ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DOPUTGREG
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2016, 17:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα. Εχω μεγαλο προβλημα με τον πατερα μου εδω και χρονια. Εχω και εναν αδερφο ιδιας ηλικιας που περασε τα ιδια οταν ειμασταν μικροι και μας μαλωνε ο πατερας μας. Για οποιοδηποτε μικρο λαθος ακομη και απροσεξια μας εκανε να αισθανομαστε πολυ ασχημα ειτε κοιταζωντας μας με θυμωμενο επικριτικο βλεμμα ειτε τραβωντας μας τα αυτια ή δινοντας μας σφαλιαρα. Οταν ειμασταν πολυ μικρα. Γυρω στα δυο,η μανα μας δουλευε την ημερα και ο πατερας μας την νυχτα. Οποτε μας προσεχε ο πατερας μεχρι να ερθει η μητερα μας. Δυο χρονων εμεις. Κλαιγαμε και φωναζαμε επειδη θελαμε να φαμε ή καποια αναγκη τελωσπαντων και μερικες φορες ο πατερας μας μας αφηνε για πολυ ωρα μεχρι να σταματησουμε χωρις να κανει καποια κινηση να μας βοηθησει. Πιστευε οτι ετσι θα μαθαιναμε να ειμαστε καλα παιδια. Δυο ετων! Και προσφατα ακουσα οτι αυτου του ειδους η πραξη κανει τα παιδια ανασφαλη οταν μεγαλωσουν. Θυμαμαι να σπαμε καταλαθος ποτηρια ή πιατα και να μας κοιταει με μισος λες και καναμε κατι τραγικο. Μας εκανε να νιωθουμε οτι ηταν πολυ κακο. Ή καναμε μια σκανταλια και μας εδερνε. Οχι πολυ. Αλλα περισσοτερο οταν μας μιλουσε μας μειωνε και μας εκανε να νιωθουμε χαλια. Ετσι οπως περνουσαν τα χρονια γιναμε πολυ ανασφαλεις και κοτες. Θυμαμαι παλια ουτε να ζητησω τσιχλα απο περιπτερο δεν μπορουσα. Και παντα ακομη και τωρα νιωθα τυψεις και φοβια αν δεν κανω κατι που θελει ή δεν ερθω στην δουλεια . Οπου τον βοηθαμε. Δεν ξερω τι να κανω. Ποτε δεν εχω μαλωσει μαζι του ή εχω πει τα παραπονα μου. Και εξαρτομαι ακομα οικονομικα απο αυτον και φοβαμαι παραπολυ να παω να ζητησω δουλεια οπουδηποτε. Φοβαμαι να σταματησω και την σχολη. Νιωθω κενος μεσα μου. Και οποτε ειναι να γινει κατι που δεν αρεσει στον πατερα μου τρεμω. Τα εχω και με μια κοπελα εδω και τρια χρονια σχεδον αλλα οσο και να αγαπιομαστε δεν μπορω να παραβλεψω την φοβια που νιωθω για τον πατερα μου. Ρωτηστε με κιαλλες πληροφοριες αν θελετε. Εχει και συνεχεια το θεμα. Απλα θελω να δω πως φαινεται και σε σας μεχρι εδω.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2016, 21:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες φίλε στο esoterica.

Θα εκφράσω εντελώς προσωπική άποψη.

Αν είσαι ενήλικος, δεν χωρεί καμία δικαιολογία.Μπορείς να ελέγξεις και παράλληλα να τιθασεύσεις, τυχόν παιδικά τραύματα.Στο χέρι σου είναι.Βάλε το μυαλό να δουλεύει σαν να είσαι ένας θεατής και όχι ο "παθών".
Τι θα συμβούλευες το "θύμα¨να κάνει?

Ξεκίνα από εκεί.
Αν είσαι ανήλικος, θα σε παρακαλούσα να μην συνεχίσεις εδώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2016, 11:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρωσω λοιπον και εγω το φιλο Νικομαχο
Ειναι γεγονος οτι πολλοι απο αυτους που εχουν γινει γονεις ,δεν επρεπε να γινουν
Απλα γιατι δεν ειχαν τιποτα να δωσουν
Ομως ακομα και οι πιο ψαγμενοι ,ακομα και αυτοι που ειχαν τις καλυτερες προθεσεις ,και αυτοι κανουν λαθη
Λιγοτερα μεν αλλα κανουν ,οπως θα κανεις και εσυ ,αν καποτε αποκτησεις παιδια
Αυτο που κανεις να εκφραζεις αυτες σου τις σκεξεις και αυτα τα συναισθηματα ,ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις προς το παρον για παρα παρα πολλους λογους
Γραφε τα στον υπολογιστη ,να απευθυνεσαι καπου ,και αν ειναι δυνατον αναιμακτα
Με αυτον τον τροπο θα συνειδητοποιησεις την κατασταση σου τα λαθη των γονιων σου ,αλλα και τα δικα σου
Αν διαπιστωσεις, οτι η κατασταση που βιωνεις ειναι απαραδεκτη σε ενοχλει πολυ , ,αρχισε ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ να ανεξαρτητοποιησε
Σε ολα τα ζητηματα ,και καποια στιγμη ,ισως να εχεις πληρως ανεξαρτητοποιηθει ,χωρις να αναγκαστεις να μπεις αμεσως σε δραστικες αλλαγες
Τα μικρα βηματα ειναι παντα πιο ευκολα απο τα μεγαλα
Και βεβαια , θα παρει χρονο ,και μην βιαστεις να βγαλεις αποφασεις για το τι θα κανεις ,η το πως θα κρινεις τον πατερα σου
Αφησε το χρονο και αυτος θα σου δειξει Αν πραγματικα θελεις να μαθεις θα μαθεις Και ενα τελευταιο και ισως το σημαντικοτερο
Η ανεξαρτητοποιηση μας μετα απο μια ηλικια ειναι ισως το σπουθδαιοτερο δωρο που θα κανουμε στον εαυτο μας
Καποιοι δεν ανεξαρτητοποιουνται ποτε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2016, 03:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες DOPUTGREG

Δυστυχώς, τους γονείς δεν τους επιλέγουμε. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί στη ζωή πολλά πράγματα επίσης δεν τα επιλέγουμε αλλά καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε με όλες τις δυνάμεις μας για να τα ξεπεράσουμε ή και να τα εκμεταλλευτούμε προς το όφελός μας.

Από τη στιγμή που συνειδητοποιείς ότι έχεις πρόβλημα αυτοπεποίθησης λόγω του πατέρα σου, αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα! Μην παραμένεις παθητικός παρατηρητής, πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου. Δεν είσαι ο μόνος! Ιδιαίτερα στη γενιά όσων διανύουμε τώρα την 4η, 5η, 6η, κ.λπ. δεκαετία της ζωής μας, ο αυταρχισμός από την πλευρά του πατέρα ήταν κάτι το σύνηθες. Πολλοί, πάρα πολλοί το ξεπέρασαν και έγιναν και δυνατότεροι μέσα από αυτό. Απλά, κάνεις τη μάχη σου, να κερδίσεις την ανεξαρτησία σου και μπορεί τον πατέρα να μην τον κερδίσεις, να μην κάνει πίσω, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις κερδίσει τη μάχη για τη ζωή σου.

Πόσων ετών είσαι; Αναφέρεις κάτι για σχολή, να υποθέσω πως είσαι γύρω στα 18 - 19;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ίσις
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2016, 18:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως αναφέρουν και σε παραπάνω μηνύματα, το βασικό είναι να συνειδητοποιήσεις τη θέση σου. Να συνειδητοποιήσεις τον λόγο που συμπεριφέρεσαι με αυτόν τον τρόπο, να συνειδητοποιήσεις τους φόβους και τις αδυναμίες σου.

Η συνειδητοποίηση είναι μια επίπονη διαδικασία αρκετές φορές, αλλά και ο μοναδικός δρόμος για να μπορέσεις να γνωρίσεις τον εαυτό σου και να εξελιχθείς. Σε ότι σημαίνει για σένα εξέλιξη.

Πάρε το χρόνο σου, δες τι σου γίνεται, παρατήρησε τον εαυτό σου από μακριά, από άλλη οπτική.

Ο γέγονε, γέγονε!
Αυτά, λοιπόν, συνέβησαν στη ζωή σου. Μάθε από αυτά, αλλά μην τα κουβαλάς μαζί σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy