ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Γήινοι και Εξωγήινοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 41
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 12:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

Καλείσαι να εξηγήσεις, πως όσοι τοποθετούν το Σύμπαν σε χρονικά πλαίσια, είναι χειρότεροι από τα δεκάχρονα, οπαδούς του Σαντα Κλάους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 14:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι εννοεί ο sol mix!!!


Εγώ δεν κατάλαβα πάντως. Εκτός του ότι το αρχικό url που έδωσα δουλεύει, δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει με τον Νικόμαχο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 14:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ... γιατί νόμιζα οτι εγω δεν καταλάβαινα μόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 14:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Πυθαγόρα
Καλείσαι να εξηγήσεις, πως όσοι τοποθετούν το Σύμπαν σε χρονικά πλαίσια, είναι χειρότεροι από τα δεκάχρονα, οπαδούς του Σαντα Κλάους.

Εσύ έχεις προ πολλού κληθεί να απολογηθείς για την απύθμενη βλακεία σου αλλά μάταια. Ουδέποτε αναγνώρισες την χαριστική διάθεση που υπάρχει εδώ σε απόψεις που εάν τις έλεγες σε έναν σοβαρό χώρο θα σε είχαν διώξει με τις κλωτσιές...και η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα.

Να στο ξαναπώ λοιπόν για εκατοστή φορά μπαρμπα-γιώργο.

Oι σοβαροί επιστήμονες κάνουν λόγο για 'τωρινές μετρήσεις' και για 'τα πιο πρόσφατα ευρήματα και συμπεράσματα'.

Οι μυρωδιάδες που δεν έχουν σχέση με την επιστήμη κάνουν λόγο για πειράματα στο Cern που απέδειξαν 'ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός' (!!!), βλέπουν συνωμοσίες παντού, επικαλούνται πρόσβαση σε μυστικές γνώσεις (wishful thinking), αντιγράφουν δουλικά θεωρίες σπεκουλαδόρων και ψεκασμένων (Σείριος, Ντόγκον κτλ.), και διακατέχονται από ένα αίσθημα μειονεξίας απέναντι σε καταξιωμένους επιστήμονες, ειδικά όταν εκείνοι προέρχονται από την εβραϊκή φυλή (η οποία έχει προσφέρει εκπληκτικά πράγματα σε όλους τους τομείς της σύγχρονης Επιστήμης, 25% Νόμπελ).

Edited by - kost on 08/12/2017 14:17:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 15:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic καμία σχέση

quote:

Εγώ δεν κατάλαβα πάντως. Εκτός του ότι το αρχικό url που έδωσα δουλεύει, δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει με τον Νικόμαχο.

Λάθος δικό ήταν αντί για Heretic έγραψα Nikomahos

AitheroVamon

Θα σου εξηγήσω εγώ.

Στην εγγραφή ή απάντηση ενός θέματος και αριστερά από τον χώρο που γράφουμε την απάντηση μας υπάρχουν σ’ εμένα τα εξής :

* HTML ΑΝΕΝΕΡΓΗ
* Κώδικας Forum ΕΝΕΡΓΟΣ

Δεν γνωρίζω αν ξέρεις από κώδικα ιστοσελίδων, αν δεν ξέρεις θα στο εξηγήσω όσο ποίο απλά μπορώ.

Αν θέλεις, στο forums σας, να στείλεις τον αναγνώστη σε άλλη διεύθυνση στο διαδίκτυο πρέπει να γράψεις http://physics4u.gr/blog, δηλαδή πρέπει να τοποθετήσεις την φυσική διεύθυνση ανακατεύθυνσης μέσα σε αγκύλες με την χρήση του url

Για να πετύχεις αυτό που έκανε ο Heretic, δηλαδή αντί να βλέπεις την φυσική διεύθυνση ανακατεύθυνσης να βλέπεις κάποιο άλλο κείμενο πρέπει να γράψεις κώδικα ιστοσελίδων (HTML), δηλαδή πρέπει να γράψεις: <a href=" http://physics4u.gr/blog" target=" _self">Απο το προσφιλές στον sol-mix, blog</a>

Όπως βλέπεις αυτό δεν δουλεύει, τώρα αν τον ποίο πάνω κώδικα τον βάλεις μέσα σε αγκύλες url βγαίνει έτσι.

http://physics4u.gr/blog" target=" _self">Απο το προσφιλές στον sol-mix, blog</a>" target="_blank"><a href=" http://physics4u.gr/blog" target=" _self">Απο το προσφιλές στον sol-mix, blog</a>

Για να το κάνει αυτό ο Heretic πρέπει να έχει την * HTML ΕΝΕΡΓΗ ή να υπάρχει λάθος στον κώδικα του forum σας, ας μα εξηγήσει ο Heretic πως έγινε αυτό, αν δεν είναι σ’ αυτόν ενεργοποιημένη η HTML.

Υστερόγραφο: αν μου ενεργοποιήσεις την HTML στον λογαριασμό μου, θα δεις φανταστικά πράγματα, μην ξεχνάς είμαι ο μόνος που γράφει επώνυμα.

Edited by - Sol-Mix on 08/12/2017 15:39:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 15:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε μένα γράφει "html ανενεργή", δεν έχω κάτι έξτρα από εσένα. Τη διαλογική μορφή παράθεσης συνδέσμου χρησιμοποίησα, δεν είναι τίποτε το δύσκολο.
Επιλέγεις Μέθοδος: Διαλογική, αντί Βασική.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 08/12/2017 15:50:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 16:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

Η ανθρώπινη Ιστορία έχει πολλά παραδείγματα να επιδείξει για κολλημένους κοντόφθαλμους ανθρώπους, πχ. Η Γη είναι επίπεδη, δεν μπορεί να πετάξει σώμα βαρύτερο του αέρα, η Γη είναι το κέντρο του σύμπαντος κλπ…………………………

Και εγώ, όπως και εσύ, σύμφωνα με τα γραφόμενα σου δεν πιστεύω σε συνομωσιολογίες, ούτε στο ότι όλοι οι Εβραίοι είναι κακοί ή όλοι οι Γερμανοί είναι φασίστες κλπ…………

Ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε κάπως διαφορετικά, μήπως η σκοτεινή ύλη, η σκοτεινή ενέργεια, οι μαύρες τρύπες είναι αυτό που είναι, απλά γιατί κινούνται με μεγαλύτερες του φωτός ταχύτητες ;

Το γνωστό μετρήσιμο σ’ εμάς σύμπαν αποτελεί μόνο το 4-5% του συνόλου του σύμπαντος, μήπως υπάρχουν και άλλα 19-21 σύμπαντα που κινούνται με μεγαλύτερες ταχύτητες του φωτός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 16:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κανένα λάθος sol-mix
Είναι όπως στα είπε ο Heretic...
Γνωρίζω από κώδικα, γι αυτό δεν κατάλαβα τι εννοούσες...
Ώρες ωρες το κάνεις πολύ "δύσκολο" βρε αδερφέ απ'τ ειναι ...
Απλά τα Πράγματα.
Και για να κλείσει το θέμα και να σου λυθεί η απορία
Κανένα μέλος δεν έχει ενεργη HTML.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2017, 19:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εγώ, όπως και εσύ, σύμφωνα με τα γραφόμενα σου δεν πιστεύω σε συνομωσιολογίες, ούτε στο ότι όλοι οι Εβραίοι είναι κακοί ή όλοι οι Γερμανοί είναι φασίστες κλπ

Ούτε εγώ πιστεύω ότι όλοι οι Έλληνες είναι μαλάκες...

quote:
Ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε κάπως διαφορετικά, μήπως η σκοτεινή ύλη, η σκοτεινή ενέργεια, οι μαύρες τρύπες είναι αυτό που είναι, απλά γιατί κινούνται με μεγαλύτερες του φωτός ταχύτητες ;

Για εκατομμυριοστή φορά, τίποτα δεν είναι απίθανο.


quote:
Το γνωστό μετρήσιμο σ’ εμάς σύμπαν αποτελεί μόνο το 4-5% του συνόλου του σύμπαντος, μήπως υπάρχουν και άλλα 19-21 σύμπαντα που κινούνται με μεγαλύτερες ταχύτητες του φωτός.

Οι δικές μου πληροφορίες μού λένε ότι υπάρχουν άλλα 37, αλλά μην με ρωτήσεις πού το ξέρω...

Άσε με να χαρείς Sol-Mix, είμαι σε φεγγάρι που η βλακεία μου ανακατεύει το άντεροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2017, 10:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Απάντηση

quote:

Για εκατομμυριοστή φορά, τίποτα δεν είναι απίθανο.

Β Απάντηση

quote:

Οι δικές μου πληροφορίες μού λένε ότι υπάρχουν άλλα 37, αλλά μην με ρωτήσεις πού το ξέρω...

Ναι θα μπορούσαν να είναι 37 ή 7, 11, 19, 21, 137, 1037 ή οτιδήποτε άλλο, αυτό που δεν θα μπορούσαν να είναι, είναι < 7

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό, σύμφωνα με τις απαντήσεις σου δείχνεις ότι κατάλαβες το Α αλλά δεν κατάλαβες το Β, το Α όμως είναι ίδιο με το Β, όποτε μάλλον δεν κατάλαβες ούτε το Α ούτε το Β, και απάντησες σε κάτι που δεν κατάλαβες και αυτό είναι θέμα, δεν γίνετε να έχεις δύο εκ διαμέτρου αντίθετες τοποθετήσεις για το ίδιο πράγμα, πρέπει να το προσέξεις αυτό, από την άλλη πάλι αν σε κάνουν ευτυχισμένο οι απαντήσεις σου, μείνε εκεί μην κουνηθείς καθόλου, εξ άλλου αυτό δεν είναι και το νόημα της ζωής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2017, 14:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sol-mix, σύμφωνα με την απάντησή σου, δεν κατάλαβες ούτε το Α, ούτε το Β του kost. Διάβασε προσεκτικά τι σου γράφει, και εστίασε στη τελευταία γραμμή.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aβαρής
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2017, 15:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aβαρής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________
To μήνυμα μεταφερθηκε σε δεσμευμένο χώρο

Το troll Απενεργοποιήθηκε
___________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2017, 17:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο μπούλη... Μπες τώρα και με το άλλο σου ψευδώνυμο, και γράψε τη συνέχεια

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2017, 10:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρις να θελεω να κοντραρω καποιον ή να ανοιξω νεο flame, δεν ξερω αν ο τροπος που απανταει ο heretic μερικες φορες προωθει τη συζητηση που γινεται σε καποιο νημα. Μηπως πρεπει ο ιδιος να απαντησει ή εστω να αναρωτηθει γιατι το κανει αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2017, 14:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσεξε αγαπητέ Μπόζο γιατί θα είμαι σύντομος. Θεωρώ πως η συμπεριφορά μου απέναντι στους ανθρώπους που ήρθαν να συζητήσουν εδώ μέσα ήταν, είναι και θα είναι άψογη.
Αν τώρα κάποιος νομίζει ότι ήρθε για να μεταδώσει διδασκαλίες, να κουνάει το δάχτυλο στα μούτρα των άλλων στο στιλ "όλοι εσείς είστε οι λάθος και εγώ ο σωστός" με επιχειρήματα άρθρα άλλων που ψάρεψε από το νετ, τότε θα υποστεί κριτική. Αν η κριτική μου ενοχλεί, λυπάμαι αυτός είμαι. Σε όποιον αρέσω. Όπως δήλωσα πολλάκις, εδώ δεν ήρθα για να κάνω φιλαράκια, ούτε να μαζέψω likes, ούτε να το παίξω επιστήμονας με πατέντες στιλ Γκιόλβα. Με ενδιαφέρει ο εσωτερισμός, σαν πηγή τροφοδοσίας της δημιουργίας. Οποιασδήποτε δημιουργίας, ακόμα και της επιστημονικής. Αυτά που γράφονται εδώ σωρηδόν, δεν είναι ούτε εσωτερισμός, ούτε μεταφυσική, ούτε επιστήμη, ούτε τεχνολογία, ούτε διανόηση. Κυριαρχεί ο παραληρηματικός μονόλογος, οι φαντασιώσεις, οι μπούρδες, τα ψέμματα, οι περιαυτολογίες και οι βαυκαλισμοί. Αν εσύ νομίζεις ότι σε ενδιαφέρουν αυτά, κάτσε να "συζητάς" μαζί τους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2017, 20:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε διαφωνω. Αλλα εσυ τελικα "συζητας" μαζι τους, οχι εγω. Λεω μηπως... επειδη ειναι αυτοι που ειναι... να μην εμπαινες καθολου στον κοπο; Μια ιδεα λεω, φιλικα παντα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2017, 16:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε συζητάω, ούτε "συζητάω". Σχολιασμό κάνω πάντως σε συγκεκριμένα θέματα που βγάζουν μάτι.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 15/12/2017 16:35:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 12:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία

Τα λογικός μελλούμενα

Τα επόμενα χρόνια στον πλανήτη Γη, θέλουμε δεν θέλουμε, θα συμβούν διάφορα γεγονότα, όλα έχουν ήδη ξεκινήσει, φαινομενικά εκ πρώτης όψεως ασύνδετα μεταξύ τους, αν τα συνδέσουμε όμως, το τελικό αποτέλεσμα μοιάζει ν’ είναι αρκετά διαφορετικό από αυτό που εκ πρώτης αφελούς όψεως φαίνεται να είναι, μήπως τελικά η διάχυση της τεχνολογίας υπερκεράσει τα κοινωνικά – πολιτικά σημερινά συστήματα ;

Τα ασύνδετα αυτά γεγονότα είναι η «Αύξηση του πληθυσμού της Γης»

Ο πληθυσμός της Ινδίας αναμένεται να ξεπεράσει της Κίνας εντός περίπου επτά ετών και ο παγκόσμιος πληθυσμός θα εκτιναχθεί στα 9,8 δισεκατομμύρια ανθρώπους έως τα μέσα του αιώνα, προβλέπει έκθεση του ΟΗΕ. Μέχρι τότε, η Νιγηρία θα έχει εκτοπίσει τις ΗΠΑ από την τρίτη θέση και ο ευρωπαϊκός πληθυσμός ίσως να έχει συρρικνωθεί.

Η «Μείωση των διαθεσίμων τροφίμων»

Οι μεγαλύτερες μειώσεις ψαριών και θαλάσσιων θηλαστικών έχουν υπάρξει στη Δυτική Μεσόγειο και στην Αδριατική (περίπου 50% μέσα στην τελευταία 50ετία), ενώ οι μικρότερες απώλειες υπήρξαν στο Ιόνιο (μόνο 8%), η θάλασσα του οποίου φαίνεται πως βρίσκεται σε συγκριτικά καλύτερη κατάσταση. Δεν συμφέρει να ζεις στη Μεσόγειο, αν είσαι ψάρι.

Το 41% των θαλάσσιων θηλαστικών (δελφίνια, φάλαινες, φώκιες κ.α.) και το 34% των συνολικών πληθυσμών ψαριών (εμπορικών και μη) χάθηκαν από τη Μεσόγειο κατά τα τελευταία 50 χρόνια, σύμφωνα με μια νέα ευρωπαϊκή επιστημονική μελέτη, η οποία χαρακτηρίζει «υπό πολιορκία» την κλειστή θάλασσα μεταξύ Ευρώπης και Αφρικής. Το 93% των ιχθυαποθεμάτων, δηλαδή των πληθυσμών των ψαριών της Μεσογείου που αποτελούν αλιευτικούς πόρους, αντιμετωπίζουν υπερεκμετάλλευση, δηλαδή αλιεύονται περισσότερο από όσο μπορούν να αναπαραχθούν, με συνέπεια αρκετά να βρίσκονται πλέον στο χείλος της εξαφάνισης.

Η «Τεχνητή νοημοσύνη», «Κβαντικοί – Φωτονικοί υπολογιστές», «Τρισδιάστατοι εκτυπωτές», «Ρομποτική»

Μία από τις πρώτες καινοτομίες που εισέβαλαν στην αγορά εργασίας είναι τα βιομηχανικά ρομπότ. Κοινή μελέτη του Ινστιτούτου Τεχνολογίας της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ) και του Πανεπιστημίου της Βοστώνης καταλήγει στο εξής συμπέρασμα, την περίοδο 1993-2007 προστέθηκε ένα νέο ρομπότ ανά 1.000 εργαζομένους. «Οι συνέπειες των βιομηχανικών ρομπότ στην απασχόληση είναι περισσότερο ορατές στη μεταποίηση», αναφέρει η μελέτη. Το μεγαλύτερο πλήγμα καταγράφηκε στη χειρωνακτική εργασία. Με τη χρήση ρομπότ, ένας εργοδότης απαλλάσσεται από ημερομίσθια, άδειες διακοπών, αναρρωτικές άδειες και κάθε άλλη νομική υποχρέωση που συσχετίζεται με την ανθρώπινη εργασία.

Ακόμη πιο ανησυχητικό είναι πως δεν αναγνωρίζονται, παράλληλα, οφέλη σε κανέναν κλάδο της οικονομίας που να υπερκαλύπτουν τη βαθμιαία μείωση των θέσεων εργασίας και τις πιέσεις που ασκούνται στα ημερομίσθια. Βάσει έρευνας της εταιρείας ορκωτών λογιστών Price Waterhouse Coopers, περίπου 38% των θέσεων εργασίας στις ΗΠΑ μπορεί να κινδυνέψουν από τον αυτοματισμό μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 2030. Μαζί με τη μεταποίηση, οι πιο εκτεθειμένοι κλάδοι είναι το λιανικό και χονδρικό εμπόριο, οι μεταφορές και η αποθήκευση αγαθών.

Το 2016 οι πωλήσεις μέσω του Διαδικτύου στις ΗΠΑ αυξήθηκαν κατά 15,6% στα 394,86 δισ. δολάρια, αντανακλώντας το υψηλότερο ποσοστό από το 2013. Οι συνολικές λιανικές πωλήσεις διαμορφώθηκαν στα 3,375 τρισ. δολάρια το 2016 και το Διαδίκτυο αντικατόπτριζε το 11,7% του συνόλου από το 10,5% ένα χρόνο πριν. Τις μεγαλύτερες προκλήσεις αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι σε θέσεις εργασίας χαμηλών δεξιοτήτων.

Αλλά όχι μόνον αυτοί. Η αυτοματοποίηση της εργασίας δεν περιορίζεται στα βιομηχανικά ρομπότ, αλλά επεκτείνεται σε ολοένα και περισσότερους τομείς της οικονομικής ζωής. Η ψηφιοποίηση και ο αυτοματισμός ήταν κάποια από τα κίνητρα της Commerzbank για την περικοπή 10.000 θέσεων εργασίας, όπως ανακοίνωσε η ίδια η γερμανική τράπεζα τον περασμένο Σεπτέμβριο. Πέρυσι τον Μάρτιο, η Royal Bank of Scotland ανακοίνωσε την κατάργηση 550 θέσεων εργασίας και την αντικατάστασή τους από «αυτοματοποιημένους συμβούλους».

Ανάλογη έρευνα της Παγκόσμιας Τράπεζας προβλέπει πως το 47% των θέσεων εργασίας στις ΗΠΑ κινδυνεύει από τον αυτοματισμό. Τα αντίστοιχα ποσοστά στην Κίνα και στην Ινδία φθάνουν το 77% και 69%. «Εάν σήμερα δεν ληφθούν επειγόντως συγκεκριμένα μέτρα για να γίνει ομαλά η μετάβαση και δεν δημιουργηθεί ένα ανθεκτικό εργατικό δυναμικό με τις κατάλληλες ικανότητες, οι κυβερνήσεις θα είναι αντιμέτωπες με αυξανόμενη ανεργία και μεγαλύτερη ανισότητα, όπως και με μια συρρικνούμενη βάση καταναλωτών», αναφερόταν στην έκθεση του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ.

Μην ξεχνάμε ότι η διάρκεια ενός οικονομικού κύκλου έχει αλλάξει πολύ από την τελευταία βιομηχανική επανάσταση, χάρη στην ανάπτυξη των νέων τεχνολογιών κι εκεί που χρειάζονταν 40 ως 50 χρόνια για να μπει μια «τεχνολογία» μαζικά στην οικονομία και την αγορά εργασίας, πλέον χρειάζονται μόνο 10 ως 15 χρόνια ή και ακόμα λιγότερα.

Η «Σύντηξη»

Στα μέσα της δεκαετίας του 2030 ξεκινά την παραγωγή ενέργειας το ITER με σύντηξη, μέχρι το 2050 θα έχει πραγματοποιηθεί η σύντηξη και θα έχουν επισημοποιηθεί τα αποτελέσματα επίσης θα έχει ξεκινήσει η βιομηχανική πλέον παραγωγή μικρών – σταθμών σύντηξης, σταθμών πόλεων η ομάδων πόλεων (περιφερειών).

Το «Προσδόκιμο ζωής»

Θα έχετε ήδη παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια ένας πολύ μεγάλος αριθμός ανθρώπων υπερβαίνει τα 80 έτη, καθώς επίσης και ότι μια αρκετά υπολογίσιμη ομάδα συνανθρώπων μας, που στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν έχουν ιδιαίτερα ταλαιπωρηθεί (εργασιακά) στην ζωή τους, πεθαίνουν σε ηλικία μεγαλύτερη των 90 ετών, υπολογίζεται ότι περίπου στα μέσα του παρόντος αιώνα (2050), αυτά τα προσδόκιμα ζωής θα έχει αυξηθεί τουλάχιστον κατά μια δεκαετία και θα έχει σε αρκετές πλέον περιπτώσεις υπερβεί τα 100 (εκατό) χρόνια.

Η σύνδεση όλων αυτών.

Αν συνδέσουμε όλα αυτά που περιγράφονται ποίο πάνω, βλέπουμε ότι περίπου το 2050 η πανγήινη ανεργία θα έχει πλησιάσει, αν δεν έχει υπερβεί, δραματικά το 50% του παγκόσμιου πληθυσμού, επίσης βλέπουμε ότι κοντά στο 2080 με 2090 η παγκόσμια ανεργία πιθανότατα θα έχει πλησιάσει η ακόμη και ξεπεράσει το 70% του παγκόσμιου πληθυσμού.

Αλήθεια όλοι αυτοί, δηλαδή τα επτά (7) και πλέον, περίπου δισεκατομμύρια άνεργοι πως ακριβώς θα ζουν, για σκεφτείτε το λίγο, μήπως θα ζουν με συσσίτια και μέσα σε ανέχεια, μήπως πρέπει από τώρα, από σήμερα, αν είναι δυνατόν, να σχεδιάσουμε ένα άλλο, ένα διαφορετικό κοινωνικό – πολιτικό παγκόσμιο σύστημα, που να συμπεριλαμβάνει, λύσεις για όλα τα πιο πάνω περιγραφόμενα θέματα και να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει όλα αυτά που σήμερα μόνο ένας τυφλός ή κάποιος πού για προσωπικούς συμφεροντολογικούς, λόγους εθελοτυφλεί δεν μπορεί να διακρίνει.

Ένα τέτοιο σύστημα θα μπορούσε να είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, η «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία». Η οποία θα μπορούσε πιθανόν να έχει ως Σύνταγμα και ως αρχές τα κάτωθεν, μένει να τα συναποφασίσουμε όλοι μας κάθε γήινη και κάθε γήινος πολίτης.

Σύνταγμα

01./ Κατάργηση οποιουδήποτε είδους και μορφής ακίνητης, κινητής, ζωικής και μη ζωικής ιδιοκτησίας, όχι μόνο πάνω στον πλανήτη Γη αλλά και στο ηλιακό πλανητικό σύστημα και παντού αλλού εκτός ηλιακού πλανητικού συστήματος, τα πάντα δεν ανήκουν σε κανέναν, ειδικά πάνω στον πλανήτη Γή και στο ηλιακό πλανητικό σύστημα τα πάντα ανήκουν σε όλους τους πολίτες του και σε όλα τα όντα που ζουν πάνω στον πλανήτη Γη, απολύτως ισομερώς.
02./ Κατάργηση των υφισταμένων Κρατών, Ένα Κράτος – Πλανήτης – ηλιακό πλανητικό σύστημα, πολίτες του οποίου είναι κάθε ανθρώπινο όν που έχει γεννηθεί στον πλανήτη Γη και κατέχει την Γήινη υπηκοότητα.
03./ Κατάργηση των υπαρχόντων Θρησκειών, μία Θρησκεία για όλο τον πλανήτη και για όλους τους πολίτες, η οποία δεν θα πρέπει να έχει οποιαδήποτε μορφής σχέση με την κοινωνία, την πολιτική, την διαχείριση της ζωής και των δραστηριοτήτων των Γήινων πολιτών.
04./ Κατάργηση όλων των σημερινών υπαρχόντων γλωσσών, μία γλώσσα για όλους και για όλα, μία γλώσσα για όλο το ηλιακό πλανητικό σύστημα, μία γλώσσα για όλη την Ανθρωπότητα.
05./ Πλήρη και απόλυτη ισότητα για όλους τους πολίτες του ηλιακού συστήματος, εργασιακή, υγείας, παιδείας, κοινωνική, χρωματική, ιδιαιτεροτήτων, μορφολογική, πνευματική, πολιτική, οικονομική, φιλοσοφική, ελευθερίας κλπ. οποιασδήποτε μορφής η είδους εξαίρεση πρέπει άμεσα να θεωρείτε σφετερισμός της Δημοκρατίας.
06./ Πλήρη ισονομία για όλους τους πολίτες του πλανήτη Γη, του πλανητικού συστήματος άλλα και των εκτός πλανητικού συστήματος υπάρχοντες πολιτισμούς, οποιασδήποτε μορφής η είδους εξαίρεση πρέπει άμεσα να θεωρείται σφετερισμός της Δημοκρατίας.
07./ Κατάργηση όλων των υπαρχόντων μορφών συναλλαγών, όλες οι συναλλαγές γίνονται με άμεσο τρόπο, όποιος θέλει παίρνει απλά ότι χρειάζεται με στιγμιαίο έλεγχο αναγκαιότητας και τα πάντα είναι πληρωμένα από την εργασιακή συμμετοχή των πολιτών στην «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία».
08./ Όλοι οι πολίτες στην «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» στον πλανήτη Γη και στο ηλιακό σύστημα, εργάζονται για 4 (τέσσερις) ώρες ημερησίως και για πέντε ημέρες την εβδομάδα, με μηνιαία άδεια ενός μήνα μετά από κάθε εργασιακό τρίμηνο, με τον τρόπο αυτό έχουν άπλετο χρόνο για να συμμετέχουν ενεργά και αποφασιστικά στην «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» ένας εκ των γονέων, κατά δήλωση τους, σταματά την εργασία για τα πέντε πρώτα χρόνια κάθε παιδιού τους.
09./ Η υποχρεωτική παιδεία είναι 15 (δεκαπενταετής) 5 (πέντε) χρόνια προπαρασκευαστική (σημερινό Νηπιαγωγείο και Δημοτικό) 5 (πέντε) χρόνια βασική (σημερινά Γυμνάσιο και Λύκειο) και 5 (πέντε) χρόνια εξειδίκευσης ( σημερινά ΑΕΙ, ΤΕΙ κλπ.)και ξεκινά από την ηλικία των 6 (έξη) ετών. Η εκπαίδευση είναι εσωτερική, η «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» επιβαρύνεται για τις σπουδές, την κατοικία, την τροφή, την υγεία κλπ. τα παιδιά παραδίδονται στους γονείς τους 3 (τρείς) φορές τον χρόνο μετά το πέρας κάθε τριμήνου και για ένα μήνα κάθε φορά. Οι μονάδες εξειδίκευσης (σημερινά πανεπιστήμια) εκτός της εκπαίδευσης αναλαμβάνουν και την σημερινή κάθε είδους και μορφής βιοτεχνίας, βιομηχανίας, έρευνας και τεχνολογίας.
10./ Όλοι οι πολίτες στον πλανήτη Γή συμμετέχουν υποχρεωτικά δια της ψήφο τους, εφ’ όρου ζωής στην «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» αρχής γενομένης της δεύτερης χρονιάς σπουδών της εξειδίκευσης τους, στην πραγματικότητα όλοι οι πολίτες της «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» είναι η σημερινή Βουλή.
11./ Η Κοινωνία και το πολίτευμα ονομάζεται «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» για την αποδοχή και την εφαρμογή οποιουδήποτε Νόμου – Κανόνα, απαιτείται η υπέρ ψήφιση του κανόνα με ποσοστό 60% συν 1 (ένας) στο γενικό σύνολο των Γήινων πολιτών, η αλλαγή συνταγματικού άρθρου απαιτεί υπέρ ψήφιση με ποσοστό 90% συν 1 (ένας) στο σύνολο των Γήινων πολιτών.
12./ Η «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» βασίζεται στην ελευθερία, την αγάπη, την ισονομία, την ισότητα, το ήθος, το φιλότιμο και την αλληλεγγύη των πολιτών της. Η προστασία της «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» είναι με κάθε μορφή και τρόπο υποχρέωση κάθε πολίτη της και επαφίεται στο ήθος και το φιλότιμο κάθε πολίτη.

Την τελική μορφή των άρθρων του συντάγματος μένει να την συναποφασίσουμε, πρέπει να είναι λίγα, απόλυτα σαφής για να μπορούν εύκολα από τον καθένα μας να αποστηθιστούν.

Αρχές Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας

Το σύνολον των αρχών της «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» μένει να το συναποφασίσουμε.

Στην «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» δεν ψηφίζουμε κόμματα, κινήματα ή συνδυασμούς, αλλά πρόσωπα με βάση το πρόγραμμα τους, για συγκεκριμένο τομέα και για υλοποίηση σε συγκεκριμένο χρόνο, με μηνιαίους ελέγχους προόδου υλοποίησης του προγράμματος τους και άμεση αποβολή τους από την οποιαδήποτε θέση κατέχουν, σε περιπτώσεις μη υλοποίησης η μερικής υλοποίησης των δεσμεύσεων τους.

Οι κανόνες που κατά την άποψη μου πάντα που πρέπει να ψηφιστούν άμεσα είναι:

01./ Ανάλυση των υποχρεώσεων κάθε πολίτη πάνω στον πλανήτη Γη.
02./ Ανάλυση των δικαιωμάτων κάθε πολίτη πάνω στον πλανήτη Γη.
03./ Ανάλυση των καθημερινών σχέσεων μεταξύ των πολιτών πάνω στον πλανήτη Γη.
04./ Ανάλυση των αμφίδρομων καθημερινών σχέσεων των πολιτών και της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας».
05./ Ανάλυση των υποχρεώσεων κάθε πολίτη εκτός του πλανήτη Γη.
06./ Ανάλυση των δικαιωμάτων κάθε πολίτη εκτός του πλανήτη Γη.
07./ Ανάλυση των καθημερινών σχέσεων μεταξύ των πολιτών εκτός του πλανήτη Γη.
08./ Ανάλυση των σχέσεων μεταξύ των πολιτών της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» και οποιονδήποτε άλλων όντων εντός του ηλιακού συστήματος.
09./ Ανάλυση των σχέσεων μεταξύ των πολιτών της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» και οποιονδήποτε άλλων όντων εκτός του ηλιακού συστήματος.
10./ Ανάλυση των σχέσεων, υποχρεώσεων, δικαιωμάτων κλπ. μεταξύ των πολιτών της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» και των αποικιών της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» εκτός πλανητικού συστήματος.
11./ Ανάλυση και προσδιορισμός της άμεσης αντιμετώπισης των σφετεριστών της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» πάνω στον πλανήτη Γη, καθώς επίσης και των αυτοδίκαιων δικαιωμάτων υποστήριξης του «Συντάγματος» και των «Κανόνων» της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» από κάθε πολίτη της.
12./ Ανάλυση και προσδιορισμός της άμεσης αντιμετώπισης των σφετεριστών της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» εκτός του πλανητικού συστήματος, καθώς επίσης και των αυτοδίκαιων δικαιωμάτων υποστήριξης του «Συντάγματος» και των «Κανόνων» της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας» εκτός πλανητικού συστήματος από κάθε πολίτη της «Συνταγματικής Άμεσης Δημοκρατίας».

Υστερόγραφο 1: Τελικά μάλλον είμαστε τυχεροί, ως είδος, που δεν έχουμε ακόμα βρει τρόπο να βγούμε έξω από το ηλιακό πλανητικό μας σύστημα, για σκεφτείτε το λίγο, τι θα κάνατε εσείς αν απέναντι σας είχατε ένα νοήμον είδος με πειρατική νοοτροπία να σας ενοχλεί και εννοώ εμάς τους Γήινους και την κοινωνική – πολιτική νοοτροπία που μας διέπει σήμερα.

Υστερόγραφο 2: Το παρόν απευθύνεται βασικά στις σημερινές νέες και στους σημερινούς νέους μέχρι 35-40 ετών, που θα ζήσουν αρκετά απ’ αυτά που έρχονται, μην αφήσετε την τύχη σας και την τύχη των υπαρχόντων ή μελλοντικών παιδιών σας, που θα ζήσουν στο σύνολο τους όλα αυτά, στους πειρατές που σήμερα καθοδηγούν των πλανήτη. Αν μπορείτε ξεκινήστε αυτήν η κάποια παρόμοια προσπάθεια σύντομα, γιατί δεν θα αργήσετε να ανακαλύψετε ότι θα είναι αργά για να κάνετε οτιδήποτε, μην ξεχνάμε ότι όλα τα ποίο πάνω περιγραφόμενα αφορούν περίπου το 90% του πληθυσμού του πλανήτη Γη.

Υστερόγραφο 3: Πιθανόν πολλές και πολλοί από εσάς, θα σκεφτείτε ότι είναι αδύνατον να συμβούν αυτά, ότι είναι αδύνατον να μπορέσουν να συνεννοηθούν τα περίπου 8 (οκτώ) δισεκατομμύρια ανθρώπων που κατοικούν σήμερα τον πλανήτη Γη, ίσως να έχετε δίκιο, ίσως να πρέπει για μια ακόμη φορά η μικρή Ελλάδα και τα 12 περίπου εκατομμύρια που είμαστε, να προσπαθήσουμε να ξαναγράψουμε την Ιστορία, την Φιλοσοφία, τον Γήινο Ανθρώπινο Πολιτισμό και την Δημοκρατία πάνω και έξω από τον πλανήτη Γή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 12:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως ήδη γνωρίζετε μπορείτε να αντιγράψετε, να μεταφράσετε σε όποια γλώσσα επιθυμείτε και τέλος πάντων να κάνετε ότι θέλετε με τις ποίο πάνω σκέψεις μου, επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω αν υπάρχει κάποιος νέος η κάποια νέα που να γνωρίζει καλά από κοινωνικά δίκτυα και από φόρουμ και αν έχει τον χρόνο να διαδώσει μέσα από αυτά, αυτές τις απόψεις μου, με υστερόγραφα, χωρίς υστερόγραφα ή όπως αλλιώς θέλει.

Κάπου εδώ τελειώνει κ’ αυτή η διαδρομή, σας εύχομαι καλή συνέχεια, καλό καλοκαίρι και καλή τύχη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 16:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
περίπου στα μέσα του παρόντος αιώνα (2050), αυτά τα προσδόκιμα ζωής θα έχει αυξηθεί τουλάχιστον κατά μια δεκαετία και θα έχει σε αρκετές πλέον περιπτώσεις υπερβεί τα 100 (εκατό) χρόνια.

M'αρέσει να βλέπω τα πράγματα θετικά οπότε κρατάω το υπέροχο νέο πως όταν έρθει η ώρα μου να απογειωθώ από τις εγκόσμιες ματαιότητες ο μέσος όρος θα είναι 100!!! Άρα λογικά (και εκτός δυσάρεστου απροόπτου) έχουμε καιρό ακόμα

Και επειδή όπως λέει και ο sol-mix τα ρομπότ δεν αστειεύονται, όσοι έχετε νεαρά παιδιά καλό είναι να τα συμβουλεύσετε να αποκτήσουν δεξιότητες που δεν μπορούν (στην παρούσα) να αντικατασταθούν από τις μηχανές. Άντε, καιρός λοιπόν να αναβαθμιστούν κοινωνικές και ανθρωπιστικές επιστήμες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 19:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι επειδή θα αυξηθεί το προσδόκιμο ζωής, θα αυξηθεί και η ανεργία. Η ανεργία είναι υψηλή για δυο κυρίους λόγους. Πρώτα υπάρχει το σοβαρό πρόβλημα της αεργίας, δηλαδή έχουμε πολλούς άχρηστους που δεν πάνε να δουλέψουν. Σνομπάρουν τις δουλειές γενικά και προτιμούν να σκέφτονται ποιος τους φταίει που δεν έγιναν αυτά που φαντασιώνονταν μικροί, παρά για το τι τελικά ήταν ικανοί να κάνουν.

Έπειτα είναι η ανεργία λόγω ανικανότητας, δηλαδή ποιος θα πάρει στη δουλειά του έναν άχρηστο, πχ κάτι τύπους -καλή ώρα- που γράφουν σεντόνια για το πως θα σώσουν τον κόσμο και δεν κοιτάνε να σώσουν την πάρτη τους, πηγαίνοντας για παράδειγμα κάπου να τους κάνουν καλά (προς ΘΨΠ μεριά). Κι επειδή είναι πολλοί οι άχρηστοι, δεν τους θέλει κανένας, είναι υψηλή και η ανεργία.

Τέλος στη λύση στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού έχω σκεφτεί κάτι άλλο, αλλά μάλλον δεν θα σου αρέσει. Αν την πολυσυζητημένη singularity, δεν την προκαλέσει κάποια τεχνητή νοημοσύνη, αλλά η υπάρχουσα υψηλή νοημοσύνη. Αυτή του 5% του Ναύαρχου. Αυτή έτσι και τα βάλει κάτω κάποια μέρα και αποφασίσει ότι με το υπόλοιπο 95% δεν βγαίνει ο ισολογισμός, τότε το 95% δεν θα έχει γωνιά να κρυφτεί.

Και ξέρεις γιατί; Γιατί αυτοί μπορεί να μην έχουν τα παραγωγικά μέσα ή τα όπλα, αλλά σε με καλή συνεργασία μπορούν να κάνουν θαύματα. Και τότε, το 95%, για αυτούς που γράφεις τα σεντόνια, θα απαλλάξει για πάντα τον πλανήτη από το βάρος του. Πιθανόν όχι βιαίως, μια στοχευμένη μαζική στείρωση δεν είναι κι άσχημη ιδέα. Σε δυο γενιές θα έχουμε το σύμπαν του Σταρ Τρεκ που οραματίζεσαι, κάτι σαν τεχνολογικός κομμουνισμός. Δυστυχώς εσύ, δεν θα είσαι εδώ.

Αλλά που ξέρεις όμως. Όπως έλεγα και στον Πύραυλο, αν από ατυχία τελικά κάποιος Τραμπ ή Πούτιν πατήσει το κουμπί και γίνει Γης Μαδιάμ, μπορεί τα γραπτά σου να επιβιώσουν. Και οι μελλοντικοί επιζήσαντες να θεοποιήσουν κάποιον προφήτη Sol-Mix της Ελλάδας του 2018. Οπότε θα σε συμβούλευα να τα τυπώσεις και να τα θάψεις σε μια χρονοκάψουλα κάπου, μακρυά, σε κάποιο βουνό. Που ξέρεις τι μπορεί να φέρει το μέλλον.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 11:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κάτι σαν τεχνολογικός κομμουνισμός

Kρατάω αυτό περί 'τεχνολογικού κομμουνισμού' διότι κάπου εκεί πηγαίνει η κατάσταση. Το ενδεχόμενο πρόβλημα μιας γενικευμένης παγκόσμιας ανεργίας δεν είναι απλώς επίφοβο, είναι υπαρκτό...τα σούπερ-μάρκετ σταδιακά καταργούν τα ταμεία, επαγγέλματα όπως αυτό του δασκάλου, οδηγού, ξεναγού σε μερικά χρόνια θα είναι μουσειακά είδη, και γενικώς οι επιχειρήσεις θα εκμεταλλευτούν στο έπακρο την δυνατότητα περικοπής εξόδων...μία 'αισιόδοξη' αντι-πρόταση ότι στο μεταξύ θα δημιουργηθούν εκατομμύρια θέσεων εργασίας (από την δημιουργία νέων ειδικοτήτων και αναγκών) καταρρίπτεται από το γεγονός ότι οι μηχανές αποκτούν όλο και περισσότερες δεξιότητες...οπότε καταλήγουμε σε μία κατάσταση όπου ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων θα ζει με ένα επίδομα ανεργίας και το κράτος να φροντίζει ώστε τουλάχιστον να έχει τα ως προς το ζην...και μακάρι τουλάχιστον η ανάπτυξη της τεχνολογίας να βρει πιο αποτελεσματικούς τρόπους στέγασης και σίτισης απόρων και αστέγων...
Και εδώ που τα λέμε σιγά το πράγμα, έτσι όπως την βλέπω την δουλειά σε 100 χρόνια οι βιολογικές ανάγκες θα ικανοποιούνται με πολύ απλούς τρόπους...την βλέπω την εικόνα σε απευθείας σύνδεση: το χάπι του ύπνου και το χάπι του φαγητού θα παίρνεις και όλα θα τακτοποιούνται έυκολα και γρήγοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 11:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣολΜιχ, εδώ συμβαίνει το εξής:

Αυτά που παρέθεσες είναι αληθή, ως στοιχεία.

Οι συλλογισμοί όμως, οι συσχετισμοί και οι επεκτάσεις που δίνονται μετά σαν σχολιασμός (δικός σου ή άλλων) δεν είναι ακριβώς ορθοί.

Ένα βασικό παράδειγμα: Δεν ξέρω αν φταίει η ιστορία μας, η κουλτούρα μας ή τα ενοχικά σύνδρομα των Ευρωπαίων έναντι του κόσμου, αλλά ζούμε και σκεφτόμαστε πάντα Ευρωκεντρικά και κάνουμε και προβολή και στους άλλους.

Ο κόσμος μπορεί να φτάσει τα 9 και τα 10 δις νοματαίων, αλλά αυτά δεν θα προέρχονται από την Ευρώπη. Ήδη το μέγιστο πρόβλημα εστιάζεται στην Ασία (Ινδία, Κίνα, αλλά και κάτι Μαλαισίες, Ινδονησίες, Φιλιππίνες, κλπ που ακολουθούν με "μεγάλους αριθμούς")

αλλά και στην Αφρική, κυρίως Δυτική και υποσαχάρια, όπως είπες Νιγηρία πχ.

Επιπλέον, με κάτι άλλους ΑραβοΑσιατικούς δορυφόρους, κράτη τύπου Πακιστάν, Τουρκίας, Αιγύπτου, που είτε φτάσαν είτε φτάνουν και σύντομα θα ξεπεράσουν τα 100 μύρια έκαστο.

Αυτό προφανώς δεν είναι υγιές, ούτε ευσταθές για το Σύστημα που λέγεται Γη, Παγκόσμιος πλυθησμός και sustainability που λεν και οι κουτόφραγκοι.

Η Ευρώπη, και ο Δυτικός κόσμος παρά τις όποιες μεγάλες διαχρονικές μαλακίες και καταστροφές τους, εν τέλει έβαλαν μυαλό, και αυτοπεριορίστηκαν.

Ο Δυτικός κόσμος λοιπόν δεν είναι το πρόβλημα, ούτε συνεισφέρει σε αυτό όσο το υπόλοιπο όλο γυφτομάνι του κόσμου.

'Εβλεπα ένα άρθρο για τα σκουπίδια στον Ειρηνικό. Ολόκληρα "ποτάμια" και "νησιά" πλαστικού και απορριμάτων, στο μεγαλύτερο Ωκεανό της Γης. Το 80%-90% αυτών προερχόμενα από ΙνδοΚίνες. Το υπόλοιπο από Αμερική και άλλους πέριξ ρυπαντές.

Από όπου να το πιάσεις, το θέμα μπάζει. Στα εργασιακά, στην ποιότητα ζωής....

Πήγαν κάτι φίλοι μου στην Ινδία, και έφριξαν.

Με διαφορά πρέπει να ΄ναι το πιο βρωμερό και άναρχο κράτος της Γης. Υπερπληθυσμός, φτώχεια, βρωμιά, ασυδοσία, σκουπίδια, ανισότητες, τα πάντα όλα παντού σε κάθε γειτονιά, και κάθε δρόμο, πέραν μερικών τουριστικών 'βιτρινών'(πχ Ταζ Μαχαλ) που κι αυτές κινδυνεύουν πλέον.

Από τα 9 δις που θα φτάσουμε λοιπόν, ούτε το 1 δεν θα ναι οι "δυτικοί ή δυτικόστροφοι" στο τέλος. Βλέπεις τις αναλογίες, και πού είναι το πρόβλημα. Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
Οι μεγάλοι αριθμοί είναι το πρόβλημα και η συνείδηση ή ασυνειδησία τους και οι πρακτικές τους.

Λες ύστερα για το προσδόκιμο της ζωής.
Άλλη μπαρούφα. Τα 80,90, 100 είναι για λίγους και εκλεκτούς, ή για κάναν τυχερό που πέρασε ξώφαλτσα τις Συμπληγάδες.
Ποιές είναι οι συμπληγάδες? Κοίτα γύρω σου από τί πεθαίνει ο κόσμος, και σε τί ηλικίες (στο Δυτικό κόσμο).
Εκεί που πηγάιναμε ανοδικά, τις δεκαετίες '60, '70, '80, '90 και τα παππούδια αυγάταιναν, τώρα εγώ βλέπω ότι πέφτουμε σε ένα φράγμα των 60-70 ετών, λόγω πρωτίστως του καρκίνου και δευτερευόντως των καρδιαγγειακών που εν μέρει αντιμετωπίζονται κάπως καλύτερα σε σχέση με παλαιότερα.

Όμως με τα κρούσματα όλων των καρκίνων την σήμερον, πρέπει να θεωρείσαι ιδιαιτέρως τυχερός αν περάσεις τα 70 σου , και συ μου λες για 90 και 100 τα επόμενα χρόνια....

Τέλος, πετάς και τα της ανεργίας.
Δουλειές και ανεργίες είναι μπαρμπούτσαλα. Κατάλοιπα της λογικής του 18ου και 19ου αιώνα.

Γιατί να έχει συνδεθεί η αξία ή το εισόδημα ενός ανθρώπου με μια "δουλειά", εάν και εφόσον αυτή η δουλειά μπορεί να εκτελεστεί γρηγορότερα, ακριβέστερα και αποτελεσματικότερα από μια μηχανή?

Γιατί να χρειαζόμαστε ανθρώπους χειρώνακτες ή υπαλλήλους χαμηλών θέσεων (πωλητές, μεταφορείς, κλπ), που να κάνουν απλώς 2-3 επαναλαμβανόμενες κινήσεις στο 8ωρο ή το 10ωρο ή το 12ωρό τους?

Η ιδανική και ανεπτυγμένη τεχνολογικά κοινωνία δεν θα είναι υποτίθεται αυτή στην οποία η παραγωγή και οι δουλειές/αγγαρείες γίνονται μόνο από μηχανές, και μόνο οι υψηλές επιστήμες και οι εκλεπτυσμένες τέχνες από νοήμονες ανθρώπους, με περισσότερο ελευθερο χρόνο, για έμπνευση, δημιουργία, ζωή, κλπ? Αυτό δεν θέλουμε και δεν επιζητούμε ως κοινωνίες και ως ανθρωπότητα?

Άρα λοιπόν γιατί κατηγορείς την τάση προς αυξημένη "ανεργία" λόγω της τεχνολογίας και των ρομπότ? Αυτό είναι κάτι στο οποίο θέλουμε στοχευμένα να πάμε και εκεί οδηγούμαστε.

Το ότι όμως πρέπει να γίνει κάτι και με το θέμα της (ανα)διανομής πόρων, αγαθών, εισοδημάτων, προφανώς και πρέπει.
Όλα αυτά είναι κάτω από την ίδια ομπρέλα έτσι κι αλλιώς.

Αλλά μετά θα πρέπει να πάμε σε λογικές τύπου "Πλάκες της Τζώρτζια" και κάποιοι θα παρεξηγηθούν...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 07/06/2018 11:17:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 15:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πάντως προσυπέγραψα τις πλάκες της Τζώρτζια. Έχουμε γίνει πολλοί!

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 18:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω πάντως προσυπέγραψα τις πλάκες της Τζώρτζια. Έχουμε γίνει πολλοί!

Heretic, το θέμα δεν είναι μόνο στην ποσότητα. Είναι βεβαίως και αυτό ως ένα σημείο, αλλά το κυριότερο είναι η νοοτροπία, η σκέψη και η λειτουργία αυτών των "πολλών".

Αν ζούσαμε πχ όλοι με μια λελογισμένη αυτάρκεια, και χωρίς απληστία και χωρίς πολλά πολλά αφενός (=μείωση καταναλωτικών αναγκών στο ελάχιστο) και αφετέρου με μια νοοτροπία συμβίωσης και αρμονίας με τη φύση και σεβασμό σε αυτήν (πχ. Ινδιάνοι της Β.Αμερικής προτού ξεκληριστούν), τότε μπορεί η Γη μας να σήκωνε και 20 δις τέτοιους κατοίκους.

Με την παρούσα κατάσταση και τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι όμως στον κόσμο κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν γίνεται, αλλά ακόμα και τα 7-8 δις είναι ήδη καταστροφικά και οι ισορροπίες έχουν ξεφύγει.

Και μιας και το θέμα είναι περί γήινων και εξωγήινων που λέει και ο ΣολΜιχ, ας κάνουμε μια νοητική άσκηση:

Έστω ότι η Γη αποτελεί ένα "εθνικό πάρκο" άγριας ζωής, για κάποιο είδος εξωγήινων, και κάθονται και μας βλέπουν σαν οικοσύστημα, όπως εμείς βλέπουμε τα πάρκα της αγριας ζωής στο Κρούγκερ, ή στο Σερενγκέτι ή στο Αμποσέλι στην Αφρική.

Γνωρίζεις ότι στα πάρκα αυτά γενικώς η ζωή αφήνεται να εξελιχθεί μόνη της με τους δικούς της κανόνες, και ο άνθρωπος-φύλακας παρεμβαίνει μόνο όταν η κατάσταση πάει να ανατρέψει ισορροπίες απειλητικά και καταστροφικά. Δηλαδή, αν πέσει κάποιος ιός που θα καταστρέψει τους πληθυσμούς των ζεβρών ή των γαζελών, επεμβαίνουν ώστε όσο γίνεται να τον μπλοκάρουν. Αντιθέτως αν αυξηθεί υπέρμετρα ο πληθυσμός των λιονταριών ή των ελεφάντων δίνονται ακόμα και άδειες κυνηγιού συγκεκριμένου αριθμού ζώων από κάθε είδος περιστασιακά και κατά συγκεκριμένες περιόδους ώστε να υπάρξει μια αποψίλωση και έλεγχος του πληθυσμού, διότι καλοί πχ οι ελέφαντες, αλλά μέχρι κάποιες εκατοντάδες ή χιλιάδες άτομα για ένα συγκεκριμένο πάρκο. Αν γίνουν περισσότεροι ή πρέπει να πάνε σε άλλα πάρκα ή να θανατωθούν αλλιώς το πάρκο σε μια σεζόν θα σβήσει (οι ελέφαντες ρημάζουν δέντρα, βλάστηση, κλπ, χώρια που έχουν μεγάλες ανάγκες σε τροφή, χώρο, κλπ).

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι και οι Χ εξωγήινοι που κάθονται και φυλάνε ή παρακολουθούν το δικό μας "πάρκο" βλέπουν ότι είμαστε στα όρια -αν δεν τα περάσαμε κιόλας - της βιωσιμότητας, της ανανέωσης, και του ζωτικού χώρου με αποτέλεσμα το ίδιο το πάρκο και η ύπαρξή του να κινδυνεύει.

Τί λέτε να γίνει τότε? Τι σενάρια υπάρχουν?

(Η Τζώρτζια μπορεί να είναι και το ηπιότερο....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2018, 01:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ισχυριστώ πως ενώ μας δείχνουν το φεγγάρι, εμείς συνεχίζουμε να κοιτάμε το δάχτυλο:

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-finds-ancient-organic-material-mysterious-methane-on-mars

Όταν οι τόνοι κλάψας και κακομοιριάς (τύπου θεματοθέτη) καταλαγιάσουν από το διαδίκτυο της "τελειωμένης Ελλάδας" (όπως δικαίως μας χαρακτήρισε ο Σουλτάνος), ας δούμε και λίγο μπροστά.

Το μπροστά είναι αμφιλεγόμενο. Μπορεί να σημαίνει ότι ο Άρης ήταν μια πρώην Γη, ε; Να εξηγούμαστε.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2018, 11:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λες ύστερα για το προσδόκιμο της ζωής.
Άλλη μπαρούφα. Τα 80,90, 100 είναι για λίγους και εκλεκτούς, ή για κάναν τυχερό που πέρασε ξώφαλτσα τις Συμπληγάδες.
Ποιές είναι οι συμπληγάδες? Κοίτα γύρω σου από τί πεθαίνει ο κόσμος, και σε τί ηλικίες (στο Δυτικό κόσμο).
Εκεί που πηγάιναμε ανοδικά, τις δεκαετίες '60, '70, '80, '90 και τα παππούδια αυγάταιναν, τώρα εγώ βλέπω ότι πέφτουμε σε ένα φράγμα των 60-70 ετών, λόγω πρωτίστως του καρκίνου και δευτερευόντως των καρδιαγγειακών που εν μέρει αντιμετωπίζονται κάπως καλύτερα σε σχέση με παλαιότερα.

Όμως με τα κρούσματα όλων των καρκίνων την σήμερον, πρέπει να θεωρείσαι ιδιαιτέρως τυχερός αν περάσεις τα 70 σου , και συ μου λες για 90 και 100 τα επόμενα χρόνια....


PY8AGORAS Δυστυχώς η ευτυχώς, όπως το πάρει ο καθένας, δεν είναι μπαρούφα.

Σημαντική αύξηση θα παρουσιάσει τα επόμενα χρόνια το προσδόκιμο ζωής παγκοσμίως, σύμφωνα με μια μελέτη η οποία εξέτασε τις τάσεις σε 35 χώρες. Η αύξηση για τη Ελλάδα θα είναι από τις μικρότερες. Η μελέτη δημοσιεύθηκε στο περιοδικό The Lancet από ερευνητές του Imperial College London και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και βασίστηκε σε στατιστικά μοντέλα.

Όπως δήλωσε ο επικεφαλής της μελέτης Majid Ezzati, καθηγητής Περιβαλλοντικής Υγείας, οι αναμενόμενες αυξήσεις στο προσδόκιμο ζωής δεν οφείλονται τόσο στη μείωση των θανάτων κατά την παιδική ηλικία, αλλά στις βελτιώσεις στη φροντίδα των ηλικιωμένων. «Οι χώρες που θα πάνε καλά, είναι όσες έχουν επενδύσει στα συστήματα Υγείας τους και ταυτοχρόνως εξασφαλίζουν ότι όλοι οι κάτοικοί τους έχουν πρόσβαση σε αυτά», είπε ο Ezzati.

Οι ερευνητές ανέφεραν ότι η συνεχής αύξηση στην επιβίωση των ανθρώπων θα ασκήσει ακόμα μεγαλύτερες πιέσεις στα συστήματα Υγείας και στα συνταξιοδοτικά προγράμματα.

Στις περισσότερες από τις 35 χώρες που εξετάστηκαν, το προσδόκιμο ζωής θα αυξηθεί σημαντικά στα χρόνια που έρχονται, με εξαίρεση 6 χώρες, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνονται εκείνες που κάποτε ήταν πρωταθλήτριες στην μακροζωία, η Ιαπωνία και η Ελλάδα.

Στην Ιαπωνία και την Ελλάδα οι αυξήσεις στο προσδόκιμο ζωής θα είναι από τις μικρότερες, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες. Η Ελλάδα είναι στη πέμπτη θέση από το τέλος στις γυναίκες και στην προτελευταία θέση στους άνδρες (με τελευταία τα Σκόπια).

Σύμφωνα τις τάσεις, οι άνθρωποι θα ζουν περισσότερο το 2030 και το χάσμα στην επιβίωση μεταξύ ανδρών και γυναικών θα περιοριστεί στις περισσότερες χώρες. Το 2010, οι γυναίκες είχαν υψηλότερο προσδόκιμο ζωής από τους άνδρες από 3,9 χρόνια (Νέα Ζηλανδία) έως 8,5 χρόνια (Πολωνία).

Πρωταθλήτρια η Νότια Κορέα

Σύμφωνα με τις προβλέψεις της μελέτης, οι γυναίκες στη Νότια Κορέα θα γίνουν ο πρώτος πληθυσμός στον κόσμο που το 2030 θα έχει προσδόκιμο ζωής πάνω από 90 έτη. Οι πιθανότητες γι’ αυτό είναι 57%. Κι αυτό διότι από το 1985 μέχρι σήμερα οι γυναίκες στη Νότια Κορέα κερδίζουν 3,7 χρόνια ζωής ανά δεκαετία και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι ο ρυθμός αυτός έχει αρχίσει να φθίνει.

Στις επόμενες θέσεις μακροβιότητας στις γυναίκες θα βρίσκονται η Γαλλία, η Ιαπωνία και η Ισπανία. Να σημειωθεί ότι σήμερα πρώτη χώρα στη γυναικεία μακροζωία είναι η Ιαπωνία. Στους άνδρες η Ιαπωνία είναι τέταρτη ενώ το 2030 προβλέπεται να είναι 11η.

Όσον αφορά το προσδόκιμο ζωής των ανδρών, οι ερευνητές υπολογίζουν ότι το 2030 υπάρχουν 95% πιθανότητες να ξεπεράσει τα 80 χρόνια στη Νότιο Κορέα, την Αυστραλία και την Ελβετία, και 27% πιθανότητες να ξεπεράσει τα 85 χρόνια.

Οι αυξήσεις στις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, τη Σουηδία, την Ελλάδα, την ΠΓΔΜ και την Σερβία προβλέπεται να είναι οι μικρότερες μεταξύ των 35 χωρών. Οι ΗΠΑ προβλέπεται να έχουν το χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής μεταξύ των ανεπτυγμένων χωρών, αφού οι μεν άνδρες θα ζουν 80 έτη και οι γυναίκες 83, περίπου όσο το Μεξικό και η Κροατία.

Για την Ελλάδα, η μελέτη δείχνει ότι το 2030 το προσδόκιμο ζωής των ανδρών θα είναι 80,6 έτη (από περίπου 78 έτη το 2010) και στις γυναίκες 84,8 έτη (από 82,6 έτη το 2010).

Πηγή: Future life expectancy in 35 industrialised countries: projections with a Bayesian model ensemble.

quote:

Τέλος, πετάς και τα της ανεργίας.
Δουλειές και ανεργίες είναι μπαρμπούτσαλα. Κατάλοιπα της λογικής του 18ου και 19ου αιώνα.

Γιατί να έχει συνδεθεί η αξία ή το εισόδημα ενός ανθρώπου με μια "δουλειά", εάν και εφόσον αυτή η δουλειά μπορεί να εκτελεστεί γρηγορότερα, ακριβέστερα και αποτελεσματικότερα από μια μηχανή?

Γιατί να χρειαζόμαστε ανθρώπους χειρώνακτες ή υπαλλήλους χαμηλών θέσεων (πωλητές, μεταφορείς, κλπ), που να κάνουν απλώς 2-3 επαναλαμβανόμενες κινήσεις στο 8ωρο ή το 10ωρο ή το 12ωρό τους?

Η ιδανική και ανεπτυγμένη τεχνολογικά κοινωνία δεν θα είναι υποτίθεται αυτή στην οποία η παραγωγή και οι δουλειές/αγγαρείες γίνονται μόνο από μηχανές, και μόνο οι υψηλές επιστήμες και οι εκλεπτυσμένες τέχνες από νοήμονες ανθρώπους, με περισσότερο ελευθερο χρόνο, για έμπνευση, δημιουργία, ζωή, κλπ? Αυτό δεν θέλουμε και δεν επιζητούμε ως κοινωνίες και ως ανθρωπότητα?

Άρα λοιπόν γιατί κατηγορείς την τάση προς αυξημένη "ανεργία" λόγω της τεχνολογίας και των ρομπότ? Αυτό είναι κάτι στο οποίο θέλουμε στοχευμένα να πάμε και εκεί οδηγούμαστε.


Αν ήταν έτσι τα πράγματα ίσως να μην υπήρχε πρόβλημα.

Δεν είναι όμως έτσι, ήδη μειώνονται οι Τραπεζικές θέσεις εργασίας, όλες οι ανειδίκευτες και εξειδικευμένες θέσεις βιομηχανικής παραγωγής, όλες οι ανειδίκευτες και εξειδικευμένες θέσεις παροχής υπηρεσίας κλπ.

Την ανάγκη να επενδύσουν οι κυβερνήσεις σε «ανθρώπινο κεφάλαιο» και στην εκπαίδευση, ώστε να δημιουργήσουν 300 εκατ. θέσεις εργασίας που θα χρειαστεί στο μέλλον ο παγκόσμιος πληθυσμός, τόνισε χθες ο επικεφαλής της Παγκόσμιας Τράπεζας Γιμ Γιονγκ Κιμ. Παράλληλα προειδοποίησε για την αλλαγή στη φύση των επαγγελμάτων που θα επέλθει λόγω της τεχνολογίας και της τεχνητής νοημοσύνης. Απηχώντας προειδοποιήσεις οικονομολόγων και διεθνών οργανισμών για την επερχόμενη απώλεια θέσεων εργασίας και την αντικατάστασή τους από την τεχνητή νοημοσύνη, ο κ. Γιμ υπογράμμισε την ανάγκη να εκπαιδευθούν κατάλληλα οι νεότερες γενιές, κυρίως στις χώρες χαμηλού εισοδήματος.

Μιλώντας σε συνέδριο που διοργανώθηκε στο Ντουμπάι με θέμα «τον ρόλο των κυβερνήσεων στη δημιουργία ανθρώπινου κεφαλαίου», ο επικεφαλής της Παγκόσμιας Τράπεζας προέβλεψε ότι έως το 2050 θα βγουν από την παγκόσμια αγορά εργασίας 150 εκατ. άτομα. Υπογράμμισε, όμως, ότι στο ίδιο χρονικό διάστημα θα προστεθούν στον οικονομικά ενεργό πληθυσμό και στην παγκόσμια εργατική δύναμη 450 εκατ. άνθρωποι. Αυτό σημαίνει, προειδοποίησε ο κ. Γιμ, ότι θα πρέπει οι κυβερνήσεις να δημιουργήσουν 300 εκατ. νέες θέσεις εργασίας παγκοσμίως για να απορροφήσουν τους νέους ανθρώπους.

Ο κ. Γιμ επικαλέστηκε, μάλιστα, πρόσφατη έρευνα της συμβουλευτικής McKinsey, σύμφωνα με την οποία στην ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής ενδέχεται να χαθούν 20 εκατ. θέσεις εργασίας, επειδή θα αντικατασταθούν από τον αυτοματισμό και τη ρομποτική. «Η επένδυση στον άνθρωπο είναι το πιο σημαντικό είδος επένδυσης», τόνισε χαρακτηριστικά. Σε ανάλογες προειδοποιήσεις είχε προβεί μία ημέρα νωρίτερα ο καθηγητής Κλάους Σουάμπ, ιδρυτής και πρόεδρος του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ. Μιλώντας στα εγκαίνια του ιδίου συνεδρίου, ο κ. Σουάμπ προέβλεψε ότι τις επόμενες δύο δεκαετίες θα εξαφανιστεί περίπου το 40% των σημερινών θέσεων εργασίας επειδή θα αντικατασταθούν από τη ρομποτική.

Ο κ. Κλάους Σουάμπ τόνισε ότι οι εξελίξεις στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης θα είναι μέσα στα επόμενα 20 χρόνια «τόσο καθοριστικές όσο η ανακάλυψη της φωτιάς» και κάλεσε τον κόσμο «να προετοιμαστεί γι’ αυτό που έρχεται».

Σύμφωνα, πάντως, με τον κ. Γιμ Γιονγκ Κιμ, η πρόκληση για τις κυβερνήσεις δεν εξαντλείται στον αριθμό των θέσεων εργασίας που θα χρειαστεί να δημιουργηθούν, αλλά επεκτείνεται στην ποιότητα της εργασίας και της ζωής. Ο λόγος είναι πως ήδη 8 δισ. άτομα έχουν πλέον πρόσβαση στο Διαδίκτυο και αυτό δημιουργεί νέα δεδομένα και νέα προβλήματα.

Η πρόσβαση στο Διαδίκτυο συνεπάγεται ότι οι άνθρωποι θα συγκρίνουν τους μισθούς τους όχι μόνον με εκείνους στον κοινωνικό τους περίγυρο αλλά και με τους μισθούς και το βιοτικό επίπεδο των εργαζομένων στον υπόλοιπο κόσμο.

Το κλειδί είναι η εκπαίδευση

Αναφερόμενος στην ανάγκη για αναβάθμιση της εκπαίδευσης στις χώρες χαμηλού εισοδήματος, ο Γιμ Γιονγκ Κιμ, επικεφαλής της Παγκόσμιας Τράπεζας, δεν παρέλειψε να αναφερθεί στην προσωπική του εμπειρία. Μίλησε για την παιδική ηλικία του στη Νότια Κορέα, τη δεκαετία του 1950, όταν η χώρα του ήταν από τις φτωχότερες στον κόσμο, με πολύ υψηλά ποσοστά αναλφαβητισμού. Τόνισε, άλλωστε, πως μετά τις τεχνολογικές εξελίξεις τίθεται το ερώτημα κατά πόσον θα μπορούν να ανταγωνιστούν τις υπόλοιπες χώρες οι λιγότερο ανεπτυγμένες. Ανέφερε το παράδειγμα της Σιγκαπούρης, τα παιδιά της οποίας όταν αποφοιτούν από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις απ’ ό,τι τα παιδιά αφρικανικών χωρών όπως η Γκάνα και το Μαλάουι. Κατέληξε, έτσι, ότι αυτά που θα καθορίσουν την ποιότητα ζωής των ανθρώπων τις επόμενες δεκαετίες θα είναι η καλή εκπαίδευση, η υψηλή τεχνολογία και το Διαδίκτυο. Ανέφερε την περίπτωση της Ρουάντας, η οποία χρησιμοποιεί μη επανδρωμένα αεροσκάφη για τη μεταφορά αίματος σε ανθρώπους που βρίσκονται σε απομακρυσμένες περιοχές.

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/948657/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/8a-xa8ei-to-40-twn-8esewn-ergasias-logw-twn-rompot

Στην Ελλάδα η συζήτηση για την 4η βιομηχανική επανάσταση είναι επιδερμική και σε επίπεδο μόνο σαγηνευτικής επαφής με το "άγνωστο", σαν να βλέπουμε ταινία... Οι εξελίξεις βέβαια δεν θα περιμένουν να τις συνειδητοποιήσουμε με το δικό μας χρόνο. Ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα που θα φέρει η 4η βιομηχανική επανάσταση είναι το αν και κατά πόσον θα επηρεαστεί η αγορά εργασίας. Πόσα και ποια επαγγέλματα θα χαθούν και από ποιους τομείς. Για το ερώτημα αυτό έχουν πραγματοποιηθεί τα τελευταία χρόνια δεκάδες μελέτες.

Όλες με διαφορετικούς αριθμούς και ποσοστά, όλες με διαφορετική ματιά στο θέμα και όλες με διαφορετικά συμπεράσματα. Αυτή η "ασυνέπεια" δεν συνιστά βέβαια και μη έλευση του δεδομένου, δηλαδή, των ραγδαίων αλλαγών που θα επιφέρει η Τεχνητή Νοημοσύνη και η χρήση των ρομπότ στην αγορά απασχόλησης και σχεδόν σε όλα τα επαγγέλματα. -15 τρισ. δολάρια θα προσθέσει στο παγκόσμιο ΑΕΠ έως το 2030 η χρήση της τεχνητής νοημοσύνης -30% των επαγγελμάτων διαθέτουν τον κίνδυνο αυτοματισμού έως το 2030 -44% των εργαζομένων χαμηλής ειδίκευσης κινδυνεύουν να μείνουν εκτός απασχόλησης έως το 2030 Η Ελλάδα άρα έχει λόγο να ανησυχεί, να εφησυχάζει ή να παρατηρεί το φαινόμενο όπως εξελίσσεται;

Σύμφωνα, με πρόσφατη μελέτη της PwC, οι συνέπειες στις 27 χώρες του ΟΟΣΑ + τη Σιγκαπούρη και τη Ρωσία, άρα και την Ελλάδα αναμένεται να είναι από πολύ ισχυρές έως εν μέρει σημαντικές για την αγορά απασχόλησης. Σύμφωνα με τη μελέτη, η επίδραση της τεχνητής νοημοσύνης και της υψηλής τεχνολογίας στην απασχόληση θα έρθει σταδιακά σε τρεις φάσεις:

Την πρώτη, που ήδη βιώνουμε, της ευρείας χρήσης αλγόριθμων που επιφέρει τον αυτοματισμό απλών υπολογιστικών καθηκόντων και της ανάλυσης των data, όπως παρατηρείται ήδη στον χρηματοπιστωτικό τομέα. Σε αυτή τη φάση, θα επηρεαστούν επαγγέλματα του χρηματοοικονομικού τομέα, της ασφάλισης και των τεχνικών υπηρεσιών.

Τη δεύτερη, λίγο μεταγενέστερη φάση, του κύματος της ενισχυμένης πραγματικότητας. Μία φάση που εν μέρει είναι στα σπάργανα, αλλά με τεράστια δυναμική μπροστά της. Θα αφορά τη δυναμική σχέση ανάμεσα στους εργαζόμενους και την τεχνολογία. Η ρομποτική θα αρχίσει να εφαρμόζεται σταδιακά σε ημι-ελεγχόμενα περιβάλλοντα από τους ανθρώπους. Αρκετά επαγγέλματα γραφείου και τεχνικής αρωγής, τόσο στον ιδιωτικό όσο και στο δημόσιο τομέα, θα δεχθούν πίεση και σίγουρα θα χρειαστεί να προσαρμοστούν.

Το τρίτο κύμα, έως το 2035, που θα είναι ο πλήρης ή εν μέρει αυτοματισμός. Αυτοματισμός φυσικής απασχόλησης και χειρωνακτικής δεξιότητας, καθώς και επίλυσης προβλημάτων σε δυναμικό περιβάλλον που θα προσομοιάζει του πραγματικού κόσμου, πχ σε μεταφορές και βιομηχανία. Ενώ η τεχνητή νοημοσύνη θα έχει ήδη, έως τότε, ακουμπήσει σημαντικές πτυχές της ανθρώπινης απασχόλησης, σε αυτή τη φάση θα φτάσει στο σημείο της μίμησης της συμπεριφοράς. Εδώ πλέον τα επαγγέλματα που θα επηρεαστούν θα περισσότερα και οι κλάδοι της μεταφοράς, της αποθήκευσης, των κατασκευών κλπ θα δεχθούν την επίδραση της τεχνολογίας.

Οι χώρες στη μελέτη χωρίζονται στις βιομηχανικές, όπως η Γερμανία, η Σλοβακία, η Ιταλία που θα επηρεαστούν σε βάθος χρόνου, καθώς είναι χώρες που θα νιώσουν την επίδραση του κύματος του αυτοματισμού. Οι χώρες όπου κυριαρχούν οι υπηρεσίες, πχ ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία και Ολλανδία που ενώ διαθέτουν και εκείνες ισχυρή βιομηχανία, παρ' όλ' αυτά, η επίδραση του αυτοματισμού στο δικό τους τομέα των υπηρεσιών δεν αναμένεται να είναι τόσο ισχυρή όσο στις αντίστοιχες βιομηχανικές. Οι χώρες της Ασίας που από μόνες τους αποτελούν μία ξεχωριστή ενότητα. Σιγκαπούρη, Κορέα, Ιαπωνία κλπ, είναι χώρες που έχουν μεγάλη συγκέντρωση πληθυσμού στο βιομηχανικό τομέα και άρα μεγάλη πιθανότητα αυτοματισμού.

Οι χώρες του ευρωπαϊκού βορρά... και η Ελλάδα! Η χώρα μας – για τους λάθος λόγους – βρίσκεται μαζί με τις χώρες του ανεπτυγμένου ευρωπαϊκού βορρά! Μαζί με τους βόρειους ανήκουμε στις χώρες που κατά μέσο όρο διαθέτουν επαγγέλματα που είναι λιγότερα ευεπίφορα στον αυτοματισμό και τα επαγγέλματα δεν διαθέτουν υψηλή προοπτική αυτοματισμού. Αυτό σημαίνει ότι εφησυχάζουμε; Όχι, γιατί μπορεί στο πρώτο κύμα η Ελλάδα να έχει μόνο 2% πιθανότητες να επηρεαστεί από τον αυτοματισμό, αλλά στο τρίτο κύμα το ποσοστό ανεβαίνει στο 23% των εργασιών που θα μπορούσαν να αυτοματοποιηθούν. Κάθε κρίση, είναι ευκαιρία.

Θα αντιμετωπίσουμε τα πιθανά σενάρια της μελέτης φοβικά ή δυναμικά; Θα επεξεργαστούμε πολιτικές για την ενίσχυση της χρήσης της τεχνολογίας ή σαν σύγχρονοι Λουδίτες θα σπάμε τις μηχανές; Για πόσο θα μπορούμε να κρατάμε εκτός των πυλών την τεχνολογία; Ακόμα και αν πρόσκαιρα το κάνουμε και σαν την στρουθοκάμηλο βάλουμε το κεφάλι στην άμμο, γύρω μας ο κόσμος θα αλλάζει. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να προσαρμοστούμε και αυτό σημαίνει ενίσχυση της Παιδείας μας με νέες σύγχρονες σπουδές δια-τμηματικού περιεχομένου (φιλοσοφία και πληροφορική) και σχεδιασμός ενός πλαισίου προστασίας εκείνων που θα βρεθούν στη γκρίζα ζώνη της μετάβασης από τη μία εποχή στην άλλη.

Πηγή: https://meaculpa.gr/oikonomia/1849-i-texniti-noimosuni-kai-ta-rompot-apeiloun-tis-theseis-ergasias

quote:

το θέμα δεν είναι μόνο στην ποσότητα. Είναι βεβαίως και αυτό ως ένα σημείο, αλλά το κυριότερο είναι η νοοτροπία, η σκέψη και η λειτουργία αυτών των "πολλών".

Αν ζούσαμε πχ όλοι με μια λελογισμένη αυτάρκεια, και χωρίς απληστία και χωρίς πολλά πολλά αφενός (=μείωση καταναλωτικών αναγκών στο ελάχιστο) και αφετέρου με μια νοοτροπία συμβίωσης και αρμονίας με τη φύση και σεβασμό σε αυτήν (πχ. Ινδιάνοι της Β.Αμερικής προτού ξεκληριστούν), τότε μπορεί η Γη μας να σήκωνε και 20 δις τέτοιους κατοίκους.

Με την παρούσα κατάσταση και τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι όμως στον κόσμο κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν γίνεται, αλλά ακόμα και τα 7-8 δις είναι ήδη καταστροφικά και οι ισορροπίες έχουν ξεφύγει.


Αυτό ακριβώς προσπαθεί να κάνει η «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» με την διαφορά ότι βασίζετε σ’ αυτά που επιζητούν και επικροτούν οι πλειοψηφίες και όχι οι συμμορίες και οι πειρατές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2018, 12:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λες ύστερα για το προσδόκιμο της ζωής.
Άλλη μπαρούφα. Τα 80,90, 100 είναι για λίγους και εκλεκτούς, ή για κάναν τυχερό που πέρασε ξώφαλτσα τις Συμπληγάδες.

To 1960 o μέσος όρος ζωής στην Ελλάδα ήταν 69 χρόνια (66 για τους άνδρες, 72 για τις γυναίκες).
Το 2018 ο μέσος όρος είναι 82 χρόνια (78.5 για τους άνδρες, 84 για τις γυναίκες).


Τα νούμερα διαρκώς ανεβαίνουν...ο ρυθμός ανάπτυξης βέβαια λένε κάποιοι μαθηματικοί ότι έχει επιβραδυνθεί (λόγω της κρίσης) ωστόσο τα νούμερα θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν, όπως και σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, ακόμα και στην Aφρική. Ο λόγος βέβαια δεν είναι μόνο η επιμήκυνση της ζωής λόγω ιατρικής αλλά και η δραστική μείωση της βρεφικής θνησιμότητας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2018, 12:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ιδανική και ανεπτυγμένη τεχνολογικά κοινωνία δεν θα είναι υποτίθεται αυτή στην οποία η παραγωγή και οι δουλειές/αγγαρείες γίνονται μόνο από μηχανές, και μόνο οι υψηλές επιστήμες και οι εκλεπτυσμένες τέχνες από νοήμονες ανθρώπους, με περισσότερο ελευθερο χρόνο, για έμπνευση, δημιουργία, ζωή, κλπ? Αυτό δεν θέλουμε και δεν επιζητούμε ως κοινωνίες και ως ανθρωπότητα?

Πολύ σημαντικό ερώτημα...εδώ είναι όλη η ιστορία...το έχει γράψει ο Αριστοτέλης φόρα παρτίδα (δεν θυμάμαι σε ποιο βιβλίο), 2,500 χρόνια πριν, ότι 'όσο πιο αυτοματοποιημένα λειτουργεί μία κοινωνία, τόσο απελευθερώνεται ο άνθρωπος από τον μόχθο της δουλείας και τόσο μεγαλύτερο βαθμό ελευθερίας αποκτά'.

Από την άλλη όμως οι αρχαίοι λέγανε 'αργία μήτηρ πάσης κακίας'.

Εδώ σε θέλω. Ένα ποσοστό ανθρώπων σαφώς και είναι ικανό να παράγει πολύ σημαντική διανοητική και πνευματική εργασία (σε καθημερινή βάση), μπορούμε όμως να πούμε το ίδιο για την πλειοψηφία των ανθρώπων; Μήπως τελικά οι περισσότεροι άνθρωποι καταλήξουν όπως σε εκείνο το φουτουριστικό κόμικ toy Nτίσνευ (το Wallie), τετράπαχοι και καθηλωμένοι σε μία πολυθρόνα να παρακολουθούν οθόνες και να μην μπορούν καν να σηκωθούν; Τυχόν συνειρμοί με το Πλατωνικό Σπήλαιο ας θεωρηθούν τυχαίοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2018, 12:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό ακριβώς προσπαθεί να κάνει η «Συνταγματική Άμεση Δημοκρατία» με την διαφορά ότι βασίζετε σ’ αυτά που επιζητούν και επικροτούν οι πλειοψηφίες και όχι οι συμμορίες και οι πειρατές.

Φυσικά "οι πλειοψηφίες" επιζητούν και επικροτούν την κατάργηση της ατομικής ιδιοκτησίας, ε; Τάδε έφη sol-mix. Συμπεριλαμβάνονται μέσα σε αυτούς οι πεθαμένοι μαρξιστές-λενινιστές, οι τροτσκιστές και οι οπαδοί του Μπακούνιν; Και πάλι δεν βγαίνουν "οι πλειοψηφίες". Αλλά και αλλιώς να το δεις, μάλλον αυτοί ήταν οι συμμορίες και οι πειρατές, αυτοί που οραματίστηκαν τη δικτατορία του προλεταριάτου. Γιατί εδώ συνέβη το γνωστό: Πήραν δε βιαίως τα μέσα παραγωγής από το κεφάλαιο, αλλά τα κράτησε μια ολιγαρχία, τα μέλη του κόμματος. Δεν τα έδωσαν στον λαό. Οπότε, προσοχή. Γιατί όποιος ονομάζει "δημοκρατία" την κατάργηση της ατομικής ιδιοκτησίας, μάλλον έχει κατά νου μια νέα ολιγαρχία.

Αλλά κι εδώ συμβαίνει αυτό που έχω περιγράψει πολλάκις, το να κάνει κάποιος το ατομικό του πρόβλημα, ιδεολογία.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 41 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy