ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών Νο.2 (Ας πλακωθούμε λιγάκι!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 15:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To παρόν θέμα μπορεί να φιλοξενήσει διαφορές εκτεταμένες, ενίοτε προσωπικού χαρακτήρα, διενέξεις, παράπονα, προσπάθειες περισσότερο (ή λιγότερο...) ειρηνικής επίλυσης διαφόρων ζητημάτων που έχουν προκύψει στις συζητήσεις της ενότητας .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-., κ.ο.κ. με σκοπό να εκφράζονται μεν τα θέματα αυτά (όπου χρειάζεται κι όπου πραγματικά υπάρχουν) και να μην καταστρέφουν τη ροή θεμάτων.

To παρόν θέμα δεν μπορεί να φιλοξενήσει αποκλειστικά την "προσωπική σταυροφορία" κάποιου μέλους, οπότε συνιστούμε προσοχή και μέτρο στη χρήση του.

Καλή σας... διασκέδαση!!


Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 16:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστούμε για τις ευχές σας αγαπητή Αμαλία..

quote:
Italos και εσείς οι άλλοι χριστιανοί μην προσπαθείτε να με κολλήσετε στην γωνία και να με απομονώσετε από την κοινωνία. Το έχω κάνει ήδη μόνος μου γιατί σιχαίνομαι αυτήν την υποκριτική σας κοινωνία.

Δεν θέλω να ανήκω σε καμμιά λέρα οργάνωση συμφερόντων είτε αυτή αποκαλείται χριστιανική είτε εθνική είτε παγανιστική.

Μην ξεχάσετε να κομπάζετε τώρα για τους συγγενείς σας χριστιανούς που είναι υπεράγιοι, και το πόσο μεμονωμένα τρολλ δυσφημούν τον Χριστιανισμό.

Και επίσης μην ξεχάσεις να συμβουλεύεσαι τους σοφούς με το στυλάκι "γαμάουα" που παθαίνουν κρίση αν αμφισβητήσεις τον νοητικό τους αυνανισμό. Να τους ακους με προσοχή, φόβο, ευλάβεια και υποτακτικότητα.


Συμφωνα με τα παραπάνω

α) Είμαι κλικάκιας γιατί προσπαθώ να σε απομονώσω από την κοινωνία
β)Είμαι υποκριτής, προοθώντας την υποκριτική κοινωνία στην οποία ζω
γ)Κομπάζω για τους υπεράγιους συγγενείς μου
δ)Σε λέω τρολλ, έτσι απλά
ε) είμαι χέστης, υποτακτικός, και ακούω τους ανωτέρους μου με ευλάβεια.

Μπορείς φίλε μου να τα τεκμηριώσεις αυτά σε παρακαλώ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 16:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αψογη η Αμαλία!

killuminati

quote:
είτε εθνική είτε παγανιστική.
Μπορείς να μου πεις την διαφορά;

Edited by - Αίολος on 27/04/2014 17:02:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 16:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θες να δώσω τα quote και να τεκμηριώσω τις επιθέσεις σου, αλλά δεν προτιμάς καλύτερα αντικειμενική συζήτηση;

Προχωράω σε αντικειμενικό σχολιασμό ενός quote σου, και μου λες αν θες να τεκμηριώσω τα προηγούμενα.


quote:
Ας είμαστε ενήλικες, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται μεταξύ μας να συμφωνήσουμε σε όλα, γιατί δεν είμαστε το ίδιο άτομο. Μέσα από μια διαφωνία όμως , σε κατάθεση ΑΠΟΨΕΩΝ, μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα, να αποκτήσουμε καινούργιες ιδέες, να βάλουμε στην άκρη του απόλυτου μυαλού μας και κάτι, να τσακωθούμε και λίγο βρε αδερφέ, σε λογικά πλαίσια όταν απειλείται το μονάκριβο εγώ μας... και γω τέτοιος ειμαι, μην κοιτάτε που κάνω το χαδιάρη.. κατά βάθος έχω δίκιο..
Προσπαθώ όμως να ακούω τον άλλον, όταν έχει κάτι να μου πει. Μπορεί να χει και δίκιο. Ο χρόνος θα δείξει.

Και καμιά φορά, σε έκλαμψη, μπορεί να μας έρθει μια επιφοίτηση, ένα συμπέρασμα, που θα μας ανοίξει άπαντες λίγο περισσότερο τα γκαβά μας, που θα μας κάνει λίγο πιο συνειδητούς. Σε αυτές τις λεγόμενες εν τέλει γαμάτες φιλοσοφικές συζητήσεις. Για αυτές είμαι εδώ και ξοδεύω ενέργεια. Για τη μία στις 10.


Είδες να υπάρχει διάθεση συζήτησης με τα άτομα που κατηγόρησα για προσβλητικές επιθέσεις; Πότε συζήτησα με αυτούς; Ποτέ. Από την αρχή υπήρχε προκατάληψη και ειρωνεία. Προυπήρχε δηλαδή μια εγκατεστημένη ολιγαρχία σκέψης που έπρεπε να δεχθείς για να συμμετέχεις σε διάλογο, αλλιώς απορρίπτεσαι ως διανοητικά κατώτερος. O Panpam που δεν έχει βρίσει κανένα και φαίνεται γεμάτος όρεξη για συζήτηση, γιατί έλαβε τα ίδια αρνητικά σχόλια από αυτούς;

Ναι, και εμένα μου αρέσει η συζήτηση, να μαθαίνω και δεν έχω πρόβλημα με την διαφωνία. Όμως όχι δεν θέλω να τσακωθώ, γιατί αυτό σημαίνει πως θέλω να επιβάλλω την γνώμη μου. Άλλο τώρα να επιμείνω έτσι ώστε ο συνομιλητής να καταλάβει καλύτερα τί θέλω να πω. Εγώ δεν ήρθα εδώ για να την πω σε κανένα, απλώς να συζητήσω. Δεν ήρθα για να αποδείξω και να επιβάλλω κάποια αλήθεια.


Δες το τελευταίο μύνημα ενός από αυτούς, του Νικόμαχου. Δες πως εμμένει σε λέξεις όπως "σκαλοπάτια" και στο ανώτερος/κατώτερος. Είδες ποτέ εγώ να χρησιμοποιώ τέτοιο λεξιλόγιο; Το σε πιο επίπεδο "εξέλιξης" γνώσης έχει φθάσει κάποιος (ή πιστεύει ότι έχει φθάσει) ας το κρατήσει για τον εαυτό του. Δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο να αναφέρεται αυτή η υποθετική αντίθεση μεταξύ "ανώτερου/κατώτερου", πέρα από χλευασμό...


Και τέλος, σχετικά με τα σχόλιά τους ότι τσουβαλιάζουμε όσους δεν κατανοούμε σε αντί-χριστους, μασώνους κτλ.

Είναι κακή λέξη το αντίχριστος για κάποιον που πράγματι είναι; Είναι κακή λέξη το μασώνος για έναν μασώνο; Το Εβραίος για έναν Εβραίο; Κακή λέξη το χριστιανός για τον χριστιανό; Το άθεος για τον άθεο;

Γιατί να προσβάλλεται κάποιος για αυτό που είναι; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; Ε τότε τί είναι; Ζαμάν φου; Αυτά είναι αστειότητες, σαν αυτά που λένε οι άθεοι - "εμείς δεν είμαστε τίποτα και δεν πιστεύουμε πουθενά".

Και έχω κάθε δικαίωμα να εκφράζω αρνητική άποψη για ομάδες, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ σε συζήτηση δεν θα προσβάλλω κάποιον προσωπικά, κάποιον που φυσικά έχει σκοπό για συζήτηση και όχι πλάκωμα.

Καταλαβαίνεις Ιταλέ τί λέω;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 16:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μικρή σημείωση:

Προς Italos, αλλά και για οποιονδήποτε άλλον βλέπει.

Επειδή είναι που είναι το παρόν θέμα "εκτοπισμένο" από τις συζητήσεις όπου μπορεί να υπάρχει το εκάστοτε πρόβλημα (πράγμα που σε εμποδίζει να καταλάβεις τι ακριβώς "παίζεται)
εάν δεν μπαίνουν και:
1). links
2). usernames

στις παραθέσεις, θα πρέπει κανείς να εξασκηθει στην τέχνη της μαντικής ή της ονυχομυριστικής για να καταλάβει ποιος αναφέρεται σε ποιον...

Italos, δεν έχει παρέλθει ακόμα ο χρόνος που μπορείς να κάνεις edit και να προσθέσεις όνομα και Link στο quote που έβαλες. Σε περίπτωση που δεν προλάβεις να το κάνεις, γράψε τα από κάτω και θα τα προσθέσω εγώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 16:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αν θες συζήτηση, μπορείς να εκφράζεις την διαφωνία σου με τον Χριστιανισμό, αλλά όχι να επιτίθεσαι στον συνομιλητή γιατί αυτό δεν είναι διάλογος.

Μπορώ και εγώ να εκφράζω κάθε διαφωνία με την Μασωνία, αλλά θα σεβαστώ τον μασώνο που θέλει να συζητήσει.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα εκφραστώ ελεύθερα κατά της Μασωνίας και του κακού που πιστεύω ότι προκαλεί.

Απλώς τί σου λέω Ιταλέ; Πως για να υπάρξει διάλογος, πρέπει να υπάρξει φιλικό κλίμα. Και φυσικά το κυριότερο διάθεση να μάθει ο ένας από τον άλλο και να εξετάζει τις διαφορετικές απόψεις.

Αλλιώς τότε είναι σαν τα παράθυρα των ειδήσεων. Εκεί πας με την λογική να συντρίψεις τον αντίπαλό σου. Δεν είναι διάλογος, αλλά προσπάθεια ρεζιλέματος του άλλου.

Σου αρέσει να κάνουμε το ίδιο; Πιστεύεις ότι ήρθα με σκοπό γι' αυτό; Ή μήπως εγώ και άλλοι χριστιανοί και μη, γίναμε στόχος πυρών εξ' αρχής από φανάτικς;

Edited by - killuminati on 27/04/2014 17:04:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 17:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να, εδώ μπορείς να σχολιάσεις αν θες Κύωνα.


1)Λες είναι κακός ο φανατισμός, να πολεμάς την βία με βία, την φωτιά με φωτιά, το σκότος με σκότος. Και οι άνθρωποι εξ' αρχής αυτό κάνουν. Σκοτώνονται μεταξύ τους, θλιβερό πράγματι. Είναι όμως ένας νόμος της επιβίωσης και κυριαρχίας μέσα στην φύση.

Εσύ πιστεύεις αυτό το σύστημα θα αλλάξει ειρηνικά; Πως ακριβώς; Σε αυτόν τον κόσμο δεν αργεί να διαταραχθεί η ισορροπία των αντίρροπων δυνάμεων, και να επέλθει η σύγκρουση ανάμεσα στα διαφορετικά. Ειρήνη επέρχεται μόνο με τον θάνατο, γι' αυτό λέμε "αναπαύεται εν ειρήνη". Τότε ο άνθρωπος παραδίδει το εγώ του και επιστρέφει στο όλο του Χάους.

Δηλαδή μακάρι να γινόταν αυτό που λες, αλλά εγώ βλέπω παντού βίαιη μάχη και ανελέητες ενέργειες. Βλέπω τα δάκρυα των αδικούμενων και το δίκιο στα χέρια των δυνατών. Κοίτα εγώ θέλω να πιστέψω στην αρμονική συμβίωση και στην ειρήνη, αλλά είναι κάποιοι που δεν θέλουν. Μου επιτίθενται, θέλουν να με καταβροχθίσουν, εσύ τί κάνεις σε τέτοια περίπτωση;


2)Φυσικά και θα δεχθώ ως ανώτερο σε γνώσεις, άτομο που πράγματι γνωρίζει και θα διδαχθώ πράγματα από αυτόν. Όμως όχι τα άτομα εκείνα που παρουσιάζουν συμπτώματα εγωμάνιας για τις γνώσεις, ακόμη και αν υποθέσουμε ότι έχουν πράγματι κάποιες. Διακατέχονται από εξουσιαστικές τάσεις. Αυτά τα άτομα είναι ανάξια όποιας τιμής, ακόμη και αν γνωρίζουν περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 19:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΙΛΛΟΥΜΙΝΑΤΙ

Τρέχω να κλείσω να δω λίγο το γιο ου, αλλά για πάρτυ σου επειδή είσαι εσύ θα γράψω ένα τελευταίο μήνυμα,

quote:
Λες είναι κακός ο φανατισμός, να πολεμάς την βία με βία

Η βία καταπολεμάται με την ειρήνη. Αν αντικαταστήσεις τη βία με βία έχεις πάλι βία.

quote:
την φωτιά με φωτιά
Το νερό σβήνει τη φωτιά, αν της ρίξεις φωτιά έκανες μια....τρύπα στο νερό..

quote:
το σκότος με σκότος.
Το σκοτάδι διαλύεται όταν πέσει πάνω του το φώς. Με κανέναν άλλο τρόπο. Γίνε εσύ το φως, μη μιμείσαι το σκοτάδι.

quote:
Εσύ πιστεύεις αυτό το σύστημα θα αλλάξει ειρηνικά;

Δεν υπάρχει σύστημα, είναι μια συλλογική προβολή του μυαλού μας. Βασικά είναι ένα παιχνίδι που έχεις μάθει να παίζεις από μικρός και δεν ξέρεις πως να το κόψεις. Αυτό που πρέπει να αλλα΄ξεις είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, και τσουπ, πάει το σύστημα. Εσύ θα τους αλλάξεις. Μέσα σου πρώτα. Μετά στους υπόλοιπους.


quote:
Πως ακριβώς;
Μια από τις 1000 λύσεις και δικιά μου προσωπική: Αγάπη. Αγάπα τον εαυτό σου, και μετά αγάπα και τους άλλους σαν τον εαυτό σου. Κάντο εσύ, και μετά ασχολείσαι και με το να το κάνουν και οι υπόλοιποι. Δεν είναι ρομαντικό, είναι Χριστιανικό. Γίνε λοιπόν Χριστιανός στην πράξη.


quote:
Σε αυτόν τον κόσμο δεν αργεί να διαταραχθεί η ισορροπία των αντίρροπων δυνάμεων,

Δεν υπάρχουν αντίρροπες δυνάμεις, παρά προβολές αυτού που φανταζόμαστε ως αντίρροπες δυνάμεις. Απέβαλλε τες εσύ με το καλό από μέσα σου, και αυτές θα εξαφανιστούν. Το συμφέρον το πραγματικό το ανθρώπινο είναι κοινό.

quote:
και να επέλθει η σύγκρουση ανάμεσα στα διαφορετικά.

Τα διαφορετικά δεν συγκρούονται, και συνυπάρχουν μια χαρά στη φύση. Τα αντίθετα συγκρούονται. Ο σεβασμός είναι η θεραπεία σε αυτό. Σεβασμός του διαφορετικού. Μην περιμένεις από τους άλλους να σε σεβαστούνε. Ξεκίνα να το κάνεις εσύ και αυτοί θα ακολουθήσουν. Trust me.

quote:
Ειρήνη επέρχεται μόνο με τον θάνατο, γι' αυτό λέμε "αναπαύεται εν ειρήνη"

Με το θάνατο δεν επέρχεται η ειρήνη, αλλά το τίποτα, το κενό. Εμείς θέλουμε και στηρίζουμε την αθανασία της ψυχής, έτσι δεν είναι κιλλουμινάτι;
Η Ειρήνη επέρχεται μέσα σου πρώτα με την κατανόηση του εαυτού σου, η οποία κατ επέκταση οδηγεί στη σοφία. Οταν ξέρεις ποιος είσαι και τι θέλεις πραγματικά και βλέπεις τον εαυτό σου όπως πραγματικά είναι χωρίς σάλτσες, δεν έχεις ανάγκη κανέναν πόλεμο. Συγκεκριμένα όταν ξυπνήσεις και δεις το σύστημα σαν παιχνίδι, απλά διαγράφεις τον κανόνα πόλεμο από το παιχνίδι. Αν δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω.

quote:
Τότε ο άνθρωπος παραδίδει το εγώ του και επιστρέφει στο όλο του Χάους

Μόνο που αυτό το όλο που λες είναι ο Θεός και διέπεται από κανόνες. Δεν υπάρχει χάος στην ύλη. Αλλιώς η μέρα και η νύχτα δεν θα αλλάζανε κάθε 24 ώρες αλλά όποτε τελειώνανε το καφεδάκι τους.


quote:
Δηλαδή μακάρι να γινόταν αυτό που λες,

Με ευχολόγια μην περιμένεις , καμία τύχη...


quote:
αλλά εγώ βλέπω παντού βίαιη μάχη και ανελέητες ενέργειες

Και είπες μιας και τα καταδικάζεις να γίνεις ένα με αυτά. Εδώ πρέπει να διαλέξεις στρατόπεδδο. Είτε θα είσα ικοινωνός της αγάπης είτε ένας από αυτούς. Σκοπός είναι όχι απλά να γίνεις κοινωνός της αγάπης, αλλά να τραβήξεις και άλλους προς εσένα. Αν γίνεις κοινωνός του μίσους ποιο περιμένεις να είναι το αποτέλεσμα;

quote:
Βλέπω τα δάκρυα των αδικούμενων και το δίκιο στα χέρια των δυνατών

Εγώ βλέπω ένα μάτσο εγωπαθή όντα, που στην καθημερινότητα τους δεν σκέφτονται καν, και μετατρέπονται από έλλογα σε άλογα. Κύριο χαρακτηριστικό τους είναι η απάθεια και η έλλειψη ενδιαφέροντος για οποιονδήποτε άλλο εκτός από τον εαυτό τους. Αδιαφορία είναι η ταμπέλα τους. Οι λίγο8ι από την άλλοι, που και αυτοί ενδιαφέρονται για τον εαυτό τους, επειδή είναι λιγοι συνεργάζονται και οι 10 απένατι στον καθένα ξεχωριστά φυσικά και κυριαρχούνε. Η πραγματική αναλογία είναι στο παράδειγμα 10/1. Και οι 1 μπορεί να είναι 50000.

Τον εαυτό μας αδικούμε με την έλλειψη συλλογικότητας, κατανόησης και μάντεψε: ΑΓΑΠΗΣ προς τον πλησίον.

quote:
Κοίτα εγώ θέλω να πιστέψω στην αρμονική συμβίωση και στην ειρήνη, αλλά είναι κάποιοι που δεν θέλουν

Δεν πιστεύεις, συγκεκριμένα ανήκεις στο είδος των απογοητευμένων, που είναι και από τα πιο επικίνδυνα. Αν πίστευες θα πάλευες για αυτό. Εσυ το χεις παρατήσει.

quote:
Μου επιτίθενται,

Σε δέρνει κάποιος; Γιατί αν εννοείς λεκτικά νομίζω ότι αν μη τιο άλλο υπερβάλλεις.


quote:
θέλουν να με καταβροχθίσουν

Δεν βλέπω να σου στερεί κάποιος το λόγο, βλέπω να έχουμε ίσα δικαιώματα. Αν εννοείς υπάρχουν διαφωνούντες, τότε ναι πρέπει να έχουν ίσα κικαιώματα και οι άλλοι. Αλλιώς θα ζούσαμε στον ατομικό κόσμο σου και όχι στον συλλογικό που ζούμε σήμερα. Αυτό το λένε και φασισμό.


Οι κρόνιοι μόνο καταβρόχθιζαν τους ανθρώπους, αλλά είναι εκτός θέματος.

quote:
εσύ τί κάνεις σε τέτοια περίπτωση;

Αν ΠΙΣΤΕΥΩ οτι έχω δίκιο στηρίζω τη γνώμη μου με επιχειρήματα και δποσώς με ενδιαφέρει αν γίνουν αποδεκτά ή όχι. Είτε με πεις βλάκα είτε με χειροκροτήσεις, εμένα πάλι αυτή θα ναι η γνώμη μου.

Αν δω ότι τα επιχειρήματα μου ήταν χάρτινα, ή έκανα το φάουλ να μην έχω καν, θα δεχθώ την κριτική μου, θα το βουλώσω, και θα κοιτάξω από αυτό που μου είπες να αποκομίσω κάτι χωρίς τις σάλτσες: Είτε ότι μπορεί και να έχεις δίκιο, είτε ότι τουλάχιστον πιθανώς να μην έχω εγώ.

quote:
Φυσικά και θα δεχθώ ως ανώτερο σε γνώσεις, άτομο που πράγματι γνωρίζει και θα διδαχθώ πράγματα από αυτόν

Δεν αποδέχομαι κανέναν ανώτερο από μένα, εκτός κι αν είναι θεούλης, αλλά αποδέχομαι ότι έχει περισσότερες γνώσεις και κοιτάω για το καλό μου να αντλήσω και απορροφήσω όσες περρισότερες πληροφορίες μπορώ από αυτόν, τις οποίες αφού ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩ και κάνω και το ανάλογο feedback, θα κρατήσω αυτές που μου είναι χρήσιμες, και θα με βελτιώσουν ως άτομο. Διδάσκω αεί διδασκόμενος...


quote:
Όμως όχι τα άτομα εκείνα που παρουσιάζουν συμπτώματα εγωμάνιας για τις γνώσεις, ακόμη και αν υποθέσουμε ότι έχουν πράγματι κάποιες.
Ολοι έχουμε γνώσεις, ακόμα και από την αγέλη τω νλύκων μπορείς να μάθεις απίστευτα πράγματα, ΄πόσο από τον κάθε άνθρωπο. Το αν είναι εγωπαθείς δεν με αφορά, δικό τους το κάρμα δικιά τους και η βίζιτα.


quote:
Διακατέχονται από εξουσιαστικές τάσεις.

Ποσώς με ενδιαφέρει, αν δεν τις επεκτείνουν προς εμένα και τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά απλά τις προβάλλουν. Και μένα μου αρέσουν οι χειροπέδες, δεν θα λογοδοτήσω νομίζω...Είπαμε ο καθένας το κάρμα του.

quote:
Αυτά τα άτομα είναι ανάξια όποιας τιμής,

Τα πάντα σε αυτή τη ζωή έχουν την τιμή τους, και όλοι οι άνθρωποι την αξία τους. Το ότι δε με γουστάρει η Καίτη δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει την κόρη της. Αξία για μένα η Καίτη, μικρή. Για την κόρη της: Ανεκτίμητη. Δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε τους άλλους. Ας κρίνουμε ο καθένας καλύτερα πρώτα τον εαυτό του.


quote:
, ακόμη και αν γνωρίζουν περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο.

Αν γνωρίζουν περισσότερα από οποινδήποτε άλλον άνθρωπο είναι πολύ άξια άτομα, γιατί κοπίασν να γνωρίζουν περισσότερα από κάθε άλλο άτομο. Αν είναι και εγωπαθή, Είναι άξια άτομα αλλά αντιπαθητικά. Σε αυτή την περίπτωση δεν τα κάνω παρέα. Μπορώ όμως να αποκομίσω κάτι από αυτά. Οχι την εγωπάθεια τους, τις γνώσεις τους ίσως. Είπαμε, δικό τους το κάρμα τους. Εγώ είμαι ωφελημένος.

Και με την ευγένεια που θα πρέπει να με διακρίνει, θα προσπαθήσω να τα κερδίσω και να τους κάνω καλό, αποβάλλοντας τους την εγωπάθεια προάγοντας την ισότητα., ακόμη και αν γνωρίζουν περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο. Γιατί θα τα διακατέχει σαφή έλλειψη σοφίας, όπως εμένα σαφή έλλειψη βασικών γνώσεων. Ετσι είμαστε και οι δύο ωφελημένοι.

Αν δεν έχεις ανασφάλειες Κιλλου δεν σε αγγίζει το κράξιμο. Αν τσιμπάς έλκεις το κράξιμο. Είναι φυσικό φαινόμενο.


Αυτά για σήμερα, καλό βράδυ σε όλους μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 19:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγάπη. Αγάπα τον εαυτό σου, και μετά αγάπα και τους άλλους σαν τον εαυτό σου. Κάντο εσύ, και μετά ασχολείσαι και με το να το κάνουν και οι υπόλοιποι. Δεν είναι ρομαντικό, είναι Χριστιανικό. Γίνε λοιπόν Χριστιανός στην πράξη.
Εδώ φίλε μου θα διαφωνίσω ριζικά.
Πουθενά δεν είπε ο Χριστός ν' αγαπάς τον εαυτό σου.
Το αντίθετο μάλιστα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 19:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1
quote:
killy
Δες το τελευταίο μύνημα ενός από αυτούς, του Νικόμαχου. Δες πως εμμένει σε λέξεις όπως "σκαλοπάτια" και στο ανώτερος/κατώτερος. Είδες ποτέ εγώ να χρησιμοποιώ τέτοιο λεξιλόγιο; Το σε πιο επίπεδο "εξέλιξης" γνώσης έχει φθάσει κάποιος (ή πιστεύει ότι έχει φθάσει) ας το κρατήσει για τον εαυτό του. Δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο να αναφέρεται αυτή η υποθετική αντίθεση μεταξύ "ανώτερου/κατώτερου", πέρα από χλευασμό...

..να ορισω το ανωτερος κατωτερος που υφιστανται οντως οσο κι αν δεν θελουμε η δεν μπορουμε να το παραδεχτουμε ...

...ανωτερος και ευγενης ειναι ο ανθρωπος που δεν επιθυμει την διαιωνιση κι αναπαραγωγης του πονου ατομικου και συλλογικου και κανει τα παντα για να στματησει αυτο .. κυριως εξισορροπωντας τον .. και οχι ανταποδιδωντας τοΝ γιατι τοτε ο πονος πυροδοτειται κι επαυξανεται ανεξελεγχτα .. ο πονος ειναι ανασταλτικος για την εξελιξη του ανθρωπινου ειδους μας αλλα και καθε ειδους ...

...κατωτερος και αγενης ειναι εκεινος που ασυδωτει πανω στην ζωη παραγωντας κι αναπαραγωντας ανευθυνα κι αδιαφορα τον πονο η ανταποδιδοντας τον ...αγνοωντας τι σημαινει εξισορροπηση του πονου .....και ποια η διαφορα αναμεσα στην εκδικηση και τη δικαιοσυνη...

...αν αυτους που μας εξουσιαζουν ασχημα και μας κανουν να υποφερουμε τους κρεουργησουμε τοτε παγιδευομαστε στο μαυρο και φαυλο κυκλο της διαιωνισης και επαυξησης του πονου που για ενα βιοσoφιστη ανθρωπο ειναι κατι που θελει να αποφυγει με καθε τροπο και με καθε τιμημα ..

...η οργη σου λοιπον killy ( επετρεψε μου το συντομευτικο αυτο ) ειναι δικαιη αλλα οι μεθοδοι με τις οποιες θελεις να ξεπλυνεις την αδικια και να εκτονωσεις την οργη σου ειναι εγκληματικοι κι αδικοι απο αυτους που παγιδευουν στο φαυλο κυκλο το πονου.... στις μεθοδους αυτες επιμενουν κατωτεροι ανθρωποι σαν αυτους που κατηγορουμε οτι μας εξουσιαζουν ..

...προσεξε το αυτο ...ΤΟ ΜΑΙΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝAΙ ΙΕΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧEI ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΑΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΞΕΠΛΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ( ΚΑΘΑΡΣΗΣ ) ...ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΜΑΙΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ,, ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΓΝΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΟΥ Η ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ...

...αρα η κλιμακα υπαρχει οπως και τα<< σκαλοπατια >>...οσοι δεν τα βλεπουν απλα ειναι πολυ μακραν απο την κλιμακα αυτη .. ααρα κια απο τις διεργασιες εξευγενισμου κι ανελιξης ...

killy ....κΑι κατι αλλο ..μπορει η Μασωνια να ειναι σημερα μια μορφη αισχρου εξουσιασμου ψυχης και πνευματος ...αλλα εν τη γενεσει της στα μαυρα χρονια του σκοταδιστικου μεσαιωνα που ειχε επιβαλλει το χριστιανικο σαξωνογοτθικο κατεστημενο ,, οι διαφωτιστες-illuminαti ηταν μαχητες αντιεξουσιαστες οπως υποτιθεται εισαι κι εσυ και μαλιστα πολλοι απο αυτους καιγονταν στην πυρα και μαρτυρουσαν για τις διεκδικησεις της ελευθεριας σκεψης καιεκφρασης και Γγια τις αληθειες της πνευματικης αφυπνισης των ανθρωπων τις οποιες πρεσβευαν ....

...και εχει σημασια που το λεει αυτο μια επισης οργισμενη με τον συγχρονο τεκτονισμο που δρα ως ελευθερη σκοπευτρια σε μοναχικο κλαρι εξω απο σεκτες και αποκρυφιστικες οργανωσεις...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 27/04/2014 19:45:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 19:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφεις ενδιαφέροντα πράγματα.

quote:

Δεν υπάρχει σύστημα, είναι μια συλλογική προβολή του μυαλού μας. Βασικά είναι ένα παιχνίδι που έχεις μάθει να παίζεις από μικρός και δεν ξέρεις πως να το κόψεις. Αυτό που πρέπει να αλλα΄ξεις είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, και τσουπ, πάει το σύστημα. Εσύ θα τους αλλάξεις. Μέσα σου πρώτα. Μετά στους υπόλοιπους.

Δεν υπάρχει εγκαθιδρυμένα σύστηματα εκμετάλλευσης; Είναι μόνο ιδέα μας; Για παράδειγμα τα ιερατεία που βρίζουν κάποιοι εδώ μέσα, υπάρχουν μόνο στην σκέψη; Λίγο ή πολύ όλοι δεν είμαστε αναγκαστικά κάτω από την σφαίρα επιρροής και εξουσίας ενός συστήματος; Για παράδειγμα, οι άνθρωποι δεν δουλεύουν σε ένα σύστημα για ψίχουλα και μια σύνταξη στα 60, που θα έχουν γίνει πτώμα από την ζωή; Δεν αναγκαζόμαστε να πάμε στρατό, σχολείο; Να πληρώνουμε φόρους όποτε θέλουν; Λογαριασμούς φουσκωμένους;


quote:

Δεν υπάρχουν αντίρροπες δυνάμεις, παρά προβολές αυτού που φανταζόμαστε ως αντίρροπες δυνάμεις. Απέβαλλε τες εσύ με το καλό από μέσα σου, και αυτές θα εξαφανιστούν. Το συμφέρον το πραγματικό το ανθρώπινο είναι κοινό.

Μακάρι όμως να μην υπήρχε συμφέρον, αλλά αληθινή αγάπη. Δηλαδή οι άνθρωποι να μην έφτιαχναν κοινωνίες και πολιτείες αποκλειστικά για το συμφέρον. Γιατί είναι περισσότερα τα βάσανα μέσα στις ταξικές κοινωνίες, παρά τα κοινά συμφέροντα. Περισσότερο συμφέρον έχουμε από την συνύπαρξη με τα σιωπηλά φυτά.


quote:

Μόνο που αυτό το όλο που λες είναι ο Θεός και διέπεται από κανόνες. Δεν υπάρχει χάος στην ύλη. Αλλιώς η μέρα και η νύχτα δεν θα αλλάζανε κάθε 24 ώρες αλλά όποτε τελειώνανε το καφεδάκι τους.

Εννούσα ότι το σώμα του διαλύεται και επιστρέφει στο χώμα. Αν τώρα επιζεί η ψυχή μακάρι.


quote:

Αν ΠΙΣΤΕΥΩ οτι έχω δίκιο στηρίζω τη γνώμη μου με επιχειρήματα και δποσώς με ενδιαφέρει αν γίνουν αποδεκτά ή όχι. Είτε με πεις βλάκα είτε με χειροκροτήσεις, εμένα πάλι αυτή θα ναι η γνώμη μου.

Ρώτησα πως μπορείς με τα λόγια και την αγάπη να αντιμετωπίσεις αυτόν που θέλει να σε σκοτώσει, να σε φάει, να σε τσακίσει ψυχικά, να σου πάρει το σπίτι, να σε έχει μια ζωή σκλάβο εργαζόμενο υπό απειλές απόλυσης κτλ κτλ. Πως μπορείς να αντιμετωπίσεις την βίαιη ενέργεια εναντίον σου, εκτός από αναγκαία βία - αντίδραση;


Καληνύχτα και σε εσένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 19:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αίολε είπε, να αγαπήσεις τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου.
Αλλά δεν θέλω να το πάω Χριστιανικά, η αγάπη είναι πέρα από θρησκείες. Το ανέφερα στον Κιλλουμινάτι επειδή δηλώνει Χριστιανός.

Αν δεν μπορείς να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να τον αποδεχτείς, δεν μπορείς να αγαπήσεις κανέναν. Αν έχεις ανασφάλειες για σένα, κράζεις τους αλλους Αυτή είναι η ουσία αυτού που ήθελα να εκφρασω.
Η αυτοεκτίμηση οδηγεί και προς την εκτίμηση προς τους άλλους, αυτά είναι αλυσίδα. Βασικά αγάπα τους ανθρώπους και και τον εαυτό σου, αφού και συ είσαι άνθρωπος, και δήλωσε ότι θες, άθεος, μουσουλμάνος, δεν με απασχολεί. Το πρακτικό του θέματος είναι ποου θεωρώ ότι έχει σημασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 20:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...ανωτερος και ευγενης ειναι ο ανθρωπος που δεν επιθυμει την διαιωνιση κι αναπαραγωγης του πονου ατομικου και συλλογικου και κανει τα παντα για να στματησει αυτο .. κυριως εξισορροπωντας τον .. και οχι ανταποδιδωντας τοΝ γιατι τοτε ο πονος πυροδοτειται κι επαυξανεται ανεξελεγχτα .. ο πονος ειναι ανασταλτικος για την εξελιξη του ανθρωπινου ειδους μας αλλα και καθε ειδους ...

...κατωτερος και αγενης ειναι εκεινος που ασυδωτει πανω στην ζωη παραγωντας κι αναπαραγωντας ανευθυνα κι αδιαφορα τον πονο η ανταποδιδοντας τον ...αγνοωντας τι σημαινει εξισορροπηση του πονου .....και ποια η διαφορα αναμεσα στην εκδικηση και τη δικαιοσυνη...


Ωραίο, συμφωνώ.


quote:
αν αυτους που μας εξουσιαζουν ασχημα και μας κανουν να υποφερουμε τους κρεουργησουμε τοτε παγιδευομαστε στο μαυρο και φαυλο κυκλο της διαιωνισης και επαυξησης του πονου που για ενα βιοσoφιστη ανθρωπο ειναι κατι που θελει να αποφυγει με καθε τροπο και με καθε τιμημα ..

...η οργη σου λοιπον killy ( επετρεψε μου το συντομευτικο αυτο ) ειναι δικαιη αλλα οι μεθοδοι με τις οποιες θελεις να ξεπλυνεις την αδικια και να εκτονωσεις την οργη σου ειναι εγκληματικοι κι αδικοι απο αυτους που παγιδευουν στο φαυλο κυκλο το πονου.... στις μεθοδους αυτες επιμενουν κατωτεροι ανθρωποι σαν αυτους που κατηγορουμε οτι μας εξουσιαζουν ..


Πως μπορείς να αντιμετωπίσεις την βία που θέλει να σε εξοντώσει κυριολεκτικά, με ειρήνη; Καταλαβαίνω τί λες για ανακύκλωση της βίας.

Όμως για να κοιτάξουμε λίγο την λέξη βία. Από που παράγεται αλήθεια; Είναι απαραίτητα κακή; Μήπως είναι γενικά η δύναμη, όχι απαραίτητα της καταστροφής αλλά και αυτή που σχετίζεται με την ζωή;

Το σεξ και το ροκ ν ρολ δεν σχετίζονται με βίαιες ενέργειες, εκτόνωση, απελευθέρωση; Δεν είναι φυσικό στον άνθρωπο να εκτονώνεται, εξαπολύοντας την εσωτερική του ενέργεια; Γιατί να την κρατήσει φυλακισμένη;

Και ο θυμός δεν είναι κάτι αναγκαίο; Δεν λέμε "χρειάζεται να ξεθυμάνει", δηλαδή να βγάλει τον θυμό του και να πνίξει τα βάσανά του;

Θέλω να πω, χρειάζεται και λίγο βία η ζωή, έτσι δεν είναι; Δεν λέω για την καταστροφική βία.

Και η ερώτηση. Ποια αντίδραση προτείνεις εσύ σε αυτά που είπα στον Ιταλός; Παράδειγμα αν προσπαθήσουν να σε σκοτώσουν, να σου πάρουν το σπίτι, να σου κάνουν γενικά κακό;

Δεν είσαι δυστυχώς αναγκασμένος να αμυνθείς και να καταστρέψεις τους κακούς που σε εχθρεύονται;

Edited by - killuminati on 27/04/2014 20:12:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 20:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τί εννοεί ο Ηράκλειτος με το "ο πόλεμος είναι ο πατέρας των πάντων";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 20:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Αίολε είπε, να αγαπήσεις τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου.
Σωστά το λες φίλε μου, αλλά πουθενά δεν λέει να αγαπάς τον εαυτό σου. Λέει να τον μισείς.
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. όπως πολύ σωστά είπες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 20:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ και μια άλλη ερωτησούλα πολύ ωραία για συζήτηση.

Πιστεύεις πως ο συγγραφέας της Αποκάλυψης, όπου διαβάζουμε για την θέληση των αγίων να εκδικηθεί ο Θεός το αίμα τους, και την μεγάλη σφαγή της Ημέρας του Θεού Παντοκράτορος... δεν ήταν Χριστιανός; Πιστεύεις ήταν κάποιος Εβραίος που μόλις είχε βαπτιστεί Χριστιανός και είχε κρατήσει τις ιουδαϊκές του πεποιθήσεις;

Κοίτα όμως, λέει αν δώσεις μάχαιρα θα λάβεις μάχαιρα. Αυτός που θα σκοτώσει, θα απολεσθεί.

Δηλαδή σαν να λέει πως το δίκαιο είναι οι κακοί και αμετανόητοι να πληρώσουν βίαια για τα κακά τους έργα.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 20:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πως μπορείς να αντιμετωπίσεις την βία που θέλει να σε εξοντώσει κυριολεκτικά, με ειρήνη; Καταλαβαίνω τί λες για ανακύκλωση της βίας.
killuminati


σχολιο 2

..δε μιλησα για ειρηνη αλλα για ιερο πολεμο και αυτος ο ιερος πολεμος και το ιερο μαινος που προυποθετει το ανελυσα ηδη ,,, με τιποτε δε σημαινει εκδικηση κι ανταποδωση του πονου αλλα ενεργο δρση κι επιφυλακη σε διαρκη βαση ωστε να εξισορροπειται ο πονος και να εξαλειφεται..ΟΠΟΙΟΣ ΠΟΛΕΜΑ ΙΕΡΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ ΤΙς ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΩΝ ΜΙΕΡΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ ...
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΙΕ ΤΑ ΜΕΣΑ.. ΑΝ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑ ΙΕΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΕΡΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ...ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΕΡΕΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ( ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΟΝΟ ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΣΟΙ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ...ΠΧ ΤΑ ΦΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ( ΑΤΟΜΙΚΑ Η ΜΑΖΙΚΑ )ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΜΑΧΟΥΣ ΙΕΡΟΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΙΕΡΟΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΘΕΜΕΛΙΩΔΩΝ ΖΩΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ...ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΜΑΧΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΚΗ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΜΑΧΟΙ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΣΣΟΜΕΝΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ ΤΗΣ ..
ΑΡΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΩΝ ΦΟΝΙΚΩΝ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ....

ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΤΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΜΑΧΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΕΚΒΙΑΣΤΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ...

ΟΠΩΣ ΠΧ Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΑΠΟΡΡΗΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ...


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 20:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Επιτρέψτε μου μια παρεμβολή στα παραπάνω ενδιαφέροντα που έχετε αναφέρει (μέχρι τώρα) για το συγκεκριμένο θέμα .

Θα έλεγα να αναφερθώ πρώτ’απ’όλα στο επικοινωνιακό πρόβλημα που δημιουργείται σε μια συζήτηση μεταξύ ατόμων και των διαφωνιών που πιθανόν να δημιουργούνται κατά την διάρκειά της :

Μολονότι είναι δυνατόν να μην καταλάβεις ποτέ αυτό που ο άλλος θέλει να σου πει , ωστόσο δεν είναι επ’ουδενί αδύνατο να τον καταλάβεις σωστά και ολοκληρωμένα .

Αρχική διαφωνία , στην πλειονότητα των περιπτώσεων , οφείλεται σε διαφορετικά λεξιλόγια , διαφορετικά γλωσσικά ιδιώματα .

Αλλ’αυτό είναι ένα γεφυρώσιμο χάσμα .

Μια συζήτηση υποτίθεται ότι ξεκαθαρίζει εκείνα που οι συνομιλητές έχουν κατά νουν όταν λένε το ένα ή το άλλο .

Και στο τέλος , κάποιο κοινό υπόστρωμα μπορεί να βρεθεί .

Κάθε λογική συζήτηση , είναι η αναζήτηση ενός σταθερού και κοινού θεμελίου .

Υπ’αυτήν την έννοια η κρίση είναι αντικειμενική .

Δεν θα συζητήσουμε εδώ κατά πόσον αυτή η αντικειμενικότητα οφείλεται σε κάποια υπερβατική πραγματικότητα .

Αρκεί να δούμε ότι εκείνο το οποίο οι συζητητές αναζητούν είναι μια κοινώς αποδεκτή προκείμενη .

Είτε συμβασιακό είτε εξωανθρώπινο , εκείνο που μας ενδιαφέρει προς το παρόν είναι ότι αυτό το κοινό υπόστρωμα είναι η απαραίτητη προϋπόθεση κάθε λογικής συζήτησης .

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν φθάνουμε ποτέ σε τέτοιο επίπεδο , όπου η διαφωνία δεν προέρχεται από την αδυναμία μας να εφαρμόσουμε την κρίση σε μία συγκεκριμένη περίπτωση , αλλά από την ασυμβατότητα των υποκειμένων αρχών .

Πώς μπορεί να γεφυρωθεί ένα τέτοιο χάσμα ;

Αν υπάρχει γέφυρα , δεν μπορεί να είναι λογική γέφυρα .

Διότι κάθε εξήγηση πρέπει να ανήκει σε λογικό σύστημα , αν πρόκειται να εξηγεί τίποτα .

Επομένως , αν τα λογικά συστήματα των δύο συνομιλητών είναι διαφορετικά , επειδή , φέρ’ειπείν , εδράζονται σε διαφορετικές αρχές , οποιαδήποτε εξήγηση που θα εξηγούσε κάτι στο ένα σύστημα δεν θα εξηγούσε τίποτε στο άλλο .

Δεν υπάρχει τρόπος να πείσεις , με μέσα του δικού σου λογικού συστήματος , κάποιον του οποίου οι δηλώσεις είτε προέρχονται από διαφορετικές προκείμενες είτε ακολουθούν διαφορετικούς κανόνες συμπερασμού .

Είναι δυνατόν να τον καταφέρεις να δει εκείνο που εσύ βλέπεις ; Όχι εξηγώντας του κάτι , αλλά μεταστρέφοντάς τον στον δικό σου τρόπο σκέψης .

Όπως και να’χει το πράγμα , οτιδήποτε λες , αν λες κάτι σε τέτοιες περιστάσεις , δεν αποτελεί μέρος μιας συζήτησης που θέλουμε να θεωρούμε κατά κάποιον τρόπον εποικοδομητική για όλους τους συνομιλητές . Η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων είναι μια μάθηση που διέπεται από κανόνες , και αυτούς τους κανόνες πρέπει να τους μοιράζονται από κοινού όσοι συμμετέχουν σε μια συζήτηση αυτού του είδους .

Αυτά προς το παρόν . . .

Μπορείτε να συνεχίσετε , φίλοι μου , και σας υπόσχομαι να προσπαθήσω να μην ξαναδιακόψω την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτησή σας !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 22:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας
Δεν υπάρχει τρόπος να πείσεις , με μέσα του δικού σου λογικού συστήματος , κάποιον του οποίου οι δηλώσεις είτε προέρχονται από διαφορετικές προκείμενες είτε ακολουθούν διαφορετικούς κανόνες συμπερασμού .

Μία πρόταση, όλα τα...λεφτά!!!

Και είμαι σίγουρος, πως θα δεχθεί κριτική, λόγω διαφορετικών κανόνων συμπερασμού.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 08:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι

Επιτρέψτε μου μια παρεμβολή στα παραπάνω ενδιαφέροντα που έχετε αναφέρει (μέχρι τώρα) για το συγκεκριμένο θέμα .

Θα έλεγα να αναφερθώ πρώτ’απ’όλα στο επικοινωνιακό πρόβλημα που δημιουργείται σε μια συζήτηση μεταξύ ατόμων και των διαφωνιών που πιθανόν να δημιουργούνται κατά την διάρκειά της :

Μολονότι είναι δυνατόν να μην καταλάβεις ποτέ αυτό που ο άλλος θέλει να σου πει , ωστόσο δεν είναι επ’ουδενί αδύνατο να τον καταλάβεις σωστά και ολοκληρωμένα .

Αρχική διαφωνία , στην πλειονότητα των περιπτώσεων , οφείλεται σε διαφορετικά λεξιλόγια , διαφορετικά γλωσσικά ιδιώματα .

Αλλ’αυτό είναι ένα γεφυρώσιμο χάσμα .

Μια συζήτηση υποτίθεται ότι ξεκαθαρίζει εκείνα που οι συνομιλητές έχουν κατά νουν όταν λένε το ένα ή το άλλο .

Και στο τέλος , κάποιο κοινό υπόστρωμα μπορεί να βρεθεί .

Κάθε λογική συζήτηση , είναι η αναζήτηση ενός σταθερού και κοινού θεμελίου .

Υπ’αυτήν την έννοια η κρίση είναι αντικειμενική .

Δεν θα συζητήσουμε εδώ κατά πόσον αυτή η αντικειμενικότητα οφείλεται σε κάποια υπερβατική πραγματικότητα .

Αρκεί να δούμε ότι εκείνο το οποίο οι συζητητές αναζητούν είναι μια κοινώς αποδεκτή προκείμενη .

Είτε συμβασιακό είτε εξωανθρώπινο , εκείνο που μας ενδιαφέρει προς το παρόν είναι ότι αυτό το κοινό υπόστρωμα είναι η απαραίτητη προϋπόθεση κάθε λογικής συζήτησης .

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν φθάνουμε ποτέ σε τέτοιο επίπεδο , όπου η διαφωνία δεν προέρχεται από την αδυναμία μας να εφαρμόσουμε την κρίση σε μία συγκεκριμένη περίπτωση , αλλά από την ασυμβατότητα των υποκειμένων αρχών .

Πώς μπορεί να γεφυρωθεί ένα τέτοιο χάσμα ;

Αν υπάρχει γέφυρα , δεν μπορεί να είναι λογική γέφυρα .

Διότι κάθε εξήγηση πρέπει να ανήκει σε λογικό σύστημα , αν πρόκειται να εξηγεί τίποτα .

Επομένως , αν τα λογικά συστήματα των δύο συνομιλητών είναι διαφορετικά , επειδή , φέρ’ειπείν , εδράζονται σε διαφορετικές αρχές , οποιαδήποτε εξήγηση που θα εξηγούσε κάτι στο ένα σύστημα δεν θα εξηγούσε τίποτε στο άλλο .

Δεν υπάρχει τρόπος να πείσεις , με μέσα του δικού σου λογικού συστήματος , κάποιον του οποίου οι δηλώσεις είτε προέρχονται από διαφορετικές προκείμενες είτε ακολουθούν διαφορετικούς κανόνες συμπερασμού .

Είναι δυνατόν να τον καταφέρεις να δει εκείνο που εσύ βλέπεις ; Όχι εξηγώντας του κάτι , αλλά μεταστρέφοντάς τον στον δικό σου τρόπο σκέψης .

Όπως και να’χει το πράγμα , οτιδήποτε λες , αν λες κάτι σε τέτοιες περιστάσεις , δεν αποτελεί μέρος μιας συζήτησης που θέλουμε να θεωρούμε κατά κάποιον τρόπον εποικοδομητική για όλους τους συνομιλητές . Η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων είναι μια μάθηση που διέπεται από κανόνες , και αυτούς τους κανόνες πρέπει να τους μοιράζονται από κοινού όσοι συμμετέχουν σε μια συζήτηση αυτού του είδους .

Αυτά προς το παρόν . . .

Μπορείτε να συνεχίσετε , φίλοι μου , και σας υπόσχομαι να προσπαθήσω να μην ξαναδιακόψω την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτησή σας !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


σχολιο 3


...καιρια και κρισιμη η παρεμβαση σου Κηφεα ..

<<για να υπαρχει συζητηση με αποτελεσμα την επικοινωνια των νοηματων πρεπει να υπαρχουν κοινα λογικα συστηματα αρχων και κανονων συμπερασμου >>

.......θα προσθεσω οτι...

... οι συζητησεις εκφορτιζουν και εξωτερικευουν οχι μονο το νοητικο υλικο μας αλλα και το συναισθηματικο που ειναι συνδεεμενο με αυτο το νοητικο υλικο συμπερασμων ..ατομα με συναισθηματικες καθηλωσεις ,με συνδρομα κατωτερωτητας η ανωτεροτητας ( πχ Νικομαχος ) δεν μπορουν συζητησουν ακομη και αν διαθετουν με τους συνομιλητες κοινα συστηματα λογικων αρχων και κανονων συμπερασμου .

.......επισης σε ενα αλλο επιπεδο νοητικο δε φτανει οι κανονες συμπερασμου κι οι αρχες να ειναι κοινες θα πρεπει κανεις να κανει σωστη χρηση των κανονων αρα σε νοητικο επιπεδο να παραγει αυτο που στην λογικη λεμε εγκυρο συλλογισμο ...

..το εργο του Αριστοτελη "Σοφιστικοι Ελεγχοι" σας το προτεινω για να μελετησετε εκει ολα τα τερτιτια και τα ειδη των σοφιστειων που ουσιαστικα ειναι ακυροι συλλογισμοι η αλλιως συλλογισμοι απατες νοητικες οπου γινεται καταφορη παραβιαση των κανονων του λογικου συμπερασμου ( ληψη ζητουμενου , γλωσσοπαιγνια και αμφιγλωσσια, γενικευση φυσει μερικων προτασεων κι αναγωγη τους αυθαιρετα σε γενικες κτλ κτλ )

..αυθορμητους σοφιστικους πλανερους κι ακυρους συλλογισμους συνηθιζουν να κανουν ατομα συναισθηματικα ανισορροπα και αμφιθυμικα ,η αγκυλωμενα απο επωδυνες εμπειριες
( συναισθηματικη καθηλωση )και βεβαια υπαρχουν και οι επιτηδευμενοι σοφιστικοι συλλλογισμοι,, οταν κανεις εσκεμενα προσπαθει να διαστεβλωσει αληθειες( συνηθης τακτικη των επαγγελματιων δικηγορων οταν τους μισθωνουν εγκληματιες και παρανομοι καθε λογης για να υπερασπιστουν το <<δικιο>> τους ...

..αρα συμπληρωνοντας την παρεμβαση του Κηφεα να πουμε τι χρειαζεται για να μπορει να γινει συζητηση και διαλογος ...

-κοινες αρχες ( αξιωματικη θεμελιωση των εμπειριων μας )και κοινοι κανονες λογικου
συμπερασμου
-ορθη χρηση των κανονων συμπερασμου
-συναισθηματικη ισορροπια( οχι καθηλωσεις -αγκυλωσεις απο βιωματα τραυματικα )

και βεβαια
-καθαρη αναγκη για επικοινωνια και ανταλλαγη νοηματων και βιωματων μεσω αυτωνπανω σε κρισμα ζητηματα ζωης κι οχι αναγκη για εξουσιαστικη επιβολη κι εγωιστικη επιδειξη )

και φυσικα χρειαζεται ..

-ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΚΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΧΙ ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΔΕΚΑΔΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΩΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ...ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΙΚΟΝΙΚΟΤΗΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΕΝΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΜΕΣΟΥ ΜΑΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΔΙΑΛΟΓΙΚΑ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΑΡΑΧΩΜΕΝΟΥΣ...ΣΥΖΗΤΗΜΑΤΙΕΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΨΥΧΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΒΩΒΟΥΣ ...ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΗΣ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ...

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΠΥΚΝΑ ΣΥΧΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ..ΧΜΜ

ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ .. ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΘΙΜΣΕΝΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΚΟΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΚΙ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΕΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ ...

ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ,, ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΡΟΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ..ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΣΜΙΟΙ ΕΝΟΣ ΕΙΚΟΝΟΤΟΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑΝΑΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΥΠΟΥΛΑ ..

ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ?????????????ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΞΗ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ...ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ...!!!

εσυ killy τολμας να βγαλεις την μασκα και την κουκουλα της ανωνυμιας και αδιορασιας ...εε ..????????? ποιος τολμαει εδω μεσα ...εγω ειμαι ετοιμη να ξεμασκαρευτω .. αλλος υπαρχει ????????
ΝΙΚΟΜΑΧΕ , DMC,Sesotris, Notrik ,Atherobamona , amalia ,αιολος ,italos, panpam,
xristosxatz , AMEINIA,Kηφεα , ΚΥΩΝ , Πυρινος , Μaria ,κτλ κτλ τολματε ??????????

εδω σας θελω μαγκες μου !!!!!!!!οποτε καθε συζητηση γα επικοινωνια οταν εχετε τετοια ατολμια κι απροθυμια για φυσικη γνωριμια παραμενει μια ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/04/2014 08:07:13

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/04/2014 08:13:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 09:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε ΜΥΘΗΡΑ ξεκόλλα!
Το ότι δεν έχεις γνωριστεί με κανέναν δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζονται οι άλλοι μεταξύ τους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 20:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα άστο. Βαριέμαι να ασχολούμαι με εσένα και τους άλλους Locksmith. Γράψε ότι θες, σκασίλα μου.


Edited by - killuminati on 28/04/2014 21:00:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ καλά θα κάνεις να χαλαρώσεις. Πολύ όμως.

Ο μόνοι λόγοι που δεν σε έχουν μαζέψει τα άσπρα ή τα βαθυμπλέ ανθρωπάκια, είναι η εκτίμηση και ο σεβασμός των μελών προς τη Δ.Ο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ καλά θα κάνεις να χαλαρώσεις. Πολύ όμως.

Ο μόνοι λόγοι που δεν σε έχουν μαζέψει τα άσπρα ή τα βαθυμπλέ ανθρωπάκια, είναι η εκτίμηση και ο σεβασμός των μελών προς τη Δ.Ο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Κλάσε μου ρε συ. Φτάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου έρχεται killτέτοιε, κάνε μερικές ασκήσεις πυελικού εδάφους, να είσαι έτοιμος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύθηρα ,
Την ιδέα που έριξες να βρεθούμε , να γνωριστούμε από κοντά , την δέχομαι με ευχαρίστηση.
Όχι πως είμαι μάγκας , αλλά γιατί πιστεύω ότι θα γεμίσει κάποιο κενό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 22:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ?????????????ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΞΗ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ...ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ...!!!

εσυ killy τολμας να βγαλεις την μασκα και την κουκουλα της ανωνυμιας και αδιορασιας ...εε ..????????? ποιος τολμαει εδω μεσα ...εγω ειμαι ετοιμη να ξεμασκαρευτω .. αλλος υπαρχει ????????
ΝΙΚΟΜΑΧΕ , DMC,Sesotris, Notrik ,Atherobamona , amalia ,αιολος ,italos, panpam,
xristosxatz , AMEINIA,Kηφεα , ΚΥΩΝ , Πυρινος , Μaria ,κτλ κτλ τολματε ??????????

εδω σας θελω μαγκες μου !!!!!!!!οποτε καθε συζητηση γα επικοινωνια οταν εχετε τετοια ατολμια κι απροθυμια για φυσικη γνωριμια παραμενει μια ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ !!!



Αν μπεις τον κόπο ΜΥΘΗΡΑ να κάνης ένα κλικ στο nickname μου, θα δης ότι είμαι επώνυμος και με διεύθυνση, και αυτά που σκέφτομαι και πιστεύω τα γράφω ευθαρσώς δίχως να κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα, σαν μερικούς επαναστάτες της φακής και χριστιανούς της ταραμοσαλάτας.

Κερνάω και ουζάκι άμα λάχει.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 23:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ?????????????ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΞΗ

Μια συνάντηση, προϋποθέτει τη συναίνεση και τον δυο πλευρών...
Όπως είπε και ο Αίολος όσοι θέλησαν να συναντηθούν, έχουν συναντηθεί.

Εγω για παράδειγμα, ως μέλος και οχι ο "τίτλος" που βλέπεις εσυ,
και μου ψελνεις τα εξ αμάξης κατα καιρούς,
δεν θα με ενδιέφερε μια συνάντηση, με συγκεκριμένα πρόσωπα.
Περισσότερο θα το θεωρούσα χάσιμο χρόνου
ή στην καλύτερη, δεν έχω να "κερδίσω" τίποτα, μόνο προβλήματα.

Τώρα αν του χρόνου, (πρώτα ο Θεός, Δίας, Αλλάχ κτλ κτλ)
κόψουμε καμία πίτα... ως esoterica.gr ε το κουβεντιάζουμε.

quote:
DSM
Ο μόνοι λόγοι που δεν σε έχουν μαζέψει τα άσπρα ή τα βαθυμπλέ ανθρωπάκια, είναι η εκτίμηση και ο σεβασμός των μελών προς τη Δ.Ο

παμε για καμιά μπύρα ? (χρωστάει καφάσια ο ακατονόμαστος)
κι άστα αυτά...
τα troll τα αποφεύγεις, οι άλλες περιπτώσεις είναι ικανές να σου διαλύσουν το "μαγαζί",
έναν θα απενεργοποιείς, 10 θα φτιάχνει.


Αυτά ως AitheroVamon, με αφορμή τα τελευταία τεκταινόμενα,
για πρώτη και τελευταία φορά.

Στο χωρίο μου λένε:
Στα γαϊδούρια το λένε πολλές φορές, στους ανθρώπους μια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 00:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ?????????????

Εγώ, εγώ τολμάω!!!! Αρκεί να έχει και γυναίκες το παρεάκι, μύθηρες, πανπάμελες, lliamnes, τα πάντα όλα Όχι μόνο αρσενικοί...να'χει και λίγο ίντριγκα βρε αδερφέ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 00:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παμε για καμιά μπύρα ? (χρωστάει καφάσια ο ακατονόμαστος)

Λάθος πληροφόρηση σενιόρ.
Εχω λαμβάνειν!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 01:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE έχεις χάσει το μέτρημα...
μάλλον πρέπει να ανοίξουμε ειδικό θέμα, για να κρατάμε το score

Προτεινόμενος τίτλος: "Τα μαργαριτάρια των forums"
Ο έχων το μεγαλύτερο score... το καλοκαίρι, στο νησί... για τιμωρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy