ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Boηθεια με αστρικη προβολη!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 14:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ακολουθησα στο περιπου την τεχνικη του Robert Monroe...

Πηρε κανε 40 λεπτο η και παραπανω για να φτασω ολα τα σταδια.

Στο τελος ομως εκει που ημουν ετοιμος να σηκωσω το λεπτοφυες σωμα απο το φυσικο ,η καρδια μου αρχισε να χτυπαει ΣΤΑ ΥΨΗ.

Και δυστυχως αυτο με εκανε να ανοιξω τα ματια μου μην παθω και τιποτα.

Κανενας που να ασχολειται με το αθλημα και μπορει να βοηθησει η εχει βιωσει το ιδιο πραγμα πριν το χωρισμο?

Eδω για οποιον ενδιαφερεται για την τεχνικη.
http://www.manannan.net/occult/monroe.html

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2014, 23:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλεpanosfromlydian

Διάβασα το λινκ που παρέθεσες και μου φάνηκαν αρκετά καλά αυτά που διάβασα. Πιστεύω οτι θα οφεληθεί κάποιος που τον ενδιαφέρει.

Κάποιες άλλες πρακτικές (του Δ. Σαμαέλ) με λιγότερη ανάλυση είχα παραθέσει κατά το παρελθόν εδώ:
ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος 16/07/2013, 22:45:40

Θα ήθελα να βάλω μια επιπλέον διάσταση στο ζήτημα...
Τη διάσταση του τι κάνεις κατά τη διάρκεια μιας αστρική προβολής;
Δηλαδή, ποιος είναι ο σκοπός;
Αυτό είναι κάτι προς σκέψη.
Γιατί όλα αυτά, οι τεχνικές δηλαδή κ.τ.λπ. είναι απλά μέσο για έναν άλλο σκόπο - τουλάχιστον για κάποιον που δεν ασχολείται με αυτά από απλή περιέργεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 01:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλεpanosfromlydian

Διάβασα το λινκ που παρέθεσες και μου φάνηκαν αρκετά καλά αυτά που διάβασα. Πιστεύω οτι θα οφεληθεί κάποιος που τον ενδιαφέρει.

Κάποιες άλλες πρακτικές (του Δ. Σαμαέλ) με λιγότερη ανάλυση είχα παραθέσει κατά το παρελθόν εδώ:
ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος 16/07/2013, 22:45:40

Θα ήθελα να βάλω μια επιπλέον διάσταση στο ζήτημα...
Τη διάσταση του τι κάνεις κατά τη διάρκεια μιας αστρική προβολής;
Δηλαδή, ποιος είναι ο σκοπός;
Αυτό είναι κάτι προς σκέψη.
Γιατί όλα αυτά, οι τεχνικές δηλαδή κ.τ.λπ. είναι απλά μέσο για έναν άλλο σκόπο - τουλάχιστον για κάποιον που δεν ασχολείται με αυτά από απλή περιέργεια.



Ποιος ειναι ο σκοπος?

Απο τη μια να δω τι υπαρχει οταν βγαινω απο το σωμα μου.
Κρυμμενες ενεργειες,οντοτητες,εικονες,ακομη και το ιδιο μου το φυσικο σωμα.

Απο την αλλη ειναι μια καλη αποδειξη οτι εισαι αθανατος.
Στο αστρικο πεδιο δεν υπαρχουν οι περιορισμοι που υπαρχουν στο φυσικο.

Επισης φανταζομαι οι αυθεντικες σαμανικες κοινωνιες ,στηριξαν τις περισσοτερες γνωσεις τους σε τετοιες εμπειριες.Και φυσικα ψυχεδελικες εμπειριες.Η εμπειρια μετραει πολυ.

Πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για το τι υπαρχει περα απο αυτο που βλεπουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 10:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian
Απο τη μια να δω τι υπαρχει οταν βγαινω απο το σωμα μου.
Κρυμμενες ενεργειες,οντοτητες,εικονες,ακομη και το ιδιο μου το φυσικο σωμα.

Απο την αλλη ειναι μια καλη αποδειξη οτι εισαι αθανατος.
Στο αστρικο πεδιο δεν υπαρχουν οι περιορισμοι που υπαρχουν στο φυσικο.


Χεχ.. Όλα αυτά που λες είναι σωστά πάνω-κάτω.. αλλά δεν ξέρω αν αυτά είναι αρκετά
Μια ικανοποίηση της περιέργειας είναι καλή.. μάλιστα ακόμα και οι τουρίστες όταν ξεκινάνε να πάνε κάπου, απλά για να γνωρίσουν το μέρος, έχουν μια λίστα με δραστηριότητες και μέρη που έχουν προκαθορίσει.
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί οι οποίοι δεν πάνε για τουρισμό αλλά για κάποια συγκεκριμένη εργασία π.χ. να κάνουν αγορα-πωλησίες, να ακολουθήσουν κάποιο σεμινάριο, να δουλέψουν σε ένα υποκατάστημα τράπεζας κ.ο.κ. Άλλος για να επισκεφθεί κάποιο νοσοκομείο ή να παρευρεθεί σε κάποιο δικαστήριο. Ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του
Πρέπει να αναρωτηθούμε λοιπόν αν υπάρχει καθαρός στόχος.
quote:
Απο την αλλη ειναι μια καλη αποδειξη οτι εισαι αθανατος.
Εγώ θα το έθετα κάπως διαφορετικά.. είναι αθάνατο το αστρικό σώμα;


Edited by - Gnostic Student on 21/06/2014 10:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 22:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανο- Gnostic

quote:
Μια ικανοποίηση της περιέργειας είναι καλή.. μάλιστα ακόμα και οι τουρίστες όταν ξεκινάνε να πάνε κάπου, απλά για να γνωρίσουν το μέρος, έχουν μια λίστα με δραστηριότητες και μέρη που έχουν προκαθορίσει.

Καλό είναι πχ αν θες να πας να γνωρίσεις τη μαγεία της ζούγκλας, να πάρεις μαζί σου νερό, να μην πας με τα πόδια γιατί το λιοντάρι θα σε φτάσει όσο και να τρέχεις, και γενικά να μην είσαι ξυπόλυτος στα αγκάθια γιατί θα χεις θέμα,,,,

Για αυτό και η "λίστα" που αναφέρει πολύ εύστοχα ο φίλος Gnostic είναι πάρα πολύ σημαντική, μη βρεθείς αλλού ντ'αλλού. Ιδανικά ένας ταξιδιωτικός οδηγός θα ήταν πολύ καλή περίπτωση.

quote:
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί οι οποίοι δεν πάνε για τουρισμό αλλά

...για να ψαρέψουν τουρίστες που δεν έχουν προορισμό, οι γνωστοί επιτήδειοι.

Η αστρική προβολή είναι σημαντική και θεμιτή, κοίτα όμως να σαι σωστά προετοιμασμένος.

Gnostic

quote:
Εγώ θα το έθετα κάπως διαφορετικά.. είναι αθάνατο το αστρικό σώμα;

Εμένα άλλο μου τραβάει την προσοχή Gnostic... από τι είναι φτιαγμένο αυτό το αστρικό σώμα; :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2014, 03:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι σαν δυνατο/πυκνο ηλεκτρικο ρευμα φαντασου το .
Συμπιπτουν εμπειριες χρηστων για αυτη την περιγραφη με κατι που εχω δει και δεν μπορω να το αναφερω για προσωπικους λογους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2014, 03:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλι δοκιμασα την τεχνικη και παλι εφτασα στο απολυτο χαλαρωμα.
Η καρδια αρχιζε να χτυπαει λιγοτερο δυνατα αυτη τη φορα.
Αλλα καταλαβα οτι ειναι πιο δυσκολο απο αυτο που περιμενα
για αυτο και παραιτηθηκα κουρασμενος.
Κατεληξα βεβαια σε ονειρο που θυμαμαι πεντακαθαρα αλλα δεν καταφερα να το εξελιξω σε συνειδητο ονειρεμα.

Θα ψαξω σε φορουμ αμιγως για αστρικη προβολη να δω τι παιζει.

Δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο αλλα το κεφαλι μου κοιταει το νοτο γιατι ετσι ειναι το κρεβατι στο σπιτι μου και οχι το βορρα οπως απαιτει η τεχνικη του Monroe.

Η αστρικη προβολη ειναι μια πρωτη γευση μιας ελευθεριας που δεν γνωριζουμε ακομη.
Μην φοβαστε .
Αφοβα μπειτε και εξερευνηστε.Ειστε αθανατα ενεργειακα οντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2014, 04:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνο
quote:
Η αστρικη προβολη ειναι μια πρωτη γευση μιας ελευθεριας που δεν γνωριζουμε ακομη.
Μην φοβαστε .
Αφοβα μπειτε και εξερευνηστε.Ειστε αθανατα ενεργειακα οντα.

Πάνο επειδή έχω κάποιες εμπειρίες που έχω αναφέρει παλαιότερα, χωρίς μάλιστα να το προκαλεσω εσκεμμένα, θα σου πρότεινα να είσαι συγκρατημένα αισιόδοξος.

Γενικά είμαι κατά της αστρικής προβολής στο βαθμό που κάποιος δεν είναι έτοιμος να μπει σε αυτή τη διαδικασία, αλλά έτσι θα ανοίξω μεγάλο θέμα και δεν είναι του παρόντος. Αν εσύ νιώθεις έτοιμος τότε πολύ καλά θα κάνεις ότι ορίζεις.

Το να μη φοβάσαι πάντως είναι πολύ βασικό.

quote:
Κατι σαν δυνατο/πυκνο ηλεκτρικο ρευμα φαντασου το .

Το φαντάζομαι. "Ακούς" κάτι σαν βββΒΒΒΒΒβββββΒΒΒΒΒββββ και μετά ησυχία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2014, 10:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian
Δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο αλλα το κεφαλι μου κοιταει το νοτο γιατι ετσι ειναι το κρεβατι στο σπιτι μου και οχι το βορρα οπως απαιτει η τεχνικη του Monroe.
Είναι καλύτερο να έχεις το κεφάλι προ τον Βορρά, το λένε και οι γνωστικοί. Όμως νομίζω οτι αυτό έχει να κάνει με τα ρεύματα ενεργειών και όχι - άμεσα - με την αστρική προβολή, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν την επηρεάζει.
Κάτι σημαντικό σύμφωνα με τους γνωστικούς Δασκάλους για να επιτύχεις αστρική προβολή, είναι το συκώτι σου να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Υπάρχουν κάποια ροφήματα που βοηθάνε σε αυτό.
Επίσης αν θες να κάνεις πολύ σοβαρά πειράματα μπορείς κάποιες μέρες να μείνεις στο κρεβάτι σου (όχι να σηκωθείς και να κάνεις δουλειές γιατί δεν πρέπει να χαλάς ενέργεια) και να μη φας απολύτως τίποτα όλη μέρα. Λίγο νερό μόνο ίσως.
Επίσης είναι καλό μετά τις 4ις περίπου το μεσημέρι να μην τρως τίποτα ή τουλάχιστον να μην φας τίποτα για αρκετή ώρα πριν κοιμηθείς.
Τέλος, πιο σημαντικό από όλα τα παραπάνω είναι το να είσαι συνειδητός μέσα στην ημέρα. Γιατί ο λόγος που "κοιμόμαστε" στο αστρικό είναι οτι "κοιμόμαστε" και στον φυσικό κόσμο, όταν λέμε οτι είμαστε ξύπνιοι.
Το οτι έχεις τα μάτια σου ανοιχτά δε σημαίνει οτι είσαι ξύπνιος.
Αν ονειρεύεσαι μέσα στη μέρα ονειρεύεσαι και όταν κοιμάσαι. Αυτό έχει να κάνει με την νοητική φλυαρία και το αν ζούμε στο εδώ και τώρα.
Βλέπε διδασκαλία Gurdjieff, Samael Aun Weor, Krishnamurti κ.α.
Όλοι λένε το ίδιο, οτι η συνείδηση κοιμάται.

Edited by - Gnostic Student on 22/06/2014 10:24:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 00:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστω παιδια για τις χρησιμες συμβουλες.

Ξαναδοκιμασα και με πηρε ο υπνος.
Αλλα ο υπνος κατεληξε σε ενα συνδυασμο εφιαλτη και υπνικης παραλυσης
που ειμαι σιγουρος οτι συνδεεται με την προσπαθεια μου για αστρικη προβολη.

Γενικα παρατηρω οτι οταν δοκιμαζεις την τεχνικη πριν κοιμηθεις
,τα ονειρα σου ειναι πιο καθαρα,μπορεις να τα θυμηθεις ευκολοτερα,αλλα μπορει να καταληξεις και σε εφιαλτη η υπνικη παραλυση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 00:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πατησα αναζητηση σχετικα με αυτο που ειδα στην υπνικη παραλυση
και αλλα ατομα ειχαν τις ιδιες εμπειριες.

Δυο γατες βρισκονταν κατω απο το κρεβατι.Ενιωθα οτι ηταν υπουλες.
Σηκωθηκα απο το κρεβατι.Μου ειπε κατι η αδερφη μου που δεν καταλαβαινα και γυρισα προς το κρεβατι για να ακουσω τι μου ειπε.
Εκει πεταχτηκαν οι γατες να με πνιξουν απο πισω.

Επεσα σε παραλυση αλλα πεταχτηκα παλι πισω και ξυπνησα απο αυτο το πραγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 21:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΞΕΛΙΞΗ:

Εκανα παλι την τεχνικη μαζι με ομορφη zen διαλογιστικη μουσικη.
Αποκοιμηθηκα αλλα κατεληξα σε lucid dreaming.

Κατι σημαντικο που βοηθαει ,ειναι μεσα στο ονειρο να ψαχνεις για στοιχεια που να αμφισβητουν αυτο που βιωνεις ως πραγματικοτητα μες στο ονειρο.
Ψαχνεις για στοιχεια για το αν τα περιστατικα μεσα στο ονειρο βγαζουν νοημα στην πραγματικοτητα.

Για παραδειγμα ,μπορεις να κανεις ως συνηθεια να ακουμπας το δαχτυλο σου στην παλαμη του αλλου χεριου σου.

Αν το κανεις αυτο στο ονειρο,το δαχτυλο περναει μεσα απο την παλαμη,κατι που σε κανει να ξεκινησεις ονειροναυτικη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy