ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΤΑΡΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2002, 12:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Εσωτεριστής Καλλιτέχνης Grev Kafi έχει ζωγραφίσει τις 22 κάρτες Ταρό της Μεγάλης Αρκάνα με εντυπωσιακό τρόπο. Μπορείτενα δείτε μέσα από το Esoterica.gr αυτές τις 22 κάρτες.


Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 1

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 2

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 3

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 4

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 5

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 6

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 7

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 8

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 9

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 10

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 11

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 12

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 13

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 14

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 15

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 16

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 17

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 18

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 19

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 20

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 21

Grev Kafi: Κάρτες Ταρό - Η Μεγάλη Αρκάνα, Κάρτα 22

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Edited by - notis_29 on 09/02/2003 22:01:10

Edited by - notis_29 on 09/02/2003 22:13:55

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 21:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τα περίπλοκα, αμφιλεγόμενα και δυσνόητα Ταρό, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Παρόλα αυτά, οι θιασώτες τους πιστεύουν γενικότερα ότι τα χαρτιά αυτά έχουν διττή σημασία: είναι και μυστικιστικά και μαντικά.
Η αποκρυφιστική σημασία που τους αποδίδεται, βασίζεται αρχικά στα 22 χαρτιά της Μεγάλης Αρκάνα ή των Μεγάλων Ατού. Αυτά θεωρούνται ευρύτερα ως αλληγορίες για το ταξίδι της ψυχής από την άγνοια στη φώτιση, ή για την ανθρώπινη πορεία στη ζωή, ή ακόμα ως κρυφά κλειδιά για τα μυστικά του σύμπαντος και τη θέση του ανθρώπου μέσα σ' αυτό. Για τις χιλιάδες άτομα που πιστεύουν στη δύναμή τους, τα Ταρό αποτιμούν επίσης το παρελθόν, αποσαφηνίζουν το παρόν και προλέγουν το μέλλον. Η Μεγάλη Αρκάνα μαζί με τα 56 χαρτιά της Μικρής Αρκάνα που χωρίζεται σε σειρές με τις Ράβδους (Μπαστούνια), τα Δισκοπότηρα (Κούπες), τα Ξίφη (Σπαθιά) και την Πεντάλφα (Καρό) χρησιμεύει στην άσκηση της μαντείας. Μερικοί λένε πως τα χαρτιά αντλούν από την ψυχική επίγνωση του μάντη, του ενδιαφερόμενου ή και των δύο. Άλλοι πιστεύουν ότι τα χαρτιά έχουν τη δική τους, εγγενή και απόλυτη σημασία.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 08/02/2003 22:40:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 21:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρελός. Είναι ο περιπλανώμενος που οδεύει προς την αλήθεια. Αθώος, γεμάτος άγνοια και χωρίς αριθμό συγκεκριμένο, πλανάτε ανάμεσα στα άλλα χαρτιά εξερευνώντας τα μυστικά τους. Είναι ένα τίποτα, αλλά έχει την δυνατότητα να είναι τα πάντα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 21:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1 Ο Μάγoς. Έχει και πολλά άλλα ονόμάτα -Ταχυδακτυλουργός, Αστρολόγος, Τσαρλατάνος -και η ζωηρή φύση του κινείται ανάμεσα στη νόηση και το ένστικτο, το ανώτερο και το γήινο, Είναι ο πρώτος στην εκμετάλλευση, στην απάτη και στην κατεργαριά, αλλά παράλληλα ίσως είναι θαυματοποιός και σοφός. Στην μαντική τέχνη δείχνει ικανότητα, επιδεξιότητα, πονηρία, ευφράδεια, ότι πιο ισχυρό στη μυστικιστική αυτή επιστήμη. Ανάποδα σημαίνει απάτη, κατεργαριά.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 21:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2. Η Ιέρεια. Είναι ο φύλακας των μυστηρίων, η αφέντρα της κρυφής γνώσης. Η σοφία της είναι θηλυκή, δημιουργική, διεισδυτική, πνευματική και κάπως παράλογη. Στην προφητική τέχνη συμβολίζει τις γυναικείες επιδράσεις, την παθητική δύναμη, την κυκλική ισορροπία της φύσης. Είναι πιθανό να προβλέπει αλλαγές, ένα μυστικό που αποκαλύφθηκε ή ένα πρόβλημα που λύθηκε. Αν πέσει ανάποδα, αποτελεί προειδοποίηση ενάντια στον παραλογισμό και υπονοεί σύγχυση.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 21:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3 Η Αυτοκράτειρα. Αυτή είναι η Μητέρα Θεά και η Μάνα Γη - γόνιμη, εύφορη, τροφοδότρια. Ενσαρκώνει σε παγκόσμιο επίπεδο την ηγεμονία και την ευχαρίστηση, όπως επίσης τη γυναικεία δύναμη, τον έρωτα, την ομορφιά. Αποτελεί επίσης μια θετική επιρροή και συμβολίζει την οικογενειακή ζωή, την ανατροφή των παιδιών, την ανάπτυξη. Ανάποδα, σημαίνει κορεσμένο οικογενειακό βίο, διχόνοια στην οικογένεια, δεσποτική μητριαρχία, μικροαστικό πνεύμα, στενοκεφαλιά.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 21:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4 Ο Αυτοκράτορας. Αρσενικό σύμβολο και πατριαρχική μορφή. Είναι το ταίρι της Αυτοκράτειρας. Ο Αυτοκράτορας συμβολίζει εγκόσμια δύναμη, επαγγελματική και πολιτική επιτυχία, κοινωνική θέση, ορθολογισμό. Σε ακραίο αρνητικό συμβολισμό, μπορεί να σημαίνει επίσης πόλεμο και κατάκτηση. Συνήθως είναι ευνοϊκός για τον άντρα ενδιαφερόμενο. Η παρουσία του, όμως, σε ανάγνωση Ταρό για γυναίκα δείχνει ένα αρσενικό να κυριαρχεί. Ανάποδα το χαρτί αυτό σημαίνει δεσποτικό πνεύμα, φανφαρονισμό και αυταρέσκεια.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
5 Ο Ιεροφάντης. Λέγεται συχνά και Πάπας ή Ανώτατος Ιερέας. Κυβερνά ένα πνευματικό βασίλειο. Είναι το αρσενικό ταίρι της Ιέρειας και ο κόσμος του είναι η λογική γνώση, η δημιουργική νόηση, η έμπνευση. Προλέγει την κατάκτηση βαθιάς κατανόησης και μπορεί να συμβολίζει το σημαντικό δάσκαλο ή σύμβουλο. Ανάποδα το χαρτί αυτό σημαίνει δογματισμό, αδιαλλαξία και στείρα φιλοσοφία και εφιστά την προσοχή στα ψέματα και τις κακές συμβουλές.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
6 Οι Eραστές. Είναι ολοφάνερος ο συμβολισμός αυτού του χαρτιού: έρωτας, πάθος, ένταση ανάμεσα στη σάρκα και το πνεύμα και, επιπλέον. ευθύνη των επιλογών. Στη μαντεία, οι Εραστές υπονοούν το φλερτάρισμα, τη σταθερή σχέση ή και το γάμο. Αν το χαρτί των Εραστών πέσει ανάποδα, αντιπροσωπεύει κακές ρομαντικές επιλογές, σεξουαλικά προβλήματα, απιστία, άτυχο και μονόπλευρο έρωτα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7 Το άρμα. Η εικόνα δυο αλόγων που σέρνουν ένα άρμα αποτελεί μια αλληγορία αρσενικού -θηλυκού, υπονοεί τη γυναικεία ειρηνοφιλία που δαμάζει την ανδρική επιθετικότητα, ή τη σαγήνη του θηλυκού που εξαντλεί την ενέργεια του αρσενικού.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8 Δύναμη. Καθώς το υπονοεί η μυώδης μορφή στο χαρτί αυτό, η Δύναμη σημαίνει φυσική ισχύ, θάρρος, σθένος, απελευθέρωση, πραγμάτωση που έγινε με σημαντικό ρίσκο. Μπορεί επίσης να υπονοεί αποφασιστικότητα, δύναμη θέλησης και πνευματική σταθερότητα, καθώς και ισχυρές πεποιθήσεις, εμπιστοσύνη, ενεργητικότητα, τάση προς δράση, ικανότητα επίτευξης και ολοκλήρωσης στόχων. Οι πιο αρνητικές όψεις του χαρτιού αυτού είναι περιφρόνηση, σύγκρουση, διαφωνία και κατάκτηση.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 15/02/2003 15:14:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
. 9 Ο Ερημίτης. Αυτή η ασκητική, κουκουλωμένη φιγούρα υπονοεί παραίτηση και μοναξιά, εγκατάλειψη του κόσμου και των ηδονών του.
Εκφράζει ευθυκρισία, προνοητικότητα και περίσκεψη αλλά μπορεί επίσης να σημαίνει άνθρωπο ανέκφραστο, αναίσθητο, απρόθυμο ν' αντιμετωπίσει τα γεγονότα, επιφυλακτικό στην έκφραση συναισθημάτων, φειδωλό μέχρι και φοβισμένο όσον αφορά την ιδιωτική του ζωή. Ο Ερημίτης είναι μοναχικός, παραπλάνησε τον εαυτό του κι έχει την τάση να παραπλανά και τους άλλους, Πιο απόκρυφα Ταρό αντιμετωπίζουν ευγενικότερα τον Ερημίτη, θεωρώντας ότι αναζητεί τη θεία γνώση και αλήθεια, Απομονώθηκε όχι σαν μισάνθρωπος αλλά σαν οδοιπόρος σ' ένα εσωτερικό ταξίδι προς τη φώτιση.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
10 Τροχός της Τύχης. Ο Τροχός ίσως να προμηνύει καλό ίσως και κακό, ανάλογα με τα χαρτιά που το συνοδεύουν κατά το διάβασμα. Οι πιθανές σημασίες του περιλαμβάνουν καλοτυχία, ευτυχία, κάτι επίκαιρο ή θεόσταλτο, απάντηση σ' ένα ερώτημα ή λύση ενός προβλήματος. Κουβαλάει επίσης ουδέτερους συσχετισμούς της μοίρας, της τύχης, του αναπόφευκτου, της επικείμενης αλλαγής, μια κορύφωση κι ένα τέλος. Αν τα γειτονικά χαρτιά δε φαίνονται ευνοϊκά, ο Τροχός μπορεί να σημαίνει νοσηρή τοξίνωση από την επιτυχία, τις τιμές και τα βραβεία του κόσμου.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
11 Η Δικαιοσύνη. Σύμφωνα με την τράπουλα των Μαγισσών. αυτό το χαρτί που χαρακτηρίζεται από καλή προαίρεση επιβεβαιώνει τη σημασία του ονόματός του, σημαίνοντας δικαιοσύνη, εντιμότητα, λογική, αρμονία και ισορροπία. 'Έχει επιπλέον σημασίες όπως η τιμή, η ακεραιότητα, η αρετή και η αγνότητα, οι καλές προ- θέσεις και οι καλοπροαίρετες πράξεις. Ίσως και να υπόσχεται άξιες ανταμοιβές. Στην μαντική, τα Ταρό των Μαγισσών δεν έχουν διαφορά στην ερμηνεία τους αν πέσουν ίσια ή ανάποδα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 15/02/2003 15:16:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
12 Κρεμασμένος. Αυτό το μυστηριώδες χαρτί εκφράζει μαρτύριο, θυσία, βάσανα και τιμωρία. Μπορεί επίσης να σημαίνει παράδοση, εγκατάλειψη, απάρνηση, καταστολή προόδου ή κάποια δραστηριότητα ή σκέψη σε εκκρεμότητα. Από την άλλη μεριά, υπονοείται και η αναγέννηση παράλληλα με τη μεταβολή που επέρχεται λόγω της νέας ζωής. Ο Κρεμασμένος δεν αιωρείται από την αγχόνη αλλά από ζωντανό δένδρο, που συμβολίζει την αναγέννηση της άνοιξης.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
13 θάνατος. Το χαρτί αυτό δεν είναι και τόσο δυσοίωνο όσο υπονοεί! " όνομά του, ο αριθμός του και η αποτρόπαιη εικόνα του. Μπορεί πράγματι να προλέγει τέλος, τερματισμό, απώλεια, αποτυχία, καταστροφή, ασθένεια και θάνατο αλλά μπορεί να προοιωνίζεται απλά και μόνο μια έκπληξη, κάποια αιφνίδια και απροσδόκητη αλλαγή και ίσως ακόμα μια καλυμμένη ευλογία. 'Όπως ο Κρεμασμένος, έτσι κι ο Θάνατος μπορεί να υπονοεί απροσδόκητες αλλαγές στη ζωή, μετατροπές, νέο ξεκίνημα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
14 Εγκράτεια. Η υπομονή, η προσαρμοστικότητα, η λιτότητα, η ισορροπία και η μετριοπάθεια είναι αρετές που αποδίδονται μ' αυτό το χαρτί. Η Εγκράτεια μπορεί επίσης να μαρτυρεί μια στοχαστική φύση που έχει την ικανότητα να συμβιβάζεται, να προσαρμόζεται.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
15 Διάβολος. Ο Σατανάς αντιπροσωπεύει τις αλυσίδες του υλισμού, καθώς κρατάει τον άντρα και τη γυναίκα σκλαβωμένους μετά την έκπτωσή τους από τη θεία χάρη. Σε αλληγορικό επίπεδο, ο άντρας και η γυναίκα είναι ο Αδάμ και η Εύα, και οι αλυσίδες τους αποτελούν σχόλιο πάνω στη μοίρα μιας καθαρά υλικής ύπαρξης. Στη μαντεία, ο Διάβολος σημαίνει υλική δύναμη και πειρασμούς της σάρκας, ιδεοληψία, βία, τύχη, γόνιμη προσπάθεια, όπως και αδυναμία και μικρότητα. Τα Ταρό της Χρυσής Αυγής δεν προβλέπουν διαφορετικές σημασίες αν τα χαρτιά πέσουν ανάποδα, αλλά προειδοποιούν ότι η σχέση ανάμεσα στα χαρτιά μπορεί ν' αλλοιώσει τη σημασία τους.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
16 Πύργος. Ο κεραυνόπληκτος Πύργος απεικονίζει ερείπια σε διάφορες μορφές, που προέρχονται από τη μετατροπή του πνευματικού κόσμου σε υλιστικό. Μπορεί επίσης να συμβολίζει την καταστροφή της ανθρώπινης νόησης που με πολλή περηφάνια ζητά τρόπο να διεισδύσει στα ιερά μυστήρια, αλλά και τη ματαιότητα κάθε γνώσης μακριά από το Θεό. Ο Πύργος δηλώνει σύγκρουση, πόλεμο, καταστροφή, κίνδυνο, αναποδιά, δυστυχία, φτώχεια, δυσμένεια, απογοήτευση, απρόβλεπτη καταστροφή.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
17 Άστρο Το Άστρο είναι μια αθάνατη ομορφιά και απροκάλυπτη αλήθεια, που γεμίζει την ψυχή μ' ευλογία. Το χαρτί αυτό κρύβει ακόμα τη μυστική σημασία μιας παγκόσμιας κατανόησης που περιέρχεται σ' όσους είναι έτοιμοι να τη δεχτούν. Υπόσχεται αθανασία και φώτιση. Το Άστρο προοιωνίζεται ελπίδα, πίστη και ρόδινες προοπτικές.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
18 Σελήνη. Η Σελήνη συμβολίζει τη ζωή της φαντασίας που περιπλανάται στο άγνωστο. Συμβολίζει ακόμα το φως που αντανακλάται και που προέρχεται από μια εκθαμβωτική πρώτη πηγή. η οποία παραμένει κρυφή - μια αναλογία, ίσως, με το φως του διανοούμενου που αντανακλά αμυδρά μια πιο απόλυτη πνευματική αλήθεια. Η Σελήνη φωτίζει τη ζωική φύση της ανθρωπότητας. Προμηνύει έλλειψη ικανοποίησης, σφάλμα, ψέματα, απογοήτευση, συκοφαντία, τρόμο.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
19 Ήλιος. Ο ήλιος συμβολίζει το πέρασμα από το φως αυτού του κόσμου στο φως του επόμενου. Ένα μέρος από το συμβολισμό αυτού του χαρτιού έχει να κάνει επίσης με τη φώτιση μέσα από την αυτογνωσία, πράγμα που οδηγεί στη διάσωση της ανθρωπότητας από τη ζωική της φύση και σε ένωση με μια υπερβατική συνείδηση. Οι μαντικές σημασίες του ήλιου περιλαμβάνουν πλούτη, κέρδος, δόξα, υλική ικανοποίηση, ένα καλό γάμο. Αν κάποια δυσοίωνα χαρτιά περιβάλλουν τον ήλιο κατά την ανάγνωση, παίρνει αρνητικές όψεις.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
20 Κρίση. Το χαρτί αυτό λέγεται και έσχατη κρίση και κατά μία έννοια απεικονίζει πράγματι τη συνηθισμένη χριστιανική άποψη αυτού του γεγονότος. 'Έχει όμως και μυστικιστική σημασία, γιατί εμπεριέχει τη μεταμόρφωση της ψυχής σαν ανταπόκριση σε πρόσκληση του βαθύτερου είναι. Επιπλέον, περιλαμβάνει την έννοια της ανάστασης και της αιώνιας ζωής. Στη μαντική, η Κρίση δηλώνει τελικές αποφάσεις, κρίσεις και καταδίκες, την έσχατη και τελεσίδικη διευθέτηση μιας υπόθεσης.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 22:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
21 Σύμπαν. Σε πολλές άλλες τράπουλες Ταρό, το χαρτί αυτό λέγεται και Κόσμος. Συνήθως θεωρείται ευνοϊκό όταν εμφανίζεται σε μια πρόβλεψη, και προλέγει επιτυχία και δίκαιη αμοιβή. Αν όμως η θέση του στην πρόβλεψη είναι δυσμενής, μπορεί να σημαίνει στασιμότητα και αδράνεια. Συνήθως συμβολίζει αυτόν που θέτει το ερώτημα αλλά καμιά φορά και το πρόσωπο που αφορά η ερώτηση.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 00:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ,ΝΟΤΗ!
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ 'DECK',ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ Ο ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΠΑΝΩ ΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ...ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ...
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ...()..."ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ"...(ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΛΧΗΜΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ...)

ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ DECK ΤΟΥ Grev Kafi ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΑ...(ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ,ΙΣΩΣ +ΟΧΙ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ +ΣΕ ΑΛΛΟ DECK...)

Η ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 01:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΑΤΜΑ θα παρακολουθήσω το θέμα σου "ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ" όπως παρακολουθώ και όλες τις πρωτότυπες απαντήσεις και ερωτήματα σου.
Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω για το συγκεκριμένο «'DECK'» (όπως το αναφέρεις), ότι ονομάζετε Τα Ταρό της «Χρυσής Αυγής»

"Τα πρώτα Ταρό της Χρυσής Αυγής εμφανίστηκαν, καθώς θρυλείται, με μαγικό τρόπο στον αρχηγό του Τάγματος, τον Μακ Γκρέκορ Μέιδερς, Η αλήθεια είναι πως τα χαρτιά, πιθανόν να τα σχεδίασε και να τα ζωγράφισε η γυναίκα του Μέιδερς, η Μόινα, Απευθύνονταν, όμως, μόνο στους μυημένους και δεν εμφανίστηκε τράπουλα της Χρυσής Αυγής για το κοινό μέχρι το 1978, οπότε ο αποκρυφιστής μελετητής Ρόμπερτ Ουάνγκ, χρησιμοποιώντας παλιές σημειώσεις μελών του Τάγματος, συνεργάστηκε με το συνάδελφο Ίσραελ Ριγκάρντι για να ξαναφτιάξει την τράπουλα που βλέπουμε εδώ.
'Ενα γνωμικό στο Τάγμα της Χρυσής Αυγής έλεγε: «Οπως άνω, έτσι και κάτω»,. Εννοούσε πως ο άνθρωπος
είναι ένας μικρόκοσμος του σύμπαντος και προσπαθώντας να κατανοήσει τον εαυτό του, καταλάβαινε τα πάντα. Για τα μέλη της Χρυσής Αυγής, η μαντεία ήταν δευτερογενής προοπτική, δίπλα στον πραγματικό στόχο: να γνωρίσει στους μυημένους τα βαθύτερα μυστικά του σύμπαντος,"

Όσο για το πρόβλημα:


quote:
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ DECK ΤΟΥ Grev Kafi ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΑ...(ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ,ΙΣΩΣ +ΟΧΙ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ +ΣΕ ΑΛΛΟ DECK...)


Θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε (αν διορθώνετε).

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 03:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΟΤΗ!
Η ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ,ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ +ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ... ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ...ΣΝΙΦ!ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ...
ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΒΡΑΔΥ!


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 21:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχηματισμός με δέκα χαρτιά. Ο σχηματισμός αυτός είναι γνωστός και σαν κέλτικος σταυρός. Χρησιμοποιήθηκε για πολλά χρόνια και είναι πολύ δημοφιλής σ' όσους ασκούν τη χαρτομαντεία Ταρό. Αφού ο ενδιαφερόμενος ανακατέψει και κόψει τα χαρτιά, ο χαρτομάντης τ' απλώνει σ' ένα σχηματισμό που φαίνεται στο μικρό διάγραμμα. Με τη σειρά, αντιπροσωπεύουν τα εξής:
1) το άτομο που ρωτά,
2) αυτό που σκέφτεται,
3) μελλοντικοί στόχοι,
4) το παρελθόν του ατόμου που ρωτά,
5) το πιο πρόσφατο παρελθόν του,
6) το άμεσο μέλλον,
7) πάλι το άτομο που ρωτά,
8) αλλαγές στο περιβάλλον του
9) συναισθηματική κατάσταση, και
10) έκβαση σκέψεων και κατάστασης,


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 01:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρακάτω σειρά των Ράβδων, γνωστή επίσης σαν σειρά Βακτηριών, Μπαστουνιών ή Σκήπτρων, είναι η λεγόμενη σειρά της Φωτιάς. Από αποκρυφιστική άποψη, αντιπροσωπεύει τον αρχέτυπο κόσμο του γνήσιου πνεύματος. Οι Ράβδοι εξουσιάζουν την ανάπτυξη, την αυτοεξέλιξη, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ενεργητικότητα, τις ιδέες, την
έμπνευση, το πάθος.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 01:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσσος των Ράβδων (ή Μπαστούνι). Χαρτί για τη θηλυκή γονιμότητα. Δηλώνει δημιουργία, γένεση, ένα καινούριο εγχείρημα, εργατικότητα, τύχη, όφελος, κληρονομιά, γέννα. Το χαρτί ανάποδα, συμβολίζει κενότητα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 01:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύο Ράβδοι. Το χαρτί αυτό αντιπροσωπεύει ένα επιβλητικό άτομο, ώριμο, γοητευτικό και γενναίο. Σημαίνει ακόμα προσέγγιση στόχων και ικανοποίηση αναγκών. Ανάποδα, δηλώνει σύγχυση, απώλεια πίστης.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy