ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nekenouel
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 00:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητά μέλη έχω χρόνια να γράψω στο φόρουμ χαμένος ( προσγειωμένος ) στην σερβιρισμένη ζωή που σαν ηθοποιός υποκρίνομαι πως είμαι από τους ανθρώπους που τα βλέπω όλα φυσιολογικά στον τρόπο ζωής που σύντομα θα αλλάξει για όλους μας .

Η περιέργεια είναι ταυτόσημο με την προσωπικότητά μου ένας κρυφός ερευνητής όπως και πολλοί άλλοι αναμεσά μου ...

Έχω να σας θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα ΑΞΙΖΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?

Παράδειγμα .... αν είχαμε έναν υπολογιστή της Αλήθειας και ότι τον ρωτούσαμε μας έλεγε την αλήθεια ( εφόσον είχαμε σαν δεδομένο ότι την γνώριζε ) θα αντέχαμε να την γνωρίσουμε και ίσως κάποιοι ναι, ο κόσμος γενικά τι αντίδραση θα είχε ?

Μήπως είναι καλύτερα κάποια θέματα να είναι ελαφρός σκεπασμένα?
Και μόνο σε αυτούς που θα την αναζητήσουν περνώντας από πολλές παγίδες , παράξενα κομμάτια του πάζλ ίσως να την πλησιάσουν...

Το ερώτημα είναι μας αξίζει να ξέρουμε την Αλήθεια ?


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 01:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τέλειο ερώτημα για την εποχή μας.

Η προσωπική μου θέση, ίσως φανεί λίγο ακραία, αλλά σε διαβεβαιώ πως δεν είναι.Απλώς πρόκειται περί εντελώς ψυχρής λογικής.κάργα ψυχρής λέμε.-270 Κελσίου.

Λοιπόν ΟΧΙ.
Δεν είναι όλοι ικανοί να αφομοιώσουν την αλήθεια.Το ποσοστό είναι πολύ μικρό.2-5% του όλου πληθυσμού.Οι υπόλοιποι είναι απλώς αναστολείς της αλήθειας.Την ακούν, την διαβάζουν, την βλέπουν, την αισθάνονται, αλλά δεν την κατανοούν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 02:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα λάθος στην ερώτηση, και δεν φταίει η ερώτηση, αλλά η εξίσωση.

Το αν κάποιος είναι άξιος να ξέρει την αλήθεια, φαίνεται με το αν στέκεται στο ύψος των περιστάσεων μετά την αποκάλυψη που του γίνεται.
Μα για να ξέρουμε αν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, πρέπει πρώτα να ξέρει την αλήθεια. Μέχρι να το διαπιστώσουε, απλά κάνουμε υποθέσεις.

Οπότε για μένα εδώ προκύπτει ένα άλλο ερώτημα. Πρέπει ο ανθρωπος να μαθαίνει πάντα την αλήθεια; (Όταν θέτει την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ερώτηση;)

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Edited by - Italos on 23/10/2015 02:50:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 03:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απάντηση μου στο ερώτημα του θεματοθέτη είναι λοιπόν ΝΑΙ. Σε όσο ποιο μικρή ηλικία γίνεται. Γιατί μετά μπορεί να είναι αργά. Και όχι με τη μορφή de facto δεδομένων, αλλά μέσω κινήτρων για προσωπική ΕΡΕΥΝΑ. ΕΡΕΥΝΑ. ΕΡΕΥΝΑ. ΕΡΕΥΝΑ. Και ΕΡΕΥΝΑ.

Και μην ξεχνάμε φυσικά, ότι η αλήθεια σε κάποια πράγματα, είναι σχετική.

Καλό βράδυ.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 12:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Έχω να σας θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα ΑΞΙΖΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?

...


Και ποιος θ'αποφασίσει ποιοι αξίζουν και ποιοι όχι;
Και πως τη μαθαίνεις την αλήθεια;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 16:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι παντα υποκειμενικη....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αντικειμενικη αληθεια οσον αφορα τους ανθρωπους,για τον λογο οτι ειναι υποκειμενα και οχι αντικείμενα!Συνεπως,μιλαμε για εκατομμυρια ΑΛΗΘΕΙΕΣ στα 7 δις των ανθρωπων!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2015, 14:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θα αρχίσω σαν "σπάστης",

αλλά κατά πρώτον "Ποιά Αλήθεια"?

και για ποιο θέμα/πεδίο ενδιαφέροντος.

Κατά δεύτερον, τι παει να πει "μας αξίζει".

τίποτα δεν μας αξίζει και όλα μας αξίζουν.

Το θέμα για μένα είναι
αν έχουν όλοι την ικανότητα να αντιληφθούν/εκτιμήσουν την Αλήθεια
(στο όποιο πεδίο)
ακόμα κι αν τους προσφερθεί τζάμπα, αβίαστα, και φάτσα-κάρτα.

Εκεί ναι, το συζητάμε,
και μάλλον θα καταλήξουμε στα του Νικόμαχου, περί 2, 5 ή 10% (το πολύ...)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 20:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημα είναι μας αξίζει να ξέρουμε την Αλήθεια ?

Εσείς ;

Όχι, βέβαια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 20:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam

Και πως τη μαθαίνεις την αλήθεια;


Ρωτάς.

Τρομακτικό, ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 20:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam

Και ποιος θ'αποφασίσει ποιοι αξίζουν και ποιοι όχι;


Ο ερωτώμενος.

Ακόμη πιο τρομακτικό, ε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 20:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos

Πρέπει ο ανθρωπος να μαθαίνει πάντα την αλήθεια;


Εννοείται πως ΟΧΙ.

Ignorance is bliss ...

quote:
Italos

(Όταν θέτει την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ερώτηση;)


Δεν υπάρχει "κατάλληλη" ερώτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 20:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Z i p

5 στα 5

Γουστάρω...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 21:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντικειμενική αλήθεια, η λεγόμενη Αλήθεια, είναι κάτι το άπιαστο, ακατάλληπτο για όλους μας. Απλα άλλοι λόγω έλλειψης παρωπίδων βλέπουν ένα μεγαλύτερο κομμάτι της, άλλοι μικρότερο, και άλλοι καθόλου.
Η υποκειμενική αλήθεια, πχ "με απατάει;", είναι κάτι σχετικό. Εξαρτάται απο την περίσταση. Εσένα μπορεί και να "σε απατάει" αλλά δεν πρέπει να το μάθεις ποτέ, για να μην καταρρεύσει το σύμπαν σου, εγώ πρέπει να το ξέρω γιατί η αλήθεια θα με απελευθερώσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 21:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS

Το θέμα για μένα είναι
αν έχουν όλοι την ικανότητα να αντιληφθούν/εκτιμήσουν την Αλήθεια
(στο όποιο πεδίο)
ακόμα κι αν τους προσφερθεί τζάμπα, αβίαστα, και φάτσα-κάρτα.


Ούτε εκεί είναι το θέμα, Μήτσο.

Όλοι έχουν την ικανότητα να αντιληφθούν την αλήθεια. Όλοι!

Το θέμα είναι :

ποιο/τι ψέμα θα πρέπει να παρατήσουν*
(να αρνηθούν, να θυσιάσουν ή να διώξουν από μέσα τους δηλ)

για να την αντιληφθούν.

*ποιο το κόστος ; με τι τίμημα θα το κάνουν ; τι θα χάσουν ; για πόσο ; κτλ, κτλ, κτλ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2015, 21:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,

Δεν υπάρχει

ούτε "αντικειμενική"

ούτε "υποκειμενική"

αλήθεια.

Υπάρχει απλά :

(Η) αλήθεια.

(α-λήθη = χωρίς λήθη > χωρίς ύπνο, δηλ. ο ξυπνητός, ο αφυπνισμένος, αυτός που βρίσκεται σε εγρήγορση.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2015, 14:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ zip, πλήρως αφυπνισμένος άνθρωπος ζων δεν υπάρχει ανάμεσα μας. Αν υπήρχε τέτοιος, τότε θα έπαυε αυτομάτως να υφίσταται εδώ, για εμάς. Θα σταματούσαμε δηλαδή να τον βλέπουμε, να τον ακούμε, να τον αισθανόμαστε και γενικά να επικοινωνούμε μαζί του (το τελευταίο η πλειοψηφία). Το χάσμα είναι τόσο μεγάλο και δύσβατο, που δεν μας παίρνει προς το παρόν να μπαίνουμε και να βγαίνουμε στη Ροή (πραγματικότητα) αυτοβούλως.

Αυτό που επιτυγχάνουν μερικοί είναι να αυφπνίζονται στιγμιαία, και αυτό να διαρκεί τόσο λίγο, όσο μπορουν να το διαχειριστούν χωρίς να... σαλτάρουν. Είμαι σίγουρος οτι καταβαίνεις τι εννοώ, όσο επίσης οτι κι εσύ δεν είσαι πλήρως αφυπνισμένος (όπως κι εγώ), δεν ξέρω καν αν το έχεις πετύχει ποτέ, έστω και σε κάποιο κβάντο της Ροής. Μιας όμως και σου αρέσει το glam, όπως τουλάχιστον εκτιμώ απο τον τρόπο που γράφεις, θα σου συστήσω γραφικά εναν σίγουρο τρόπο:

Απλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή, θα σου δωθεί η ευκαιρία ξανά, όπως δίνεται σε όλους μας, να μπείς και να παραμείνεις εκεί. Τότε θα γνωρίζεις για την αλήθεια.


Edited by - Heretic on 01/11/2015 14:39:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2015, 16:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Αγαπητέ zip, πλήρως αφυπνισμένος άνθρωπος ζων δεν υπάρχει ανάμεσα μας. Αν υπήρχε τέτοιος, τότε θα έπαυε αυτομάτως να υφίσταται εδώ, για εμάς. Θα σταματούσαμε δηλαδή να τον βλέπουμε, να τον ακούμε, να τον αισθανόμαστε και γενικά να επικοινωνούμε μαζί του (το τελευταίο η πλειοψηφία). Το χάσμα είναι τόσο μεγάλο και δύσβατο, που δεν μας παίρνει προς το παρόν να μπαίνουμε και να βγαίνουμε στη Ροή (πραγματικότητα) αυτοβούλως.


Προφανώς - καλά, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό - , έχεις εσφαλμένη θεώρηση του πώς μπορεί να είναι ένας "αφυπνισμένος" άνθρωπος. Αν νομίζεις πως ένας "αφυπνισμένος" μοιάζει με εξωγήινο ή είναι κάτι εξω-πραγματικό και άπιαστο και δύσβατο πράγμα, τότε ...

ή εγώ είμαι αόρατος ή εσύ είσαι αόμματος

Αλλά επειδή για την δική μου α-ορατότητα είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει, πληροφοριακά σου λέω πως ένας πλήρως αφυπνισμένος άνθρωπος, είναι ένας πλήρως φυσιολογικός άνθρωπος. Τόσο φυσιολογικός και συνηθισμένος, που περνάει μπροστά από τα ματιά σου και εσύ δεν μπορείς να τον αναγνωρίσεις. Κατά συνέπεια, μάλλον συμβαίνει το δεύτερο - ο αόμματος δηλ. - ή καλύτερα - γιατί δεν σε γνωρίζω και δεν μπορώ να μιλήσω για την τύφλα σου - σε εσένα απομένει η ευκαιρία να αποδείξεις πως βλέπεις και τι ακριβώς είναι αυτό που βλέπεις.

Ξέρεις, πολλοί λένε πως βλέπουν. Το θέμα είναι τι βλέπουν και πώς το βλέπουν.

quote:
Αυτό που επιτυγχάνουν μερικοί είναι να αυφπνίζονται στιγμιαία, και αυτό να διαρκεί τόσο λίγο, όσο μπορουν να το διαχειριστούν χωρίς να... σαλτάρουν.

Η στιγμή για έναν "αφυπνισμένο" άνθρωπο είναι ίδια με μια αιωνιότητα. Δεν υπάρχει αφύπνιση στιγμιαία, όπως δεν υπάρχει και αφύπνιση παντοτινή ή μόνιμη. Υπάρχει απλά ... αφύπνιση. Άπαξ και συμβεί, τότε ο "αφυπνισμένος" εισέρχεται στην Μεγάλη Σχολή του Άχρονου. Θα συμφωνήσω πάραυτα, στο θέμα της διαχείρισης. Θέλει προσοχή. Μεγάλη προσοχή.

quote:
Απλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή, θα σου δωθεί η ευκαιρία ξανά, όπως δίνεται σε όλους μας, να μπείς και να παραμείνεις εκεί. Τότε θα γνωρίζεις για την αλήθεια.

Heretic, εγώ φίλε μου, δεν γνωρίζω την αλήθεια. Απλά, μερικές φορές, τυγχάνει να την λέω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2015, 17:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Το χάσμα είναι τόσο μεγάλο και δύσβατο, που δεν μας παίρνει προς το παρόν να μπαίνουμε και να βγαίνουμε στη Ροή (πραγματικότητα) αυτοβούλως*.


Είναι η πρώτη φορά που συναντώ στο esoterica κάποιον που διευκρινίζει τον ... κώδικά του. Ευχάριστο αυτό. Αποκαλείς την πραγματικότητα, Ροή (με κεφαλαίο). Την ερμηνεύεις έτσι δηλ. την εννοείς με αυτόν τον τρόπο. Ωραίο. Μ' αρέσει. Μήπως σ' αρέσει κι εσένα λίγο το glam ; Για να βάζεις και κεφαλαίο στο "ροή" ... λέω ...

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, στην Ροή Heretic, πάντα, μπαινοβγαίνουμε. Δεν μπορούμε να μπούμε και να μείνουμε. Πρέπει κάποια στιγμή να βγούμε. Αν μείνουμε, τότε δεν θα επανέλθουμε ποτέ. Αυτό που αλλάζει κάθε φορά, είναι ο χρόνος παραμονής και το σημείο που μένουμε,

που και για πόσο

Και τα δύο εξαρτώνται από την ικανότητά μας και από την εξάσκησή μας. Και τα δύο, μεταβάλλονται αναλόγως τον βαθμό της συνειδητότητάς μας.

*Όσον αφορά τώρα το "αυτoβούλως"... Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά έχω παραδείγματα από κάποιους που το δοκίμασαν : Η παραμονή στην Ροή αυτοβούλως για παραπάνω από το επιτρεπτό, ισοδυναμεί με βλάβη, με το σαλτάρισμα που λες.

Άλλωστε, και γραφικά να το πάρουμε όπως φαίνεται και στην εικόνα σου, το VOID, ένα clubάκι είναι. Μπαίνουμε, περνάμε καλά, λέμε καμιά μαλακία, χτυπάμε κά'να ξέμπαρκο μυστήριο γκομενάκι και μετά φεύγουμε ... έτσι ; Δεν καθόμαστε εκεί για πάντα. Ή ...μας διώχνουν άμα δεν καθόμαστε φρόνιμα. Με πιάνεις ;

Edited by - z_i_p on 01/11/2015 17:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2015, 18:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το enter the void είναι κάτι παραπάνω. Πρώτα είναι μια καλλιτεχνική πρόταση (κάνω συχνά τέτοιες), πρόκειται για την πολύ καλή ταινία του Joe Gaspar, με χρυσό φοίνικα στις Κάννες. Κάποια στιγμή ένας φίλος του Gaspar (σημείωση δηλωμένος άθεος) του έδωσε την Θιβετιανή Βίβλο των Νεκρών. Ένα βιβλίο απο την βουδιστική παράδοση. Και ο Gaspar που του άρεσε σαν βιβλίο, εμπνεύστηκε και έφτιαξε μια ταινία. Το the void είναι όντως ένα club, είναι πιο συγκεκριμένα "ένα από αυτά τα μέρη που πεθαίνεις", όπως γράφουν στα μυθιστορήματα. Για να μην δίνω έτοιμη τροφή, αν λέει σε κάποιον τίποτε το θέμα ως εδώ, ας το ψάξει γιατί αξίζει η συνέχεια.

Όσο για τα άλλα σχόλιά σου, σαφώς και είναι αρκετά προβοκατορικά και δεν έχει νόημα να απαντήσω. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει για τον εαυτό του ότι θέλει, όπως και να ισχυρίζεται στο ίντερνετ πολλά περισσότερα. Η πείρα μου όμως μου έχει δείξει ότι συνήθως ο βασιλιάς είναι γυμνός. Γι αυτό κι εγώ δεν βγάζω εύκολα συμπεράσματα για τους άλλους. Καλό είναι να μην το κάνεις κι εσύ. Ειδικά όταν κουβαλάς κάποια "ιστορια" στην παρουσία σου στο συγκεκριμένο φόρουμ.
Φιλικά όλα αυτά ;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2015, 18:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποια/που είναι ακριβώς η "προβοκάτσια" που κάνω Heretic; Το ότι δεν καταλαβαίνεις κάτι, δεν σημαίνει πως είναι προβοκατόρικο. Ο Λόγος μου είναι πολυ-επίπεδος. Όχι προβοκατόρικος. Και είναι η πρώτη φορά που κάποιος εδώ μέσα με κατηγορεί για προβοκατόρικο λόγο, ομολογώ. Αυτό μπορεί να σου το βεβαιώσουν κι άλλα παλιά μέλη. Έχω κατηγορηθεί για ένα εκατομμύριο πράγματα, αλλά ποτέ για το ότι κάνω προβοκάτσια. Θα ήθελα λοιπόν να μου τεκμηριώσεις αυτήν την άποψή σου, αν μπορείς κι αν θέλεις φυσικά.

Heretic,

να θυμάσαι πάντα κάτι, όταν συζητάς μαζί μου : Αυτά που γράφω, μπορεί και να μην σημαίνουν κάτι. Μπορεί να μην σημαίνουν τίποτε. Μην τους δίνεις λοιπόν περισσότερη σημασία από αυτή που έχουν γιατί τότε δίνεις αξία στο τίποτε.

Edited by - z_i_p on 01/11/2015 18:52:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2015, 19:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK then

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 12:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam

Και πως τη μαθαίνεις την αλήθεια;


Ρωτάς.

Τρομακτικό, ε;


Τρομακτικό;;; ...όχι!
Αφελές;
Ναι!

Δεν αρκεί να ρωτάς γιατί και πάλι δεν θα ξέρεις ποια απάντηση είναι ορθή ή όχι.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 14:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam

Δεν αρκεί να ρωτάς γιατί και πάλι δεν θα ξέρεις ποια απάντηση είναι ορθή ή όχι.


Κάποια στιγμή θα ξέρεις.
...συνέχιζε να ρωτάς και μην το παίζεις προφήτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 20:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζιπ
Και τα δύο εξαρτώνται από την ικανότητά μας και από την εξάσκησή μας. Και τα δύο, μεταβάλλονται αναλόγως τον βαθμό της συνειδητότητάς μας.
Όση καλή εξάσκηση και να κάνεις άλλες είναι οι δυνατότητες για κατάδυση π.χ. ενός άνδρα με τριάντα παραπάνω κιλά, καθαρό λίπος, και ενός άνδρα σε φυσική κατάσταση Φελπς (ξεχνάω το ζήτημα των αναβολικών). Ή, άλλη είναι η ικανότητα για κατάδυση ενός άνδρα 80 ετών και άλλη ενός άνδρα 25 ετών.
Θέλω να πω δηλαδή, στην ποιότητα της κατάδυσης υπάρχει μια παραπάνω μεταβλητή η οποία δεν αφορά ούτε την ικανότητα, ούτε την εξάσκηση, όμως επηρεάζει το πόσο οι δύο αυτές μεταβλητές θα αποδώσουν στο τέλος.
Στη δική σου θεώρηση, υπάρχει ή έχεις ανακαλύψει μια "τρίτη" μεταβλητή (για την ποιότητα της κατάδυσης) ή οι μεταβλητές περιορίζονται σε αυτές τις δύο που αναφέρεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 21:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

Όση καλή εξάσκηση και να κάνεις άλλες είναι οι δυνατότητες για κατάδυση π.χ. ενός άνδρα με τριάντα παραπάνω κιλά, καθαρό λίπος, και ενός άνδρα σε φυσική κατάσταση Φελπς (ξεχνάω το ζήτημα των αναβολικών). Ή, άλλη είναι η ικανότητα για κατάδυση ενός άνδρα 80 ετών και άλλη ενός άνδρα 25 ετών.
Θέλω να πω δηλαδή, στην ποιότητα της κατάδυσης υπάρχει μια παραπάνω μεταβλητή η οποία δεν αφορά ούτε την ικανότητα, ούτε την εξάσκηση, όμως επηρεάζει το πόσο οι δύο αυτές μεταβλητές θα αποδώσουν στο τέλος.
Στη δική σου θεώρηση, υπάρχει ή έχεις ανακαλύψει μια "τρίτη" μεταβλητή (για την ποιότητα της κατάδυσης) ή οι μεταβλητές περιορίζονται σε αυτές τις δύο που αναφέρεις;


Ναι, έχεις δίκιο. Υπάρχει και μια "τρίτη" μεταβλητή που αφορά την φυσιολογία. Αυτός ο παράγοντας όμως δεν επηρεάζει τόσο πολύ την ποιότητα μιας κατάδυσης, εκτός κι αν η κατάδυση είναι ... τεχνική, δηλ. μια αρκετά εξειδικευμένη διαδικασία που όντως εκεί παίζει σοβαρό ρόλο.

Στις απλές καταδύσεις, δεν παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Κι όταν λέω απλές, εννοώ ... μικρό βάθος. Υπάρχει βέβαια ένα βάθος, συγκεκριμένο, στο οποίο διαφορετικής φυσιολογίας άτομα μπορούν να συμπεριφερθούν το ίδιο αλλά με κάποια χρονική διαφορά. Δηλ. μπορεί στον έναν μια συγκεκριμένη συμπεριφορά να εμφανισθεί λίγο νωρίτερα από ότι στον άλλον, εξ' αίτιας αυτής της διαφορετικότητας. Αυτό όμως και τίποτε άλλο. Και οι δύο θα εμφανίσουν την ίδια συμπεριφορά. Απλά, ο ένας ίσως καθυστερήσει λίγο να την εμφανίσει. Και ακριβώς εδώ, σ' αυτό εδώ το σημείο δηλ. κάποιοι την πατάνε. Είναι μια από τις παγίδες της κατάδυσης δηλ. αυτό.

Επειδή κάποιος καθυστερεί, λόγω της φυσιολογίας του δηλ, να εμφανίσει αυτήν την συμπεριφορά, νομίζει πως δεν θα την εμφανίσει και καθόλου. Όμως αυτό δεν συμβαίνει και εκεί ακριβώς γίνεται το λάθος.

Γενικότερα πάντως, η φυσιολογία παίζει έναν μικρό ρόλο στις απλές καταδύσεις, αλλά όχι πολύ σημαντικό. Αν θέλει κάποιος να κάνει μια πιο εξειδικευμένη διαδικασία, τότε ναι, θα πρέπει να λάβει σοβαρά υπ' όψιν του και την φυσιολογία του.

Edited by - z_i_p on 02/11/2015 21:59:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Και πώς και ένας άνθρωπος που έχει τέτοιο πάθος για την "απλή" κατάδυση, δεν εμφανίζει το ίδιο πάθος και για την εξειδικευμένη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να εξηγήσω κιόλας τι εννοώ όταν λέω για τεχνική ή εξειδικευμένη διαδικασία. Είναι μια διαδικασία καθόδου / ανόδου ή - στο γραφικό παράδειγμα του Heretic - εισόδου (entering), η οποία γίνεται για συγκεκριμένο λόγο που έχει προ-αποφασισθεί, σε συγκεκριμένο μέρος(που), για συγκεκριμένο χρόνο(πόσο).

Δηλ. Θέλω να πάω εκεί να βρω αυτό και να μείνω τόσο και μετά να φύγω. Πάω συγκεκριμένα για έναν σκοπό, π.χ για μια εργασία, θα χρειαστώ τόσο χρόνο, την κάνω και μετά βγαίνω. Αυτό είναι πιο δύσκολο απ' ότι είναι το ... πάω για να δω, κι ότι δω. Κι αυτό γιατί, στην εξειδικευμένη αυτή διαδικασία, υπάρχουν περιορισμοί οι οποίοι αν αγνοηθούν, η βλάβη είναι μόνιμη. Οι περιορισμοί αυτοί είναι συνήθως φυσικές δυσκολίες παρόμοιες με κάποιον που θέλει να τρέξει και ξαφνικά πέφτει σε ένα βουνό που υψώνεται μπροστά του. Ίσως χρειαστεί λοιπόν να επαναλάβει την κατάδυση περισσότερο από μία φορές στο ίδιο σημείο, την μια φορά π.χ για να στηρίξει τους οδηγούς, την δεύτερη φορά να περάσει τα σκοινιά ή τις σκάλες και την τρίτη φορά να ανέβει στο βουνό και να το ξεπεράσει. Είναι μια εργασία παρόμοια με αυτή που κάνουν οι Σέρπα στα Ιμαλάϊα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

..Και πώς και ένας άνθρωπος που έχει τέτοιο πάθος για την "απλή" κατάδυση, δεν εμφανίζει το ίδιο πάθος και για την εξειδικευμένη;


Νομίζω, το εξηγώ παραπάνω ... Η εξειδικευμένη κατάδυση είναι πιο δύσκολη και έχει πολύ περισσότερα εμπόδια και δυσκολίες. Επίσης, έχει - ωραία λέξη, μας την έμαθε κι αυτήν η κρίση - προ-απαιτούμενα και προ-υποθέσεις. Θέλει σχεδιασμό, οργάνωση και ομάδα. Η εξειδικευμένη κατάδυση είναι ομαδική διαδικασία. Δεν γίνεται ποτέ από έναν και μόνο άνθρωπο. Θέλει οδηγούς, κατευθύνσεις, στοχευμένες ενέργειες και επίσης θέλει υπακοή, επιμονή, πίστη, με λίγα λόγια ... πολύ μεγάλη θέληση, όχι πάθος. Το πάθος δεν είναι καλός σύμβουλος για εξειδικευμένες καταδύσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 23:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι πως ομάδες πια, δεν βρίσκονται εύκολα. Κι όταν κάποιος μπει σε μια τέτοια ομάδα - αν είναι τυχερός και την βρει - είναι αρκετά δύσκολο να εγκλιματιστεί γιατί η ομάδα έχει απαιτήσεις, κανόνες και ρόλους, που είναι δύσκολο να γίνουν αποδεκτοί από τον νεο-εισαχθέντα σ' αυτήν. Και πάνω απ' όλα, η ομάδα έχει και έναν αρχηγό. Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να αποδεχθεί το ρόλο ενός αρχηγού στην ομάδα, ιδιαίτερα αν είναι του στυλ "εγώ δεν έχω ανάγκη κανέναν, μπορώ να τα καταφέρω και μόνος μου και ποιος είναι αυτός που μας κάνει τον αρχηγό ;" και τέτοια. Παρά ταύτα, υπάρχουν άνθρωποι που τα καταφέρνουν και μπαίνουν σε μια ομάδα και παραμένουν υπό την αρχηγία ενός.

Εγώ ποτέ δεν ήμουν εναντίον αυτών των ανθρώπων - άλλωστε, υπήρξα κι εγώ κάποτε μέλος μιας ομάδος - που εντάσσονται σε μια ομάδα. Ότι κι αν γίνει, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, είτε επιτύχει αυτή η ομάδα τον σκοπό της, είτε όχι, το μέλος της ομάδας βγαίνει πάντα κερδισμένο. Ακόμη κι αν χάσει, αν απογοητευτεί π.χ ή αλλάξει γνώμη για την ομάδα, πάλι κερδισμένο είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 23:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα, αν και συμφωνώ για την χρησιμότητα γενικά των ομάδων, οτι η κατάδυση δεν ειναι κατ' ανάγκη ομαδική εργασία. Θα έλεγα βασικά οτι μου κάνει εντύπωση αυτή η ιδέα, καθώς θεωρούσα οτι η κατάδυση (γενικά) είναι μοναχικό άθλημα. Ακόμα και αν γίνεται μέσα σε ένα "κύκλο". Και θα έλεγα επίσης οτι μέσα στην ίδια την κατάδυση βρίσκεις και τον οδηγό (κατά κάποιο τρόπο) ή όχι;
Δε βρίσκω δηλαδή το κατά πόσο σχετίζεται η ιδέα της ομάδας, με την φυσιολογία.
Θεωρώ δηλαδή οτι η φυσιολογία, είναι προαπαιτούμενο, όπως αναφέρεις, για έναν εξειδικευμένο δύτη (έναν, ακριβώς, ο οποίος ενδιαφέρεται να κάνει εξειδικευμένες εργασίες π.χ. καθαρισμού βυθού).
Δεν θεωρώ το ίδιο όμως και για την ομάδα.
Και τέλος πάντων αν κάποιος είναι τόσο καλός δύτης που μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερα σε αξιοπρόσεχτα βάθη, ίσως, στις εξερευνήσεις του, να βρει ομάδες μέσα στον ίδιο τον βυθό (υπάρχουν θάλασσες, υποτίθεται, που αυτές συχνάζουν). Αυτές βέβαια, για τα μέτρα των σημερινών ανθρώπων, είναι μάλλον ακραίες περιπτώσεις, αλλά υπάρχουν. Ετσι φανερώνουν οι ενδείξεις τουλάχιστον. Γιατί όλα και όλοι απο κάπου έρχονται. Κάποια θάλασσα.

Ο περισσότερος κόσμος θα ξεκινήσει σε μια απλή ομάδα και μετά απο λίγο καιρό, αν αυτή η ομάδα δεν αποτελείται απο πραγματικά καλύτερους δύτες, τα μέλη θα αρχίσουν να φεύγουν. Γιατί κανείς δε κάθεται κάπου που δεν έχει κάτι να του δώσει.

Εντούτοις, όλοι γνωρίζουν για τα ΟΥΚ και υπάρχουν και άλλες σκληρές ομάδες καταδύσεων. Αυτές οι φυγόπονοι ούτως ή άλλως δεν τις επιλέγουν. Αλλά είναι και αυτές που θα μπορούσαν να τους δώσουν αυτό που χρειάζονταν (αν θέλανε να εξειδικευτούνε).

Επιστρέφω όμως σε αυτό που έλεγα, οτι η ομαδική εργασία, για τα ανθρώπινα μέτρα, δεν μου φαίνεται τόσο σημαντική προϋπόθεση. Και αν είναι, δεν καταλαβαίνω το αν και κατά πόσο συνδέεται με την φυσιολογία ή αποτελεί μια τέταρτη ξεχωριστή μεταβλητή.

Για εμένα η φυσιολογία όμως μου φαίνεται εξαιρετικής σημασίας. Γιατί κάποιος που δουλεύει με το πάνω πρέπει να εργάζεται και με το κάτω. Ή, για να το θέσω αλλιώς, αυτό που έρχεται απο πάνω συνδέεται με αυτό που έρχεται απο κάτω. Όταν το πάνω συνδέεται με το κάτω, τότε υπάρχει η αφύπνιση (ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ). Μιλάμε για τον ίδιο τον άνθρωπο, γιατί ο καθένας έχει τον ουρανό του και τη γη του.

Edited by - Πύρινος on 02/11/2015 23:56:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2015, 00:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σημασία της ομάδος και της ομαδικότητας βρίσκεται στο εξής : H κατάδυση, η κάθοδος, η άνοδος, το entering ή όπως αλλιώς κι αν το πούμε, κρύβει κάποιους κινδύνους. Δεν είναι απλή διαδικασία και δεν μπορεί να την κάνει κάποιος ο οποίος δεν έχει εκπαιδευτεί.

Ένας από αυτούς τους κινδύνους είναι ο κίνδυνος της "νάρκωσης", δηλ. μια κατάσταση παρόμοια με αυτή του μεθυσμένου, του υπνοβάτη ή πιο απλά ... του κοιμισμένου. Σ' αυτήν την κατάσταση ο καταδυόμενος - χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη, γιατί μιλάμε για καταδύσεις - , νομίζει πως "είναι", ενώ στην πραγματικότητα "δεν είναι". Αυτή η κατάσταση είναι εξαιρετικά επικίνδυνη. Στο Ζεν π.χ λένε πως αυτή η κατάσταση είναι όταν για κάποιον "τα βουνά δεν είναι βουνά". Αν ο καταδυόμενος παραμείνει σ' αυτήν την κατάσταση - και είναι πολύ εύκολο να παραμείνει, γιατί ο ίδιος δεν καταλαβαίνει την κατάστασή του, δεν έχει επίγνωση, είναι κοιμισμένος - τότε έχασε την επαφή με την πραγματικότητα και θα υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη στην ψυχική του υγεία.

Η σημασία της ομαδικότητας, βρίσκεται στο γεγονός πως στην ομάδα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάποιον συγκεκριμένο ρόλο. Είναι οι λεγόμενοι "διασώστες" ή "δύτες ασφαλείας" ή "παρατηρητές" ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλον χαρακτηρισμό μπορεί να τους αποδώσει κανείς. Ο ρόλος αυτών των μελών της ομάδος είναι να προκαλούν το "ξύπνημα", το "τράβηγμα" αυτού που βρίσκεται σε κατάσταση ύπνωσης ή νάρκωσης ή μέθης. Να επαναφέρουν δηλ. τον καταδυόμενο σε μια κατάσταση όπου "τα βουνά είναι πάλι βουνά". Συμμετέχουν στην κατάδυση, αλλά δεν πάνε εκεί, στο σημείο δηλ. όπου πάει ο καταδυόμενος. Παρατηρούν, μένουν σε κάποιο σημείο και προσέχουν αυτόν που "κατεβαίνει". Χωρίς αυτούς, αν ο καταδυόμενος "αποκοιμηθεί" κατά την διάρκεια της διαδικασίας, δεν θα έχει κανέναν να τον "ξυπνήσει", να τον επαναφέρει. Μιλάμε πάντα για μια εξειδικευμένη κατάδυση. Γι' αυτό χρειάζεται η ομάδα ή τέλος πάντων ένα σύνολο ανθρώπων με συγκεκριμένους ρόλους.

Επίσης, ορισμένες εξειδικευμένες καταδύσεις, χρειάζονται κάποιους "ειδικούς" ας πούμε "δύτες" που πρέπει να υπάρχουν στην ομάδα. Ή χρειάζονται ειδικούς/οδηγούς σε άλλους τομείς ή κάποιους "χειριστές οργάνων/εργαλείων ή μέσων", ώστε η κατάδυση να επιτύχει τον σκοπό της.

Η φυσιολογία δεν σχετίζεται άμεσα με την ομαδικότητα. Είναι κάτι προσωπικό/ατομικό. Όμως, μέσα στην ομάδα, και έχοντας το κάθε μέλος έναν ρόλο, η φυσιολογία βοηθάει το κάθε μέλος να παίξει σωστά τον επιμέρους ρόλο του.

Edited by - z_i_p on 03/11/2015 00:55:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy