ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Επί Αλχημείας ο Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Foibos100
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2017, 20:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά αν σας ενδιαφέρει πραγματικά η Γνώση - ας πούμε έστω στο θέμα της Αλχημείας για το οποίο ενδιαφέρεστε εδώ - καλό είναι την εισαγωγή να κάνει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα ουσιαστικά πράγματα γι' αυτό και όχι απλές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, ώστε να θέσει τις δέουσες βάσεις γι αυτό και να προάγει μία πραγματικά εποικοδομητική συζήτηση επ' αυτού, η οποία να μπορεί να οδηγήσει τελικά σε μία έφεση και προτροπή προς περαιτέρω προσωπική έρευνα...

Αν ενδαιφέρεστε πραγματικά επ' αυτού κάτι μπορώ να κάνω...

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2017, 21:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε, παρακαλώ, μπορείς να κάνεις την αρχή. Δεν ξέρω όμως αν θα βρεις πραγματικούς συνομιλητές, αναγνώστες όμως υπάρχουν σίγουρα. Πρόσεξε όμως λίγο το παρακάτω. Η Αλχημεία δεν είναι Χημεία. Είναι μυστικισμός και όχι επιστήμη. Ως εκ τούτου, ο καθένας μπορεί να γράψει κυριολεκτικά ότι του κατέβει, συμπληρώνοντας το με κάποιο "εγώ γνωρίζω τι είναι ... , εγώ θα σας διδάξω". Πρόσεξε, δεν αναφέρομαι σε σένα, μπορεί να περιλαμβάνει εμένα αυτό ή όλο αυτό το φόρουμ, ή κάποιον που θα εμφανιστεί από το πουθενά, απλά για να διαφωνήσει μαζί σου.

Αν εγώ ξυπνήσω ένα πρωί, έρθω εδώ και δηλώσω "εγώ θα σας διδάξω Χημεία" και αρχίσω να περιγράφω το άτομο (πχ Υδρογόνο) με το λεγόμενο "πλανητικό μοντέλο" του Μπορ, κάτι που έχει αντικατασταθεί εδώ και έναν αιώνα από το κβαντικό μοντέλο (χρησιμεύει μόνο για τα σχολικά βιβλία επειδή η κβαντική φυσική δεν είναι παραστατική), μπορεί να συμβεί το εξής. Να εμφανιστεί κάποιος με κάποια στοιχειώδη πανεπιστημιακή εκπαίδευση και να με αδειάσει με μια πρόταση. Κάτι σαν την παραπάνω. Αν εγώ συνεχίσω να γράφω, τότε θα έχω προαχθεί στον λεγόμενο "επιστήμονα-διασκεδαστή" του esoterica.gr.

Από την άλλη πάλι αν αρχίσεις να γράφεις τι θεωρείς πως πραγματικά είπε ο Παράκελσος (λέμε τώρα) ή πως ενσωμάτωσε την Αλχημεία ο Κ. Γιουγκ στην αναλυτική ψυχολογία, μπορεί να γράφεις μπούρδες και να έρθει άλλος να διαφωνήσει μαζί μαζί σου, παραθέτοντας κι αυτός νέες μπούρδες, και να καταλήξουμε όλοι σε άλλον έναν Γαλατικό καυγά χωρίς τελικά να κάνουμε τίποτα. Εκτός από το να γεμίζουμε κάποιες html με unicode.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι να προσπαθήσεις -αν έχεις σκοπό να γράψεις κάτι σοβαρό- να μην το κάψεις. Ειδικά αυτό το στιλ γραφής του φωτισμένου διδασκάλου, έχει σταματήσει να πουλάει κάπου στα μέσα του 20ου αιώνα. Εγώ θα ξεκίναγα περιγράφοντας τη σχέση μου με την Αλχημεία. Πως την έχω ενσωματώσει στο σύστημα αυτογνωσίας μου, ποιες πηγές ανάγνωσης (συγγραφείς, βιβλία) χρησιμοποίησα και σε ποια σημεία στάθηκα. Μια άποψη δίνω φυσικά, μπορείς να συνεχίσεις όπως θέλεις.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2017, 18:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Foibos100 γειά σου. Βρήκα τα σχόλιά σου Πολύ σωστά αλλά ποιος είναι γνώστης της αλχειμίας; Στη σημερινή εποχή πού υπάρχει η γνώση αυτή; Έχωχω διαβάσει μερικά βιβλία περί αλχημείας τα οποία όμως ήταν μυθιστορήματα. όπως ο Αλχημιστής του Κοέλιο και κάποια λύγα ακόμη τα οποία δέν είχαν καμία γνώση αλχημείας. Αυτό σημαίνει ότι δεν γνώριζαν τίποτα περί αλχημείας. Απλές εξιστορήσεις χωρίς την παραμικρή γνώση. προσωπικά έχω πλήρη άγνοια επί του θέματος Απλά βρίσκω ότι ως γνωστικό πεδίο έχει κάποια ενδιαφέροντα. Το πού και πώς θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν κάποιο σκοπόμου είναι άγνωστο. θα περιμένω να παρακολουθήσω το θέμα από κάποιους γνωστούς οι οποίοι θα πάρουν θέση. Αυτά προς το παρόν. relativer777


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2017, 01:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Περί Αλχημείας ο ΛόγοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy