ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2017, 14:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα ρε φίλε Αβαρής... και έλεγα ποιος λογικός θα έρθει να βάλει τελικά τάξη στο φόρουμ. Για πες μου, μιας και το 'θιξες, πως οραματίζεσαι να λειτουργεί ο διάλογος στο φόρουμ.
Κάπως έτσι; (πρώτο μήνυμα)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=22&TOPIC_ID=11772

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2017, 16:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.cchr.gr

CCHR = οργάνωση της εκκλησίας της Σαϊεντολογίας. Ότι πιο σιχαμερό υπάρχει. Και το ντόπιο παπαδαριό εκκολάπτει τέτοια, άνθρωποι με ψυχική νόσο = υποψήφιο θύμα για προσηλυτισμό, αφαίμαξη και πλύση εγκεφάλου. Το γιωτόμπαλο μάλλον πάει για βιβλίο όπως δήλωσε και προσπαθεί να συλλέξει αναγνωστικό κοινό. Τον είχα δει στο e-psychology μια από τα ίδια με εδώ. Ένα νήμα spam όλα, του απαντούσαν με στοιχεία και επιχειρήματα, αυτός ξανάγραφε πάλι τα ίδια. Σαν τον άλλον, το τσιράκι του Κωστώφ. Θα εκνευριστείς, θα τον βρίσεις, θα φας μπαν, αυτός θα μείνει και θα θριαμβεύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2017, 20:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όποιος αναγνώστης γνωρίζει προσωπικά στοιχεία της παραπάνω περίπτωσης, παρακαλώ μου τα στέλνει σε pm ή σε email (τότε να δεις πως κόβεται η @ριά μαχαίρι).

Abyssus Abyssum Invocat


Πολύ "δημοκρατικό" σε κόβω ρε Heretic... Από την Βόρεια Κορέα μας κουβαλήθηκες; Δυσκολεύτηκες να μάθεις τα Ελληνικά;

quote:
Επειδή ανέφερες ναρκομανείς/αλκοολικούς κτλ, διάβασε ένα άρθρο εδώ, τι λένε πάνω-κάτω οι "ψευδοεπιστημονες" για αυτά τα άτομα και το κατά πόσο οι εθισμοί/καταχρήσεις, είναι ψυχικές ασθένειες. Το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο βέβαια, διάβασε και πες μου τι κατάλαβες.

https://www.psychologytoday.com/blog/the-heart-addiction/201112/is-addiction-really-disease


Υπεκφεύγεις ilias1990. Διάλεξε πρώτα αν η θέση σου θα βρίσκεται στο απυρόβλητο της κριτικής ή αν θα κάνεις απ' ευθείας αντιπαράθεση μαζί μου και ευχαρίστως θα συζητήσω μαζί σου ΚΑΙ τον σύνδεσμο τον οποίο παρέθεσες (αφού πρώτα απαντήσεις όσα δεν απάντησε ο Τζων Τίκης πιο πάνω).

quote:
http://www.cchr.gr

CCHR = οργάνωση της εκκλησίας της Σαϊεντολογίας. Ότι πιο σιχαμερό υπάρχει. Και το ντόπιο παπαδαριό εκκολάπτει τέτοια, άνθρωποι με ψυχική νόσο = υποψήφιο θύμα για προσηλυτισμό, αφαίμαξη και πλύση εγκεφάλου. Το γιωτόμπαλο μάλλον πάει για βιβλίο όπως δήλωσε και προσπαθεί να συλλέξει αναγνωστικό κοινό. Τον είχα δει στο e-psychology μια από τα ίδια με εδώ. Ένα νήμα spam όλα, του απαντούσαν με στοιχεία και επιχειρήματα, αυτός ξανάγραφε πάλι τα ίδια. Σαν τον άλλον, το τσιράκι του Κωστώφ. Θα εκνευριστείς, θα τον βρίσεις, θα φας μπαν, αυτός θα μείνει και θα θριαμβεύει.


bozo αν νιώθεις ότι "το 'χεις" μπορείς κάλλιστα να απαντήσεις εσύ στα όσα κάνει την πάπια πλέον ο Heretic.

Επίσης αν βρεις "τα στοιχεία" τα οποία εγώ ψάχνω και σύμφωνα με σένα μου παρέθεσαν, κάντα ένα copy-paste εδώ να τα δούμε όλοι μαζί.

Οι σχετικές ερωτήσεις στις οποίες δεν απαντούν μέχρι στιγμής ο Heretic και ο ilias1990 είναι οι εξής:

1. Ποιός/οι, με ποιόν τρόπο και πότε απέδειξαν την ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής, προκειμένου εκείνη να αποτελέσει αντικείμενο μελέτης "ιατρικής" ειδικότητας με το όνομα "ψυχιατρική".

2. Καθότι δεν θα απαντήσεις στο 1. πες μας για ποιό λόγο δεν εντάχθηκαν οι διάφορες θρησκείες (κάποιες ή όλες πλην του αθεισμού) στην ιατρική ως ειδικότητα, οι οποίες εκτός του ότι προ-υπήρχαν των ψυχιάτρων, πίστευαν ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ!, στην αναπόδεικτη ύπαρξη ψυχής;

3. Σε ποιό βιβλίο προπτυχιακού κύκλου σπουδών ψυχολογίας / ψυχιατρικής θα βρούμε γραπτό ορισμό της ψυχής; Αν βρεις, παρέθεσε μας τίτλο/συγγραφέα/περίγραμμα σπουδών στο οποίο διδάσκεται για να ξεστραβωθούμε και οι υπόλοιποι.

4. Με ποιόν/ους τρόπους αποδεικνύουν/τεκμηριώνουν οι ψυχιατρική/ψυχολογία τις γνωστές προφορικές θέσεις τους:

4.1 ΨΥΧΗ = ΣΚΕΨΕΙΣ + ΙΔΕΕΣ + ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ + ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ + ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
4.2 Ο Θεός είναι ανθρώπινη επινόηση.
4.3 Μετά τον θάνατο μας ΣΚΕΨΕΙΣ + ΙΔΕΕΣ + ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ + ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ + ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ παύουν.

Τελευταία φορά που έλεγξα, ο θάνατος δεν έχει επιστροφή πλην της περίπτωσης θάυματος, στην οποία όμως οι ψυχίατροι/ψυχολόγοι δεν πιστεύουν.

5. Ποιό ήταν το "βαθυστόχαστο νόημα" το οποίο αφορά την μετονομασία της ψυχιατρικής από ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ (σκέτο) σε ΝΕΑ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ με ιδρυτή τον Emil Kraepelin;

6. Ποιός/οι και πότε ευθύνονται για την διατύπωση και υιοθέτηση της "σύγχρονης γνώσης επί του ψυχισμού" και ποιό είναι το περιεχόμενο αυτής;

7. Με ποιόν τρόπο και πότε απέδειξε ο Wilhelm Wundt την ανυπαρξία ανθρώπινης ψυχής;

8. Για ποιό λόγο η ψυχιατρική κατά δήλωση του συγχωρεμένου καθηγητή ψυχιατρικής / νευρολογίας του πανεπιστημίου Αθηνών Δημ. Βασιλόπουλου "άφησε πίσω το θεμελιώδες ερώτημα “τι είναι ψυχή”";

Οι υπόλοιπες ερωτήσεις προκύπτουν από τα όσα έχω γράψει στην 1η και 6η (κυρίως) σελίδα του νήματος.

Μελιτζανάκι γλυκό αν απαντήσεις οτιδήποτε από τα παραπάνω. Για να σε δω τι εξυπνάδες θα μας πεις...

quote:
Που είσαι Βασιλάκη να απαντήσεις σε αυτά?
Να μας πεις τις θέσεις της Ορθ.Εκκλησίας?

Να μας φλομώσεις δηλαδή κι εδώ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αντί να προσκαλέσει κάναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο να απαντήσει στα παραπάνω, ζητάει την συνδρομή κάποιου θρησκόληπτου ή θρησκευόμενου αν κατάλαβα καλά;

Τι έγινε ΝΙΚΟΜΑΧΕ; Μας τελείωσαν οι ψυχίατροι / ψυχολόγοι; 3100 εγγεγραμμένους έχουν οι ΣΕΨ/ΠΨΣ μόνο χωρίς να μετρήσω τα μέλη της ΕΨΕ (το πλήθος των οποίων δεν το ανακοινώνουν).

Ο ένας όμως ο οποίος μου έδωσε "κάποιες" απαντήσεις (βλέπε 3η σελίδα του παρόντος) δεν μου απαντάει πια, ούτε και δημοσιοποιεί τις ερωτήσεις ή απαντήσεις μου. Περίεργο. Νόμιζα ότι ως "επιστήμονας" θα είχε απαντήσεις για όλα αυτά.

quote:
Μάλλον δεν σε κόβω και πολύ τσαχπίνικο.
Να καλέσω ψυχίατρο ή ψυχολόγο? Παλαβός είμαι? Ψυχοπαθής μήπως?
Και τι είναι ο παλαβός ή ο ψυχοπαθής? Συ κρίνεις? Εγώ? Ο πατηρ-Κωστωφ?

Μήπως συμπέρανες από την επίκληση στην Ορθ.Εκκλησία, ότι είμαι θετικός προς τα...θεία, ή μήπως σου έδωσα την εντύπωση, πως αναγνωρίζω την ψυχιατρική ως επιστήμη?

Πες μου λοιπόν τσαχπινούλη, γιατί κουράζεσαι να αποδείξεις την ματαιότητα μιας επιστήμης, με ανύπαρκτο αντικείμενο?

Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή, από ότι κάνει ο Πύραυλος.

Γακ...χμ...ύποπτον!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εδώ εμμέσως δηλώνεις "ουδετερότητα" γιατί με ρωτάς αν συμπέρανα ότι είσαι θετικός - όπως λες - απέναντι στα όσα λέει η ορθοδοξία όπως και αναρωτιέσαι αν μου έδωσες την εντύπωση ότι αναγνωρίζεις την ψυχιατρική ως επιστήμη.

Όλα καλά.

Αλλά στην αμέσως προηγούμενη απάντηση σου δεν ζήτησες την συνδρομή τόσο κάποιου θρησκευόμενου (ή θρηκόληπτου) ΟΣΟ ΚΑΙ την συνδρομή κάποιου ψυχιάτρου / ψυχολόγου. Ζήτησες μόνο την συνδρομή του Βασιλάκη, το οποίο, όπως και να το κάνουμε, εμένα μου κάνει για μεροληψία μιας και αφήνεις να εννοηθεί ότι είναι θρησκόληπτος / θρησκευόμενος.

Ευτυχώς που δεν σου μοιάζω "τσαχπίνικος" γιατί πιο κάτω με αποκαλείς "τσαχπινούλη". Τα συμπεράσματα δικά σου.

Edited by - M87 on 23/10/2017 22:25:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2017, 20:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που είσαι Βασιλάκη να απαντήσεις σε αυτά?
Να μας πεις τις θέσεις της Ορθ.Εκκλησίας?

Να μας φλομώσεις δηλαδή κι εδώ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2017, 21:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αντί να προσκαλέσει κάναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο να απαντήσει στα παραπάνω,

Μάλλον δεν σε κόβω και πολύ τσαχπίνικο.
Να καλέσω ψυχίατρο ή ψυχολόγο? Παλαβός είμαι? Ψυχοπαθής μήπως?
Και τι είναι ο παλαβός ή ο ψυχοπαθής? Συ κρίνεις? Εγώ? Ο πατηρ-Κωστωφ?

Μήπως συμπέρανες από την επίκληση στην Ορθ.Εκκλησία, ότι είμαι θετικός προς τα...θεία, ή μήπως σου έδωσα την εντύπωση, πως αναγνωρίζω την ψυχιατρική ως επιστήμη?

Πες μου λοιπόν τσαχπινούλη, γιατί κουράζεσαι να αποδείξεις την ματαιότητα μιας επιστήμης, με ανύπαρκτο αντικείμενο?

Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή, από ότι κάνει ο Πύραυλος.

Γακ...χμ...ύποπτον!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2017, 23:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζήτησες μόνο την συνδρομή του Βασιλάκη, το οποίο, όπως και να το κάνουμε, εμένα μου κάνει για μεροληψία μιας και αφήνεις να εννοηθεί ότι είναι θρησκόληπτος / θρησκευόμενος.

Αφήνω να εννοηθεί?

Οντως είσαι τσαχπινούλης, αλλά εις την κατιούσα. Στην "Αιολική" θα πρόσθετα.

Τον δείκτη νοημοσύνης, τον καθορίζει ψυχίατρος, ψυχολόγος ή απλώς ένας ψυχάκιας? ΅
Εδώ σε θέλω τσαχπίνικο. Για να δούμε!!!

Υ.Γ
Είδες κάποιον άλλο, να απαντά σε αναρτήσεις μέσα στην ίδια ανάρτηση? Κλινική περίπτωση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 06:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες ρε Μ87, αν κάποιος έχει ψυχολογικά προβλήματα( δεν ξέρω αν δέχεσαι και τον όρο λόγο του πρώτου συνθετικού ), που να απευθυνθεί;
Εσύ στην προκειμένη, αν συνειδητοποιούσες ότι έχεις θέμα ( λέμε τώρα ), που θα πήγαινες να σε κάνουν καλά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 07:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλια, είναι προφανές. Πρέπει να πάει να αγοράσει τα βιβλία του M87 όταν θα εκδοθούν. Τότε θα γίνει καλά. Εν τω μεταξύ μπορεί να του συστήσει κάποιον κληρικό να πάει να τον διαβάσει, να τον εξομολογήσει, κανένα γέροντα να του κάνει εξορκισμό, κανένα κοσμικό που το παίζει εξορκιστής, σαν τους πολλούς απατεώνες που λυμαίνονται μονές και εκκλησίες. Πολλές οι διέξοδοι. Αν για κακή τύχη κάποιου ανθρώπου με σοβαρό πρόβλημα όπως ένα παιδάκι που κυκλοφόρησε πρόσφατα στο άλλο φόρουμ, πέσει στα νύχια αυτού του ασυνείδητου, το πρώτο πράγμα που θα του συστήσει είναι να κόψει τα φάρμακα, με ανυπολόγιστες προεκτάσεις. Αλλά βλέπεις τι γίνεται. Το πρώτο πράγμα που επικαλούνται οι ασυνείδητοι είναι η "δημοκρατία". Το μεταφράζουν σαν "δικαίωμα στην ασυδοσία" ή "δικαίωμα να κάνεις παραβατικές ενέργειες, ατιμώρητος".

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 08:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ηλια, είναι προφανές. Πρέπει να πάει να αγοράσει τα βιβλία του M87 όταν θα εκδοθούν. Τότε θα γίνει καλά. Εν τω μεταξύ μπορεί να του συστήσει κάποιον κληρικό να πάει να τον διαβάσει, να τον εξομολογήσει, κανένα γέροντα να του κάνει εξορκισμό, κανένα κοσμικό που το παίζει εξορκιστής, σαν τους πολλούς απατεώνες που λυμαίνονται μονές και εκκλησίες. Πολλές οι διέξοδοι. Αν για κακή τύχη κάποιου ανθρώπου με σοβαρό πρόβλημα όπως ένα παιδάκι που κυκλοφόρησε πρόσφατα στο άλλο φόρουμ, πέσει στα νύχια αυτού του ασυνείδητου, το πρώτο πράγμα που θα του συστήσει είναι να κόψει τα φάρμακα, με ανυπολόγιστες προεκτάσεις. Αλλά βλέπεις τι γίνεται. Το πρώτο πράγμα που επικαλούνται οι ασυνείδητοι είναι η "δημοκρατία". Το μεταφράζουν σαν "δικαίωμα στην ασυδοσία" ή "δικαίωμα να κάνεις παραβατικές ενέργειες, ατιμώρητος".

Abyssus Abyssum Invocat


"Άσε μας και συ κουκλίτσα μου" είσαι Τζων Τίκη. Αν εγώ θέλω αυτούς τους οποίους καλούμε σήμερα ψυχικά ασθενείς, ναρκομανείς, αλκοολικούς, καπνιστές κλπ αποθεραπευμένους και ελεύθερους παράνομων ΚΑΙ νόμιμων εξαρτήσεων, θα σκοντάψω νομίζεις πάνω σου επειδή είσαι - κατά πάσα πιθανότητα - πληρωμένος προκειμένου να πράττεις τον θεματοφύλακα του κατεστημμένου;

Οι υφιστάμενες - βλαμμένες κατά την άποψη μου - επιλογές οι οποίες υφίστανται στο στενάχωρο μυαλό σου είναι:

α. Πηγαίνεται σε "επαγγελματίες ψυχικής υγείας". Μπορεί να μην μπορώ ως Τζων Τίκης να τεκμηριώσω ότι είναι επιστήμη - ή ακόμα ότι δεν είναι απάτη - αλλά καθότι είναι καθεστώς, ... πηγαίντε.
β.
Ρίξτε το στα ναρκωτικά, ακοολισμό, κάπνισμα κλπ... Life sucks. Τι να κάνουμε τώρα; Δεχτείτε το.
γ.
Αυτοκτονήστε.
δ.
Πεθάνετε αργά - μάλλον από κάνεναν καρκίνο πνεύμονα αν είστε καπνιστές ή καμιά πολλαπλή βλάβη οργάνων προκειμένου για ναρκομανή. Επιλογή σας ήταν. Δεν θέλατε να αυτοκτονήσετε.

Δεν ισχυρίζομαι ότι οι παραπάνω τέσσερεις είναι οι συστάσεις σου ή ότι τα ξεστόμισες αυτά ποτέ. Απλά προσπαθώ να φανώ καυστικός. Αλλά αν συνεχίσεις να αποτρέπεις να συζητηθούν τα όσα θίγω, στο υπόσχομαι ότι θα σε εξαναγκάσω να τα πεις και τότε θα φανείς και ξεβράκωτος και κακός σε όλους όσους διαβάζουν.

Ας καταλήξουμε κατ' αρχάς αν είναι επιστήμες ή ψευδοεπιστήμες η ψυχιατρική / ψυχολογία γιατί η κατάσταση δεν βλέπω να βελτιώνεται με δάυτους και εν συνεχεία θα συζητήσουμε και λύσεις.

Δεν θα προσπεράσουμε την κατάληξη επειδή αυτό συμφέρει εσένα ή κάποιο τομάρι το οποίο ζει παρασιτικά από ψυχικά ασθενείς.

Εναλλακτικά, να βρεις τα αρ***** να πεις στις οικογένειες οι οποίες χάνουν ανθρώπους από καταχρήσεις - νόμιμες οι παράνομες - ότι εσύ δεν θέλεις να αλλάξει το υπάρχον καθεστώς... για τους όποιους λόγους μπορείς να τεκμηριώσεις.

Edited by - M87 on 24/10/2017 08:34:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 08:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα ελήφθη (πιστεύω)

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 24/10/2017 10:43:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 11:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας καταλήξουμε κατ' αρχάς αν είναι επιστήμες ή ψευδοεπιστήμες η ψυχιατρική / ψυχολογία γιατί η κατάσταση δεν βλέπω να βελτιώνεται με δάυτους και εν συνεχεία θα συζητήσουμε και λύσεις.

Ρε τραμπαρίφα, πήγες και σπούδασες ψυχιατρική/ψυχολογία για να έχεις άποψη; Τι ψευδοεπιστήμες κάθεσαι και τσαμπουνάς, είσαι εσύ ο επιστήμονας που θα κρίνεις τους άλλους; Μάλλον η δικιά σου κατάσταση δεν βελτιώνεται αλλά όπως σου είπανε άμα αρχίσεις να παίρνεις τα χάπια σου τακτικά θα γίνεις καλά. Μονο μην το βάζεις κάτω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 20:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πες ρε Μ87, αν κάποιος έχει ψυχολογικά προβλήματα( δεν ξέρω αν δέχεσαι και τον όρο λόγο του πρώτου συνθετικού ), που να απευθυνθεί;
Εσύ στην προκειμένη, αν συνειδητοποιούσες ότι έχεις θέμα ( λέμε τώρα ), που θα πήγαινες να σε κάνουν καλά;

ilias1990 δεν σε έχω ξεχάσει.

Χρωστάς:

α. Να πάρεις θέση (απυρόβλητο κριτικής δημοσιογράφου/σχολιαστή ή μπαρουτοκαπνισμένο απευθείας αντιπαράθεσης και ας νικήσει αυτός με τα λιγότερα χάλια).

β. Να απαντήσεις στα όσα έθεσα στον Τζων Τίκη πιο πάνω και ο οποίος είναι απασχολημένος καθότι τα συλλογίζεται και δεν έχει απαντήσει ακόμα.

Μόλις απαντήσεις θα προχωρήσουμε στην συζήτηση η οποία θα έχει την εξής σειρά:

1. Κατάληξη σχετικά με το αν η ψυχιατρική / ψυχολογία είναι ή όχι επιστήμες.
2. Κατάληξη σχετικά με το αν η ψυχιατρική / ψυχολογία είναι ή όχι απάτες.
3. Λύσεις για όλους τους εμπλεκόμενους (ψυχικά ασθενείς και μη).

quote:
Ρε τραμπαρίφα, πήγες και σπούδασες ψυχιατρική/ψυχολογία για να έχεις άποψη; Τι ψευδοεπιστήμες κάθεσαι και τσαμπουνάς, είσαι εσύ ο επιστήμονας που θα κρίνεις τους άλλους; Μάλλον η δικιά σου κατάσταση δεν βελτιώνεται αλλά όπως σου είπανε άμα αρχίσεις να παίρνεις τα χάπια σου τακτικά θα γίνεις καλά. Μονο μην το βάζεις κάτω

bozo μπορεί να θέλεις να με προκαλέσεις με βρισιές προκειμένου να με παρασύρεις στο επίπεδο σου ΜΗΠΩΣ και "τσιμπήσω" και μπορέσει η διαχείριση να μου ρίξει άλλο ένα ban ή άλλη ποινή. Δεν φταίς εσύ σε αυτό. Προς Θεού. Τόσα μπόρεσαν η μαμά και ο μπαμπάς σου, τόσα έκαναν. Αν είσαι ανεπίδεκτος δεν φταίνε εκείνοι και την όποια ευθύνη την φέρουν ΜΕΧΡΙ τα 18 σου.

Όμως μετά τα 18 την ευθύνη την έχουν άλλοι. Οι εργοδότες σου... η "δικαιοσύνη" (λέμε τώρα) και εν προκειμένω η διαχείριση η οποία ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ φελλοί σαν και σενα να είναι ξαμολημένοι και ελεύθεροι, να βρίζουν και στους οποίους ΔΕΝ επιβάλει ποινές.

Για τον τυχαίο αναγνώστη του παρόντος λοιπόν, η ερμηνεία "τι κάνει νιάου, νιάου στα κεραμίδια" είναι οφθαλμοφανής. Εγώ θα εκθέτω τις σκέψεις μου - είτε αυτό αρέσει σε φελλούς σαν και σένα, ή σε όσους σε έχουν στην εκδούλευση τους - και η διαχείριση θα μεροληπτεί υπερ σου. Είστε ίδια ομάδα;... Έχετε ίδια συμφέροντα;... Μοιράζεστε τον ίδιο εργοδότη;... Πολύ λίγο με απασχολεί. Το θέμα είναι στο δια ταύτα τι γίνεται.

Την στιγμή που θα υπερασπιστώ λοιπόν τον εαυτό μου ΕΠΙ ΙΣΟΙΣ ΟΡΟΙΣ η διαχείριση πολύ "δημοκρατικά" θα με πετάξει από το forum και θα αφήσει τον φελλό στην θέση του να συνεχίσει το έργο του.

Εάν θέλουμε αποδείξεις επ' αυτού, ας δουν οι αναγνώστες ποιά είναι η επιβεβλημένη ποινή στο προφιλ σου (http://www.esoterica.gr/forums/pop_profile.asp?mode=display&id=34504);

Η διαχείριση λοιπόν ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ να με λές εσύ "τραμπαρίφα". Επειδή όμως νιώθεις πολύ έξυπνος, εγώ σου έδωσα την δυνατότητα να απαντήσεις στα όσα ρώτησα τον Τζων Τίκη πιο πάνω. Και εσύ αντί να απαντήσεις, ακόμα κάνεις γαργάρες. Αντί αυτού αμφισβητείς εμένα και μου λες να πάω να γίνω ψυχίατρος / ψυχολόγος για να κρίνω τους ψυχίατρους / ψυχολόγους. Μέσα στην απεραντοσύνη της ******** σου όμως, αγνοείς ότι η όποια επιστημονικοφανής διαδικασία πρέπει να είναι και λογική.

ΈΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ ΡΕ ΓΑΒ, ΓΑΒ!... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ.

Άϊντε λοιπόν να πας να παίξεις με τις κούκλες σου και άσε τα όσα συζητάνε οι μεγάλοι. Δεν είσαι για τέτοια. Ούτε ο πρόεδρος της ΕΨΕ δεν πρόκειται να έρθει να απαντήσει στα όσα θίγω επειδή είτε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, είτε ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Edited by - M87 on 24/10/2017 20:54:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 20:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η κατάσταση νομίζω προχώρησε...heretic πιάσε τη λευκή μπλούζα, Ιlia τις χειροπέδες, Νικόμαχε και μπόζο του την πέφτουμε από πίσω, κι ο Vasilis ετοιμάζει τον εξορκισμό... απάνω του μωρέ μη μάς ξεφύγει

σαν το κλουβί με τους τρελούς έχουμε γίνει εδώ μέσα...
αν μού τη βαρέσει κι εμένα οσονούπω μη σάς φανεί καθόλου περίεργοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 20:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ87: Η διαχείριση επιτρέπει το spamming, γι'αυτό δεν μπαναρει εσένα και τον Βασίλη. Επίσης, τιμώρησε χθες τον Αίολο για τα μπινελίκια του, την στιγμή που εσύ έλεγες πολύ πιο επικίνδυνα πράγματα , τα οποία αγνόησε επιδεικτικά.

Τύποι σαν κι εσένα αποτελούν τις ατραξιόν των περισσότερων φόρουμ , τα οποία χωρίς εσάς, θα είχαν ερημωσει τελείως. Οκ;

Edited by - ilias1990 on 24/10/2017 20:44:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 20:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μ87: Η διαχείριση επιτρέπει το spamming, γι'αυτό δεν μπαναρει εσένα και τον Βασίλη. Επίσης, τιμώρησε χθες τον Αίολο για τα μπινελίκια του, την στιγμή που εσύ έλεγες πολύ πιο επικίνδυνα πράγματα , τα οποία αγνόησε επιδεικτικά.

Τύποι σαν κι εσένα αποτελούν τις ατραξιόν των περισσότερων φόρουμ , τα οποία χωρίς εσάς, θα είχαν ερημωσει τελείως. Οκ;


Το trolling το τιμωρεί ή το επιτρέπει;
Το chatting;
Τις βρισιές;

quote:

Ρε τραμπαρίφα, πήγες και σπούδασες ψυχιατρική/ψυχολογία για να έχεις άποψη; Τι ψευδοεπιστήμες κάθεσαι και τσαμπουνάς, είσαι εσύ ο επιστήμονας που θα κρίνεις τους άλλους; Μάλλον η δικιά σου κατάσταση δεν βελτιώνεται αλλά όπως σου είπανε άμα αρχίσεις να παίρνεις τα χάπια σου τακτικά θα γίνεις καλά. Μονο μην το βάζεις κάτω


Τις απειλές;

quote:
Όποιος αναγνώστης γνωρίζει προσωπικά στοιχεία της παραπάνω περίπτωσης, παρακαλώ μου τα στέλνει σε pm ή σε email (τότε να δεις πως κόβεται η @ριά μαχαίρι).

Abyssus Abyssum Invocat


Τις προκλήσεις (baiting);
Τις προσωπικές επιθέσεις (επίθεση στο μέλος και όχι στα θιγόμενα του μέλους);

quote:
Δεν "έχω βαλθεί να σας πείσω". Μόνο εσύ είσαι το πρόβλημα, αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα. Αν εξαιρέσεις την περίπτωση να είσαι το Γκόλουμ, αν εννοείς τίποτα καμένους στιλ Κατοχικά Νέα, που αναπαράγουν τις ίδιες μπούρδες με σένα, ούτε μεταξύ σας δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε. Έχετε ο καθένας σας μια διαφορετική παραλλαγή της μπούρδας. Σε έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια που αμολάς αυτά τα κωμικό-τραγικά όπου βρεθείς, την καημένη την ψυχούλα τους, που δεν πάνε στο πνευματικό να τους την γιάνει, κάτι τέτοια σιχαμερά. Είναι φυσικό να μην καταλαβαίνεις τι σου γράφουν όλοι απ όπου έχει περάσει, είναι κομμάτι της μούρλας που κουβαλάς, αυτά τα εμμονικά/ψυχαναγκαστικά που φαίνονται, συν ότι άλλο κρύβει ο φερετζές του ίντερνετ. Άντε, συνέχισε να γράφεις, λίγο τσίρκο ακόμα δεν βλάπτει, είσαι στον φυσικό σου χώρο.

Abyssus Abyssum Invocat


Τις μαζικές επιθέσεις;

quote:
Η κατάσταση νομίζω προχώρησε...heretic πιάσε τη λευκή μπλούζα, Ιlia τις χειροπέδες, Νικόμαχε και μπόζο του την πέφτουμε από πίσω, κι ο Vasilis ετοιμάζει τον εξορκισμό... απάνω του μωρέ μη μάς ξεφύγει

σαν το κλουβί με τους τρελούς έχουμε γίνει εδώ μέσα...
αν μού τη βαρέσει κι εμένα οσονούπω μη σάς φανεί καθόλου περίεργο


Τους χαρακτηρισμούς (ρατσιστής, εθνικιστής, ξενοφοβικός, κουμουνιστής, τρομοκράτης, ψυχασθενής και για εξαιρετικές περιπτώσεις εξτρεμιστής);

Εσύ αναφέρεσαι ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑ το οποίο γίνεται προκειμένου να συνεχίσει μια συζήτηση στην επόμενη σελίδα επειδή από τις τρολιές έχει χαθεί η μπάλα για τον αναγνώστη και χωρίς να κάνεις διάκριση ανάμεσα στα:

α. Γύρισμα σελίδας επειδή συζητώντας μας τελείωσε ο χώρος στην τρέχουσα σελίδα.
β. Γύρισμα σελίδας από trolling/chatting.

Πολύ βολικά μας τα λες ilias1990. Δεν γεννήθηκα χτες ξέρεις.

Δικαίωμα κάποιων να κάνουν τα στραβά μάτια.
Δικαίωμα δικό μου να καταλαβαίνω ότι έτσι επιτρέπουν "εργαλεία" στα χέρια επιτήδειων προκειμένου για την εφαρμογή - δεν τις λες δα και δημοκρατικές - "αμφιλεγόμενων" μεθόδων ελέγχου της κοινής γνώμης. Για περισσότερες λεπτομέρεις να απευθυνθείς στον Τζων Τίκη. Μάλλον μας κουβαλήθηκε από Βόρεια Κορέα.

Edited by - M87 on 24/10/2017 21:14:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 21:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "τραμπαρίφας" πάντως σίγουρα δεν γεννήθηκε χθες. Για να έχει ψωμοτύρι το "Τζών Τίκης", τον κόβω για ραμολιμέντο των 60plus. Αυτά άκουγε στα "νιάτα" του, αυτά ξέρει να λέει. Το μήνυμα τελικά δεν το πήρε. Η γνωστή ρότα των "τρολο-αμοιβάδων", να μένει το νήμα στον αέρα, γράφοντας το ένα πιο προκλητικό post απο το άλλο. Αφού δεν με διαβάζει κανείς, αφού με έχουν γραμμένο όλοι ή είμαι περίγελος, τουλάχιστον ας με βρίζουν. Αρνητική διαφήμιση, η πεμπτουσία της σαβουροκουλτούρας του ίντερνετ.

Παρακαλώ να μην διαγραφεί ο Μ87, τέτοιο προσάναμμα έχει να περάσει καιρό από εδώ, ας του δώσουμε το βήμα για να μεγαλουργήσει.

Προσέξτε όμως το ανάστημα της βλακείας σε συνδυασμό με τον πυθμένα της αγραμματοσύνης: οι γνωστοί συνομωσολόγοι γράφουν ότι και καλά όλα τα γνωστά ψυχιατρικά φάρμακα δεν κάνουν τίποτα. Κι αυτό γιατί οι μελέτες που τα συνοδεύουν (για να πάρουν έγκριση απο τους οργανισμούς πχ FDA) είναι όλες μούφα. Ετούτος δεν του φτάνει αυτό. Αποδείξτε μου λέει ότι η ψυχιατρική θεραπεύει. Τόσοι άνθρωποι που ρυθμίζονται με τα φάρμακα και είναι λειτουργικοί, πίπες όλα αυτά. Τους κάνει καλά ο θεούλης επειδή τους λυπάται και τζάμπα τα παίρνουν. Άσε που στο τέλος πεθαίνουν από αυτά.

Και βάζει την ψυχολογία μαζί με την ψυχιατρική. Προσέξετε, μια κατά βάση γνωσιακή επιστήμη, μαζί με μια ιατρική. Να έγραφε για την ψυχανάλυση, μια ξεπερασμένη ψυχοθεραπευτική μέθοδο, με πολλές αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητά της, καλά θα 'ταν. Ίσιωμα όλα. Τι να του γράψεις τώρα; Παράθεση δημοσιεύσεων από το Google Scholar; Ρε μάνα μου, αφού δεν το κατέχεις το σπορ της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, άιντε καμιά εκδρομούλα με κανένα ΚΑΠΗ και άσε τις γύρες στα φόρουμ. Έχεις πιάσει πάτο και δεν πάει παρακάτω, σου λέω...

Ας κλείσω με το άρθρο της ημέρας, τουλάχιστον να μην πάει χαμένος ο χρόνος των αναγνωστών. Μετάφραση δεν προσφέρεται, δυστυχώς.

Conspiracy Theorists Really Do See The World Differently, New Study Shows

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 21:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο "τραμπαρίφας" πάντως σίγουρα δεν γεννήθηκε χθες. Για να έχει ψωμοτύρι το "Τζών Τίκης", τον κόβω για ραμολιμέντο των 60plus. Αυτά άκουγε στα "νιάτα" του, αυτά ξέρει να λέει. Το μήνυμα τελικά δεν το πήρε. Η γνωστή ρότα των "τρολο-αμοιβάδων", να μένει το νήμα στον αέρα, γράφοντας το ένα πιο προκλητικό post απο το άλλο. Αφού δεν με διαβάζει κανείς, αφού με έχουν γραμμένο όλοι ή είμαι περίγελος, τουλάχιστον ας με βρίζουν. Αρνητική διαφήμιση, η πεμπτουσία της σαβουροκουλτούρας του ίντερνετ.

Παρακαλώ να μην διαγραφεί ο Μ87, τέτοιο προσάναμμα έχει να περάσει καιρό από εδώ, ας του δώσουμε το βήμα για να μεγαλουργήσει.

Προσέξτε όμως το ανάστημα της βλακείας σε συνδυασμό με τον πυθμένα της αγραμματοσύνης: οι γνωστοί συνομωσολόγοι γράφουν ότι και καλά όλα τα γνωστά ψυχιατρικά φάρμακα δεν κάνουν τίποτα. Κι αυτό γιατί οι μελέτες που τα συνοδεύουν (για να πάρουν έγκριση απο τους οργανισμούς πχ FDA) είναι όλες μούφα. Ετούτος δεν του φτάνει αυτό. Αποδείξτε μου λέει ότι η ψυχιατρική θεραπεύει. Τόσοι άνθρωποι που ρυθμίζονται με τα φάρμακα και είναι λειτουργικοί, πίπες όλα αυτά. Τους κάνει καλά ο θεούλης επειδή τους λυπάται και τζάμπα τα παίρνουν. Άσε που στο τέλος πεθαίνουν από αυτά.

Και βάζει την ψυχολογία μαζί με την ψυχιατρική. Προσέξετε, μια κατά βάση γνωσιακή επιστήμη, μαζί με μια ιατρική. Να έγραφε για την ψυχανάλυση, μια ξεπερασμένη ψυχοθεραπευτική μέθοδο, με πολλές αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητά της, καλά θα 'ταν. Ίσιωμα όλα. Τι να του γράψεις τώρα; Παράθεση δημοσιεύσεων από το Google Scholar; Ρε μάνα μου, αφού δεν το κατέχεις το σπορ της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, άιντε καμιά εκδρομούλα με κανένα ΚΑΠΗ και άσε τις γύρες στα φόρουμ. Έχεις πιάσει πάτο και δεν πάει παρακάτω, σου λέω...

Ας κλείσω με το άρθρο της ημέρας, τουλάχιστον να μην πάει χαμένος ο χρόνος των αναγνωστών. Μετάφραση δεν προσφέρεται, δυστυχώς.

Conspiracy Theorists Really Do See The World Differently, New Study Shows

Abyssus Abyssum Invocat


Αν δεν σου αρέσει το Τζων Τίκης μπορώ να στο αλλάξω αν θες. Πως σου φαίνεται το Κιμ Γιονγκ Ουν; Σε καλύπτει ή θες κάτι πιο στιβαρό;

Αν μου εξηγήσεις ρε Κιμ Γιονγκ Ουν το πως μια "ιατρική" όπως την λες ειδικότητα όπως η ψυχιατρική, ασχολείται με κάτι το οποίο το έχει ήδη πιασμένο η νευρολογία / νευροχειρουργική εγώ θα φορέσω το παραδοσιακό κουστουμάκι τύπου Μαο το οποίο σου δώσανε.

Θα πεις βεβαίως ότι δεν ασχολούνται με τα νεύρα αλλά με τη συμπεριφορά και μετά θα σε παραπέμψω στα συμπεράσματα του Emil Kraepelin περί διάκρισης συμπεριφορών και θα τελειώσει εκεί το πανηγύρι.

Αν θες κάτι πιο σύγχρονο π.χ. από τον πρόεδρο της ομάδας εργασίας του DSM IV πάρε τις δηλώσεις του Allen Frances να σου φύγει η τσίμπλα. Ο δικός σας τα λέει. (https://www.psychologytoday.com/blog/dsm5-in-distress/201212/dsm-5-is-guide-not-bible-ignore-its-ten-worst-changes).

"Η καλύτερη συμβουλή μου προς τους κλινικά ενασχολούμενους [συναδέλφους], τον τύπο και το κοινό - να είστε σκεπτικοί και να μην ακολουθείτε το DSM 5 τυφλά σε έναν δρόμο που πιθανότατα να οδηγεί στην μαζική υπερ-διάγνωση και την επιβλαβή υπερσυνταγογράφηση".

Allen Frances MD

και

"Κατάταξη της θλίψης ως ψυχική/νοητική διαταραχή θα αποτελέσει πανηγύρι για τις φαρμακοβιομηχανίες, θα είναι όμως καταστροφή για όσους θλίβονται. Η απόφαση [αυτή] είναι αυτοκαταστροφική για το DSM 5 και υπονομεύει την αξιοπιστία της APA. Η ψυχιατρική, δεν θα έπρεπε να θέτει εσφαλμένες ταμπέλες στο φυσιολογικό [ως συμπεριφορά]".

Allen Frances MD

Ή μήπως είναι και ο Allen Frances αγράμματος ρε Κιμ Γιονγκ Ουν; Ότι χάρηκες, χάρηκες. Άϊντε στη σπηλιά σου τώρα.

Edited by - M87 on 24/10/2017 22:23:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 22:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα σου εξηγήσω. Είσαι πολύ αγράμματος για να ανοίξω οποιαδήποτε σοβαρή συζήτηση. Απλά σου πετάω φιστίκια κι εσύ κάνεις τούμπες μέσα στο κλουβί σου.

αν δεν το έχεις καταλάβει...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 22:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
M87,αυτό το λινκ, με απλά λόγια εξηγει τι είναι ψυχιατρική, τις θεραπευτικές μεθόδους της ( δεν δίνονται μόνο φαρμακευτικές αγωγές ) , σε τι διαφέρει απ'την ψυχολογία και αρκετά ακόμα:

https://www.psychiatry.org/patients-families/what-is-psychiatry

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 22:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα σου εξηγήσω. Είσαι πολύ αγράμματος για να ανοίξω οποιαδήποτε σοβαρή συζήτηση. Απλά σου πετάω φιστίκια κι εσύ κάνεις τούμπες μέσα στο κλουβί σου.

αν δεν το έχεις καταλάβει...

Abyssus Abyssum Invocat


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2017, 22:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα ρε Ηλια, που μπαίνεις και στον κόπο... Εδω ο μπαγλαμάς ζητάγε Ελληνική μελέτη από το 1964 (αν θυμάμαι) και του δείχνω μια πρόσφατη από τον Καναδα, μου λέει δεν θέλω ξένη, θέλω Ελληνική. Θαρρείς και οι Καναδοί είναι εξωγήινοι. Κλασικό καμένο χαρτί του διαδικτύου, διάβασε "μελέτες" άλλων ψεκασμένων στο διαδίκτυο, μερικά ονόματα ψυχιάτρων του 19ου αιώνα και καλά, στα πετάει στα μούτρα με ότι πιο παρανοϊκό συμπέρασμα κατέβασε από το άρρωστο του κεφάλι, και ζητάει διάλογο.

fyi το πανεπιστήμιο που σπούδασε:

http://terrapapers.com/?p=28801


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2017, 09:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα σου εξηγήσω. Είσαι πολύ αγράμματος για να ανοίξω οποιαδήποτε σοβαρή συζήτηση. Απλά σου πετάω φιστίκια κι εσύ κάνεις τούμπες μέσα στο κλουβί σου.

αν δεν το έχεις καταλάβει...

Abyssus Abyssum Invocat


Με παρεξήγησες. Δεν είναι τούμπες αυτό που βλέπεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2017, 11:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ilias1990 σα να ξέρεις πολλά εσύ...
Επίσης ξέρεις, υποθέτω, τι παθαίνουν όσοι ξέρουν πολλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2017, 12:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ilias1990 σα να ξέρεις πολλά εσύ...
Επίσης ξέρεις, υποθέτω, τι παθαίνουν όσοι ξέρουν πολλά.



Ναι, κάτι έχω κατά νου. Τιμωρούνται αυτοί για να μην ενοχλούνται τα τρολ;

Αλλιώς, αν κάνω λάθος, γίνε σαφέστερος κι εξήγησε καλύτερα την απειλή σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2017, 12:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος που ήξερε πολλά - Χίτσκοκ
ilias μάλλον σου κάνουν πλάκα!

ρε Μ87 έχεις πουθενά πρόχειρο αυτό το σύγγραμα του Emil Kraepelin που μιλάει για "διάκριση συμπεριφορών"; Μη μου κάνεις copy-paste αυτά που διαβάζεις το terrapaparies. Σκαναρισμένη σελίδα από το βιβλίο που έχεις στο γραφείο σου θέλω. Ετσι να μορφωθώ κι εγώ ο άμοιρος από τους πανεπιστήμονες των φορουμ.

Α, και που σαι; Μη χρησιμοποιείς εσύ το DSM-5 στις διαγνώσεις σου. Μείνε στο DSM-4.
.
.
.
.
.
.
Πωπω ρε μάγκα, η φωλιά του κούκου εδώ μέσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2017, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με παρεξήγησες. Δεν είναι τούμπες αυτό που βλέπεις.


Εσύ με παρεξήγησες. Αν δεν το έχεις επίσης καταλάβει, σε φτύνουν, δεν βρέχει.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2017, 15:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά καιρούς ανεχόμαστε διάφορα ,
Ή επί του ορθοτερου, τα αφήνουμε να περάσουν.
Ο λόγος, ότι δεν θέλουμε ούτε να φιμώσουμε την οποιαδήποτε άποψη,
αλλά και το οποιοδήποτε σχολιο/κριτική έναντι αυτής.
Βέβαιο ότι κάποιες φορές ξεφεύγει η κατασταση από αυτή της ψυχραιμίας και του υγιεί διαλόγου.... εκεί επεμβαίνουμε.

Δυστυχώς για καποιους, στον τρόπο που το κάνουμε, και το πως διαχειριζομαστε τα φόρα του esoterica.gr., δεν ζητάμε υποδείξεις!
Οποιος βρίσκει ενδιαφέρον μετέχει.
Όποιος δεν του αρέσει ο χώρος, αποχωρεί!

Είναι κομματάκι άκομψο να εισέρχεστε σε έναν χώρο
που κάποιοι άλλοι δημιούργησαν, συντηρούν οικονομικά, αφιερώνουν τον πολύτιμο χρόνο τους,
για να κάνεις κριτική.
Σε αυτό είμαστε απόλυτοι!

Όλα τ'αλλα τα συζητάμε...

Καλή συνέχεια σε όλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2017, 17:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά καιρούς ανεχόμαστε διάφορα ,
Ή επί του ορθοτερου, τα αφήνουμε να περάσουν.
Ο λόγος, ότι δεν θέλουμε ούτε να φιμώσουμε την οποιαδήποτε άποψη,
αλλά και το οποιοδήποτε σχολιο/κριτική έναντι αυτής.
Βέβαιο ότι κάποιες φορές ξεφεύγει η κατασταση από αυτή της ψυχραιμίας και του υγιεί διαλόγου.... εκεί επεμβαίνουμε.

Δυστυχώς για καποιους, στον τρόπο που το κάνουμε, και το πως διαχειριζομαστε τα φόρα του esoterica.gr., δεν ζητάμε υποδείξεις!
Οποιος βρίσκει ενδιαφέρον μετέχει.
Όποιος δεν του αρέσει ο χώρος, αποχωρεί!

Είναι κομματάκι άκομψο να εισέρχεστε σε έναν χώρο
που κάποιοι άλλοι δημιούργησαν, συντηρούν οικονομικά, αφιερώνουν τον πολύτιμο χρόνο τους,
για να κάνεις κριτική.
Σε αυτό είμαστε απόλυτοι!

Όλα τ'αλλα τα συζητάμε...

Καλή συνέχεια σε όλους.


Χαίρομαι που ξεκαθάρισες την θέση σου AitheroVamon ως διαχειριστής και από ότι καταλαβαίνω ως εκπρόσωπος των ιδιοκτητών του www.esoterica.gr.

Παρότι δεν απευθύνθηκες σε κάποιον συγκεκριμένα [και φαντάζομαι αυτό έχει τη σημασία του] να ξεκαθαρίσω, για τον εαυτό μου, ότι ουδέποτε έκανα υποδείξεις σε κανέναν σχετικά με το πως θα διαχειριστεί οποιοσδήποτε το παρόν forum.

Εγώ - με αίτιο την εξύβριση μου - τόσο από τον bozo όσο και από άλλα ********* τα οποία κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα, έκανα κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τον τρόπο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του forum του www.esoterica.gr και εξέφρασα και κάποιες (αναμενόμενες;) προσδοκίες οι οποίες δεν νομίζω ότι επιδέχονται αμφισβήτησης. Διόρθωσε με σε αυτό αν κάνω λάθος.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι θα έπρεπε να διεξάγονται συζητήσεις αντί να τρολάρονται θέματα.
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι θα έπρεπε να υπάρχει στοιχειώδης σεβασμός.
Και
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχουμε ελευθερία λόγου.

Δυστυχώς στην πράξη αποδεικνύεται ότι αυτά δεν ισχύουν από τη στιγμή που μια χούφτα καναλάρχες επηρρεάζουν το σύνολο του πληθυσμού μέσω των ραδιοτηλεοπτικών μέσων και των ********* σχολιαστών/"δημοσιογράφων" (Ο Θεός να τους κάνει), ενώ εγώ και ο οποιοσδήποτε "εγώ" δεν έχουμε πρόσβαση σε αντίστοιχη δυνατότητα επιρροής.

Θα μου πεις [ίσως] "πάλι καλά που είναι μια χούφτα και όχι ένας" και με τη σειρά μου θα σου απαντήσω "και με το καρτέλ των τιμών γάλακτος μερικοί ήταν και όχι ένας".

Τι θέλω να πω: Ότι ανεξαρτήτως ονομασίας (ανεξάρτητες αρχές, σώματα ελεγκτών / επιθεωρητών, αστυνομία, εισαγγελείς, δικαστές) η δικαιοσύνη λειτουργεί επιλεκτικά ΕΑΝ ΦΥΣΙΚΑ δεν θίγονται τα συμφέροντα κάποιων φραγκάτων είτε αυτοί είναι μεμονωμένοι είτε αποτελούν καρτελ.

Στην τελική λοιπόν, τι μένει στον απλό πολίτη προκειμένου να εκφράσει την γνώμη του; Η τοπική εφημερίδα; Κάποιο ιστολόγιο (blog); Μερικά forum;

Σιγά που θα άφηναν τα παράσιτα (εσωτερικού και εξωτερικού) της Ελληνικής οικονομίας ανεξέλεγκτα τα forum προκειμένου να μπορούμε να πούμε την άποψη μας ανοιχτά και σιγά τα πολλά Ελληνικά forum τα οποία έχουμε (καμιά 30αρία;). Προσλαμβάνονται λοιπόν μερικά *********** προκειμένου να τρολάρουν τα θέματα, τις απόψεις, τις συζητήσεις ώστε ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ να ακούγονται οι ίδιες αηδίες με ότι ακούγεται από την τηλεόραση/ραδιόφωνο, ή τουλάχιστο να μην ακούγεται κάτι το οποίο θίγει τα προαναφερθέντα συμφέροντα.

Το μόνο το οποίο χρειάζονται προκειμένου να το κάνουν αυτό, είναι μια ελεγχόμενη δικαιοσύνη [την έχουν ήδη εδώ και +100; χρόνια] και μια βολική διαχείριση η οποία δεν πολυ-παρεμβαίνει στο έργο των τρολ. Είτε συμφωνείς, είτε διαφωνείς με αυτές τις θέσεις, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Είναι άλλωστε η δική μου άποψη και, χωρις να γίνεις συγκεκριμένος, είπες ότι θέλεις να ακουστεί.

Με αυτά και με αυτά, φτάνουμε στις χτεσινές εξηγήσεις τις οποίες μας έδωσες σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργείς εσύ, έστω και αν αυτές δεν σου ζητήθηκαν (προφανώς ένιωσες την ανάγκη να τοποθετηθείς, ειδεμή δεν θα τα έλεγες αυτά).

Λες λοιπόν, εμμέσως πλην σαφώς, "σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε" και αυτό είναι σεβαστό.

Λες ακόμα ότι ο λόγος που κάποια πράγματα "αφήνονται να περάσουν" είναι αφ' ενός για να μην φιμωθεί η όποια άποψη αλλά και τα σχόλια/κριτική απέναντι σε αυτή. Το όριο λοιπόν το οποίο εσύ μόνος σου όρισες, είναι η ύπαρξη σχολίων/κριτικής, τα οποία προσωπικά τα καλοδέχομαι σε διάλογο.

Οι δικές μου απορίες έχουν να κάνουν κατ' αρχάς με το "τι θα έπρεπε να συμβαίνει όταν κάποιος ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τα όρια του σχολίου ή της κριτικής" (π.χ. οταν κάποιος βρίζει;... όταν χαρακτηρίζει;... όταν τρολάρει, κ.ο.κ.); Σε ότι αφορά αυτό συγκεκριμένα, έχω ήδη εκθέσει τις αρχικές παρατηρήσεις μου στην παρούσα σελίδα και δεν χρειάζεται να τις επαναλάβω.

Το άλλο το οποίο αποτελεί μια κάποια πρόκληση στα δικά μου μάτια είναι το κλασσικό "δυό μέτρα, δυό σταθμά". Πως δηλαδή κάποιος ο οποίος εμφανίζεται τόσο ακριβοδίκαιος ώστε να προστατεύει όχι μόνο την άποψη αλλά και τα σχόλια και την κριτική εναντίον αυτής, θεωρεί ή νιώθει "άκομψη" την άσκηση κριτικής γενικώς και αορίστως;

Τελικά, ίσως πρέπει να σε ρωτήσω AitheroVamon... Νιώθεις ότι σου ασκήθηκε κριτική;

Για τα υπόλοιπα, μπορείς να ρωτήσεις τους bozo και ilias1990 με τους οποίους μίλησα σχετικά με τα παραπάνω ή και να ρωτήσεις εμένα παραθέτωντας συγκεκριμένα αποσπάσματα από τα όσα είπα.

Έχω όμως να ρωτήσω και κάτι ευθέως:

Όλα όσα παρέθεσα πιο πάνω σχετικά με trolling, chatting, βρισιές, απειλές, προκλήσεις, προσωπικές επιθέσεις, μαζικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς για σένα ανήκουν στον "υγιή διάλογο";

Καλή συνέχεια και σε σένα.

quote:
Έλα Μ87, το βρήκες επιτέλους. Μ'έχει πληρώσει το σύστημα για να τρολλάρω τα θέματά σου. Κάτσε να συνεχίσω το τρολλάρισμα, κάνοντάς σου μια αφιέρωση. Τζων Τίκης δεν είναι αλλά είναι της εποχής σου..

Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου ilias1990! Ακόμα περισσότερο χαίρομαι που είσαι φιλόμουσος επειδή και εγώ με τη σειρά μου θέλω να σου αφιερώσω ένα πολύ ωραίο ρεμπέτικο που λες και γράφτηκε για σένα!

Καλή ακρόαση!

https://youtu.be/DpleG7B3Ihk

Edited by - M87 on 26/10/2017 18:49:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2017, 17:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα Μ87, το βρήκες επιτέλους. Μ'έχει πληρώσει το σύστημα για να τρολλάρω τα θέματά σου. Κάτσε να συνεχίσω το τρολλάρισμα, κάνοντάς σου μια αφιέρωση. Τζων Τίκης δεν είναι αλλά είναι της εποχής σου...

https://www.youtube.com/watch?v=QAJrG4yYr3I

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2017, 19:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[COLOR="#000000"]ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ[/COLOR]
Η ανάρτηση Θα ασχοληθεί με διάφορες απάτες οι οποίες αφορούν την ψυχιατρική / ψυχολογία και ενδιαφέρει τους ψυχικά ασθενείς, τους συγγενείς και φίλους αυτών καθώς και οποιονδήποτε διακρίνεται από ανθρωπιά.

[COLOR="#000000"]ΕΙΣΑΓΩΓΗ:[/COLOR]

Θα ξεκινήσουμε θέτωντας μερικές ερωτήσεις και παρατηρήσεις σχετικές με την ψυχολογία / ψυχιατρική στις οποίες θα αναφερθούμε μέσα στο κυρίως κέιμενο και καλό θα ήταν να τις έχει κατά νου ο αναγνώστης.

[COLOR="#000000"]ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ” / “ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ”.[/COLOR]

1. Πως μπορεί να μελετάει ο ψυχολόγος κάτι το οποίο διδάσκεται ότι δεν υπάρχει;

2. Πως μπορεί να γιατρεύει ο ψυχίατρος κάτι το οποίο διδάσκεται ότι δεν υπάρχει;

3. Πως μπορεί να θεραπευει ο ψυχοθεραπευτής κάτι το οποίο διδάσκεται ότι δεν υπάρχει;

4. Γιατί η ψυχολογία / ψυχιατρική αλλοίωσαν την Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιώντας μια λέξη με δεδομένη έννοια η οποία βρισκόταν σε χρήση για 2000 χρόνια [η λέξη ψυχή έχει διαφορετικό ορισμό (*1) για τους Έλληνες και διαφορετικό (*2) για τους ψυχολόγους / ψυχίατρους];

5. Γιατί χρησιμοποίησαν τον όρο "ψυχή" ως πρώτο συνθετικό της ονομασίας τους [[COLOR="#FF0000"]ΨΥΧΟ[/COLOR][COLOR="#000000"]λογία[/COLOR], [COLOR="#FF0000"]ΨΥΧ[/COLOR][COLOR="#000000"]ιατρική[/COLOR]] αφού προηγουμένως παραποίησαν το σημαίνον και το σημαινόμενο της λέξης προς εξαπάτηση των χρηστών της Ελληνικής γλώσσας;

6. Γιατί διατείνονται ότι είναι "επιστήμες", ενώ έχουν άποψη για το μεταφυσικό με βασικό ισχυρισμό ότι [COLOR="#FF0000"]μετά τον θάνατο μας οι ΣΚΕΨΕΙΣ, ΙΔΕΕΣ, ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ παύουν[/COLOR] τον οποίο όμως δεν τεκμηριώνουν.

7. Γιατί καπηλεύτηκαν την εξομολόγηση και πνευματική καθοδήγηση από τον Χριστιανισμό μετά από [COLOR="#FF0000"]ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ[/COLOR] προκειμένου να καταστήσουν την διαδικασία ελέγξιμη από τον αμφιβόλου ηθικής ανθρώπινο παράγοντα; [Αφαίρεση ηθικών αξιών, αφαίρεση εσωτερικού (συνείδηση) και εξωτερικού ελέγχου (πίστη Στον Θεό και σε Κρίση) του ψυχοθεραπευτή, εισαγωγή αμοιβών αντί να είναι δωρεάν].

8. Γιατί διαδίδουν τον αθεισμό; λέγοντας:

[COLOR="#000000"]8.1.[/COLOR] ΨΥΧΗ = ΣΚΕΨΕΙΣ + ΙΔΕΕΣ + ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ + ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ + ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

[COLOR="#000000"]8.2.[/COLOR] Μετά το θάνατο ΣΚΕΨΕΙΣ, ΙΔΕΕΣ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ παύουν

[COLOR="#000000"]8.3.[/COLOR] Ο Θεός είναι ανθρώπινη επινόηση.

(*1) ΟΡΙΣΜΟΣ (Βικιπαίδεια: URL: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE):

Η λέξη «ψυχή»[1] (από το ρήμα «ψύχω», δηλ. «φυσώ», «πνέω») κυριολεκτικά σημαίνει την «ψυχρή πνοή», δηλαδή την ύστατη ένδειξη της ζωής στο σώμα που γίνεται αισθητή από την αναπνοή.[2] [COLOR="#FF0000"]Εντούτοις, από αρχαιοτάτων χρόνων ο όρος χρησιμοποιήθηκε για να δηλώσει πολύ περισσότερα, ιδίως όσον αφορά στις νοητικές λειτουργίες του ανθρώπου και τη μετά θάνατον ζωή, με ειδικά το τελευταίο να έχει κυριαρχήσει στη θρησκεία και τη φιλοσοφία[/COLOR]. Λόγω των πολλών απόψεων για τη θρησκευτικο-φιλοσοφική σημασία της «ψυχής», οι ορισμοί που υπάρχουν είναι τουλάχιστον δεκάδες, αλλά ωστόσο [COLOR="#FF0000"]ο συνηθέστερος είναι αυτός που ορίζει την ψυχή ως την άυλη ουσία του ανθρώπου η οποία αποτελεί την έδρα της προσωπικότητάς του, επιζεί μετά τον θάνατο του σώματος, όντας η ίδια αθάνατη, και στη συνέχεια μεταβαίνει είτε σε κάποια άλλη κατάσταση, σε άλλο τόπο, είτε σε κάποιο άλλο σώμα[/COLOR]. Είναι γεγονός ότι αυτός ο συνήθης ορισμός βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην πλατωνική ψυχολογία, δηλαδή μελέτη της ψυχής, η οποία, παρά τα κενά της, επηρέασε και συνεχίζει να επηρεάζει τους στοχαστές, τους φιλοσόφους και τους θεολόγους. Παρ’ όλα αυτά, οι απόψεις που εκτίθενται στα πλατωνικά έργα αποτελούν μια απόπειρα συστηματοποίησης και ανάπτυξης προϋπαρχουσών θεωριών, δεδομένου ότι τα ερωτήματα για τη φύση του ανθρώπου και τον θάνατο είναι πολύ παλαιότερα του Πλάτωνα και έχουν απασχολήσει ίσως όλους τους πολιτισμούς.

(*2) ΨΥΧΗ = ΣΚΕΨΕΙΣ + ΙΔΕΕΣ + ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ + ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ + ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ

[COLOR="#000000"]ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ” / “ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ”.[/COLOR]

9. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ επειδή ισχυρίζονται, χωρίς αποδείξεις, ότι ("[COLOR="#FF0000"]μετά το θάνατο παύουν οι σκέψεις, οι ιδέες, τα συναισθήματα, οι παρορμήσεις και η συνείδηση[/COLOR]"). Επιπλέον, για άγνωστο λόγο δεν υιοθετούν την τίμια προσέγγιση (*3).

10. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΡΕΥΜΑ γιατί δεν ασχολούνται με έσχατες ή οριακές συνθήκες/ερωτήσεις.

11. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ επειδή το κύριο γνώρισμα όλων των θρησκειών είναι η αναγνώριση της ύπαρξης ανθρώπινης ψυχής.

(*3) "Σε ότι αφορά το τι συμβαίνει μετά θάνατον δεν γνωρίζουμε επειδή δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε"

Στα παραπάνω θα ήθελα ο αναγνώστης να έχει κατά νου και μερικά βασικά ερωτήματα σχετικά με το θεσμικό πλαίσιο της ψυχοθεραπείας στην Ελλάδα, το θέμα και η συζήτηση της οποίας αναπτύσσεται στην ανάρτηση Ο ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟΣ, Ο ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΑΦΑΣ. Στο τέλος κάθε ερωτήματος παραθέτω την σελίδα των σχολίων στην οποία κατέληξε το συναφές κομμάτι της συζήτησης επειδή η εκκίνηση του κάθε τμήματος συζήτησης δεν είναι πάντα σαφής. Για όσα ερωτήματα απουσιάζει η σελίδα κατάληξης, λυπάμαι αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η συζήτηση σε ότι αφορά αυτά τα σημεία ακόμα.

[COLOR="#000000"]ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ[/COLOR]

12. Για ποιό λόγο υφίσταται ένα πορνογράφημα όπως αυτό το οποίο αποκαλούν “κώδικα δεοντολογίας” οι ΣΕΨ / ΠΨΣ;

13. Γιατί ο ΣΕΨ / ΠΨΣ διατηρεί δήθεν πειθαρχικό έλεγχο τον οποίο ασκεί με βάσει το παραπάνω πορνογράφημα;

14. Γιατί νομοθετικά υπάρχει πλήρης έλλειψη προβλεπόμενων ποινικών κυρώσεων για τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας;

15. Γιατί νομοθετικά υπάρχει πλήρης έλλειψη προβλεπόμενων αποζημιώσεων και διεκδικήσεων για τους θεραπευόμενους;

16. Γιατί ο ΣΕΥΥΠ "κάνει τον ******" όταν καταγγέλονται ψυχιατρικές μονάδες;

17. Γιατί το ανάλγητο υπουργείο υγείας δεν διασφαλίζει τον θεραπευόμενο ψυχικά ασθενή από εκμετάλλευση υποχρεώνοντας την έκδοση έγγραφης διάγνωσης και πλάνου εργασίας από τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας, δίνοντας την δυνατότητα ο θεραπευόμενος να καταγράφει όλες τις συνεδρίες συμπεριλαμβανομένου της πρώτης γνωριμίας, πρακτική η οποία εφαρμόζεται στο πλήρως ιδιωτικό σύστημα υγείας των ΗΠΑ από τις οποίες αντιγράφουμε το +90% της ιατρικής πρακτικής;

Επίσης, γιατί δεν υπάρχει επιμόρφωση των θεραπευομένων σχετικά με το ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να παίρνουν από τις συνεδρίες τους;

18. Γιατί υπάρχει πλήρης απουσία στατιστικών μεγεθών σε ότι αφορά την αποτελεσματικότητα [ή εν προκειμένω την αναποτελεσματικότητα] της ψυχοθεραπείας εκ μέρους Υπουργείου Υγείας, ΣΕΨ, ΠΨΣ και ΕΛΣΤΑΤ;

19. Γιατί διδάσκεται - από προπτυχιακό επίπεδο! - η συντεταγμένη άρνηση συμμετοχής των αποφοίτων ψυχολογίας σε συνεργασίες οι οποίες περιλαμβάνουν τον έλεγχο τους από οποιονδήποτε και για οποιονδήποτε λόγο;

20. Γιατί υφίσταται η παγίδα των αμοιβών των αποφοίτων ψυχολογίας οι οποίοι βομβαρδιζόμενοι από φόρους, τέλη, ασφαλιστικές εισφορές, νοίκια, λογαριασμούς ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ) εξαναγκάζονται να θυσιάσουν τις ηθικές αξίες τους, ιεραρχόντας τις αμοιβές τους πάνω από τις ανάγκες των θεραπευομένων, ώστε να επιτύχουν ελάχιστα επιβεβλημένα έσοδα;

21. Γιατί τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία αρνούνται - και πάλι συντεταγμένα - να συμμετέχουν σε ψυχοθεραπευτικά σχήματα αλλά δεν υφίσταται πρόβλημα στο να συμμετέχουν στην ψυχοφαρμακευτική αγωγή ή τον εγκλεισμό των ψυχικά ασθενών;

22. Γιατί η “ψυχοθεραπεία” της δημόσιας υγείας περιλαμβάνει ΜΟΝΟ ψυχολογική υποστήριξη και η “ψυχοθεραπεία” των ιδιωτών επαγγελματιών ψυχικής υγείας ενασχόληση ΜΟΝΟ με τα δευτερεύοντα προβλήματα του θεραπευόμενου;

Τέλος, θα πραγματοποιήσουμε και μια διάκριση “για να μη χάσουμε τη μπάλα” στα όσα θα ακολουθήσουν:

Λογω περιορισμών του ιστότοπου θα πρεπει να αναζητήσετε το πλήρες κείμενο εισάγοντας σε κάποια μηχανή αναζήτησης τον τιτλο ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. Εαν βρειτε κάποιον ιστοτοπο όπου στη συνεχεια του άρθρου ακολουθούν +41 σελίδες συζήτησης, Θα έχετε βρει το αρχικό κείμενο


Μια χαρά τα είπες κ. καθηγητά, μόνο που ξέχασες τους spammers

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 26/10/2017 19:55:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy