ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Δωμάτιο 1408
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Έκανα μια μικρή έρευνα βάση της ομόνυμης ταινίας και ανακάλυψα κάτι ενδιαφέρον.

Το ξενοδοχείο που γυρίστηκε η ταινία δεν λέγεται Dolphin αλλά Roosevelt, είναι στο Μανχάταν της Νέας Υόρκης ΟΧΙ στην οδό που αναφέρεται στην ταινία αλλά πλησίον.

Το δωμάτιο όντως υπάρχει, δεν λέγεται 1408 αλλά η διεύθυνση του ξενοδοχείου αρνείται να δώσει το πραγμματικό νούμερο.

Το δωμάτιο δεν χρισημοποιείται και όντως σε αυτό έχουν αναφερθεί αυτοί οι θάνατοι που περιγράφονται στο φιλμ.

Το δωμάτιο αυτό είναι στη γνώση της αστυνομίας η οποία το επισκέπτεται για κάποιες έρευνες, χωρίς ποτέ να βγάλει συμπέρασμα για το πως αυτοί οι θάνατοι προέκυψαν.

Βασικά το περίεργο, είναι πως 32 θάνατοι έγιναν απο καρδιακή ανακοπή.

Σε αυτό το σημείο θέλω να πω οτι πριν καιρό είχα διαβάσει σε ένα αμερικάνικο φόρουμ για μια υπόθεση νοσοκόμας η οποία δολοφονούσε ασθενείς του Νοσοκομείου με επινεφρίνη που έβαζε στον ορό τους.
Για όσους δεν γνωρίζουν η επινεφρίνη ή αλλιώς αδρεναλίνη είναι φυσικό υγρό του σώματος που η ποσότητα ελέγχει τους παλμούς της καρδιάς.
Εν ολίγοις, ο ιατροδικαστής δεν είναι σε θέση να διαπιστώσει δηλητηρίαση απο επινεφρίνη εκτός εάν υποψιαστεί κάτι τέτοιο και σε πολύ γρήγορο χρόνο κάνει πάρα πολύ εξειδικευμένη εξέταση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πίσω απο το στοιχειωμένο δωμάτιο κρύβεται όντως μια δαιμονική δύναμη ή ένα μπουκάλι ποτού το οποίο είχε μέσα επινεφρίνη και δινόταν απο κάποιον που ήθελε να κάνει το Ξενοδοχείο διάσημο φέρετρο.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 20:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά. Είναι σημαντικό σε τέτοια θέματα να μπορεί να επιβεβαιωθεί η εγκυρότητα των αναφορών διότι υπάρχει το ενδεχόμενο να έχουν συσσωρευτεί αβάσιμες φήμες που διαδίδονταν από στόμα σε στόμα και έφτασαν να θεωρούνται "γεγονότα".

Ειδικά στο θέμα της επινεφρίνης πιστεύω ότι για τόσες πολλές περιπτώσεις υποτιθέμενων θανάτων όλο και κάτι συγκεκριμένο θα είχε έρθει στην επιφάνεια από τις Αρχές αφού η συχνότητά τους θα τους καθιστούσε "ύποπτους".

Επίσης με μια πολύ σύντομη ματιά βρήκα ότι η ιδέα του μυθιστορήματος του Stephen King και κατόπιν της ταινίας 1408 που βασίστηκε στο μυθιστόρημα, ενδέχεται να προήλθε από παράξενα περιστατικά μεταφυσικού χαρακτήρα στο ξενοδοχείο Del Coronado στην Καλιφόρνια. Με λίγα λόγια μια κοπέλα που ήταν έγκυος αυτοκτόνησε εκεί και στη συνέχεια υποστηρίζεται ότι παρατηρήθηκαν αλλόκοτα μεταφυσικά φαινόμενα στο δωμάτιο που διέμενε(το 302). Κάτι ανάλογο λέγεται ότι έγινε και στο δωμάτιο 3502.

Περισσότερα εδώ:
http://www.thecabinet.com/darkdestinations/location.php?sub_id=dark_destinations&letter=h&location_id=hotel_del_coronado

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 02:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Agnostic:

quote:
Εμένα μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά.

Βασικά κι' εγώ δεν πείθωμαι τόσο εύκολα, ειδικά στην περίπτωση της τρελής νοσοκόμας άργησα πολύ για να δεχτώ το οτι η γυναίκα αυτή είχε "ξεφύγει" τελείως.
Βέβαια η αστυνομία δεν είναι "βλαμένη", τη μάζεψε γιατί την υποπτεύθηκε αλλά αν η κυρία αυτή δεν έσπαγε τη σιωπή της, στοιχεία κατηγορίας δεν μπορούσαν να βρεθούν καθώς η επινεφρίνη αποσυντίθεται τελείως μέσα σε 17 ώρες μετά το θάνατο.

Βασικά ξέρω τι θα πεις, "Ρε κλειδαρά εσύ τι το ψάχνεις το θέμα, μήπως είσαι κι΄εσύ κανά επικίνδυνο άτομο"?

Όχι φίλε, θα σου πω τι έπαιξε για να μη νομίζεις οτι κάτι δεν πάει καλά με μένα.
Κάποτε έκανα ένα χειρουργείο και κόντεψα να "φύγω" απο τη νάρκωση που μου δώσανε.
Μετά απο μια εβδομάδα νοσηλείας για να συνέλθω, γύρισα σπίτι και αποφάσισα να το ψάξω πολύ βαθυά.
Έτσι άρχισα να αγοράζω ιατρικά βιβλία με τον Τόνο απο ένα μαγαζί που είναι στη γειτονιά μου και ειδικεύεται σ' αυτό.

Και επειδή οι φίλοι μου με λένε "σφουγγάρι" στο θέμα της μάθησης, έτσι κατέχω αυτές τις γνώσεις και σε πληροφορώ οτι η αναίσθητη αναισθησιολόγος με νάρκωσε με Πανκουρόνιο.
Ναι ρε φίλε, αυτό που έχουν για τους θανατοποινήτες και τα ζώα που τους κάνουν ευθανασία, καλά λένε μην μπλέξεις με γιατρούς και δικηγόρους.
Αν ποτέ χρειαστείς χειρουργείο, ζήτα τους Πεντοθάλη ή αν το αντέχει η τσέπη σου Τριοπεντάλη, μην τους αφήσεις να σε ξεπετάξουν.

Τέλος θέλω να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy