγγνώμη .

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 10:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τους τελευταίους 2 μήνες περίπου παρατηρώ στον ουρανό πολλούς ψεκασμούς αλλά επίσης ακούμε παρα πολύ συχνά για αφρικανική σκόνη.Τελικά είναι οντως ολο αυτό σκόνη ή απο τους ψεκασμούς ; γιατι ποτέ άλλοτε δεν θυμάμαι να ειχαμε τοσο συχνά αφρικανική σκόνη και αν ολη αυτη η θολούρα ,η συννεφιά ειναι απο ψεκασμούς τρομάζω να σκεφτώ το τι θα παθαίνει ο οργανισμός μας .Επιπλεον σημερα υποτίθεται δεχτήκαμε μαγνητική καταιγίδα ,σημερα λοιπόν μας ψεκασαν περισσότερο απο ποτέ μπορώ να πω .Είμαι ετοιμη να ακούσω γνωμες.Μου έχει λείψει αυτός ο καταγαλανος ουρανός με τον λαμπερό ήλιο ,νιώθω θλίψη για αυτό.Προσωπικά πιστεύω μονο σε ψεκασμούς και οτι γενικώς ετσι ή αλλιως μας ελεγχουν το νου .υ.γ: Αν ειναι το θέμα άσχετο με την θεματολογια "παράξενο" συγγνώμη .

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Πάντα είχε αυτή τη σκόνη τέτοια εποχή. Τι ψεκασμούς; Ποιοι να ψεκάζουν - μόνο κάποιοι που ζούνε στο φεγγάρι ίσως; Γιατί η σκόνη έφτασε μέχρι την Αγγλία - που πάει να πει ότι - αν είναι ψεκασμός - ψεκάζουν και τον Άγγλο πρωθυπουργό και τη βασίλισσα κτλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 11:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ψεκασμοί γίνονται ,ειναι μια πραγματικότητα .Το βλεπουμε κάθε ημέρα .Το θέμα ειναι αν συσχετίζονται με τη σκόνη γιατι ειναι υπερβολική για την εποχή .Βλέπεις το πρωι μπλε τον ουρανο και λιακαδα ,μετα βλέπεις αεροπλάνα να ψεκάζουν απο εδω και απο εκει και υστερα απο λιγες ωρες συννεφια και θολούρα .

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 12:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως είναι σκόνη. Μια μέρα ενώ είχε ήλιο έξω είδα απο το μπαλκόνι μου στον κάμπο κάτι που έμοιαζε με αμμοθύελλα. Το επόμενο πρωί όλο το μπαλκόνι είχε ένα πολύ λεπτό στρώμα κόκκινης σκόνης. Άρα λογικα δεν είναι ψεκασμοι.

panpam γιατι να μην ψεκάζουν ΚΑΙ την Αγγλία; δεν ξέρω τι παρενέργειες επιφέρει στον οργανισμό ο ψεκασμος αλλα σίγουρα τους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος. Έτσι θα μπορούν να τον ελέγχουν καλύτερα...


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 16:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...panpam γιατι να μην ψεκάζουν ΚΑΙ την Αγγλία; δεν ξέρω τι παρενέργειες επιφέρει στον οργανισμό ο ψεκασμος αλλα σίγουρα τους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος. Έτσι θα μπορούν να τον ελέγχουν καλύτερα......
Ποιους; Ποιους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 16:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την εντύπωση οτι ο συσχετισμός των contrails με το φορτίο αφρικάνικης σκόνης είναι τραβηγμένος απο τα μαλλιά,
αλλο το ενα αλλο το αλλο
μπορεί ο οποιοσδήποτε να εχει ενημέρωση στην πρόγνωση φορτίου σκόνης
και τις συνθήκες που θα επικρατήσουν στην περιοχή του,
κανοντας μια επίσκεψη σε δυο (απο τα πολλα site) που ενημερώνουν για αυτο το μετεωρολογικό φαινόμενο,
το οποιο οπως αναφέρθηκε και παραπάνω, ΔΕΝ ειναι νεο φαινόμενο,
αλλα εχει διάρκεια ζωής μερικά εκατομμύρια χρόνια,
απο τοτε δηλαδή που δημιουργήθηκε η έρημος Σαχάρα.
ενδεικτικά:
Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (επιλέγοντας "Φορτίο σκόνης")
Εθνικό αστεροσκοπείο Αθηνών (επιλέγοντας την περιοχή ενδιαφέροντος)
Ο Ελληνικός γαλανός ουρανός παραμένει στα ιδια επίπεδα τα τελευταία 100 χρόνια (που έχουμε αρχεία)
Δηλαδή, μέγιστο στην νότια νησιωτική Ελλάδα στις 3100 ώρες, περίπου
και ελάχιστο στον ορεινό όγκο του κορμού της Ελληνικής χερσονήσου και στα εσωτερικά τμήματα της Μακεδονίας και της Θράκης, με την ηλιοφάνεια να κυμαίνεται μεταξύ 2200 έως 2300 ωρών.
(Οι χαμηλές αυτές τιμές οφείλονται στη μεγάλη ορογραφική νέφωση)

Τώρα όσων αφορά τα contrails, δηλαδή τους κρυστάλλους υδρατμών που ελευθερώνονται από τους κινητήρες των αεροσκαφών
είναι απλά θέμα φυσικής...

Τέλος, τα συνομοσιολογικά chemtrails και haarp (αυτα πανε μαζι)
είναι υπεύθυνα για ολα τα δεινά του κόσμου
Δια πάσαν νόσο... που έλεγαν και οι παλαιοί

Δεν εχω το χρόνο (η αλήθεια ειναι ουτε και τη διάθεση)
να αρχίσω να γράφω κατεβατά,
(τα οποία εύκολα θα βρεις με μια αναζήτηση στο φόρουμ)
για τους λόγους που όλες αυτές οι "Αμερικανιές" βρήκαν πρόσφορο έδαφος και στον ημιμαθή Ελληνικό Λάο
και τις υιοθέτησε μη έχοντας το κριτήριο της άποψης,
οπου εύκολα κάποιος, μη μπαίνοντας στον κόπο καν να διαβάσει τι θα εχω γράψει,
να μου πει:
"τι ξέρεις εσυ?
εσυ πιστεύεις ακόμα οτι η η Γη είναι στρογγυλή" ...

Βέβαια το πως θα προφυλαχθεί ο Αμερικάνος απο τη συνωμοσία που του οργανώνουν την έχει βρει !
μη ρωτήσετε βέβαια ποίοι κάνουν χρυσές δουλείες απο τα chembusters
(οι ίδιοι που "ανακάλυψαν" τα chemtrails)
και ενώ σε πείθουν εύκολα απο τη μια οτι οι κυβερνήσεις σε ψεκάζουν
με καμιά 20ρια άκρως επικίνδυνα βαρέα μέταλλα ,
απο την αλλη
το ιδιο εύκολα σε πείθουν οτι με 6 χαλκοσωλήνες
θα "διαλύσεις" το "νέφος" πάνω απο το σπίτι σου (chembusters)
Ερε γλέντια

Πρόσφατα ενας φίλος που μου έκανε την ιδια ερώτηση
(ειχε πέσει στα χερια του ενα βιβλίο του liako)
του απάντησα οτι όντως πιστεύω οτι μας ψεκάζουν
γιατί δεν εξηγείτε αλλιώς τέτοια "Αμερικανοποίηση" του Ελληνα...

Δυο ερωτήσεις προς τους υποστηριχτές των chemtrails
Α)το ΝΑΤΟ (που κάνει τους ψεκασμούς) πόσο στόλο πρέπει να εχει ώστε να
καλύπτει ολόκληρο τον πλανήτη καθε 4-5μερες ?
(που υποστηρίζει η θεωρία οτι γίνονται οι ψεκασμοί)

Β) γιατι σε περιοχές που δεν αποτελούν δίαυλο (αεροδιάδρομο)
δεν έχουμε ποτέ "μαρτυρία"... έστω για contrails ?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 17:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψεκάζουν απλά τις φήμες για "ψεκασμούς" - αυτό είναι πιθανότεροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 17:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...panpam γιατι να μην ψεκάζουν ΚΑΙ την Αγγλία; δεν ξέρω τι παρενέργειες επιφέρει στον οργανισμό ο ψεκασμος αλλα σίγουρα τους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος. Έτσι θα μπορούν να τον ελέγχουν καλύτερα......
Ποιους; Ποιους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος;

Τις κυβερνήσεις και όσους κρύβονται πίσω απο αυτές.


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 17:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

...panpam γιατι να μην ψεκάζουν ΚΑΙ την Αγγλία; δεν ξέρω τι παρενέργειες επιφέρει στον οργανισμό ο ψεκασμος αλλα σίγουρα τους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος. Έτσι θα μπορούν να τον ελέγχουν καλύτερα......
Ποιους; Ποιους συμφέρει να φοβάται ο κόσμος;

Τις κυβερνήσεις και όσους κρύβονται πίσω απο αυτές.


Μα αυτό λέμε! Αν σκόνη από τη Σαχάρα φτάνει στην Αγγλία και σκόνη ηφαιστείου της Ισλανδίας διακόπτει πτήσεις στην Ιταλία σημαίνει ότι ότι ψεκάζεις στα 10000 μέτρα πάει παντού - άρα και στα μούτρα των (υποτιθέμενων) ψεκαστών (κυβερνήσεων κτλ) - δεν κολλάει,.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 18:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ πάει στον λαό των ψεκαστών, οχι στους ίδιους τους ψεκαστες


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who do you think you are
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 22:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι να ψεκασουν?Ο κοσμος μια χαρα χειραγωγηται με τοσα μεσα και ειδησεις,ε στην τελικη αν οι ψεκασμοι ηταν το απολυτο οπλο ελεγχου απλα δεν θα το ξεραμε.Τα πραγματα ειναι πιο απλα,αλλα πιο επικινδυνα,γιατι απο καθημερινα πραγματα χειραγωγουμαστε οχι απο ψεκασμους στον αερα.

the load upon my shoulder give reasons to get olderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 03:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως οι ψεκασμοι να είναι αντιπερισπασμός για κάτι χειρότερο...


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 09:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμ πάει στον λαό των ψεκαστών, οχι στους ίδιους τους ψεκαστες

...


Και πως γίνεται αυτό, δεν αναπνέουν οι ψεκαστές; Όταν βρέχει στην Αγγλία και η βασίλισσα (πιθανός 'ψεκαστής' όπως τα λές) βρέχεται και χρειάζεται ομπρέλλα. Πως γίνεται να ψεκάζονται οι άνθρωποι γύρω της και όχι αυτή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 11:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί οι «δρακονιανοί» να έχουν ανοσία, λόγω κληρονομικότητας. Ή μπορεί να τους έχουν (ή να μήν τους έχουν ) κάνει εμβόλιο σε μικρή ηλικία. Ή, ακόμη χειρότερα, μπορεί ο οργανισμός τους να «ευεργετείται» από το βάριο και το στρόντιο. Θέλω να πω ότι αν κάποιος θεωρεί αυτή την ιστορία αληθινή, δεν θα του αλλάξει γνώμη το επιχείρημά σου.

Στο θέμα τώρα, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι σκόνη και δεν φαίνεται να συνδέεται με ψεκασμούς (όποιου είδους).

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 12:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.... Θέλω να πω ότι αν κάποιος θεωρεί αυτή την ιστορία αληθινή, δεν θα του αλλάξει γνώμη το επιχείρημά σου....
Όπως έλεγε και ο X-Files : I want to believeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 19:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί οι «δρακονιανοί» να έχουν ανοσία, λόγω κληρονομικότητας. Ή μπορεί να τους έχουν (ή να μήν τους έχουν ) κάνει εμβόλιο σε μικρή ηλικία. Ή, ακόμη χειρότερα, μπορεί ο οργανισμός τους να «ευεργετείται» από το βάριο και το στρόντιο.

Μα φυσικά! Το βρήκες! Πως δεν το σκέφτηκα τόσο καιρό;

quote:

Θέλω να πω ότι αν κάποιος θεωρεί αυτή την ιστορία αληθινή, δεν θα του αλλάξει γνώμη το επιχείρημά σου.


Μάλιστα... Αν δεν κανω λάθος εμείς εδώ κάνουμε μια συζήτηση. Για να είναι εποικοδομητική αυτή η συζήτηση πρεπει όλοι να σέβονται το δικαίωμα του καθενός να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του χωρίς να παρουσιάζοντας ως αυθεντίες. Επίσης οφείλουν να αποφεύγουν την επιβολή των απόψεων τους και να μην παρουσιάζουν διάθεση υποτίμησης των απόψεων του συνομιλητή.

Είμαι εδώ για να με πείσεις πως δεν γίνονται ψεκασμοι και είσαι εδώ για να σε πείσω πως γίνονται. Αν απο την αρχή οι απόψεις μου ήταν αμετάβλητες, δε νομίζω να υπάρχει λόγος να συμμετέχω σε αυτό το φόρουμ.

quote:

Στο θέμα τώρα, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι σκόνη και δεν φαίνεται να συνδέεται με ψεκασμούς (όποιου είδους).


Ακριβώς το ίδιο έκανα πιο πανω


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 19:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Camelot
Edit: Δέχομαι ότι είσαι ειλικρινής και ότι όντως δεν με κατηγόρησες για τίποτα και τα παραπάνω απλώς τα έγραψες «γενικώς και αορίστως». Άρα αποσύρω το ποστ, να γλυτώσουμε και το flaming.

Edited by - kondoras on 30/05/2013 22:21:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 20:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξαναδιάβασε τώρα αυτό που έγραψα και πες μου πού παρουσίασα διάθεση «υποτίμησης των απόψεων του συνομιλητή» και πού δεν «σεβάστηκα στο δικαίωμα του καθενός να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του».

Δε θυμάμαι να σε κατηγόρησα για κάτι απο τα παραπάνω. Αναφέρω απλά πως θεωρείται γόνιμη μια συζήτηση με αφορμή την φράση σου "θέλω να πω...επιχείρημά σου".

quote:

Ίσα-ίσα που παρουσίασα και επιχείρημα γι' αυτές τις απόψεις, επιχείρημα που εσύ (κατά δήλωσή σου) δεν το είχες σκεφτεί. Ή το είχες σκεφτεί και προτίμησες την ειρωνία. Και κάπου εδώ - για δες τί εύκολο που είναι! - θα μπορούσα να ρίξω κι εγώ το κλισέ μου: «θα έπρεπε όλοι να μήν ειρωνεύονται τις απόψεις του άλλου, ΕΙΔΙΚΑ όταν δεν τις έχουν κατανοήσει. Και αν έχουν απορίες, μπορούν ΠΑΝΤΑ να ρωτήσουν, γι΄ αυτό υπάρχουν τα φόρουμ».


Επίσης, δε θυμάμαι να ειρωνεύτηκα το δικό σου επιχειρημα. Αντίθετα συμφώνησα πως είναι και αυτό μια άποψη η οποία μπορει να στέκει. Εξάλλου τόσα πραγματα γίνονται πίσω απο την πλάτη σου που δεν μπορεις να είσαι σίγουρος εάν πράγματι αληθεύει ΚΑΙ αυτό...

Πάντως, συμφωνώ με το κλισέ σου, είναι σοφό και έχει κάποια βάση σε αυτην την συζήτηση. Οπότε... σε παροτρύνω να με ρωτήσεις για ότι δεν έχεις καταλάβει



Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.

Edited by - Camelot on 30/05/2013 20:01:55

Edited by - Camelot on 30/05/2013 20:03:26

Edited by - Camelot on 30/05/2013 20:04:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2013, 19:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως εδώ μέσα είμαι απ αυτούς που ναι μεν κρατάνε το μυαλό τους ανοιχτό σε όλα τα ενδεχόμενα αλλά πάντα τείνω προς την λογική εξήγηση.
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως θα πιστέψω τα μάτια μου, τις παρατηρήσεις μου και ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή την λογική της σκέψης κάποιου που δεν αναμασά τι θα του πει ένας "επιστήμονας" αλλά θα σηκώσει το ... το κεφάλι του και θα δει μόνος του με τα μάτια του τι συμβαίνει προσεκτικά απ την ώρα που ξεκινάει το "φαινόμενο" μέχρι την πλήρη κάλυψη του ουρανού. Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν είμαι απ αυτούς που αρκετοί εδώ μέσα θα έλεγαν σαν: "ημιμαθείς" Έλληνες που χάφτουμε τις "Αμερικανιές"..
Θα αφήσω λοιπόν να με πoυν ημιμαθή και Αμερικανάκι και θα προτιμήσω να πιστέψω τα μάτια μετά από πολλές ώρες παρατηρήσεων, που που όταν βλέπω το πρωί αεροπλάνα να πηγαίνουν (τα ίδια) πέρα δώθε σε άψογες παράλληλες και χιαστή γραμμές χιλιομέτρων γνωρίζω εκ των προτέρων ότι αυτός ο καθαρός ουρανός μέχρι νωρίς το μεσημέρι θα είναι πλέον ένα παχύ ομοιόμορφο πέπλο παντού. Ίσως να είμαι ημιμαθές αμερικανάκι αλλά απ την άλλη ακριβώς για να είμαι λογικός άνθρωπος έχω μάθει να χρησιμοποιώ αυτό το γαμημένο μυαλό που μου δόθηκε, να σκέπτομαι, να σηκώνω το κεφάλι να κοιτάξω και μόνος μου εκτός απ το να καταπιώ αμάσητο ότι θα μου πουν ακριβώς σαν να ήμουν χαζό Αμερικανάκι-προβατάκι.
Συνωμοσιολόγος στην συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν αν ήξερα το ΓΙΑΤΙ.. όχι το αν. Αυτό δεν το ξέρω και δεν θα κάνω υποθέσεις.

Ps. Είναι χειρότερο να κατηγορείς τους άλλους για ημιμάθεια ή να μην γνωρίζεις εσύ ο ίδιος με το να το χεις ψάξει λίγο (γενικά πάει αυτό σε πολλούς και όχι συγκεκριμένα) πως δημιουργούνται αυτοί οι υδρατμοί, πόσο θα έπρεπε να μένουν εκεί πάνω, τι μήκος θα έπρεπε να έχουν, τι αποτέλεσμα θα έπρεπε να έχουν μετά από κάποιες ώρες (θα έπρεπε?), που θα έπρεπε να είναι οι οποιεσδήποτε γραμμές και πού είναι οι αεροδιάδρομοι, αν είναι δυνατόν το ίδιο αεροπλάνο να πηγαινοέρχεται κτλ κτλ..
Ποιος είναι ο ημιμαθείς και ευκολόπιστος άραγε στην συγκεκριμένη περίπτωση...
Το χω ξαναπεί πολλές φορές.. θα το πω άλλη μια. Είναι καλό να μην είμαστε ευκολόπιστοι, να είμαστε με την λογική και αν και να είμαστε ανοιχτόμυαλοι να είμαστε το λιγότερο δίσπιστοι.. ΑΛΛΑ χωρίς η δήθεν λογική να μας θολώνει την οπτική των πραγμάτων σε σημείο να απορρίπτουμε πράγματα που είναι εκεί μπροστά μας γιατί δεν θα ταίριαζαν με την "λογική" που θα μας πλάσαρε κάποιος τρίτος.

Ps2. Τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με το αν η σκόνη είναι απλά σκόνη... καμιά φορά το να τα μπλέκουμε όλα μαζί στο μόνο που βοηθάει είναι να βοηθάμε ακόμα περισσότερο να καλύπτεται η όποια αλήθεια και να δίνουμε την ευκαιρία στον οποιονδήποτε να μας αποκαλεί όλους ημιμαθείς ή ανόητους. Το αυτοκίνητο μου λοιπόν που δυστυχώς επειδή είναι μαύρο έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να το βλέπω βρώμικο απ την σκόνη, μου λέει πως δεν έχει κανένα νόημα να τα μπλέκουμε αυτά τα 2 μεταξύ τους.

Ps3. Δεν θα κάνω αντιπαράθεση.. είπα ότι είχα να πω και τέλος :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2013, 21:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, αλλά απλής ανταλλαγής απόψεων

Σηκώνω λοιπόν το "γάντι" (και επαναλαμβάνω)
Εχει αναρωτηθεί κανείς αν η περιοχή του βρίσκετε επάνω σε δίαυλο ?

Εδω μπορειτε να πάρετε μια ιδέα για τους αεροδιάδρομους του Ελληνικού FIR

(αν και περιττό) να θυμίσω οτι οι πτήσεις των αεροσκαφών αυτών εγκρίνονται και ελέγχονται ανά πάσα στιγμή
από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας της χώρας μας, ενώ η Πολεμική Αεροπορία εξασφαλίζει ότι δεν εισέρχεται άλλο ίχνος
στον ελληνικό εναέριο χώρο για άλλη δραστηριότητα.
Δηλαδή δεκάδες ζευγάρια μάτια εποπτεύουν το Ελληνικό FIR,
(με οτι συνεπάγεται αυτό)

Την επόμενη φορά που κάποιος θα δει αυτές τις ύποπτες γραμμές στον ουρανό "του", δεν εχει παρα να κάνει τον κόπο να μπει εδω και να διαπιστώσει πως το αεροσκάφος με την περίεργη "ουρά"
ηταν ενα πολιτικό αεροσκάφος που απογειώθηκε απο "εκεί" και πάει "εκει" και ταξιδεύει στο "τάδε" ύψος...

Απο την άλλη,
ας δεχτούμε οτι αυτά τα αεροσκάφη είναι τεχνολογίας stealth
και ξεγελούν Κυβερνήσεις και χείριστες Radar
(όπως επισημαίνει η θεωρία)

Τι γίνετε ομως με εκατοντάδες απλούς ανθρώπους
υπάλληλους/φοιτητές που καθημερινά εργάζονται σε διάφορα τμήματα των Ελληνικών Πανεπιστημίων
παράδειγμα:
Στο δίκτυο σταθμών μέτρησης Ατμοσφαιρικής Ρύπανσης
του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Του αντίστοιχου τμήματος του Πανεπιστήμιου Αιγαίου
Του δικτύου του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
Του τμήματος Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών
και βέβαια του Δημόκριτου
απο το τμήμα Πυρηνική Φυσική & Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων

...για να μην αναφέρουμε την διενέργεια ελέγχου της ατμοσφαίρας
και απο αρκετούς ιδιώτες και ιδρύματα.

Όλοι οι παραπάνω στο κόλπο ?
Νομίζεις ότι θα μπορούσε να μείνει κρυφό κάτι τέτοιο ?

Επίσης, δεν μου απάντησε κάποιος πως γίνετε αυτα τα βαρέα μέταλλα
που μας ψεκάζουν, να είναι ικανά να τα διαλύσουν 6 χαλκοσωλήνες
(γιατι αν ειναι να πιστέψουμε την θεωρία, να την πιστέψουμε ολόκληρη)


ΥΓ
Η αλήθεια είναι οτι χρησιμοποιώ συχνά πυκνά τον όρο "Αμερικανιές"
γιατι οι Άνθρωποι αυτοί πραγματικά "χάφτουν" οτι δουν στην τηλεόραση
(φαντάσου τωρα τι γίνετε που ο καθένας εχει δικιά του τηλεόραση... ΥouTube)
και είναι πολύ ευάλωτου στην εσωτερική Αμερικάνικη προπαγάνδα
(δεν ξέρω μην υποπίπτω και σε κανένα άρθρο απο τα 5 διαφορετικά νομοσχέδια που θα καταθέσουν οι Άρχοντες του τόπου, και χαρακτηριστώ ως ρατσιστής)
αλλα τι περιμένεις απο ανθρώπους που πιστεύουν οτι ο Έλβις ...ακόμα ζει


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 02/06/2013 21:33:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 11:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνήθως εδώ μέσα είμαι απ αυτούς που ναι μεν κρατάνε το μυαλό τους ανοιχτό σε όλα τα ενδεχόμενα αλλά πάντα τείνω προς την λογική εξήγηση.
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως θα πιστέψω τα μάτια μου, ...
Στο συγκεκριμένο θέμα - είναι εντελώς παράλογη η επιμονή για 'ψεκασμούς' δεν στέκεται επιστημονικά, δεν εξηγεί το πως τόοοσους πολλούς "δεν τους πιάνουν" και "αντιστέκονται" κτλ κτλ
Το μόνο που μάλλον υπάρχει σ'αυτή την υπόθεση είναι ότι η "φημολογία" αυτή η ίδια είναι ο αληθινός ψεκασμός! Γιατί να ψεκάσεις αν μπορείς να τους κάνεις να χορεύουν στο 'ρυθμό' των ψεκασμών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 03:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι με κάτι μας ψεκάζουν ειναι σιγουρο ,το γιατι ομως δεν ειναι .Να μας ελέγχουν ; να μας αρρωστησουν για να μας πεθάνουν ; για κλιματικό έλεγχο και αλλαγη κλίματος(κατα τους ολυμπιακους αγωνες στην Αθηνα το ειχαν κανει αυτο για να μην βρέξει); αυτο ειναι το μυστήριο,το γιατι γινεται και τι ειναι αυτο .Το κλίμα της Ελλάδας εχει αλλάξει απότομα και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι φυσικό αυτο ή οφείλεται μονο σε γενικότερη καταστροφη του περιβάλλοντος και οχι σε κατι παρα πάνω .Επίσης κάποιοι λένε οτι καποιοι θελουν να μειώσουν τον πληθυσμο των ανθρώπων .Συχνα βγαίνουν και νεες ασθένειες κλπ κλπ .Κανεις δεν ξερει το τι και πως .Οτι εχει να κάνει με εκείνους που κάνουν κουμάντο και κουμάντο δεν κάνουν μονο οι πολιτικοί .Σκεφτείτε γενικώς το πόσες συνωμοσίες εχουμε ακούσει ή διαβασει κατα καιρούς.Πολλές και διάφορες.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 19:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

Αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει δόλιος και σκοπούμενος ψεκασμός,τότε φίλε μου, το αλεξίπτωτο θα πρέπει να αποτελεί καθημερινό αξεσουάρ στην ένδυσή σου,για αποφυγή σύνθλιψης οστών, κατα την μελλούμενη πτώση σου εκ των συννέφων!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 19:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ ελα πες την αλήθεια εχεις ή δεν εχεις ενα chembusters στην αυλη σου ?
(αν οχι σπεύσε, πωλούνται έναντι του ευτελούς ποσού των 130€)

Πέρα απο την πλάκα,
μετά απο την επιτυχία που έκανε η εκπομπή "Πρωταγωνιστές" (σε νουμερα)
πολλα site ανέβασαν σχετικά άρθρα, με αυτο το "πιασάρικο" θέμα των συνωμοσιών.

Εγκυκλοπαιδικά, διάβασε την άποψη του Ψυχίατρου Ε.Πολυζόπουλου στο iatropedia.com


ΥΓ
Τι να μου κάνει το αλεξίπτωτο ?
με την σεισμικότητα σε έξαρση εδω κατω,
μάλλον μια φιάλη και βατραχοπέδιλα θα μου ήταν πιο χρήσιμα


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 04/06/2013 19:43:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 20:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Το αερόστατο θα σε χάλαγε; Που θα σε ταξίδευε και στους αιθέρες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 21:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστα Καπετάνιο... τίποτα δεν μας σώζει


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2013, 21:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη ψαρώνεις, υπάρχει και ο ξενοδόχος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 19:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ότι μας ψεκάζουν είναι αλήθεια. Έτυχ μερα να δω να περνάν 4 αεροσκαφοι και να κάνουνε χιαστί ψεκασμό. Την επομενη μερα άρχισε να βρέχει. Τώρα θα μου πείτε είσαι σίγουρη ότι ψέκασαν; Ο τρόπος που πετούσαν ήταν διαφορετικός και αρκετά ασυνηθιστος μπορώ να πω. Και επειδή στην διπλανή πόλη εχουμε πολεμική αεροπορία όταν κάνουν ασκήσεις περνάνε και από εδώ αλλά αυτά πετάνε χαμηλά. (σε σημείο να μας πιάνει πονοκέφαλος. Τεσπα.) Το θέμα είναι πως πιστεύω μας ψεκαζουνε αλλά μόνο για τον καιρό. Όσο για την σκόνη από όσο ξέρω έχει να κάνει με τους ανέμους. (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Να πω και κάτι που θυμήθηκα τώρα ένας γνωστος μου κάποτε είπε για την σκόνη: το ήξερα ότι μας ψεκάζουν αλλά από ότι φαίνεται μας θάβουν κιολας!

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2013, 12:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ... είναι σίγουρο πως μας ψεκάζουν βαρεά μέταλλα με τη δικαιολογία να έχουν καλύτερο σήμα τα κινητά και οι δορυφόροι, αλλά αυτό που τους ενδιαφέρει περισσότερο είναι το σήμα που πρέπει να έχουν τα συστήματα ΧΑΑΡΠ για έλεγχο του καιρού και των ...συνειδήσεων.
Όλα καλά λοιπόν. Εδώ γεννιέται ένα άλλο ερώτημα. Πριν μας ψεκάσουν είχαμε ελεύθερη βούληση και τι καταφέραμε με αυτήν. Τώτα θιχτήκαμε;
Αυτοί που σκοτώνονται στα γήπεδα, για παράδειγμα, ο ψεκασμός τους φταίει; Οι πανεπιστημιακοί που σιωπούν επειδή είναι κομματικά τοποθετημένοι, οι ψεκασμοί φταίνε; Οι έμμισθοι δημοσιογράφοι που κωφεύουν μπροστά στην αλήθεια, είναι από τον ψεκασμό λέτε; Η οργανωμένη εθνική προδοσία και το ξεπούλημα, από τον ψεκασμό προέρχεται; Η απίστευτη διαπλοκή του δημόσιου βίου στους ψεκασμούς οφείλεται; ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ. Άρα ποιο ήταν το καλό μας πριν μας ψεκάσουν; Σε τι αποδίδαμε αψέκαστοι; Αφού η ελεύθερη συνείδηση απέτυχε να ψάξει να βρει την αιτία στον εαυτό της κι όχι στους αεροψεκασμούς.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 03/07/2013 12:23:54

Edited by - ZALMOXIS on 03/07/2013 12:59:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2013, 16:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω εγω παντως απο αυτα που βλεπω με αρρωστιες κλπ πιστευω πως αν γινονται ψεκασμοι κακοπροαίρετα μαλλον για να μας γεμισουν αρρωστιες νεες ή "κλασσικές" .Λενε οπως η Νεα Ταξη Πραγματων θελει να μειωθεί ο πληθυσμός της γης Παγκοσμίως και κατα καποιο τροπο αυτο μπορει να συνδέεται με τους ψεκασμούς

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2013, 00:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λενε οπως η Νεα Ταξη Πραγματων θελει να μειωθεί ο πληθυσμός της γης Παγκοσμίως

Αλήθεια, όταν λέμε "νεα ταξη πραγμάτων", τι ακριβώς εννοούμε ?
πολύ θα ήθελα να ακούσω την απόδοση της ElanioPneuma
είναι ένας αφηρημένος όρος (?)
μια υπαρκτή ομάδα ανθρώπων (?)
δυο σε ενα (?)
μια και ο όρος "νέα τάξη πραγμάτων" (εννοιολογικά) προϋπήρχε της εποχής μας.
ή όπως εύστοχα διατυπώνει η Κρυπτεία (blogger)
"...η Παλαιά Τάξη Πραγμάτων μας οδήγησε εδώ σε αυτό το χάλι
και όχι η Νέα ..."


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 04/07/2013 00:05:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy