ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΟΡΓΟΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ΒΕΤΑ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 22:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας ειμαι νεο μελος. θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο μελος που εχει κανει οργονοθεραπεια; Και ποιες οι εντυπωσεις του; Προσωπικα ξεκινησα οργονοθεραπεια γιατι πασχω απο συστηματικο ερυθηματωδη λυκο και εμαθα πως βοηθαει στα αυτοανοσα.Προς το παρον αυτο που κανω με την ψυχιατρο ειναι συζητηση σαν ψυχοθεραπεια.Ευχαριστω . Περιμενω τις εμπειριες σας.

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2014, 10:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας ειμαι νεο μελος. θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο μελος που εχει κανει οργονοθεραπεια; Και ποιες οι εντυπωσεις του; Προσωπικα ξεκινησα οργονοθεραπεια γιατι πασχω απο συστηματικο ερυθηματωδη λυκο και εμαθα πως βοηθαει στα αυτοανοσα.Προς το παρον αυτο που κανω με την ψυχιατρο ειναι συζητηση σαν ψυχοθεραπεια.Ευχαριστω . Περιμενω τις εμπειριες σας.



Τι σχέση έχει η οργονοθεραπεία με την ψυχίατρο και ο λύκος με ψυχοθεραπεία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2014, 10:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει σχέση. Για όλα τα αυτοάνοσα υπάρχει ψυχολογικός συσχετισμός, και μάλλον η φίλη ψάχνεται και σε εναλλακτική ιατρική ταυτόχρονα -φαντάζομαι- με την κλασσική ιατρική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2014, 11:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχει σχέση. Για όλα τα αυτοάνοσα υπάρχει ψυχολογικός συσχετισμός, και μάλλον η φίλη ψάχνεται και σε εναλλακτική ιατρική ταυτόχρονα -φαντάζομαι- με την κλασσική ιατρική.



Όπως το γράφει μοιάζει να λέει ότι η ψυχίατρος θα της κάνει την οργονοθεραπεία (για το λύκο) αλλά δεν έχουν φτάσει εκεί ακόμα προηγείται ψυχοθεραπεία - που όμως κάτι δέν πάει καλά εδώ. Για το λύκο δεν πας σε ψυχίατρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2014, 13:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον ψυχίατρο μπορείς να πας για υποστηρικτική/σμπληρωματική θεραπεία, παράλληλα με την ιατρική. Δεν είναι λίγοι αυτοί που βυθίζονται σε κατάθλιψη, μόλις μάθουν οτι έχουν κάτι αντίστοιχο. Πιθανόν δε ο ψυχίατρος να εξασκεί παράλληλα με την ψυχιατρική/ψυχναλυτική και κάποια εναλλακτική ιατρική. Μόνο κακό δεν κάνει, αρκεί να έχεις πέσει σε άνθρωπο που ξέρει τι κάνει και να μην αυτοσχεδιάζει επάνω σου. Πιστεύω οτι με αυτήν τη λογική και η φίλη απευθύνθηκε σε εμάς.

ps Κάποτε πήγα και έκανα μια πολύ απλή εξέταση αίματος, επειδή είχα βγάλει μια αλλεργία στο πρόσωπο. Η εξέταση λέγεται ΑΝΑ, αντιπυρηνικών αντισωμάτων. Οποιος ξέρει, θα εχει καταλάβει τι σκέψεις έκανα μέχρι να μάθω οτι έχω απλά μια αλλεργία (στο γάλα).

Edited by - Heretic on 14/02/2014 13:44:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 19:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον εγω περι οργονοθεραπειας δεν γνωριζω και πολλα πραγματα ,μονο λιγη θεωρια, χωρις να εχω προσωπικα βιωματα πανω σε αυτο !!


Ισως και να εχει αποτελεσματα επειδη διαπραγματευεται την υγιεια μεσω χειρισμου της ενεργειας


Πιστευω οτι τιποτα δεν θα καταφερεις ομως, αν δεν αντιμετωπισεις ολιστικα την κατασταση

Και ολιστικα ενοω ψυχολογια, διατροφη , ασκηση συνηθειες και γενικοτερα τροπος ζωης και υπαρξης


Η ζωη μας εχει τελειως απο αυτο που θα επρεπε να ειναι


Εμεις καλουμαστε να βρουμε παλι το manual του οργανισμου μας

Μπορω να σου πω καποια πραγματα για τις χρονιες ασθενειες μιας και εχω ιδιαν εμπειρια απο δαυτες


Κατ αρχην θεωρω [συμφωνα με την δικη μου εμπειρια] οτι μια χρονια ασθενεια δεν ειναι δυνατον να φυγει τελειως απο την ζωη μας την στιγμη που εχει κανει την εμφανιση της


Ειναι ομως πολυ προσιτο να ενοχλει απο ελαχιστα μεχρι και καθολου , εως οτου καποια -ο λαθη η παραλειψεις την φερουν ξανα στην επιφανεια

Λαθη και παραλειψεις που αφορουν διατροφη και τροπο ζωης γενικοτερα


Αρα αυτο που εγω σου συνιστω [και που θα επρεπε να το κανουν ολοι ειναι να εκπεδευτεις στο πως να μην κανεις λαθη και παραλειψεις ,να καθαρισεις τον οργανισμο σου απο τις τοξινες ,και μετα να κρατας ενα επιπεδο υγιειας ,οντας παντα σε εγρηγορση

Να θυμασαι επισης οτι οι χρονιες αρρωστιες σχετιζονται αμεσα με το πεπτικο συστημα ,που αρχιζει απο το στομα και καταληγει στο τελος του παχεως εντερου


Αυτο γινεται επειδη ,εδω παιζεται ολο το παιχνιδι με την πεψη- προσληψη θρεπτικων ουσιων , αλλα και με την απεκριση


Αρα οτιδηποτε αφορα την ευρυθμη λειτουργια του πεπτικου ειναι ζωτικης σημασιας


Σου προτεινω βεβαια εναν διαφορετικο τροπο ζωης και σκεψης ομως δεν εχουμε και πολλες επιλογες !!

Και αν και δεν συμφωνω καθολου με τις πρακτικες αντιμετωπισης της κλασσικης ιατρικης δεν θα σου πω να την αποφυγεις ,τουλαχιστον οσο δεν θα εχεις την δυναμη να αντιμετωπισης την ασθενεια σου με τις γνωσεις και την εκπεδευση σου


Κατα τα αλλα κυκλοφορουν στο εμποριο πληθωρα βιβλιων μεσω των οποιων μπορεις να εκπεδευτεις

Βιβλια ''ΑΦΑΡΜΑΚΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ''

Μαλιστα απο τις εκδοσεις ''ΔΙΟΠΤΡΑ ''κυκλοφορει καποιο βιβλιο που αναφερεται στο δικο σου προβλημα


Οπως σου ειπα ομως θα ηταν πολυ χρησιμο να εκπεδευτεις γενικα

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 10:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στον ψυχίατρο μπορείς να πας για υποστηρικτική/σμπληρωματική θεραπεία, παράλληλα με την ιατρική. Δεν είναι λίγοι αυτοί που βυθίζονται σε κατάθλιψη, μόλις μάθουν οτι έχουν κάτι αντίστοιχο. Πιθανόν δε ο ψυχίατρος να εξασκεί παράλληλα με την ψυχιατρική/ψυχναλυτική και κάποια εναλλακτική ιατρική. Μόνο κακό δεν κάνει, αρκεί να έχεις πέσει σε άνθρωπο που ξέρει τι κάνει και να μην αυτοσχεδιάζει επάνω σου. Πιστεύω οτι με αυτήν τη λογική και η φίλη απευθύνθηκε σε εμάς.

ps Κάποτε πήγα και έκανα μια πολύ απλή εξέταση αίματος, επειδή είχα βγάλει μια αλλεργία στο πρόσωπο. Η εξέταση λέγεται ΑΝΑ, αντιπυρηνικών αντισωμάτων. Οποιος ξέρει, θα εχει καταλάβει τι σκέψεις έκανα μέχρι να μάθω οτι έχω απλά μια αλλεργία (στο γάλα).

Edited by - Heretic on 14/02/2014 13:44:38


Δικαιολογείς τις αδυναμίες του ποστ αλλά εγώ θα ήθελα το μέλος που έκανε το ποστ να αιτιολογήσει αυτά που έγραψε όχι (πιθανές) δικαιολογίες από τρίτους - εκτός κι αν ξέρεις την περίπτωση,...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 16:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς η φίλη που έκανε την αρχική δημοσίευση δεν ενδιαφέρεται για το θέμα αυτό, οπότε δεν βλέπω τον λόγο και να συνεχίζουμε τα σχόλια. Δεν έχω ιδέα για το θέμα της πέρα από την αρχική δημοσίευση, αλλά έχω καλή εμπειρία από φίλους και γνωστούς (επαγγελματίες και ασθενείς) από παρόμοια θέματα, γι αυτό και αναφέρθηκα σε αυτά. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω την λογική να βγω και να πετάξω μια ερώτηση χωρίς να ασχοληθώ για την συνέχεια. Ίσως είναι η λογική να κάνω την δουλειά μου απλά και τίποτε άλλο...

Edited by - Heretic on 17/02/2014 16:45:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy