ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σε ποιον ανηκει;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 13:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω να κανω μια ερωτηση.
Παει σημερα καποιος απο την Ελλαδα στη τουρκια επισκεψη σε εναν αρχαιολογικο χωρο,ας πουμε στην εφεσσο.Λεει σε εναν τουρκο εκει,οτι αυτα ειναι δικα μας.
Ο επισκεπτης καταγεται απο σλαβους, αλλα σημερα εχει ελληνικη συνειδηση,ο τουρκος καταγεται απο αυτους τους ελληνες που εφτιαξαν τα μνημεια,αλλα σημερα εχει τουρκικη συνειδηση.
Ποιος απο τους 2 δικαιουται να πει οτι τα μνημεια ειναι δικη μου κληρονομια;
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 13:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

Όποιος μπορεί να αντιληφθεί τι είναι αυτό που βλέπει μπροστά του, να το εκτιμήσει, και να το χρησιμοποιήσει για να βελτιώσει τη ζωή τη δική του και των γύρω του.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 13:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακως δεν διευκρινησα,οτι δεν ανοιξα το θεμα για απαντησεις του στυλ,ανηκει σε ολη την ανθρωποτητα,σε οποιον το εκτιμαει,η θαλασσα ανηκει στα ψαρια , κ.τ.λ.
Εγω θελω συγκεκριμενη απαντηση για το ποιος απο τους 2 δικαιουται να πει οτι τα μνημεια ειναι δικη του κληρονομια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 13:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς απο τους δύο Εκατόνταρχε!

Τα μνημεία ανήκουν σε απ' ευθείας απογόνους των Ελλήνων, αν υπάρχουν τέτοιοι βέβαια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κανείς απο τους δύο Εκατόνταρχε!

Τα μνημεία ανήκουν σε απ' ευθείας απογόνους των Ελλήνων, αν υπάρχουν τέτοιοι βέβαια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Μα ειπα οτι ο τουρκος ειναι απογονος των ελληνων που εφτιαξαν τα μνημεια,απλα σημερα εχει τουρκικη συνειδηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι αγαπητέ μου.Οχι.

Ο Τούρκος πέραν απο το ότι είναι μογγολικής προέλευσης, δεν είναι ελληνογενής!

Εκτός αυτού, Ελλην είναι, όποιος έχει ελληνική συνείδηση.Συνείδηση που απορρέει εκ της καταγωγής, αναλοίωτη ώς σήμερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Κακως δεν διευκρινησα,οτι δεν ανοιξα το θεμα για απαντησεις του στυλ,ανηκει σε ολη την ανθρωποτητα,σε οποιον το εκτιμαει,η θαλασσα ανηκει στα ψαρια , κ.τ.λ.
Εγω θελω συγκεκριμενη απαντηση για το ποιος απο τους 2 δικαιουται να πει οτι τα μνημεια ειναι δικη του κληρονομια.

Η απάντησή μου, δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο "στυλ". Είναι ουσιαστική. Το οτι δεν σου κάνει, είναι δικό σου θέμα φυσικά. Ωστόσο, αν με την ερώτηση περί κληρονομιάς, εσύ εννοείς την νομή και προσοδοφορία, η απάντηση είναι προφανής:
Αυτός που έχει την ισχύ να κόβει τα εισιτήρια για πάρτη του.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα, εκ συνειδήσεως και μόνον, τα μνημεία δεν ανήκουν σε κανέναν απο τους δύο, του παραδείγματος.

Γνώμη μου βέβαια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι αγαπητέ μου.Οχι.

Ο Τούρκος πέραν απο το ότι είναι μογγολικής προέλευσης, δεν είναι ελληνογενής!

Εκτός αυτού, Ελλην είναι, όποιος έχει ελληνική συνείδηση.Συνείδηση που απορρέει εκ της καταγωγής, αναλοίωτη ώς σήμερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Δηλαδη ολοι οι τουρκοι σημερα ειναι μογγολικης καταγωγης;Εισαι σοβαρος τωρα;

Τελος παντων περιμενω απαντησεις και απο αλλους,συγκεκριμενες παρακαλω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados λάθος εκτίμησες οτι η απάντηση του DSM ήταν "κλισέ"
είναι η πραγματικότητα,
αν ψάχνεις κυριολεκτικά την διάδοχη "πατρότητα", τότε αναζήτησε απογόνους του αρχιτέκτονα.
Με το σκεπτικό που αναπτύσσεις, Έλληνες "δεν υπάρχουν", μα ούτε και Τούρκοι
(Αν και αντιλαμβάνομαι το διαχωρισμό μεταξύ καταγωγής και συνείδησης, που θέτεις)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

Γυρίζεις γύρω από την ουρά σου. Εκτός κι αν θες οπωσδήποτε να ακούσεις κάτι συγκεκριμένο, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ρωτάς κάτι, του οποίου την απάντηση ήδη γνωρίζεις.

Πάρε λοιπόν και μια ερώτηση από εμένα:

Έρχεται ένας μάγκας, και λέει στην όποια ελληνική κυβέρνηση, πως θέλει να αγοράσει τον βράχο της Ακρόπολης. Ας πούμε για 1.000.0000.000.000. ευρώ. Με την προυπόθεση όμως, πως θα γκρεμίσει οτι βρίσκεται απάνω στον βράχο, και στη θέση του θα χτίσει ξενοδοχειακή μονάδα.
Δικαιούται η κυβέρνηση, ή ο ίδιος ο λαός μέσω δημοψηφίσματος, να πει ΝΑΙ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

quote:
αν ψάχνεις κυριολεκτικά την διάδοχη "πατρότητα", τότε αναζήτησε απογόνους του αρχιτέκτονα.

Λάθος κύριε συντονιστά. Όχι τους διαδόχους του αρχιτέκτονα, αλλά τους διαδόχους του χρηματοδότη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados λάθος εκτίμησες οτι η απάντηση του DSM ήταν "κλισέ"
είναι η πραγματικότητα,
αν ψάχνεις κυριολεκτικά την διάδοχη "πατρότητα", τότε αναζήτησε απογόνους του αρχιτέκτονα.
Με το σκεπτικό που αναπτύσσεις, Έλληνες "δεν υπάρχουν", μα ούτε και Τούρκοι
[size=1](Αν και αντιλαμβάνομαι το διαχωρισμό μεταξύ καταγωγής και συνείδησης, που θέτεις)


Ειναι η πραγματικοτητα σε μια ευρεια εννοια ομως,ασχετη με το θεμα μας.
Εσυ τι απαντηση δινεις στο ερωτημα;Κανεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eγω να κανω μια ερωτηση.
Παει σημερα καποιος απο την Ελλαδα στη τουρκια επισκεψη σε εναν αρχαιολογικο χωρο,ας πουμε στην εφεσσο.Λεει σε εναν τουρκο εκει,οτι αυτα ειναι δικα μας.
Ο επισκεπτης καταγεται απο σλαβους, αλλα σημερα εχει ελληνικη συνειδηση,ο τουρκος καταγεται απο αυτους τους ελληνες που εφτιαξαν τα μνημεια,αλλα σημερα εχει τουρκικη συνειδηση.
Ποιος απο τους 2 δικαιουται να πει οτι τα μνημεια ειναι δικη μου κληρονομια;

Ο τούρκος νομίζω ότι μπορεί περισσότερο να αρέσκεται που είναι στην κατοχή του ο χώρος, αλλά δεν θα τον βλέπει ως 'δικό' του εκτός κι αν έχει συνείδηση της πιθανή ελληνικής καταγωγής του.
Ό (νεο)έλληνας (ασχέτως πιθανής καταγωγής) θα τα θεωρεί δικά του - γιατί θα μπορεί να διάβάσει τις επιγραφές στις πέτρες και θα του είναι οικείος ο χώρος (ίσως να έχει και συγγενείς από εκεί, από τους πρόσφυγες).
Ένα είδος 'κληρονομιάς' και οι δύο θα έχουν, αλλά πιο το νόημα να είναι του ενός ή του άλλου;
Ο ένας κληρονομισε πέτρες που δεν του μιλάνε (αλλά έχει το κλειδί της πόρτας του χώρου)
Ο άλλος κληρονόμησε τη γλώσσα που κάνει εκείνες τις πέτρες να μιλάνε - αλλά αυτό δεν αρκεί, υπάρχει κληρονόμος που επαναπαύεται στην κληρονομιά και ξύνεται και κληρονόμος που κοιτάζει ν'αφήσει κι αυτός ισάξια κληρονομιά - δική του. Ένας τέτοιος θα είναι άξιος κληρονόμος - δηλαδή τελικά το τι κάνει κανείς με την κληρονομιά μετρά κι όχι το ποιος την (κατ-)"έχει".

Edited by - panpam on 20/09/2013 14:30:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados

Γυρίζεις γύρω από την ουρά σου. Εκτός κι αν θες οπωσδήποτε να ακούσεις κάτι συγκεκριμένο, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ρωτάς κάτι, του οποίου την απάντηση ήδη γνωρίζεις.

Πάρε λοιπόν και μια ερώτηση από εμένα:

Έρχεται ένας μάγκας, και λέει στην όποια ελληνική κυβέρνηση, πως θέλει να αγοράσει τον βράχο της Ακρόπολης. Ας πούμε για 1.000.0000.000.000. ευρώ. Με την προυπόθεση όμως, πως θα γκρεμίσει οτι βρίσκεται απάνω στον βράχο, και στη θέση του θα χτίσει ξενοδοχειακή μονάδα.
Δικαιούται η κυβέρνηση, ή ο ίδιος ο λαός μέσω δημοψηφίσματος, να πει ΝΑΙ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Ο λαος σαφως και δικαιουται,αλλα ειναι ασχετο με το θεμα μας.Ενταξει δεν θελεις να απαντησεις συγκεκριμενα,το καταλαβα.Ας δουμε τι θα που και αλλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Ο λαος σαφως και δικαιουται,αλλα ειναι ασχετο με το θεμα μας.

Πόθεν η σαφήνεια του δικαιώματος?
Είναι απολύτως σχετικό. Μίλησες για κληρονομιά. Και στη δική σου ερώτηση, και στη δική μου, το θέμα είναι το ίδιο.

quote:
Ενταξει δεν θελεις να απαντησεις συγκεκριμενα,το καταλαβα.

Απάντησα εντελώς συγκεκριμένα. Δεν κατάλαβες τίποτα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 14:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados

quote:
Ο λαος σαφως και δικαιουται,αλλα ειναι ασχετο με το θεμα μας.

Πόθεν η σαφήνεια του δικαιώματος?
...


Δικαιούμαι! (Στον κόσμο των ιδεών) = είναι δίκαιο / ισορροπημένο
Δικαιούμαι! (Στην πραγματική ζωή) = μπορώ να το διεκδικήσω και να το επιβάλλω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 15:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM:
Όχι τους διαδόχους του αρχιτέκτονα, αλλά τους διαδόχους του χρηματοδότη.

Ορθότερο το παραπάνω, δεν το συζητώ, δέχομαι την παρατήρηση

skartados νομίζω οτι απάντησα,
αν θέλεις το διατυπώνω με περισσότερες λέξης:
Αναμφισβήτητα τα συγκεκριμένα μνημεία, κατασκευάστηκαν (χρηματοδοτήθηκαν) απο Έλληνες
(ασχέτου αρχικής καταγωγής, και το δεχόμαστε ετσι "απλά" οπως το διατυπώνω, μια και η καταγωγή των Ελλήνων ειναι άλλο θέμα)
Απο την αλλη οι "έξυπνοι" Τούρκοι, τα οικειοποιήθηκαν για τουριστικούς λόγους, αν βρεθείς εκεί
θα σου τα πλασάρουν ως "Τουρκική Ιστορία"
(αυτό είναι καθαρά θέμα κουλτούρας)
Αν όμως αντίστοιχα ο επισκέπτης βρεθεί σε ενα τζαμί (επι Ελληνικού εδάφους)
ο ξεναγός θα του πει οτι αυτό είναι ενα ιστορικό Θρησκευτικό μνημείο της Τούρκικης αρχιτεκτονικής
(η κουλτούρα που λέγαμε)

Ανακεφαλαιώνοντας, έτσι έφτασε ο σύγχρονος άνθρωπος (το 1972) να ονομάσει αυτά
ως "Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς"
(βέβαια, με κάθε επιφύλαξη της εθνικής κυριαρχίας και των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας )




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 15:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον επεσα σε πολιτικους,οπου τους απευθυνεις μια ερωτηση που πιο συγκεκριμενη δεν μπορει να γινει και ειναι ικανοι να μιλανε 3 ωρες χωρις να απαντουν επι του θεματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 15:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Θα συμφωνήσω απολύτως. Αντιλαμβάνεσαι επομένως, πως τίποτα δεν είναι σαφές.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 15:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Μαλλον επεσα σε πολιτικους,οπου τους απευθυνεις μια ερωτηση που πιο συγκεκριμενη δεν μπορει να γινει και ειναι ικανοι να μιλανε 3 ωρες χωρις να απαντουν επι του θεματος.

Γιατί ρε καρντάσι? Οι απαντήσεις μπορεί να μην σου αρέσουν, αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι "ξύλινες" και πολιτικάντηκες. Σε καμία δε περίπτωση, δεν ήταν μακροσκελείς και αποπροσανατολιστικές, παρά σύντομες, περιεκτικές και επί του στόχου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 15:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Eγω να κανω μια ερωτηση.
Παει σημερα καποιος απο την Ελλαδα στη τουρκια επισκεψη σε εναν αρχαιολογικο χωρο,ας πουμε στην εφεσσο.Λεει σε εναν τουρκο εκει,οτι αυτα ειναι δικα μας.
Ο επισκεπτης καταγεται απο σλαβους, αλλα σημερα εχει ελληνικη συνειδηση,ο τουρκος καταγεται απο αυτους τους ελληνες που εφτιαξαν τα μνημεια,αλλα σημερα εχει τουρκικη συνειδηση.
Ποιος απο τους 2 δικαιουται να πει οτι τα μνημεια ειναι δικη μου κληρονομια;

Ο τούρκος νομίζω ότι μπορεί περισσότερο να αρέσκεται που είναι στην κατοχή του ο χώρος, αλλά δεν θα τον βλέπει ως 'δικό' του εκτός κι αν έχει συνείδηση της πιθανή ελληνικής καταγωγής του.
Ό (νεο)έλληνας (ασχέτως πιθανής καταγωγής) θα τα θεωρεί δικά του - γιατί θα μπορεί να διάβάσει τις επιγραφές στις πέτρες και θα του είναι οικείος ο χώρος (ίσως να έχει και συγγενείς από εκεί, από τους πρόσφυγες).
Ένα είδος 'κληρονομιάς' και οι δύο θα έχουν, αλλά πιο το νόημα να είναι του ενός ή του άλλου;
Ο ένας κληρονομισε πέτρες που δεν του μιλάνε (αλλά έχει το κλειδί της πόρτας του χώρου)
Ο άλλος κληρονόμησε τη γλώσσα που κάνει εκείνες τις πέτρες να μιλάνε - αλλά αυτό δεν αρκεί, υπάρχει κληρονόμος που επαναπαύεται στην κληρονομιά και ξύνεται και κληρονόμος που κοιτάζει ν'αφήσει κι αυτός ισάξια κληρονομιά - δική του. Ένας τέτοιος θα είναι άξιος κληρονόμος - δηλαδή τελικά το τι κάνει κανείς με την κληρονομιά μετρά κι όχι το ποιος την (κατ-)"έχει".

Edited by - panpam on 20/09/2013 14:30:42


Σου απάντησα, μάλλον δεν το είδεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 19:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados,

Στα ανθρώπινα έργα παντός είδους,αρκετές φορές υπάρχει "υπογραφή".

Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα.

Φτιάχνει ένας Γάλλος επιπλοποιός μια καρέκλα Louis Kenz ,τον ας πούμε, 18ο αιώνα...

Αυτήν την καρέκλα την κλέβει ένας Γερμανός μπουκαδόρος και την πάει στην Σουηδία που διατηρεί εξοχικό...

Εκεί την πουλάει σε έναν Σουηδό ξανθοτρίχη...

Η καρέκλα είναι Σουηδική,Γαλλική,Γερμανική ή τεχνοτροπίας Louis Kenz?

Και αν ακόμα κάποιος ισχυριστεί ότι έχει απόδειξη που πιστοποιεί ότι πλήρωσε και κατέχει νόμιμα την καρέκλα,έγινε αυτόματα και κληρονόμος της τεχνοτροπίας?

Μήπως από την άλλη μεριά,ο οποιοσδήποτε Γάλλος άπλυτος,αγράμματος,τυχάρπαστος θεωρείται κληρονόμος του σχεδιαστικού αυτού ρεύματος?

Συμπέρασμα:

Η πολιτιστική κληρονομιά δίνει "pole position" στους εθνικά καταγόμενους-απόγονους(με τον όποιο ορισμό θα μπορούσαμε να δώσουμε).
Και αυτό είναι δίκαιο,δεν αντιλέγω.Το προσυπογράφω κιόλας ,αν θέλετε.

Όμως πολλοί πιλότοι που ξεκινούν από την pole position,καταλήγουν στις τελευταίες θέσεις του αγώνα,ή ακόμα και εκτός κατάταξης.

Επί του ερωτήματος τώρα...

quote:
Παει σημερα καποιος απο την Ελλαδα στη τουρκια επισκεψη σε εναν αρχαιολογικο χωρο,ας πουμε στην εφεσσο.Λεει σε εναν τουρκο εκει,οτι αυτα ειναι δικα μας.

Άμα θεωρεί ότι είναι δικά του,κακώς έχει πάει εκεί ως τουρίστας.
Ας δοκιμάσει να πάει την επόμενη φορά κρατώντας όπλα...
Θα μπορούσε να αρκεστεί στη δήλωση ότι ανήκουν στη δικιά του πολιτιστική παράδοση.Ή κάτι τέτοιο διπλωματικούλι,εν πάσει περιπτώσει.

quote:
ο τουρκος καταγεται απο αυτους τους ελληνες που εφτιαξαν τα μνημεια,αλλα σημερα εχει τουρκικη συνειδηση.

Εδώ δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι οι Ελλαδίτες κατάγονται αμιγώς,από τους αρχαίους Έλληνες.Θα φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι οι Τούρκοι κατάγονται από τους Ίωνες? Θα μας τρελάνεις φίλε skartado?

Και αν υποθέσουμε ότι κατάγεται,έτσι για τις ανάγκες του συλλογισμού,από τη στιγμή που γουστάρει μιναρέδες,πόσο μπορεί να εκτιμήσει την συγκεκριμένη αρχαιοελληνική αρχιτεκτονική?
Σε αυτήν την περίπτωση μεγαλύτερο προβάδισμα θα είχε ο κάθε φουκαριάρης Ευρωπαίος αρχιτέκτονας που την αντέγραψε δημιουργώντας την "νεοκλασική" αρχιτεκτονική...(λέμε τώρα ε?)

Η απάντησή μου είναι η εξής:
Κανείς από τους δυο δεν έχει τα προσόντα να θεωρεί δικές του, τις αρχαιοελληνικές "πέτρες".

Όχι όμως επειδή ανήκουν σε όλους τους ανθρώπους, (αυτά είναι αηδίες).

Διότι δεν έχει βρεθεί ακόμα ομάδα ανθρώπων που να τα δικαιούται.
Και εννοώ με αυτό να τα ΑΞΙΖΕΙ.

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά ,όταν βρεθεί να είναι Ελληνική.
Και αισθανόμενη και large(-sic) να μην καταδέχεται να κόβει εισητήρια σε όσους θέλουν να τα θαυμάζουν.

Έυχομαι επίσης να υπάρξει χρονική στιγμή που να μην υπάρχει ανάγκη πολέμων.
Μέχρι τότε όταν και αν χρειαστεί έχω μόνο μια πατρίδα.
Διότι δεν είμαι υπερήφανος για το παρόν της,αλλά ακόμη και αυτό θα το υπερασπιστώ με όλη μου τη δύναμη και νόηση.
Αυτή η τελευταία όμως μου απαγορεύει να το παίζω τουρίστας σε "δικά μου" χωράφια...

Φίλε Skartados,ελπίζω να μη μου πεις ότι δεν ήμουν σαφής.
Αν επιζητούσες κάτι διαφορετικό,άλλαξε την διατύπωση του ερωτήματος ή θέσε ένα καινούριο.
Στη διάθεσή σου αδερφέ.

ΥΣ: για να προλάβω μια πιθανή ένσταση...Η κληρονομιά επισύρει ιδιοκτησία...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 20/09/2013 19:43:09

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 20/09/2013 19:59:04

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 20/09/2013 19:59:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 20:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

skartados

A. Τώρα που πήρες μερικές απαντήσεις, θα μπορούσαμε να δούμε και την δική σου άποψη, αν βεβαίως ευαρεστούμενος...ευαρεστηθείς?

Β. Με αποκαλείς μη σοβαρό, όταν ισχυρίζομαι, ότι οι Τούρκοι είναι μογγολικής καταγωγής? Είσαι τόσο ανιστόρητος? Μην απαντήσεις στο Β., θα είναι εκτός θέματος.

Γ.

quote:

Παει σημερα καποιος απο την Ελλαδα στη τουρκια επισκεψη σε εναν αρχαιολογικο χωρο,ας πουμε στην εφεσσο.Λεει σε εναν τουρκο εκει,οτι αυτα ειναι δικα μας.
Ο επισκεπτης καταγεται απο σλαβους, αλλα σημερα εχει ελληνικη συνειδηση,ο τουρκος καταγεται απο αυτους τους ελληνες που εφτιαξαν τα μνημεια,αλλα σημερα εχει τουρκικη συνειδηση.


Εχω μια απάντηση, "δανεική" απο τον κάτοχό της, με την άδεια του οποίου την παρουσιάζω:

<< Άκου "τουρίστας" και "δικά μου" στην ίδια πρόταση...
Κινεζικής καταγωγής, αφρικανός, με ξανθά μαλλιά,και με μηδενικό ατομικό ή εθνικό, δικό του συμφέρον, να τη διαβάσει θα βάλει τα γέλια......>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 20:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σκαρτάδε, εσύ έχεις απαντήσει στην ερώτησή σου;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 21:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου γνώμη είναι ότι ο τούρκος που κατάγεται από Έλληνες έχει την επικαρπία των μνημείων και αυτός που στην συνείδηση είναι Έλληνας έχει τη ψιλή κυριότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 21:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν επιζητούσες κάτι διαφορετικό,άλλαξε την διατύπωση του ερωτήματος ή θέσε ένα καινούριο.
Στη διάθεσή σου αδερφέ.

Αυτο θα κανω φιλε αιμινεια,για να μην μπορει να ξεγλιστρησει κανεις.
Αφηνουμε στη απεξω κρατη-εισητηρια-κονομες κ.τ.λ.

Με καποιον επιστημονικο τροπο,θελειςτεστ ντι-εν-ει,θελεις τεστ εγκυμοσυνης,γνωριζουμε τα ακολουθα για 2 ανθρωπους(κατι που σιγουρα υπαρχει αλλα δεν το ξερουν οι πρωταγωνιστες).


Ο ενας που ηρθε στην ελλαδα,εχει προγονους σλαβους,που επι χιλιετιες δεν ειχαν καμια σχεση με τον ελληνισμο και καποιος προγονος του αποφασισε πριν 100-150 χρονια να εξελληνιστει.


Ο αλλος ,ο τουρκος,ειχε προγονους που επι χιλιαδες χρονια ηταν μονο ελληνες.Ειχαν πολεμησει τους ατλαντες,ειχαν παρει μερος στην εκστρατεια του διοννυσου στην ινδια,καποια στιγμη μαζι με αλλους μεταναστευσαν στην εφεσσο.Πριν απο 100-150 χρονια,καποιος προγονος του για δικους του λογους,αποφασισε να εξισλαμισθει.


Για καποιον λογο τωρα,τα αρχαια της εφεσσου,θα τα κληρονομησει ενας απο τους 2,ειτε για να τα παρει σπιτι του,ειτε για να μεινει μεσα.Εσας σας εχουν βαλει κριτη.Τα μονα που ξερετε για αυτους,ειναι τα στοιχεια που σας εδωσα εγω.Σε ποιον θα τα δωσετε;


Επαναλαμβανω ομως,οτι ο πρωτος σημερα εχει ελληνικη συνειδηση και ο δευτερος τουρκικη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 21:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για καποιον λογο τωρα,τα αρχαια της εφεσσου,θα τα κληρονομησει ενας απο τους 2,ειτε για να τα παρει σπιτι του,ειτε για να μεινει μεσα.Εσας σας εχουν βαλει κριτη.Τα μονα που ξερετε για αυτους,ειναι τα στοιχεια που σας εδωσα εγω.Σε ποιον θα τα δωσετε;

Δεν άλλαξε κάτι στην ερώτηση.

Η απάντηση παραμένει.

Κανείς απο τους δύο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 21:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ρολος του κριτη ειναι να τα δωσει σε εναν απο τους 2 ρε νικομαχε.Πως θα γινει τωρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 21:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ο ρόλος του εμπνευστή, του σχεδιαστή, του κατασκευαστή και του χρηματοδότη, ρε Σκαρτάδο? Τί ακριβώς μοιράζεις? Η σελήνη σε ποιόν ανήκει? Όλα πρέπει να ανήκουν σε κάποιον?
Που θες να καταλήξεις ρε καρντάσι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 21:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την κουρτίνα 3...

Ζόνκ;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy