ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Διαφωτισμός-Η απάτη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2015, 15:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Μάνο Δανέζη.Διότι είχα αρχίσει να ανησυχώ...


Εδώ και χρόνια σε κλειστό κύκλο έχω κατηγορίσει τον λεγόμενο διαφωτισμό ως αιτία δεινών.Ως αλλοίωση φιλοσοφικών δομών.Ως κακέκτυπο.

Του έχω καταλογίσει,(του διαφωτισμού), την δημιουργία του σαθρού σημερινού εκτρώματος, που ονομάζεται σύγχρονος δυτικός πολιτισμός.

Θεωρούσα ότι αυτή η θεώρηση των πραγμάτων συζητείται μόνο σε κλειστές παρέες.
Πλέον αισθάνομαι καλύτερα...

Όχι διότι επιβεβαιώθηκαν από χείλη επώνυμα και καταξιωμένα οι θεωρήσεις μου.

Δεν το είχα ανάγκη.Τα φιλαράκια μου το ξέρουν.
Μου φτάνουν τα μπυρόνια που πίνω μαζί τους.
Έχω δικό μου αμφιθέατρο.Με δική του βιβλιοθήκη αναφορών.
Εντός και εκτός εισαγωγικών.

Αισθάνομαι όμως καλύτερα, διότι βλέπω ότι κάποιοι βγαίνουν και λένε τα πράγματα με το όνομά τους και επιτέλους,όχι μονάχα στο σαλόνι τους.
Σε ευρύτερο ακροατήριο.

Και υποκλίνομαι.
Όχι μονάχα στο μορφωτικό και όχι μόνο, επίπεδο του Δανέζη.
Αυτό ήταν δεδομένο.

Υποκλίνομαι στο ότι έχει τα @ρχίδια να εκτεθεί.

Αντί να απολαύσει τα κεκτημένα του-δηλαδή την σχεδόν καθολική αποδοχή του-βγαίνει μπροστά και την θέτει σε κίνδυνο.

Στον κίνδυνο των βολών του κάθε politically correct "διαφωτιστή".
Είτε του 18ου αιώνα,είτε των σημερινών.

ΟΥΣΤ ρε αληταράδες.ΟΥΣΤ.

Και τέλος παραθέτω το url για την ομιλία του Δανέζη που έλαβε χώρα στις 15-7-2015 :

https://www.youtube.com/watch?v=xA5GDcKqUk0

Καλό δρόμο Μάνο μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2015, 18:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες @ρχίδι@ που έχουν οι...αστροφυσικοί?

Κάποιος που έχει το μάτι του κολλημένο σε ένα τηλεσκόπιο, δεν μπορεί να δει τα θέματα του πλανήτη με άλλον τρόπο, πέραν του...σφαιρικού!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/08/2015 18:58:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2015, 11:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρούσα ότι αυτή η θεώρηση των πραγμάτων συζητείται μόνο σε κλειστές παρέες.

Αμεινία, ήδη από τον 18ο αιώνα υπήρξαν έντονες αντιδράσεις εναντίον του λεγόμενου "Διαφωτισμού"..η δε επίθεση του Νίτσε που εισήγαγε πρώτος τον όρο "Αντι-διαφωτισμός" έγινε αρκετά αισθητή, περιγελώντας έννοιες όπως "ίσα δικαιώματα", "φιλελευθερισμός" κτλ...γελούσαν και τα παχιά μουστάκια του όταν άκουγε φράσεις του τύπου "η ανωτερότητα του ορθού λόγου", ή "η ικανότητα του ανθρώπου να αλλάξει από μόνος του τον κόσμο"...

και εδώ στην Ελλάδα βέβαια η Εκκλησία διαχρονικά επιτίθεται στο κίνημα (και την έννοια γενικότερα) του Διαφωτισμού, ασχέτως εάν κάποιοι κληρικοί υπήρξαν ή θεωρήθηκαν στο παρελθόν "διαφωτιστές"...

το θέμα είναι ότι οι διαχρονικοί αντίπαλοι του Διαφωτισμού ήταν ποικίλλοι ακριβώς επειδή ο Διαφωτισμός δεν ήταν ένα ομοιογενές πράγμα αλλά αποτελούμενο από πολλές συνιστώσες.

Και δεν νομίζω ότι οι όροι "καλός-κακός" αρμόζουν στην περίπτωσή του...δεν έχουν σχέση...το κίνημα αυτό μοιραία αναδύθηκε με την άνοδο της αστικής τάξης (και με μία σχετικά βελτίωση του μορφωτικού επιπε΄δου) που θέλησε να χτυπήσει τις απολυταρχικές δομές εξουσίας και την ριζωμένη σχέση εκκλησίας-κράτους.

δεν το έχω ψάξει το θέμα σε βάθος, λιγοστά αυτά που ξέρω, αλλά καταλαβαίνω ότι το ότι αποδείχτηκε εν μέρει ουτοπικό κίνημα, ή το ότι μπορεί να οδήγησε στην ελεύθερη αγορά, δεν αναιρεί κάτι από την αξία του...όλα τα ιδεολογήματα αδυνατούν να υλοποιηθούν στην πράξη...και ακόμα και η πιο αισιόδοξη θεωρία για την ναθρώπινη φύση θα έχει πάντα και αρνητικές παρενέργειες (όταν δηλαδή βγαίνει κάποιος και αναδεικνύει τα ίσα ατομικά δικαιώματα και το δικαίωμα του καθενός στην ατομική ιδιοκτησία μοιραία έτσι θα σηματοδοτήσει την έναρξη του ελευθερου εμπορίου, ανταγωνισμού κτλ)...

και πάλι αυτά που συνεισέφερε το κίνημα είναι σημαντικά, και ειδικά η επιστήμη θα πρέπει να του είναι υπόχρεη, δεδομένου ότι προώθησε την ελεύθερη έρευνα, την εμπειρική παρατήρηση και επαγωγή κτλ...δηλάδή ειδικά ο Δανέζης θα έπρεπε να τα πει αυτά...κράξτον μεν τον Διαφωτισμό αλλά πες του και ένα ευχαριστώ για τα άλλα (το βίντεο δεν το έχω δει by the way).

είναι λοιπόν σύνθετο θέμα των Φώτων γι'αυτό και νομίζω δεν ισχύουν οι μονόχρωμες κρίσεις τύπου "ήταν θείο δώρο" ή "ήταν κατάρα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2015, 13:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το βίντεο δεν το έχω δει by the way

?
Μήπως να το έβλεπες πρώτα...

Και μετά το συζητάμε.Καινούριο θέμα είναι.
Σαφώς εκτίθεται στην όποια κριτική.
Και εννοείται ότι αν υπάρχει ενδιαφέρον, θα στηρίξω κι εγώ τη θέση που πήρα στην εισαγωγή.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2015, 18:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
?
Μήπως να το έβλεπες πρώτα...

είπα να το ξεκινήσω Αμεινία αλλά το δίωρο μου έπεσε βαρύ...αποσπασματικά είδα ότι εστίαζε στα περί προτεσταντισμού, και γενικώς στην εμμονή των δυτικών με τις ποσοτικές, μετρήσιμες έννοιες κτλ...δεν αμφιβάλλω ότι θα λέει ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά δεν αμφιβάλλω ότι και η δική μου σφαιρική γνώμη περί διαφωτισμού δεν θα αλλάξει ριζικά μετά από το βίντεο αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2015, 19:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το άκουσα λίγο περισσότερο το βίντεο, απ'όσο βλέπω ο Δανέζης δεν φωτογραφίζει ειδικά τον Διαφωτισμό και τους φιλοσόφους του, μιλάει γενικώς για τον δυτικό πολιτισμό όπως διαμορφώθηκε από τον 17ο αι. και έπειτα, κυρίως με την οικονομική-βιομηχανική επανάσταση κτλ, έτσι δεν είναι;

κατακρίνει την "οικονομική ηθική" του προτεσταντισμού, η οποία όμως δεν ταυτίζεται με τις γενικές ιδέες του Διαφωτισμού περί ανεξιθρησκείας και γενικώς ελεύθερης αυτοδιάθεσης


κάνει κι ένα λάθος προς το τέλος ο Δανέζης όταν απαντώντας σε μία ξεκάρφωτη ερώτηση λέει ότι "η Αστρολογία προήλθε από τους Εβραίους, από τον προ-χριστιανικό Ιουδαϊσμό!! πώς του ήρθε αυτό;....από τη Μεσοποταμία ξεκίνησε, τους Βαβυλώνιους και στην αρχαία Ελλάδα συστηματοποιήθηκε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2015, 23:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα χρόνο εγώ με τη σειρά μου σήμερα.
Πολύ περιληπτικά μέχρι να βρούμε χρόνο να τα δούμε αναλυτικότερα...

Ο Διαφωτισμός κρίνεται αυστηρά διότι :
α. Είναι κακέκτυπο, χωρίς να παρουσιάζει καινοτομίες.
β. Εκ του αποτελέσματος: άφησε πίσω του τον φεουδαρχισμό της εποχής του, για να δημιουργήσει έναν νέο.

Παραδέχομαι ότι ο Δανέζης έχει ένα "κόλλημα" με τον προτεσταντισμό.Όχι ότι δεν έχει στα σημεία δίκιο, όσον αφορά τις κακές επιρροές του τελευταίου, στην κοινωνική και οικονομική διαμόρφωση,αλλά δεν έφταιγε μόνο αυτό.

Διαφωνώ όμως με την παρατήρησή σου, ότι δεν φωτογραφίζει τον Διαφωτισμό.
Όχι απλώς τον φωτογραφίζει,αλλά τον κατονομάζει κιόλας.
Δεν έχω χρόνο να ανατρέξω στο video, για να σου βρω τα σημεία.Θα το κάνω μόλις μπορέσω.

quote:
"ήταν θείο δώρο" ή "ήταν κατάρα"

Δεν λένε και πολλοί, ότι ήταν κατάρα.
Αντιθέτως ο όρος Διαφωτισμός από μόνος του υποδηλώνει ότι έβγαλε τον κόσμο από το σκοτάδι.Αυτοδιαφημίζεται μια χαρά.

Για να ισχυριστεί κάποιος ότι διαφωτίζει σε παγκόσμιο επίπεδο,πρέπει να κάνει κάτι παραπάνω από το να αντιγράφει-μετασχηματίζει-παραποιεί τα ήδη λεχθέντα από την εποχή των προσωκρατικών, μέχρι και την εποχή της ύστερης αρχαιότητας.

Ο Νίτσε τουλάχιστον είχε π.χ. το θάρρος να αποδώσει μια δική του "μετάφραση" του Ηράκλειτου.Λαθεμένα κατά τη γνώμη μου, αλλά τιμώντας το ...copyright του αρχικού δημιουργού των ιδεών.

Οι "διαφωτιστές" αντιθέτως,τα κάναν αχταρμά σε φιλοσοφικό επίπεδο και
αποδόμησαν πανέξυπνα(αυτό τους το αναγνωρίζω) τις αξίες σε κοινωνικό-πολιτικό επίπεδο ,αγωνιζόμενοι στο όνομα αυτών ακριβώς ,των αξιών.
Εδώ χρειάζονται εξηγήσεις,αλλά σε επόμενη φάση.

Θέλω να σχολιάσω και το σημείο που αναφέρεσαι στα της εκκλησίας.
Είναι προφανές ότι ο κάθε μορφωμένος άνθρωπος με σώας τας φρένας,θα αντέκρουε το σκοταδισμό της εκκλησίας.
Αυτό όμως δεν τον αναγάγει σε διαφωτιστή.
Τον καθιστά απλώς λογικό.Θέλω να πω ότι αν κάποιος ισχυρίζεται π.χ. ότι 2+2 κάνουν 22 και βγεις και του πεις ότι λέει μαλ@κίες, δεν σε καθιστά μαθηματικό για νόμπελ.Απλά γνώστη αριθμητικής της πρώτης δημοτικού.

Αυτά για αρχή.Συνεχίζουμε από αύριο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2015, 14:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κανόνες λογικής ενός προγράμματος υπολογιστή είναι δεδομένοι.
Ο υπολογιστής εκτέλεί τον αλγόριθμο με βάση μια διαδικασία ελέγχου λογικών βημάτων , και βγάζει ένα αποτέλεσμα.

Αν θέσουμε σε σε δυο ή εκατό ή χίλιους ή και άπειρους υπολογιστές το ίδιο λογικό πρόβλημα , οι υπολογιστές θα καταλήξουν ακριβώς στο ίδιο αποτέλεσμα.
Θα έχουν καταλήξει στο ίδιο αποτέλεσμα , γιατί εκτελούν το ίδιο πρόγραμμα λογικού ελέγχου , με βάση τα ίδια κοινά δεδομένα.
Θα καταλήξουν σε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα , χωρίς όμως να έχουν συνειδητοποιήσει το αποτέλεσμα και τις συνέπειες του. Θα έχουν καταλήξει ακριβώς στο ίδιο αποτέλεσμα, χωρίς να έχουν υποπτευθεί το βάθος και την προθετικότητα του αποτελέσματος και του νοήματος.

Η προθετικότητα και το νόημα λείπει απο τους υπολογιστές. Οι υπολογιστές δεν έχουν το βάθος να κατανοήσουν νόημα .
Οι υπολογιστές δεν έχουν συνείδηση, δεν έχουν καρδιά.

Είναι ανυποψίαστοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2015, 16:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εκατσα και είδα όλο το βίντεο από την αρχή μέχρι το τέλος.

Το Δανέζη τον εκτιμώ ούτως ή άλλως.

Και φυσικά όπως είπε και ο Αμεινίας, στο παρόν βίντεο δεν κομίζει γλαύκας εις Αθήνας.
Είναι όμως καλό, ακριβώς διότι αυτά που συζητώνται σε παρέες μεταξύ ρακής και εδεσμάτων, βγαινει να τα confirmάρει και κάποιος του βεληνεκούς του Δανέζη.

Πολλά τα σημεία που μπορούμε να σχολιάσουμε και εδώ.

Θα ξεκινήσω από ένα, που αποτέλεσε και αποτελεί και δικό μας πεδίο διερεύνησης, αυτό το περί του ρόλου των Φιλοσόφων (των πραγματικών, όχι των γιαλαντζί...)

Κάτι που αναζητά μανιωδώς, τουλάχιστον ο φίλος μου ο Ντιεσέμης -με τα περί Πολιτείας και Πολιτών- αλλά και πολλοί άλλοι μέσα και έξω από δω.

Ξεκίνησε λοιπόν ο Δανέζης μια νυξη, και μια κουβέντα που δεν την τελείωσε:

Είπε σε κάποια φάση,
για να αλλάξουμε τον κόσμο, πρέπει να περιμένουμε πρώτα όλοι να γίνουν Φιλόσοφοι ή προχωράμε και με τις δεδομένες πληθυσμιακές συνθέσεις και τα διάφορα επίπεδα ανθρώπων που είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή και σε κάθε χρονική και τοπική συγκυρία.

Σε αυτό ήθελα να σταθούμε περισσότερο, για να είμαστε πιο πρακτικοί και όχι θεωρητικολογούντες.

Κάθε συνεισφορά δεκτή,
και του θεματοθέτου...απαιτητέα !



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2015, 01:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ο Διαφωτισμός κρίνεται αυστηρά διότι :
α. Είναι κακέκτυπο, χωρίς να παρουσιάζει καινοτομίες.

Η αναγκαιότητα όμως του 'Ορθού Λόγου' πάντα θα είναι απαραιτητη, όπου και όποτε υπάρχει σκοταδισμός, κοινωνική καταπίεση, κληρονομικά προνόμια, αδιαμφισβήτητες αυθεντίες και θρησκευτικός δογματισμός που καπελώνει τα πάντα τότε συνήθως θα επακολουθεί και μία περίοδος 'αφύπνισης' και 'διαφωτισμού'...ασχέτως αν τα επακόλουθά του δεν είναι αυτά που 'υποσχέθηκε' ή οραματίστηκε...πάντα όμως κάτι μένει και κερδίζεται...οι επιθέσεις του Βολταίρου πχ. στο θρησκευτικό κατεστημένο έχουν οπωσδήποτε βαρύτητα και ιστορική σημασία...όπως και οι διαφορετικές απόψεις μεταξύ Λοκ-Βολταίου σχετικά με το νόημα και το αποτέλεσμα των βίαιων επαναστάσεων...εγώ δηλαδή έτσι όπως το βλέπω οι διαφωτιστές συνέχισαν από εκεί που τελείωσαν οι ουμανιστές της Αναγέννησης, ειδικά στην ανθρωποκεντρική θεώρηση του κόσμου...με τη διαφορά ότι ήταν προσηλωμένοι στην 'ορθολογική', κριτική αξιολόγηση των πάντων (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό), χωρίς τη θεολογία και τη μυστικιστική τάση που είχαν οι άλλοι.

quote:
Ο Νίτσε τουλάχιστον είχε π.χ. το θάρρος να αποδώσει μια δική του "μετάφραση" του Ηράκλειτου.Λαθεμένα κατά τη γνώμη μου, αλλά τιμώντας το ...copyright του αρχικού δημιουργού των ιδεών.

εντάξει για το Νίτσε πολλά μπορούμε να πούμε, μόνο ότι είχε έλλειψη πρωτοτυπίας δεν μπορούμε να πούμε! την αιώνια επιστροφή την δανείστηκε όντως αλλά με τον δικό του τρόπο όπως λεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2015, 16:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα,

quote:
Ξεκίνησε λοιπόν ο Δανέζης μια νυξη, και μια κουβέντα που δεν την τελείωσε:

Είπε σε κάποια φάση,
για να αλλάξουμε τον κόσμο, πρέπει να περιμένουμε πρώτα όλοι να γίνουν Φιλόσοφοι ή προχωράμε και με τις δεδομένες πληθυσμιακές συνθέσεις και τα διάφορα επίπεδα ανθρώπων που είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή και σε κάθε χρονική και τοπική συγκυρία.

Σε αυτό ήθελα να σταθούμε περισσότερο, για να είμαστε πιο πρακτικοί και όχι θεωρητικολογούντες.


Ακριβώς εδώ είναι το σημαντικό σημείο.
Ο Δανεζης όπως όλοι μας, έχει πλέον ένα μεγάλο και ικανό στατιστικό δείγμα...
Ο κόσμος είναι αρκετά παλιός πλέον.Και τα ιστορικά παραδείγματα προσπαθειών,πολλά..Διότι έχουν προσπαθήσει πολλοί να τον βελτιώσουν.Και αρκετοί από αυτούς είχαν βαριά "βιογραφικά".
Και δεν τα κατάφεραν.
Απέτυχαν από την αρχή θες..
καπελώθηκαν στην πορεία...
αλλοιώθηκαν οι μεταρυθμίσεις τους κατά την εφαρμογή τους...

Γιατί όμως?

>>>Διότι δεν υπήρχε η απαιτούμενη κρίσιμη μάζα.<<<

Προσοχή! δεν λέω ότι η κρίσιμη μάζα πρέπει να αποτελείται από φιλόσοφους ή διαννοούμενους.Ούτε καν από ιδιαιτέρως έξυπνους...
Το είπε κι ο Δανέζης,όπως πολύ σωστά επισήμανες κι εσύ Δημήτρη.

Πρέπει όμως να εκμεταλευτούμε την κοινή γνώση αυτών που θέλουν να αποτελέσουν αυτήν την κρίσιμη μάζα.
Και εξηγούμαι:
Πρέπει σαφώς να αποκτήσουμε παιδεία.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι να γίνουμε ειδικοί στην αρχαία ελληνική γραματεία ...
Δεν πρέπει όλοι να γίνουμε αστροφυσικοί παγκοσμίας εμβέλειας ...
Δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι ειδικοί στην διπλωματία...

Αυτό που πρέπει να μας εντυπωθεί επιτέλους, είναι να σεβόμαστε τη γνώση.Όλων των άλλων.

>>>>>Η "ομάδα" που θα καταφέρει να εκμεταλευτεί, ως σύνολο, την γνώση όλων των μελών της ξεχωριστά,ΑΥΤΗ θα καταφέρει να αλλάξει τον κόσμο.<<<<<

Αυτή θα καταφέρει να πετύχει αυτό που δεν πέτυχε ο κάθε σοφός,μόνος του.
Είτε αυτός λεγόταν Πλάτων,είτε Βούδας,είτε οποιοσδήποτε τελοσπάντων.

Αυτό λέει ο Δανέζης.Να πιάσουμε όλοι μαζί το επίπεδο που απαιτείται!

Και γι'αυτό απαιτούνται παραδοχές.Από όλους μας.Ή έστω από αυτούς που πιστεύουν στη θεωρία της κρίσιμης μάζας και των απαιτουμένων ιδιοτήτων της.

Ελπίζω να σου κάνει η ανάλυση Πυθαγόρα.

Αν συμφωνούμε όλοι, μπορούμε να συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα για το πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί μια τέτοια προσπάθεια συγκρότησης αυτής της θεωρητικής κρίσιμης μάζας.

Μπας και τη δούμε κάποια στιγμή να γίνεται πράξη...
Και τελικά να πετυχαίνει αποτελέσματα...
Είθε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 13/08/2015 16:18:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2015, 18:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν συμφωνούμε όλοι, μπορούμε να συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα για το πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί μια τέτοια προσπάθεια συγκρότησης αυτής της θεωρητικής κρίσιμης μάζας.

Για να έχουμε πληρέστερη εικόνα της κρίσιμης μάζας, ζητώ να απαντήσετε στο κάτωθι ερώτημα:

Είναι δυνατόν, η κρίσιμη μάζα να συγκεντρωθεί, χωρίς να χυθεί αίμα?
Σε βάθος χιλιετιών, ίσως μπορεί.
Το ερώτημα αφορά το άμεσο μέλλον, επειδή δεν πάει άλλο.

Οποιος δεν αντιλαμβάνεται το ερώτημα, καλό θα ήταν να σιωπήσει, παρά να αναλωθεί σε μαλακίες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2015, 19:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Αίμα χύνεται και για οδηγούμε αυτοκίνητα..
Για να εισπράτονται φόροι..
Για να παίζουμε τους κυνηγούς στο δάσος..
για να κάνουμε διαδηλώσεις του κώλου..

Και φυσικά δεν τα αναφέρω αυτά, για να μειώσω την επισήμανσή σου.
Αντιθέτως.

Το θέμα είναι να μη χυθεί πολύ και να μη χυθεί τσάμπα.
Διότι και τα δυο αυτά έχουν συμβεί πολλές φορές...
Επειδή έγιναν χωρίς το προαπαιτούμενο που σημείωσα:

"""Αυτό που πρέπει να μας εντυπωθεί επιτέλους, είναι να σεβόμαστε τη γνώση.Όλων των άλλων.

>>>>>Η "ομάδα" που θα καταφέρει να εκμεταλευτεί, ως σύνολο, την γνώση όλων των μελών της ξεχωριστά,ΑΥΤΗ θα καταφέρει να αλλάξει τον κόσμο.<<<<<"""

Με όχημα τη γνώση, οι αλλαγές μπορούν να επιτευχθούν, μεγιστοποιώντας το αποτέλεσμα και ελαχιστοποιώντας τις απώλειες.

Θα δώσω και μια ιδέα γενική...
Ο τρόπος νομίζω,είναι ο επηρεασμός της κοινής γνώμης.Αυτής που τώρα διαμορφώνεται μόνο από τα ΜΜΕ.

Ο Βαρουφάκης ήταν προφανώς "λίγος".(και προφανώς τον αναφέρω μόνο ως παράδειγμα επηρεασμού των μέσων)
Ο τρόπος που έκανε γνωστές τις θέσεις του, εκμεταλευόμενος τα ΜΜΕ,είναι όμως,-δυστυχώς- η μόνη εφικτή δυνατότητα.

Πιο διανοουμενίστικη εκδοχή δεν βλέπω και πιο "αντρουά" θα φέρει πολύ αιματοχυσία.

Δεν τη γλυτώνουμε την τελευταία-έχει δίκιο ο Μάριος- αλλά ας μην την προκαλέσουμε κιόλας εμείς.Θα ήταν ύβρις.
Ας ήμαστε προετοιμασμένοι όμως.
Αν αυτό εννοεί ο Μάριος,συμφωνώ αναγκαστικά.

Μένει να μιλήσουμε για τους τρόπους.
(Οι "διαφωτιστές" παίζανε όλοι σέντερ-φορ,νομίζοντας κιόλας ότι ο καθένας από αυτούς ήταν ο Μέσι... ή η μετενσάρκωση του Πλάτωνα)

Θέλει σεβασμό στις αξίες,σεβασμό στα ιστορικά αποδεδειγμένα μεγάλα κεφάλια της ανθρωπότητας,σεβασμό μεταξύ μας και στις επιμέρους γνώσεις του καθενός, και κυρίως ΟΜΑΔΙΚΗ δουλειά.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 13/08/2015 19:29:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2015, 19:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν τη γλυτώνουμε την τελευταία-έχει δίκιο ο Μάριος- αλλά ας μην την προκαλέσουμε κιόλας εμείς.Θα ήταν ύβρις.
Ας ήμαστε προετοιμασμένοι όμως.
Αν αυτό εννοεί ο Μάριος,συμφωνώ αναγκαστικά.

Ακριβώς.
Για αυτό ζήτησα να σιωπήσει, όποιος δεν κατάλαβε το ερώτημα.

quote:

>>>>>Η "ομάδα" που θα καταφέρει να εκμεταλευτεί, ως σύνολο, την γνώση όλων των μελών της ξεχωριστά,ΑΥΤΗ θα καταφέρει να αλλάξει τον κόσμο.<<<<<"""

Σημείωση:
Σύμφωνα με την εντός quote θέση, μιλάμε για ομάδα, αλλά εννοούμε μεγάλη ομάδα.Κρίσμη ομάδα.Παγκόσμιας εμβέλειας.Με τουλάχιστον το 30% του πληθυσμού ως μέλη.Από όλες τις "φυλές".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2015, 20:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μιλάμε για ομάδα, αλλά εννοούμε μεγάλη ομάδα.Κρίσμη ομάδα.Παγκόσμιας εμβέλειας

Ακριβώς Μάριε.
Γι' αυτό υπάρχει η ανάγκη των μέσων.Δεν είναι ότι τα ..συμπαθώ,όπως καταλαβαίνεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2015, 03:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για λόγους εντελώς απαράδεκτους, όλο και πιο συχνά κυκλοφορώ με τα Μ.Μ.Μ. Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, Μαζικά Μέσα Μεταφοράς, Μεταφοράς Μαζικών Μέσων. Το ίδιο κάνει. Οι άπλυτες καργιόλες με τις αξύριστες μασχάλες, δεν κατανοούν τους ευφημισμούς της politically correct ερμηνείας. Καλοκαιριάτικα.

Με έναν παρόμοιο τρόπο, τα ατομικά συναισθήματα και επιθυμίες, δύσκολα μπορούν με έναν γνήσιο τρόπο να εκφραστούν σε Μαζικές συλλογικότητες, κινήματα, ρεύματα και τάσεις. Τέτοιες απόπειρες καταλήγουν μονίμως σε κακέκτυπες φάρσες παράκρουσης και κατάπτωσης.

Υπάρχουν όμως ωραία εργαλεία. Ένα από αυτά είναι και η γλώσσα μας. Η οποία καταλήγει σε ισμούς τις διεστραμένες μαζικές παρακρούσεις.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 01:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί όμως?

>>>Διότι δεν υπήρχε η απαιτούμενη κρίσιμη μάζα.<<<


This is a starting point!

quote:
Προσοχή! δεν λέω ότι η κρίσιμη μάζα πρέπει να αποτελείται από φιλόσοφους ή διαννοούμενους.Ούτε καν από ιδιαιτέρως έξυπνους...
Το είπε κι ο Δανέζης,όπως πολύ σωστά επισήμανες κι εσύ Δημήτρη.

Πρέπει όμως να εκμεταλευτούμε την κοινή γνώση αυτών που θέλουν να αποτελέσουν αυτήν την κρίσιμη μάζα.
Και εξηγούμαι:
Πρέπει σαφώς να αποκτήσουμε παιδεία.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι να γίνουμε ειδικοί στην αρχαία ελληνική γραματεία ...
Δεν πρέπει όλοι να γίνουμε αστροφυσικοί παγκοσμίας εμβέλειας ...
Δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι ειδικοί στην διπλωματία...

Αυτό που πρέπει να μας εντυπωθεί επιτέλους, είναι να σεβόμαστε τη γνώση.Όλων των άλλων.


Προφανώς!

Συμφωνώ σε όλα, περί της "κρίσιμης μάζας".

Με μία διευκρίνιση/διαφοροποίηση:

Για το παρόν φλέγον θέμα των καιρών μας (μνημόνιο, οικονομικές πολιτικές, κλπ) η κρίσιμη μάζα υπάρχει!

Δεν χρειάζεται να περιμένουμε να συγκεντρωθεί.

quote:
Για να έχουμε πληρέστερη εικόνα της κρίσιμης μάζας, ζητώ να απαντήσετε στο κάτωθι ερώτημα:

Είναι δυνατόν, η κρίσιμη μάζα να συγκεντρωθεί, χωρίς να χυθεί αίμα?
Σε βάθος χιλιετιών, ίσως μπορεί.
Το ερώτημα αφορά το άμεσο μέλλον, επειδή δεν πάει άλλο.

Οποιος δεν αντιλαμβάνεται το ερώτημα, καλό θα ήταν να σιωπήσει, παρά να αναλωθεί σε μαλακίες.


quote:
Σημείωση:
Σύμφωνα με την εντός quote θέση, μιλάμε για ομάδα, αλλά εννοούμε μεγάλη ομάδα.Κρίσμη ομάδα.Παγκόσμιας εμβέλειας.Με τουλάχιστον το 30% του πληθυσμού ως μέλη.Από όλες τις "φυλές".

Νικόμαχε, αυτό που υποψιάζομαι ότι εννοείς εδώ είναι να συντονιστεί η κρίσιμη μάζα προς τον κοινό στόχο
και όχι να συγκεντρωθεί.

Θεωρώ ότι αν όχι το 30%, έστω το 20% ή 15% (πάντως πολύ μεγαλύτερο του 2% και του 5%)
στα συγκεκριμένα θέματα, επαναλαμβάνω, και όχι 'γενικώς'
είναι ήδη εκεί! Υπάρχει τριγύρω μας, ανάμεσά μας.

Ο συντονισμός είναι το ζητούμενο
και το δύσκολο, και πώς να 'κατευθύνεις' αυτή την κρίσιμη μάζα, ώστε από απλώς 'κρίσιμη' να γίνει και 'υπολογίσιμη' (δηλ. εις θέσιν να επηρρεάσει/επιβάλλει έναν άλλο μπούσουλα)

Εδώ να αναφέρω δυο παραδείγματα, ένα πολύ πρόσφατο και ένα από το (όχι και τόσο μακρινό) παρελθόν.

Είχαμε το περίφημο Δημοψήφισμα του Ιούλη.

Είχαμε ένα 60βάλε % ΟΧΙ.
ένα ΟΧΙ που πήγαινε στα μνημόνια και σε αυτές τις Μερκελοσοϊμπλέδικες πολιτικές.
Πόση άλλη κρίσιμη μάζα να θέλαμε?
Νωπή και ισχυρή "λαϊκή εντολή". Που θα έλυνε τα χέρια και το στόμα του κάθε υπεύθυνου (και όχι χέστη ή κωλοτούμπα ή σε διατεταγμένη υπηρεσία) ηγετίσκου.

Και τί είδαμε?
Της Μεγα-Κωλοτούμπας το ανάγνωσμα.
Ώστε να μας φαίνεται πλέον Ήρως και ο ...Λαφαζάνης με τις λαφαζανιές του....


Πάω στο άλλο παράδειγμα: Πάλι με ένα ΟΧΙ. Το γνωστό, το ιστορικό.
Του Μεταξά.
Με πορεία αντίστροφη όμως. Εκεί πρώτα το είπε αυτός,
και μετά 'φορέθηκε' από το λαό.
Αν γινόταν ένα αντίστοιχο δημοψήφισμα τότε, το κοντέρ θα τερμάτιζε κατά πάσα πιθανότητα και το 60 θα φάνταζε μικρό νούμερο.
Η κρίσιμη μάζα, και πολύ μεγαλύτερη από αυτήν το 'αποδέχτηκε'.
Το πίστεψε και το εν-νόησε.

Ο Μεταξάς ήτο Δικτάτωρ.

Ο λαός που πολέμησε για το ΟΧΙ του, προφανώς δεν ήταν ένας προς ένας όλοι "Μεταξικοί".
Αλλά τη δεδομένη στιγμή και για τη δεδομένη συγκυρία,
ο κοινός σκοπός/απάντηση/χρέος, ΕΝΩΣΕ και ΙΣΧΥ-ΣΕ.

Το αυτό ζητάγαμε ή θα θέλαμε να δούμε και τώρα.

Προφανώς όλοι δεν είναι/είμαστε "Τσιπρικοί" ή "Λαφαζανικοί" ή "Μεϊμαρακηκοί" ή οτιδήποτε άλλο από αυτά τα σούργελα κυκλοφορούν εκεί μέσα εις την "εθνική αντιπροσωπεία"...

Αλλά ένας πούστης μπαγλαμάς από όλους αυτούς ή και εκτός αυτών, αν έβγαινε και παραλληλιζόταν με τον κοινό σκοπό και το κοινό θέλημα,
θα είχε όλη την Ελλάδα μαζί του.

Ομως ούτε για αυτό είμαστε άξιοι στο έτος 2015...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 01:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Πυθαγόρα.
Ο ηγέτης λείπει.
Αλλά δεν εννοώ την κρίσιμη μάζα , ως εκπροσωπούμενη του βεληνεκούς των 2-5%.Οχι.

Την εννοώ ώς μία αποδεκτή κοινότητα, με δείκτη άνω του 120 και γνώμονα το συλλογικό συμφέρον, έχοντας κατανοήσει ότι το ατομικό συμφέρον, είναι απόλυτη εξάρτηση του συλλογικού.

Οσο για την ερώτηση, δεν εννοούσα τον συντονισμό, αλλά αυτή καθ' εαυτή την πράξη.Απαιτείται αίμα και θυσία, αποφάσεις ζωής και θανάτου, πάντα υπό καθεστώς αμύνης και εφαρμογής του ρητού << το μη χείρον βέλτιστον>>.

Το έπιασε ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ, δες πιό πάνω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 01:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την εννοώ ώς μία αποδεκτή κοινότητα, με δείκτη άνω του 120 και γνώμονα το συλλογικό συμφέρον, έχοντας κατανοήσει ότι το ατομικό συμφέρον, είναι απόλυτη εξάρτηση του συλλογικού.

Μέσα ! σε αυτό.

quote:
Οσο για την ερώτηση, δεν εννοούσα τον συντονισμό, αλλά αυτή καθ' εαυτή την πράξη.Απαιτείται αίμα και θυσία, αποφάσεις ζωής και θανάτου, πάντα υπό καθεστώς αμύνης και εφαρμογής του ρητού << το μη χείρον βέλτιστον>>.

Το έπιασε ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ, δες πιό πάνω.


Το κατανοώ Νικόμαχε.
Φυσικά δεν μου αρέσει,
αλλά δυστυχώς είναι...νομοτελειακό.

Για να φτιάξεις ομελέτα πρέπει να σπάσουν αυγά. Δεν γίνεται αλλιώς, πώς να το κάνουμε.

Τώρα για το αίμα, είπαμε,
το ότι θα χυθεί θα χυθεί
(βασικά ήδη χύνεται, είτε ως αυτοκτονίες είτε ως 'παράπλευρες απώλειες')
Το χρέος μας είναι απλώς να το κάνουμε λελογισμένα και να το περιορίσουμε, τουλάχιστον μην έχουμε πολύ παραπάνω από όσο όντως "χρειάζεται" ή είναι αναπόφευκτο να χυθεί.

Αυτή είναι δυστυχώς η ιστορία και τα διδάγματά της.

Χωρίς αίμα δεν έγινε, δεν διήρκησε και δεν ευστάθησε καμία ανατροπή και καμία επανάσταση.
Ούτε βελούδινη, ούτε πορτοκαλί, ούτε πράσινη , ούτε ρόζ και λουλακί.

Ετσι είναι δυστυχώς.

Αλλά ο φόβος του "μη αίματος" δεν μπορεί να κρατάει για πολύ το μαντρί. Ιδίως όταν μια άλλη "κρίσιμη μάζα" φτάνε στο "μη παρέκει"...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 01:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγορας
Για το παρόν φλέγον θέμα των καιρών μας (μνημόνιο, οικονομικές πολιτικές, κλπ) η κρίσιμη μάζα υπάρχει!

Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου Δημήτρη.

Η κρίσιμη μάζα, εξ' ανάγκης, εκβιασμού, αγανάκτησης δεν μας κάνει.Επειδή είναι προσωρινή.Δεν έχει εμπεδώσει τα στοιχεία δομής της, υπό καθεστώς ήρεμης σκέψης και αντίληψης, αλλά υπό καθεστώς δουλείας.

Δεν έχει οικοδομήσει το όνειρο σε συνθήκες στοχασμού, ώστε να ξέρει πραγματικά τι θέλει.

Μόλις επιτύχει την επαναφορά των "προνομίων" της, από δω παν οι άλλοι.
Θα επαναστατήσει, θα συλλάβει και θα δικάσει τους ενόχους και μετά θα αναθέσει σε άλλους ανίκανους την συνέχεια.

Δεν επιζητούμε επανάσταση μόνο έργοις.Επιζητούμε επανάσταση σκέψης πρωτίστως.Τα υπόλοιπα έπονται.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 02:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχει εμπεδώσει τα στοιχεία δομής της, υπό καθεστώς ήρεμης σκέψης και αντίληψης, αλλά υπό καθεστώς δουλείας.

Δεν έχει οικοδομήσει το όνειρο σε συνθήκες στοχασμού, ώστε να ξέρει πραγματικά τι θέλει.


Ναι, σωστό αυτό,
αλλά καμιά φορά ο ...σκοπός αγιάζει τα μέσα.


quote:
Μόλις επιτύχει την επαναφορά των "προνομίων" της, από δω παν οι άλλοι.
Θα επαναστατήσει, θα συλλάβει και θα δικάσει τους ενόχους και μετά θα αναθέσει σε άλλους ανίκανους την συνέχεια.

Εκεί είναι το κλειδί της υπόθεσης.
Αφού γίνει η ανατροπή, και πριν εγκαθιδρυθεί νέα διάδοχη και εξίσου φαύλη κατάσταση, τότε να δράσει η πραγματική εξυγίανση.
Αλλιώς προφανώς, κάνουμε έναν φαύλο κύκλο, και επιστρέφουμε μετά ολίγων ή περισσοτέρων περιπετειών πάλι στα ίδια
(όπως ας πούμε από τους Σαμαροβενιζέλους πήγαμε στον Τσιπραλέξ, και...τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου, και εκτός από το όλο-δεξιά Καμασούτρα δοκιμάσαμε και το Πρώτη-φορά-Αριστερά Καμασούτρα, και δεν ξέρω πιο πόνεσε ή θα πονέσει περισσότερο....)

quote:

Δεν επιζητούμε επανάσταση μόνο έργοις.Επιζητούμε επανάσταση σκέψης πρωτίστως.Τα υπόλοιπα έπονται.

Γνωρίζεις όμως ότι υπάρχει μια σημαντική παράμετρος: Ο χρόνος.

Στην έργω επανάσταση τα πράγματα μπορεί να είναι άμεσα, γρήγορα.
Δεν θέλει και πολύ ώρα αφότου ανάψει το φυτίλι, να γίνει κούγκι η μπαρουταποθήκη.

Η επανάσταση της Σκέψης θέλει Χρόνο. Πολύ Χρόνο. Και Κόπο.
Και μπορεί να πάρει....χιλιετηρίδες όπως είπες πιο πάνω.

Οπότε τί κάνουμε,
χρησιμοποιούμε την πρώτη,
μέχρι να εκκολαφθεί/ωριμάσει και η δεύτερη.

Και η συνταγή είναι:
επαναλαμβάνουμε όσες φορές χρειαστεί.

Οσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο λιγότερες λούπες θα έχουμε,
τόσο λιγότερο (άσκοπο) αίμα θα έχουμε,
και τόσο γρηγορότερα θα έρθει η Κρίσιμη μάζα των Σκεπτόμενων στα πράγματα.

Αλλιώς θα συνεχίσουμε το ίδιο παραμύθι των τελευταίων 3? 5? 10? χιλιάδων χρόνων, όπου οι Νεάντερνταλ και οι Χόμο Σάπιενς πλακονώντουσαν εις το διηνεκές, για χώμα, φαϊ και γκόμενες....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 02:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...κάπως έτσι φαίνεται η κατάσταση.
Πάντως αν ήμουν εξωγήϊνος παρατηρητής, αυτήν την αναφορά θα έκανα στον πλανήτη μου και θα τους έλεγα μακρυά από δω.Αυτοί θα μας χαλάσουν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2015, 02:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας πρόλαβα ή κοιμηθήκατε?

Υπάρχει μια παράμετρος που βοηθάει μέσα στη μιζέρια της...

Για να σκέφτεται κανείς πρέπει ή να είναι λυμένα τα προβλήματα του,ώστε να έχει χρόνο να ρεμβάζει και να παρατηρεί-φιλοσοφεί... ή να είναι άνεργος.

Και υπάρχουν πολλοί από τους τελευταίους.Δεν ξέρω πόσοι δεν το έχουν ..κάψει.
Διότι δεν αρκεί η ύπαρξη χρόνου.Πρέπει να λειτουργούν και οι συνάψεις..

Πάντως Δημήτρη,δεν θεωρώ ότι υπάρχει η κρίσιμη μάζα.Ακόμα τουλάχιστον.
Είμαι πιο κοντά στην ..απαισιοδοξία του Μάριου ,ως προς αυτό...

Ένας μπροστάρης που δεν θα τα έχει χαμένα(βλ.Λαφαζάνης ) , θα επιτάχυνε την διαδικασία.Αλλά ή δεν τον βλέπω ,ή κρύβεται καλά...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2015, 17:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας πρόλαβα ή κοιμηθήκατε?

Μάλλον...παρακοιμηθήκαμε!

quote:
Για να σκέφτεται κανείς πρέπει ή να είναι λυμένα τα προβλήματα του,ώστε να έχει χρόνο να ρεμβάζει και να παρατηρεί-φιλοσοφεί... ή να είναι άνεργος.

Και υπάρχουν πολλοί από τους τελευταίους.Δεν ξέρω πόσοι δεν το έχουν ..κάψει.
Διότι δεν αρκεί η ύπαρξη χρόνου.Πρέπει να λειτουργούν και οι συνάψεις..


Ετσι, ακριβώς. Αναγκαία, αλλά όχι ικανή συνθήκη.
Μεγάλη υποθεση η Σκέψη.
Και ακόμα μεγαλύτερη η ύπαρξη Χρόνου για Σκέψη (και Φιλοσοφία).

Ας το εκμεταλλευτούν λοιπόν όσοι και όσο μπορούν.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2015, 02:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το θέμα είναι ότι οι διαχρονικοί αντίπαλοι του Διαφωτισμού ήταν ποικίλλοι ακριβώς επειδή ο Διαφωτισμός δεν ήταν ένα ομοιογενές πράγμα αλλά αποτελούμενο από πολλές συνιστώσες.
Αυτό και μόνο, τα λέει όλα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy