ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΤΙΓΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 16:58:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σας.

Χρησιμοποίησα την μηχανή αναζήτησης αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικά με ΣΤΙΓΜΑΤΑ.

Έχετε ακούσει για στιγματικούς και εάν ναι, τι πιστεύετε? Είναι μύθος ή πραγματικότητα?

* Irene *
~ Love is the only truth ~

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 17:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Στίγματα στο σώμα ή στη ψυχή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 22:36:38  Εμφάνιση Προφίλ
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=642


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 09:21:20  Εμφάνιση Προφίλ
Σε πρώτη φάση ευχαριστώ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, για το link. Είχα ήδη δώσει αναζήτησει αλλά ίσως επειδή τα έγραψα κεφαλαία δεν μου "έδωσε" τίποτα.

Με ενδιαφέρουν στο σώμα φίλε moebius.... Ξέρεις τίποτα?

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Καλημέρα oneiric

Φυσικά και έχω να σου πω μερικά πράγματα για τα στίγματα.
Είναι ένα φαινόμενο, ιατρικό, θρησκευτικό και ψυχολογικό, το οποίο παρουσιάστηκε πριν από 750 χρόνια.
Ο πρώτος που παρουσίασε τέτοια στίγματα ήταν ο Άγιος Φραγκίσκος της Ασίζης. Τα στίγματα παρουσιάστηκαν στο σώμα του κατά τη διάρκεια της ''Γιορτής του Ιερού Σταυρού'', ένα είδος φεστιβάλ της εποχής, τον Σεπτέμβριο του 1224.
Έκτοτε έχουν εμφανιστεί σε πάρα πολλά άτομα, κυρίως πιστούς της Καθολικής Εκκλησίας.
Τα στίγματα εμφανίζονται στις παλάμες, στις πατούσες, στο μέτωπο και στα πλευρά στα σημεία δηλαδή που πληγώθηκε ο Ιησούς Χριστός κατά το μαρτύριό του επάνω στο Σταυρό. Συνοδεύονται από αιμοραγία και συχνά από δυνατούς πόνους.
Εάν σε ενδιαφέρει πολύ το θέμα υπάρχουν κι άλλα στοιχεία.

Θα προτιμούσες να συνεχίσουμε τη χτεσινή μας συζήτηση από εδώ?
Περιμένω...

moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 13:55:37  Εμφάνιση Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ moebius για τα στοιχεία. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει αρκετά πράγματα για το θέμα στο internet. Αυτό που με εντυπωσιάζει τόσο σε αυτό το θέμα είναι το τι συμβαίνει γι' αυτό ξεκίνησα αυτό το topic. Νομίζω ότι πιστεύω ότι είναι κάτι το "αληθινό" και δεν πρόκειται περί ανθυποβολής ή κάτι τέτοιο.

Ποια η προσωπική σου άποψη?

Για το θέμα της "πραγματικότητας" θα προτιμούσα να το συνεχίσουμε στο topic του αν δεν σε πειράζει Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 14:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία oneiric, είναι αρκετά επιφυλακτική στο θέμα των στιγμάτων. Από έρευνες που έχουν γίνει έχει βγει το συμπέρασμα ότι τα άτομα αυτά, έχουν συνήθως έντονα ψυχολογικά προβλήματα. Μερικοί παρουσιάζουν και συμπτώματα υστερίας. Είναι μάλιστα αρκετά χαρακτηριστικό ότι το προφίλ των στιγματικών ταιριάζει με αυτό των ατόμων που αναφέρουν θεάσεις UFO.
Το περίεργο στο όλο θέμα είναι ότι, άτομα που παρουσιάζουν έντονη αιμορραγία, στη συνέχεια δεν έχουν κανένα πρόβλημα υγείας.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για ένα ψυχοσωματικό φαινόμενο το οποίο έχει μεγάλη σχέση με το θέμα της πίστης.

Θα μου έδινε μεγάλη χαρά να μου έλεγες τη γνώμη σου ή και να συμμετείχες στα δύο topic που έχω δημιουργήσει με τίτλους ''ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΝΤΑΙΝΙΚΕΝ'' και ''ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗ''.

Το λουλουδάκι σου πολύ χαριτωμένο!

moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 15:21:17  Εμφάνιση Προφίλ
Σε ευχαριστώ άλλη μιά φορά.

Θέλω να ψάξω (και αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει παρακαλώ) εάν αυτό το φαινόμενο έχει παρατηρηθεί σε άτομα που δεν πιστεύουν. Τότε θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy