ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γράμμα στον Άγιο Βασίλη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2014, 04:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγιε Βασίλη.

Αντιλαμβάνομαι πως οι σχέσεις μας έχουν παγώσει κάπως τα τελευταία 45 χρόνια. Κάποιος κακεντρεχώς υποβολιμαίως σκεπτόμενος, θα έλεγε πως σχέση δεν είχαμαν ποτές. Εσύ κι εγώ όμως, ξέρουμε πως το πράγμα, δεν έχει έτσι ακριβώς.

Για την ακρίβεια, καθόλου έτσι δεν έχει. Γνωρίζουμε και οι δύο, πως τρέφω απεριόριστο σεβασμό σε εσένα και την παρέα σου (τα σέβη μου στην κυρία σου). Αυτός είναι και ο λόγος που φτάνω την 46η ευκαιρία μου, για να σου συζητήσω δυο-τρία πράγματα. Μπορείς κι εσύ φυσικά να μου συζητήσεις άλλα τόσα, καλό όμως θα ήταν, αυτό να το κανονίσουμε για κάποια άλλη στιγμή. Π.χ. για το Πάσχα, που εξ’όσων γνωρίζω, το πρόγραμμά σου είναι κάπως πιό χαλαρό.

Δεν θέλω να σε κουράσω με τεχνικές λεπτομέρειες, για αυτό σου λέω από την αρχή, πως αν και σου γράφω στα ελληνικά, δεν είμαι από τα εκατομμύρια ελληνόφωνους που ζουν εκτός Ελλάδας. Ούτε και από τις χιλιάδες Ελλήνων που μετανάστευσαν τα τελευταία πολλά-πολλά χρόνια. Υποθέτω πως κάποιος από τους βοηθούς σου, θα μπορούσε πολύ εύκολα να το τσεκάρει από την ip μου. Θεωρώ ωστόσο, πως μεταξύ μας υπάρχει ένα mutual understanding κάποιου επιπέδου, το οποίο είμαι σίγουρος που σύντομα θα αναβαθμιστεί σε ένα πλέρια ποιοτικό consensus.

Ως εκτούτου, τα ακριβή προσωπικά στοιχεία δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία. Άλλωστε, κι εγώ από τη μεριά μου, ποτέ δεν έψαξα όλες αυτές τις ιστορίες περί Ροβανιέμι κλπ. Και να ξέρεις, πως εδώ στον τόπο μου, είμαι από τους λίγους. Κάποιοι, αρκετοί, έχουν έρθει να σε βρούν για να σιγουρευτούν. Άλλοι, πολύ περισσότεροι, έχουν παίξει την ομάδα σου στο στοίχημα άπειρες φορές, μπας και κονομήσουν κι έρθουν να σε δουν από κοντά.

Αν σε κουράζω λίγο με την πολυλογία μου, κάνε έναν σκόντο στη χρέωση, γιατί σου έχω εξαιρετικά νέα: μάλλον είναι μια από τις τελευταίες φορές που θα χρειστεί να τραβιέσαι από Ελλάδα μεριά. Βλέπεις, κι απ’όσο μπορώ να κρίνω από τη γειτονιά του Μπερνάρ, αλλά κι από τη δική μου εδώ στην Καλλιδρομίου, παιδάκια γιόκ. Μόνο κάτι συνταξιούχοι του κώλoυ, και κάτι μπάτσοι. Ομοίως. Που όπως καταλαβαίνεις, άλλος Άγιος τους κρατά το χαρτοφυλάκιο.

Βέβαια, θα μπορούσε να ανοίξει καινούργια μπίζνα τώρα. Να σου γράφουν οι συνταξιούχοι και να σου ζητάνε δώρο χριστουγέννων, νά’χουν και οι μπάτσοι νέα πελατεία. Είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο, αλλά αν δεν πεις κι εσύ κουβέντα, ούτε εγώ θα τους βάλω τέτοιες ιδέες στο μυαλό. Των συνταξιούχων. Για των ομοίως, τί να βάλεις και πού.

Όπως και νά’χει, σου λέω με τρόπο, πως για την πατρίδα μου θα πρέπει να βρεις νέες ιδέες και πρακτικές. Που να καλύπτουσι τις νέες ανάγκες και να ακολουθούν τις επιτάξεις των καιρών. Κοντολογίς, να καινοτομήσεις. Όπως όλοι μας εδώ. Ά, και πού’σαι, επειδής εναερίως έχουμε κάτι προβληματάκια με τους κουμπάρους μας, μήπως φέτος να έρθεις με δελφίνια αντί για ταράνδους? Γενικά, η είσοδος στη χώρα δια της θαλασσίας οδού, είναι πιό ασφαλής. Και αποτελεσματική. Μπορεί, αν κάτσει καμμιά στραβή, να βρεθείς σε καμμιά Μαγούλα, αλλά πίστεψέ με, καλύτερα από τον πάτο του Αιγαίου.

Εκεί κατοικούν άλλοι. Που πριν πετούσαν.

Στη Μαγούλα πάντως, δεν είναι κι άσχημα. Κατοικούν κι άνθρωποι εκεί κοντά. Επισήμως.

Ήθελα χρόνια - και αυτό μην το πάρεις για γλύψιμο – να σου πω, πως το κόκκινο χρώμα σου πάει πολύ. Από την άλλη, αν είναι για χάμπουργκερ, προτιμάω τη Zero. Υπάρχει περίπτωσις να φορέσεις κάτι σε μαύρο?

Ά! Δεν σου έχω πει τί θέλω να σου συζητήσω! Αν μπορείς, έστω και με PayPal, να μου στείλεις ένα καινούργιο ζευγάρι γυαλιά. Άμα και πελαγώνω, να τα φοράω και να βλέπω τί είναι πραγματικό και τί μουσαντέ. Για πρακτικούς λόγους. Κυνηγάω πολλά χρόνια τα πίξελς στην οθόνη, που σιγά-σιγά μου μοιάζουν αληθινά. Και δεν με χαλάει που είναι, αλλά που το πιστεύω κιόλας.

Υ.Γ. Οι Φινλανδοί είναι, από αρχαιοτάτων χρόνων, φίλοι των Ελλήνων. Και των Γερμανών. Που είναι και φίλοι των Ελλήνων. Τίμησε την ιστορία σου. Εκτός και δεν είσαι Φινλανδός, οπόταν με καταλαβαίνεις ως μετανάστης στον τόπο σου, που και πάλι το ίδιο μας κάνει.

Υ.Γ. Σε αγαπώ πολύ, ο Μάνος σου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2014, 06:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια-δυο διευκρινίσεις:

Συνταξιούχος του κώλoυ: από 600 έως 1500 ευρώ. Στο κάτω όριο, περιμένει να ψοφήσει. Στο άνω όριο, τα εγγόνια του τρέμουν μην και ψοφήσει. Εν γένει, είδος προς ψόφο. Κατά τον υπουργό, δεν πεθαίνουν. Δεν είμαι ακόμα υπουργός.

Ομοίως: μπάτσος του κώλoυ. Οι κανονικοί μπάτσοι, είναι κανονικοί. Λένε ουγκ και ρίχνουν σφαλιάρες. Οι ομοίως, παίζουν με τα i-phones και λένε γιό όταν περνάει η Δέλτα με τα παπάκια. Και κάνουν καμάκι στις πoυτάνες που μένουν στο ξενοδοχείο στου Στρέφη. Και όταν κάνουν ντου τα Β.Π. με τις μολότοφ, τυχαίνει να μην είναι κανείς στο δρόμο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2014, 15:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=MR_Yxlv7rhU

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2014, 16:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σαξόφωνα βυθίστηκαν στον ύπνο και σταμάτησαν.
Ολα τα πιτσιρίκια μαζεύτηκαν γύρω από τη φωτιά. Μεγάλη χαρά για το γέρο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε και πολλές χαρές σε τούτη την ηλικία. Μόνο να λέει παραμυθάκια στα παιδιά. Οταν τα έβλεπε να τον κοιτάνε με μάτια που έλαμπαν, ήξερε ότι ήταν πραγματικά ευλογημένος.
Ιστορίες για τον Αγιο Βασίλη, για ξωτικά, για φτωχά παιδιά που γίνονταν πριγκιπόπουλα.
Εκανε τόσο κρύο έξω, και όμως η ζέστη από την καρδούλα τους δίπλα στη σόμπα πετρελαίου έφτανε.
Η φανουρόπιτα περίμενε στην κουζίνα. Στο σπίτι επικρατούσε γιορτή.

Για κάθε κρύο παγωμένο γκλοπ εμείς θα απλώνουμε ένα ζεστό χέρι σε μια παγωμένη καρδιά. Μια αγκαλιά.
Σε κάθε παππού-γιαγιά απομονωμένο από τη ζωή και παρατημένο από το σύστημα, εμείς θα αντιτείνουμε ένα χαμόγελο και μια καλημέρα.

Δεν ξέρω αν το παραμύθι θα κερδίσει εν τέλει την κρύα πραγματικότητα, η μάχη πάντως θα είναι μέχρις εσχάτων.

Αγιε Βασίλη σε παρακαλώ φέτος μη μου φέρεις λεφτά ούτε κοκα κόλες, φέρε μόνο λίγο περισσότερη ζέστη στις καρδιές των ανθρώπων.
Και γω σου υπόσχομαι θα μάθω στο γιο μου να σου στέλνει γράμματα, και δεν θα σε κουράζω, θα του φέρνω εγώ τα δώρα..

Χρόνια Πολλά σε όλους μας και καλές γιορτές.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2014, 03:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να σε πω για τα δώρα, αλλά πρώτα με τρώει το κρύο. Που φέτος θα κάνει πολύ. Με είπανε που κάνει κρύο εδώ και καιρό, αλλά εγώ κοιτάω τη ρίγανη στο μπαλκόνι, κι ακόμα δεν ανησυχώ.

Ήψαξα στο ιντερνέτ τα περί θερμοχωρητικότις, για να είμαι και ειλικρινής. Έτσι όπως έχουσι τα πράγματα, κάθε πλεροφορία είναι χρήσιμος. Στη φάση που θα καταστεί δηλαδής, οπόταν, καλό είναι να την έχεις εκ του προτέρου.

Υπάρχει που λες, η ειδική και η γενική θερμοχωρητικότις. Κάτι με μοιάζει με σχετικότις εδώ χάμω, αλλά θα το προσπεράσω. Κοίτα λοιπόν κάτι που έβρεν εδώ, κι όχι που είναι το μοναδικόν δείγμα, αλλά είναι τρόπον τινά ενδεικτικόν:

Δεν θα σε κάνω κουβέντα για εκεί που γράφει το Masonry ο ποιητής, αν κι εδώ που στα λέω, η συνωμοσία πάει σύννεφο. Και νομίζω που αυτό είναι τολάστιχο προφανές. Δεν σε μιλάω ούτε για τη διείσδυση της μασονίας στην επιστήμη, τη ζωή, τη συνείδηση, μη σου πω και στην Ε.Π.Ο. τον Π.Α.Ο. την Α.Ε.Κ. τον Π.Α.Ο.Κ. τον Ο.Σ.Φ.Π. κι όλα αυτά που τα γράφουν με αρκτικόλεξα για να μας παραμυθιάζουν.

Δεν έβρεν πουθενά περί θερμοχωρητικότις σπέρματου. Άνευ μασονίας. Δεν μας αφορά το συνωμοσιολογικό εδώ. Μας αφορά το κρύο του πράγματου. Όπως λέμε, που θα τον φας και θά’ναι κρύος? Έτσι σε λέω.

Διότι περίσσειαν μονέδας εχάσαμαν, φροντίδας δεν είχαμαν, εμπιστοσύνης απωλέσαμαν, συνεννόησις δια τον μπούτσον ιστορικώς, ελπίδος αναμένωμεν. Επί του παρόντου, περίσσειαν σπέρματου διαθέτωμεν, και συντόμως, δια εντελώς δημοκρατικών διαδικασιών και εκ των θεσμών επιβαλλόμενων, θα έχωμεν. Θα λουστούμε στο σπέρμα. Κάνει καλό στην επιδερμίδα, λένε. Δεν γνωρίζω.

Ήθελα περί δώρων να σε πω. Κι αυτό δώρο είναι. Εφέτος τα χριστούγεννα θα είναι ολόλευκα. Πλήρη σπέρματος. Ολούθε.

Υ.Γ. Πόση μαλακiα χρειάζεται για να μας κάνει τη μέρα άσπρη?

Υ.Γ. Αμέσως προσεχώς, στο Vouli Chanel. Θα έχωμεν και εκλογές, βρε!


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2014, 04:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν θέλετε να ξέρετε, ο Άγιος Βασίλης μου έκανε κιόλας ένα πρόωρο δώρο.

Αναστενάζει το Παρίσι, το Λονδίνο, η Νέα Υόρκη, το Γκστάαντ και το Σάλτσμπουργκ:
Τα μπουμπούκια μας θα είναι στη δουλειά φέτος τα χριστούγεννα. Άλλος στα Τζάμπο, άλλος στο Σκλαβενίτη, άλλος στο Βασιλόπουλο, άλλος στο Μουστάκα, άλλος στη Βουλή. Των Ελλήνων. Κάποια από αυτά.

Και κανένας δεν θα πάρει υπερωρίες. Γαμώ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2014, 04:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο 'Αγιος, ά ρε Βασίλη χουβαρδά, άμα και το ξεκινήσει, σταματημό δεν έχει.

Κι άλλο δωράκι! Άμα και είσαι καλό παιδί, λέει, μπορεί και να σε κάνω ζώο. Άμα και είσαι πολύ καλό, θα σε κάνω ψιλοπρωτεύον.

https://www.youtube.com/watch?v=DVWPbd1UykY

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2014, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κανένας δεν θα πάρει υπερωρίες. Γαμώ?

Εξαρτάται....

Ποιος γαμεί, ποιον, πού, πώς, και τα λοιπά....

Και ως εκ των 'παρανόμων' (ο)βίδεων εσχάτως μαθαίνουμε ότι έχουμε και πολύ γαμέα πρωθυπουργόν....

Γαμεί τον Χαϊκάλη, γαμεί τον Παναθηναϊκάκια, γαμεί τα χρυσαύγουλα, γαμεί τη δημοκρατία, γαμεί τα πάντα όλα γενικώς....

(Να δούμε όμως όταν θα'ρθει ο λογαριασμός για τα 'γαμησιάτικα'....)

Και ο Αγιος Βασίλης δεν φέρνει δώρα στα κακά παιδάκια....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2014, 04:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγιε μου Βασίλη, σου έχω και κάτι υπόλοιπα σε επιθυμίες για το νέο έτος. Τελικά ο μπαμπάς και η μαμά μου είχαν δίκιο, που των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.

Βέβαια, είναι γενικά γνωστό που τα παιδάκια απαγορεύεται να μαγειρεύουν, μη και κάνουν καμμιά μαλακία στην κουζίνα με τα μαχαίρια, τα τηγάνια και τις φωτιές, οπόταν τα παιδάκια των φρονίμων μάλλον μαγειρεύουν με την παρουσία και την ευθύνη των φρονίμων, κι άρα μπορείς να πεις, το μαγείρεμα δεν είναι στα αλήθεια δικό τους. Γενικά δηλαδή, η φάσις εις όλον είναι κομματάκι αρλούμπα κι ανακόλουθη, αλλά σε λέει που άμα και καβαλήσεις το κύμα της λαϊκής σοφίας, τί διάολο, θα το πιάσεις το γενικόν του νοήματου.

Εγώ λοιπόν Άγιε, κάποια ψιλά από μαγειρική γνωρίζω. Σε διάφορα επίπεδα και εθνικές κουζίνες, καθώς οι φρόνιμοι γονείς μου, είχαν τρόπον τινά ανήσυχους γονείς τους. Η απορία και το άγχος μου είναι περί των γνώσεων μαγειρικής των υποδέλοιπων πιτσιρικάδων. Πρόλαβα λοιπόν να σου ζητήσω δυο-τρία hardcore πραγματάκια στο αρχικό μου γράμμα, και τώρα θέλω μια κάποια κατανόησις και βοήθεια της τελευταίας στιγμής.

Δεν θέλω πολλά. Θέλω να δείξεις και στα άλλα παιδάκια τον σωστό δρόμο. Αν σε παίρνει, κάνε το αυτό και για τους φρόνιμους γονείς τους. Πες τους με κάποιον εύσχημο, αλλά πειστικό τρόπο, που όλοι μαζί πρέπει να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ξέρω πως θα το καταφέρεις αυτό, αν και έχω μια-δυο ιδέες. Μπορείς πχ να τους πεις, πως μπορεί κανένας να μην γουστάρει τον Αλέξη στο παρόν ηλιακό σύστημα, αλλά ο θεός έχει κρατήσει μια θέση για αυτόν κάπου στα δεξιά του. Συγνώμη, αριστερά του. Κι αυτό ισχύει και για όλους τους πιστούς που θα τον ακολουθήσουν στην πίστη και τον αγώνα του. Δεν ξέρω ακριβώς πως θα το φτιάξεις το πράμα, αλλά νομίζω που σου έδωσα μια ιδέα.

Στην τελική, αν βγάλεις έξω τις ελιές και τη μαλακία, το τρίτο πράμα που παράγει αυτός ο τόπος σταθερά ανά τις χιλιετίες, είναι οι μάρτυρες. Θέλω να πω, ακόμα κι αν σου είναι δύσκολο να πείσεις τους φρόνιμους και τα παιδιά τους, μάλλον εύκολα θα πείσεις τον παντοδύναμο, που στην τελική, αυτό μας ενδιαφέρει.

Και δεν σου τα λέω αυτά στο ξεκούδουνο. Πρέπει ΟΛΟΙ να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ. Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να ξεπεράσουμε τον εμφύλιο του 46-49, παρά μόνον αν έχουν και οι αριστεροί την ευκαιρία να καταστρέψουν τον τόπο. Δεν μπορεί αυτό να είναι αποκλειστικό προνόμιο των δεξιών. Αλλά πρέπει να το κάνουμε ΟΛΟΙ μαζί τούτη τη φορά. Για να μην υπάρχουν απορίες στο μέλλον. Ούτε ιδεολογικοί καβατζόπουστες.

Δεν φτάνει να έχουμε όλοι δικαίωμα στο λάθος. Αν κάνουμε την μαλακία, ας την κάνουμε καθολικά. Ας είμαστε, για μια μοναδική φορά, ΟΛΟΙ ένοχοι. Η χειραφέτηση δεν αφορά στις καλόγριες, αλλά μάλλον στα κορίτσια της Φυλής. Σωστά Άγιε μου?

Ο Μάνος σου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2014, 04:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μερικές ευχές.

Καλή υγεία και καθαρό μυαλό. Για όλους όσους έχω αγαπήσει, συμπαθήσει, σκοτωθεί ή και δεν γνωρίζω στο και εξαιτίας του esoterica. Στην επόμενη γωνία υπάρχουν άθρωποι που δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες. CARPE DIEM.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2014, 22:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Δεν θέλω πολλά. Θέλω να δείξεις και στα άλλα παιδάκια τον σωστό δρόμο. Αν σε παίρνει, κάνε το αυτό και για τους φρόνιμους γονείς τους. Πες τους με κάποιον εύσχημο, αλλά πειστικό τρόπο, που όλοι μαζί πρέπει να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ξέρω πως θα το καταφέρεις αυτό, αν και έχω μια-δυο ιδέες. Μπορείς πχ να τους πεις, πως μπορεί κανένας να μην γουστάρει τον Αλέξη στο παρόν ηλιακό σύστημα, αλλά ο θεός έχει κρατήσει μια θέση για αυτόν κάπου στα δεξιά του. Συγνώμη, αριστερά του. Κι αυτό ισχύει και για όλους τους πιστούς που θα τον ακολουθήσουν στην πίστη και τον αγώνα του. Δεν ξέρω ακριβώς πως θα το φτιάξεις το πράμα, αλλά νομίζω που σου έδωσα μια ιδέα.

Τι να σου κάνη κι ο Άγιος βρε Μάνο! Πως να τα βγάλη πέρα με την πλύση εγκεφάλου που γίνεται συστηματικά από όλα τα κολοκάναλα της διαπλοκής? Η προπαγάνδα που γίνεται καθημερινά με τα στημένα gallop και τη (δημοσιογραφία) προπαγάνδας, κάνει τον μακαρίτη τον Παπαδόπουλο να φαντάζει αρσακειάδα, βλέπε την υπόθεση Χαϊκάλη που από κατήγορος θα βρεθεί και κατηγορούμενος. Είναι πολλά τα λεφτα Μάνο, μιλάμε για δις, και είναι όλοι μέσα στο κόλπο για να μας πείσουν ότι δεν θέλουμε εκλογές, ότι το όνειρο της ζωής μας είναι να δούμε τον Δήμα στο προεδρικό μέγαρο, και τους Σαμαροβενιζέλους να ολοκληρώνουν το success story τους και να σώζουν την Ελλάδα, όχι όμως και τους Έλληνες. Άλλωστε ποιος νοιάζεται γι' αυτούς.... Tους τοκογλύφους τους ενδιαφέρει να πάρουν τη γη και όχι οι κάτοικοι. Οι κάτοικοι είναι μπελάς, άσε που ζουν και πολλά χρόνια όπως έλεγε και ο φέρελπις υπουργός... Φτάνει κανείς στο σημείο να παίρνη ντραμαμίνες πριν το δελτίο ειδήσεων για να μη ξεράσει μ' αυτά που ακούει. Η μόνη λύση για να γίνουν αυτά που ζητάς από τον Άγιο είναι όπως λέει ο Μάριος, να γίνεται τεστ νοημοσύνης στους ψηφοφόρους πριν τους δοθεί το δικαίωμα ψήφου, η να κλείσουμε μέσα όλα τα ραμολιμέντα και να μη τ' αφήσουμε να πλησιάσουν κάλπη.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2014, 10:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγιε μου Μπίλυ

Φέτος ήμουν πολύ καλός άνθρωπος..χμ εντάξει, σχετικά καλός θέλω να πω...χμ γακ, ήταν πολύ λίγες οι φορές που...άστο, γάμησέ το, θα το αγοράσω μόνος μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2014, 20:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη φορά και εορταστικά, θα σας τα πω τραγουδιστά..
(Ναι εγώ είμαι ο περίεργος που τραγουδάει, όχι ο Θανάσης, ο άλλος. Οχι δεν πάω για καριέρα, απλά τα λέω όπως τα νιώθω. )

https://www.youtube.com/watch?v=XOsl9asXTgw

Με τις υγείες μας.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2014, 01:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το παράξενο της υπόθεσης
είναι να είσαι ολιγαρκής
Και να μη δύναται μέσα στον κόσμο σου
ούτε ο ίδιος λίγο να μπεις

Το πιο μυστήριο όμως απ'όλα
μες της ζωής την καρμανιόλα
είναι πως χάνεται η ουσία...
όταν κατέχεις εξουσία

Κι ειναι περίεργο όταν λες τάχα
λίγα λεφτά θεέ μου να χα
στην καφετέρια πίνοντας φράπα
ενώ ο κοσμάκης πεθαίνει στην ψάθα.

Πόσο στ'αλήθεια με εκνευρίζει
ο αδιάφορος που σφυρίζει
κι ενώ τα ίδια πάει και ψηφίζει
το κωλοσύστημα συνέχεια βρίζει

Βράζουμε όλοι σ'ένα καζάνι
για άλλους χύτρα, γι'άλλους τηγάνι
κι όταν ξεφτύσει της νιότης το χρώμα
θα μας φυτέψουν στο ίδιο χώμα

Γι'αυτό καλέ μου ανθρωπάκο
τη σοβαρότις σου δεν θέλω να χω
είτε γραβάτα, είτε πυτζάμα
για όλους παίζει η ίδια ρεκλάμα

κι έιναι περίεργο, όταν λες τάχα
λίγα λεφτά αχ θεέ μου να χα
στο καφενείο παίζοντας τάβλι
σε κοροϊδεύουνε...μαλακοκάβλι."

Italos

Γιασάν και τουμπεκί για πάρτη σου λεβαντίνε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2014, 01:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos,

Δηλώνω φαν.Εντελώς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2014, 00:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταπληκτικός italos.

Είμαστε εμείς που ζητάμε και είναι και εκείνοι που δεν έχουν τίποτε να περιμένουν.


Υ.Γ:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2014, 14:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ και εσένα Σοφία, Χρονια Πολλά και Καλές Γιορτές.
ΜΕ τον Μπερναρ και τον Μάνο τα χουμε πει.

Υ.Γ. Φιλιά και αγκαλιές ΠΑΝΤΑ. . Δεν κοστίζουν τίποτα, και είναι απόλυτα θεραπευτικά...


Παρεπιπτόντως πάμε σε εκλογές. 4 βδομάδες φαγούρας... Οι προσευχές σου DSM φαίνεται να εισακούγονται...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2014, 14:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Παρεπιπτόντως πάμε σε εκλογές. 4 βδομάδες φαγούρας... Οι προσευχές σου DSM φαίνεται να εισακούγονται...

Ο Μάνος φίλε Italos κατά τα φαινόμενα, είχε κονέ με τον Άγιο Βασίλη και μας το φύλαγε για έκπληξη.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2014, 15:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέτος έμαθα τρία πράγματα για τον Άγιο Βασίλη:

α. Υπάρχει πράγματι.
β. Τα παίρνει όλα τοις μετρητοίς.
γ. Έχει εντελώς διαφορετική αίσθηση του χιούμορ από μένα. Πιθανώς πολύ πιό σκοτεινή.

Διαφορετικά, δεν εξηγείται ο τρόπος με τον οποίο υλοποίησε την ευχή μου:

quote:
Πρέπει ΟΛΟΙ να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ. Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να ξεπεράσουμε τον εμφύλιο του 46-49, παρά μόνον αν έχουν και οι αριστεροί την ευκαιρία να καταστρέψουν τον τόπο. Δεν μπορεί αυτό να είναι αποκλειστικό προνόμιο των δεξιών. Αλλά πρέπει να το κάνουμε ΟΛΟΙ μαζί τούτη τη φορά. Για να μην υπάρχουν απορίες στο μέλλον. Ούτε ιδεολογικοί καβατζόπουστες.

Δεν φτάνει να έχουμε όλοι δικαίωμα στο λάθος. Αν κάνουμε την μαλακία, ας την κάνουμε καθολικά. Ας είμαστε, για μια μοναδική φορά, ΟΛΟΙ ένοχοι. Η χειραφέτηση δεν αφορά στις καλόγριες, αλλά μάλλον στα κορίτσια της Φυλής.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2014, 09:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φέτος έμαθα τρία πράγματα για τον Άγιο Βασίλη:
α. Υπάρχει πράγματι.
β. Τα παίρνει όλα τοις μετρητοίς.
γ. Έχει εντελώς διαφορετική αίσθηση του χιούμορ από μένα. Πιθανώς πολύ πιό σκοτεινή.

α. Υπάρχει, και σε διαφορετικές βερσιόν , για όλα τα γούστα

β. Αι αγοραί, κινούνται μόνο με μετρητά πλέον. Τα βερεσέδια δεν τα εμπιστεύεται κανείς. Στο κλίμα των ημερών κι αυτό....

γ. πιο σκοτεινή κι από Dark (side of the moon) ???

Χρόνια πολλά σε όλους,
και [όπως το γράψανε κάποιοι σε τοίχους],
Merry Crisis & a Happy New Fear....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy