ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 09:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομιζω οτι δεν ελαβα σαφη απαντηση στα ερωτηματα μου. Ισως να τα επαναλαβω συνοπτικα. -Ποια τα κινητρα των ασχολουμενων με μαγεια-πχ περιεργεια, αποκτηση γνωσης, ισχυος,επιβολης στους πολλους, εξασφαλιση αγαθων κλπ?
Κατοπιν η φωτο ποιας ηθοποιου ειναι απο ποια ταινια και τελος τα μονοπατια της λευκης και μαυρης μαγειας συναντωνται στον σατανισμο?
Ευχαριστω και παρακαλω να μην ενοχληθειτε αν δεν ειναι εφικτο να ασχοληθειτε με τις αποριες μου.
--Επιπλεον θα ηθελα ενας που η φιλοσοφια ειναι σημαντικη στη ζωη του να με ενημερωσει αν θεωρει την πνευματικη εξελιξη εφικτη στον ανθρωπο κατα μονας η συνολικη ταση.
Καλημερα σας.

--------


Τελίτσες τελίτσες, δεν έχεις βάλει νικ οπότε σε ονόμασα έτσι.

Είναι εσύ πως το βλέπεις και πως το αισθάνεσαι και είναι θέμα και θρησκευτικής αντίληψης, ναι πιστεύω ότι η λευκή και η μαύρη μαγεία με τον όρο που δίνονται σήμερα είναι σατανιστές.

Το ότι δήποτε θεωρούμε παρά φύση και είναι για χειραγώγηση θεωρείτε σατανικότατο.

Και τι εννοώ ναι ο Χριστιανός Ορθόδοξος ότι γίνεται παρά φύση, ακόμα και την τηλεπάθεια που αναφέρουμε και ποιο πάνω την θεωρεί δαιμονική ενέργεια.

Για εμένα ότι έχει να κάνει με την εγκλεισμό της ελεύθερης βούλησης είναι αποτρεπτέο.

Τώρα γιατί μπήκε αυτή η φωτογραφεία αφού όπως λες διάβασες τα μηνύματα μας αναφέρει το τι είναι ο φίλος ο Heretic σε παραπάνω του μήνυμα, γιατί αυτός την έβαλε.

Τέλος μπορώ να σου πω ότι η πνευματική εξέλιξη πιστεύω, άποψη μου βέβαια είναι πρώτα κατά μονάς και μετά αποκτά και συνολική τάση, γιατί από την συνολική τάση βλέπεις ο άνθρωπος την εξέλιξη του.

Οπότε η συνολική τάση είναι που σε βοηθάει να αναπτυχθείς περισσότερο και δεν εννοώ να υιοθετήσεις πνευματικές αντιλήψεις αυτές τις χτίζεις μόνος σου.

Και είναι θέμα πάλι άποψις γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι είναι συλλογικοί, αυτοί που πορεύονται πραγματικά μόνοι τους είναι οι ασκητές και γιαυτό φεύγουν από το εγκόσμια, αλλά και πάλι όταν δεν μιλάμε για ασκητές τις ερήμου για παράδειγμα και αυτή συλλογικοί είναι γιατί πορεύονται πνευματικά μαζί με άλλους.

Δηλαδή είναι στην φύση να δημιουργεί την συνολική τάση και τις ομάδες γιατί παίρνει τα ερεθίσματα από το περιβάλλον του και άσχετα ένας άνθρωπος αν δεν ανήκει σε ομάδες όπως και αν λέγονται αυτές και πορεύεται μόνος του και περιθωριακός να είναι πάλι θα επηρεαστεί εφόσον βρίσκεται εντάσσεται στην κοινωνία.

Άρα για να μην μακρηγορώ οι άνθρωποι το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα εκπέμπουν συλλογικά και αυτό το έχουν καταλάβει και γιαυτό μας χειραγωγούν.

Εσένα ως προς τι τα ερωτήματα σου;

Θα ήθελα να τοποθετηθείς, πιστεύεις ότι επειδή θίγουμε το θέμα και συζητάμε μπορούμε να επηρεάσουμε και άλλους και το σύνολο δηλαδή;

Είναι δηλαδή αποτρεπτικό για εσένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 11:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Μαρια σε ευχαριστω για τον κοπο και το χρονο να μου απαντησεις. Ο λογος των ερωτησεων μου ειναι οτι προσπαθω να σχηματισω γνωμη για φιλοσοφικα θεματα τα οποια οπως παρατηρω συνδεονται στην εποχη μας με μυστικισμο. Βρηκα τυχαια το φορουμ και μου αρεσαν οι συζητησεις σας. Φαινεται οτι εχετε διανυσει χιλιομετρα σκεψης και αυτο σας δινει γνωση που εγω δυσκολα θα βρω σε τομους βιβλιων. Ο ανθρωπος προσπαθει να σπασει τα δεσμα της αγνοιας του και η σκεψη. το διαβασμα η συζητηση τον βοηθουν.Ευχαριστω και παλι.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 11:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μυστικισμος η υπερφυσικη ειναι καθως διαβασα πεδια γνωσης την οποια οι πολλοι δεν κατεχουν, ακομη. Αρα αφου αγνοω τους νομους της δεν μπορω να γνωριζω αν οσοι κατεχουν τμηματα της γνωσης επηρεαζουν με καποιο τροπο και σε καποιο βαθμο. Αλλα προσπαθω να μαθαινω παρατηρωντας. Καλημερα και ελπιζω να μου επιτρεψετε οταν χρειαζομαι καποια επεξηγηση σε οσα εχω απορια να ζητω τη βοηθεια σας.

Θα βαλω ενα ψευδωνυμο γιατι τις τελειες τις εβαλα προχειρα.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 13:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος ενδιαφέρεται να γνωρίσει τι είναι μαγεία (γιατί πριν απαντήσουμε στο αν είναι καλή ή κακή, πρέπει πρώτα να ορίσουμε το τι είναι) είναι καλύτερο να μελετήσει βιβλία όπως του Eliphas Levi εκ των οποίων το πιο εκτεταμένο για το θέμα είναι το "Dogma Et Rituel De La Haute Magie" (Δόγμα και τυπικό της Υψηλής Μαγείας)

Αυτό μπορεί να το βρει κάποιος και σε ελληνικά βιβλιοπωλεία (νομίζω στα ελληνικά το λένε και σκέτο "ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ"). Αν κάποιος δεν μπορεί να βρει αυτό (καλό θα ήταν να βρει το συγκεκριμένο) μπορεί να βρει άλλα βιβλία του συγγραφέως που επίσης είναι διαφωτιστικά.

Να και μια μορφή του πρώτου μέρους του βιβλίου στα αγγλικά, σε ηλεκτρονική μοφή:

http://www.globalgrey.co.uk/Books/Esoteric/Dogma-Et-Rituel-De-La-Haute-Magie-Part-I.pdf


quote:
Ο μυστικισμος η υπερφυσικη ειναι καθως διαβασα πεδια γνωσης την οποια οι πολλοι δεν κατεχουν, ακομη. Αρα αφου αγνοω τους νομους της δεν μπορω να γνωριζω αν οσοι κατεχουν τμηματα της γνωσης επηρεαζουν με καποιο τροπο και σε καποιο βαθμο. Αλλα προσπαθω να μαθαινω παρατηρωντας. Καλημερα και ελπιζω να μου επιτρεψετε οταν χρειαζομαι καποια επεξηγηση σε οσα εχω απορια να ζητω τη βοηθεια σας.
Το/α παραπάνω βιβλία θα σου δώσουνε μια στερεή δομημένη βάση για το θέμα "μαγεία" από κάποιον ο οποίος είναι αυθεντία στον χώρο και είχε μια χριστιανική προσέγγιση (ασχολήθηκε με τον χριστιανικό μυστικισμό).

Το ίδιο προτείνω και για εσένα maria3

quote:
και τελος τα μονοπατια της λευκης και μαυρης μαγειας συναντωνται στον σατανισμο?
Όχι.


quote:
maria3
Το ότι δήποτε θεωρούμε παρά φύση και είναι για χειραγώγηση θεωρείτε σατανικότατο.
Όχι μόνο αυτό που είναι για χειραγώγηση. Και οι γάμοι ομοφυλοφίλων είναι παραφύσει. Ας μην πετσοκόβουμε το δόγμα σύμφωνα με νέα μέτρα και σταθμά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 19:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομιζω οτι δεν ελαβα σαφη απαντηση στα ερωτηματα μου. Ισως να τα επαναλαβω συνοπτικα. -Ποια τα κινητρα των ασχολουμενων με μαγεια-πχ περιεργεια, αποκτηση γνωσης, ισχυος,επιβολης στους πολλους, εξασφαλιση αγαθων κλπ?
Κατοπιν η φωτο ποιας ηθοποιου ειναι απο ποια ταινια και τελος τα μονοπατια της λευκης και μαυρης μαγειας συναντωνται στον σατανισμο?
Ευχαριστω και παρακαλω να μην ενοχληθειτε αν δεν ειναι εφικτο να ασχοληθειτε με τις αποριες μου.
--Επιπλεον θα ηθελα ενας που η φιλοσοφια ειναι σημαντικη στη ζωη του να με ενημερωσει αν θεωρει την πνευματικη εξελιξη εφικτη στον ανθρωπο κατα μονας η συνολικη ταση.
Καλημερα σας.

--------


σχολιο 66

..λοιπον οι αποριες που απαιτουν ετσι απλα συνοπτικες διαδικασιες απαντησεως αντε και να τελειωνουμε ...ειναι σαν αυτον που περπατα μοναχος σε ερημο δρομο ξυπολητος χρονια ολοκληρα ,,,να τον προφταινει μια φεραρι γυαλισμενη με κατι καλοπαιδα βουτυροπαιδα μεσα,,, που δεν εχουν ποτε περπατησει με τα ποδαρια τους και να του λενε πες μας σε τι οφελει τοση πεζοπορια??? ..

η απαντηση ειναι η εξης ...

<< καλοπαιδα μου βγεστε απο την φεραρουλα σας ,,την γυαλισμενη βγαλτε τα παπουτσακια σας κι ελατε να περπατησετε μαζι μου και τοτε θα μαθαιτε τι τον οφελει οποιος κανει πεζοπορια,,η μαγεια ειναι μια πεζοπορια αναζητησης των υψηλων ανθρωπινων προδιαγραφων μας μεσα σε μια ερημια νοηματοδοτησεων και πνευματικων συγχυσεων που συντηρει ενα κοτζαμ Συστημα που απεργαζεται την εξελικτικη μας ανασχεση >>....χμμ!!

...<<<οποιος θελει συνοπτικες και γρηγορες απαντησεις για τοσο κρισιμα ζητηματα οπως η μαγεια ,,,δεν εχει το φιλοσοφικο ηθος του ερευνητη ,,,αρα καλυτερα να κατσει και να απολαυσει το κοκτειλ το φθηνου καλοζωισμου του κι να αφησει τα δυσκολα για τους περιπατητες !!!>>>

χμμμ.........κραξ !!!

---=======---------

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/01/2014 19:52:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 20:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωστικε μαθητη, ευχαριστω για την προσοχη που μου δειξατε και την προταση του βιβλιου αυτου. Ελπιζω μολις εκτυπωσω το κεφαλαιο αυτο να μπορεσω με τα καπως ανεπαρκη αγγλικα μου να αντιληφθω λιγα πραγματα.
Κα Μυθηρα με το χαριτωμενο σας παραδειγμα μου ειπατε οτι με συνοπτικες περιγραφες δεν κατακταται η γνωση και εχετε δικιο. Εγω ομως δεν μπηκα στη συζητηση σας κατεχοντας γνωση σε καποιο βαθμο- κυριολεκτικα ειμαι αδαης γυρω απο τον μυστικισμο αποκρυφισμο, οχι ισως απο την κλασσικη φιλοσοφια. Οι ερωτησεις εγιναν για να απαντησουν σε αποριες μου μονο. Συντομα γραφω μονο γιατι ως ξενη προς εσας θεωρω αξεστο να σας απασχολω αφου σεις συζητατε ιδιαιτερα θεματα που ειναι νωρις για μενα να καταλαβω.Ευχαριστω

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 20:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 67


...η Μαγεια σπουδαζεται μεσα στην φυση κι οχι απο βιβλια και συνταγολογια τελετουργιων ....

καταρχην ...τις αρχες της θα εξαγει ενας ανοικτοματης της φυσης παρατηρωντας και μελετωντας τον πονο των ζωντανων πλασματων ...

....αν παρατηρωντας αυτον πονο δε νιωσει κανεις συμπονια ..αλλα μοναχα την αναγκη να εκμεταλλευτει τον πονεμενο τοτε οι προδιαγραφες του δεν ειναι θεικες αρα ανηκει στην πλευρα της μαυρης μαγειας,,,

,,αν παλι παρατηρωντας τον πονο και μελέτωντας τον νιωσουμε συμπονια κι αναγκη να δρασουμε για την λυτρωση απο το πονο.. τοτε οι προδιαγραφες ειναι θεικες και ανηκει κανεις στην πλευρα της λευκης θεμιτης ιερης μαγειας ....


.. η ΜΑΓΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ...ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΧΥΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΜΕ ..

ΧΜΜ

Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ Η ΒΑΦΤΙΣΤΗ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΥΗΣΗ ΤΟΥ...


..αλλα ειπαμε για να γινει αυτο θα πρεπει να βγει κανεις απο την φεραρι !!!και να περπατησει ξυπολητος ..

...να τραυματιστουν τα ποδια του ..οι αληθινοι λευκοι μαγοι πρεπει να εχουν νιωσει στο πετσι τους την εγκαταλειψη ,τον πονο της απερημωσης και της απογνωσης ..θα πρεπει να εχουν κυλησει τα δακρυα τους κοιτωντας τον ηλιο και την θαλασσα ...και μεσα απο αυτα να εχουν επικαλεστει την δυναμη των στοιχειων αυτων της φυσης ...και να τη εχουν ενδυθει ...θα πρεπει τελος να νιωθουν βαθια μεσα τους τις αλυσιδες του παγκοσμιου πονου ..και να εχουν κρεμασει το φιδι του πονου αυτου στα μπρατσα τους ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/01/2014 20:14:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 20:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος μιλάει με τον εαυτό του πάλι!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 20:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 68

...ο ανθρωπος που ισχυριζεται δημοσιως οτι δε θελει να επηραζει τους αλλους ειναι πιθανα ενα ρεμαλι του δεβαριεστισμου η ενα κακοβουλος κρυψινους που υποσυνειδητα φλεγεται για την ασκηση καταχρηστικης εξουσιας πανω στους αλλους ...

...ο αλληλοεπηρεασμος ειναι ιδιοτητα των ζωντανων πλασματων αν τα πλασματα δε μπορουσαν να αλλελπιδρασουν και να αλληλοεπηρεαστουν θα μονωνονταν δρματικα και απονιχτικα μεχρι θανατου ..

...η μαγεια λοιπον ειναι η υπερτατη αυτη δυνατοτητα που εχουμε ως ανθρωπινα πλασματα εξελιγμενα και νοημονα να αλληλεπιδρουμε με καθετι ζωντανο γυρω μας και μεσα μας ...


...εκεινος που πολεμα την μαγεια ή την φοβαται ουσιαστικα φοβαται την ανθρωπινη εξελιξη και ειτε ειναι ακομη μακτρια απο αυτην παιδαριωδες πλασμα ,,ειτε εχει προδιαγραφες καθοδικης εξελιξης και απωλεια δραματικης ,,οποτε φθονει βαθυτατα καθε τι που του θυμιζιε τις υπεροχες θεικες δυνατοτητες των ανθρωπων αυτες που ποτε εκεινος δε θα αποκτησει ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 20:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πριν πω καληνυχτα και ευχαριστω για την ευγενικη σας αντιμετωπιση, να διευκρινησω οτι εγω δεν εχω γνησιο, πραγματικο ενδιαφερον για την επιστημη της μαγειας-τουλαχιστον αυτη την εποχη, και επομενως δεν εισηλθα ως συζητητης μαθητης. Μιλησα για γνωση οχι για την μαγεια. Οι δρομοι μας δεν εχουν κοινο σκοπο στοχο ωστε να δωσουμε σημασια σε οτιδηποτε. Και παντως δεν εχω φεραρι. Καληνυχτα σε ολους και συγχαρητηρια που εχετε τοσο αξιολογες διαδρομες να διανυετε.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 21:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πριν πω καληνυχτα και ευχαριστω για την ευγενικη σας αντιμετωπιση, να διευκρινησω οτι εγω δεν εχω γνησιο, πραγματικο ενδιαφερον για την επιστημη της μαγειας-τουλαχιστον αυτη την εποχη, και επομενως δεν εισηλθα ως συζητητης μαθητης. Μιλησα για γνωση οχι για την μαγεια. Οι δρομοι μας δεν εχουν κοινο σκοπο στοχο ωστε να δωσουμε σημασια σε οτιδηποτε. Και παντως δεν εχω φεραρι. Καληνυχτα σε ολους και συγχαρητηρια που εχετε τοσο αξιολογες διαδρομες να διανυετε.

--------


Κανένας δεν μίλησε για πραγματική γνώση αλλά για προσωπικές εμπειρίες περισσότερο και προσωπικές φιλοσοφικές συζητήσεις, το θέμα δεν διαπραγματεύεται τις πρακτικές, όπως και τις εννοούν.

Ούτε αναφέρθηκε κανείς στην διδασκαλία ή στην μάθηση.

Είναι καθαρές απόψεις όπως τις βλέπει και της αισθάνεται ο καθένας .
Θα ήθελα την άποψη σου αν και είπες ότι δεν μπήκες σαν συζητητής μαθητής.

Και βέβαια μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα, όπου θα διαπραγματεύεται αυτό που θέλεις να μάθεις.

Συγνώμη αν σε αποπήρα και εγώ στην αρχή αλλά δεν είχα αντιληφθεί το λόγο των ερωτήσεων σου.

quote:

Όχι μόνο αυτό που είναι για χειραγώγηση. Και οι γάμοι ομοφυλοφίλων είναι παραφύσει. Ας μην πετσοκόβουμε το δόγμα σύμφωνα με νέα μέτρα και σταθμά.


Gnostic Student το θέμα διαπραγματεύεται άλλα πράγματα όπως καταλαβαίνεις και νομίζω ότι γίνομαι κατανοητή όταν μιλάω για παρά φύση και βάζω την τηλεπάθεια στο θέμα, δεν πετσόκοψε κανείς το δόγμα γιατί δεν μίλησε κανείς για του ομοφυλόφιλους.

Οπότε όταν λέω παρά φύση δεν συνεπάγεται ότι μιλάω για τους ομοφυλόφιλους, αλλά για πράγματα που έχουμε μάθει μέσα από το δόγμα και το πως αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους που μπορεί να έχουν κάποιο χάρισμα, όπου δεν είναι κοινό στον άνθρωπο και σύμφωνα με τα κριτήρια τους και παρά φύση.

Και όταν εννοώ δεν είναι αρεστό στο δόγμα και εννοώ παρά φύση, θα μπορούσα να σου δώσω και ένα παράδειγμα, όχι όλοι βέβαια, αλλά έχει έρθει μία νέα μορφή τρέλας και την τερατογένεση την θεωρούν και αυτή παρά φύση και ότι τα παιδιά που γεννιούνται έτσι είναι Νεφελίμ είναι ακραίο παράδειγμα αλλά το αναφέρουμε και αυτό.

Αρά δεν πετσοκόβουμε μιλάμε με τα πιστεύω μας και με την δικιά μας βούληση και την ελευθερία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 13:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πριν πω καληνυχτα και ευχαριστω για την ευγενικη σας αντιμετωπιση, να διευκρινησω οτι εγω δεν εχω γνησιο, πραγματικο ενδιαφερον για την επιστημη της μαγειας-τουλαχιστον αυτη την εποχη, και επομενως δεν εισηλθα ως συζητητης μαθητης. Μιλησα για γνωση οχι για την μαγεια. Οι δρομοι μας δεν εχουν κοινο σκοπο στοχο ωστε να δωσουμε σημασια σε οτιδηποτε. Και παντως δεν εχω φεραρι. Καληνυχτα σε ολους και συγχαρητηρια που εχετε τοσο αξιολογες διαδρομες να διανυετε.

--------



σχολιο 69


...αν το ενδιαφερον για την μαγεια ειναι απορροια ενος γενικοτερου φιλοσοφικου ενδιαφεροντος ,τοτε λεμε οτι ειναι γνησιο και πηγαιο ..αν εχιε ενδιαφεροι για την γνωση γενικα τοτε ειναι αδυνατον να μην σε ενδιαφερει η μαγικη επιδραση και η δυνατοτητες της ..

..η <<φεραρι>> ειναι ενα συμβολο της καλοζωιας της επιφανειακης .. με φεραρι λεμε οτο πορευονται οι ανθρωποι που στην ζωη τους ελαχιστα εχει χρειαστει να προσπαθησουν γιατ ην ικανοποποιηση των αναγκων τους κι επιθυμιων τους ,,,..οι αλλοι που προσπαθουν και η ικανοποιηση αυτη μπορει και να μην ερχεται ποτε λεμε οτι πορευονται ξυπολυτοι στο δρομο ..

...υπαρχουν ανθρωποι που δεν νιωσαν ποτε τι σημαινει διαβιωτικη δυσχερεια, ανεργια , εργασιακη εξοντωτικη ρουτινα , ερωτικος ανικανοποιητος ποθος , απορριψη , εκμηδενισμος και γελοιποηση,καταθλιψη , φοβος , πονος απωλειας και χωρισμου, ματαιωση ονειρων και αποθαρρυνση κτλ κτλ

...αυτους που ολα αυτα τα εχουν βιωσει του λεμε ξυπολυτους πεζοπορους ...

...για ολους αυτους η ψυχεγερτικη δραση ειναι δυνητικα ενα αποκουμπι ενα απαγγιο ζωης ...ενα σιγουρο εφοδιο ορθοποδησης και εναθαρρυνσης ...


ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ Ο ΠΟΝΕΜΕΝΟΣ ..ΑΥΤΟΝ ΟΦΕΛΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΛΥΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ !!!

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 27/01/2014 13:26:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 14:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Οπότε όταν λέω παρά φύση δεν συνεπάγεται ότι μιλάω για τους ομοφυλόφιλους, αλλά για πράγματα που έχουμε μάθει μέσα από το δόγμα και το πως αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους που μπορεί να έχουν κάποιο χάρισμα
Μα μέσα στις Γραφές δεν γνωρίζω κάποιο εδάφιο που να αναφέρεται στην τηλεπάθεια. Αν όμως μιλάς για πράγματα που για τις Γραφές είναι παραφύσιν και τα θεωρείς διαβολικά, τότε αναγκαστικά αναφέρεσαι και στην ομοφυλοφιλία. Εκτός αν δεν μιλάς για το δόγμα αλλά μιλάς για τον εαυτό σου.

quote:
Και όταν εννοώ δεν είναι αρεστό στο δόγμα και εννοώ παρά φύση, θα μπορούσα να σου δώσω και ένα παράδειγμα, όχι όλοι βέβαια, αλλά έχει έρθει μία νέα μορφή τρέλας και την τερατογένεση την θεωρούν και αυτή παρά φύση και ότι τα παιδιά που γεννιούνται έτσι είναι Νεφελίμ είναι ακραίο παράδειγμα αλλά το αναφέρουμε και αυτό.
Άλλο το τι είναι παραφύσιν και άλλο το τι είναι κακό. Κάτι μπορεί να είναι παραφύσιν και να μην είναι κακό. Κάτι μπορεί να είναι κακό και να μην είναι παραφύσιν. Υπάρχουν παραφύσιν πράγματα που είναι επικριτέα και παραφύσιν πράγματα που δεν είναι επικριτέα. Το κακό (όπως και το καλό) μπορεί ο καθένας να το ορίσει όπως θέλει. Εκτός αν επιθυμεί κάποιος να μείνει πιστός σε κάποιο δόγμα, οπότε θα το ορίζει με τον ίδιο τρόπο που το ορίζει και το δόγμα (Καθολικό, Ορθόδοξο, Προτεσταντικό κ.ο.κ.).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 15:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
maria3
Οπότε όταν λέω παρά φύση δεν συνεπάγεται ότι μιλάω για τους ομοφυλόφιλους, αλλά για πράγματα που έχουμε μάθει μέσα από το δόγμα και το πως αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους που μπορεί να έχουν κάποιο χάρισμα
Μα μέσα στις Γραφές δεν γνωρίζω κάποιο εδάφιο που να αναφέρεται στην τηλεπάθεια. Αν όμως μιλάς για πράγματα που για τις Γραφές είναι παραφύσιν και τα θεωρείς διαβολικά, τότε αναγκαστικά αναφέρεσαι και στην ομοφυλοφιλία. Εκτός αν δεν μιλάς για το δόγμα αλλά μιλάς για τον εαυτό σου.

quote:
Και όταν εννοώ δεν είναι αρεστό στο δόγμα και εννοώ παρά φύση, θα μπορούσα να σου δώσω και ένα παράδειγμα, όχι όλοι βέβαια, αλλά έχει έρθει μία νέα μορφή τρέλας και την τερατογένεση την θεωρούν και αυτή παρά φύση και ότι τα παιδιά που γεννιούνται έτσι είναι Νεφελίμ είναι ακραίο παράδειγμα αλλά το αναφέρουμε και αυτό.
Άλλο το τι είναι παραφύσιν και άλλο το τι είναι κακό. Κάτι μπορεί να είναι παραφύσιν και να μην είναι κακό. Κάτι μπορεί να είναι κακό και να μην είναι παραφύσιν. Υπάρχουν παραφύσιν πράγματα που είναι επικριτέα και παραφύσιν πράγματα που δεν είναι επικριτέα. Το κακό (όπως και το καλό) μπορεί ο καθένας να το ορίσει όπως θέλει. Εκτός αν επιθυμεί κάποιος να μείνει πιστός σε κάποιο δόγμα, οπότε θα το ορίζει με τον ίδιο τρόπο που το ορίζει και το δόγμα (Καθολικό, Ορθόδοξο, Προτεσταντικό κ.ο.κ.).


Αν και καθαρά άποψη μου και αφορά τις γραφές και την τηλεπάθεια και το έχω θέσει και σε άλλο μήνυμα, είναι ότι το φίδι μίλησε με την Εύα και το έχω θέσει και σε άλλο μήνυμα, πως το έκανε αυτό;

Και όταν είχαν οι πρωτόπλαστοι το Άγιο Πνεύμα στο παράδεισο μαζί τους, γιατί τους φώτιζε, πιστεύεις ότι τους έκανε να διαφέρουν μόνο στην αθανασία και εννοώ πριν τους δοθεί η ελεύθερη βούληση;

Ή τι τους μίλησε και που και αντιλήφθηκαν αμέσως το καλό και το κακό.

Το Άγιο Πνεύμα πως ήρθε στους μαθητές και γνώριζαν όλες τις γλώσσες του κόσμου;

Συν ότι ο διάβολος μας μιλάει με τηλεπάθεια, αρά δεν πρέπει να γνωρίζουμε και από μόνοι τα μηνύματα που μας βάζει στο υποσυνείδητο;

Δήλωσα το θρήσκευμα μου αλλά δεν είπα ότι ανήκω σε κανένα κύκλο, διαβάζω τις γραφές και προσπαθώ να τις κατανοήσω και σύμφωνα με αυτές προσπαθώ να πορεύομαι στην ζωή μου, για να θεωρούμε ενάρετος άνθρωπος.

Αν θέτεις με την έννοια δόγμα το χριστιανισμό ναι ανήκω σε αυτό το δόγμα, αλλά εγώ το θεωρώ θρησκεία.

Αν το θέτεις ότι ναι πιστεύω αλλά δεν ακολουθώ το κλήρο αν το θέσουμε έτσι τότε ναι έχω κάνει δικό μου δόγμα και είμαι μόνη μου σε αυτό και δεν ακολουθώ κανέναν.

Έχω βαφτιστεί δεν έχω αποδεχθεί άλλη θρησκεία, πιστεύω στην τριαδικότητα και δεν έχω συμμεριστεί κανένα άλλο θρήσκευμα.

Έχω την ελεύθερη βούληση και μπορώ να έχω άποψη αν όχι κρίση.

Δεν πιστεύω στην μετενσάρκωση και πιστεύω ότι όλοι θα κριθούμε μετά θάνατον.

Αυτά σε γενικές γραμμές, οπότε μιλάω για τον εαυτό μου, δεν διδάσκω κανέναν, λέω την άποψη μου, οπότε και δεν έχω αφοριστεί για να δημιουργήσω κάποια αίρεση, οπότε θα συνεχίζω να λέγομαι και χριστιανή ορθόδοξη και να έχω την ελεύθερη βούληση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 15:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 70


quote:
Το κακό (όπως και το καλό) μπορεί ο καθένας να το ορίσει όπως θέλει. Εκτός αν επιθυμεί κάποιος να μείνει πιστός σε κάποιο δόγμα, οπότε θα το ορίζει με τον ίδιο τρόπο που το ορίζει και το δόγμα (Καθολικό, Ορθόδοξο, Προτεσταντικό κ.ο.κ.).

...οοχι βεβεια υπαρχιε απολυτος ορισμος τουκαου κια του καλου ,,,

καλο ειναι οτι προωθει την ανελιξη κια απλεπευρωση της ζωης αρα στην διαφυλαξη της ζωης απο τα δεσμα της με βασικο της δειμο τον πονο ...

κακο ειναι οτι μπαιε εμποδιο στη αναλειξη κια απελευερωση της ζωης


απο εκιεκιαπερα οι πρσδιοροισμοι καλοκακο μπορουν αν εχουνενα σχετικιστικο νβοημα αναλογως με το πλαισιο εφαρμογης τους ..

πχ το να σκοτωνεις προκαλει πονο αρα εινα κατι κακο ...χμμ

...αν ομως σκοτωνεις εκεινον που αποτελει απειλη για τις ζωες των αλλων εμπειστατωμενη τοτε το κακο που σιγουρα προκαλεις αντισταθμιζεται με το μεγαλαο οφελος των αλλων ζωων που απελευθερωνεις απο την απειλη ..χμ.

...πχ ο φονος ενος δικτακτορα ειναι ενα κατι μιερο ...οπως καθε φονος αλλα αν με το φονικο γλιτωνεις ενα ολοκληρο λαο απο τις κακουχιες της πολιτικης που εφαρμοζει ενας δικτακτορας τοτε η μιεροτητα της πραξης αντισταθμιζεται απο την ευεργεσια και απελευθερωση απο τον πονο ενος ολοκληρου λαου ...

λεμε τωρα...αρα στη ζυγαρια μπαινουν πονοι,, αντισταθμιστικοι πονοι ...

...σοφος ανθρωπος ειναι κεινος που ξερει σωστα αρα με συνολικο τελικο οφελος απελευθερωσης απο τον πονο να αντισταθμιζει δηλαδη ζυγιζει τους πονους ...αρα τις πραξεις που τους προκαλουν ...αυτη ειναι μια βασικη η αρχη της δικαιονομιας ...

χμ δυσκολα πραγματα αυτα γιατι φανταστειετ αν δικτακτορας εινα απλα ενα κουτσουνι υποχειριο ολοκληρων οικων χμμμ ,, τοτε το φονικο τος=υ καθολου μα καθολου δε εγγυαται την απελευθερωση και η μιεροτητα της πραξης δε ξεπλενεται ευκολα !!!

..να γιατι σε ολους αυτους του Αγανακταρηδες που το 2011 φωναζαν εξω απο την Βουλη ,,κρεμαστε τους εθνικους προδοτες ...εμεις τοτε αντιλεγαμε οτι κρεμασμα θελουν οσοι φωναζουν για κρεματορια ...

...καθως οι βουλευτες και οι πολιτικοι ταγοι δεν ειναι οι αμεσα υπαιτιοι του ξεπεσμου της χωρας αλλα απλα κουτσουνια και μαριονετες των εγκεφαλων των αδιορατων και ηθικα αδιαφορων της κοινωνικης κρισης ...

...ειναι τραγικο να καταδικαζεις τον εκτελεστη και διεκπεραιωτη με την εσχατη των ποινων να βαφεις τα χερια σου με αιμα του ,,,να φορτωνεσαι την μιεροτητα ενος φονικου και τους αλλους τους κρυμενους εγκεφαλους της κρισης κι αμεσα υπαιτιους να τους αφηνεις στο απυροβλητο αραχτους κι ελευθερους ωστε να μπορουν να βρουν ανενοχλητοι τους επομενους εκτελεστες των σχεδιων τους και τουναπαλιν ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 18:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...οοχι βεβεια υπαρχιε απολυτος ορισμος τουκαου κια του καλου ,,,

καλο ειναι οτι προωθει την ανελιξη κια απλεπευρωση της ζωης αρα στην διαφυλαξη της ζωης απο τα δεσμα της με βασικο της δειμο τον πονο ...

κακο ειναι οτι μπαιε εμποδιο στη αναλειξη κια απελευερωση της ζωης


Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις παραπάνω προτάσεις όμως χρειάζεται να διευκρινιστούν ορισμένα πράγματα.
Πρώτον, το πρόβλημα δεν είναι ο πόνος ως πόνος. Το πρόβλημα είναι η αιτία του πόνου. Μυημένος δεν μπορεί στην ουσία να γίνει κάποιος, ο οποίος είναι φυγόπονος. Ο μυημένος και θα πονέσει και θα υποφέρει. Αλλά ποια είναι η αιτία του πόνου μέσα στον καθένα;

Δεύτερον, η απελευθέρωση έρχεται και μέσα από τον δεύτερο θάνατο, δηλαδή την καθοδική εξέλιξη. Είναι μια απελεύθερωση μέσα απο φριχτούς πόνους.

quote:
maria3
Αν και καθαρά άποψη μου και αφορά τις γραφές και την τηλεπάθεια και το έχω θέσει και σε άλλο μήνυμα, είναι ότι το φίδι μίλησε με την Εύα και το έχω θέσει και σε άλλο μήνυμα, πως το έκανε αυτό;
Δεν το έκανε, γιατί δεν υπήρξε κανένα (εις την κυριολεξία) φίδι. Το φίδι είναι ένα σύμβολο, όπως και ο Αδάμ και η Εύα είναι σύμβολα.
Ο άνθρωπος στην αρχή ήταν ανδρόγυνος, που αυτό συμβολίζεται από τον Αδάμ προ της δημιουργίας της Εύας. Ο Αδάμ δεν ήταν φυσικά μόνο ένας άνθρωπος αλλά σύμβολο ολόκληρης της ανδρόγυνης (τότε) ανθρωπότητας.
Αργότερα επήλθε ο διαχωρισμός των φύλων. Και αργότερα απο τον διαχωρισμό, η πτώση.
Το φίδι είναι ως σύμβολο είναι μια μεγάλη κουβέντα για να το αναλύσουμε σε ένα φόρουμ. Πάντως το οτι μετά τη βρώση του μήλου ο Αδάμ και η Εύα κατάλαβαν οτι είναι γυμνοί, μας δίνει μια κατεύθυνση σε σχέση με το φίδι.

quote:
Και όταν είχαν οι πρωτόπλαστοι το Άγιο Πνεύμα στο παράδεισο μαζί τους, γιατί τους φώτιζε, πιστεύεις ότι τους έκανε να διαφέρουν μόνο στην αθανασία (...) ;
Σε πολλά διέφερε ο προ-πτωτικός άνθρωπος

quote:
Συν ότι ο διάβολος μας μιλάει με τηλεπάθεια
Ο διάβολος δεν χρειάζεται να σου μιλήσει με τηλεπάθεια, γιατί βρίσκεται μέσα σου.
Εξωτερικές οντότητες, όπως δαίμονες ή άλλα πνεύματα (ακόμα και καλά) συνομιλούν με τηλεπάθεια, αφού έτσι συνομιλούν τα πάντα στον "πνευματικό" κόσμο. Υπάρχει το φαινόμενο της υποβολής που αναφέρεις το οποίο συμβαίνει, ομως δε χρειάζεται να είναι δαίμονας κάποιος για να το κάνει - και άνθρωπος μπορεί να το κάνει - και αυτός ο οποίος το κάνει συνήθως βρίσκει το έδαφος για να το κάνει, δηλαδή δεν μπορεί να σου υποβάλλει κάποιος κάτι τελείως αντίθετο με το ήδη υπάρχον περιεχόμενο του υποσυνειδήτου σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 20:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω, οτι απο την στιγμη που το εγω ειναι μεσα μας ζωντανο ,κανενας απο εμας δεν πορει να θεωρηθει λευκος μαγος

Οι ονομασιες λευκος και μαυρος αφορουν μοναχα την προθεση και ισως και καποιο κομματι των πραξεων


Επειδη ομως το εγω υπαρχει μεσα μας ζωντανο, και επειδη αντιπροσωπευει ουσιαστικα τις αρνητικες δυναμεις ,στην ουσια ολοι μας ,το θελουμε και μη,........ ειμαστε υποχειρια τους ,και αρα εχουμε σοβαρες ροπες προς τα εκει


Νευριαζουμε, φθονουμε ,ζηλευουμε ,οργιζομαστε , ειμαστε τεμπεληδες λαγνοι ,κλπ


Εχουμε ολα τα εφοδια για να ρεπουμε στο κακκο , και αυτο μονο επειδη η συνειδηση μας ειναι κοιμισμενη !!


Αυτο ειναι το πρωτο βημα εαν θελουμε να διαφορο[ποιησουμε τις καταστασεις μεσα μας


Να ξυπνησουμε συνειδηση !!!


Και λεγοντας συνειδηση , ενοω την αμεση ΕΜΠΕΙΡΙΑ του εαυτου μας


Πως αλλωστε θα μπορουσαμε να καταλαβουμε την κατασταση μας , εαν η συνειδηση μας συνεχιζε κοιμισμενη ,συνεχιζαμε δηλαδη να ταυτιζομαστε με τα παθη μας χωρις να γινομαστε παρατηρητες αυτων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 05:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερον, η απελευθέρωση έρχεται και μέσα από τον δεύτερο θάνατο, δηλαδή την καθοδική εξέλιξη. Είναι μια απελεύθερωση μέσα απο φριχτούς πονους.
....................................
Καλημερα,
για ποια απελευθερωση μιλατε?
καθοδικη εξελιξη?

Αληθευει οτι οι εσωτεριστες ειναι ανθρωποι κατ αρχην ανησυχοι περιεργοι φιλοδοξοι εγωιστες και εν συνεχεια οπαδοι δογματων αιρεσεων μεσω των οποιων ικανοποιουν τις αρχικες τους ιδιοτητες?

Ειναι ο μυστικισμος -ποια η ετυμολογια του- τοιχος κοσμου που ζει παραλληλα αλλα και εκμεταλλευομενος τις ανθρωπινες κοινωνιες?

-Εγω εχω αποριες, τις οποιες απαντω με σκεψη διαβασμα και παρατηρηση. Οι γνωμες των συνανθρωπων ειναι παντα ωφελιμες.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 05:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερον, η απελευθέρωση έρχεται και μέσα από τον δεύτερο θάνατο, δηλαδή την καθοδική εξέλιξη. Είναι μια απελεύθερωση μέσα απο φριχτούς πονους.
....................................
Καλημερα,
για ποια απελευθερωση μιλατε?
καθοδικη εξελιξη?

Αληθευει οτι οι εσωτεριστες ειναι ανθρωποι κατ αρχην ανησυχοι περιεργοι φιλοδοξοι εγωιστες και εν συνεχεια οπαδοι δογματων αιρεσεων μεσω των οποιων ικανοποιουν τις αρχικες τους ιδιοτητες?

Ειναι ο μυστικισμος -ποια η ετυμολογια του- τοιχος κοσμου που ζει παραλληλα αλλα και εκμεταλλευομενος τις ανθρωπινες κοινωνιες?

-Εγω εχω αποριες, τις οποιες απαντω με σκεψη διαβασμα και παρατηρηση. Οι γνωμες των συνανθρωπων ειναι παντα ωφελιμες.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 05:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερον, η απελευθέρωση έρχεται και μέσα από τον δεύτερο θάνατο, δηλαδή την καθοδική εξέλιξη. Είναι μια απελεύθερωση μέσα απο φριχτούς πονους.
....................................
Καλημερα,
για ποια απελευθερωση μιλατε?
καθοδικη εξελιξη?

Αληθευει οτι οι εσωτεριστες ειναι ανθρωποι κατ αρχην ανησυχοι περιεργοι φιλοδοξοι εγωιστες και εν συνεχεια οπαδοι δογματων αιρεσεων μεσω των οποιων ικανοποιουν τις αρχικες τους ιδιοτητες?

Ειναι ο μυστικισμος -ποια η ετυμολογια του- τοιχος κοσμου που ζει παραλληλα αλλα και εκμεταλλευομενος τις ανθρωπινες κοινωνιες?

-Εγω εχω αποριες, τις οποιες απαντω με σκεψη διαβασμα και παρατηρηση. Οι γνωμες των συνανθρωπων ειναι παντα ωφελιμες.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 07:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν το έκανε, γιατί δεν υπήρξε κανένα (εις την κυριολεξία) φίδι. Το φίδι είναι ένα σύμβολο, όπως και ο Αδάμ και η Εύα είναι σύμβολα.


Θα σου κουράσω αλλά έχω αναφερθεί πάλι στον συμβολισμό του φιδιού και δεν είναι το φίδι το κακόμοιρο το ερπετό, αλλά υπάρχει άλλη έννοια.

Ίσως σαν συμβολισμό μπορούμε να δώσουμε το δηλητήριο του και το πρώτο θάνατο το πνευματικό των πρωτόπλαστων και τίποτα παραπάνω.

Τα πάντα είναι συμβολικά στην γέννεση αρκεί να καταλάβουμε το νόυμα, όπως και αυτό που σου είπα με το φίδι.


quote:

Ο άνθρωπος στην αρχή ήταν ανδρόγυνος, που αυτό συμβολίζεται από τον Αδάμ προ της δημιουργίας της Εύας. Ο Αδάμ δεν ήταν φυσικά μόνο ένας άνθρωπος αλλά σύμβολο ολόκληρης της ανδρόγυνης (τότε) ανθρωπότητας.
Αργότερα επήλθε ο διαχωρισμός των φύλων. Και αργότερα απο τον διαχωρισμό, η πτώση.
Το φίδι είναι ως σύμβολο είναι μια μεγάλη κουβέντα για να το αναλύσουμε σε ένα φόρουμ. Πάντως το οτι μετά τη βρώση του μήλου ο Αδάμ και η Εύα κατάλαβαν οτι είναι γυμνοί, μας δίνει μια κατεύθυνση σε σχέση με το φίδι.


Ναι είχε και τα δύο φύλα, γιαυτό και διαχώρισε την εύα από την μασχάλη του.

Οπότε η Εύα πήρε την θηλυκιά μεριά του.

Σύμφωνα όμως με του Εβραϊκούς μύθους λένε ότι πριν από την Εύα η πρώτη γυναίκα του Αδάμ ήταν η Λίλιθ και τα παιδιά τις γεννιόταν τερατόμορφα, γιατί ίσως φτιάχτηκαν και η δύο με χώμα ίσοι;

Και βλέπουμε την αναπαραγωγή μόνο από την Λίλιθ και όχι της Λίλιθ και του Αδάμ.

Μετά η Λίλιθ έφυγε και ο Θεός δημιούργησε την Εύα.

Ξέρουμε και συμβολίζουμε βέβαια και τους Αγγέλους έτσι, χωρίς φύλο, πως τους διαχωρίζεις από τον Αδάμ;

Οι σημιτικές θρησκείες θεωρούν και τον Θεό ερμαφρόδιτο.

Συν το φίδι πιστεύω ότι είναι ο συμβολισμός του διαβόλου, της άλλης φυλής όπου πιστεύω ότι είχε και αυτό και τα δύο φύλα, μόνο που κυρίαρχο ήταν το θηλυκό του κομμάτι δεν ξέρω να δώσω τον ορισμό για το αντίστοιχο βέβαια, για αυτό και έδωσε και το μήλο στην Εύα και όχι στον Αδάμ, συν ότι μετά ξέρουμε τι λέει:

Άνὰ μέσον τοῦ σπέρματός σου καὶ ἀνὰ μέσον τοῦ σπέρματος αὐτῆς· αὐτός σου τηρήσει κεφαλήν, καὶ σὺ τηρήσεις αὐτοῦ πτέρναν.

Άρα θα σου πω στην φυλή των ερμαφρόδιτων και εφόσον η αναπαραγωγή ήταν κατ' επιλογήν, μία είναι και η Βασίλισσα, δηλαδή αυτή που αναπαράγεται.

Φαντάσου το σαν την κοινωνία των μελισσών όπου έχουν μία Βασίλισσα όπου αναπαράγεται και δημιουργεί απογόνους.

Βέβαια η σύγκριση με την μέλισσα γίνεται ως προς την κοινωνία και όχι ως προς το φύλο.

Άρα για μένα η πτώση προήλθε όχι από τον διαχωρισμό ακριβώς και όχι μόνο από την Εύα, γιατί η Εύα φτιάχτηκε για σύντροφος του Αδάμ και για να υπακούει, αλλά από τον Αδάμ και την αρχηγία του ως πρωτόπλαστος.

Και επειδή η Εύα φτιάχτηκε για υπακοή γιαυτό έφαγε και το μήλο όταν της δόθηκε.


quote:

Ο διάβολος δεν χρειάζεται να σου μιλήσει με τηλεπάθεια, γιατί βρίσκεται μέσα σου.
Εξωτερικές οντότητες, όπως δαίμονες ή άλλα πνεύματα (ακόμα και καλά) συνομιλούν με τηλεπάθεια, αφού έτσι συνομιλούν τα πάντα στον "πνευματικό" κόσμο. Υπάρχει το φαινόμενο της υποβολής που αναφέρεις το οποίο συμβαίνει, ομως δε χρειάζεται να είναι δαίμονας κάποιος για να το κάνει - και άνθρωπος μπορεί να το κάνει - και αυτός ο οποίος το κάνει συνήθως βρίσκει το έδαφος για να το κάνει, δηλαδή δεν μπορεί να σου υποβάλλει κάποιος κάτι τελείως αντίθετο με το ήδη υπάρχον περιεχόμενο του υποσυνειδήτου σου.


Μιας και αναφερθήκαμε στην ανθρώπινη τηλεπάθεια και στην ελεύθερη βούληση ποιο πάνω, θα σου πω ότι ανθρώπινη τηλεπάθεια δεν είναι τόσο δυνατή, δεν είναι το ίδιο.

Γεια παράδειγμα δεν μπορεί ένας άνθρωπος να σου αλλοιώσει τα όνειρα και συνεπάγεται το υποσυνείδητο σου, οπότε να ξυπνάς και να πορεύεσαι έτσι.

Ναι η ανθρώπινη τηλεπάθεια μιλάει στο υποσυνείδητο και το έχω αναφέρει, γιαυτό και φιλτράρουμε τις σκέψεις και εκτός από αυτό δες το σαν μία συζήτηση με την γλώσσα του μυαλού, όπου εσύ την φιλτράρεις και παίρνεις τις αποφάσεις.

Και σου παραθέτω το μήνυμα για να μην τα ξανά γράφω, για την ανθρώπινη τηλεπάθεια, που έχω γράψει στο Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική για να μην το ξανά γράφω, την γνώμη μου γενικά για την τηλεπάθεια.

Απεστάλη:21/01/2014, 19:51:02
Θα το βρεις εδώ.

Αν και το θέμα της ΜΥΘΗΡΑΣ διαπραγματεύεται άλλα πράγματα οπότε δεν θεωρώ σωστό να αναπτύξουμε συμβολισμούς και θρησκευτικά θέματα στο παρόν θέμα.

quote:

Σε πολλά διέφερε ο προ-πτωτικός άνθρωπος.


Νομίζω σου απάντησα με μία από τις απόψεις μου ποιο πάνω, για μία δύο διαφορές, γιατί υπάρχουν πάρα πολλές για να τι αναλύσουμε εδώ, συν ότι γιαυτό και λέμε ότι άνθρωπος δεν έχει πλέον το Άγιο Πνεύμα, λόγο του ότι έφυγε από τον παράδεισο.

Edited by - maria3 on 28/01/2014 07:45:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 12:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συν το φίδι πιστεύω ότι είναι ο συμβολισμός του διαβόλου, της άλλης φυλής όπου πιστεύω ότι είχε και αυτό και τα δύο φύλα, μόνο που κυρίαρχο ήταν το θηλυκό του κομμάτι δεν ξέρω να δώσω τον ορισμό για το αντίστοιχο βέβαια, για αυτό και έδωσε και το μήλο στην Εύα και όχι στον Αδάμ, συν ότι μετά ξέρουμε τι λέει:

Άνὰ μέσον τοῦ σπέρματός σου καὶ ἀνὰ μέσον τοῦ σπέρματος αὐτῆς· αὐτός σου τηρήσει κεφαλήν, καὶ σὺ τηρήσεις αὐτοῦ πτέρναν.

Άρα θα σου πω στην φυλή των ερμαφρόδιτων και εφόσον η αναπαραγωγή ήταν κατ' επιλογήν, μία είναι και η Βασίλισσα, δηλαδή αυτή που αναπαράγεται.

Φαντάσου το σαν την κοινωνία των μελισσών όπου έχουν μία Βασίλισσα όπου αναπαράγεται και δημιουργεί απογόνους.

Βέβαια η σύγκριση με την μέλισσα γίνεται ως προς την κοινωνία και όχι ως προς το φύλο.

Άρα για μένα η πτώση προήλθε όχι από τον διαχωρισμό ακριβώς και όχι μόνο από την Εύα, γιατί η Εύα φτιάχτηκε για σύντροφος του Αδάμ και για να υπακούει, αλλά από τον Αδάμ και την αρχηγία του ως πρωτόπλαστος.

Και επειδή η Εύα φτιάχτηκε για υπακοή γιαυτό έφαγε και το μήλο όταν της δόθηκε.



ήθελα να ξέρω πού τα σκέφτεσαι αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 13:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερα,
ειμαι νεα στο φορουμ και διαβασα το θεμα που συζητατε. Εχω μια απορια και αν δεν ειναι ενοχληση για σας η κοπος παρακαλω να με βοηθησετε να κατανοησω για ποιους λογους ενδιαφερονται και καταγινονται με την μαγεια καθε μορφης νεοι ωριμοι και μεγαλυτερων ηλικιων ανθρωποι
Δεν θα ηθελα να σας ενοχλησω με μακροσκελεις αναλυσεις. Και ολιγολογη συνοπτικη θα μου αρκουσε. Ευχαριστω.

--------


Υπάρχουν λόγοι διαφορετικοί για τον καθένα και την καθεμιά. Μερικοί το επιδιώκουν γιατί τους φαίνεται "πολλά υποσχόμενη" δραστηριότητα. Άλλοι στο συναντάνε ως δρόμο νοήματος στην αναζήτησή τους. Κάποιοι άλλοι απλά βρίσκουν ότι δεν μπορούνε να το αποφύγουν - τους συναντά το φαινόμενο - και λογικά επιχειρούνε να μάθουν περισσότερα γι'αυτό για να το κατανοήσουν και ίσως και να το ελέγξουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 14:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Συν το φίδι πιστεύω ότι είναι ο συμβολισμός του διαβόλου, της άλλης φυλής όπου πιστεύω ότι είχε και αυτό και τα δύο φύλα, μόνο που κυρίαρχο ήταν το θηλυκό του κομμάτι δεν ξέρω να δώσω τον ορισμό για το αντίστοιχο βέβαια, για αυτό και έδωσε και το μήλο στην Εύα και όχι στον Αδάμ, συν ότι μετά ξέρουμε τι λέει:

Άνὰ μέσον τοῦ σπέρματός σου καὶ ἀνὰ μέσον τοῦ σπέρματος αὐτῆς· αὐτός σου τηρήσει κεφαλήν, καὶ σὺ τηρήσεις αὐτοῦ πτέρναν.

Άρα θα σου πω στην φυλή των ερμαφρόδιτων και εφόσον η αναπαραγωγή ήταν κατ' επιλογήν, μία είναι και η Βασίλισσα, δηλαδή αυτή που αναπαράγεται.

Φαντάσου το σαν την κοινωνία των μελισσών όπου έχουν μία Βασίλισσα όπου αναπαράγεται και δημιουργεί απογόνους.

Βέβαια η σύγκριση με την μέλισσα γίνεται ως προς την κοινωνία και όχι ως προς το φύλο.

Άρα για μένα η πτώση προήλθε όχι από τον διαχωρισμό ακριβώς και όχι μόνο από την Εύα, γιατί η Εύα φτιάχτηκε για σύντροφος του Αδάμ και για να υπακούει, αλλά από τον Αδάμ και την αρχηγία του ως πρωτόπλαστος.

Και επειδή η Εύα φτιάχτηκε για υπακοή γιαυτό έφαγε και το μήλο όταν της δόθηκε.



ήθελα να ξέρω πού τα σκέφτεσαι αυτά.


Γιατί Πύρινε οι άλλοι πως τα σκέφτηκαν;

Χρειάζεται πολύ σκέψη πιστεύεις;

Δηλαδή οι άλλοι βασίστηκαν σε γεγονότα όχι, απλά έδωσαν τις ερμηνείες τους.

Για παράδειγμα ο Gnostic Student ποιο πάνω έδωσε την ερμηνεία του ανδρόγυνου Αδάμ.

Τα δικά μου σχόλια σε σοκάρουν;

Φαντασία θέλει, να μην δώσω και εγώ την δικιά μου εικόνα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 14:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί Πύρινε οι άλλοι πως τα σκέφτηκαν;

Χρειάζεται πολύ σκέψη πιστεύεις;

Δηλαδή οι άλλοι βασίστηκαν σε γεγονότα όχι, απλά έδωσαν τις ερμηνείες τους.

Για παράδειγμα ο Gnostic Student ποιο πάνω έδωσε την ερμηνεία του ανδρόγυνου Αδάμ.

Τα δικά μου σχόλια σε σοκάρουν;


Καλά ο Γνώστικ δεν είπε τίποτα καινούριο.
Αυτά όμως για τις βασίλισσες μέλισσες και τις γυναίκες που.. φτιάχτηκαν για να υπακούουν, ομολογώ οτι πρώτη, άντε το πολύ δεύτερη, φορά τα ακούω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 15:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά όμως για τις βασίλισσες μέλισσες και τις γυναίκες που.. φτιάχτηκαν για να υπακούουν, ομολογώ οτι πρώτη, άντε το πολύ δεύτερη, φορά τα ακούω!

Kάνεις λάθος!

Αυτά κυκλοφορούν ευρέως στις ψυχιατρικές κλινικές και στους Ανώνυμους Αλκοολικούς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 15:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτά όμως για τις βασίλισσες μέλισσες και τις γυναίκες που.. φτιάχτηκαν για να υπακούουν, ομολογώ οτι πρώτη, άντε το πολύ δεύτερη, φορά τα ακούω!

Kάνεις λάθος!

Αυτά κυκλοφορούν ευρέως στις ψυχιατρικές κλινικές και στους Ανώνυμους Αλκοολικούς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Τι υπονοείς ότι μετά από όλα αυτά καταλλήγεις εκεί;

Ή για εκεί είμαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 15:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι υπονοείς ότι μετά από όλα αυτά καταλλήγεις εκεί;

Ή για εκεί είμαι;



Και τα δύο, αλλά όχι για σένα!

Για μερικούς...πύρινους λόγους!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 13:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή βλεπω οτι υπάρχει μια θεμελιώδης διαστρέβλωση κάποιων βασικών μεταφυσικών θεμάτων, που έχουν προκληθεί κυρίως επειδή κάποιοι φίλοι (όπως η maria3) αντλούν πληροφορίες απο συναξάρια της εκκλησίας, σελίδες θρησκόληπτων και σύγχρονων Ιεροεξεταστών(1) και blogs & forums που γράφει ο καθένας κυριολεκτικά ότι να 'ναι, καλό θα ήταν οι φίλοι που έχουν ασχοληθεί με το θέμα μαγεία, δεν εννοώ να την εξασκούν, απλά να έχουν κάνει σοβαρά αναγνώσματα να παραθέσουν μια βασική Ελληνική βιβλιογραφία εδω. Ετσι θα μπορέσουμε να συζητήσουμε βάση αναφορών, γιατί κάποιες απόψεις τείνουν να παραπληροφορούν τελικά. Μια καλή αρχή έκανε ο φίλος που παρέθεσε το γνωστο βιβλίο του Levi.

1)
http://www.oodegr.com/
http://egolpio.wordpress.com/


Edited by - Heretic on 30/01/2014 13:36:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 13:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή βλεπω οτι υπάρχει μια θεμελιώδης διαστρέβλωση κάποιων βασικών μεταφυσικών θεμάτων, που έχουν προκληθεί κυρίως επειδή κάποιοι φίλοι (όπως η maria3) αντλούν πληροφορίες απο συναξάρια της εκκλησίας, σελίδες θρησκόληπτων και σύγχρονων Ιεροεξεταστών(1) και blogs & forums που γράφει ο καθένας κυριολεκτικά ότι να 'ναι, καλό θα ήταν οι φίλοι που έχουν ασχοληθεί με το θέμα μαγεία, δεν εννοώ να την εξασκούν, απλά να έχουν κάνει σοβαρά αναγνώσματα να παραθέσουν μια βασική Ελληνική βιβλιογραφία εδω. Ετσι θα μπορέσουμε να συζητήσουμε βάση αναφορών, γιατί κάποιες απόψεις τείνουν να παραπληροφορούν τελικά. Μια καλή αρχή έκανε ο φίλος που παρέθεσε το γνωστο βιβλίο του Levi.

1)
http://www.oodegr.com/
http://egolpio.wordpress.com/

Edited by - Heretic on 30/01/2014 13:36:16


Τα γενικά λινκ που παραθέτεις δεν επιτρέπουν την αξιολόγηση των δεδομένων με τα οποία δείχνεις να διαφωνείς. Το να καταδικάζεις κάποιες πηγές λόγω στερεότυπων και προκαταλήψεων δε βοηθά. Αν κάτι που λέει κάποιος είναι ακριβές ή όχι δεν είναι πάντα σε άμεση εξάρτηση από το ποιος είναι και τι κάνει (επειδή είναι πόρνη δεν πάει να πει ότι δε τη βίασαν και τα 'ήθελε')

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy