ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2018, 21:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλώς τα φρύδια μας τα δυο...

Κατάλαβες Empty Space, έρχεται ο πάνσοφος ταρίφας με την απάντηση έτοιμη...'Κάθε πικραμένο θηλυκό, είτε κορασίδα είτε σιτεμένη, κατά βάθος το μόνο που θέλει και το μόνο που χρειάζεται είναι ο φαλλός...και όσο μεγαλύτερος τόσο το καλύτερο'.

Και να'χεις τον ilias από κάτω να σιγοντάρει και να συμφωνεί...

Πώς το λέγανε παλιά οι ελληνάρες στο δρόμο, 'μωρέ καλά τής έκανε ο Κασιδιάρης της Κανέλλη...
Διότι αι γεναίκαι (που έλεγε και ο γραφικός ήρωας του αθάνατου Τσιφόρου) και τον κενεματόγραφό τους θέλουν και την σφαλιάρα τους θέλουν...

Και φαντάσου δηλαδή ότι κάτι ταγάρια τύπου ζιπ κάποτε είχαν το θράσος να πουλάνε πνεύμα εσωτεριστικό και από κάτω να τσιμπάνε κάτι μυρωδιάδες...
Προσωπικά αδιάφορο εάν η empty space τα εννοεί ή έαν υπερβάλλει ή εάν τρολάρει. Θα δείξω 'καλή πίστη' στο ότι το εν λόγω άτομο έχει όντως τα βαριά και ασήκωτα προβλήματα που λέει ότι έχει...και προφανώς δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά τουλάχιστον θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό...

Μήπως λοιπόν ρε συ ζιπ να πήγαινες να εκτελωνίσεις καμιά γίδα καλύτερα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2018, 22:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι kost, ούτε σιγοντάρω, ούτε συμφωνώ. Μίλησα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, στην οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι απαντάτε σοβαρά. Πόσο πια "κουβέντα να γίνεται" δηλαδή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 00:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Διαβάζοντας την συγκεκριμένη περίπτωση είτε θα την πάρεις στα σοβαρά είτε δεν θα την πάρεις. Όπως και να έχει οφείλεις να έχεις στο μυαλό σου ότι ο εν λόγω άνθρωπος ίσως όντως να υποφέρει από κατατονία, έλλειψη ενδιαφέροντος και απόγνωση.

Όπως και να'χει, τρία-τέσσερα μέλη έγραψαν κάποια πράγματα, την εμψύχωσαν προτείνοντας κάποιες λύσεις, κριτίκαραν επίσης την αδράνεια και παραδοχή 'ήττας' που εκφράζει, ενώ επίσης δέχτηκε και καμιά-δυο ειρωνίες στα πλαίσια του θεμιτού για το ενδεχόμενο τού να κάνει attention-seeking.

Το να έρχεται όμως ένα πρώην μέλος -που έχει αποδείξει πόσο πικρόχολος καραγκιόζης είναι- και να ουρλιάζει περί αγαμίας, αχαριστίας κτλ. αυτό είναι θλιβερό. Και γι'αυτό ilias κάνεις λάθος να δικαιολογείς τέτοιες περιπτώσεις.

Η μόνη δικαιολογία του ζιπ με την 'γυναίκα μοντέλο' είναι ότι έχει τα χάλια του (κυριολεκτικά, απ'όσο θυμάμαι μοιάζει με τον άσχημο αδελφό του Σεφερλή) και γι'αυτό φαίνεται πως παίρνει κάποια ικανοποίηση να βρίζει τα μέλη του φόρουμ. Επίσης ο συγκεκριμένος πάσχει από το σύνδρομο του 'ξεπεσμένου μύστη'...είχε φτιάξει μία περσόνα παλιότερα η οποία αποδομήθηκε (ξεβρακώθηκε κοινώς), και γι'αυτό εδώ και χρόνια μπαίνει εκτοξεύοντας χολή προς άπαντεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 01:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχισε να γραφεις οπου και οσο μπορεις Ειναι ο τροπος να συνειδητοποιεις αυτο που συμβαινει μεσα σου Να γινεσαι ολο και πιο familiar με αυτο αυτα

Εγω εχω να σου πω τα εξης

Οτιδηποτε συμβαινει σε εμας εχει μια υποσταση και αιτια

Οποτε μην ακους αυτους που σου λενε ξεπερασε το σαν να πινεις ενα ποτηρι νερο


Τιποτα δεν ξεπερνιεται με αυτον τον τροπο ,και θα πρεπει να μαθεις να βαδιζεις μεσα απο τους διαδρομους του ψυχισμου σου


Να μαθεις να βλεπεις απο που προερχεται το καθε τι


Χρησιμοπποιω παντα ενα παραδειγμα αυτο του ελεφαντα και αυτου που διαδραματιζεται οταν του επιτιθενται λιονταρια η τιγρεις


Αν το λιονταρι ειναι ενα θα κανει μια ,και θα το αποτιναξει απο πανω του


Αν το λιονταρι τον πιασει απο τον λαιμο τα πραγματα λιγακι διαφοροποιουνται


Οπαραληλισμος τωρα σε σχεση με τον ψυχισμο

Οταν κανεις ειναι νεος και οι ενεργειες ειναι στα υψη δεν παιρνει χαμπαρι απο τιποτα


Τι φαγητο τι πολη τι ηλεκτρομαγνητικα πεδια τι κουραση


Οι ενεργεια και ο ενθουσιασμος που προερχεται απο αυτη υποστηριζει την αισθηση της χαρουμενης υπαρξης


Αυτο που ειπες με το παληκαρι που ενοιθες σαν να σου ρουφα την ενεργερια ειναι το σημειο κλειδι


Αυτο χτυπα κατ ευθειαν την ενεργεια


Δεν ξερω αν οι ζημιες ειναι μονιμες η προσωρινες


Τοτε ομωςε ερχονται και καποια αλλα πραγματα που ενω ηταν στην αφασνεια λογω ισχυος της ενεργειας ,και η παρουσια και επενεργεια τους γινεται πολυ αισθητη


Η σχεση με τον εαυτο και τους αλλους επιβαρυνεται σημαντικα


Και τοτε ακομα και πραγματρα που δεν εδειχναν να μας επηρεαζουν τωρα επηρεαζουν αποφασιστικα


Και εδω ερχομαι στις βλακειες του ζιπ που προτρεπει για μια αλλη σχεση


Ρωταει πλεον αν μπορεις ρωταει αν θελεις ,ρωταει τι ειδους σχεση θα ειναι αυτη με τις ηδη υπαρχουσες δυσλειτουργιες ......

Και βεβαια χιλια δυο αλλα που δεν φαινεται καν να υποψιαζεται


Και βεβαια οχι οτι δεν ειναι σημαντικο και δεν θα μπορουσε να σε βγαλει απο την δυσκολη θεση μια σχεση

Τουλαχιστον προσωρινα


Θα πρεπει ομως να υπαρχει χημεια

Απο την αλλη θα συμφωνησω μαζι του στο ζητημα της ανεργιας

Η ανεργια δινει ελευθερο πεδιο λειτουργιας στις ανεγκξελεκτες λειτουργιες του νου

Οποτε μια δουλεια ισως βοηθουσε σε αυτο


Εσυ ομως εχεις ηδη αλλα δεδομενα


Να ξερεις οτι ολα γινονται απο σιγα σιγα


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ .......ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

Κανενας αθλητης δεν μπαινει σε προπονηση η αγωνα αμεσως


Ετσι και η δικη σου θεληση δεν μπορεις να την παραβιασεις

Με το σιγα σιγα ομως ανοιγει η ορεξη


Σε θεωρω ιδιαιτερα εξυπνο ατομο και προικισμενο για το εργο να βαλεις κατω την ζωη σου και να την εξιχνιασεις

Τωρα οσον αφορα τον ελεφαντα και τα λιονταρια ξερω καποιοι θα γελασουν αλλα τους εχω συνδεσει με ΚΑΙΡΟ

Εγω ξερω οτι το παραδειγμα παραληλισμος ειναι ακριβεστατο

Και ελπιζω να καταλαβες την ενοια με την οποια το ειπα

Ο λαιμος αντιστοιχει στην ενεργεια

Οταν αυτη χτυπηθει βληθει ,τοτε οι διαφορες αισθησεις που προερχονται απο την αλληλεπιδραση μας με την ζωη αποκτουν αλλη δυναμη πανω μας

Οσο περισσοτερες τςετοιες αισθησεις μαζευτουν τοσο περισσοτερο δεινη η θεση του ελεφαντα Γεωργιας Χρηστου κλπ


Και για να γινω πιο συγκεκριμενος


Η ενεργεια που ειχες σαν εφηβη η ενεργεια που εχεις τωρα αντιθπροσωπευει μια αισθηση


Η καθε αισθηση οταν πρωτο εισερχεται στο πεδιο της αντιληψης σωματος γινεται αμεσα αντιληπτη


Σε μικρο ομως χρονικο διαστημα παυει να γινεται αντιληπτη ,και γινεται ενα με εμας

Αυττο απο μονο του εμποδιζει την συνειδητοποιηση αυτοπαρατηρηση ,και αρα την ανιχνευση των αιτιων σε οτι μας συμβαινει


Πολλες τετοιες αισθησει μαζι φτιαχνουν αυτο που ειμαστε και την συμπεριφορα μας

Το τι εφαγεςπως το εφαγες και ποτε το εφαγες θα επηρεασει τον ψυχισμο σου

Το που ζεις ,επισης θα το κανει

Ειναι αλλο να ζεις σε ενα χωριο στην φυση ,και αλλο μεσα στην πολη στην ρυπανση και τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια απο τα οποια ειμαστε περικυκλωμενοι


Για την σεξουαλικοτητα ηδη σου ειπα την αποψη μου η οποια ειναι και ενα τςερστιο κεφαλαιο που θελει πολυ πολυ μελετη


Αλλες αισθησεις προκαλουνται απο τα συναισθηματα που αναπτυσονται μεσα μας κατα την διαρκεια της ημερας

Και να ξερεις ολα εχουν αποθηκευτικο χαρακτηρα

Αντιπροσωπευονται δε ολα απο μια αισθηση το καθενα η οποια παρολο που δεν μπορουμε να δουμε απο που προερχεται η τις περισσοτεςρες φορες δεν γνωριζουμε οτι υπαρχει καν........

Αυτη συνεχιζει να υπαρχει και να επηρεαζει αμεσα την ζωη μας


Και καποια στιγμη μαζευονται αισθησεις αγνωστου ταυτοτητος και λυγιζουμε


Και αυτο ενοουσα οταν ειπα αρχικα οτι θα πρεπει να μαθουμε να διαβαινουμε τους διαδρομους του ψυχισμου μας

Αυτο ειναι διαγνωση


Αυτο ειναι ο αγωνας να μαθουμε να αυτοπαρατηρουμαστε


Καταλαβαινεις τωρα ποσο σημαντικο ειναι ολο αυτο


Και να μην το παιξω και κανεις αβαταρας


Μην σου περασει τετοια ιδεα


Δεν ειναι περιτο να σου πω οτι και εγω εχω προβληματα οπως ολος ο κοσμος


Η διαφορα μου ειναι οτι γνωριζω απο που προερχονται


Γνωριζψω επισης πως θα αντιμετωπισω τα περισσοτερα απο αυτα


Να ξερεςις ομως επισης οτι η ζωη ειναι μια αρενα

Και οσο περισσοτερα μπορουμε να αντεξουμε τοσο περισσοτερο μας φορτωνεται


Η μονη επιλογη μας ειναι να παραμεινουμε στις επαλξεις και να μαθαινουμε ολο και πιο καλα την τεχνη του εσωτερικου πολεμου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 01:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερω επισης και ειναι λογικο πολλα απο αυτα που ειπα να μην προρεις να τα κατανοησεις


Φθανει για αρχη ,να αντιληφθεις το γενικο νοημα ολου αυτου

Ειμαι στην διαθεση σου ομως για οποιαδηποτε εξηγηση


Τα εγραψα και λιγο βιαστικα γιατι θελω να παω νανι


Αααααα

Ο ζιπ επισης ειπε κατι για βιωμα


Και αυτο σωστο ειναι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 07:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως τσίμπησε σε χρόνο dt και ο looser - κατίνα kost, ο άνεργος πυροβολημένος Αστρολόγος σκασμένος από την ζήλια του γιατί τόσα χρόνια τον έχουν φτύσει όλες εδώ μέσα. Ρε μαλκα, για πες μας, ο Ερμής στον Τοξότη φέτος, 'ντάξει ; Θα την περάσει καλά ; ή θα έχουμε τίποτε ανακατατάξεις στ' αρχiδια μας ; Get a life ρε πεταμένε, που γράφεις στο esoterica και νομίζεις πως κάνεις και θεόπνευστο έργο ... Με τι διδακτορικό ασχολείσαι τώρα ρε ; ο Αιγόκερος στην Παρθένο ή ο Καρκίνος στον Ζυγό ;

p.s. Ο άλλος ο πυροβολημένος αστροφυσικός, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, που είναι ; Πέθανε πάνω σε κανένα χειρουργικό τραπέζι ;

*[Empty space, βρες το θέμα στο esoterica, όπου ο "σοβαρός" Αστρολόγος με τον "σοβαρό" Αστροφυσικό γίνονται σαν τα πετεινάρια και τσουρομαδιόνται χαρίζοντας τόσο γέλιο στους αναγνώστες, όσο κανένας Σεφερλής δεν μπόρεσε να το κάνει σε καμιά επιθεώρησή του. Νομίζω ήταν ένα θέμα του πρώτου πυροβολημένου με κάτι πλανήτες που μας έλεγε πως ήταν (οι πλανήτες) θεία όντα. Η Σελήνη δηλ. ο Άρης, ο Κρόνος και οι υπόλοιποι πλανήτες ήταν Θεία Όντα και όπως καταλαβαίνεις ο άλλος, ο δεύτερος πυροβολημένος, θίχτηκε. Ε, και έγινε το έλα να δεις ... πολύ γέλιο. Άνευ πλάκας, βρες το, θα σου φύγουν όλα τα υπαρξιακά σου. ]

Edited by - kangaro on 17/07/2018 08:14:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 08:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλώς τον ζιπάκο....
Καλώς τα μάτια μας τα ...καγκουρώ

Πώς από δω ρε φίλε? Είδες μετά από καιρό, τη Γιωργίτσα να πει τον πόνο της και είπες να την παρηγορήσεις? Το ξέρω ότι σε αγγίζουν αυτά τα θέματα

Από εχθές μέχρι σήμερα γεμίσατε μια ολόκληρη σελίδα, κάτσε να πιάσω την άκρη από κει που τ'αφήσαμε.

quote:
Πως τσίμπησε σε χρόνο dt και ο looser - κατίνα kost, ο άνεργος πυροβολημένος Αστρολόγος σκασμένος από την ζήλια του γιατί τόσα χρόνια τον έχουν φτύσει όλες εδώ μέσα. Ρε μαλκα, για πες μας, ο Ερμής στον Τοξότη φέτος, 'ντάξει ; Θα την περάσει καλά ; ή θα έχουμε τίποτε ανακατατάξεις στ' αρχiδια μας ; Get a life ρε πεταμένε, που γράφεις στο esoterica και νομίζεις πως κάνεις και θεόπνευστο έργο ...
p.s. Ο άλλος ο πυροβολημένος αστροφυσικός, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, που είναι ; Πέθανε πάνω σε κανένα χειρουργικό τραπέζι ;

Άσε τις εμπρηστικές μαλ@κίες κατά μέρος. Αν θελεις μπορείς να κάνεις και σοβαρή συζήτηση, που θα βοηθούσε ίσως την κατάσταση.

Τουλάχιστον μέχρι να σε πάρει πρέφα ο Αιθέρας, και να σε στείλει για ούζα στην Καλαμαριά
Και by the way, είναι και αήθες να κάνεις πλάκα με την υγεία ή την ηλικία του άλλου. Ας κρατάμε τουλάχιστον κάποιες βασικές αρχές.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 08:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρα, ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο και ασχολείστε με μένα και τα όποια προβλήματά μου..
Η αλήθεια είναι πως μέχρι πριν δύο χρόνια και για αρκετά χρόνια με διακοπές, πήγαινα σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους να με βοηθήσουν ψυχοθεραπευτικά αλλά δεν είδα προκοπή και σταμάτησα..
Τα χρήματα φεύγουν σε αυτούς λες και είναι από τρύπια τσέπη..
Σου τρώνε τα 50ευρα σαν πασατέμπο!

Καλημέρα Γιωργίτσα!

50 Ευρώ!

Εγώ έπρεπε να σου χα πάρει κανα χιλιαρικάκι μέχρι τώρα εδώ που τα λέμε, για την κουβέντα και τις συμβουλές. Αλλά δεν πειράζει, μοιράζουμε σοφία (=κοινή λογική) δωρεάν.

quote:
Εξάλλου η βελτίωση κάποιου με ψυχοθεραπεία εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την προσπάθεια που θα κάνει ο ίδιος ο θεραπευόμενος..

Εμ, είδες που τα ξέρεις κι εσύ, αλλά το παίζεις θύμα?
Αμα είναι να κάνεις την προσπάθεια μόνος σου έτσι κι αλλιώς, τί τους θες τους ψυχολόγους? Για να σου λένε πράγματα που ξέρεις κι εσύ?

quote:
Αυτός από αυτά που θα σας πω, υπάρχει περίπτωση να μου είχε δώσει και ναρκωτικά μέσα στα τσάγια που μου έφτιαχνε ή στις πορτοκαλάδες, δεν ξέρω..
Δεν μπορώ να εξηγήσω μια τόσο απότομη μεταστροφή που έπαθα..
Εγώ απέδωσα την αλλαγή μου στην απόκοσμη ενέργεια που εξέπεμπε σαν άνθρωπος..
Λοιπόν, αυτός με το που βγήκαμε την πρώτη φορά (αφού τον είχα γνωρίσει πρώτα μια άλλη μέρα και είχαμε ανταλλάξει τηλέφωνα), αισθάνθηκα να μου ρουφάει την ψυχή..
Αισθάνθηκα τα πάντα γύρω μου να σκοτεινιάζουν..
Από εκεί που είχα όνειρα και ενδιαφέροντα παρ'όλες τις δυσκολίες στο σπίτι ή με το διάβασμα, έγινα κάτι άλλο..
Έπαψα να έχω συναισθήματα..
Δεν μπορούσα να κλάψω ούτε να γελάσω..

Βέβαια εγώ πιστεύω πως βοήθησα κι εγώ στο να το πάθω αυτό, γιατί πριν τον γνωρίσω, είχα ήδη αρχίσει να μπαίνω πολύ βαθιά στις καταστάσεις που βίωνα τότε στο σπίτι, και να τις αναλύω, προσπαθούσα να νουθετήσω τους γονείς μου, ή εξέταζα πχ το παρελθόν μου, κατηγοριοποιούσα τους ανθρώπους που είχαν περάσει ή βρίσκονταν ακόμα στη ζωή μου και όλο αυτό το έκανα γιατί προσπαθούσα να αλλάξω αυτό που ήμουν, τον εαυτό μου ή το περιβάλλον μου..
Προσπαθούσα πχ να μπω μες στο μυαλό μιας φίλης μου την οποία ζήλευα και θα ήθελα να ήμουν σαν κι αυτή, και μάλιστα τόσο πολύ ένιωθα πως είχα μπει μες στο μυαλό της που κοιταζόμουν στον καθρέφτη και η μορφή μου έβλεπα πως είχε πάρει δικά της χαρακτηριστικά..
Ήμουν παντελώς χαμένη..


Αν δεν έπαιρνες τίποτα ουσίες εκείνη την περίοδο, μάλλον ψιλοσαλτάρισες λίγο τότε, όπως τα περιγράφεις...

quote:
Τώρα ας επιστρέψω σε αυτόν..
Δυστυχώς αυτός μου είχε δώσει την εντύπωση πως είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο, ότι ο ίδιος ήταν ήδη στην άλλη μεριά..
Και μιας και τον αναφέρατε, εκείνος μου έμαθε τον Άσιμο και τη Γώγου..
Μου είχε προτείνει να διαβάσω και κάποια βιβλία..
πχ του Καζαντζάκη, του Τομ Ρόμπινς, του Χαλίλ Γκιμπράν, του Ρίτσαρντ Μπαχ..
Απλά στη σχέση που είχαμε δεν ήμασταν ίσοι..
Εγώ ήμουν η μικρότερη, η πιο αδαής, κι αυτός ο μεγαλύτερος και πιο νταής..
Από τότε που τον γνώρισα άρχισαν να παίρνουν τα μυαλά μου αέρα..
Μου πέταγε στο ξεκούδουνο διάφορες φράσεις ή θεωρίες χωρίς ποτέ να εξηγεί τίποτα όπως ότι όλα παίζουν ρόλο,πχ η αναπνοή, ή ότι μπορώ να επαναλαμβάνω μέσα μου αυτό που θέλω για να πάρει μορφή μέσα μου και να γίνει πράξη στο τέλος..
Και το είχα δοκιμάσει μια φορά και πράγματι είχα μπει σε τόσο μεγάλη αυθυποβολή που ένιωθα πως όλα περιστρέφονται γύρω μου και πως το λεωφορείο ήρθε ακριβώς τη στιγμή που εγώ έφτασα στη στάση, επειδή πχ το ήθελα πολύ για να προλάβω..
Τώρα ασφαλώς έχω βγει από αυτό το κλίμα και δεν με ενδιαφέρει να ζήσω ξανά την αυθυποβολή..
Μου έλεγε ότι του είχε τύχει να περπατάει στο δρόμο και να αναβοσβήνουν οι λάμπες επειδή το έκανε με το μυαλό του..
Επειδή ήμουνα σε φάση που η ίδια δεν πατούσα καλά στη γη, τον πίστευα ό, τι κι αν μου έλεγε..
Ή αν δεν τον πίστευα τελείως, τουλάχιστον με επηρέαζαν αυτά που μου έλεγε..

Ε, νταξ, κλασσική περίπτωση, ο τύπος βρήκε θύμα για να το παίξει φίρμα. Πόση διαφορά ηλικίας είχατε, αν επιτρέπεται, και με τι ασχολείτο/τι δήλωνε ως ιδιότητα ο τύπος?

Ακου εκεί πέρναγε και αναβοσβηναν οι λάμπες! Και γ@μώ τα κόλπα δηλαδή τι να λέμε!

quote:
Το θέμα είναι πως όταν έχω ελπίδα πως κάτι άλλο μπορεί να υπάρχει πχ ο Θεός, τότε είμαι καλύτερα ψυχολογικά..
Όταν σκέφτομαι πως δεν υπάρχει τίποτα και πως μετά το θάνατο απλά θα χαθώ, τότε με πιάνει μαύρη απελπισία και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα..

Αυτό γιατί να έχει να κάνει με την ψυχολογία σου? Δηλαδή υπάρχει/δεν υπάρχει Θεός, πού σε επηρεάζει πρακτικά εσένα?
Η όρεξή σου για κάτι πρέπει να εξαρτάται από κάποιον Θεό?

quote:
Οπότε είναι και θέμα δικό μου σε μεγάλο βαθμό..
Ανεξάρτητα δηλ. του πόσο δύσκολα έχω περάσει στο παρελθόν, είναι αλήθεια πως γεννάω κι εγώ προβλήματα και αδιέξοδα τα οποία ισχύουν για όλους τους ανθρώπους, όχι μόνο για μένα..

Μα, το είπες πρώτα πρώτα μόνη σου στην αρχή.
Δική σου είναι η προσπάθεια. Και ο καθένας προσπαθεί για τον εαυτό του.
Δεν υπάρχει βασιλική οδός για τη Γεωμετρία,
ούτε για την Ψυχολογία, ούτε για σχεδόν τίποτα.
Όλα πρέπει να τα κάνουμε μόνοι μας, δηλαδή την προσπάθεια για μια πνευματική ανέλιξη, ή έναν στόχο κλπ.

quote:
Μου άρεσε η κατηγοριοποίηση που κάνατε στα είδη των ανθρώπων που υπάρχουν στην κοινωνία..

Απλή λογική, και απλή παρατήρηση.
Βλέπεις, καταλαβαίνεις και ερμηνεύεις.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 08:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ. Χρήστο, μου είχατε πει και την προηγούμενη φορά που είχα γράψει εδώ σχετικά με τις αισθήσεις και το πώς αυτές γίνονται ένα με εμάς και ότι αυτό εμποδίζει την αυτοπαρατήρηση.
Νιώθω πως δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω τον εαυτό μου, το νιώθω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τις αιτίες που έχω αυτή τη στάση ζωής και αυτή τη συμπεριφορά. Δηλ. δεν μπορώ να κάνω τη σύνδεση που κάνετε εσείς με τις αισθήσεις και το πώς αυτές συσσωρεύονται ως αρνητικές που είναι, με αποτέλεσμα να μου τρώνε την ενέργεια και να εκδηλώνομαι με αυτόν τον τρόπο απέναντι στη ζωή.

Το παράδειγμα με τον ελέφαντα, το θεωρώ εύστοχο, αφού δείχνει καθαρά το πώς όταν είμαστε νέοι μπορούμε να αντικρούουμε τις αρνητικές εξωτερικές επιδράσεις πιο εύκολα, όπως ο ελέφαντας αντικρούει το λιοντάρι, ενώ όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο κατατονικοί γινόμαστε κατ' αναλογία με τον ελέφαντα που χάνει τη δύναμή του όσο αφήνει το λιοντάρι να τον δαγκώνει στο στο λαιμό.

Μόνο που εγώ ήμουν αδύναμη από μικρή, δηλ. λίγο πιο δυνατή από ότι είμαι τώρα, αφού ήμουν λειτουργική και δεν τα είχα παρατήσει όλα, αλλά σε σύγκριση με άλλους ήμουν πιο αδύναμη, πιο στενοχωρημένη και ευάλωτη.

Ένα ερώτημα που προκύπτει από αυτά που μου γράψατε είναι ίσως λίγο άτοπο αλλά θα το πω:
Και γιατί να είναι έτσι?
Γιατί να πρέπει πάντα να ψάχνουμε να ψάχνουμε για να βρούμε τις αιτίες, και αν καταφέρουμε κιόλας ποτέ τελικά να τις βρούμε σε όλη μας τη ζωή?
Γιατί δεν είναι πιο απλός ο κόσμος?
Γιατί να συσσωρεύονται οι αισθήσεις και να μας βαραίνουν καθώς περνούν τα χρόνια κι εμείς να πρέπει κάθε φορά να μυρίζουμε τα νύχια μας για το τι φταίει και πώς να το διορθώσουμε?
Αφήστε που δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να το κάνουν αυτό!
Εσείς θα είστε εξαίρεση!
Είναι άδικο κάποιοι να βασανίζονται στη ζωή επειδή δεν έχουν την ικανότητα να δουν πιο πέρα από αυτό που τους συμβαίνει..

Επίσης πάντα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι του Θεού, γιατί δεν εξηγείται αλλιώς η υπερπροσπάθεια που καλείται να καταβάλλει η ανθρωπότητα για να κατακτήσει τη γνώση.
Τη γνώση η οποία θεωρώ πως υπάρχει κάπου κρυμμένη πχ τη γνωρίζει ο Θεός, και ο άνθρωπος απλά την ανακαλύπτει σιγά σιγά και τη χρησιμοποιεί προς όφελός του.
Γιατί δεν δημιουργεί ο άνθρωπος τη γνώση..
Η γνώση υπάρχει απλά άλλοτε μπορούμε να τη δούμε κι άλλοτε δεν μπορούμε..
Όμως θεωρώ τόσο άδικο αυτό που συμβαίνει!
Ο Θεός να γνωρίζει τα πάντα κι εμείς να γνωρίζουμε ψίχουλα!
Κάτι παρόμοιο είχα πει και σε προηγούμενο μήνυμά μου.
Είμαι διαρκώς ανάμεσα στη γνώση και τις αρετές της και στην άγνοια με τις επίσης αρετές της και δεν ξέρω τι να επιλέξω!
Όσο πιο πολλά γνωρίζει κανείς, τόσο ευκολότερα μπορεί να εξαπατήσει κάποιον ανίδεο..
Και είναι μεγάλος ο πειρασμός αυτός, του να χρησιμοποιεί δηλ. κάποιος τη γνώση προς ίδιον όφελος..
Και ίσως να είναι και ο κανόνας.

Βέβαια στην περίπτωση που εξετάζουμε, η γνώση είναι σωτήρια για τον άνθρωπο που πάσχει.
Απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως το βλέπω άδικο να εξαρτάται η ζωή μας απ' το κατά πόσο μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στη γνώση καθώς και απ' τις αντιληπτικές μας ικανότητες και τη μνήμη μας (προκειμένου να μπορούμε να θυμόμαστε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που θα μας βοηθήσουν αν τις βάλουμε σε μια τάξη)..

τέλος πάντων, η απάντηση νομίζω είναι αποδοχή και πάλι αποδοχή.
Αν κι εσείς ευτυχώς δεν πιστεύετε πως λύνονται έτσι απλά αυτά τα θέματα..

Πάντως από κάπου πρέπει να ξεκινήσω και κάτι να δεχτώ, γιατί όσο αρνούμαι τα πάντα, τόσο θα μένω δέσμια των σκέψεων και της αδράνειας.

Σχετικά με την εργασία, θα ήταν μία βοήθεια στο πρόβλημά μου μόνο που για να δουλέψω νομίζω είναι προϋπόθεση να έχω βγει απ' το βάλτο, αλλιώς είτε δεν θα αντέξω τις συνθήκες και θα φύγω είτε δεν θα με αντέξουν οι άλλοι και θα με διώξουν..

Έχω δοκιμάσει πάντως όχι ακριβώς δουλειά, αλλά πρακτική και το αποτέλεσμα ήταν φυγή και πάλι φυγή και κουκούλωμα σαν τη στρουθοκάμηλο..

αα και δεν με λένε Γεωργία!
έτσι με βαφτίσανε εδώ στο esoterica!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 08:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εμπρηστικά ρε Μήτσο κι εσύ ; Με δουλεύεις ; Όπως μου απευθύνεται, του απευθύνομαι. Άντε με τον πανίβλακα εδώ μέσα ...

quote:
Είδες μετά από καιρό, τη Γιωργίτσα να πει τον πόνο της και είπες να την παρηγορήσεις?

Γεωργία την λένε την κοπελιά ; Μάλιστα ...

quote:
Αν θελεις μπορείς να κάνεις και σοβαρή συζήτηση, που θα βοηθούσε ίσως την κατάσταση.

Άσε ρε Μήτσο ...

quote:
Τουλάχιστον μέχρι να σε πάρει πρέφα ο Αιθέρας, και να σε στείλει για ούζα στην Καλαμαριά

Μπααα ; ο Αιθέρας κάνει κουμάντο ; Αυτός είναι καλό παιδί. Ας με στείλει ...

quote:
Και by the way, είναι και αήθες να κάνεις πλάκα με την υγεία ή την ηλικία του άλλου. Ας κρατάμε τουλάχιστον κάποιες βασικές αρχές.

Έλα ρε μαλκα. Εδώ έχουνε γραφτεί τέρατα και σημεία. Αυτό σε πείραξε ; Πλάκα κάνω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 08:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αα και δεν με λένε Γεωργία!
έτσι με βαφτίσανε εδώ στο esoterica!

χαχαχαχαχα!
[ πως σε λένε μανάρι μου ; ]

Edited by - kangaro on 17/07/2018 09:02:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 09:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ζιπάκος στα 2 πρώτα ποστ, που μπήκε με φόρα, είχε εν πολλοίς δίκιο. Τα είπε άκρως περιληπτικά και εξω απ'τα δόντια, αυτά που περίπου σκέφτεται ένας μέσος και λογικός άνθρωπος διαβάζοντας το τί γράφει η Γιωργίτσα.

Μετά βέβαια το γύρισε στο κλασσικό τρολάρισμα, παλιά του τέχνη κόσκινο.

quote:
quote:
Μου άρεσε η κατηγοριοποίηση που κάνατε στα είδη των ανθρώπων που υπάρχουν στην κοινωνία..
Μωρό μου, τρίχες κατσαρές είναι όλα τούτα. LOVE! Αμόρε! μπορείς να το βρεις στην ζωή; Τι κατηγορίες και παπαριές ... είδη ανθρώπων και πράσινα άλογα. Βρες έναν άνθρωπο να σ' αγαπάει και να τον αγαπάς. Να σε πονάει και να τον πονάς. Και τα βρήκες όλα, δεν χρειάζεται να ψάξεις άλλο ...

Να σου πω τι θες εσύ ; Αλήθεια όμως θα σου πω. Εσύ θες να σε πάρει κάποιος - δεν ξέρω ποιος - και να σε μάθει να είσαι ελεύθερη. Πάσχεις από σκλαβιά. (Αν είναι όλα αυτά αλήθεια που μας λες δηλ.) Αν είναι και δεν κοροϊδεύεις, αν μου πεις τι σημαίνει για σένα ελευθερία, για σένα όμως, θα σου πω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Αν μάθεις να είσαι ελεύθερη, μετά θα κοιτάς αυτά που λες και που γράφεις τώρα, και θα γελάς. Θα απορείς με τον εαυτό σου, θα λες "εγώ τα έλεγα και τα έγραφα αυτά ;".


Εδώ πχ. ξέρεις καγκουροζίπ ότι υπεραπλουστεύεις.
Μακάρι η ζωή να ήταν peace, love & rock n roll.και να μασταν όλοι ντάξει.
Αλλά δεν είναι έτσι, και το ξέρεις.
Καλή η αγάπη, καλή η ελευθερία, αλλά χρειάζεται όλο το πακετάκι.

Βεβαίως η Γιωργίτσα έχει κάποια κομμάτια της πίτας, όπως την άκοπη χορηγία. Προφανώς αν είχε και τα άλλα θα ήταν πιο ολοκληρωμένη και δε θα καθότανε να την πιάνουν οι μαύρες της.

quote:
Κατά τα άλλα , ρε πυροβολημένοι τι κάνετε ;
Καλά ρε πστ, καλοκαίρι! μέσα στο esoterica την παίζετε ;
Δεν έχει να την παίξετε σε καμιά παραλία ;;;
Τι ανωμαλία σας δέρνει ρε πστ ;

Ε, νταξ, άμα υπαρχει χρόνος σε διαφορες περιστάσεις, γιατί να μην περνάμε και από το διαδικτυακό καφενείο να λέμε και τίποτα με όσους παρέμειναν ή γράφουν? Περίπου για τους ίδιους λόγους που μπαίνεις κι εσύ. Αλλά χωρίς εμμονικό τρολάρισμα.

quote:
Ρε τραμπαρίφα Μήτσε, κάθεσαι ρε μλκα και ασχολείσαι με τον γκόμενο μιας κοπέλας που ήρθε να πει τον πόνο της στο esoterica ; (αν είναι αλήθεια και δεν "σε παίζει") Ρε φίλε ... ρε φίλε ... πω, είσαι ο πρώτος που της τα λες αυτά. Δεν τα έχει ξανακούσει. Πω, πωω δηλ. μπράβο. Τι να πω ... Στ' αλήθεια ρε φίλε, έχεις χρόνο για τέτοιες μαλακίεs ; Μπράβο ρε φίλε ...

Ρε ζιπάκο, αφού τα'χουμε πει αυτά.
Και τρολ να είναι η Γιωργίτσα, και πλάκα να κάνει, αφιέρωσε 5 γραμμές με στρωτά ελληνικά εδώ μεσα. Δε βαριέσαι.
Στο κάτω κάτω, απαντάμε σε αυτά που γράφτηκαν. Ακόμα και από μια υποθετική περσόνα, ακόμα και αν είναι μυθιστόρημα.

Προφανώς, δεν είμαι ο πρώτος που απαντάει στα συγκεκριμένα "προβλήματα" με τις απαντήσεις που έδωσα. Το θέμα είναι σχεδόν φως φανάρι. Κατά 90%+ κι εσύ τα ίδια της είπες, όπως και κάθε άλλος τρίτος παρατηρητής ακόμα και με μέση αντίληψη και κοινό νου.

Χρόνος έτυχε να υπάρχει λίγος αυτές τις μέρες, και μεταξύ άλλων είπαμε να ρίξουμε καμιά αράδα κι εδώ...Τέλειωσε και το Μουντιάλ, καλοκαίρι είναι, κλπ,κλπ.

quote:
Σώπα ρε Μήτσο ... σώπα τώρα. Συγκινήθηκα ... ε, ναι, θα βάλω τα κλάματα ρε φίλε. Δηλ. σιγά ρε φίλε ... θα σκίσεις την κελεμπία σου ρε φίλε (και είναι και ακριβή, όχι τίποτε άλλο). Η κοπελίτσα άμα βρεί έναν σωστό άνθρωπο και κάνει παρέα, θα περάσουν όλα. Πάλι λέω, αν είναι αλήθεια όλα αυτά που λέει.

Εμείς που ζούμε δηλ. ; Στο τριμπούρδελο δεν ζούμε ; Εσύ που ζεις ; Καλά εσύ ζεις σε χλίδα (χαχαχα) αλλά κι εμείς που ζούμε στο τριμπούρδελο τι πρέπει να κάνουμε δηλ. ;

Ρε φίλε ...

ο άλλος δεν έχει πόδια! - και παίζει μπάσκετ!
ο άλλος δεν έχει δεν έχει χέρια! - και ζωγραφίζει με το στόμα!
Χέσε μας δηλ ...


Διαπίστωση έκανα ρε παπ@ρα. Πού βρήκες το λάθος δηλαδή εσύ?
Δεν είδες που της είπα για το παιδάκι στη Σομαλία προηγουμένως? Για τα πραγματικά και ουσιώδη προβλήματα και όχι τα περιστασιακά ή τα κατά φαντασίαν γιγαντωμένα...

quote:
Αν δεν τα εννοούσα, θα είχα όρεξη να λέω τον πόνο μου σε συνέχειες όλη την ώρα?
Ή θα ήμουν τόσο φαντασιόπληκτη που θα μπορούσα να εφευρίσκω ιστορίες για τον εαυτό μου?
Και γιατί να το έκανα αυτό? τι θα κέρδιζα? την προσοχή σας για λίγο θα μου πεις..
Τέλος πάντων, εγώ σοβαρά τα λέω..
Όποιος θέλει με πιστεύει..

Γράφε εσύ, μην κωλώνεις και μην ψαρώνεις.

quote:
Δεν χρειάζεται να μπαίνεις στον κόπο να εκδηλώνεις την κακία σου..
Κράτα ενέργεια για να ζωγραφίζεις κι εσύ με το στόμα κι ας έχεις χέρια, έτσι για άσκηση, μπας και πλησιάσεις αυτούς τους ανθρώπους, γιατί στοίχημα πως δεν είσαι καλύτερος από μένα..
Γιατί αν είχες τόση δύναμη ψυχής τώρα απλά δεν θα ασχολιόσουν με το esoterica..
Θα σου άρεσε η ζωή και θα ζούσες..

Ωχ! Ψιλοταπίτσα στον ζιπ η Γιωργίτσα. Τουλάχιστον από αντανακλαστικά καλά πάμε.
Γι'αυτό λέω, έχει ενδιαφέρον η κουβέντα

quote:
1ον. Λατρεύω τους προβληματικούς. Τους λατρεύω, τους αγαπάω.
2ον. Δεν ασχολούμαι με το esoterica. Παλιότερα το έκανα, τώρα γράφω - όταν γράφω - γιατί έχω ας πούμε ένα απόγευμα τον χρόνο ή στα 2 χρόνια να το περάσω έτσι, στον βρόντο δηλ. και τούτο γιατί δεν πετάω στα σκουπίδια εντελώς την αξία της επικοινωνίας (έστω και μέσα από ένα πεθαμένο φόρουμ) και γιατί εδώ μέσα γράφουν φίλοι που έχουμε γνωριστεί και έχουμε πιει κι ένα κρασί σε μια θάλασσα.

3ον. Δεν είμαι διαχειριστής. Είχα βάλει μια φορά υποψηφιότητα αλλά με έφαγε η Αμαλιά για έναν ψήφο διαφορά. Αν ήμουν όμως, θα σε είχα διαγράψει. Εδώ δεν είναι το κρεβάτι του ψυχαναλυτή σου. Πάρε φάρμακα, πάρε ηρεμιστικά, πάνε στον ψυχολόγο σου ή στον ψυχαναλυτή σου αλλά εδώ δεν είναι για σένα. Και θα σου πω γιατί και πρόσεξέ το αυτό που θα σου πω. Εδώ μέσα υπάρχουν τρεις φορές περισσότερο ψυχολογικά ασταθή άτομα από σένα , υπάρχουν και γράφουν παιδιά, και μπορεί αυτά που λες να τους κάνουν κακό. Αυτό μέχρι στιγμής, δεν νομίζω πως το έχεις σκεφτεί, αλλά σκέψου το ... Κατ' αρχήν σκέψου σε τι φόρουμ βρίσκεσαι, δες π.χ την υπόλοιπη θεματολογία και μετά ρώτα τον εαυτό σου.

4ον. Φυσικά και δεν είμαι καλύτερος από σένα, γιατί πολύ απλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλύτερο από κανέναν. Για μένα δεν υπάρχουν ούτε καλύτεροι άνθρωποι, ούτε χειρότεροι άνθρωποι. Υπάρχουν απλά, άνθρωποι.

5ον. Δεν θα σου πω απολύτως τίποτε για τις υλικές ανάγκες, γιατί δεν είσαι σε θέση να ακούσεις. Το έχεις παραδεχθεί άλλωστε αλλά και φαίνεται αυτό από τον τρόπο που γράφεις.

6ον. Έχεις εσφαλμένη εντύπωση για την έννοια της ελευθερίας.

7ov. Φυσικά και σε θεωρώ κακομαθημένο, γιατί αντί να σκεφτείς πόση δυστυχία υπάρχει γύρω σου, πόση φτώχεια, πόσοι άνθρωποι ψάχνουν στους κάδους των σκουπιδιών να βρουν κάτι να φάνε την ώρα που εσύ γράφεις εδώ μέσα τις απίστευτες παπαριές σου , ζητάς από ένα μάτσο αγνώστους να βρουν λύση στο πρόβλημά σου αντί να στρέψεις το βλέμμα σου σε όσους σε αγαπούν και βρίσκονται δίπλα σου. Και περιμένεις οι άγνωστοι να σου πουν ποιες είναι οι κατηγορίες των ανθρώπων και σου αρέσει κιόλας η κατηγοριοποίησή τους. Τόσο μεγάλη είναι η κακοήθειά σου.


το Σύμβολο της Πίστεως, της Ομολογίας και της Αυτοκριτικής του Ζιπ, μερικά από τα άρθρα του δηλαδή...


quote:
Αυτό που σου προτείνω είναι να μην προσβάλεις εσύ η ίδια τα δικά σου τα δικαιώματα. Δεν ξέρω όμως αν ξέρεις ποια είναι τα δικαιώματά σου ή θα πρέπει κάποιος να σου τα μάθει από την αρχή. Γιατί απ' όσα διάβασα να αναφέρεις για το τι σημαίνει για σένα η ελευθερία, φαίνεται πως ούτε η ίδια δεν γνωρίζεις αυτά τα δικαιώματά σου.

Έχεις πάντως ακόμη χρόνο. (το απόγευμά μου ακόμη δεν τέλειωσε ... )


Γιωργίτσα, ψώνισε όσο προλαβαίνεις.
Σύντομα θα τελειώσουν οι εκπτώσεις
Όποιος πρόλαβε, τον ζιπ είδε...

quote:
Μπράβο σου λοιπόν που είσαι τόσο ουάου και σούπερ και τα έχεις τόσο καλά και με τους ανθρώπους και δεν απαξιώνεις και την επικοινωνία και αγαπάς και τους προβληματικούς..
πρέπει να είσαι ο τέλειος άνθρωπος κι ας μην το παραδέχεσαι..
Προφανώς το κρεβάτι του ψυχαναλυτή δεν ήταν τόσο καλό ούτε και το άλλου φόρουμ όπου έμπαινα, γι' αυτό είπα να τα πω κι εδώ..

Είδες που ανεβάζουμε το επίπεδο εδώ?

quote:
Έχεις παιδιά ; Έχεις ανήψια ; Γνωρίζεις από μικρά παιδιά ; Από 16άρικα, από έφηβους ; Αν ναι, μπορείς να μου πεις πόσο "σταθερό" ψυχολογικά είναι ένα παιδί ; Αν όχι, πολύ απλά ... το βουλώνεις. Δεν μπορείς να έρχεσαι εδώ και να λες

quote:
Η μόνη ευθύνη που θεωρώ πως έχω είναι πως ακόμα ζω ενώ δεν θα έπρεπε κανονικά επειδή δεν θέλω στην ουσία να ζω και είμαι και βάρος..
έτσι, ελαφρά τη καρδία ...

quote:
Και την ελευθερία λες δεν την αντιλαμβάνομαι σωστά..
Ο καθένας έχει τη δική του αντίληψη για το καθετί..
Χρωματίζει με τη δική του παλέτα χρωμάτων την κάθε έννοια..
Όχι μανάρι μου, sorry, αλλά δεν είναι έτσι. Η ελευθερία είναι μία. Και είναι η ίδια για όλους. Όπως ακριβώς και η αλήθεια. Μία. Και ίδια για όλους.


Εδώ βεβαίως, ο ζιπ έχει απόλυτο δίκιο.

Ακόμα και πλάκα να ήταν -που δεν φάνηκε να ήταν- υπόνοιες ή προτροπές σε αυτοκτονία για τον ίδιο ή άλλους ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΕΔΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ.
Είναι ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ αυτό, εγκληματικό. Τελεία.

quote:
Τελικά, ότι κι αν λέτε για τον zip, μια χαρά τα λέει στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Ναι προφανώς.
'Αλλο είναι να είναι κάποιος Μ@λάκας και άλλο να παριστάνει κατά καιρούς το Μ@λάκα σκοπίμως ή για πλάκα.
Ο ζιπ σίγουρα δεν είναι το πρώτο, αλλά χοροπηδάει σαν το καγκουρώ στη δεύτερη κατηγορία, ακροβατώντας μεταξύ ειρωνίας, τρολαρίσματος, πλάκας και μπινελικίου.

quote:
quote:
άσε μας ρε kangaro.. δηλ. αν σκεφτώ αντί να σκεφτώ όλα αυτά τα προβλήματα που σκέφτομαι, αν σκεφτώ τους ανθρώπους που τρώνε απ' τα σκουπίδια, θα τους βοηθήσω να βρουν φαγητό?
δηλ. αν επικεντρωθώ στους ανθρώπους που με αγαπάνε και γίνω χαρούμενη, για λυθούν τα προβλήματα του κόσμου?
Κοίτα ψωνάρα, εσύ εδώ μέσα δεν ήρθες να μας ρωτήσεις πώς θα βοηθήσεις τους ανθρώπους να βρουν φαγητό ούτε ήρθες να μας ρωτήσεις πώς θα λυθούν τα προβλήματα του κόσμου. Εδώ δεν μπορείς να λύσεις τα δικά σου προβλήματα, θα λύσεις του κοσμάκη ; Εσύ ήρθες εδώ και μας είπες ούτε λίγο ούτε πολύ πως θες να κλείσεις τους γήινους λογαριασμούς σου στον πλανήτη με ένα σάλτο μορτάλε. Γι' αυτό και σου λέω ότι σου λέω ...

quote:
εσύ τι έχεις κάνει για τους άστεγους?
Τίποτε. Δεν έχω κάνει κάτι. Λέω "δόξα τον θεό" που έχω ένα σπίτι. Δεν παραπονιέμαι πάντως που δεν μένω σε βίλα. Δεν είμαι αχάριστος δηλ. αν κατάλαβες ...


Αυτό ακριβώς πρέπει να επισημανθεί σε όλους τους τόνους, με κάθε τρόπο. Κι ας χάνουμε χρόνο και γραμμές εδώ.
Κοιτάζουν και διαβάζουν και άλλοι περαστικοί, και δεν έχουν όλοι ωριμότητα και υπευθυνότητα τέτοια που να φιλτράρουν εγκαίρως και με τρόπο τέτοιες πληροφορίες και ανακοινώσεις/απόψεις.

quote:
Λοιπόν ... πάμε από την αρχή. Σε παράτησε ο γκόμενος και έφαγες φρίκη. 'Ντάξει, δεκτόν. Τώρα, το ότι χώρισες, έχει να κάνει και με τίποτε μεταφυσικό ; Κάτι είπες πριν ... δεν μας το κάνεις τάληρα να δούμε τι παίζει ;

Ελα μωρέ, πηγε κανας λιγούρης καγκουρας 30άρης, την έπεσε στη 18άρα τότε Γιωργίτσα, της πούλησε μούρη, φούμαρο και παπά, θεωρία ιστορία και υψηλά νοήματα, και παρίστανε τον Ντειβιντ κοπερφιλντ αναβοσβήνοντας λάμπες στους δρόμους τάχαμου. Θα χε και τίποτα κινκυ Σαδομαζο βίτσια, και η άλλη νόμιζε ότι βρήκε ενεργειακό βαμπίρ που της ρούφαγε την ενέργεια.
Στο τέλος αφού έκανε το κομμάτι του και τη βαρέθηκε ή βρήκε καμιά άλλη, την παράτησε, και έμεινε η Γιωργίτσα να κλαίει το Μπάμπη και να γράφει τον πόνο της, κάνοντάς τον εξαγωγή και προβολή σε όλες τις καθημερινές δραστηριότητές της...

quote:
Βαρέθηκα ρε μαλάκες ... Ούτε μια γκόμενα σοβαρή δεν υπάρχει πια στο esoterica. Παλιά είχαμε και μια galadriel - ξωτικό με μυτερά αυτιά ...

Ο λύκος κι αν εγέρασε όμως ζιπάκο μου....

quote:
τέλος πάντων..
καληνύχτα.. πέρασε το απόγευμα και έγινε νύχτα..
αφού ήταν η μία και τελευταία φορά για φέτος που έγραψες στο φόρουμ, αυτό ήταν μεγάλη τιμή για όσους έλαβαν απαντήσεις από σένα..

Θα σου δώσει και αυτόγραφο στο τέλος, περίμενε.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 09:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε κουφαλίτσα, εσύ τελείωσες την δουλειά σου (κατά πως φαίνεται) και είσαι στο πακετάρισμα για διακοπές. Γι' αυτό και ασχολείσαι με την Γιωργίτσα που δεν την λένε Γιωργίτσα. Έλα κατ' από ΄δω μεριά, και θα τα πούμε ...

Edited by - kangaro on 17/07/2018 09:24:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 09:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και φαντάσου δηλαδή ότι κάτι ταγάρια τύπου ζιπ κάποτε είχαν το θράσος να πουλάνε πνεύμα εσωτεριστικό και από κάτω να τσιμπάνε κάτι μυρωδιάδες...
Προσωπικά αδιάφορο εάν η empty space τα εννοεί ή έαν υπερβάλλει ή εάν τρολάρει. Θα δείξω 'καλή πίστη' στο ότι το εν λόγω άτομο έχει όντως τα βαριά και ασήκωτα προβλήματα που λέει ότι έχει...και προφανώς δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά τουλάχιστον θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό...

Μήπως λοιπόν ρε συ ζιπ να πήγαινες να εκτελωνίσεις καμιά γίδα καλύτερα;


Κοστ, σε τρώει ο κώλος σου για μπουρλότο!

Εκεί που είχαμε να τα λέμε με τη Γιωργίτσα λίγο, άντε και με τις φλυαρίες του χατζηχρήστου, τώρα θες εσύ με το ζιπ να το κάνετε Αρένα, και ρίχνετε φυτίλια και μπαρούτια.

Ας το ευχαριστηθούμε όσο διαρκέσει.

quote:
Όχι kost, ούτε σιγοντάρω, ούτε συμφωνώ. Μίλησα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, στην οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι απαντάτε σοβαρά. Πόσο πια "κουβέντα να γίνεται" δηλαδή;

Σοβαρά σε ποιον ρε Ηλία? Στη Γιωργίτσα ή στον ζιπ?

quote:
Διαβάζοντας την συγκεκριμένη περίπτωση είτε θα την πάρεις στα σοβαρά είτε δεν θα την πάρεις. Όπως και να έχει οφείλεις να έχεις στο μυαλό σου ότι ο εν λόγω άνθρωπος ίσως όντως να υποφέρει από κατατονία, έλλειψη ενδιαφέροντος και απόγνωση.
Όπως και να'χει, τρία-τέσσερα μέλη έγραψαν κάποια πράγματα, την εμψύχωσαν προτείνοντας κάποιες λύσεις, κριτίκαραν επίσης την αδράνεια και παραδοχή 'ήττας' που εκφράζει, ενώ επίσης δέχτηκε και καμιά-δυο ειρωνίες στα πλαίσια του θεμιτού για το ενδεχόμενο τού να κάνει attention-seeking.

Σωστό αυτό.

quote:
Η μόνη δικαιολογία του ζιπ με την 'γυναίκα μοντέλο' είναι ότι έχει τα χάλια του (κυριολεκτικά, απ'όσο θυμάμαι μοιάζει με τον άσχημο αδελφό του Σεφερλή) και γι'αυτό φαίνεται πως παίρνει κάποια ικανοποίηση να βρίζει τα μέλη του φόρουμ. Επίσης ο συγκεκριμένος πάσχει από το σύνδρομο του 'ξεπεσμένου μύστη'...είχε φτιάξει μία περσόνα παλιότερα η οποία αποδομήθηκε (ξεβρακώθηκε κοινώς), και γι'αυτό εδώ και χρόνια μπαίνει εκτοξεύοντας χολή προς άπαντες

Ωχ ωχ ωχ! Μπαμ ηκούσθη στον αέρα!

quote:
αα και δεν με λένε Γεωργία!
έτσι με βαφτίσανε εδώ στο esoterica!

Το ξέρω, γιατί εγώ έιμαι ο 'νονός' σου και σου έβγαλα αυτό το όνομα από το GAP που υιοθέτησες και το οποίο παραπέμπει στον... Γιωργάκη επειδή το να αποκαλώ κάποιον ¨"Empty-Space" ακούγεται κάπως σαν το Τζέισον-Αντιγόνη!


Η πλάκα είναι βεβαίως ο χατζηχρήστος που το πήρε στα σοβαρά!

quote:
Ο κοσμος ετσι και αλλιως Γεωργια ειναι ενα μεγαλο κολοχανιο
Εχουμε συνηθισει σε εναν τροπο ζωης που μας εχουν επιβαλει ,και τον θεωρουμε φυσιολογικο

Μικροτητες κακκια αδικιες μιζερια βλακεια κλπ


Επίσης χατζηχρήστο αδερφάκι μου, κάνε κάτι με τα empty space μεταξύ των γραμμών του κειμένου σου γιατί γράφεις 10 γραμμές και πιάνουν χώρο για 50! Συμπύκνωσέ τα λίγο...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 09:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε κουφαλίτσα, εσύ τελείωσες την δουλειά σου (κατά πως φαίνεται) και είσαι στο πακετάρισμα για διακοπές. Γι' αυτό και ασχολείσαι με την Γιωργίτσα που δεν την λένε Γιωργίτσα. Έλα κατ' από ΄δω μεριά, και θα τα πούμε ...

Ρελαξιασιόν φίλε. Διακοπεύουμε.
Αλλιώς προφανώς δεν θα υπήρχε χρόνος για Γιωργίτσες που δεν τις λένε Γιωργίτσες.

Περιμένω 2ο γύρο από τον Κοστ. Βγάλατε τα μαχαίρια.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 09:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως λοιπόν ρε συ ζιπ να πήγαινες να εκτελωνίσεις καμιά γίδα καλύτερα;

xaxaxaxa


Μαλάκες, κάτω τα χέρια από τον Ζιπ. Είναι κουλτούρα, πολιτισμός, πως το λένε !!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xaxaxaxa


Μαλάκες, κάτω τα χέρια από τον Ζιπ. Είναι κουλτούρα, πολιτισμός, πως το λένε !!


Είδες που έχει πιο πολλούς φίλους από όσους νομίζει?

Είναι η καλτ figure του Εσωτέρικα, όπως και να το κάνουμε.
Το ποπ κορν που σκάει , την ώρα που βλέπεις μια βαρετή ταινία

Το καγκουρώ που παίζει μποξ με τον Κοστ


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος τον γαμάεi τον kost ρε μαλκες δηλ. (;) Τι να κλάσει να πούμε ... (;)

(τρελή αγάπη NIKOMAXE, είσαι καλά ρε κωλόγερε ; γαμάs καθόλου ; )

Edited by - kangaro on 17/07/2018 10:16:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρελαξιασιόν φίλε. Διακοπεύουμε.
Αλλιώς προφανώς δεν θα υπήρχε χρόνος για Γιωργίτσες που δεν τις λένε Γιωργίτσες.

Μητσάρα έχω πήξει λέμε... 4000 η γαμιόλα η εφορία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μητσάρα έχω πήξει λέμε... 4000 η γαμιόλα η εφορία!

Αυτά είναι προβλήματα.
Όχι ο πρώην γκόμενος της Γιωργίτσας.
Αλλά που να καταλάβουν οι Γιωργίτσες αυτού του κόσμου ότι υπάρχουν και πραγματικά προβλήματα πέραν από τις "μεταφυσικές" τους ανησυχίες.

Βεβαίως μαλακία μας κι εμάς, που δεν γίναμε "ψυχολόγοι",
να τα παίρνουμε από τις Γιωργίτσες μέχρι να βρουν τον εαυτό τους και την "ελευθερία" τους.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελα μωρέ, πηγε κανας λιγούρης καγκουρας 30άρης, την έπεσε στη 18άρα τότε Γιωργίτσα, της πούλησε μούρη, φούμαρο και παπά, θεωρία ιστορία και υψηλά νοήματα, και παρίστανε τον Ντειβιντ κοπερφιλντ αναβοσβήνοντας λάμπες στους δρόμους τάχαμου. Θα χε και τίποτα κινκυ Σαδομαζο βίτσια, και η άλλη νόμιζε ότι βρήκε ενεργειακό βαμπίρ που της ρούφαγε την ενέργεια.
Στο τέλος αφού έκανε το κομμάτι του και τη βαρέθηκε ή βρήκε καμιά άλλη, την παράτησε, και έμεινε η Γιωργίτσα να κλαίει το Μπάμπη και να γράφει τον πόνο της, κάνοντάς τον εξαγωγή και προβολή σε όλες τις καθημερινές δραστηριότητές της...

Φίλε, ξε'ς πόσες έχω γνωρίσει τέτοιες παλιά ; Πφφφ ... πολλές ρε φίλε. Θυμάμαι ήταν μία στην Αθήνα που ρε παιδί μου, καθόμασταν τώρα να πιούμε καφέ, έτσι ; Νόμιζε πως τριγύρω της την παρακολούθούσε ο πρώην της. Αυτός το έπαιζε μάγος κι έτσι ... της είχε φυτέψει στο κεφάλι πως ήταν master, ο Γκάνταλφ ρε παιδί μου, κι αυτή νόμιζε πως ήταν παντού αυτός και φίλε ... έτρεμε το άτομο. Στην κυριολεξία, δεν κάνω πλάκα. Το άτομο, έτρεμε, την έπιανε τρέμουλο. Ε, μετά από κουβέντα, παρέα, πήγαμε και για μπάνιο μια μέρα, ήπιαμε και λίγο, μετά την είδα ... έστρωσε. Τώρα δεν ξέρω τι κάνει - καλή της ώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βεβαίως μαλακία μας κι εμάς, που δεν γίναμε "ψυχολόγοι",
να τα παίρνουμε από τις Γιωργίτσες μέχρι να βρουν τον εαυτό τους και την "ελευθερία" τους.

Φίλε ειλικρινά, εγώ θα είχα βγάλει πολλά λεφτά! Πολλά λεφτά όμως. Δηλ. αν από κάθε τέτοια τύπισσα που ασχολήθηκα - χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο έτσι ; Παρέα μόνο, βόλτα, φαγητό και άκουγα μόνο τους καημούς και τα ντέρτια τους, 'ντάξει, ήταν λίγο πυροβολημένα τα άτομα, γιατί τώρα ας πούμε η άλλη πίστευε πως ήταν ξωτικό, 'ντάξει, λες (χαχαχα) 'ντάξει, ξωτικό εσύ, αστροναύτης εγώ - ζητούσα λεφτά, φίλε ... μια πολυκατοικία θα είχα. Χωρίς πλάκα. Πω πω φίλε, τι σπορ κι αυτό ε ; Αλλά πιτσιρικάδες ήμασταν, χρόνο είχαμε, υπομονή είχαμε ... να ακούς τώρα τον άλλον να σου λέει για διάφορα ... πφφφ ... πω, πωω ρε φίλε, μεταφυσικές παρουσίες στο δωμάτιο λέει, μια φορά μαγείρευε λέει και της έπιασε την κουτάλα και την έριξε κάτω, της άναβε ξέρω 'γω τα μάτια της κουζίνας και τέτοια ... και να μην ξε'ς τι να κάνεις ... να γελάσεις ; να κλάψεις ; να της ρίξεις καμιά σφαλιάρα να συνέλθει ; πω, πωωω φίλε ... μαρτύριο. Την έλεγα "πιες τον καφέ σου ρε". Μου έλεγε "δεν αισθάνομαι το χέρι μου!". "Ρε, πιες τον καφέ σου, μη με τρελαίνεις ! Έλα, πιάσε το δικό μου. Τώρα, το αισθάνεσαι ;", "Ναι ... ", χαχαχαχα! Δηλ. ρε φίλε .... τρέλα! Τρέλα!

Edited by - kangaro on 17/07/2018 10:48:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 10:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πεις ρε φίλε ... τι να πεις ...

Να πάρε παράδειγμα, Γιωργίτσα ... λέει η Γιωργίτσα "γιατί να μην είμαστε", λέει "superman" ; Τώρα, όταν ας πούμε βγεις με την Γιωργίτσα που δεν την λένε Γιωργίτσα και με την x Γιωργίτσα, και πας για καφέ, έτσι ; και σε ρωτήσει αυτό και το εννοεί, έτσι ; δεν κάνει πλάκα δηλ ... θέλει να μάθει γιατί δεν γεννιόμαστε superman ... πραγματικά φίλε θέλει να μάθει, απορία έχει ... φίλε, ΤΙ θα κάνεις ; τώρα μιλάω, όχι παλιά. Τώρα, με 2-3 κουτσούβελα στην πλάτη σου, μια γυναίκα και ένα σωρό υποχρεώσεις. Φίλε, δεν θα κάψεις τα λάστιχά σου ; Δηλ. δεν θα αφήσεις μόνο μια ροδιά στον δρόμο ; Φίλε, εγώ όχι τα λάστιχα θα κάψω, πω, πωω ... θα εξατμιστώ να πούμε ... θα γίνω σκόνη, αέρας, μικροσωματίδιο ... αόρατος θα γίνω ... θα την πω "κάτσε μισό λεπτό, μην φύγεις, πάω για τσιγάρα κι έρχομαι ..."

Δηλ. ρε Μήτσο, δες τώρα απορία :

quote:
πχ αν εγώ επιχειρήσω να πηδήξω απ' το μπαλκόνι, θα σπάσω τα κόκκαλά μου..[ πάλι καλά που το καταλαβαίνει αυτό δηλ. ... ] Γιατί να μην είμαι σούπερμαν?

Πφφφ .... φίλε ... μια σκόν' ... που λένε και στο χωριό της γυναίκας μου. Μια σκόν' ...

Και κάθεσαι τώρα εσύ και της εξηγείς. Πω, πω φίλε, κουράζομαι μόνο που το σκέφτομαι ρε φίλε .... Έχεις πάει για καφέ, να χαλαρώσεις δηλ. ρε παιδί μου, να πιεις το καφεδάκι σου, να πεις καμιά μαλακία, πω, πω φίλε και φεύγεις απ' τον καφέ ... ράκος, σαν να όργωσες 15 στρέμματα χωράφι να πούμε ... γυρνάς σπίτι και θες οπωσδήποτε μπάνιο. Νερό! Να ξεπλύνεις ότι δηλ. γαμημένo αρνητικό σπόρι έπεσε πάνω σου. Φίλε, ειλικρινά ... μπορείς να συναναστραφείς με έναν τέτοιο άνθρωπο ;

Edited by - kangaro on 17/07/2018 11:11:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είπα να σας αφήσω να συνεχίσετε να παίζετε ρακέτες μιας και δεν χάνετε και καμία μπαλιά αλλά θα μπω στη μέση και θα σας χαλάσω για λίγο το παιχνίδι.

Πρώτον, τα κουτσούβελα και η γυναίκα δεν είναι μπαγκάζια που τα φορτώνουμε στην πλάτη μας και πάμε.
Είναι άνθρωποι! δεν είναι υποχρεώσεις.

Δεύτερον, τα κουτσούβελα και η γυναίκα είναι επιλογές που έχουμε κάνει στη ζωή.
Ασφαλώς και αν έχεις παιδιά πρέπει να τρέχεις συνέχεια πίσω από ευθύνες και υποχρεώσεις αλλά δεν σου' βαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό για να τα κάνεις.
Οπότε εδώ ταιριάζει το "σ..άσε και κολύμπα."

Και αν εγώ παραπονιέμαι που γεννήθηκα και που δεν έπρεπε γιατί δεν το διάλεξα και τι θέλω εγώ εδώ και τι κάνω στη ζωή και δεν έχω φύγει ακόμα, δεν διαφέρω και πολύ από εσάς που εκτός απ' τον εαυτό σας έχετε επιλέξει να δημιουργήσετε επιπλέον προβλήματα και τρέχετε από πίσω σαν το Βέγγο.

Ίσως όμως να λύσατε γρήγορα το θέμα "εαυτός" και να θέλατε να ασχοληθείτε και με κανάν άλλον πέρα απ' την πάρτη σας αλλά και πάλι αν ήταν αυτό γνήσιο και ειλικρινές, αυτή η πρόθεση βοήθειας, θα στρεφόσασταν προς ανθρώπους που ήδη υπάρχουν στη ζωή και δεν θα δημιουργούσατε καινούργιες επιβαρύνσεις..

Και αν έχω τώρα κάποιες πολυτέλειες όπως να μπορώ να μην κάνω τίποτα, να μην δουλεύω, να σκοτώνω την ώρα μου εδώ μέσα, αυτό οφείλεται και στους γονείς μου που με φροντίζουν ακόμα βέβαια, αλλά και στο ότι δεν έχω επιλέξει να δημιουργήσω πρόσθετα προβλήματα.
Και καλώς γιατί δεν είμαι ικανή να σηκώσω ούτε τον εαυτό μου πόσο μάλλον και κάποιον άλλον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου ρε κοπελιά μου ;

Κατ' αρχήν, μίλα ξεκάθαρα : Πες "παίδες, έχω αυτό το πρόβλημα, είμαι μόνη, είμαι απελπισμένη, είμαι - ξέρω 'γω - χαμένη, μπερδεμένη, μαγέμενη ξέρω 'γω, θέλω δάσκαλο, θέλω γκόμενο". Πες επακριβώς τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις. Το να κουβεντιάζουμε γενικά και αόριστα, μπας και πιάσεις κάτι που σε συμφέρει και το οικειοποιηθείς, δεν οφελεί. Πες τι πρόβλημα έχεις. Ξέρεις κατ' αρχήν, ποιο είναι το πρόβλημά σου ; Είσαι ας πούμε νοητικά εντάξει ή έχεις κάποιο πρόβλημα ; Επίσης, είσαι διατεθημένη να ακούσεις ; Ήρθες ας πούμε εδώ να μάθεις ή να μας μάθεις ; Τι από τα δύο ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να πεις ρε φίλε ... τι να πεις ...
Να πάρε παράδειγμα, Γιωργίτσα ... λέει η Γιωργίτσα "γιατί να μην είμαστε", λέει "superman" ;

To πρόβλημα δεν είναι να θέλει κάποιος να είναι σούπερ μαν ή σπορτ-μπίλης ή σουπερ γιαγιά ξερωγω....

Το πρόβλημα είναι να το βλέπει αυτό ως "στέρηση ελευθερίας" ή ως αδυναμία να σώσει εαυτόν και αλλήλους.

Και εκεί αρχίζει το ψυχολογικοτέτοιο μπουρδούκλωμα.

Υπό τη δοσμένη Φύση, τον κόσμο μας, το σώμα μας και τις ανάγκες μας, υπάρχουν και μερικές "σταθερές".
Δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα σχετικά και υπερβατικά.
Ε, τώρα βέβαια για τη Γιωργίτσα είναι ψιλά γράμματα αυτά.
Αυτή θέλει να μπορεί να πηδήξει από το μπαλκόνι του 5ου ορόφου και να είναι σαν να κάνει παρκούρ, να βγαίνει αλώβητη μετά από 3 κωλοτούμπες στον αέρα.
Θέλει να μην έχει ανάγκη το φαϊ, ούτε τα λεφτά για να το αγοράσει, ούτε τη δουλειά για να βγάλει τα λεφτά, και πάει λέγοντας.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως όμως να λύσατε γρήγορα το θέμα "εαυτός" και να θέλατε να ασχοληθείτε και με κανάν άλλον πέρα απ' την πάρτη σας αλλά και πάλι αν ήταν αυτό γνήσιο και ειλικρινές, αυτή η πρόθεση βοήθειας, θα στρεφόσασταν προς ανθρώπους που ήδη υπάρχουν στη ζωή και δεν θα δημιουργούσατε καινούργιες επιβαρύνσεις..

Τίποτε δεν λύσαμε ρε. Απλοί άνθρωποι είμαστε. Μπορείς να γίνεις κι εσύ ένας απλός άνθρωπος ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσίμπησε ο λούλης, και πόνεσε μαζί...μα δεν φταίω εγώ που είσαι καράφλας και άσχημος...ούτε φταίω που σού έχουν μείνει τόσα απωθημένα από το φόρουμ!

Ε όχι και άνεργος, έρευνα επί πληρωμή κάνω (ευτυχώς ξέφυγα από το 9-5).

'Μπαίνουμε στον Υδροχόο και θα ανάψουνε φωτιές' είχε γράψει κάποτε ο Ρασούλης...πέρασες και δεν ακούμπησες....και σιγά μην κάτσουμε να σού εξηγήσουμε τελευταίε για τα Αρχέτυπα και τους Αιώνες που λέγανε και οι παλαιοί...

Δηλαδή κοίτα εδώ τι συμβαίνει: Άνθρωποι ακομπλεξάριστοι σαν τον Ρασούλη έχουν πάντα μία κουβέντα να πουν ακόμα και με κάτι καραγκιοζάκια σαν κι εσένα...έλα όμως που τα καραγκιοζάκια παθαίνουν ταύτιση με τους ήρωες τους και αυτοχρίζονται μαθητές και ακόλουθοι...Προς τα πού να μουτζώσω από εδώ που είμαι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή θέλει να μπορεί να πηδήξει από το μπαλκόνι του 5ου ορόφου και να είναι σαν να κάνει παρκούρ, να βγαίνει αλώβητη μετά από 3 κωλοτούμπες στον αέρα.
Θέλει να μην έχει ανάγκη το φαϊ, ούτε τα λεφτά για να το αγοράσει, ούτε τη δουλειά για να βγάλει τα λεφτά, και πάει λέγοντας.

Ε, ντάξει, τέτοια θέλει ; E, ντάξει, τι να πω ... Και μου λες μετά να μιλήσω μπας και βοηθηθεί ; Απο ποιον ; Απο μένα ; Εγώ δεν θα την πω "μη πηδάς!", θα την πω "κάνε ότι γουστάρεις, θες να πηδήξεις ; πήδα! τι με νοιάζει ;".

Ρε φίλε, να σου πω κάτι ; Κατ' αρχήν είμαι σίγουρος ότι αυτά που συζητάει εδώ, δεν τα συζητάει στο οικογενειακό της περιβάλλον. Γιατί στο οικογενειακό της περιβάλλον, αν τα ακούσουν αυτά, θα την μπουζουριάσουν και θα την τιγκάρουν στα ηρεμιστικά. Συνεπώς εδώ, το κοριτσάκι βρίσκει κοινό και αναγνώστες - κι αυτοί πυροβολημένοι - για να ... "κουβεντιάσει". Όλοι οι πυροβολημένοι εδώ μαζεμένοι ας πούμε, ε, κάποιος θα ανοίξει κουβέντα μαζί της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 11:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Και αν εγώ παραπονιέμαι που γεννήθηκα και που δεν έπρεπε γιατί δεν το διάλεξα και τι θέλω εγώ εδώ και τι κάνω στη ζωή και δεν έχω φύγει ακόμα, δεν διαφέρω και πολύ από εσάς που εκτός απ' τον εαυτό σας έχετε επιλέξει να δημιουργήσετε επιπλέον προβλήματα και τρέχετε από πίσω σαν το Βέγγο.

Γιωργίτσα είπαμε παρ'το αλλιώς.

Καμία σχέση εσύ με μας. Με μένα τουλάχιστον.
Εγώ δεν δημιούργησα πρόβλημα ποτέ στον εαυτό μου και ούτε σκοπεύω να το κάνω.
Ό,τι πρόβλημα και όσα προβλήματα κατά καιρούς είχα
μου τα δημιουργούσαν άλλοι/τρίτοι. Άνθρωποι και καταστάσεις έξω και πέρα από μένα που δεν μπορούσα φυσικά να ελέγξω και δεν γίνεται ούτε χρειάζεται κιόλας.

Αλλά κοίτα τη 'μαγική' συνταγή: Παρά το ότι ζούμε όπως είπαμε σε κόσμο προβλημάτων προσπαθούσα με οποιοδήποτε πρόσφορο και λογικό τρόπο να τα αντιμετωπίζω , να τα αποφευγω, να τα παραμερίζω, να τα λύνω ή να...τα στέλνω στο διάολο, ώστε όσο και όπως μπορώ να κάνω τη ζωή μου όπως τη θέλω και τη φαντάζομαι, με τις επιλογές μου κλπ.

Εσύ απεναντίας το γυρνάς σε Ξανθόπουλο και Μάρθα Βούρτση,
και λες κακούργα ζωή και κακούργα κενωνία γιατί να γεννηθώ και τί κάνω εδώ πέρα.

Αυτό κοριτσάρα είναι ΥΒΡΙΣ απέναντι σε ό,τι Θεό πιστεύεις ή δεν πιστεύεις, στη Συμπαντική ολότητα, στους γονείς σου και στην ίδια την έννοια της Ζωής!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy