ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η Γνώση είναι δύναμη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2013, 02:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, ή καλημέρα.

Ο νυκτερινός!

Φίλοι και φίλες, ανοίγω αυτό το θέμα, ποιό πολύ για ενημερωτικό σκοπό.

Είδαμε εχθές το κλείσιμο της ΕΡΤ, η νομική διάταξη που το ορίζει, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΛΙΓΟ, δεν ανακοινώθηκε απο τα ελληνικά Μ.Μ.Ε. ΟΛΟΚΛΗΡΗ.

Τώρα θα μου πείτε, "Τι μας νοιάζει ρε φίλε"?

Δώστε λίγο προσοχή και δε θα βγείτε χαμένοι.

Η διάταξη περιλαμβάνει και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ πρόσβασης σε κάποιες ιστοσελλίδες οι οποίες θεωρούνται ζημιογόνες για τα κέρδη μεγάλων πολυεθνικών εταιρειών.

Αυτό είναι κάτι που θα σας επηρεάσει όλους, όταν θα πάτε να ανοίξετε π.χ. σελλίδα του γνωστού pirate bay απλά θα φάτε πόρτα.
Απο μιά άποψη βέβαια η ανορθόδοξη χρήση του διαδικτύου οδήγησε τις εταιρείες στο να λαδώσουν, ουπς συγνώμη, θέλω να πω, να ζητήσουν απο όποιες κυβερνήσεις μπορούν στο να λογοκρίνουν, ούπς συγνώμη, θέλω να πω, να περιορίσουν την πρόσβαση σε δίκτυα ελεύθερης διακίνησης πληροφορίας.

Σήμερα στην Ελλάδα έκλεισε η ΕΡΤ, σήμερα στην Ελλάδα κόπηκε η πρόσβαση σε P2P σελλίδες, αύριο θα κοπεί και το facebook, μεθ' αύριο θα κοπεί και το Twitter, σε 1 μήνα θα κοπεί και κάτι άλλο.

Έτσι παιδιά, οι αλυσίδες που μας τυλίγουν γύρω απο το λαιμό μας, μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν, ΟΧΙ με τον κρίκο αλλά με το μέτρο.

Τελικά, είμαι ένας τυχερός άνθρωπος γιατί έχω τη βασική γνώση να υπερπηδώ τα εμπόδια που κάθε μέρα μου βάζει η "Νέα Τάξη Πραγμμάτων".

Να θυμάστε, η γνώση είναι δύναμη και αυτή τη δύναμη τουλάχιστον εγώ απο την πλευρά μου είμαι διαθέσιμος να τη μοιραστώ με ΟΛΟΥΣ τους ελεύθερους ανθρώπους, με όσους νιώθουν ακόμα άνθρωποι με όσους νιώθουν ακόμη ελεύθεροι, με όσους έχουν ακόμη συνείδηση αξιοπρέπειας.

Πάρτε κι ένα δωράκι, έτσι για να δει ο κάθε ρομποτικός δοσίλογος οτι την ανθρωπότητα ΠΟΛΟΙ δοκίμασαν να την αλυσοδέσουν και ΟΛΟΙ τους κατέληξαν να είναι χωμένοι σε μια τρύπα τόση δα.

http://www.ninjacloak.com

Υ.Γ. Για μένα δεν είναι κάτι σπουδαίο αυτό, αλλά για χρήστες που δεν γνωρίζουν ίσως φανεί πολύ χρήσιμο.
Και δεν χρειάζεται να παρακαλάτε τον πάροχό σας για να σας ανοίξει την "κλειδωμένη πόρτα".
Ζήτω όλοι οι Ninja-κλειδαράδες.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 23:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι αυτή η περιβόητη "Νέα Τάξη Πραγμάτων" και πώς τεκμηριώνεται.

Επίσης θεωρώ τις διατυπώσεις περί αλυσοδεσίματος υπερβολικές. Σήμερα μπορεί κανείς πολύ εύκολα, μέσα από ποικίλες πηγές να εκφράσει δημοσίως τις απόψεις του. Βλέπω μια ολοένα αυξανόμενη και διευρυμένη πολυφωνία να υφίσταται παρά ένα συνεχόμενο πνίξιμο φωνών. Φαίνεται ότι αυτή η "Νέα Τάξη" δεν έχει καταφέρει να μπλοκάρει σημαντικά τις ελεύθερες φωνές.

Γεγονότα όπως το απότομο κλείσιμο της ΕΡΤ, που στο φινάλε δεν είναι οριστικό αφού πρόκειται να ξαναλειτουργήσει υπό διαφοετικές συνθήκες, τα βλέπω ως περιστασιακές περιπτώσεις "αυταρχισμού" (αν και ο χαρακτηρισμός είναι μάλλον βαρύς) που δεν πλήττουν σχεδόν καθόλου την ελευθερία έκφρασης και δράσης που αναμφισβήτητα υπάρχει στις μέρες μας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 00:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδαμε εχθές το κλείσιμο της ΕΡΤ, η νομική διάταξη που το ορίζει, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΛΙΓΟ, δεν ανακοινώθηκε απο τα ελληνικά Μ.Μ.Ε. ΟΛΟΚΛΗΡΗ.
Η διάταξη περιλαμβάνει και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ πρόσβασης σε κάποιες ιστοσελλίδες οι οποίες θεωρούνται ζημιογόνες για τα κέρδη μεγάλων πολυεθνικών εταιρειών.

Προφανώς αναφέρεσαι στο νομοσχέδιο της ΝΕΡΙΤ.ΑΕ
το οποίο σαφώς και δεν ανακοινώθηκε απο τα ΜΜΕ... γιατί είχαν και έχουν απεργία,
αλλά έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο
θα ήθελες να μου πεις σε ποιο σημείο αναφέρει τα παραπάνω


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
don xoulian
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2013, 05:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα παιδια,φιλε agnostic το γεγονος πως ζουμε σε μια εποχη αυξανομενης και διευρηνομενης πολυφονιας οπως λες δεν λεει κατι.αυτο ακριβως ηθελε να πετυχει η νεα ταξη πραγματων.να νομιζουμε πως εχουμε δημοκρατια.τι σημασια εχουν ομως οι αποψεις κοινων μεσων ανθρωπον?οσοι πολοι και να μιλανε οσο ελευθερα και να λενε τις αποπψεις τους οι κονοι ανθρωποι παραμενουν αποψεις κοινων ανθρωπον.ανθρωπον χαμενων μεσα στο λαβυρινθο χαμενων μεσα στο κελι του εαυτου τους και των εγω τους που δημιουργησαν οι ιδιοι οι ανθρωποι για τον εαυτο τους και δυστηχος εχασαν τον δρομο.ανθρωπο οι οποιοι θελουν να ξαναβρουν τον δρομο μπλοκαρονται και μενουν στο πουθενα γιατι η νεα ταξη σου βαζει τρικλοποδιες και την ωρα που πας να ηρεμησεις,να καθαρισεις τις πυλες τις αντιληψεις σου ακους ενα ωραιο πρωινο οτι κλεινει η ερτ και ξαναπεφτεις μεσα στα σκατα.αυτες τις αλησιδες νομιζω πως ενοει ο φιλος lock smith.και ο τροπος να υπερπηδας τα εμποδια ειναι η ελευθερια.και ελευθερια δεν εχει να κανει με τιποτα με την ελευθερια του λογου.ελευθερια θα πει να μην εχεις παθη να σβησεις τα εγω σου να μην εχεις επιθυμιες,θελω,προσκολησεις.και οπως εχουν πει καποιο σοφοι πριν απο εμενα <<ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΛΑΒΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 10:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...<<ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΛΑΒΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ>>

Που πάει να πει έχουμε ένα bug στο λειτουργικό του εγκεφάλου, που μπορούνε να εκμεταλλευτούν οι χειρότεροι "δουλέμποροι" - εκείνοι που πασχίζουν να σε πείσουν ότι είσαι ελεύθερος/η - και πως εκείνοι αγωνίζονται για την ελευθερία σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 10:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμήσου πως ορισμένες φορές πειθόμαστε για την ορθότητα μιας αντίληψης μέσα απ'την απλότητα ή τη συμμετρία της . Αυτά είναι δηλαδή που μας ωθούν να αποδεχθούμε αυτή την αντίληψη . Και τότε λέμε απλώς : "Έτσι πρέπει να'ναι" .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 20:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοκ Σμιθ έχεις δίκιο. Οι αλυσίδες μας μεγαλώνουν. Πάμε από το κακό στο χειρότερο. Τα πράγματα είναι τόσο παράλογα που μόνο μια παράλογη λύση αρμόζει. Κάτι πολύ σπασμωδικό και βιαιώδες. Κάτι σαν πόλεμος ας πούμε. Αυτοί που είναι πίσω απ' όλα δεν τους ενδιαφέρουν τα λεφτά. Τα λεφτά ενδιαφέρουν τους πολιτικούς υπηρέτες τους. Εκείνοι δεν είναι ακριβώς άνθρωποι. Είναι κάτι άλλο που δεν αρμόζει στο θέμα μας. Η γνώση είναι δύναμη, αλλά και θετική και αρνητική. Το μαχαίρι κόβει κι από τις δύο μεριές. Στο χέρι του εγκληματία αφαιρεί ζωή, στο χέρι του χειρούργου σώζει ζωή. Οι αξίες έχουν πρόσημο βλέπεις. Οι προθέσεις τους όμως δεν έχουν κανένα πρόσημο. Ο σκοπός τους είναι η απόλαυση της κακουχίας μας και η ικανοποίηση της χαιρεκακίας τους. Δεν είναι οικονομικό το θέμα. Λεφτά έχουν. Έχουν τα πάντα. Το θέμα είναι ψυχολογικό και πολιτισμικό. Θέλουν μια παγκόσμια τσουβαλοποίηση κάθε έθνους, φυλής ή κάστας. Να γίνουν όλα ένα. Άχρωμα και άοσμα. Να μην ξεχωρίζει τίποτα ως καλύτερο ή ιδανικότερο. Έτσι θα ελέγχουν τα πάντα πολύ πιο εύκολα.

Δόξα τα ....λεφτά
έχουμε .....θεό

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 05/07/2013 20:19:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rsakhs
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 01:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rsakhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχει κάποιος που να έχει αναρωτηθεί αν θα ήταν καλύτερο να μην γνωρίζει τόσα πράγματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy