ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το Απόλυτο Αντισεισμικό Σύστημα είναι Ελληνικό.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 15:04:11  Εμφάνιση Προφίλ
Φασματόμετρο; Ορίστε; Δεν έχει δουλειά να κάνει κανένα φασματόμετρο με την περίπτωσή σου. Τι όργανο ήταν αυτό; Κάτι στροφόμετρα laser έχω υπόψη ή μήπως εννοείς αυτούς τους αναλυτές δονήσεων:

https://drive.google.com/file/d/0BzghvMHZtmn1MXJnaldTdWh6aG8/view

Για το τελευταίο αμφιβάλω αν θα βρεις κάτι στην Ελλάδα εύκολα ή κάποιον πρόθυμο να το φέρει στην Ιο για να μετρήσει αυτά που κάνεις. Στροφόμετρο πάντως μάλλον απίθανο να μετρήσει οτιδήποτε κινείται με τον ρυθμό αυτού που βλέπω στο βίντεο.

Δεν καταλαβαίνω πάντως τι είναι αυτές οι αποστάσεις που γράφεις, 0.11 εκ και 0.22 εκ; 0.11 και 0.22 του μέτρου εννοείς; Εγω αυτό που βλέπω στο βίντεο είναι μια πλατφόρμα να μετατοπίζεται γύρω στο 1 μέτρο πέρα-δώθε από κάποιο μοτέρ στο βίντεο του youtube. Έπειτα σου είπα ότι από αυτόν το τύπο που γράφεις (με ή χωρίς g):

a = -(2*π*4)^2 * 0,22

...δεν βγαίνει νόημα. Ποια μεγέθη υπάρχουν μέσα, τα νούμερα που υπάρχουν, από που προέρχονται; Άντε το 0.22m να είναι η μετατόπιση που γράφεις. Μήπως μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο πως προέκυψε; Γιατί επιτάχυνση 14g είναι επιεικώς εξωφρενική για αυτό που βλέπω.

Επίσης θα ήθελα να τοποθετηθούν ο Δημήτρης και ο Μάριος, πριν γράψω τη συνέχεια. Τον τρόπο που προκύπτει η μέγιστη επιτάχυνση μιας πλατφόρμας σαν του βίντεο τον βρήκα, θα ήθελα όμως κι άλλες απόψεις πρώτα.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 30/03/2018 15:33:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 15:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Φασματόμετρο; Ορίστε; Δεν έχει δουλειά να κάνει κανένα φασματόμετρο με την περίπτωσή σου. Τι όργανο ήταν αυτό; Κάτι στροφόμετρα laser έχω υπόψη ή μήπως εννοείς αυτούς τους αναλυτές δονήσεων:

https://drive.google.com/file/d/0BzghvMHZtmn1MXJnaldTdWh6aG8/view

Για το τελευταίο αμφιβάλω αν θα βρεις κάτι στην Ελλάδα εύκολα ή κάποιον πρόθυμο να το φέρει στην Ιο για να μετρήσει αυτά που κάνεις. Στροφόμετρο πάντως μάλλον απίθανο να μετρήσει οτιδήποτε κινείται με τον ρυθμό αυτού που βλέπω στο βίντεο.

Δεν καταλαβαίνω πάντως τι είναι αυτές οι αποστάσεις που γράφεις, 0.11 εκ και 0.22 εκ; 0.11 και 0.22 του μέτρου εννοείς; Εγω αυτό που βλέπω στο βίντεο είναι μια πλατφόρμα να μετατοπίζεται γύρω στο 1 μέτρο πέρα-δώθε από κάποιο μοτέρ στο βίντεο του youtube. Έπειτα σου είπα ότι από αυτόν το τύπο που γράφεις (με ή χωρίς g):

a = -(2*π*4)^2 * 0,22

...δεν βγαίνει νόημα. Ποια μεγέθη υπάρχουν μέσα, τα νούμερα που υπάρχουν, από που προέρχονται; Άντε το 0.22m να είναι η μετατόπιση που γράφεις. Μήπως μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο πως προέκυψε; Γιατί επιτάχυνση 14g είναι επιεικώς εξωφρενική για αυτό που βλέπω.

Επίσης θα ήθελα να τοποθετηθούν ο Δημήτρης και ο Μάριος, πριν γράψω τη συνέχεια. Τον τρόπο που προκύπτει η μέγιστη επιτάχυνση μιας πλατφόρμας σαν του βίντεο τον βρήκα, θα ήθελα όμως κι άλλες απόψεις πρώτα.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 30/03/2018 15:16:20


Για την φασματοσκόπηση Μέτρησαν τα καρέ-καρέ ενός μέρους του βίντεο και έβγαλαν την επιτάχυνση. Θα τα ανεβάσω αργότερα.
Το 0,22 είναι τα εκατοστά της μετατόπισης από το ένα άκρο στο άλλο.
Το 0,11 είναι η ακτίνα του κύκλου κάτω από το μηχάνημα που μετατρέπει την περιστροφική κίνηση σε παλινδρομική ( όπως το έμβολο της μηχανής )
Ποιό είναι το σωστό πλάτος μετατόπισης το 0,11 ή το 0,22 ?

Για να βγάλεις επιτάχυνση χρειάζεται να ξέρεις 1) το πλάτος ταλάντωσης ( μετατόπιση ) 2) την συχνότητα Hz

Edited by - seismic on 30/03/2018 15:41:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 15:41:10  Εμφάνιση Προφίλ
Κανένα πλάτος μετατόπισης δεν είναι σωστό. Ούτε 11 εκατοστά, ούτε 22 εκατοστά. Με το μάτι φαίνονται ότι δεν είναι έτσι.
Εγώ θα ήθελα να μου πεις κάτι άλλο:

1. Ποια είναι η ακτίνα R του στροφάλου που είχε επάνω το μοτέρ που χρησιμοποίησες;
2. Ποιο ήταν το μήκος L του διωστήρα (της μπιέλας) που έβαλες;
3. Πόσες ήταν οι στροφές ανά λεπτό N του μοτέρ; Πες μου αυτά τα τρία μεγέθη και θα σου πω την μέγιστη επιτάχυνση που έδωσε στο πλατό.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 30/03/2018 15:42:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 15:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Κανένα πλάτος μετατόπισης δεν είναι σωστό. Ούτε 11 εκατοστά, ούτε 22 εκατοστά. Με το μάτι φαίνονται ότι δεν είναι έτσι.
Εγώ θα ήθελα να μου πεις κάτι άλλο:

1. Ποια είναι η ακτίνα R του στροφάλου που είχε επάνω το μοτέρ που χρησιμοποίησες;
2. Ποιο ήταν το μήκος L του διωστήρα (της μπιέλας) που έβαλες;
3. Πόσες ήταν οι στροφές ανά λεπτό N του μοτέρ; Πες μου αυτά τα τρία μεγέθη και θα σου πω την μέγιστη επιτάχυνση που έδωσε στο πλατό.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 30/03/2018 15:42:32


Θέλεις τις προδιαγραφές της μηχανής? Ήταν ένα σκαπτικό πετρελαίου 11,5 Hp

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 30/03/2018 15:55:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 16:09:28  Εμφάνιση Προφίλ
Α, καλά κρασιά. Καλημέρα Γιάννη, κουκιά σπέρνω. Προσπαθείς να ζαλίσεις τον άλλον με διάφορα άσχετα πράγματα και δεν απαντάς σε δυο-τρία απλά πράγματα που σε ρωτάω. Ο τύπος που έβαλες δίνει αποτέλεσμα -138.96. τι είναι αυτό; Κιλά; Δευτερόλεπτα; Μήλα, Καρύδια, Επιτάχυνση σε m/sec2; Ένας θεός ξέρει. Όταν θα καταλάβεις τι γράφεις μας εξηγείς κι εμάς.

Αρχίζω και πιστεύω πάντως πως κάτι "συνεργάτες" που διαφημίζεις, μπορεί να είναι τίποτα μασκαράδες που σου έφαγαν λεφτά. Τα "λειτουργικά έξοδα" και καλά για να ελέγξουν την κατασκευή σου, τίποτα "έξοδα" γενικά, μπορεί και δήθεν "λαδώματα" για να την προωθήσουν στους "αρμόδιους"... κτλ. Και τώρα έχεις έρθει και ζαλίζεις εμάς. Φαίνεσαι πάντως ιδανική περίπτωση να σου φάει κάποιος λεφτά, ότι κομπόδεμα διαθέτεις δηλαδή. Ξεροκεφαλιά μαζί με ασχετοσύνη και ακόρεστο πόθο για μεγαλείο και αυτοπροβολή. Ελπίζω να κάνω λάθος...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 19:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Άκου εδώ κάτι. Αν θες υπολογισμούς του Καρύδη μου έχει κάνει ο άνθρωπος χωρίς να μου πάρει τίποτα.
Αυτοί που μου πήραν χρήματα ήταν για μία σύμβαση στο Μετσόβιο που έκανα μαζί τους για προκαταρκτική διερεύνηση της πατέντας. ( πλήρωσα για μία προσομοίωση το Μετσόβιο ) Άλλοι δεν μου έχουν πάρει χρήματα. Εγώ κατασκευάζω οικοδομές και με πληρώνουν μετά οι τουρίστες πληρώνουν αυτούς που με πλήρωσαν Έτσι πάει όταν κάνεις δουλειές.
Τώρα στο θέμα μας Έκανα μία σεισμική βάση με ένα σκαπτικό μηχάνημα Στο κάτω μέρος ( εκεί που είναι τα μαχαίρια ) τοποθέτησα έναν πύρο και μία μπιέλα για να μετατρέψω την κυκλική κίνηση της μηχανής σε παλινδρομική. Ο πύρος απείχε από το κέντρο του άξονα 11cm Σε μισή περιστροφή της μηχανής η σεισμική βάση μετατοπιζόταν 22 cm μπροστά και στην άλλη μισή περιστροφή που έκανε γύριζε πίσω 22 cm. Οπότε σε μία πλήρη περιστροφή του πύρου η σεισμική βάση μετατοπίζετε 44 cm Μέσα σε 5 δευτερόλεπτα η πλατφόρμα της βάσης πήγε και ήρθε 10 φορές Δηλαδή μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 10 πήγαινε και 10 έλα των 22 cm.
Ερώτηση ( αυτό θέλω μόνο ) 1) Πόσο είναι το πλάτος της ταλάντωσης ? ( είναι11 cm,είναι 22 cm, ή είναι 44 cm ?) 2) Ποια είναι η συχνότητα Hz ? ( 2Hz ή 4Hz ? )

Το σκαπτικό https://www.toolplanet.gr/index.php?route=product/product&path=5559_137_139&product_id=1361

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 30/03/2018 19:27:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 20:12:51  Εμφάνιση Προφίλ
Το πλάτος της μετατόπισης είναι 44 cm. Αυτό που μετράς απ' άκρη σε άκρη. Γύρω στο μισό μέτρο δηλαδή και είναι ο επιεικής για το μάτι υπολογισμός της κίνησης που βλέπω, ίσως το 1m είναι ήταν λίγο large εκτίμηση.

Πάμε παρακάτω. Αν μέσα σε 5 δευτερόλεπτα σου κάνει 10 πλήρεις μετατοπίσεις, απ' άκρη σε άκρη, τότε έχεις 120 στροφές το λεπτό (rpm), δηλαδή συχνότητα 2 Hz. Αν και δε νομίζω ότι δουλεύουν με συχνότητες οι μηχανολόγοι, πληροφορικά 1 Hz = 60 rpm.

Εγώ αυτό που μέτρησα στο παρακάτω βίντεο, ήταν 30 μετατοπίσεις σε διάστημα 16.77 δευτ στη πιο γρήγορη φάση του (γύρω στο 2.35 και μετά). Αυτό μας δίνει γύρω στις 107 rpm. Άντε να θεωρήσουμε τα 120rpm εντελώς οριακά.

https://youtu.be/RoM5pEy7n9Q?t=155

Θέλω άλλο ένα νούμερο. Το μήκος της μπιέλας. Το μήκος της μιας σιδηροδοκού από πίρο σε πίρο.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 30/03/2018 20:40:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 21:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Το πλάτος της μετατόπισης είναι 44 cm. Αυτό που μετράς απ' άκρη σε άκρη. Γύρω στο μισό μέτρο δηλαδή και είναι ο επιεικής για το μάτι υπολογισμός της κίνησης που βλέπω, το 1m είναι ήταν λίγο large εκτίμηση.

Πάμε παρακάτω. Αν μέσα σε 5 δευτερόλεπτα σου κάνει 10 πλήρεις μετατοπίσεις, απ' άκρη σε άκρη, τότε έχεις 120 στροφές το λεπτό (rpm), δηλαδή συχνότητα 2 Hz. Αν και δε νομίζω ότι δουλεύουν με συχνότητες οι μηχανολόγοι, πληροφορικά 1 Hz = 60 rpm

Θέλω άλλο ένα νούμερο. Το μήκος της μπιέλας. Εσύ είδα στο βίντεο έχεις φτιάξει ένα (ισοσκελές) τρίγωνο με δυο σιδηροδοκούς που συνδέουν το στρόφαλο με την πλατφόρμα. Εγώ θέλω ΜΟΝΟ το ύψος αυτού του τριγώνου, με βάση την πλατφόρμα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω. Ίσως χρειαστεί να το μετρήσεις με μεζούρα, ή αν δεν γίνεται, να μου πεις τις διαστάσεις του τριγώνου. Το μήκος των δοκών και την απόσταση μεταξύ τους στη βάση της πλατφόρμας.

Άκυρο για το τρίγωνο, έβλεπα ένα παλιό σου βίντεο, μάλλον. Στο καινούργιο που είδα, έχεις συνδέσει τις δυο δοκούς μάλλον στους τροχούς. Τότε θέλω απλά μόνο το μήκος της σιδηροδοκού.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 30/03/2018 20:26:14


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το πρωί θα μετρήσω το μήκος της σιδηροδοκού και θα σου απαντήσω. Και κάτι άλλο. Θέλοντας να προσομοιώσω πραγματικό σεισμό με μεγάλη ροπή ανατροπής έκανα το εξής.
Κατασκεύασα την σεισμική βάση έτσι ώστε να παλινδρομεί πάνω σε μία κυκλική τροχιά. Ακόμα η βάση εκτός από την παλινδρομική κυκλική τροχιά είχε και μετατοπίσεις πάνω κάτω ( κτυπήματα ) ύψους 5 cm
https://www.youtube.com/watch?v=N1zr4Mpf3TU
https://www.youtube.com/watch?v=9_-OjhQdhsQ
https://www.youtube.com/watch?v=-SgPaEIQHS8
όλα τα βίντεο εδώ
https://www.youtube.com/user/TheLymperis2/videos?disable_polymer=1

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 21:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
(Θέλω άλλο ένα νούμερο. Το μήκος της μπιέλας. Το μήκος της μιας σιδηροδοκού από πίρο σε πίρο. )

Είναι περίπου 2 μέτρα. Θα σου πω αύριο γιατί τώρα δεν βλέπω.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 21:36:41  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να σου πω... εδώ δεν είναι η ειδικότητά μου καν και για την παλινδρομική κίνηση αναγκάστηκα και έψαξα θέματα μηχανών εσωτερικής καύσης (ΜΕΚ), που είναι πεδίο μηχανολόγων. Ζορίστηκα δεόντως μπορώ να πω. Γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο; Σε ωραίο μέρος είσαι. Γιατί δεν προσφέρεις διαμονή-διατροφή σε κάποιο φρέσκο απόφοιτο πολιτικό μηχανικό το καλοκαίρι και εκείνος σε αντάλλαγμα να σε βοηθήσει σε αυτά που θέλεις; Υπολογισμούς για προσομοιώσεις και όλα τα σχετικά. Υπάρχουν πιτσιρικάδες που μπορεί να πορωθούν και να σου δώσουν θεωρητική υποστήριξη που δε ντο φαντάζεσαι. Και που δεν θα τους έχει χαλάσει το σύστημα ακόμα. Απλα πρέπει να διαλέξεις έναν που να ναι καλός και αξιόπιστος. Ο Καρύδης δε μπορεί να σου στείλει κανέναν;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 21:51:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

(Θέλω άλλο ένα νούμερο. Το μήκος της μπιέλας. Το μήκος της μιας σιδηροδοκού από πίρο σε πίρο. )

Είναι περίπου 2 μέτρα. Θα σου πω αύριο γιατί τώρα δεν βλέπω.

http://antiseismic-systems.com/


Αν είναι ~2μ μου βγάζει γύρω στα 1.86g μέγιστη επιτάχυνση, που την πιάνει στο τέρμα της κίνησης. Θεωρητικά έχει και αρνητικό πρόσημο. Αύριο θα σου πω κι εγώ πως βγαίνει ακριβώς, να το έχεις υπόψη σου. Φυσικά δεν είναι τα 14g που έγραψες, αλλά δεν είναι και λίγη. Φυσικά έχεις ένα θέμα με το πως ασκείται στην κατασκευή, πόσο ρεαλιστικός σεισμός είναι, και διάφορα άλλα.

http://physics4u.gr/blog/2016/05/07/πώς-διαδίδονται-τα-σεισμικά-κύματα/

Αυτό που έχει κάνει μάλλον προσομοιώνεις τα διαμήκη κύματα (P) και όχι τα υπόλοιπα, που θεωρούνται πιο καταστρεπτικά για τις κατασκευές.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2018, 12:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Ο σιδηροδοκός από το κέντρο του ενός πείρου στο κέντρο του άλλου πείρου είναι 1,90 μέτρα.
Σε λίγο καιρό θα έχω συνεργάτες ολόκληρο τεχνικό γραφείο οπότε θα μου πουν αυτοί.
Ο Καρύδης μου έχει κάνει 2 πίνακες με τα σχέδιά τους που περιλαμβάνουν ένα κτίριο εμβαδού 100 μ και για ένα άλλο 400 τ.μ από 1 έως 6 ορόφους με κάναβο 5Χ5. Δείχνουν τις ανοδικές εντάσεις σε kilonewton που δέχεται κάθε κολόνα Πόσες μπάρες και σιαγόνες πρέπει να έχει ο μηχανισμός κατασκευασμένος από ιδικό χάλυβα αγκυρώσεων. Πόσο βάθος κατά προσέγγιση θα είναι η γεώτρηση σε μέτριο έδαφος κ.τ.λ Προς το παρόν όμως δεν μας νοιάζουν όλα αυτά γιατί πάμε για πιλοτικές κατασκευές για ανεμογεννήτριες.

Αυτόν τον τύπο a=( -(2*π*4)^2 * 0,22 ) / 9.81 τον είχα πάρει από μία ιστοσελίδα μαθηματικών μετρήσεων την οποία τώρα δεν μπορώ να βρω Το 4 είναι η συχνότητα που ζήταγε και είχα βάλει εγώ λανθασμένα. και το 0,22 είναι το πλάτος ταλάντωσης που ζήταγε και είχα βάλει εγώ πάλη λανθασμένα. . Με τον τύπο αυτόν και με συχνότητα 2Hz και πλάτος ταλάντωσης 0,44cm μου δίνει μία επιτάχυνση 7 g

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 31/03/2018 12:22:18

Edited by - seismic on 31/03/2018 12:39:22

Edited by - seismic on 31/03/2018 12:50:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2018, 16:23:06  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι ο τύπος στο τέλος της σελίδας 7:

http://docdro.id/12d8d3i

Amax = R*(1+R/L)*(π*Ν/30)^2

Τα μεγέθη που σου έδωσα παραπάνω, R ακτίνα στρόφαλου σε μέτρα, L μήκος μπιέλας σε μέτρα και N στροφές το λεπτό. Διάβασε ότι καταλαβαίνεις, κάνε τους υπολογισμούς σου και κοίτα τι βγαίνει. Έχω τσεκάρει και με μηχανολόγο ότι είναι αυτό που ψάχνεις.

Υπάρχει μόνο ένα θέμα: δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να έχεις μήκος στροφάλου 11 cm και να έχεις μετατόπιση 44 cm. Η μέγιστη μετατόπιση από το στρόφαλο στις 0 έως τις 180 μοίρες είναι 22 cm.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2018, 19:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Είναι ο τύπος στο τέλος της σελίδας 7:

http://docdro.id/12d8d3i

Amax = R*(1+R/L)*(π*Ν/30)^2

Τα μεγέθη που σου έδωσα παραπάνω, R ακτίνα στρόφαλου σε μέτρα, L μήκος μπιέλας σε μέτρα και N στροφές το λεπτό. Διάβασε ότι καταλαβαίνεις, κάνε τους υπολογισμούς σου και κοίτα τι βγαίνει. Έχω τσεκάρει και με μηχανολόγο ότι είναι αυτό που ψάχνεις.

Υπάρχει μόνο ένα θέμα: δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να έχεις μήκος στροφάλου 11 cm και να έχεις μετατόπιση 44 cm. Η μέγιστη μετατόπιση από το στρόφαλο στις 0 έως τις 180 μοίρες είναι 22 cm.

Abyssus Abyssum Invocat


Η μέγιστη μετατόπιση της βάσης από το ένα άκρο στο άλλο είναι 22 εκατοστά το 44 εκατοστά βγαίνει από το 22 πήγαινε + το 22 έλα = 44 εκατοστά.
Ο στρόφαλος από τον άξονα της μηχανής απέχει 11 εκατοστά
Σε μισή περιστροφή της μηχανής μετατοπίζει την βάση 22 εκατοστά το μέγιστο. Αυτά τα έχω μετρήσει με το μέτρο


http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2018, 20:56:47  Εμφάνιση Προφίλ
Αρα 22 cm είναι το πλάτος της μετατόπισης. Αυτό που βλέπω εγώ στο βίντεο δεν μου φαίνεται για τόσο αλλά για τουλάχιστο διπλάσιο. Τέλος πάντων... ο τύπος που σου έδωσα με τα τελικά νούμερα βγάζει:
Amax = 18,38 m/sec2 ή Amax = 1.87g

Αν εσύ θέλεις να βάζεις την περιστροφή του μοτέρ σε συχνότητα, έχεις τον τελικό τύπο:

Amax = 4,024*R*(1+R/L)*f^2 σε g, όπου f η συχνότητα σε Hz

Αυτά από το esoterica, αν θέλει κάποιος να συμπληρώσει κάτι...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2018, 22:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Αρα 22 cm είναι το πλάτος της μετατόπισης. Αυτό που βλέπω εγώ στο βίντεο δεν μου φαίνεται για τόσο αλλά για τουλάχιστο διπλάσιο. Τέλος πάντων... ο τύπος που σου έδωσα με τα τελικά νούμερα βγάζει:
Amax = 18,38 m/sec2 ή Amax = 1.87g

Αν εσύ θέλεις να βάζεις την περιστροφή του μοτέρ σε συχνότητα, έχεις τον τελικό τύπο:

Amax = 4,024*R*(1+R/L)*f^2 σε g, όπου f η συχνότητα σε Hz

Αυτά από το esoterica, αν θέλει κάποιος να συμπληρώσει κάτι...

Abyssus Abyssum Invocat


Σε υπέρ ευχαριστώ! Το πλάτος ταλάντωσης είναι 22 εκατοστά όταν μετακινώ την βάση με το χέρι χωρίς μέσα την ταχύτητα και χωρίς το βάρος του μοντέλου. Με την αδράνεια του μοντέλου και την επιτάχυνση μπορεί να γίνεται μια μικρή επιμήκυνση λόγο των ανοχών του τεντώματος και το παίζω της μηχανής 2 με 3 εκατοστά δηλαδή από 22 να γίνεται 25 εκατοστά.
Ακόμα η κυκλική ταλάντωση μεγαλώνει την μετατόπιση του δώματος Δηλαδή το δώμα μπορεί να έχει πλάτος ταλάντωσης 30 εκατοστά.


Edited by - seismic on 31/03/2018 23:19:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2018, 10:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Έρευνα
Πολλοί πολιτικοί μηχανικοί μου λένε ότι θα ήταν καλύτερα ή θα είχε τα ίδια αποτελέσματα αν ο τένοντας του μηχανισμού της πάκτωσης που εξέχει πάνω από το έδαφος σταματούσε μέσα στην βάση Δηλαδή θα ήταν αρκετή η πάκτωση της βάσης με το έδαφος. Εγώ επιμένω ότι υπάρχει μεγάλη ανάγκη ο τένοντας να επιμηκυνθεί και να καταλήξει ελεύθερος περνώντας μέσα από μία σωλήνα πάνω στο δώμα Σήμερα θα εξετάσουμε τις διαφορές μεταξύ της πάκτωσης εδάφους - βάσης και της προέντασης εδάφους - δώματος. Βασικά αυτές είναι δύο εντελώς διαφορετικές μέθοδοι όπλισης του σκυροδέματος. Αυτός του μηχανισμού της συνάφειας και αυτός της προέντασης. Η πάκτωση εδάφους βάσεως είναι δυνατή μόνο με τον μηχανισμό της συνάφειας ενώ ο οπλισμός του κορμού του τοιχώματος είναι δυνατόν να γίνει και με τις δύο μεθόδους όπλισης. Ποιος είναι ο μηχανισμός όπλισης της συνάφειας?
Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα σε μια κατασκευή από Ο.Σ. ( οπλισμένο σκυρόδεμα ) επιτυγχάνεται με τη συνάφεια. Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει. Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων. Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη επιφάνεια επαφής σκυροδέματος και χάλυβα. Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.
Βέβαια η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού (συνδετήρων) δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών στη επιφάνεια οπλισμού και σκυροδέματος.
Ποιος είναι ο μηχανισμός της προέντασης.
Προένταση είναι η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων σε μία κατασκευή. σκυροδέματος, πριν απ' την επιβολή εξωτερικών φορτίων σε αυτή, με σκοπό τον μηδενισμό ή την σημαντική μείωση των εφελκυστικών τάσεων στο σκυρόδεμα, που τα εξωτερικά φορτία θα προκαλέσουν. Η προένταση μέσα στα πλαίσια της επαλληλίας (μέσα στο πλαίσιο αντοχής των κάθετων στοιχείων ) έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.
Από την άλλη έχουμε και άλλο καλό... τη μειωμένη ρηγμάτωση λόγω θλίψης, κάτι που αυξάνει την ενεργό διατομή και
αυξάνει και τη δυσκαμψία της κατασκευής.
Συμπέρασμα
Με την μέθοδο προέντασης δώματος εδάφους έχουμε τα εξής θετικά αποτελέσματα.

1) Λιγότερες ρηγματώσεις λόγο μικρότερη επιμήκυνσης.
2) Ένα ελατήριο στο δώμα κάτω από τον μηχανισμό πάκτωσης επιβάλει την επαναφορά του τοιχώματος στην αρχική του θέση ενώ με τον μηχανισμό τις συνάφειας δεν συμβαίνει το ίδιο σε ανελαστικές μετατοπίσεις.
3) Βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.
4) Μεγαλύτερη ενεργή διατομή διότι δουλεύει για την παραλαβή των θλιπτικών εντάσεων και το σκυρόδεμα επικάλυψης.
5) Μεγαλύτερη αντοχή ως προς όλες τις οριζόντιες και λοξές τέμνουσες εφαρμοζόμενες πάνω στην διατομή του κορμού του τοιχώματος. Αυτή η αντοχή επιτυγχάνεται λόγο των θλιπτικών εντάσεων που επιβάλει ο μηχανισμός
6) Υπάρχει δυνατότητα να εφαρμοσθούν προκαταβολικά από το δώμα πρόσθετες και αντίρροπες δυνάμεις ισορροπίας
7) Καταργείτε η διολίσθηση του οπλισμού όπως αυτό συμβαίνει με τον μηχανισμό της συνάφειας οπότε και όλες οι εντάσεις που προκαλούν αστοχίες στο σκυρόδεμα επικάλυψης.
8) Εφαρμόζετε στα άνω άκρα του τοιχώματος μόνο θλίψη προερχόμενη αφενός από τις ανοδικές εντάσεις και αφετέρου από το αρνητικό πρόσημο αντίδρασης του μηχανισμού καμία άλλη δύναμη. Το σκυρόδεμα αντέχει πολύ στις θλιπτικές εντάσεις οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
9) Αν σταματήσουμε την ελαστικότητα του τοιχώματος και το ανασήκωμα της βάσης μειώνονται κατά πολύ οι εντάσεις εφελκυσμού διότι οι ανοδικές εντάσεις προερχόμενες από την ροπή ανατροπής μαζί με τις αντίθετης κατεύθυνσης καθοδικές εντάσεις προερχόμενες από τα αστήρικτα αντίθετης κατεύθυνσης στατικά φορτία είναι που δημιουργούν πρόσθετες εντάσεις εφελκυσμού οπότε καταργώντας την επιμήκυνση σταματάς την καμπυλότητα και τις πρόσθετες εντάσεις
10 ) Το κυριότερο όμως είναι ότι καταργείς τον μηχανισμό που μοχλού Με τον μηχανισμό της συνάφειας όλες οι εντάσεις του τοιχώματος μεταφέρονται κάτω στον κορμό του κοντά στην βάση. Δηλαδή η μεγαλύτερη ένταση εφελκυσμού από την μία πλευρά του και η μεγαλύτερη ένταση θλίψης από την άλλη πλευρά του εμφανίζονται κοντά στην βάση και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η πρώτη αστοχία του τοιχώματος να εμφανίζεται στο ισόγειο. Με την μέθοδο που προτείνω αφαιρούνται οι εντάσεις του εφελκυσμού από την βάση διότι τις παραλαμβάνουμε από το δώμα και τις στέλνουμε μέσα στο έδαφος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ελαττώνει έως και να εξαφανίζει τις εφελκυστικές εντάσεις κοντά στην βάση διότι τις παραλαμβάνουμε πρωτίστως από το δώμα με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας ο οποίος τις κατευθύνει ( όχι κάτω στην βάση και πάνω στους δοκούς τους πεδιλοδοκούς όπως γίνεται σήμερα ) αλλά μέσα στο έδαφος.
Βασικά η πάκτωση του δώματος είναι το κατάλληλο μέρος όπου συγκεντρώνονται όλες οι ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής του τοιχώματος οπότε είναι και το κατάλληλο σημείο από όπου μπορείς να τις παραλάβεις και να τις στείλεις μέσα στο έδαφος προτού αυτές κατανεμηθούν - διαδοθούν πάνω στον φέροντα οργανισμό και δημιουργήσουν αστοχίες.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 01/04/2018 11:18:34

Edited by - seismic on 01/04/2018 11:22:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 13:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Αρα 22 cm είναι το πλάτος της μετατόπισης. Αυτό που βλέπω εγώ στο βίντεο δεν μου φαίνεται για τόσο αλλά για τουλάχιστο διπλάσιο. Τέλος πάντων... ο τύπος που σου έδωσα με τα τελικά νούμερα βγάζει:
Amax = 18,38 m/sec2 ή Amax = 1.87g

Αν εσύ θέλεις να βάζεις την περιστροφή του μοτέρ σε συχνότητα, έχεις τον τελικό τύπο:

Amax = 4,024*R*(1+R/L)*f^2 σε g, όπου f η συχνότητα σε Hz

Αυτά από το esoterica, αν θέλει κάποιος να συμπληρώσει κάτι...

Abyssus Abyssum Invocat


πόση είναι η συχνότητα... όταν το πλάτος της μετατόπισης είναι 22 εκατοστά?
Για να μετρήσουμε την συχνότητα Hz μετράμε την μετατόπιση από το ένα άκρο στο άλλο 22 cm ή μετράμε και την επιστροφή δηλαδή μέχρι εκεί από όπου ξεκίνησε? 22+22=44 εκατοστά με τον αντίστιχο χρόνο του?
Δηλαδή μετράμε μόνο το πήγαινε ή μετράμε το διάστημα πήγαινε και έλα.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 03/04/2018 13:57:43

Edited by - seismic on 03/04/2018 14:03:01

Edited by - seismic on 03/04/2018 14:05:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 14:42:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για να μετρήσουμε την συχνότητα Hz μετράμε την μετατόπιση από το ένα άκρο στο άλλο 22 cm ή μετράμε και την επιστροφή δηλαδή μέχρι εκεί από όπου ξεκίνησε? 22+22=44 εκατοστά με τον αντίστιχο χρόνο του?
Δηλαδή μετράμε μόνο το πήγαινε ή μετράμε το διάστημα πήγαινε και έλα.


Κοντεύω να ξεχάσω την φυσική.

Συνεχίστε ακάθεκτοι.


Τουλάχιστον ο Γιάννης κάνει αμελητέα λάθη και αυτά λόγω κάποιων
ευμετάβλητων συντελεστών.
Εσύ σεισμικ...πιάσε το αυγό και κούρευτο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 15:10:46  Εμφάνιση Προφίλ
Ποια συχνότητα να μετρήσεις βρε seismic;

Σου είπα οι μηχανολόγοι δουλεύουν με το Ν, τις στροφές του κινητήρα ανά λεπτό rpm = rotations per minute. 1 Hz = 60 rpm
Αυτό χρησιμοποιείς, άντε με το μάτι μπορείς να μετρήσεις τις επαναφορές μέσα σε πχ 30 δεύτερα, έτσι βγαίνει με καλύτερη προσέγγιση, γιατί δεν έχεις σταθερές στροφές στο μοτέρ.

Εσύ ναύαρχε όπου βλέπεις να κάνω λάθος, γράψε γι' αυτό αναλυτικά. Όχι σχόλια του τύπου "οι γέροι στον εξώστη του μάπετ σόου". Να μαθαίνουμε και εμείς τίποτα δηλαδή, ε;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 17:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Οπότε αν σε 5 sec κάνει 10 στροφές η μηχανή σε 60 sec κάνει 120 στροφές οπότε 1Hz 60 στροφές 2Hz 120 στροφές. Όμως μία στροφή της μηχανής μας δείνει 2 φορές το πλάτος της ταλάντωσης 22+22 = 44 σωστό?
Οπότε το πλάτος της ταλάντωσης είναι 1/2 στροφή της μηχανής δηλαδή 22cm Ή μήπος το πλάτος ταλάντωσης είναι μία πλήρη περιστροφή δηλαδή 22+22=44cm ?

Εγώ πόσες στροφές παίρνω? Και μιας και μιλήσατε για αυγά και μου θυμίσατε τις κότες και εγώ ένας από τους 45 είμαι μας λείπουν άλλοι 43

Edited by - seismic on 03/04/2018 17:54:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 18:33:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μπερδεύεις τα μεγέθη της αρμονικής ταλάντωσης (πχ ελατήριο) με την παλινδρομική κίνηση του εμβόλου. Από άλλες σχέσεις περιγράφεται το ένα φαινόμενο και από άλλες το άλλο. Το πλάτος μιας ταλάντωσης είναι η μέγιστη απομάκρυνση από τη θέση ισορροπίας. Εσύ έχεις ένα εύρος παλινδρομικής κίνησης 0.22cm, δεν έχεις ταλάντωση. Και ναι, σε μια πλήρη στροφή του στρόφαλου, έχεις μια πλήρη επαναφορά 2x0.22cm στη πλατφόρμα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 18:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Μπερδεύεις τα μεγέθη της αρμονικής ταλάντωσης (πχ ελατήριο) με την παλινδρομική κίνηση του εμβόλου. Από άλλες σχέσεις περιγράφεται το ένα φαινόμενο και από άλλες το άλλο. Το πλάτος μιας ταλάντωσης είναι η μέγιστη απομάκρυνση από τη θέση ισορροπίας. Εσύ έχεις ένα εύρος παλινδρομικής κίνησης 0.22cm, δεν έχεις ταλάντωση. Και ναι, σε μια πλήρη στροφή του στρόφαλου, έχεις μια πλήρη επαναφορά 2x0.22cm στη πλατφόρμα.

Abyssus Abyssum Invocat


Σε αυτή την περίπτωση δεν διπλασιάζεται και η συχνότητα Ποια είναι η θέση ισορροπίας στην περίπτωσή μας? Αρχίζει από 0 και πάει 22 εκατοστά αυτή είναι η μέγιστη απομάκρυνση. Η συχνότητα είναι ο αριθμός των επαναλήψεων του πλάτους ταλάντωσης μέσα στο δευτερόλεπτο οπότε αν μια περιστροφή έχει δύο πλάτη ταλάντωσης τότε διπλασιάζεται και η συχνότητα.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 19:10:12  Εμφάνιση Προφίλ
Για να διπλασιαστεί μια συχνότητα πρέπει να διπλασιαστεί κάποιος ρυθμός επανάληψης, στον ίδιο χρόνο.

Μάριε, ανέλαβε

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2018, 19:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Για να διπλασιαστεί μια συχνότητα πρέπει να διπλασιαστεί κάποιος ρυθμός επανάληψης, στον ίδιο χρόνο.

Μάριε, ανέλαβε

Abyssus Abyssum Invocat


Συχνότητα ονομάζουμε τον αριθμό των επαναλήψεων ενός γεγονότος στη μονάδα του χρόνου. Σωστά Αλλά στην περίπτωσή μας ποιων επαναλήψεων είναι το ερώτημα.
Των επαναλήψεων από 0 σε 22cm ή των επαναλήψεων από 0 σε 44cm ?

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2018, 06:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Η ΝΕΑ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ
Διαχρονικά οι σεισμοί σε όλο τον κόσμο έχουν επιφέρει πολλές καταστροφές τόσο στις κατασκευές και το περιεχόμενό τους όσο και στην απώλεια ανθρώπινων ζωών. Η επιστήμονες που ασχολούνται με την αντισεισμική τεχνολογία ανά τον κόσμο προσπαθούν να βελτιώσουν τις υφιστάμενες μεθόδους ξοδεύοντας πάρα πολλά χρήματα από τους εθνικούς προϋπολογισμούς για να βελτιώσουν έστω και λίγο την πεπατημένη μέθοδο της αντισεισμικής τεχνολογίας. Ο σχεδιασμός και η μεθοδολογία τους έχουν φθάσει την απόκριση των κατασκευών ως προς τις σεισμικές μετατοπίσεις σε πολύ μεγάλο επίπεδο. Δεν μπορούμε όμως να πούμε ότι αυτή η μέθοδος σχεδιασμού είναι η απόλυτη μέθοδος η οποία δεν θα εμφανίσει προβλήματα αστοχιών. Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι και οικονομική. Φτωχά κράτη δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε αυτή την ακριβή μέθοδο σχεδιασμού. Κάτι λείπει από την μέθοδο σχεδιασμού κάτι γίνεται λάθος και οι σχεδιασμοί αποτυγχάνουν να είναι απόλυτα αντισεισμικοί. Απλά είναι ποιοτικά αντισεισμικοί. Αυτό το λάθος στον σχεδιασμό το έχω εντοπίσει και έχω εφεύρει την μέθοδο καθώς και τους μηχανισμούς ώστε να μπορούμε να πούμε ότι έχουμε πλέον τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό ο οποίος αυξάνει την απόκριση των κατασκευών ως προς τις σεισμικές μετατοπίσεις τόσο πολύ ώστε να είναι πια περιττές οι μεγάλες δαπάνες σε οπλισμό και σκυρόδεμα. Δεν σας κρύβω ότι οι πτυχιακές γνώσεις μου είναι ενός εργοδηγού δομικών έργων. Η έρευνα όμως που έχω κάνει εδώ και μια δεκαετία πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία μου επιτρέπει να πω ότι έχω αυξήσει τις γνώσεις μου σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν σας κρύβω ότι λόγω του ότι δεν πέρασα το κατώφλι των πανεπιστημίων έχω δυσκολία να επιβάλω την άποψή μου. Αντιμετωπίζω μεγάλη αντίδραση στους διαλόγους που έχω σε διάφορα φόρουμ από τους πολιτικούς μηχανικούς και μεγάλη αδιαφορία από τους θεσμοθετημένους οργανισμούς του κράτους των οποίων ο κύριος σκοπός ύπαρξής τους είναι η αντισεισμική θωράκιση της χώρας. Υπάρχουν όμως και καθηγητές και πολιτικοί μηχανικοί που με υποστηρίζουν. Αποφάσισα να γράψω αυτό το άρθρο για να επισημάνω τα λάθη του αντισεισμικού σχεδιασμού και να φωτίσω την επιστημονική κοινότητα με τις γνώσεις της δεκαετούς μου εφαρμοσμένης έρευνας.
Ας αρχίσουμε με αυτό που διαφεύγει της προσοχής των μελετητών αλλά αποτελεί το Α και Ω στην αντισεισμική τεχνολογία. Όταν η κατασκευή είναι σε κατάσταση ηρεμίας όλες οι φορτίσεις είναι κατακόρυφες και η αντίδραση του εδάφους της θεμελίωσης επιφέρει την επιθυμητή ισορροπία στην κατασκευή. Όταν γίνεται σεισμός εφαρμόζονται στην κατασκευή και άλλες εξωτερικές φορτίσεις προερχόμενες αφενός από την μετατόπιση του εδάφους και αφετέρου από την αδράνεια της κατασκευής. Τα υποστυλώματα καθώς και τα τοιχώματα τα οποία μεταβίβαζαν στην κατάσταση ηρεμίας τις κατακόρυφες εντάσεις στο έδαφος κατά την διάρκεια του σεισμού μετατρέπονται σε μοχλοβραχίονες στους οποίους ο σεισμός επιβάλει μία ένταση ανατροπής. Η ανατροπή αυτή επιβάλλεται ως εξής.
Αρχικά έχουμε την πλάγια μετατόπιση του σεισμού κάτω στην βάση καθώς και την αντίθετης φοράς αδράνεια της κατασκευής Αυτές οι δύο αντίθετες εντάσεις δημιουργούν την ροπή ανατροπής η οποία περιστρέφει το τοίχωμα γύρο από την άρθρωση της βάσης μετατρέποντας αυτό σε έναν μεγάλο μοχλοβραχίονα
Η δύναμη της αδράνειας παραλαμβάνεται αρχικά από το άνω μέρος του τοιχώματος και μεταφέρετε μέσα από την χιαστή της δομή του κάτω στην άρθρωση της βάσης Αν η δύναμη της αδράνειας είναι πολύ μεγάλη περιστρέφει το τοίχωμα Κατά την περιστροφή αναπτύσσονται αφενός από την μία πλευρά του κορμού του τοιχώματος καθοδικές εντάσεις θλίψης και αφετέρου από την άλλη του πλευρά ανοδικές εντάσεις Το αποτέλεσμα αυτών των αντίθετων εντάσεων είναι να επιβάλουν μία ροπή ανατροπής στο τοίχωμα Οι μελετητές σήμερα προσπαθούν να κατεβάσουν αυτές τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής του τοιχώματος κάτω στο πέδιλο της βάσης τοποθετώντας την πεδιλοδοκό και την δοκό οι οποίες αντιδρούν προς τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής εφαρμόζοντας διπλές αντιρροπές ισορροπίας στην συμβολή του κόμβου Αυτές οι αντιρροπές εφαρμόζονται τόσο από την δοκό και την πεδιλοδοκό όσο και από τον κορμό του τοιχώματος. Αυτές όμως οι αντιρροπές δημιουργούν μία μετατόπιση η οποία επιφέρει μία καμπυλότητα πάνω στον κορμό τους. Αν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή. Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Εάν η σεισμική ενέργεια είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %). Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτώνται).
Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζεται στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό/ σχήμα αστοχίας). Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.

Τι κάνει η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας για να σταματήσει το σπάσιμο της δοκού και της πεδιλοδοκού.
Παίρνει μία δύναμη από το έδαφος μέσο μία πάκτωσης που εφαρμόζεται με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας μέσα στο έδαφος και με την βοήθεια ενός τένοντα την μεταφέρει στο ανώτερο άκρο του τοιχώματος και αφού εφαρμοστή η πάκτωση του ανώτατου άκρου του έχει σκοπό να επιβάλει σε αυτό μία αντίθετη δύναμη ισορροπίας προς την ανοδική ένταση ώστε να αποτρέψουμε την ροπή ανατροπής που παραμορφώνει τους κόμβους και επιφέρει αστοχίες στους κορμούς της δοκού της πεδιλοδοκού και του τοιχώματος.
Με αυτή την μέθοδο σχεδιασμού οι εντάσεις παραλαμβάνονται από το δώμα και οδηγούνται μέσα στο έδαφος πριν μεταβιβαστούν πάνω στον φέροντα οργανισμό. Αυτό είχε διαφύγει της προσοχής των μελετητών και αντί να πακτώνουν το τοίχωμα με το έδαφος απλά το έδραζαν πάνω σε αυτό με αποτέλεσμα όλες οι εντάσεις του σεισμού να μεταφέρονται πάνω στα φέροντα στοιχεία. Βασικά. Η πάκτωση των άκρων της ανώτατης στάθμης των τοιχωμάτων με το έδαφος παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το δώμα και τις μεταβιβάζει απευθείας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας καθ αυτόν τον τρόπο τις μετατοπίσεις οπότε και τις εντάσεις που αναπτύσσονται σε όλον τον φορέα οι οποίες είναι υπεύθυνες για την κατάρρευση των κατασκευών σε έναν μεγάλο σεισμό.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2018, 17:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Σεισμός και ΜΜΕ.
Όταν γίνει ένας σεισμός όλα τα Μ.Μ.Ε θα αρχίσουν να καλούν τους σεισμολόγους και να τους ρωτούν αν αυτός ο σεισμός είναι ο κύριος σεισμός αν θα ξαναγίνει σεισμός και αν μπορούν να μπουν στα σπίτια τους οι ανθρώποι. Άντε να τους ρωτήσουν και πως πρέπει να προστατευθούν. Αυτό που έχουμε καταλάβει όλοι είναι ότι σε κάθε σεισμό οι απαντήσεις είναι ακριβώς οι ίδιες και ότι κανείς από τους σεισμολόγους δεν μπορεί να κάνει ασφαλή πρόβλεψη του σεισμού. Ασφαλή πρόβλεψη είναι 1) Να ξέρει το επίκεντρο του σεισμού καθώς και το εστιακό βάθος ώστε να μπορούμε να ξέρουμε αν η ένταση ( επιτάχυνση g ) του σεισμού που θα φθάσει κάτω από την πόλη είναι μεγάλη ή μικρή 2) Να ξέρουμε την ώρα 3) το μέγεθος Όχι φίλοι μου ότι ξέρετε εσείς από πρόβλεψη ξέρουν και οι σεισμολόγοι. Χωρίς να θέλω να τους υποτιμήσω δεν ξέρουν... ξέρουν πολλά και είναι μορφωμένοι ανθρώποι και συμβάλουν στην αντισεισμική προστασία βοηθώντας τους μελετητές μηχανικούς παραθέτοντας στατιστικά στοιχεία περιοχών με την επιτάχυνση των σεισμών καθώς και γεωλογικές μελέτες για την καλή στήριξη των κατασκευών ... αλλά μέχρι εκεί. Και όμως τα χαζοκούτια επαναλαμβάνουν τον χαβά τους. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι γερές κατασκευές ώστε να έχουμε το κεφάλι μας και την περιουσία μας ασφαλή.
Τι είναι όμως αυτό που κάνει τα μμε να επαναλαμβάνουν τις ίδιες χαζομάρες κάθε φορά που γίνετε σεισμός?
Απλά η κακή είδηση πουλάει. Γιατί τα μμε δεν βοηθάνε ιδέες σαν την δική μου? Γιατί απλά δεν θα έχουν μετά την κακή είδηση να την πουλήσουν. Γιατί μια εφεύρεση μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω σε πολλά επαγγέλματα. Δυστυχώς αυτούς που χρειάζομαι δίπλα μου είναι αυτοί που θίγονται. Αυτό το έμαθα πια χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα σταματήσω να αγωνίζομαι. Πιστεύω ότι τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την σωστή ιδέα και απλά πρέπει να έλθει η ώρα της αφού έχει περάσει πρώτα την βάσανο της σύγκρουσης μεταξύ του παλιού και του νέου.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2018, 18:14:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε συ seismic, τώρα σε πολεμάνε και τα κακά Μ.Μ.Ε; Άλλο είναι το θέμα, στο έχουν επισημάνει και άλλοι αλλά δεν θες να το δεις. Για τα θέματα που καταπιάνεσαι είναι επιβεβλημένη η ακαδημαϊκή μόρφωση. Κι εγώ ετεροχρονισμένα το πήρα απόφαση, ποτέ δεν είναι αργά όμως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2018, 23:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Ρε συ seismic, τώρα σε πολεμάνε και τα κακά Μ.Μ.Ε; Άλλο είναι το θέμα, στο έχουν επισημάνει και άλλοι αλλά δεν θες να το δεις. Για τα θέματα που καταπιάνεσαι είναι επιβεβλημένη η ακαδημαϊκή μόρφωση. Κι εγώ ετεροχρονισμένα το πήρα απόφαση, ποτέ δεν είναι αργά όμως



Πιστεύω ότι τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την σωστή ιδέα και απλά πρέπει να έλθει η ώρα της αφού έχει περάσει πρώτα την βάσανο της σύγκρουσης μεταξύ του παλιού και του νέου. είναι επιβεβλημένη η ακαδημαϊκή μόρφωση.

Scientific Research http://www.scirp.org/journal/HottestPaper.aspx?JournalID=788 Καλή (Επ)Ανάσταση!

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 06/04/2018 23:19:19

Edited by - seismic on 06/04/2018 23:21:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2018, 20:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας που βρίσκεται στο άνω μέρος του τοιχώματος που σκοπό έχει να πακτώσει το άνω άκρο του τένοντα θα μπορούσε να είναι α) ένα περικόχλιο με την παρεμβολή μιας ροδέλας μεταξύ του περικοχλίου και του δώματος. Αυτή η πάκτωση θα έδινε πλήρη ακαμψία και πολύ μικρές μετατοπίσεις στην κατασκευή. Αυτό το είδος της πάκτωσης ενδείκνυται για κατασκευές που έχουν μεγάλη ακαμψία όπως είναι οι κατασκευές εξολοκλήρου κατασκευασμένες από σκυρόδεμα. β) Ένας άλλος μηχανισμός πάκτωσης του τένοντα στο δώμα είναι να τοποθετήσουμε μεταξύ του περικοχλίου και του δώματος ένα ελατήριο. Αυτό το ελατήριο επιτρέπει στην κατασκευή μικρές ελαστικές μετατοπίσεις τόσο μικρές ώστε να μην περνούν ποτέ σε ανελαστικές μετατοπίσεις. Γιατί να γίνεται αυτό? 1) Γιατί με αυτόν τον τρόπο το ελατήριο στο δώμα καταναλώνει μέρος της σεισμικής ενέργειας πριν τερματίσει και αναλάβει το περικόχλιο τον δυναμικό έλεγχο των μετατοπίσεων. 2) Γιατί με αυτόν τον τρόπο οι κορμοί των δοκών ενεργοποιούνται και δημιουργούν αντιρροπές κόντρα στην ροπή ανατροπής του τοιχώματος με αποτέλεσμα να παραλαμβάνουν μέρος των ανοδικών εντάσεων και καθαυτόν τον τρόπο να μειώνουν τα φορτία τάσεων που αναπτύσσονται στην διατομή του τένοντα της ευρεσιτεχνίας. 3) Ακόμα το ελατήριο βοηθά την επαναφορά του ελαστικού υποστυλώματος μετά την μετατόπιση που δέχθηκε στην αρχική του κατακόρυφη θέση. Αυτή η μέθοδος πάκτωσης στο δώμα ενδείκνυται για την πάκτωση οικοδομικών σκελετών που διαθέτουν ελαστικότητα. γ) Υπάρχει και ένα άλλο είδος πάκτωσης του τένοντα στο δώμα και είναι αυτό στην φωτογραφεία. Είναι ένα υδραυλικό σύστημα πάκτωσης που κάνει ακριβώς ότι κάνει και η δεύτερη πάκτωση με το ελατήριο. Η διαφορά είναι ότι προσφέρει δύο μεγάλα πλεονεκτήματα του δεν προσφέρει το ελατήριο. Ο τένοντας της ευρεσιτεχνίας δέχεται μακροχρόνιες εντάσεις εφελκυσμού. Το αποτέλεσμα αυτών των εντάσεων μέσα στον χρόνο είναι να επιμηκύνουν λίγο τον τένοντα λόγο της έρπεις που παθαίνει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαλαρώνει και να μειώνονται οι αρχικές εντάσεις Αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα να μεγαλώνουν οι μετατοπίσεις του φέροντα σε έναν σεισμό. Για να μην συμβεί αυτό στις δύο πρώτες μεθόδους πάκτωσης θα πρέπει να ελέγχεται ανά χρονικά διαστήματα η ένταση τάνυσης.
Αυτή η χαλάρωση του τένοντα μπορεί να γίνει και λόγο της υποχώρησης των πρανών της γεώτρησης μέσα στον χρόνο.
Εδώ έρχεται το υδραυλικό σύστημα να δώσει αυτοματοποιημένα την λύση και να μας απαλλάξει από το πρόβλημα αυτό.
Υδραυλικό σύστημα σημαίνει πίεση υγρών κάτω από το έμβολο. Με ένα πιεσόμετρο και έναν ηλεκτρικό αυτοματισμό πλήρωσης της πίεσης θα έχουμε για πάντα την ένταση της προέντασης στα επιθυμητά επίπεδα. Το δεύτερο που κάνει είναι ότι αυξάνοντας ή μειώνοντας την πίεση των υγρών αυξάνουμε η μειώνουμε τις μετατοπίσεις. https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU

Edited by - seismic on 08/04/2018 20:33:50

Edited by - seismic on 08/04/2018 20:34:57

Edited by - seismic on 08/04/2018 20:50:50

Edited by - seismic on 08/04/2018 20:52:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy