ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Βιβλίο με σύμβολα αγορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 10:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον παιδια καλημερα σε ολους! Αναρωτιωμουν αν κανενας απο εσας γνωριζει καποιο βιβλιο με συμβολα του αποκρυφισμου και λοιπα ωστε να μπορω να τα μελετησω καλυτερα..γιατι οτι εχω βρει ως τωρα ειναι θα ελεγα αχρηστα και κακογραμμενα ! Ευχαριστω!

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 10:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπον παιδια καλημερα σε ολους! Αναρωτιωμουν αν κανενας απο εσας γνωριζει καποιο βιβλιο με συμβολα του αποκρυφισμου και λοιπα ωστε να μπορω να τα μελετησω καλυτερα..γιατι οτι εχω βρει ως τωρα ειναι θα ελεγα αχρηστα και κακογραμμενα ! Ευχαριστω!

Όλα όσα μπορεί και περιμένει να βρει κανείς εύκολα θα είναι άχρηστα (και μερικές φορές) και κακογραμμένα.
Τα πιο καλά είναι εκείνα που απευθύνονται σε κόσμο των καλών τεχνών (βιβλία που θα πάρουν ζωγράφοι πχ) κι όχι εκείνα που πουλάνε τα συνηθισμένα βιβλιοπωλεία.
Τα πραγματικά καλά δεν θα τα βρεις. Ή και να τα βρεις δεν θα σου "γυαλίσουν" για να τα πάρεις. Ή και να τα πάρεις δεν θα καταλάβεις με την πρώτη τι λένε και γιατί.
Πήγαινε σε βιβλιοπωλεία που πουλάνε τεχνικά/καλιτεχνικά βιβλία για σχολές Καλών Τεχνών - και δες για βιβλία ξένα. Δεν θα σε βοηθήσουν στα να χρησιμοποιήσεις τα σύμβολα πρακτικά αλλά θα σου δώσουν κάποιο υπόβαθρο ώστε μια μέρα...
Από την άλλη αν έχεις μόνο εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον - οποιοδήποτε από τα άχρηστα και κακογραμμένα θα σου κάνει τη δουλειά.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 14:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρότεινε μου όμως καποιο σε παρακαλω για κανω μια καλη αρχη! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 15:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ , Apercatn6

Σε καλωσορίζω και σου εύχομαι καλή συνέχεια στο ESOTERICA .

Σου προτείνω (εφόσον ενδιαφέρεσαι σοβαρά) τα κάτωθι δύο βιβλία :

1) C. G. Jung (Κάρλ Γιούνγκ) : "Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΟΥ" , Τόμος 2 - Εκδόσεις Αρσενίδη .

2) C. G. Jung (Κάρλ Γιούνγκ) : "ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ" , Τόμος 4 - Εκδόσεις Αρσενίδη .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 15:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρότεινε μου όμως καποιο σε παρακαλω για κανω μια καλη αρχη! :)



Να σκεφτώ - δεν έχω κάποιο κοντά μου να προτείνω άμεσα. Μπορείς πάντα να πάρεις ένα "λεξικό" συμβόλων σας αυτό:
όπως και όταν έχεις λεξικό μιας γλώσσας δεν μπορείς από αυτό να την μάθεις έτσι κι εδώ - αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να κοιτάξεις κάτι.

Dictionary of Symbols (Language of the unconscious) http://www.amazon.co.uk/Dictionary-Symbols-Language-unconscious-Chetwynd/dp/1855382962/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1404216417&sr=1-2&keywords=symbols+dictionary

The Illustrated Signs and Symbols Sourcebook
http://www.amazon.co.uk/The-Illustrated-Signs-Symbols-Sourcebook/dp/0007379005/ref=pd_rhf_se_s_cp_4_J1C8?ie=UTF8&refRID=1Q68BQFVDK6Q45872V8Z

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 16:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ παιδια! Τα βιβλια αυτα απο το amazon γνωριζεις αν υπαρχουν στην Ελλαδα γιατι εχω ενα θεμα με την prepaid!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 16:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ παιδια! Τα βιβλια αυτα απο το amazon γνωριζεις αν υπαρχουν στην Ελλαδα γιατι εχω ενα θεμα με την prepaid!

Ιδέες έδωσα. Πήγαινε σ'ένα βιβλιοπωλείο με πανεπιστημιακά βιβλία - δες το τμήμα art και θα βρεις ανάλογα (δε χρειάζεται να είναι τα ίδια)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 21:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι οτι ζω σε μια μικρη πολη και δν νομιζω να υπαρχουν εδω τετοιου ειδους βιβλια :/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 10:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θεμα ειναι οτι ζω σε μια μικρη πολη και δν νομιζω να υπαρχουν εδω τετοιου ειδους βιβλια :/

Κάνε ένα google με αυτό που ζητάς και θα βρεις και για κατέβασμα. πχ http://www.scribd.com/doc/126702795/Illustrated-Dictionary-of-Symbols

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 12:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολυ παιδια μολις κατεβασα 2 βιβλια και ειμαι ετοιμος να αρχισω τη μελετη ευχαριστω! :D

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy