ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2017, 21:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφού κάποιοι "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" σε αφήνουν να έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ και να τα γράφεις αυτά δημόσια, τότε σαφώς πρέπει να χάσουν τη δουλειά τους.

Abyssus Abyssum Invocat


Αντίστοιχα πες μας ποιόν "δημοσιογραφικό οργανισμό" οφείλουμε όλοι να "ευχαριστήσουμε" που μας μοιράζεις με το ζόρι και με το στανιό την άποψη σου;

Δεν πήγες να φτιάξεις δικό σου θέμα στο οποίο να μας εξηγείς - με την όποια τεκμηρίωση σου την οποία ακόμα δεν έχουμε δει - "τι καλοί που είναι οι ψυχίατροι / ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές" και πως με την συμβολή τους οι ψυχικές νόσοι/παθήσεις/σύνδρομα παρουσιάζουν αυξητικές τάσεις, όπως, τελείως συμπτωματικά, αυξητική είναι η κερδοφορία τουλάχιστον των παρακάτω κλάδων:

Καπνοβιομηχανίες, βιομηχανίες οινοπνευματωδών, βιομηχανίες τροφίμων, βιομηχανίες ζάχαρης, νόμιμων / παράνομων ναρκωτικών, ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές / ψυχίατροι, φαρμακοβιομηχανίες, πόρνες / νταβατζήδες, βιομηχανία θεάματος / βιντεοπαιχνιδιών / κινηματογράφου, νόμιμος / παράνομος τζόγος, δικηγόροι, εισπρακτικές, τοκογλύφοι, τράπεζες, το λιανεμπόριο σε μεγάλο ποσοστό, το κομμάτι των ιατρικών υπηρεσιών και σκευασμάτων που αφορούν δευτερεύουσες συνέπειες για τις προαναφερθείσες καταχρήσεις (ογκολόγοι / πνευμονολόγοι / ηπατολόγοι / ενδοκρινολόγοι / διαβητολόγοι / καρδιολόγοι / καρδιοχειρουργοί και όλα τα συναφή σκευάσματα) και στο τέλος τα κοράκια, οι μοιρολογίστρες και οι νεκροθάφτες.

Αντί αυτού ξημερωβραδιάζεσαι στο μοναδικό θέμα μου προκειμένου να τρολάρεις.

Edited by - M87 on 29/06/2017 21:47:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2017, 22:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ87, είσαι ταμάμ για αρθρογράφος σε σάιτ τύπου κατοχικά νέα/ μακελειό / πενταπόσταγμα κτλ. Τονισμένα γράμματα, έντονα χρώματα, κεφαλαία και το κυριότερο, ακατάσχετο παραλήρημα...

Τι κάθεσαι και ξημεροβραδιάζεσαι στα φόρουμ βρίζοντας τους '' επαγγελματίες ψυχικής υγείας ''; Εκεί θα έχεις δεδομένη την αποδοχή αυτών που λες, ειδικά αν αναφέρεις την ΝΤΠ και το πως προωθεί την αθεΐα διαμέσου των τρελογιατρών και της ψευδοεπιστήμης τους, που σταθερά αρνείται την ύπαρξη ψυχής , κάτι που σαφέστατα είχε αναφερθεί και στα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2017, 22:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μ87, είσαι ταμάμ για αρθρογράφος σε σάιτ τύπου κατοχικά νέα/ μακελειό / πενταπόσταγμα κτλ. Τονισμένα γράμματα, έντονα χρώματα, κεφαλαία και το κυριότερο, ακατάσχετο παραλήρημα...

Τι κάθεσαι και ξημεροβραδιάζεσαι στα φόρουμ βρίζοντας τους '' επαγγελματίες ψυχικής υγείας ''; Εκεί θα έχεις δεδομένη την αποδοχή αυτών που λες, ειδικά αν αναφέρεις την ΝΤΠ και το πως προωθεί την αθεΐα διαμέσου των τρελογιατρών και της ψευδοεπιστήμης τους, που σταθερά αρνείται την ύπαρξη ψυχής , κάτι που σαφέστατα είχε αναφερθεί και στα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών...


Ilias1990 εσύ είσαι ταμάμ για "ειδησειογραφικό δελτίο" οποιουδήποτε εκ των καναλιών τηλεόρασης. Χαραμίζεσαι εδώ. Πήγαινε να κάνεις "σεκούντο" σε αρχιδη-μοσιογράφους / σχολιαστές / προπαγανδιστές και άσε τα forum στην άκρη.

Εναλλακτικά, αίντε να ανοίξεις και εσύ δικό σου θέμα στο οποίο θα μπορείς να εξυμνείς τις όποιες θέσεις σου, τις οποίες μέχρι στιγμής δεν έχεις εκφράσει προκειμένου να μη δεσμευτείς κάπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2017, 13:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα με των Μ87 δεν είναι τόσο αυτά που γράφει, αλλά που τα γράφει. Δημόσια, σε μια σελίδα όπου αποδεδειγμένα κυκλοφορουν διάφορων ειδών ανισόρροποι, από γραφικοί μέχρι κλινικές περιπτώσεις. Σε κάθε άλλη -περίπτωση θα ίσχυε το "άσε τον τρελό στην τρέλα του" αλλά εδώ ετούτος προτρέπει στους ομοιοπαθείς του να κόψουν τα χάπια και την ιατρική παρακολούθηση και να ξαμοληθούν στους δρόμους. Πιθανόν, ζητώντας και τα ρέστα από την "κακούργα κενωνία" που τους κατάντησε έτσι. Φαντάσου λοιπόν να πάρει έστω κι έναν στο λαιμό του αυτός και να έχουμε κάποια τραγική κατάληξη. Άντε βρες μετά τους ηθικούς αυτουργούς. Αυτόν που τα έγραφε όλα αυτά δημόσια, ή αυτούς που τον άφησαν να το κάνει;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2017, 15:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακρίνω μια εμμονή στο οτι δεν γινετε σωστό "φιλτράρισμα"...
Αν είναι να εφαρμόσουμε ολόκληρο τον ποινικό κώδικα εδω μέσα
(αν και δεν είναι αυτή η δουλειά μας)
τότε έπρεπε να τη βγάζουμε ολη μέρα στην Ευελπίδων!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2017, 15:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι και ποινικό κώδικα... σιγά μην εφαρμόσετε και τον ΣΚ 20-1
Netiquette λέγεται το μυστικό...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2017, 19:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πρόβλημα με των Μ87 δεν είναι τόσο αυτά που γράφει, αλλά που τα γράφει. Δημόσια, σε μια σελίδα όπου αποδεδειγμένα κυκλοφορουν διάφορων ειδών ανισόρροποι, από γραφικοί μέχρι κλινικές περιπτώσεις. Σε κάθε άλλη -περίπτωση θα ίσχυε το "άσε τον τρελό στην τρέλα του" αλλά εδώ ετούτος προτρέπει στους ομοιοπαθείς του να κόψουν τα χάπια και την ιατρική παρακολούθηση και να ξαμοληθούν στους δρόμους. Πιθανόν, ζητώντας και τα ρέστα από την "κακούργα κενωνία" που τους κατάντησε έτσι. Φαντάσου λοιπόν να πάρει έστω κι έναν στο λαιμό του αυτός και να έχουμε κάποια τραγική κατάληξη. Άντε βρες μετά τους ηθικούς αυτουργούς. Αυτόν που τα έγραφε όλα αυτά δημόσια, ή αυτούς που τον άφησαν να το κάνει;

Abyssus Abyssum Invocat


Υπέδειξε μου με παράθεση το κείμενο με το οποίο - όπως ισχυρίζεσαι - προτρέπω σε οποιουσδήποτε "να κόψουν τα χάπια τους και την ιατρική παρακολούθηση τους" Heretic. Σε ότι αφορά τις υπόλοιπες μ******* τις οποίες άλλοι διατείνoνται [και επαναλαμβάνουν ξανά και ξανά] δημόσια έχω μπόλικα ράμματα για τη γούνα τους αν και εφόσoν γίνουμε συγκεκριμένοι.

Σε ότι αφορά το παρόν θέμα όμως, αν δεν σου αρέσει το ίδιο ή οι απόψεις μου πάς σε ένα οποιοδήποτε άλλο του συγκεκριμένου forum και βρίσκουμε την ησυχία μας και οι δύο μας.

Εφ' όσον συνεχίζεις όμως - και επιμένεις - να τρολάρεις, στο θέμα το οποίο ξεκίνησα θα υποστείς και την δική μου κριτική επι των ισχυρισμών σου.

Σε ότι αφορά τις άμεσες/έμμεσες απειλές σου (βλ. netiquette) το υποείδος σου ποτέ δεν αρεσκόταν σε δημοκρατία και ελευθερία έκφρασης... Μάλλον προς τον αντίποδα είχε τάσεις.

Θα περιμένω λοιπόν την παράθεση την οποία σου ζήτησα πιο πάνω καθότι τα ψέμματα δεν θα γίνονται ανεκτά από εμένα, όσο και αν αυτό εξυπηρετεί τις σκοπιμότητες σου.

Κάτι ακόμα:

Είπες νωρίτερα ότι:

quote:
...Δημόσια, σε μια σελίδα όπου αποδεδειγμένα κυκλοφορουν διάφορων ειδών ανισόρροποι, από γραφικοί μέχρι κλινικές περιπτώσεις.
Abyssus Abyssum Invocat

Πως ακριβώς το τεκμηριώνεις αυτό; Είσαι εσύ ή κάποιος άλλος ικανός τηλεδιαγνώσεων; Είσαι σε θέση να χαρακτηρίσεις οποιονδήποτε ως "ανισόρροπο" ή "κλινική περίπτωση" μέσα από ένα forum;

Αν "ναι" αυτό το βλέπω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΗΣΥΧΙΑ επειδή και κατά τον Β' Παγκόσμιο οι ναζιστές ψυχίατροι χαρακτήριζαν την ζωή όσων στέλνανε στα στρατόπεδα συγκέντρωσης ως "ζωή ανάξια για να τη ζήσεις".

Οι κοινωνικές ομάδες οι οποίες οδηγήθηκαν στα κρεματόρια των ναζί δεν ήταν μόνο εβραιοι. Ήταν και σωματικά ή ψυχικά ασθενείς, τσιγγάνοι, κουμουνιστές, ομοφυλόφιλοι ακόμα και φτωχοί.

Οι απόψεις σου εμένα μου φαίνονται ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ.

Edited by - M87 on 30/06/2017 19:35:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2017, 21:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθήνα 34 βαθμοί Κελσίου τώρα. Ο καύσωνας θα διαρκέσει άλλες δυο ημέρες, οπότε όσοι λαμβάνουν θεραπευτική αγωγή και κυρίως για ψυχικά νοσήματα, να μένουν σε κλιματιζόμενους χώρους, να μην συγχύζονται και να αποφεύγουν το ίντερνετ.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2017, 02:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι και ποινικό κώδικα... σιγά μην εφαρμόσετε και τον ΣΚ 20-1
Netiquette λέγεται το μυστικό...

Abyssus Abyssum Invocat



Τον οποίον δεν ακολούθησαν (πολλές φορές) οι "normal" του χώρου
και το ξέρεις πολυ καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2017, 07:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα. Επίσης διώχνουν και "την εκλεκτή πελατεία" των foroum αυτών, οπότε άντε ψάξε βρες μετά κοινό να συμμετάσχει.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2017, 13:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το esoterica, μόνο πελατεία δεν έψαχνε τόσα χρόνια.
το οτι κάποια στιγμή επήλθε η κάμψη,
ήταν αναπόφευκτο για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2017, 14:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ87, δεν έχω τόσα απωθημένα με κάτι, όσα εσύ με τους " επαγγελματίες ψυχικής υγείας ", οπότε δεν θα ανοίξω θέμα, όπως μου υπέδειξες. Γιατί προφανώς , τέτοιο θέμα θα εννοείς.

Όσον αφορά τους ψυχολόγους συγκεκριμένα, σου έχω ξαναπεί, ότι μια φορά που χρειάστηκε να πάω, βοηθηθηκα αρκετά. Γιατί να με νοιάζει λοιπόν το οτι ο ψυχολόγος που πήγα δεν πίστευε στην ύπαρξη ψυχής( με την χριστιανική έννοια ),απ'την στιγμή που με βοήθησε; Αν και η γνώμη μου είναι ότι ο ψυχολόγος σου δείχνει τον τρόπο να βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου.

Σαν Ηλίας, πιστεύω ότι η φύση των ψυχικών παθήσεων είναι τέτοια ,που ποτέ δεν μπορείς να έχεις απόλυτα αποτελέσματα, όπως θα είχες σε μια σωματική πάθηση. Δεν είναι χάλασε το δόντι μου, πάω και το κάνω σφράγισμα και τελείωσα.

Και τώρα κάτι γενικό για το φόρουμ:
Τι είναι ρε παιδιά το esoterica; Ο χώρος που έρχεται ο κάθε πικραμένος να εκτονωθεί και να βγάλει τα κόμπλεξ του; Το δέχομαι ότι τα φόρουμ και το διαδίκτυο γενικότερα προσφέρονται για απόψεις ανθρώπων που στην κανονική ζωή δεν θα σκεφτόταν καν να τις ξεστομίσουν, εδώ όμως νομίζω πως έχει παραγίνει το κακό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2017, 18:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το esoterica, μόνο πελατεία δεν έψαχνε τόσα χρόνια.
το οτι κάποια στιγμή επήλθε η κάμψη,
ήταν αναπόφευκτο για πολλούς και διαφόρους λόγους.


Μα ναι, γι' αυτό έθιξα και εγώ τον όρο netiquette. Είναι ένας από τους λόγους που επήλθε η κάμψη. Η μη τήρηση της έδιωξε όλους τους σοβαρούς χρήστες και δυστυχώς επικράτησαν οι τύπου "κατοχικά νέα" που ανέφερε ο ilias1990.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 00:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μ87, δεν έχω τόσα απωθημένα με κάτι, όσα εσύ με τους " επαγγελματίες ψυχικής υγείας ", οπότε δεν θα ανοίξω θέμα, όπως μου υπέδειξες. Γιατί προφανώς , τέτοιο θέμα θα εννοείς.

Ονομάζεις - πολύ βολικά και έξω από το χωρό - την δική μου στάση λόγω κακής εμπειρίας "απωθημένα". Δικαίωμα σου. Εγώ αναρωτιέμαι αν ήσουν εσύ στη θέση μου αν θα ήσουν τόσο "δημοκρατικός" μαζί τους.

Δεν πρόκειται να ανοίξεις εσύ ή κανένας άλλος το θέμα - συμπεριλαμβανομένου και εκπροσώπων των "επαγγελματιών ψυχικής υγείας" οι οποίοι καταλαβαίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι λέω και τι εννοώ στην παρούσα ανάρτηση, πρωτίστως λόγω έλλειψης επιχειρημάτων. Την έλλειψη "απωθημένων" εκ μέρους σου - το οποίο μπορεί και να είναι αλήθεια - στη συγκέκριμένη περίπτωση και σε ότι αφορά την υπεράσπιση τους, δεν μπορείς να την κάνεις ούτε εσύ, ούτε εκείνοι ["επαγγελματίες ψυχικής υγείας"] χωρίς επιχειρήματα.

quote:
Όσον αφορά τους ψυχολόγους συγκεκριμένα, σου έχω ξαναπεί, ότι μια φορά που χρειάστηκε να πάω, βοηθηθηκα αρκετά. Γιατί να με νοιάζει λοιπόν το οτι ο ψυχολόγος που πήγα δεν πίστευε στην ύπαρξη ψυχής( με την χριστιανική έννοια ),απ'την στιγμή που με βοήθησε; Αν και η γνώμη μου είναι ότι ο ψυχολόγος σου δείχνει τον τρόπο να βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου.

Τόσο εσύ, όσο και όλο το πρώην και νυν πελατολόγιο τους, μέχρι "βοηθήθηκε" μπορεί να ισχυριστεί. Στα 54 χρόνια του ΣΕΨ στην Ελλάδα αποθεραπευμένο δεν έχουμε δει, όπως και - όλως τυχαίως - κανείς εξ' αυτών δεν έχει φήμη ότι αποθεραπεύει. Υπάρχει μια χίμαιρα-αστικός μύθος ότι "κάπου", "κάποιος" "επαγγελματίας ψυχικής υγείας" υπάρχει, ο οποίος αποθεραπευει, αλλά κανείς δεν ξέρει το όνομα του, τη διεύθυνση του και τους πελάτες του... Επειδή δεν υπάρχουν.

Στο ξανα-εξήγησα και πριν στη σελίδα 3 του παρόντος:

Επειδή εμμένεις στην σύγκριση Α και αγνοείς την σύγκριση Β:

Α. [ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ "επαγγελματία ψυχικής υγείας" ] και [ ΤΙ ΠΗΡΕ από τον "επαγγελματία ψυχικής υγείας"].

Β. [ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ "επαγγελματία ψυχικής υγείας" ] και [ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ από τον "επαγγελματία ψυχικής υγείας"].

Είναι σαν και να μου έρθεις εμένα με δεκατοειδή πυρετό και να έχεις καρκίνο και να στο παίξω εγώ "ογκολόγος" χορηγώντας σου μια κομπρέσα. Υπό τη στενή - και εν προκειμένω βλακώδη - έννοια της βελτίωσης εσύ θα είσαι βελτιωμένος. Δεν θα μπορείς να αρνηθείς π.χ. ότι η κομπρέσα σε δροσίζει. Είναι αυτό που χρειαζόσουν όμως; Εσύ μπορεί να έχεις ανάγκη ενός χειρουργείου για να αφαιρεθεί ο καρκίνος ή ακτινοθεραπείας ή άλλων φαρμάκων. Όσο λοιπόν επιμένεις ότι εσύ πήρες "βελτίωση" εγώ θα σε ρωτάω "που είναι οι αποθεραπευμένοι των επαγγελματιών ψυχικής υγείας;".

Αλμπάνης ψυχοτέτοιος ξέρω να το παίζω και εγώ. Δεν θέλει κόπο... μόνο να μη σε νοιάζει ότι παίζεις με ανθρώπινες ψυχές και πραγματικό πόνο.

quote:
Σαν Ηλίας, πιστεύω ότι η φύση των ψυχικών παθήσεων είναι τέτοια ,που ποτέ δεν μπορείς να έχεις απόλυτα αποτελέσματα, όπως θα είχες σε μια σωματική πάθηση. Δεν είναι χάλασε το δόντι μου, πάω και το κάνω σφράγισμα και τελείωσα.

Υπάρχουν πολλές επιστήμες οι οποίες εφαρμόζουν προσεγγιστικές μεθόδους. Η μετεωρολογία π.χ. δουλεύει με προσεγγιστικά μαθηματικά μοντέλα επειδή αυτή είναι η τρέχουσα ικανότητα τους. Η γεωλογία σε ότι αφορά π.χ. την σεισμική συμπεριφορά εδαφών τα ίδια. Δεν υπάρχει βλέπεις, τρόπος να περιγράψεις όλα αυτά τα βράχια, χαλίκια, γαρμπίλια και εδαφικούς κόκκους και πως θα κινηθούν όταν επιταχυνθούν με κάποιον τρόπο. Οι παραπάνω όμως, είναι επιστήμες επειδή θεμελιώνουν βασικές έννοιες. Το αντικείμενο τους είναι χειροπιαστό και εργάζονται προκειμένου να κάνουν καλύτερες προγνώσεις ή καλύτερες προβλέψεις π.χ.

Αυτό το οποίο κατατάσει την ψυχιατρική / ψυχολογία στις ψευδοεπιστήμες είναι αφ' ενός η γελοία θέση του Johann Christian Reil περί ύπαρξης ψυχής,... χωρίς απόδειξη. Απλά επειδή έτσι του κ****σε. Η οποία έγινε και η βάση κάποιων διεφθαρμένων γιατρών οι οποίοι ενέταξαν την ενασχόληση του στην ιατρική ως ειδικότητα αγνοώντας ηθελημένα την συγκεκριμένη έλλειψη απόδειξης.

Με άλλα λόγια, σύμφωνα με τους ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ "όποιος μ****** πει την όποια αναπόδεικτη μ****ια του, έχει δικαίωμα ένταξης αυτής στην ιατρική ως ειδικότητα". Ισχύει αυτό; Όχι. Οι γιατροί φτύνουν αίμα για να αποδείξουν οποιαδήποτε ανακάλυψη τους, καθώς υποχρεώνονται σε δημοσίευση στον ειδικό τύπο, όπου και δέχονται τα πυρά ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ της ιατρικής κοινότητας των συναδέλφων τους προκειμένου να έχουν απλά το δικαίωμα της υπεράσπισης των ευρημάτων τους.

Ερωτώ λοιπόν και εγώ σχετικά με την "γενναιόδωρη" στάση των τότε ιατρών οι οποίοι ενέταξαν την ενασχόληση του J.C. Reil ως ειδικότητα στην ιατρική, χωρίς απόδειξη ύπαρξης ψυχής:

Και οι παπάδες εκείνης της εποχής πίστευαν στην ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής και μάλιστα προυπήρχαν του J.C. Reil . Γιατί δεν ενέταξαν π.χ. τον χριστιανισμό στην ιατρική ως ειδικότητα;

Το αποκορύφωμα της απάτης γίνεται στα τέλη του 1800 όπου ο Wilhelm Wundt απέρριψε την ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής και οι απόψεις του αυτές υιοθετήθηκαν τόσο από τους συμπεριφεριολόγους και μελλοντικούς ψυχολόγους γενικότερα, όσο και από την ψυχιατρική κοινότητα η οποία χρέωσε την ίδρυση της ΝΕΑΣ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ στον μαθητή του Wilhelm Wundt, Emil Kraepelin..

Ο Kraepelin δεν είχε πρόβλημα να ιδρύσει την ΝΕΑ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ πάνω στην πεποίθηση του δασκάλου του περί ανυπαρξίας ψυχής, αλλά αυτό το οποίο αποτέλεσε αιτιολογία [η θέση ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής] προκειμένου να γίνει "ιατρική ειδικότητα" η ψυχιατρική, στην έλλειψη του δεν έγινε το αίτιο της αναίρεσης της από ιατρική ειδικότητα. Ότι να' ναι δηλαδή. Ότι βολεύει τον καθένα.

Εν κατακλείδι, τους "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" δεν τους πιάνει ούτε το "ο καταθέτων την θετική πρόταση, φέρει το βάρος της απόδειξης", δεν τους πιάνει ο νόμος της αμοιβαιότητας και πολύ αμφιβάλω αν τους πιάνουν και οι σφαίρες ή ο νόμος της βαρύτητας.

quote:
Και τώρα κάτι γενικό για το φόρουμ:
Τι είναι ρε παιδιά το esoterica; Ο χώρος που έρχεται ο κάθε πικραμένος να εκτονωθεί και να βγάλει τα κόμπλεξ του; Το δέχομαι ότι τα φόρουμ και το διαδίκτυο γενικότερα προσφέρονται για απόψεις ανθρώπων που στην κανονική ζωή δεν θα σκεφτόταν καν να τις ξεστομίσουν, εδώ όμως νομίζω πως έχει παραγίνει το κακό.

[b]Για την περίπτωση που υποννοείς ως "κομπλεξ" τις θέσεις μου εγώ έχω να ρωτήσω τα εξής:

Έστω λοιπόν ότι εγώ έχω κόμπλεξ. Εσύ και 5-6 άλλοι γιατί ασχολείστε διακαώς με τις απόψεις μου; Γιατί σας ενοχλούν; Σιγά μην είμαι ο μόνος με "ενοχλητικές απόψεις". Γιατί, αντί να πάτε στο καλό, έστω έχοντας εκφράσει την όποια διαφωνία σας μαζί μου, επιμένετε να είστε εδώ και να τρολάρετε;

Πέρα από το ότι εγώ λέω αλήθειες που πονάνε, μάλλον κάτι τρέχει και με την πάρτη σας λοιπόν. Μάλλον κάτι σε "δημοσιογραφικό οργανισμό" σαν αυτούς που έχουν σοβαντίσει τις τηλεοράσεις, ραδιόφωνα και τις εφημερίδες ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ... [χεσ****** για ανθρώπους που πεθαίνουν, αλλά για τράπεζες έχουν ΜΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ... ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!].

Edited by - M87 on 02/07/2017 00:27:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 02:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο κι αν διαφωνείς Heretic
το esoterica ιδρύθηκε (και συνεχίζει) με γνώμονα την ελεύθερη διατύπωση ιδεών και την προώθηση του διαλόγου.

Τα trolls διαγράφονται, και πάντα θα το κάνουμε,
αλλά, δεν μπορεί να διαγράφετε ο καθένας που δεν συμφωνεί με το (προσφάτως ανενεργό) παρεάκι...

Ξέρω οτι διαφωνείς πολλές φορές με τον τρόπο που χειρίζομαι καταστάσεις, δυστυχώς δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα.
μην ξεχνάς όμως οτι troll (και ακόμα χειρότερα)
υπήρχαν τόσα χρόνια στο esoterica.

Διάβασα οτι συγκρίνετε το esoterica με άλλα φόρουμ ...ποικίλου περιεχομένου
μα, λογικό δεν είναι;
η "Τατιανα" μπορεί να σπάει τα μηχανάκια, αλλά η σειρά ντοκιμαντέρ "Ο Λόγος της Γραφής" που μεταδίδεται απο την τηλεόραση της Βουλής,
δεν είναι καν μετρήσιμο το ποσοστό του...

Κλείνοντας, να σου θυμίσω, οτι όποιο νεο μέλος έκανε την εμφάνιση του τα τελευταια χρόνια, το μόνο που εισέπραττε ήταν ο χλευασμός.
Αρα καλό θα ήταν πριν μιλήσουμε για netiquette ως προς τον συντονισμό ή τη διαχείριση
να φέρουμε στη μνήμη μας τον τρόπο που αντιδρούσαν τα ενεργά μέλη...
(και δεν αναφέρομαι στις "δόξες" αλλά στην κάμψη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moto_bar
troll

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 04:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moto_bar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Μ87
το φορουμ ειναι σχεδον αδειο.
Γιατι?

Ομως στα ερωτηματα που θετετε ζητατε απαντησεις η εχετε?
Ποιες ειναι?

Απο οσα διαβασα το φορουμ δεν εχει συζητητες παρα μονον φοβισμενους διαχειριστες.

Απο τα γραφομενα σας δειχνετε ανεπτυγμενη την κριση την μεθοδικη αναλυτικη σκεψη. Και πολυ ισοροπημενο διανοητικα ατομο.

Ομως αφου δεν μπορειτε στο παρον περιβαλλον να καταθεσετε τις ευλογεε ανησυχιες σας δοκιμαστε σε αλλα φορουμ.

Αν και τα τελευταια χρονια αποθαρυνεται γενικοτερα η συζητηση σε φορουμ, μεσα στα πλαισια μιας ποιοτικης κατρακυλας στη χωρα μας.

Αν μου επιτρεπετε μια γνωμη, στραφειτε μεσα σας ωστε να βρειτε απαντησεις που εδω ποτε δεν θα δοθουν.


Ο κοσμος ειναι κιβδηλος, ψυχοφθορος, ανηλεης.

Η κοινωνια στελεχουται απο δημιους ψυχων και τα φορουμ πραγματευονται το εμπορευμα.

Περιμενετε να το παραδεχθουν?

Αυτο σας λεν ειρωνικα οταν μιλαν για εμμονικοτητα..
Για εργαστειτε με τον εαυτο σας.
Εκει θα βρειτε λυσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 09:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ87,

Θα σου αναφέρω εδώ ένα περιστατικό, το οποίο συνέβη σε μητέρα φίλης μου, η οποία είχε διαγνωστεί με κατάθλιψη. Η γυναίκα αυτή επισκεπτόταν ψυχίατρο, ακολούθησε επίσης φαρμακευτική αγωγή, για κάποιο διάστημα. Όταν έκρινε λοιπόν ο γιατρός σταμάτησε τα αντικαταθλιπτικά και λίγο μετά, τις επισκέψεις. Σήμερα, μετά από τέσσερα χρόνια, η γυναίκα αυτή είναι ολοφάνερα καλύτερα, αν και κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο να ξανακυλήσει κάποια στιγμή. Αυτά στα γράφω για να σου κάνω την εξής ερώτηση:

Που θα συνιστούσες να απευθυνθεί τι συγκεκριμένο άτομο αν ήταν γνωστό σου; Ειλικρινά ελπίζω να μην του απαντούσες αυτό που έγραψες σε προηγούμενη σελίδα:

(Πρέπει να ψάξει κανείς για να βρει ποιός πιστεύει πραγματικά και θα σε ακούσει και θα προσπαθήσει να βρείτε λύσεις μαζί στα προβλήματα σου. Η παρότρυνση μου προς τους θεραπευομένους όμως - για να είμαστε ξεκάθαροι σε αυτό είναι - ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΛΥΣΗ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, και αυτό γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πιστεύουν.)

Συνειδητοποιείς το βάρος αυτών που γράφεις;

Edited by - ilias1990 on 02/07/2017 09:15:54

Edited by - ilias1990 on 02/07/2017 09:17:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 10:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσο κι αν διαφωνείς Heretic το esoterica ιδρύθηκε (και συνεχίζει) με γνώμονα την ελεύθερη διατύπωση ιδεών και την προώθηση του διαλόγου.

Πολύ σωστά. Περιέγραψέ μου λοιπόν αν θέλεις, με ποιο τρόπο ο συγκεκριμένος spammer που ξεκίνησε αυτό το νήμα, διατυπώνει ιδέες και προωθεί τον διάλογο. Το ότι έκανε copy-paste ένα κομμάτι από το παραλήρημα που έγραφε στο e-psychology επειδή τον απέκλεισαν για ένα μήνα με την κατηγορία της απουσίας διαλόγου και το συνέχισε εδώ σαν να μην τρέχει τίποτα, φαντάζομαι πως αυτή είναι η άποψη σας για τον διάλογο, έτσι;

quote:

Τα trolls διαγράφονται, και πάντα θα το κάνουμε,
αλλά, δεν μπορεί να διαγράφετε ο καθένας που δεν συμφωνεί με το (προσφάτως ανενεργό) παρεάκι...

Με είδες πουθενά να αναφέρω να τον διαγράψεις από χρήστη; Αυτόν ή οποιονδήποτε άλλον; Ένα σχόλιο να σοβαρευτεί και να σταματήσει το spam πριν πάρει φόρα, αισθανθεί σαν στο σπίτι του και γυρίζει να ζητάει και τα ρέστα ότι εμείς τρολάρουμε, θα ήταν αρκετό. Αναρωτιέμαι μήπως τελικά υπάρχει κάποια δεύτερη σκέψη* πίσω από αυτή την ελευθερία στο graffiti που υπάρχει εδώ μέσα...

quote:

Διάβασα ότι συγκρίνετε το esoterica με άλλα φόρουμ ...ποικίλου περιεχομένου μα, λογικό δεν είναι;
η "Τατιανα" μπορεί να σπάει τα μηχανάκια, αλλά η σειρά ντοκιμαντέρ "Ο Λόγος της Γραφής" που μεταδίδεται απο την τηλεόραση της Βουλής,
δεν είναι καν μετρήσιμο το ποσοστό του...


Η κατ' εσέ αντιστοιχία phorum.gr vs esoterica.gr με Τατιάνα Στεφανίδου vs Μιχάλη Αναστασίου είναι επιεικώς τραγική. Ελπίζω να το έγραψες στην τύχη, γιατί αν όχι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αυτογνωσίας. Μόνο έναν από το παρεάκι που έδιωξες εσύ με την συμπεριφορά σου, υποβάθμισες το forum εμφανώς και προφανώς. Ανεξαρτήτως συμπεριφοράς του.

quote:

Κλείνοντας, να σου θυμίσω, οτι όποιο νεο μέλος έκανε την εμφάνιση του τα τελευταια χρόνια, το μόνο που εισέπραττε ήταν ο χλευασμός.
Αρα καλό θα ήταν πριν μιλήσουμε για netiquette ως προς τον συντονισμό ή τη διαχείριση να φέρουμε στη μνήμη μας τον τρόπο που αντιδρούσαν τα ενεργά μέλη...
(και δεν αναφέρομαι στις "δόξες" αλλά στην κάμψη)

Σίγουρα θα κάνεις πλάκα. Δεν μπορεί να το εννοείς στα σοβαρά. Αν εννοείς "χρήστες" που δεν τους έχουν ακόμα μαζέψει λόγω σοβαρής έλλειψης κοινωνικού κράτους, τροφίμους που αρθρογραφούν από το ίντερνετ καφέ του Δρομοκαΐτειου, τους τύπους που βγήκαν από τα vampire diaries και τους πιστούς του Anton LaVey, εκεί δηλώνω ένοχος. Μην πιάσω τα διπλά, τριπλά και ν-πλα ψευδώνυμα των γνωστών troll & spammer. Φαντάζομαι πως θα σου στοιχίζει πολύ κάθε φορά που χάνετε έναν αυτή την "εκλεκτή πελατεία" έτσι;

Αλλά στην παρούσα συζήτηση έχουμε έναν σχετικά νέο χρήστη, τον illias1990. Ας τον ρωτήσουμε αν τον ειρωνεύτηκε κανένας εδώ μέσα, του κάναμε bullying, του την έπεσε κανένας παράξενος ή αν αισθάνεται παρίας εδώ μέσα. Αν θέλει, ας μας πει ο ίδιος.

Φοβάμαι Αιθαιροβάμων ότι έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Μπορεί το όποιο "παρεάκι" να έχει τις ιδιομορφίες του και τις παραξενιές του, αλλά η γκρίνια ότι διώχνει χρήστες από τη σελίδα σας είναι άτοπη. Πίστεψε με, δεν τους θέλεις αυτούς τους χρήστες που φεύγουν. Το λιγότερο που "προσφέρουν" είναι να υποβαθμίζουν την όποια προσπάθεια έχουν κάνει οι δημιουργοί αυτής της σελίδας*. Στο άλλο άκρο βρίσκεται το να γίνονται οι ίδιοι χειρότεροι μέσα από την παράνοια που ανακυκλώνουν ή το ότι μπορεί να παίρνουν κι άλλους στο λαιμό τους.

Γράφεις ότι έτσι ήταν πάντα το esoterica. Φυσικά και ήταν πάντα έτσι αλλά για πολλούς λόγους ο μέσος διαδικτυακός fan του εσωτερισμού να σταμάτησε να κυκλοφορεί εδώ μέσα. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξετε, ΕΣΕΙΣ; Διαφορετικά, αν συνεχίζει αυτή η ιστορία, θα αναπαράγω ένα πολύ εύστοχο σχόλιο που διάβασα από κάποιον χρήστη "κλειδαράς" εδώ μέσα:

Δεν το κλείνετε καλύτερα το μαγαζί;

* και για να μην αφήσω υπόνοιες να πλανώνται στον αέρα, έχω αναρωτηθεί μερικές φορές, μήπως το "ιδιόμορφο κοινό" αυτό, περί του οποίου τώρα ο λόγος, υπόκειται σε κάποιου είδους "μελέτη συμπεριφοράς"¨εδώ μέσα. Ακαδημαϊκής φύσης εννοώ, μην πάει ο νους κανενός σε θεωρίες συνωμοσίας.


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 12:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, σαν νέο μέλος ας μιλήσω κι εγώ για τις εμπειρίες μου και ότι αποκόμισα μέχρι τώρα από το esoterica:

Κανένας δεν μου φέρθηκε κάπως ,επειδή δεν ήρθα με σκοπό να τρολλάρω, να διαδώσω τη μία και μοναδική αλήθεια μου ή να αρχίσω αυθαίρετες παλαβομάρες , κάθε είδους. Έχοντας διαβάσει και παλιές συζητήσεις, πιστεύω ότι αυτό γινόταν σε τύπους που έρχονταν εδώ, με σκοπό κάτι από τα παραπάνω( ή και όλα τα παραπάνω). Το κακό είναι όμως ότι όλο αυτό έγινε κάπως βίωμα και στους φυσιολογικούς χρήστες και αν το συνδυάζουμε με την χαλαρή στάση της διαχείρισης , η παρεκτροπή των θεμάτων ήταν μια μόνιμη κατάσταση.

Το θέμα όμως είναι το τι μπορεί να γίνει από εδώ και πέρα. Πιστεύω ότι αν τα τρολ σταματήσουν να αντιμετωπίζονται χαλαρά, μπορεί σιγά-σιγά να γίνει μια νέα αρχή. Βλέπουμε και το παράδειγμα της συζήτησης που γίνεται τώρα και πως τα λεγόμενα του Μ87 προσέλκυσαν χρήστες που μόνο νορμάλ δεν τους λες. Κι όσο συνεχίζεται αυτό, πάντα θα βρίσκεται ένας Μ87 να '' τραβάει '' τους συγκεκριμένους ανθρώπους.

Αυτά, να με συγχωρείτε κιόλας που έκρινα παρελθοντικές καταστάσεις στις οποίες δεν ήμουν παρών, απλά ήθελα να σας δείξω πως μπορεί να το βλέπει ένα νέο μέλος που επισκέπτεται τη σελίδα.

Edited by - ilias1990 on 02/07/2017 12:36:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 13:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... που δεν συμφωνεί με το (προσφάτως ανενεργό) παρεάκι..

Ωραία ταβανόπροκα Ανρύ.

Θεωρώ πως τα δικαιώματα των πνευματικών γκεϊ, που ορθώς υπερασπίζεσαι,χάριν της ελευθερίας του λόγου, δεν υπερβαίνουν τα δικαιώματα του ορθού και κοινώς αποδεκτού λόγου, είτε αυτός εγγίζει τα όρια της "φαντασίας", είτε τα όρια της μετα-φυσικής.

Οταν όμως, ο λόγος υπερβαίνει τα όρια της μαλακίας, καθίσταται ανεπαρκής και ως εκ τούτου, μη ανεκτός από το προσφάτως ανενεργό παρεάκι...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 13:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ilias1990

Θα ήθελα, αν το επιθυμείς βέβαια, την προσωπική σου άποψη, σαν αναγνώστη του παρόντος φόρουμ, ως προς την αντιμετώπιση των ψυχοπαθών, η για να είμαι πιο επιεικής, των διανοητικώς ανεπαρκών μελών του.

Ασφαλώς τα συμπεράσματα περί νοητικής εμβέλειας, εξάγονται από τα γραπτά τους και με βάση αυτά και μόνον,( δεν προσβάλλω προσωπικότητες ),ζητώ την άποψή σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 14:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ilias1990

Θα ήθελα, αν το επιθυμείς βέβαια, την προσωπική σου άποψη, σαν αναγνώστη του παρόντος φόρουμ, ως προς την αντιμετώπιση των ψυχοπαθών, η για να είμαι πιο επιεικής, των διανοητικώς ανεπαρκών μελών του.

Ασφαλώς τα συμπεράσματα περί νοητικής εμβέλειας, εξάγονται από τα γραπτά τους και με βάση αυτά και μόνον,( δεν προσβάλλω προσωπικότητες ),ζητώ την άποψή σου.

Προσθέτω την άποψη του Abraham Harold Maslow, περί ιεραρχικότητας των αναγκών του ατόμου. Ο Maslow υποστηρίζει, ότι υπάρχουν 5 ανάγκες που κυριαρχούν στην ζωή του κάθε ενός από εμάς. Η ανάγκη επιβίωσης, η ανάγκη ασφάλειας, η ανάγκη κοινωνικής αποδοχής, η ανάγκη αυτοεκτίμησης και τελευταία η ανα΄γκη αυτοολοκλήρωσης.

Θεωρώ πως τα άτομα για τα οποία ζητώ την άποψή σου και όχι μόνον την δική σου ( οποιος θέλει συμμετέχει), πέραν από τις δύο πρώτες ανάγκες, έχουν "τσουβαλιάσει" τις άλλες τρείς.!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 14:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα να συμπληρώσω μόνον αυτό:

Προσθέτω την άποψη του Abraham Harold Maslow, περί ιεραρχικότητας των αναγκών του ατόμου. Ο Maslow υποστηρίζει, ότι υπάρχουν 5 ανάγκες που κυριαρχούν στην ζωή του κάθε ενός από εμάς. Η ανάγκη επιβίωσης, η ανάγκη ασφάλειας, η ανάγκη κοινωνικής αποδοχής, η ανάγκη αυτοεκτίμησης και τελευταία η ανα΄γκη αυτοολοκλήρωσης.

Θεωρώ πως τα άτομα για τα οποία ζητώ την άποψή σου και όχι μόνον την δική σου ( οποιος θέλει συμμετέχει), πέραν από τις δύο πρώτες ανάγκες, έχουν "τσουβαλιάσει" τις άλλες τρείς.!!!

Τώρα τι μαλακία έκανα και βγήκε μέσα σε κουοτ...δεν ξέρω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 15:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Πιστεύω ότι πρώτιστο μέλημα ενός ενεργού ( και καλόβουλου ) χρήστη σε ένα φόρουμ, είναι η προσπάθεια διατήρησης ενός ικανοποιητικού επιπέδου σε αυτό. Ειδικά όταν η διαχείριση φαίνεται να μην ενδιαφέρεται γι'αυτό.

Οπότε σαν Ηλίας, βλέπω ότι υπάρχουν δύο επιλογές: Η μία είναι να το πάρεις απόφαση και να μην απαντάς καθόλου σε τέτοια άτομα, κάτι που απαιτεί αφενός Ιώβεια υπομονή και αφετέρου να γίνεται συνολικά από όλους τους χρήστες ( αλλιώς είναι άχρηστο ). Η δεύτερη επιλογή είναι να έχεις ενεργό συμμετοχή στα '' μαργαριτάρια '' που γράφουν και να μην τους αφήνεις σε χλωρό κλαρί. Το δεύτερο ενδεχόμενο αναπόφευκτα θα επιφέρει συνεχείς κόντρες μεταξύ των μελών, κάτι που μοιραία θα οδηγήσει στην απαξίωση του φόρουμ από τους υπόλοιπους χρήστες.

Εδώ επίτρεψέ μου να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Όταν ένας λογικός κι ένας παράλογος λογομαχούν συνέχεια, ποιος από τους δύο βγαίνει χαμένος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 15:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστή Ηλία.

Για την ερώτησή σου, χαμένος είναι πάντα ο λογικός.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moto_bar
troll

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 21:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moto_bar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εσωτερικα ηταν ενα φορουμ χιλιαδων μελων συζητητων.
Τωρα ειναι ανενεργο.
Οι διαχειριστες δυο τρεις που εμφανιζονται σπανια μου δινουν την εντυπωση οτι ειναι σαν γειτονες που εχουν παρει τα κλειδια απ τους ιδιοκτητες ενος σπιτιου που απουσιαζουν επι μακρον.. για να μαζευουν την αλληλογραφια και να ποτιζουν τα λουλουδια.
Γειτονες ειπα?
Σε πιο γραν γκινιολ θα μπορουσε να ηταν οι δολοφονοι των ιδιοκτητων που εγκατεσταθησαν κλειδαμπαρωσαν τα παραθυρα και κλεινουν τα τηλεφωνα οταν χτυπουν..

Ταινια τρομου αμερικανικη..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moto_bar
troll

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2017, 21:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moto_bar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Η αντε να εχουν ομηρους δυο τρεις εκ των ενοικων..
Τον Νικομαχο που εχει εναν ευθικτο ανθρωποδιωκτη, τον ηλια που ειναι νεος και ενθουσιωδης και κατι μπαρμπουληδες που στο εσωτερικα μπαινουν κατα την ωρα που πινουν το χαμομηλακι τους.

Με τοσα μυστηρια γυρω μας μπορει κι αυτο να συμβαινει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2017, 18:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μ87 συμφωνώ όλο και περισσότερο μαζί σας. Απαντήθηκαν ορισμένα από τα ερωτήματα που δημιουργήθηκαν εκ των αναρτήσεών σας, όμως όχι όλα. Επίσης δεν έχετε απαντήσει στα ΠΜ και email που σας έστειλα. Εύχομαι να γίνει και αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2017, 19:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=4qQxQ-yJups

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2017, 21:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

https://www.youtube.com/watch?v=4qQxQ-yJups

Abyssus Abyssum Invocat


????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy