ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θεωριες τελους ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2017, 03:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμη ενα κειμενο που διαβασα πριν λιγες μερες σκεφτηκα να κατσω να πω την αποψη μου για ολες τις θεωριες - ημερομηνιες τελους .

Εχουμε ζησει πολλες τετοιες . Ειμαι 19 χρονων και εχω ηδη ζησει 3-4 ημερομηνιες τελους και μερικες που ισως να μην θυμαμαι .
Ναι ειχα πανικοβληθει λιγο και ειχα αγχωθει περισσοτερο στο ακουσμα εκεινης του 2012 . Ταινιες , ολοι να βγαινουν σε youtube κλπ με βιντεακια και να το πλασσαρουν , στα σχολεια ( γυμνασιο ημουν τοτε ) επικρατουσε ενας πανικος λιγες μερες νωριτερα και παει λεγοντας .

Ειδα τελικα οτι απο ολες αυτες τις ημερομηνιες τιποτα δεν επιβεβαιωθηκε . Περα απο αυτο ομως !

Ας παρουμε μια τυχαια ημερομηνια . Ας πουμε 14 Φεβρουαριου 2018 .
Και αρχιζω και βγαζω βιντεακια , τα λεω απο κοντα σε οποιον βρω , για στοιχεια και για ενδειξεις που " επιβεβαιωνουν " πως κατι θα συμβει εκεινη τη μερα .

Δηλαδη εχω ακριβως 8 μηνες ζωης και τους 7 απο αυτους ( τουλαχιστον ) θα τους περασω προσπαθωντας να βρω στοιχεια και ενδειξεις για να τρομοκρατησω εμενα και κυριως τοσο κοσμο .
Δεν βγαζει νοημα ?

Σκεφτειτε ενα ανθρωπο που σημερα μαθαινει πως εχει καποιο ειδος καρκινου και πως εχει ακομα 8 μηνες ζωης . Θα κατσει να κλαιγεται για 8 μηνες ξαπλωμενος σε ενα κρεβατι ? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ !
Θα σηκωθει απο το κρεβατι και για 8 γαμημενους μηνες θα ζησει οσα ηθελε να ζησει και δεν προλαβε .
Θα βγαλει για φαι σημερα κι ολας την οικογενεια του ενω αυριο θα παει να κανει μια ελευθερη πτωση που παντα ηθελε να κανει , μεθαυριο θα αρχισει να γυρναει ολη την Ελλαδα να δει τις ομορφιες της .

Ας αφησουμε ομως το παραδειγμα του " κλαματος " .

Οποτε τι εχουμε ? Μονο την ημερομηνια τελους 14 Φεβρουαριου 2018 .
Σημερα 14 Ιουνιου 2017 εχουμε και ωρα 4:20 ακριβως .
Μου λες στα σιγουρα δηλαδη πως δεν θα πεθανω στις 4:25 ? Πως δεν θα πεθανω αυριο , σε μια εβδομαδα ή σε ενα μηνα ?
Εμαθα να ζω το σημερα και να μην σκεφτομαι ΤΟΣΟ πολυ το αυριο .
Ετσι κι αλλιως σχεδια κανεις για το αυριο . Κανεις δεν σου λεει πως θα τα πετυχεις με 100 % σιγουρια .

Μπηκα σημερα youtube και μου εμφανισε 150 βιντεακια για 27 Σεπτεμβριου 2017 . Ειχα βρει παλιοτερα παρομοια βιντεακια για 25 Δεκεμβριου 2015 . Για 21 Δεκεμβριου 2012 . Για Μαρτιο του 2016 .
Καθε χρονο τα ιδια .
Ωστοσο λυπαμαι παρα πολυ που υπαρχει εστω και ενα ατομο που σκεφτηκε ολες αυτες τις ημερομηνιες .
Φαντασου δηλαδη αυτος να χανει τα χρονια που εχει στη ζωη του με τετοιο τροπο .
Να ψαχνει ημερομηνιες να πλασσαρει νεο τελος και αυτο να γινεται καθε χρονο .

Υπαρχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να πεθανω σημερα με 1002 ενδεχομενα . Αυτοκινηστικο , να με ληστεψουν , να πεσω να χτυπησω το κεφαλι μου και να μεινω εκει , αυτοκτονια ( αρκετοι το κανουν ) για οικονομικους ή για αισθηματικους λογους , να παω θαλασσα και να πνιγω , να παω ταξιδι και να πεσει το αεροπλανο ή να βουλιαξει το καραβι . Τοσα πολλα ενδεχομενα με τα οποια μπορει να πεθανει καποιος τα οποια ειναι 5-6 φορες πιο πιθανα να συμβουν απο το να πεσει ενα μετεωριτης - κομητης . Αυτα που ανεφερα ειναι ενδεχομενα που συνανταει καθε ανθρωπος στην καθημερινοτητα του .

Και απο ολα αυτα εγω θα ειμαι ο " εξυπνος " που θα πω " οοοοχι μαλακες εγω απο μετεωριτη θα παω τη συγκεκριμενη μερα - ωρα " .
Καποια στιγμη ισως γινει αυτο .
Μπορει να γινει σημερα , αυριο σε ενα μηνα σε 10 χρονια σε 150 χρονια σε μια χιλιετια και παει λεγοντας .


Ποιο το συμπερασμα απο ολα αυτα ;
Ζησε το σημερα σαν να μην υπαρχει αυριο .
Τι θα εκανες αν ηταν η τελευταια σου μερα ; Αυτο κανε σημερα και καθε μερα κανε το ιδιο . Ετσι θα εισαι ευτυχισμενος .

Αν φτασεις στο τελος 90 χρονων ανθρωπος και σκεφτεσαι πως εφαγες 40 χρονια απο τη ζωη σου να αγχωνεσαι για τετοιες ημερομηνιες .. Εκει ειναι που θα εχεις το παραπονο . Γιατι θα εχεις ξεχασει να ζησεις


PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2017, 22:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκο,
έπρεπε να'σουνα εδώ τις "χρυσές εποχές" του εσχατολάγνου Γιαλαντζή.

Ο μέγιστος του είδους. Μαιτρ λέμε!

Το πήγαινε από ημερομηνία σε ημερομηνία. Και όλο είχε κάτι κατεβατά να πει για την καθεμιά.
Βέβαια εκείνος δεν έλεγε για μετεωρίτες και τέτοια.

Το κόλλημά του ήταν με το Αντίδι....
Άμα σκαλίσεις λίγο παραπάνω τα κιτάπια του Εσωτέρικα θα βρεις ιστορίες να πεθάνεις στο γέλιο


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2017, 02:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS, δε μελέταγες το joker καλύτερα?!

Τρομάζω στην ιδέα ότι... επέστρεψε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2017, 07:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιο το συμπερασμα απο ολα αυτα ;
Ζησε το σημερα σαν να μην υπαρχει αυριο .
Τι θα εκανες αν ηταν η τελευταια σου μερα ; Αυτο κανε σημερα και καθε μερα κανε το ιδιο . Ετσι θα εισαι ευτυχισμενος .


Μπορώ να το περιγράψω λίγο καλύτερα; Το μόνο που υπάρχει είναι το σήμερα. Πιο συγκεκριμένα το παρόν. Το παρελθόν και το μέλλον είναι απλά έννοιες. Φιλολογικού περιεχόμενου, που έχουν σχέση με την κουλτούρα μας. Έτσι κι αλλιώς, κι επιστημονικά να το δεις, παρελθόν και μέλλον δεν είναι παρά τιμές πάνω σε έναν άξονα, που δημιουργεί τον λεγόμενο ορίζοντα γεγονότων. Αυτό που βιώνουμε όμως ανά πάσα στιγμή είναι το παρόν. Όταν ο άνθρωπος προσκολλάται στο παρελθόν, "θα ήθελα να είχα κάνει αυτό, τότε", "έτσι έπρεπε να είχαν γίνει τα πράγματα", "δεν το έκανα σωστά", τότε καταστρέφει αναδρομικά ακόμη και την εμπειρία που βιώνει. Το ίδιο και με το μέλλον. Δεν αντιλαμβάνεται το μέλλον σαν μια δυνατότητα ή σαν μια πιθανότητα, τη μία ανάμεσα στις πολλές. Στις παθολογικές περιπτώσεις, εφευρίσκει καταστροφές και δεινά, όλα αυτά που θα έρθουν και θα του στερήσουν τη στιγμή που θα ζήσει. Με ανύπαρκτα δεδομένα, συνήθως.

Ακολουθεί λοιπόν η προφητεία του Γέροντα:

Η μέρα που πάντοτε φοβόμουν ότι θα έρθει, ήταν η χθεσινή.

Διαλογιστείτε λίγο πάνω σε αυτή τη φράση, και πέστε μου τι αντιλαμβάνεστε.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy