ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αρχίζω να αμφιβάλω για τη πίστη μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 17:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές σας. Από μικρή ηλικία είχα ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό, τις ανατολικές Θρησκείες, τη μαγεία, και αργότερα με το New Age κίνημα. Πριν από μερικά χρόνια, όταν έφτασα κοντά στη καταστροφή, αυτό με έκανε να αναθεωρήσω τα πάντα, να ζητήσω συγχώρεση και να επιστρέψω στο Χριστιανισμό. Αποποιήθηκα τη παλιά μου ζωή και αποφάσισα να είμαι κοντά στο Χριστό. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περισσότερο διαβάζω για τον Χριστιανισμό τόσο περισσότερο μπερδεύομαι και πλέον έχω αρχίσει να αμφιβάλλω! Το θέμα είναι ότι είχα πάντα στο μυαλό μου τον Θεό σαν δίκαιο και καλό, με απέραντη αγάπη για όλους μας, έτσι όπως μας δίδαξε ο Ιησούς Χριστός αλλά όσο περισσότερο διαβάζω βλέπω ότι ο Θεός τιμωρεί, είναι σκληρός και θα μας στείλει στη κόλαση ακόμα και για ελάχιστα παραπτώματα. Για παράδειγμα διάβασα ότι ο Θεός δεν συγχωρεί με τίποτα τη πικρία που μπορεί να έχουμε στη καρδιά μας για κάποιον που μας έκανε μεγάλο κακό. Εφόσον λοιπόν δεν μπορώ να συγχωρήσω αυτό το άτομο, σύμφωνα με αυτό θα καταλήξω στη κόλαση. Έχω αρχίσει πια να βλέπω το Θεό σαν κάτι τρομακτικό και όχι σαν τον Δημιουργό με την απέραντη και αγνή αγάπη για τον άνθρωπο. Αυτό με απομακρύνει από κοντά του καθώς δεν μπορώ να αγαπήσω κάτι που φοβάμαι, με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί. Αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 18:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου φίλη , όλα τα προβλήματα σου ξεκινούν απο τη θεώρηση που έχεις για το Θεό .
Εχεις παραπλαμηθεί πολύ άσκημα απο την στρεβλή και παρανοική θεώρηση του Θεού , της χριστιανικής θρησκείας
Ο Θεος καλή μου δεν είναι μια συγκεκριμένη οντοτητα που έχει ανθρωπινα αισθήματα και ανθρωπινα πάθη
Οταν λέμε Θεός, εννούμαι μια πλειάδα δυναμεων που ρυθμιζει, συντονίζει και ενεργοποιεί τους νομους της φύσης
Και οι νομοι της φύσης στηρίζονται ΟΛΟΙ σε εναν βασικό νόμο.
Τον νομο της αρμονίας και της ισορροπίας ή νομο του κάρμα όπως λέγεται
Η ζωή σου και η ενδεχόμενη ευτυχία ή δυστυχία έχει ήδη προκαθοριστεί απο τις πράξεις σου στις προηγούμενες ζωές σου.
Με καθε πράξη αλλά και κάθε σκέψη που κάνεις , διαταράσσεις την ισορροπία.
Για να επανέλθει η ισορροπία , η κάθε καλή σου πράξη θα ανταμειφθεί και η κάθε κακή σου πράξη θα τιμωρηθεί.
Αναλογίσου λοιπόν , πόσο καλό και πόσο κακό κάνεις στη ζωή σου για να καταλάβεις και τις αιτίες αυτών που σου συμβαίνουν
Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι κάθε τι που σου συμβαίνει εχει ως αιτία το κάρμα .
Πολλά πράγματα συμβαίνουν για να σου δώσουν την ευκαιρία να εξελιχθείς απο την τωρινή σου κατάσταση , να αποκτήσεις μεγαλύτερη συνειδητότητα για το τι είσαι πραγματικά και ποιός είναι ο σκοπός της ύπαρξης σου .
Είτε μέσα απο καταστάσεις πόνου είτε μέσα απο χαρές , η συνειδητότητα σου επεκτείνεται.
Οταν ένα αμάξι κολλήσει στη λάσπη , γνωριζεις πολύ καλά ότι για να ξεκολλήσει χρειάζεται σπρώξιμο.
Αυτό κάνει και η φύση.
Σε σπρώχνει για να πας μπροστά .
Πολλές φορές το σπρώξιμο αυτό σου φαίνεται απότομο , βίαιο , δύσκολο , οδυνηρό αλλά μην αμφιβάλλεις ότι ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ
Και κατι άλλο
Για καθε τι που συμβαίνει στη φύση , για όλα τα φαινόμενα που εξελίσσονται μπρόστά στα μάτια σου , όπως σου είπα υπάρχει μια πλειάδα δυνάμεων που τα ενεργοποιεί και τα συντηρεί.
Το ίδιο και στη ζωή σου .
Πολλά απο τα φαινόμενα που συμβαίνουν στη ζωή σου έχουν ενεργοποιηθεί απο δυνάμεις που το μόνο που θέλουν έιναι να αυξήσουν την συνειδητότητα σου .
Ολες αυτες οι δυνάμεις εχουν προκαθορίσει καποια σημαντικά συμβαντα στη ζωή σου με τα οποία θα διορθώσεις τα προηγούμενα λάθη σου.
Υπάρχουν μεσα σε αυτές και δυνάμεις που σκοπό έχουν να σε βοηθησουν να περάσεις όσο γίνεται πιο ανώδυνα το κάρμα σου
Ομως καμμια δυναμη στο σύμπαν δεν μπορεί να επέμβει στον αιώνιο νομο της ισορροπίας , ό οποίος είναι υπευθυνος για τον κεντρικό άξονα αυτών που σου συμβαίνουν.
Είναι όμως στο χερι σου το πως θα τα αντιμετωπίσεις
Είτε με αισιοδοξία και δ'υναμη είτε με γκρίνια και θυμό .
Να θυμάσαι παντα πως ότι συμβαινει ακομη κι αν εσενα σου φαινεται παράλογο με την αδύναμη ανθρωπινη λογική σου , είναι απόλυτα λογικό και αναγκαίο σύμφωνα με την αιώνια και πάνσοφη λογική του Νόμου και των λειτουργών του .
Και ξέφυγε απο αυτή την έννοια του Θεού που άλλοτε τιμωρεί και άλλοτε χαρίζει ευτυχία .
Τίποτα απολύτως δεν κανει ο Θεός.
Ολα οσα γίνονται εσυ η ίδια τα προκαλέις κι εσυ πρέπει να αντιμετωπίσεις τις συνέπειες , όσο κι αν σου φαίνεται αυτό βαρύ και δύσκολο.


.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 18:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και προς θεού κοπέλα μου , ευχή και κατάρα σου δίνω
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ
ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΈΙΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 19:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεραπις,
ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ!!!Τι της λες της κοπέλας;;;Θα φρίξει!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 19:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως daizy, ο χριστιανισμος με τον τροπο που προωθειται και οχι που ειναι,δεν μπορει να σε διδαξει τιποτα παραπανω απο την κολαση και τη δηθεν αμαρτια....Η γνωμη σου ειναι δικαιολογημενη,αλλα εγω θα σου πω και κατι αλλο....Ο θεος δεν ειναι καποιος που κυμαται στα συννεφα και ελεγχει τις ζωες μας...Το ολο ψαξιμο γυρω απο την υπαρξη του θεου,οδηγει σε μια τεραστια αντιφαση.Οσο και να ερευνησεις,οσο και να ψαξεις ,θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι δεν εχεις ιδεα για το αν υπαρχει.....Δεν υπαρχει αποδειξη ουτε για την υπαρξη αλλα ουτε και για την ανυπαρξια του.Υπαρχουν μονο χιλιαδες αποδειξεις,διαψευσεις,συζυτησεις,διαμαχες,συγκρουσεις,σκοτομοι..Για αυτο ξεκολα!!!Δεν χρειαζεται να πιστευεις σε τιποτα αναποδεικτο και αντιφατικο.Πιστεψε στον εαυτο σου γιατι ειναι ο μονος που εχεις αποδειξη οτι υπαρχει.Δωσε μια δικη σου εξηγηση για το πως θελεις να ειναι η ζωη σου. Μονο οσοι αδυνατουν να παρουν την ευθυνη του εαυτου τους στα χερια τους ,πιστευουν σε θεους.Οσο για το χριστιανισμο σκεψου μονο οτι χριστος κυκλοφορουσε με γαιδαρο και φοραγε ενα παλιοχιτωνα και διδασκε εγκρατεια αγαπη και ταπεινωτητα,και ο τραγοπαπας της ενοριας κυκλοφορει με μερσεντικο και τρωει τα λεφτα του χαζοκοσμακη στα χαρτια και στις πουτανες.Ο κληρος εχει κανει τεραστια ζημια στην ψυχολογια και το μυαλο των ανθρωπων..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 19:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανέ ορθόδοξε
Υπάρχει ακόμα ελπίδα και για σενα γιατί σε βλεπω πρωτη θεση Δαφνί με αυτά που πιστεύεις και ημερήσια ηλεκτροσόκ για να ξεκολλήσει απο το μυαλό σου η εικόνα του αντίχριστου


.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 19:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσο για το χριστιανισμο σκεψου μονο οτι χριστος κυκλοφορουσε με γαιδαρο και φοραγε ενα παλιοχιτωνα και διδασκε εγκρατεια αγαπη και ταπεινωτητα,και ο τραγοπαπας της ενοριας κυκλοφορει με μερσεντικο και τρωει τα λεφτα του χαζοκοσμακη στα χαρτια και στις πουτανες.Ο κληρος εχει κανει τεραστια ζημια στην ψυχολογια και το μυαλο των ανθρωπων..



ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 19:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο συγκεκριμενο θεμα,οι αναγνωσεις ανεβαινουν βολιδα...μαλλον υπαρχουν πολλοι που θελουν να το παιξουν δασκαλοι και καθοδηγητες....χαχαχαχα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 19:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θεμα του κληρου,δεν διαφωνω,ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος έλεγε ότι οι κληρικοι και ιερεις των εσχατων χρόνων θα είναι οι ασεβέστεροι όλων!Και πραγματι,εκπληρώθηκε η προφητεία!Ωστοσο,οσο χάλια μαύρα και να είναι οι σημερινοι ιερείς,ο Θεός δεν δικαιολογεί εμας να είμαστε στασ ίδια χάλια!Πρέπει κάτι να κάνουμε γι'άυτο,και δυστυχώς,λιγοι το κάνουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποια αποδειξη στηριζεις την υπαρξη του θεου?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ποια αποδειξη στηριζεις την υπαρξη του θεου?




Αν υπηρχε αποδειξη,τότε και τα 7 δισεκατομμύρια του κόσμου θα ήταν ένθεοι!Αλλα δεν υπάρχει,είναι καθαρα θέμα πίστης....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι απο τους λιγους χριστιανους που εχουν τετοια αποψη....Περιμενα να μου μιλησεις για την αγια γραφη και να συναφη....Αλλα ναι συμφωνουμε...δεν υπαρχει αποδειξη αλλα ειναι καθαρα θεμα πιστης..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Στο θεμα του κληρου,δεν διαφωνω,ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος έλεγε ότι οι κληρικοι και ιερεις των εσχατων χρόνων θα είναι οι ασεβέστεροι όλων!

Μήπως και την εποχή του Κοσμά του Αιτωλού ήταν καλύτεροι φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε? Το ιερατείο ήταν είναι και θα είναι άπληστο όσο υπάρχουν οι αφελείς πιστοί για να τους εκμεταλλεύεται. Σου πραθέτω πιο κάτω ένα απόσπασμα της εποχής του Κοσμά του Αιτωλού, από την "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ" Ανωνύμου του Έλληνος, για να καταλάβης τι γινόταν τότε που υποτίθεται ότι δεν ήταν οι έσχατοι χρόνοι.

Ὦ σὺ μιαρὰ Σύνοδος τῆς Κωνσταντινουπόλεως, εἰς τί ὁμοιάζεις, ἤθελα νὰ ἠξεύρω ἀπὸ ἐσὲ τώρα ὁποὺ σὲ ἐρωτῶ, εἰς τί, λέγω, ὁμοιάζεις τοὺς ἱεροὺς καὶ θείους ἀποστόλους τοῦ λόγου τῆς σοφίας τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ; Ἴσως εἰς τὴν ἔνδειαν καὶ ἀφιλοκέρδειαν, ὁποὺ ἐκεῖνοι ἐκήρυττον; Ἀλλ᾿ ἐσὺ εἶσαι γεμάτη ἀπὸ χρήματα, ὁποὺ καθημερινῶς κλέπτεις ἀπὸ τοὺς ταλαιπώρους χριστιανούς. Ἴσως εἰς τὴν ἐγκράτειαν καὶ χαλιναγωγίαν τῶν παθῶν; Ἀλλ᾿ εἰς ποῖον μεγάλον ξεφάντωμα δὲν εὑρίσκεται μέρος ἀπὸ τοὺς συγκλήτους σου, καὶ ποῖος ἀπὸ αὐτοὺς δὲν λατρεύει δύο καὶ τρεῖς ἀρχοντίσσας μὲ ἄκραν ἀναισχυντίαν καὶ σχεδὸν φανερά......

Ἡ ἀμάθεια τοῦ λαοῦ ἀκόνισεν τόσον τὰ ἀρχιερατικὰ σπαθία, ὁποὺ κανεὶς δὲν τοὺς ἀντιστέκεται. Μ᾿ἓν κατεβατὸν μὲ κατάρας, ὁποὺ ἡ πλέον διαβολικὴ διάθεσις φοβερωτέρας βέβαια δὲν ἤθελεν ἠμπορέσει νὰ ἐφεύρῃ, τὸ ὁποῖον ὀνομάζουσιν ἀφορισμόν, ἐκδύουσι καὶ πλουσίους καὶ πτωχούς. Καὶ ἂν πολλάκις μ᾿ ἕτερον κατεβατὸν μ᾿ εὐχάς, εὐλογίας καὶ συγχώρησιν, διαλύουσι τὸν ἀφορισθέντα, δι᾿ἄλλο τέλος δὲν τὸ κάμνουσι, παρὰ διὰ νὰ ἠμπορέσωσι νὰ τὸν ξαναφορίσωσι. Ἐπειδὴ τὸν ἀφορισθέντα δὲν δύνανται νὰ τὸν ξαναφορίσωσι, ἂν πρῶτον δὲν τὸν συγχωρήσωσι66. Μετὰ τὸν ἀφορισμόν, ὁποὺ εἶναι τὸ πρῶτον τους ἄρμα, ἕπονται οἱ ἁγιασμοὶ καὶ τὰ μνημόσυνα67. Καὶ τέλος πάντων, τὸ μεγαλείτερον κέρδος των εἶναι αἱ κληρονομίαι καὶ τὰ χαρίσματα68. Ἂν εἰς αὐτὰ εὕρῃ ἀνθίστασιν, τότε εὐθὺς ἀφορίζει, δὲν δίδει τὴν ἄδειαν τῶν ἱερέων νὰ βαπτίσουν τὸ γεννηθὲν βρέφος, οὔτε νὰ θάψουν τὸν νεκρόν.

Ἀλλὰ ποῦ νὰ διηγηθῶ, ὅσα ἡ μιαρά των ψυχὴ ἐφευρίσκει! Φθάνει λοιπὸν νὰ ἠξεύρετε, ὅτι, ὅσα καὶ ἂν κάμνωσι, τὰ κάμνοσι διὰ χρημάτων, καὶ πληρώνοντάς τους τινὰς ἠμπορεῖ νὰ λάβῃ τὴν συγχώρησιν διὰ κάθε ἁμάρτημα. Τόσον ἐβαρβαρώθη καὶ οὐτιδανώθη ἡ κλάσις τῆς ἱερωσύνης τῶν Ἑλλήνων! Πρὸς τούτοις ὁ ἀρχιεπίσκοπος πωλεῖ τὰς ἐνορίας τῆς πόλεως οὗτινος ἱερέως θελήσῃ, καὶ ἔπειτα κάμνει ἀργὸν ἢ ἐξορεῖ ὅποιον θέλῃ ἀπὸ αὐτούς, καὶ ξαναπωλεῖ τὴν ἐνορίαν ἄλλου, διὰ νὰ τοῦ κάμῃ τὸ ἴδιον ὕστερα ἀπ᾿ ὀλίγον. Κάθε τόσον τοὺς ζητεῖ δάνεια, καὶ ποτὲ δὲν τοὺς τὰ ἐπιστρέφει. Κανεὶς δὲν τολμεῖ νὰ ἀντισταθῇ εἰς τοὺς λόγους του, ἐπειδὴ εὐθὺς τὸν ἀφορίζει καὶ ἔπειτα τὸν ἐξορεῖ καὶ λαμβάνει τὴν περιουσίαν του. Καὶ οὗτος ἐστὶν ὁ τρόπος, μὲ τὸν ὁποῖον ἐνεργοῦσι τὰ ἡδύτατα ἐντάλματα τοῦ Χριστοῦ.

Πῶς ἆραγε ζῶσιν αὐτοὶ οἱ ἀρχιεπίσκοποι εἰς τὰς μητροπόλεις των καὶ ὁποῖαι εἰσὶ αἱ ἀρεταί των; Τρώγοσι καὶ πίνοσι ὡς χοῖροι70. Κοιμῶνται δεκατέσσαρας ὥρας τὴν νύκτα καὶ δύο ὥρας μετὰ τὸ μεσημέρι. Λειτουργοῦσι δύο φορὰς τὸν χρόνον, καὶ ὅταν δὲν τρώγωσι, δὲν πίνωσι, δὲν κοιμῶνται, τότε κατεργάζονται τὰ πλέον ἀναίσχυντα καὶ οὐτιδανὰ ἔργα, ὁποὺ τινὰς ἠμπορεῖ νὰ στοχασθῇ. Καὶ οὕτως εἰς τὸν βόρβορον τῆς ἁμαρτίας καὶ εἰς τὴν ἰδίαν ἀκρασίαν θησαυρίζουσι χρήματα, καὶ οἱ ἀναστεναγμοὶ τοῦ λαοῦ εἶναι πρὸς αὐτοὺς τόσοι ζέφυρες.

Ὁ χορὸς τῶν ἐπισκόπων ἐξακολουθεῖ μετὰ τοὺς ἀρχιεπισκόπους. Αὐτοί, πάλιν, εἶναι ἄλλοι λύκοι, ἴσως χειρότεροι ἀπὸ τοὺς πρώτους, ἐπειδὴ κυριεύουσι τοὺς χωρικοὺς καὶ ἰδιώτας. Ἀνεκδιήγητα εἶναι τὰ ἀνομήματά των καὶ ἡ σκληρότης των διαπερνᾶ κατὰ πολλὰ ἐκείνην τῆς ἰδίας παρδάλεως. Αὐτοὶ πέμπουσι τόσους ληστάς, διὰ νὰ εἰπῶ ἔτζι, εἰς τὰ χωρία τῆς ἐπισκοπῆς των, καὶ τοὺς δίδοσι τὸν τίτλον ἢ τοῦ πρωτοσυγκέλλου ἢ τοῦ ἀρχιμανδρίτου ἢ ἄλλου τινὸς τάγματος, οἱ ὁποῖοι ἄλλο δὲν ἠξεύρουσι, παρὰ νὰ γράφουν ὀνόματα72 τῶν χριστιανῶν μὲ ὅλην τὴν ἀνορθογραφίαν, καὶ νὰ προφέρωσι τὸ «νὰ εἶσαι κατηραμένος», «νὰ ἔχῃς τὴν εὐχὴν» καὶ «δός μοι».

Αυτά τα ωραία και θεάρεστα !!!!


*

Edited by - Sesostris on 19/07/2014 21:03:03

Edited by - Sesostris on 19/07/2014 21:04:07

Edited by - Sesostris on 19/07/2014 21:06:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sesostris είσαι μια ανεκτίμητη πηγή γνώσης .
Φανερώνεις κείμενα που τα έχουν κρυμμένα απο τον νεοέλληνα για να τον έχουν κάτω απο το ράσο και με τον παρά στο χέρι .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας! Νιώθω κάπως καλύτερα τώρα γιατί πραγματικά με αυτά που διαβάζω και ακούω δεν ξέρω τι να πιστέψω!!! Δεν αναφέρομαι όμως μόνο στους ιερείς που παραπλανούν τον κόσμο και καθοδηγούνται από τα πάθη τους, αλλά και στην ίδια την Αγία Γραφή, όπου η κόλαση αναφέρεται πολλές φορές,ακόμα και από τον ίδιο τον Ιησού. Δεν ξέρω γιατί, αλλά άρχισα να έχω την εντύπωση, ότι όσο πιο πολύ προσεύχομαι και έρχομαι κοντά στο Θεό, τόσο πιο αυστηρή θα είναι η τιμωρία μου αν κάνω κάτι "κακό" ή "λάθος" στη πορεία. Δεν θέλω να πιστεύω σε έναν Θεό τιμωρό που καθοδηγείται από ανθρώπινα πάθη όπως ανέφερε σωστά η φίλη Σέραπις, αλλά κάπως έτσι τον παρουσιάζουν στα βιβλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν χρειαζεται να πιστευεις σε τιποτα αναποδεικτο και αντιφατικο.Πιστεψε στον εαυτο σου γιατι ειναι ο μονος που εχεις αποδειξη οτι υπαρχει.




Φίλε Kostasesco, πίστευα μόνο στον εαυτό μου για πολλά χρόνια και συμφωνώ με όσα λες, δυστυχώς όμως υπήρξε κάποια στιγμή στη ζωή μου που λύγισα και έπιασα "πάτο" και δεν υπήρχε κανείς να με βοηθήσει, ούτε εγώ είχα τη δύναμη να βγω από εκεί όσο κι αν το ήθελα. Έτσι ήρθα κοντά στο Θεό, όχι στους παπάδες, ποτέ δεν πίστεψα τους ανθρώπους γιατί οι περισσότεροι καθοδηγούνται από πάθη και προσωπικά συμφέροντα, απλά άρχισα να προσεύχομαι σε μια ανώτερη δύναμη και ένιωσα γαλήνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές σας. Από μικρή ηλικία είχα ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό, τις ανατολικές Θρησκείες, τη μαγεία, και αργότερα με το New Age κίνημα. Πριν από μερικά χρόνια, όταν έφτασα κοντά στη καταστροφή, αυτό με έκανε να αναθεωρήσω τα πάντα, να ζητήσω συγχώρεση και να επιστρέψω στο Χριστιανισμό. Αποποιήθηκα τη παλιά μου ζωή και αποφάσισα να είμαι κοντά στο Χριστό. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περισσότερο διαβάζω για τον Χριστιανισμό τόσο περισσότερο μπερδεύομαι και πλέον έχω αρχίσει να αμφιβάλλω! Το θέμα είναι ότι είχα πάντα στο μυαλό μου τον Θεό σαν δίκαιο και καλό, με απέραντη αγάπη για όλους μας, έτσι όπως μας δίδαξε ο Ιησούς Χριστός αλλά όσο περισσότερο διαβάζω βλέπω ότι ο Θεός τιμωρεί, είναι σκληρός και θα μας στείλει στη κόλαση ακόμα και για ελάχιστα παραπτώματα. Για παράδειγμα διάβασα ότι ο Θεός δεν συγχωρεί με τίποτα τη πικρία που μπορεί να έχουμε στη καρδιά μας για κάποιον που μας έκανε μεγάλο κακό. Εφόσον λοιπόν δεν μπορώ να συγχωρήσω αυτό το άτομο, σύμφωνα με αυτό θα καταλήξω στη κόλαση. Έχω αρχίσει πια να βλέπω το Θεό σαν κάτι τρομακτικό και όχι σαν τον Δημιουργό με την απέραντη και αγνή αγάπη για τον άνθρωπο. Αυτό με απομακρύνει από κοντά του καθώς δεν μπορώ να αγαπήσω κάτι που φοβάμαι, με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί. Αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ο Χριστιανισμός δεν είναι για να διαβάζεις γι'αυτόν αλλά για να ζεις και να γράφεις τα δικά σου κεφάλαια!
Επίσης ο Θεός είναι ένα πρόσωπο μέσα σε μια σχέση με το χριστιανό, όχι κάποιος που διαβάζουμε γι'αυτόν.
Ένα μέτρο "φόβου" - δέους καλύτερα - είναι λογικό: μιλάμε για μια Παρουσία που έφτιαξε τα πάντα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Daisy23
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας! Νιώθω κάπως καλύτερα τώρα γιατί πραγματικά με αυτά που διαβάζω και ακούω δεν ξέρω τι να πιστέψω!!! Δεν αναφέρομαι όμως μόνο στους ιερείς που παραπλανούν τον κόσμο και καθοδηγούνται από τα πάθη τους, αλλά και στην ίδια την Αγία Γραφή, όπου η κόλαση αναφέρεται πολλές φορές,ακόμα και από τον ίδιο τον Ιησού. Δεν ξέρω γιατί, αλλά άρχισα να έχω την εντύπωση, ότι όσο πιο πολύ προσεύχομαι και έρχομαι κοντά στο Θεό, τόσο πιο αυστηρή θα είναι η τιμωρία μου αν κάνω κάτι "κακό" ή "λάθος" στη πορεία. Δεν θέλω να πιστεύω σε έναν Θεό τιμωρό που καθοδηγείται από ανθρώπινα πάθη όπως ανέφερε σωστά η φίλη Σέραπις, αλλά κάπως έτσι τον παρουσιάζουν στα βιβλία.

Φίλη Daisy23 δεν χρειαζόμαστε τις θρησκείες και τα ιερατεία τους, ούτε μεταθανάτιες ανταμοιβές ή άνωθεν τιμωρίες για να είμαστε σωστοί άνθρωποι. Όλα αυτά είναι εφευρέσεις των ιερατείων για να εκμεταλλεύονται τους πιστούς τους. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι σωστή παιδεία και καθαρή καρδιά και συνείδηση.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Daisy ο Θεός δεν είναι τιμωρός
Ο Θεός δεν είναι καν μια συγκεκριμένη οντότητα .
Το σύμπαν είναι ουδέτερο , δεν είναι ουτε καλό ούτε κακό , ούτε μοιράζει ευτυχία , ούτε δυστυχία.
Ο Ιησούς δεν μίλησε για Θεό τιμωρό , ούτε για κολάσεις και καζάνια
Ετσι τα μετέφαρσαν οι παπάδες καλή μου , παραφράζοντας τα λόγια του Ιησού , για να αποκτήσουν εξουσία πάνω σου και να σε έχουν πάντα τρομοκρατημενη
Ετσι σε θέλουν οι παπάδες καλή μου
Πάντα τρομοκρατημενη , πάντα φοβισμένη , πάντα με το κεφάλι κάτω , να αισθάνεσαι ενοχές συνέχεια , ενοχές για οταν νιώθεις καλά , ενοχές για όταν ερωτεύεσαι , ενοχές για όταν μισεις , ενοχές για τα πάντα που κάνεις.
Η αλήθεια ειναι όμως πολυ διαφορετική .
Το σύμπαν σε θέλει χαρούμενη , σε θέλει με ψηλά το κεφάλι , δε σε θέλει δούλα και εξευτελισμένη , σε θέλει Ανθρωπο με Α κεφαλαίο
Ξερεις τι σημαινει ανθρωπος;;;
Σημαίνει ενας Θεός σε εξορία
Γιατι και εσυ μια Θεά είσαι με απεριοριστες δυνάμεις
Ομως οι παπάδες σε θελουν δέσμια , κακόμοιρη , μιζερη , φοβισμενη.
Λοιπον ακου
Στειλε τους παπάδες στον διάολο , όπου και φυσιολογικά ανήκουν γιατί αυτός ειναι πραγματικά ο αφέντης τους και όχι ο Ιησους και αρχισε να ζεις σαν Ανθρωπος , να μην ντρεπεσαι , να μην φοβασαι , να μην έχεις ενοχές, να εισαι χαρούμενη.
Και μη φοβασαι , κολαση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Γι αυτο διώξε το φοβο και τη μιζερια , στειλε τους παπαδες να γλύφουν τα σκατά τους και ζησε επιτέλους σαν Ανθρωπος.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Panpam, φυσικά και νιώθω δέος και σεβασμό μπροστά στη Παρουσία που έφτιαξε τα πάντα, δεν εννοούσα αυτόν τον φόβο, αλλά για τον φόβο της τιμωρίας αν κάτι δεν κάνουμε "σωστά", και δεν μιλάω για βαριά αδικήματα όπως αυτά κατά της ζωής, αλλά για απλά καθημερινά πταίσματα, ακόμα και για σκέψεις. Αν διαβάσεις όλα όσα γράφονται, θα δεις ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται με το Χριστιανισμό έχουν μια εμμονή με τη κόλαση και σύμφωνα με αυτούς όλοι πάμε για κόλαση τελικά.

Υ.Γ Συγχωρέστε με, είμαι νέο μέλος στο forum και δεν ξέρω ακόμα να χειρίζομαι σωστά τα "quotes"

Edited by - Daisy23 on 19/07/2014 21:35:39

Edited by - Daisy23 on 19/07/2014 21:36:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου Σέραπις, συμφωνώ, όμως αν δεν υπάρχει κάποιου είδους "τιμωρία", κάποιο είδους μαθήματος για όσους βλάπτουν τη φυσική αρμονία του Σύμπαντος, τότε αυτό δεν σημαίνει αυτόματα και ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη; Δεν θα ήθελα να πιστεύω ότι σε αυτόν τον κόσμο όπου κυριαρχεί η αδικία, ότι όλα είναι μάταια τελικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]
Φίλη Daisy23 δεν χρειαζόμαστε τις θρησκείες και τα ιερατεία τους, ούτε μεταθανάτιες ανταμοιβές ή άνωθεν τιμωρίες για να είμαστε σωστοί άνθρωποι. Όλα αυτά είναι εφευρέσεις των ιερατείων για να εκμεταλλεύονται τους πιστούς τους. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι σωστή παιδεία και καθαρή καρδιά και συνείδηση.


*
[/quote]

Φίλε Sesostris ευχαριστώ. Σίγουρα δεν χρειαζόμαστε μια ανώτερη δύναμη να μας υποδείξει το πως πρέπει να είμαστε, αυτό λέγεται συνείδηση και γεννιόμαστε με αυτή, όμως δεν έχουμε μέσα μας και την ανάγκη να πιστέψουμε σε κάτι ανώτερο; Και το λέω εγώ που δεν πίστευα σε τίποτα όλα αυτά τα χρόνια γιατί έχω τραβήξει πολλά από "φερόμενους" Χριστιανούς. Ως παιδί έχω δεχτεί όλη τους τη τρέλα και τον φανατισμό απλά επειδή ήμουν διαφορετική και διάβαζα και για άλλες Θρησκείες πέρα του Χριστιανισμού. Έχω φάει ακόμα και ξύλο γιατί τους αμφισβητούσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη μου Σέραπις, συμφωνώ, όμως αν δεν υπάρχει κάποιου είδους "τιμωρία", κάποιο είδους μαθήματος για όσους βλάπτουν τη φυσική αρμονία του Σύμπαντος, τότε αυτό δεν σημαίνει αυτόματα και ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη; Δεν θα ήθελα να πιστεύω ότι σε αυτόν τον κόσμο όπου κυριαρχεί η αδικία, ότι όλα είναι μάταια τελικά.



Φυσικά και υπάρχει φιλη μου , αλλά όχι έτσι όπως την φαντάζεσαι.
Φυσικά και υπάρχει τιμωρία για όσους παραβαινουν το νομο , αλλά τωρα δεν μιλαμε γι αυτό
Δεν υπάρχει κανενας λόγος ούτε να παραβεις το νομο ούτε να τιμωρηθείς
Οταν μπορέσεις και συγχρονίσεις την ζωή σου με την αρμονία που κυριαρχεί στο σύμπαν , τότε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα .
Ολοι μεσα μας εχουμε κρυμμενη τη σοφία που μας διδάσκει πως να εναρμονισουμε τη ζωή μας με την μεγιστη αρμονια γυρω μας
Μη ξεχνας οτι ειμαστε κι εμεις ενα μερος αυτης της αρμονιας , είμαστε όλοι ενα αναποσπαστο κομματι του σύμπαντος .
Το σύμπαν βρίσκεται μεσα μας , όλοι οι νομοι ειναι χαραγμενοι μεσα μας , τα παντα τα γνωριζουμε απλά διαλέγουμε να τα αγνοούμε και πολλές φορές να κανουμε αυτό που θελουμε εμεις κι οχι αυτό που μας υποδεικνύει αυτή η φωνή μεσα μας , το δαιμονιο μας όπως έλεγε ο Σωκράτης
Εχεις κι εσυ το δικό σου δαιμονιο στον εσωτερο εαυτό σου , ακου τη φωνή του και μη φοβασαι τιποτα
Ζησε αρμονικά με τη φυση , αγαπα όλα τα πραγματα γύρω σου , μη κανεις κακό σε κανενα ζωντανο πλασμα , βοηθα όπως μπορεις και οποτε μπορεις τους συνανθρωπους σου , μη χασεις ποτε το χαμογελο απο τα χείλη σου και ολα θα πανε καλά
Και ασε τα μαυρα κοράκια στη κόλαση τους να σαπίζουν μόνα τους.

ΑΑ και κατι αλλο
Δεν είμαι κοπέλα , ειμαι ενας μαθητευόμενος μαγος 45 χρονών .

.



Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 21:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι νέο μέλος στο forum - μόλις σήμερα έκανα εγγραφή, για αυτό συγχωρέστε με αν τα έκανα λίγο "θάλασσα" με τα quotes! Διάβασα όλα τα μηνύματα προσεκτικά και πήρα πολλά πράγματα από αυτά. θα συνεχίσω να διαβάζω τα υπόλοιπα forums και ελπίζω να μάθω να τα χρησιμοποιώ σωστά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 22:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

Δεν είμαι κοπέλα , ειμαι ενας μαθητευόμενος μαγος 45 χρονών .



Ωχ, χίλια συγνώμη ΣΕΡΑΠΙΣ, φαίνεται ότι σε μπέρδεψα με τη Σεμίραμις!!!
Νιώθω πολύ καλύτερα τώρα και πήρα τις απαντήσεις που έψαχνα γιατί είχα μπερδευτεί πολύ και πήγα να χάσω το δρόμο μου. Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 22:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγω νιώθω καλυτερα που νιώθεις καλύτερα αγαπητή φίλη
Δε μου αρέσει καθόλου να βλέπω ανθρωπους θλιμένους να πονανε
Θελω να εισαι χαρουμενη και αισιοδοξη κι ολα θα πανε καλά

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 22:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα βέβαια χωρίς πλάκα , πολυ αιγυπτιακό έχει πεσει εδώ χαχαχαχα

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 22:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Daisy23
όμως δεν έχουμε μέσα μας και την ανάγκη να πιστέψουμε σε κάτι ανώτερο;

Σίγουρα όχι φίλη Daisy23. Αρκεί να πιστέψης στον εαυτό σου και τις δυνάμεις σου, και να απαλλαγής από τις δεισιδαιμονίες που σου έχουν φορτώσει με τα πρέπει και τα μη των δογμάτων. Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή, αλλά ύστερα θα αισθανθής ελεύθερη και θα αποκτήσης την αυτοπεποίθηση που χρειάζεσαι για να βασιστής στις δυνάμεις σου και όχι σους αγίους και τους προφήτες της όποιας θρησκείας. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα μου στον Χριστιανό Ορθόδοξο, όποιος επιδιώκει τον παράδεισο της μιας θρησκείας, πρέπει να σκεφθή και πόσες κολάσεις άλλων θρησκειών τον περιμένουν. Χρειάζεται βέβαια πολύ διάβασμα....Εγώ απαλλάχτηκα από τις εξ' αποκαλύψεως θρησκείες όταν διάβασα ολόκληρη την "Βίβλο" και είδα τις αντιφάσεις και τα εγκλήματα που έγιναν κατ' εντολή του Γιαχβέ, και ιστορία....πολύ ιστορία.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daisy23
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 22:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρειάζεται βέβαια πολύ διάβασμα....Εγώ απαλλάχτηκα από τις εξ' αποκαλύψεως θρησκείες όταν διάβασα ολόκληρη την "Βίβλο" και είδα τις αντιφάσεις και τα εγκλήματα που έγιναν κατ' εντολή του Γιαχβέ, και ιστορία....πολύ ιστορία.


Έχω διαβάσει πολύ φίλε Sesostris και έχω ασχοληθεί με αρκετές Θρησκείες για πολλά χρόνια, αν και ποτέ δεν βρήκα κάποια να με "καλύπτει". Ένας από τους λόγους που απομακρύνθηκα από τον Χριστιανισμό είναι αυτός που αναφέρεις, τα εγκλήματα και οι αντιφάσεις της Βίβλου. Δεν πίστεψα ποτέ στα γραπτά, απλά ακολουθούσα τη καρδιά μου και σε μια πολύ δύσκολη στιγμή της ζωής μου στράφηκα και πάλι στο Θεό, δηλαδή την ανώτερη δύναμη που κυριαρχεί στο σύμπαν. Έπειτα άρχισα να διαβάζω ξανά τα Χριστιανικά βιβλία και άρχισα να μπερδεύομαι και να αποπροσανατολίζομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 23:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Θεός δεν είναι η ανώτερη δυναμη που κυριαρχεί στο σύμπαν.
Ο Θεός ΕΙΝΑΙ το σύμπαν.
Κι εσυ είσαι ένα κομμάτι του σύμπαντος , δηλαδή ένα κομμάτι του Θεού.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy