ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 συνειδητα ονειρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dennoukos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2016, 23:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια.Ειμαι καινουργιος και στα συνειδητα ονειρα αλλα και στο forum. **Τα ελληνικα μου ειναι ανορθογραφα ισως σας βγουν τα ματια παρακατω** Εχω καποιες ερωτησεις και επεσα πανω σε αυτο το forum οποτε ειπα na to δοκιμασω.Λοιπον ειχα μια προσφατη εμπειρια Lucid χωρις να ξερω πολλα οποτε θα σας διυγειθω μονο την διαδικασια και τα αποτελεσματα γιατι αν μπω στο ονειρο θα ξυμερωσουμε.Πρωτα απο ολα ειχα διαβαζει πολλα αλλα ας μην το αναλυσω θα μπω κατευθειαν στο ψητο.Πρωτα απο ολα το δοκιμασα το βραδυ πριν κοιμιθω και απλα μουδιασα.Φοβηθηκα και δεν συνεχισα.Τωρα την επομενη μερα ειχα σχολειο (ειμαι μαθητης 3ης λυκειου) και γυρισα σπιτι κουρασμενος και ολη μερα σκεφτομουν να το κανω .Εκανε και στην πραγματικη ζωη καποια real life checks και αποφασισα να το κανω.Ξαπλωνω βαζω μια μουσικη lucid dreaming 3 ωρες απο ενα γνωστο καναλι (καποια binoleur beats και κατι τετοια) και μετα παγωνω ωστε να μπει το σωμα μου σε κατασταση υπνου αλλα το μυαλο μου σε κατασταση ξυπνιου.Προσπαθησα μια ωρα απο της 3 μεχρι της 4 αλλα δυστηχως δεν μπορω να κοιμηθω με μουσικη.Σε αυτο το διαστημα σηκοθηκα με στις 3.30 για να παω τουαλετα καθως αλλη μια στις 4 για να ξαναπαω παλι τουαλετα.Οταν σηκοθηκα την 2η φορα αισθανομουν καπως περιεργα την οραση μου.Δηλαδη εβλεπα τα παντα αλλιως αλλα πιστευω αυτο οφειλεται στο οσο προσπαθουσα να μπω στην κατασταση συνειδητου ονειρου εστιαζα με κλειστα ματια στο τριτο μου ματι(ξερετε αυτο αναμεσα στα δυο ματια λιγο πιο πανω).*Επισης ολη την ωρα που προσπαθουσα ημουν σε σταση ανασκελα για να κυλαει το αιμα παντου* Μετα οταν ξανα γυρισα στο κρεβατι εκλεισα την μουσικη και ειχα κουραστει ειχα σκοπο να κοιμηθω κανονικα.Πεφτω σε σταση στο πλαι με το ενα χερι κατω απο το μαξιλαρι ενα αλλο μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια μου και ενα μαξιλαρι αγκαλια (ναι το ξερω πολλα μαξιλαρια με βολεουν γιατι εχω υψος 1.93 και δεν βολευομαι αλλιως) και τσουπ μπαινω σε συνειδητο ονειρο.Να επισημανω πως σε ολο το ονειρο δεν ειχα ολη την συνειδηση μου.Δηλαδη σαν να μπορω να ελενξω κατα εναν μικρο βαθμο 20%.Με λιγα λογια καταλαβα οτι ημουν σε ονειρο αλλα δεν ειχα τον πληρη ελενχο ουτε εκανα ακριβως οτι ηθελα απο πριν ειχα προσχεδιασει να κανω 3 πραγματα .Θυμηθικα το ενα μεσα στο ονειρο και αυτο στραβοσε.Μετα απο εκει εχασα τον ελενχο και τα θυμαμε ολα πιο θολα δεν ημουν πλεον σε συνειδητο ονειρο.Επισης εκανα και ενα reallity check μεσα στο ονειρο δηλαδη ειδα τα χερια μου και στραβωναν.Τελος νομιζω οτι ξυπναω αλλα ειμαι ακομη σε ονειρο inception και μετα ξυπναω κανονικα μπερδεμενος.Μετα απο ολο αυτο λεω ναι το πετυχα και τωρα θα το πετυχενω συνεχεια αλλα ματαια.Αυτο εγινε εχθες και προσπαθησα σημερα με τον ιδιο τροπο με μουσικη και μετα να την κλεισω αλλα δεν πετυχε.Ετσι μπηκα να δω μεθοδους και ειδα την μεθοδο WILD και πιο ευκολη και πιο σιγουρη.Απλα το προβλημα ειναι το εξης οτι λεει να βαζεις ενα ξυπνητηρη στις 5 ωρες αφου κοιμηθεις το βραδυ να ξυπνησεις να φας και να ξανακοιμηθεις για μενα αυτο ειναι αδυνατον διοτι απο μικρη ηληκεια βαζω ενα ξυπνητηρι στις 4 στις 6 και στις 7 για να ξυπναω ευκολετερα στο σχολειο.Οποτε δεν μπορω να πετυχω την συγκικριμενη μεθοδο.Θα μπορουσατε να μου μαθετε η να μου πειτε περιληπτικα καποια ευκολη και δραστικη λυση γιατι ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν το εχω τοσο με τα αγγλικα βασικα το χω απλα εχει καποιυς ξενικους ορους που δεν μπορω να ξερω.Θελω πολυ να μπαινω σε συνειδητα ονειρα οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο για να ειμαι ειλικρινεις απλα θελω να κανω πραγματα που δεν μπορω στην πραγματικη ζωη και να μαθω για ανεξηγητα πραγματα.Οι ερωτησεις μου εκτος απο την βασικη που εθεσα πιο πανω για το αν μπορειται να μου πειτε καποιους ευκολους λογους ειναι οι εξης : Αν υπαραχει καποιος κινδυνος στο Lucid εκτος υπνοπαραλησεις.Αν μπορεις να εχεις 100 της 100 της συνειδησης σου.Αν θα ειναι στην κυριολεξια στην πραγματικοτητα και αν θα θυμαμαι κα την παραμικρη λεπτομερια (Προσπαθω να το εξασκησω εχωντας ενα ονειρολογιο).Και αν οταν ειμαι σε ενα συνειδητο ονειρο και παω καπου σε ενα μερος κοντα μου που δεν εχω παει ποτε πχ το διπλανο σπιτι και μπω μεσα και δω πως ειναι θα ειναι ετσι και στην πραγματικη ζωη ή θα ειναι οπως φανταζομαι οτι ειναι (λεμε τωρα αμα καταφερω να το παω σε τετοιο επιπεδο).Ευχαριστω που με ακουσατε και για τον χρονο που αφιερωσατε να επισημανω οτι ειμαι εχω την υπομονη και τον χρονο για lucid οποτε εχω σκοπο να δοκιμασω μεθοδους.Ελπιζω να μην σας κουρασα ολες οι απαντησεις δεκτες.

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2016, 00:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Dennoukos
Διαβάζοντας το μήνυμά μου ήταν σαν να ακούω τον εαυτό μου στην ηλικία σου.
Αυτό το οποίο ζητάς να πετύχεις, ξεφεύγει απ' τα πλαίσια του Lucid Dreaming και μπαίνει στα χωράφια της αστρικής προβολής.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις σε αυτό το θέμα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10944
μήνυμα: 16/07/2013, 22:45:40

Το ζήτημα των "αστρικών εμπειριών" είναι ένα ζήτημα που σχετίζεται με την συνειδητότητα και η συνειδητότητα ειναι κάτι το οποίο επηρεάζεται απο πολλούς παράγοντες.
Θα σου είναι δύσκολο, κατά τη γνώμη μου, να έχεις πρόοδο στις "μεταφυσικές" μελέτες και ιδιαίτερα σε οτι αφορά την αστρική προβολή, αν δεν εισάγεις στην ζωή σου τον διαλογισμό και κάποιας μορφής energy work.
Για να πετύχεις μια καλή αστρική προβολή χρειάζεται πολλή δουλειά στη συνειδητότητα και αρκετή δουλειά στην ενεργειακή υπόσταση του ατόμου.
Όλες οι σχολές εσωτερισμού-μυστικισμού, ένα απ' τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουν στον μαθητή είναι κάποιας μορφής pranayama (άσκηση αναπνοής) δηλαδή κάποιες υποτυπώδεις ασκήσεις που δουλεύουν στην αύξηση της ενέργειας μέσω του prana (οξυγόνου).
Έπειτα, όλες οι σχολές μαθαίνουν στον μαθητή διαλογισμό, για να μην εμποδίζεται ο μαθητής από τα εμπόδια που δημιουργεί ο νους του.
Όλα αυτά δεν μπορούν να αναλυθούν σε ένα φόρουμ, αν και υπάρχουν πληροφορίες σε διάφορα μέρη.
Σε σχέση συγκεκριμένα με την αστρική προβολή, παίζει ρόλο και το τι έχεις φάει στη διάρκεια της ημέρας. Όσο λιγότερα και ελαφρότερα, τόσο το καλύτερο.
Καθαρός νους και καθαρό σώμα, αποτελούν δύο βασικούς παράγοντες που επηρεάζουν την έκβαση του πειράματος.
Είναι γενικά ένα πολύ ευρύ ζήτημα αυτό της Αστρικής Προβολής, στο προφίλ μου θα βρεις στοιχεία για σειρά δωρεάν διαλέξεων σε σχέση με τον εσωτερισμό (η αστρική προβολή είναι μέσα στα θέματα).
Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να μας πεις και εσύ περισσότερα ως προς το τι σε τράβηξε και τι σε έκανε να ασχοληθείς με αυτό το θέμα - ιδιαίτερα σε μια τάξη δύσκολη όπως η τρίτη λυκείου

Edited by - Gnostic Student on 10/02/2016 00:55:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 14:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα έχεις προόδο σε τίποτα
quote:
....αν δεν εισάγεις στην ζωή σου τον διαλογισμό και κάποιας μορφής energy work.
.... χρειάζεται πολλή δουλειά στη συνειδητότητα και αρκετή δουλειά στην ενεργειακή υπόσταση του ατόμου.
Όλες οι σχολές εσωτερισμού-μυστικισμού, ένα απ' τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουν στον μαθητή είναι κάποιας μορφής pranayama (άσκηση αναπνοής) δηλαδή κάποιες υποτυπώδεις ασκήσεις που δουλεύουν στην αύξηση της ενέργειας μέσω του prana (οξυγόνου).
Έπειτα, όλες οι σχολές μαθαίνουν στον μαθητή διαλογισμό, για να μην εμποδίζεται ο μαθητής από τα εμπόδια που δημιουργεί ο νους του.
Όλα αυτά δεν μπορούν να αναλυθούν σε ένα φόρουμ, αν και υπάρχουν πληροφορίες σε διάφορα μέρη.
...
Απλά κάνοντας τα πιο πάνω αρχίζεις να μπαίνεις σε θέση να διαχειριστείς τα πράγματα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bellerophon
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2016, 01:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα πολλά συνειδητά όνειρα. Δεν θυμάμαι πως τα κατάφερνα και τα έβλεπα, αλλά έζησα κάποια πολύ περίεργα όνειρα όπως:

# Να ξέρω ότι βρίσκομαι σε όνειρο, και να λέω στον εαυτό μου "Βαρέθηκα αυτό το όνειρο θέλω να ξυπνήσω"..

# Να βλέπω όνειρο (Α) μέσα σε όνειρο (Β) μέσα σε όνειρο (Γ) και ενώ είμαι στο όνειρο Α να ξέρω εξ' αρχής
ότι είμαι σε όνειρο και να αποφασίσω να ξυπνήσω, και να ξυπνάω στο όνειρο Β, και ύστερα να ξυπνάω απ'
αυτό στο όνειρο Γ, και ύστερα τελείως.

Τις περισσότερες φορές και αρχικά με το που καταλάβαινα ότι έβλεπα όνειρο, αμέσως 'διαλυόταν' και ξύπναγα.
Ύστερα έπρεπε να επιβάλλω προσπάθεια για να ξυπνήσω απ' το όνειρο και να το κάνω να τελειώσει.
Όταν κατάφερα να ξυπνήσω από 3 διαδοχικά όνειρα το ένα μέσα στο άλλο, σταμάτησα να βλέπω όνειρα.
Από τότε δεν είδα ξανά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2017, 21:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά έχω πρόβλημα..... Από μικρή έβλεπα συνειδητά Όνειρα μεγαλώνοντας τ εξέλιξα κ όλας μέχρι που πριν ένα χρόνο είδα κανονικά όπως πάντα ότι ξύπνησα στο κρεβάτι κατάλαβα ότι ήταν όνειρο και πήγα να σηκωθώ κάτι που ήταν αδύνατο.. Και βλέπω δίπλα από το κρεβάτι μου τον καθρέφτη ( ξέχασα να τον γυρίσω από την άλλη πριν κοιμηθώ) και μέσω αυτού βλέπω κατι να είναι από πάνω μου και να μου λέει κάτι εγώ δεν τρομάζω εύκολα και στα όνειρα μου πότε γιατί απλά ξέρω ότι είναι όνειρο... Αλλά όχι απλά τρόμαξα έκλεισε τα μάτια μου και προσπαθούσα να ξυπνήσω αλλά ούτε αυτό μπορούσε να το κάνω όταν επιτέλους ξύπνησα έπαθα φρίκη.... Κάθε φορά ήταν και χειρότερο όπου και αν κοιμόμουν όταν Ανίτα τα Μάτα μου στο όνειρο κάτι ήταν δίπλα μου άλλες φορές τρόμαζα πολύ άλλες λίγο αλλά όχι απλά δεν μπορούσα να ξυπνήσω... Προσπαθούσα έβλεπα ότι ξυπνούσα πήγενα να σηκωθώ και συνειδητοποίουσα ότι πάλι κοιμόμουν και πάλι προσπαθούσα και πάλι κοιμόμουν όλο το βράδυ (τρόπος του λέγειν) πάλευα να ξυπνήσω ήταν σαν να ζω σε θρίλερ ένιωθα ότι θα πεθάνω από τον φόβο... Μετά Πο λίγο καιρό σταμάτησα Ν βλέπω τέτοια όνειρα... Κι ημέρα στο σπίτι του αγοριού μου ενώ κοιμόμουν είδα... Πήγα να σηκωθώ δεν μπορούσα προσπάθησα λίγο είδα ότι δεν μπορώ και προσπάθησα να ξυπνήσω... Και προσπαθούσα αρκετή ώρα... Ξέρει κάποιος να μου πει Ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ... Και περισσότερο γιατί δεν μπορώ να ξυπνήσω??

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2017, 21:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά έχω πρόβλημα..... Από μικρή έβλεπα συνειδητά Όνειρα μεγαλώνοντας τ εξέλιξα κ όλας μέχρι που πριν ένα χρόνο είδα κανονικά όπως πάντα ότι ξύπνησα στο κρεβάτι κατάλαβα ότι ήταν όνειρο και πήγα να σηκωθώ κάτι που ήταν αδύνατο.. Και βλέπω δίπλα από το κρεβάτι μου τον καθρέφτη ( ξέχασα να τον γυρίσω από την άλλη πριν κοιμηθώ) και μέσω αυτού βλέπω κατι να είναι από πάνω μου και να μου λέει κάτι εγώ δεν τρομάζω εύκολα και στα όνειρα μου πότε γιατί απλά ξέρω ότι είναι όνειρο... Αλλά όχι απλά τρόμαξα έκλεισε τα μάτια μου και προσπαθούσα να ξυπνήσω αλλά ούτε αυτό μπορούσε να το κάνω όταν επιτέλους ξύπνησα έπαθα φρίκη.... Κάθε φορά ήταν και χειρότερο όπου και αν κοιμόμουν όταν Ανίτα τα Μάτα μου στο όνειρο κάτι ήταν δίπλα μου άλλες φορές τρόμαζα πολύ άλλες λίγο αλλά όχι απλά δεν μπορούσα να ξυπνήσω... Προσπαθούσα έβλεπα ότι ξυπνούσα πήγενα να σηκωθώ και συνειδητοποίουσα ότι πάλι κοιμόμουν και πάλι προσπαθούσα και πάλι κοιμόμουν όλο το βράδυ (τρόπος του λέγειν) πάλευα να ξυπνήσω ήταν σαν να ζω σε θρίλερ ένιωθα ότι θα πεθάνω από τον φόβο... Μετά Πο λίγο καιρό σταμάτησα Ν βλέπω τέτοια όνειρα... Κι ημέρα στο σπίτι του αγοριού μου ενώ κοιμόμουν είδα... Πήγα να σηκωθώ δεν μπορούσα προσπάθησα λίγο είδα ότι δεν μπορώ και προσπάθησα να ξυπνήσω... Και προσπαθούσα αρκετή ώρα... Ξέρει κάποιος να μου πει Ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ... Και περισσότερο γιατί δεν μπορώ να ξυπνήσω??

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moto_bar
troll

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 23:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moto_bar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ειχες φαει πεπονι το βραδυ και ειχες εφιαλτες?
Παντως ευγε που βλεπεις συνειδητα ονειρα.

Μερικοι βλεπουν ασυνειδητα και εχουν προβληματα μετα.

Moto_bar_Γενικος_ΔιευθυντηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2017, 10:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχχαχαχ να σε καλά γέλασα

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 12:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλέπω απο μικρος συνειδητά όνειρα μπορώ να καταλάβω οτι βλέπω όνειρο και να το αλλάξω όπως θελω η να πω στον εαυτο μου να ξυπνήσει.
Με τα χρονια το εξέλιξα η καλύτερη μέθοδος για να δεις κατι που θέλεις είναι να το σκεφτείς έντονα 10 με 15 λεπτα πριν πας για υπνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy