ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αποπροσωποποιηση??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tg
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2014, 13:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,
Θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γνωριζει καποιος στο να καταλαβω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει.
Τους τελευταιους τρεις μηνες εχω χασει τον εαυτο μου, νιωθω σαν να μην ειμαι εγω και ολα μου φαινονται παραξενα και μη φυσιολογικα.Τρομαζω με τον εαυτο μου, με τις κινησεις μου, τις σκεψεις μου, την ομιλια μου. Νομιζω πως ειναι κατι μη φυσιολογικο και καθως τις συνειδητοποιω με διαπερνα ενα αισθημα φοβου.Ολα ξεκινησαν απο το ακουσμα του θανατου ενος φιλικου προσωπου, που ομως ηξερα οτι καποια στιγμη θα ερχοταν το μοιραιο.Με επιασε φοβος για τον θανατο, τον δικο μου και των οικειων μου, μετα υπαρξιακο και μετα ολα και ολοι μου φαινοταν και μου ακουγοταν παραξενοι,ακομα και ο ιδιος μου ο εαυτος...
Μου εχει ξανασυμβει αλλες 2 φορες στο παρελθον αλλα νομιζα την πρωτη φορα οτι ηταν μια μεταφυσικη εμπειρια συνειδητοποιησης της υπαρξης μου και την 2η οτι ηταν μια αντιδραση του ψυχισμου μου για να σταματησω να αγχωνομαι με αλλα πραγματα..τωρα δε ξερω τι συμβαινει,ειναι πολυ πιο εντονο απο τις αλλες φορες.
Εχω απελπιστει και καθε μερα ξυπναω μ ενα απαισιο συναισθημα φοβου, μελαγχολιας,θυμου που ειμαι ετσι και θα συνεχισω να ειμαι για παντα?θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου πει γιατί να τρομαζω με τον ιδιο μου τον εαυτο? κι αν υπαρχει καποιος που εχει βιωσει το ιδιο.
ευχαριστω.

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2014, 13:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα,
Θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γνωριζει καποιος στο να καταλαβω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει.
Τους τελευταιους τρεις μηνες εχω χασει τον εαυτο μου, νιωθω σαν να μην ειμαι εγω και ολα μου φαινονται παραξενα και μη φυσιολογικα.Τρομαζω με τον εαυτο μου, με τις κινησεις μου, τις σκεψεις μου, την ομιλια μου. Νομιζω πως ειναι κατι μη φυσιολογικο και καθως τις συνειδητοποιω με διαπερνα ενα αισθημα φοβου.Ολα ξεκινησαν απο το ακουσμα του θανατου ενος φιλικου προσωπου, που ομως ηξερα οτι καποια στιγμη θα ερχοταν το μοιραιο.Με επιασε φοβος για τον θανατο, τον δικο μου και των οικειων μου, μετα υπαρξιακο και μετα ολα και ολοι μου φαινοταν και μου ακουγοταν παραξενοι,ακομα και ο ιδιος μου ο εαυτος...
Μου εχει ξανασυμβει αλλες 2 φορες στο παρελθον αλλα νομιζα την πρωτη φορα οτι ηταν μια μεταφυσικη εμπειρια συνειδητοποιησης της υπαρξης μου και την 2η οτι ηταν μια αντιδραση του ψυχισμου μου για να σταματησω να αγχωνομαι με αλλα πραγματα..τωρα δε ξερω τι συμβαινει,ειναι πολυ πιο εντονο απο τις αλλες φορες.
Εχω απελπιστει και καθε μερα ξυπναω μ ενα απαισιο συναισθημα φοβου, μελαγχολιας,θυμου που ειμαι ετσι και θα συνεχισω να ειμαι για παντα?θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου πει γιατί να τρομαζω με τον ιδιο μου τον εαυτο? κι αν υπαρχει καποιος που εχει βιωσει το ιδιο.
ευχαριστω.



Δίνεις τον όρο της διαταραχής που περνάς - αποπροσωποποίηση - http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7 - αυτό σημαίνει ότι ζήτησες ήδη βοήθεια ειδικού. Τι σου είπε;

http://en.wikipedia.org/wiki/Depersonalization

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tg
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2014, 13:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τον ορο τον εβαλα εγω καθως εψαχνα να βρω στο internet τι ειναι αυτο που μπορει να μου συμβαινει.
Ο ειδικος μου ειπε οτι συνηθως τετοιες αντιδρασεις προκαλουνται μετα απο ενα τραυματικο γεγονος. δεν μου απαντησε αν προκειται για αποπροσωποποιηση ενω την ρωτησα ευθεως. μου ειπε οτι θελει χρονο γιανα διαπιστωθει κατι τετοιο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2014, 17:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Γράφεις ότι το έχεις ξαναπεράσει 2 φορές στο παρελθόν, όχι τόσο έντονα όμως.
Δες τι είναι αυτό που πυροδοτεί αυτήν την κατάσταση και το παθαίνεις.
Ο ειδικός εκεί θα εστιάσει ώστε να μπορέσει να σε βοηθήσει .

εύχομαι να βοήθησα κάπως.

Ubi bene, ibi patriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tg
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2014, 18:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα.
Γράφεις ότι το έχεις ξαναπεράσει 2 φορές στο παρελθόν, όχι τόσο έντονα όμως.
Δες τι είναι αυτό που πυροδοτεί αυτήν την κατάσταση και το παθαίνεις.
Ο ειδικός εκεί θα εστιάσει ώστε να μπορέσει να σε βοηθήσει .

εύχομαι να βοήθησα κάπως.

Ubi bene, ibi patria



σε ευχαριστω για την απαντηση, θα τα αναλυσουμε ολα σιγουρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2014, 00:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακουσε tg. Πρεπει να ειναι καποια αγχωδη διαταραχη με ψιλοσυμπτωματα καταθλιψης. Αυτο δεν ειμαι ειδικος να στο βεβαιωσω, αλλα το χω δει σε αλλους. Αυτο που ειμαι σιγουρος και θα σου συστησω να σταματησεις να το κανεις ειναι να διαβαζεις στο ιντερνετ οτι βρεις για να βγαλεις διαγνωση. Αυτο που γινεται ειναι πως ερμηνευεις την συμπεριφορα σου συμφωνα με αυτα που ετυχε να διαβασεις. Το επομενο σταδιο ειναι να αρχισουν να σου εμφανιζονται ολα τα συμπτωματα που διαβασες. Κοιταξε μονο να βρεις εναν σοβαρο ειδικο, καποιον δηλαδη που να μην εχει προθεση να σε μαδησει με την ψυχαναλυση (κοστιζει πολλα και παιρνει πολυ χρονο, αρκετες φορρες χωρις αποτελεσμα) και ολα θα φτιαξουν. Δεν νομίζω οτι εχεις κατι σοβαρο αλλα μην ασχολεισαι με λαθος τροπο με αυτο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tg
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2014, 10:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακουσε tg. Πρεπει να ειναι καποια αγχωδη διαταραχη με ψιλοσυμπτωματα καταθλιψης. Αυτο δεν ειμαι ειδικος να στο βεβαιωσω, αλλα το χω δει σε αλλους. Αυτο που ειμαι σιγουρος και θα σου συστησω να σταματησεις να το κανεις ειναι να διαβαζεις στο ιντερνετ οτι βρεις για να βγαλεις διαγνωση. Αυτο που γινεται ειναι πως ερμηνευεις την συμπεριφορα σου συμφωνα με αυτα που ετυχε να διαβασεις. Το επομενο σταδιο ειναι να αρχισουν να σου εμφανιζονται ολα τα συμπτωματα που διαβασες. Κοιταξε μονο να βρεις εναν σοβαρο ειδικο, καποιον δηλαδη που να μην εχει προθεση να σε μαδησει με την ψυχαναλυση (κοστιζει πολλα και παιρνει πολυ χρονο, αρκετες φορρες χωρις αποτελεσμα) και ολα θα φτιαξουν. Δεν νομίζω οτι εχεις κατι σοβαρο αλλα μην ασχολεισαι με λαθος τροπο με αυτο.




ναι εχεις δικιο Heretic, σημερα θα συναντηθω με τον ειδικο κσι ελπιζω σιγα σιγα να βγαλουμε ενα συμπερασμα, ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy