ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ξαφνικά η κάθε σκέψη που κάνω είναι σαν να φωνάζει μέσα στο μυαλό που μου και επαναλαμβάνετε.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vegro
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 16:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και κάμποσα χρόνια ανά τακτά χρονικά διαστήματα ξαφνικά και σε στιγμές που δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι κοινό που να μπορώ να πω ότι είναι η αιτία αυτού που μου συμβαίνει, γίνεται το εξής. Είναι λες και η κάθε σκέψη στο μυαλό μου να φωνάζει και επαναλαμβάνετε συνεχώς με ένα πολύ αγχωτικό τρόπο, αυτό να γίνεται περίπου για 1-3 λεπτά και σταματάει μόνο του.

Στην αρχή με είχε τρομάξει μετά από καιρό προσπάθησα να είμαι ήρεμος όταν συνέβαινε για να μπορώ να το κατανοήσω και ίσος να το ελέγξω και να το σταματήσω χωρίς τελικά να καταφέρω κάτι μετά όμως άρχισε με τον καιρό να με ενοχλεί και να θέλω να μάθω το τι ακριβώς είναι. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.

Όταν συμβαίνει αυτό και κλείσω τα μάτια μου παρατήρησα ότι είναι λες και είμαι σε ένα σκοτεινό χώρο ας πούμε(λογικό αφού έχω κλείσει τα μάτια μου) και το δωμάτιο μεγαλώνει ενώ εγώ νιώθω ότι γίνομαι μικρότερος.

Γενικά στην ζωή μου δεν έχω καθόλου στρες ούτε άνχος για να πει κανείς ότι είναι κάποια κρίση πανικού γιατί έρχεται ξαφνικά και φεύγει μόνο του ξαφνικά. Και γενικά βλέπω την ζωή μου πολύ θετικά και δεν έχω πολλά προβλήματα κλπ.

Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί το τι πραγματικά μπορεί να είναι και όποια άλλη πληροφορία μπορεί να βοηθήσει.

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 17:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ και κάμποσα χρόνια ανά τακτά χρονικά διαστήματα ξαφνικά και σε στιγμές που δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι κοινό που να μπορώ να πω ότι είναι η αιτία αυτού που μου συμβαίνει, γίνεται το εξής. Είναι λες και η κάθε σκέψη στο μυαλό μου να φωνάζει και επαναλαμβάνετε συνεχώς με ένα πολύ αγχωτικό τρόπο, αυτό να γίνεται περίπου για 1-3 λεπτά και σταματάει μόνο του.

Στην αρχή με είχε τρομάξει μετά από καιρό προσπάθησα να είμαι ήρεμος όταν συνέβαινε για να μπορώ να το κατανοήσω και ίσος να το ελέγξω και να το σταματήσω χωρίς τελικά να καταφέρω κάτι μετά όμως άρχισε με τον καιρό να με ενοχλεί και να θέλω να μάθω το τι ακριβώς είναι. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.

Όταν συμβαίνει αυτό και κλείσω τα μάτια μου παρατήρησα ότι είναι λες και είμαι σε ένα σκοτεινό χώρο ας πούμε(λογικό αφού έχω κλείσει τα μάτια μου) και το δωμάτιο μεγαλώνει ενώ εγώ νιώθω ότι γίνομαι μικρότερος.

Γενικά στην ζωή μου δεν έχω καθόλου στρες ούτε άνχος για να πει κανείς ότι είναι κάποια κρίση πανικού γιατί έρχεται ξαφνικά και φεύγει μόνο του ξαφνικά. Και γενικά βλέπω την ζωή μου πολύ θετικά και δεν έχω πολλά προβλήματα κλπ.

Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί το τι πραγματικά μπορεί να είναι και όποια άλλη πληροφορία μπορεί να βοηθήσει.


Είναι κατά πάσα πιθανότητα 'κρίση πανικού/άγχους’ (μάλλον, anxiety/panic attack) οφείλεται συνήθως στην υπεροξυγόνωση (ασυναίσθητα παίρνεις για κάμποση ώρα γρήγορες ανάσες με αποτέλεσμα να αυξηθεί το Ο2 στο αίμα και να μειωθεί το CO2.) Κλασική λύση που βλέπουμε και στα έργα να αναπνέεις για 3 λεπτά πχ σε χαρτοσακκούλα σακκούλα (μεσαίου μεγέθους, όχι μικρή.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vegro
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 19:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ panpam για την βοήθεια, θα δοκιμάσω αυτό με την χάρτινη σακούλα, όταν μου ξανά συμβεί. Οποιοσδήποτε έχει κάποια άλλη απάντηση είναι ευπρόσδεκτη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 19:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vegro, έχεις κάνει ποτέ νευρολογικές εξετάσεις; Πρόσεξε, για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονοώ ότι είσαι ψυχικά ασθενής ή οτιδήποτε άλλο. Απλά πρέπει να σε τσεκάρει νευρολόγος, να γίνει εγκεφαλογράφημα και άλλα σχετικά τεστ και να υπάρξει η σχετική γνωμάτευση, και από τουλάχιστον δυο διαφορετικούς γιατρούς. Ότι και να πούμε τώρα εδώ, το πρόβλημα αυτό φαίνεται αρκετά περίπλοκο για να αρχίσουμε να παίζουμε τον γιατρό.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vegro
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 20:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο και θα πρέπει κάποια στιγμή να πάω να το κοιτάξω γιατί και έμενα το μυαλό μου εκεί πήγε όταν το πρώτο έπαθα. Ευχαριστώ για την συμβουλή. Το να μου πείτε όμως την γνώμη σας δεν αναιρεί τον γιατρό. Άπλα κάνω πρώτα μια έρευνα. Κάποιος άλλος έχει ακούσει η έχει κάτι παρόμοιο η ξέρει κάτι περί αυτού?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 20:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρέπει να σου πούμε καθόλου γνώμη για αυτά τα θέματα, γιατί δεν είμαστε γιατροί και με τη σχετική ειδικότητα. Το πρόβλημα Vegro που υπάρχει σε αυτού του είδους τις "συμβουλές" είναι ότι εκτός ότι μπορεί να είναι λάθος και να τρομάξουν τον άλλον, μπορεί να του δημιουργήσουν έξτρα συμπτώματα, ψυχοσωματικής φύσης. Και τελικά να καταλήξει να γίνει χειρότερα.

Εχω περίπτωση φίλου που για απλό δερματικό θέμα άρχισε να σερφάρει στο ίντερνετ, να ρωτάει στα φόρουμ και το αποτέλεσμα είναι οτι εμφάνισε κάτι συμπτώματα επιπλέον, από το άγχος. Ενας ηλίθιος τον έπεισε ότι είναι ερυθηματώδης λύκος (πολύ κακιά φάση) και στο εκείνος τέλος λιποθύμησε από την τρομάρα του. Αυτό που είχε ήταν μια απλή αλλεργική δερματίτιδα.

Σου λέω εντελώς στο πόδι, ότι από το στιλ που γράφεις (δείχνεις ΟΚ) φαίνεται να είναι κάτι νευρολογικό. Πρώτα το διερευνάς με νευρολόγο, μπορεί να φτάσει μέχρι μαγνητική και αφού δεν βρεθεί κάτι απτό, μετά το κοιτάς με ψυχίατρο. Αλλά προσοχή με αυτούς, γιατί κάποιοι συνταγογραφούν για ψύλλου πήδημα και τα φάρμακα αυτά έχουν παρενέργειες. Οπότε σου είπα τι θα έκανα στη θέση σου. Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεις;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vegro
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 20:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τα λες και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αυτό θα κάνω. Είμαι 24.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy