ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο Σωκράτης και η λεπτή τέχνη του τρολαρίσματος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 19:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε αν ακόμα αναρωτιέσαι αν το σχόλιο της (31/05/2018, 23:45:51) αφορούσε εσένα, ναι σε αφορούσε. Το πρώτο μέρος.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 09:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν όλα τελικά αποτύχουν, υπάρχει και το τρολάρισμα στο esoterica. Κάτσε εδώ λοιπόν και θα περάσουμε καλά όλοι.

Να καταχωρηθεί στα πρακτικά αυτό παρακαλώ ωσάν ρεζουμές της συζήτησης.

quote:
Είδες ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως ξεχωρίζει ο επαγγελματίας από τους ερασιτέχνες

Καλώς τον
ΣολΜιχ,

ΣολΜιχ εσύ τί δηλώνεις? Επαγγελματίας ή ερασιτέχνης?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2018, 14:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣολΜιχ εσύ τί δηλώνεις? Επαγγελματίας ή ερασιτέχνης?

Τίποτα από τα δύο, μάλλον προς το Άσχετος κλείνω.

Το πρόβλημα σ’ αυτό το θέμα PY8AGORAS είναι η ανοχή των διαχειριστών και της ιδιοκτησίας του http://www.esoterika.gr στους Επαγγελματίες του είδους, το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι ότι μάλλον το ζητούμενο από αυτούς είναι "η ερήμωση και η απαξίωση του esoterika.gr", για να έχουν την δικαιολογία, να το κλείσουν.

Στο forum έχουμε παραμείνει και γράφουμε σ΄ αυτό σήμερα, περίπου 5 με 7 άτομα και παρ’ όλα αυτά η διαχείριση ανέχεται ακόμα τους 2 επαγγελματίες του είδους που προσπαθούν με κάθε τρόπο να διαλύσουν το forum.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2018, 15:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι να πετάξω την κλασική μου ατάκα:

sol-mix ήταν φυσικό ότι θα ζήταγες και τα ρέστα. Πάντα οι τύποι σαν κι εσένα ζητάνε τα ρέστα. Επειδή κάποια στιγμή μπορεί να αποφασίσω να στα ξαναδώσω, όπως παλιότερα, πρόσεχε γιατί θα έχουμε μεγάλες συγκινήσεις. Μήπως τα ξέχασες; Τότε που μας έβριζες ντε, για να κάνεις την ψυχοθεραπεία σου; Ένα χρόνο κάναμε τουμπεκί μέχρι που αποφάσισα να σε αναλάβω. Αλλά ας σου δώσω ένα δείγμα του τι πρόκειται να ακολουθήσει πάλι. Δώσε βάση:

Ρε αστείε τυπάκο, όταν πήγαινες και κωλοτριβόσουνα μέσα στα πολιτικά γραφεία της ΝΔ, με αυτά τα καραγκιοζιλίκια αποκαλείς "πατέντες" παραμάσχαλα, είχες κατά νου την "Άμεση Συνταγματική Δημοκρατία" ή την εμπνεύστηκες μετά; Θέλω να ξέρω δηλαδή, αν σε επηρέασε ο συγκεκριμένος πολιτικός χώρος ή η φάβα που σου σέρβιραν, αφού τελικά δεν τσίμπησαν ούτε αυτοί.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 12/06/2018 16:14:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2018, 02:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο forum έχουμε παραμείνει και γράφουμε σ΄ αυτό σήμερα, περίπου 5 με 7 άτομα και παρ’ όλα αυτά η διαχείριση ανέχεται ακόμα τους 2 επαγγελματίες του είδους που προσπαθούν με κάθε τρόπο να διαλύσουν το forum.

Ειναι κι αυτο μια Άμεση Συνταγματική Δημοκρατία

Α, και μη ξεχαστω
μας είχες τάξει κάτι

quote:
Sol-Mix Απεστάλη: 05/06/2018
Κάπου εδώ τελειώνει κ’ αυτή η διαδρομή, σας εύχομαι καλή συνέχεια, καλό καλοκαίρι και καλή τύχη.

.....επίσης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2018, 08:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε αστείε τυπάκο, όταν πήγαινες και κωλοτριβόσουνα μέσα στα πολιτικά γραφεία της ΝΔ, με αυτά τα καραγκιοζιλίκια αποκαλείς "πατέντες" παραμάσχαλα, είχες κατά νου την "Άμεση Συνταγματική Δημοκρατία" ή την εμπνεύστηκες μετά; Θέλω να ξέρω δηλαδή, αν σε επηρέασε ο συγκεκριμένος πολιτικός χώρος ή η φάβα που σου σέρβιραν, αφού τελικά δεν τσίμπησαν ούτε αυτοί.

Τίποτα απ’ όλα αυτά δεν είναι αληθές.

Έχεις 48 ώρες να ζητήσεις δημοσίως συγνώμη και να αιτιολογήσεις τον λόγο που γράφεις αυτά τα ψέματα και με συκοφαντείς.

Μέτα θα πληρώσεις για αυτές τις συκοφαντίες σου, οποιοδήποτε ποσόν μου εκδικαστεί από το δικαστήριο θα δοθεί στο Χαμόγελο του παιδιού.

Επίσης και η ιδιοκτησία του forum έχει 24 ώρες διορία για να μου παραδώσει οτιδήποτε στοιχεία διαθέτει για σένα, διαφορετικά στην μήνυση θα συμπεριλαμβάνετε και ο ιδιοκτήτης του forum (τα στοιχεία του, έχουν κοινοποιηθεί δημοσίως από την Αμαλία, στο παρελθόν) για υπόθαλψη εγκληματία - αισχρού συκοφάντη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2018, 10:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που 'σαι Sol-mix:

https://diagoras.wordpress.com/2007/09/09/spam_nd/

http://www.konstandaras.gr/corpsite/display/dsp_Entity.asp?EN_ID=169

Άντε τράβα στη μαμά σου τώρα. Εντάξει;

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 13/06/2018 10:30:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2018, 11:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως κάθε καλό λαμόγιο, έτσι και ο sol-mix σκούζει, φωνάζει και εκτοξεύει απειλές όταν τον πιάνουν στα πράσα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2018, 11:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν δεν σου φτάνουν αυτά να ξεκινήσεις τη μήνυση, κάπου εντόπισα καταχωρημένη μια εταιρία μαϊμού ονόματι Arpisoft:

We are an inventor company, we produce a machine, that use the solar and air energy in order to produce, electricity, water and oxygen. This is an international patern belongs to us.

Ο "πίσω από την Arisoft" μου φαίνεται σαν con artist, αλλά θα τα πούμε στο δικαστήριο αναλυτικά με αυτόν. Εσύ βρες δικηγόρο μόνο, αλλά σύντομα please. Αυτός δίνει τα στοιχεία του στην Αμαλία και θα επικοινωνήσω εγώ μαζί του για τις λεπτομέρειες του πως πρόκειται να κινηθώ εγώ*.

*Αφορά φυσικά την προστασία του κοινωνικού συνόλου από απατεώνες.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2018, 13:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

ΣολΜιχ εσύ τί δηλώνεις? Επαγγελματίας ή ερασιτέχνης?
Τίποτα από τα δύο, μάλλον προς το Άσχετος κλείνω.


Το πρόβλημα σ’ αυτό το θέμα PY8AGORAS είναι η ανοχή των διαχειριστών και της ιδιοκτησίας του http://www.esoterika.gr στους Επαγγελματίες του είδους, το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι ότι μάλλον το ζητούμενο από αυτούς είναι "η ερήμωση και η απαξίωση του esoterika.gr", για να έχουν την δικαιολογία, να το κλείσουν.

Στο forum έχουμε παραμείνει και γράφουμε σ΄ αυτό σήμερα, περίπου 5 με 7 άτομα και παρ’ όλα αυτά η διαχείριση ανέχεται ακόμα τους 2 επαγγελματίες του είδους που προσπαθούν με κάθε τρόπο να διαλύσουν το forum.


Δεν το πιασα αυτό. Τον συνειρμό και τη σύνδεση εννοώ.
Τι θα πεί να έχουν δικαιολογία να το κλείσουν?

Θεωρείς ότι αν πραγματικά η ιδρυτική ομάδα ή η διαχείριση ήθελε να το κλείσει δεν θα μπορούσε να το κάνει όποτε γούσταρε και γουστάρει?

Το ότι γράφουν πλέον μόνο πεντεδέκα νοματαίοι ενεργά και με ιστορία -όχι οι περαστικές φωτοβολίδες-,
και όχι μόνο τώρα αλλά κατά τα τελευταία 2,3,4... έτη
πάλι εάν αποτελούσε "αιτία" για να κλείσει το φορουμ, θα είχε ήδη γίνει.

Άρα? πού το στηρίζεις αυτό που λές/υποθέτεις?

Ύστερα το τραβάς με τον Heretic:


quote:
Που 'σαι Sol-mix:
https://diagoras.wordpress.com/2007/09/09/spam_nd/

http://www.konstandaras.gr/corpsite/display/dsp_Entity.asp?EN_ID=169



Τί είναι αυτά ρε? τί δικηγόροι και εγκληματίες?
Εγώ δε βλέπω κάποια προσβολή ή συκοφαντία. Τα μεγέθη είναι ασύμμετρα.

quote:
Τίποτα απ’ όλα αυτά δεν είναι αληθές.

Έχεις 48 ώρες να ζητήσεις δημοσίως συγνώμη και να αιτιολογήσεις τον λόγο που γράφεις αυτά τα ψέματα και με συκοφαντείς.

Μέτα θα πληρώσεις για αυτές τις συκοφαντίες σου, οποιοδήποτε ποσόν μου εκδικαστεί από το δικαστήριο θα δοθεί στο Χαμόγελο του παιδιού.

Επίσης και η ιδιοκτησία του forum έχει 24 ώρες διορία για να μου παραδώσει οτιδήποτε στοιχεία διαθέτει για σένα, διαφορετικά στην μήνυση θα συμπεριλαμβάνετε και ο ιδιοκτήτης του forum (τα στοιχεία του, έχουν κοινοποιηθεί δημοσίως από την Αμαλία, στο παρελθόν) για υπόθαλψη εγκληματία - αισχρού συκοφάντη.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2022, 00:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ηλία. Βγες έξω στο δρόμο. Κανε τη βόλτα σου και εντόπισε κάποια συγκέντρωση. Προεκλογική ομιλία, διαδήλωση κάποιου συλλόγου, συνδικαλιστών ή γενικά "διαμαρτυρόμενων". Κοίταξε τους σαν να τους βλέπεις για πρώτη φορά. Όχι όπως στο mindfulness, αλλά κάτω από το πρίσμα όλων αυτών που έγραψες.
....

Έχει μεγάλη διαφορά από το troll parade που περιγράφεις;

....

Κάτι ακόμα πιο ανησυχητικό: μπορείς να φανταστείς τι σόι "χρήστες" κάθονται και συζητάνε με τις ώρες στα καφενεία, στα ΚΑΠΗ αλλά και στα μπαρ, στις καφετέριες... παντού;

Πόσο διαφέρουν από αυτούς που διαβάζουμε εδώ;

....

Υπάρχει όντως μια διαφορά: Εδώ ξεψαρώνουν. Βγάζουν τα απωθημένα τους, όλα αυτά που ντρέπονται να λένε έξω. Ο κόσμος είναι ένα απέραντο esoterica. Τόσος χαμένος χρόνος, τόσες χαμένες λέξεις που έχουν ειπωθεί, οι μεγάλες ιδέες, τα μεγάλα λόγια... και όλα αυτά που πάνε; Στον αέρα; Χαμένη ενέργεια. Βλέπεις κάτι γύρω σου να αλλάζει;

....

Αρα; Υπάρχει κάποιο θεμελιώδες λάθος σε όλα αυτά. Δεν φταίει η κοινωνία, οι πολιτικοί, η θρησκεία, το σύστημα. Όλοι αυτοί που διαμαρτύρονται είναι όλα αυτά μαζί. Τους φταίει πάντα κάποιος άλλος, κάποιος έξω από αυτούς.

....

Θα με ρωτήσεις, γιατί δεν κοιτάνε τον εαυτό τους, να αλλάξουν τον εαυτό τους. Δεν μπορούν να αλλάξουν τον εαυτό τους, γιατί δεν βλέπουν τον εαυτό τους. Έχουν ανικανότητα να εντοπίσουν τι στον ... είναι αυτός ο "εαυτός μου". Και επειδή δεν μπορούν να τον δουν, τους φταίει πάντα ο εαυτός των άλλων ή κάποιο ακαθόριστο σύστημα.

....

Και πάνε λίγο παρακάτω, και κάνουν μετά μανίας οι ίδιοι στους άλλους, όλα αυτά που κατηγορούν ότι κάνει το σύστημα σε βάρος τους. Δεν μιλάμε για βλακεία εδώ πέρα. Μιλάμε για μια βασική έλλειψη στη θεμελιώδη αντίληψη των πραγμάτων. Το μυρμήγκι που διαμαρτυρείται συνεχώς γιατί πάντα θα του λένε οι άλλοι τι να κάνει, ενώ αυτό δεν είναι σε θέση να κάνει κάτι διαφορετικό από όλα αυτά που του λένε.

Κατάντια.

....

Σε λίγο ο τύπος παραπάνω, θα ψαρέψει τίποτε νέα googlαρισματα και θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι ξέρει. Γενικά ξέρει. ~ Γνωρίζει ~ "Είμαι μυημένος, άσχετε" σου πετάει στη μάπα. "Τεχνικός υπολογιστών και ασυρμάτων ποντικών" σου γράφει. Στο πετάει και ηδονίζεται. Ε ρε ψάρωμα που θα πέσει εκεί μέσα. Ηλίθιοι είναι όλοι τους (εξ ιδίων τα αλλότρια) οπότε με λίγη πονηριά τους τουμπάρω. Όπως λέμε εμείς (οι άσχετοι) Linus Torvalds. Τεράστιος.

Όπως έγραφε ότι τα βιβλία του Βίλχελμ Ράιχ αφορούν "Πνευματισμό".
Πνευματισμό ε, όχι κάτι άλλο. Όπως αποκρυφισμό, εναλλακτική επιστήμη, επιστήμη, ψευδοεπιστήμη, μαγεία, μεταφυσική, αρες-μαρες κουκουνάρες.

Πνευματισμός. Spiritualism. Και δεν υπάρχει τίποτε άλλο στην Ελλάδα από Ράιχ, ε; Κάτι που να αφορά μεταφυσική, μόνο το "Άκου Ανθρωπάκο".

Άκου λοιπόν κι εσύ καραγκιοζάκο:

https://www.politeianet.gr/sygrafeas/reich-wilhelm-37142

Εκείνος πήγε μέχρι το Αμέρικα και τα διάβασε ή έστω τα αγόρασε και αυτός θα σου πει τι έγραψε ο Ράιχ. Πρόσεξε με τι σου λέω, στους "Εκλεκτούς" είναι όλα μέσα.

Πω πω ρε μάγκα μου γνώσεις! Θα του θίξεις βέβαια σε μια πρόταση όσο πιο ευγενικά μπορείς ότι δεν ξέρει τι του γίνεται και να σταματήσει να κουράζει το θέμα με τις πίπες που γράφει, και θα σου απαντήσει με έναν οχετό από ακόμα πιο χονδροειδείς μλκιες, μέχρι να βαρεθείς να ασχολείσαι μαζί του.

θύματα δεν ψαρέψαμε, να φύγουμε έστω κι από δω με το κεφάλι ψηλά. Έτσι κι αλλιώς, τζάμπα είναι όλα εδώ μέσα.


Κλείνω με μια νέα σοδειά Σωκρατικών διαλόγων που εντόπισα. Απολαύστε:

....

Δάσκαλος:

Φίλε επιφάνειε Γεια σου. Είσαι απόλυτα σαφής, μεθοδικός, καθώς και
ορθολογιστής. Αναφέρεσαι στη θεματολογία με πάρα πολύ γνώση, Οπότε δεν έχω κανένα περιθώριο αντιγνωμίας μιάς και αναφέρεσαι με επιχειρήματα αδιαμφισβήτητα. Όσο για το θέμα των πανεπιστημίων έχω κάνει και εγώ τις ίδιες διαπιστώσεις για τους συμφοιτητές τους οποίους είχα. Από την γραφίδα σου διαπιστώνω οτι είσαι τελειόφοιτος κάποιας Ανωτάτης Σχολής. Όσο για την έρευνα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο το οποίο μας προσφέρει τη δυνατότητα με τη χρήση της να ανακαλύπτουμε πληροφορίες οι οποίες μας είναι άγνωστες με συνέπεια να λαμβάνουμε τη γνώση στην οποία επιζητούμε.

Πύραυλος:

Αγαπητέ relativer777, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν είμαι τελειόφοιτος καμιάς Ανωτάτης Σχολής.
Απλά προσπαθώ να συμβαδίζω με τη βοήθεια του Θεού, με την Επιστήμη.

Δασκαλος:

Αγαπητέ Φίλε επιφάνειε γειά σου.Το ότι δέν είσαι απόφοιτος κάποιας Ανώτατης Σχολής και έχεις τόσες γνώσεις σε τιμά ιδιαίτερα. Είσαι απίθανος συζητητής.Η συζήτηση μαζί σου είναι απόλαυση.
Αυτό δέν είναι κολακεία διότι δεν σε γνωρίζω.

....

Αγαπητέ Δάσκαλε. Είστε και οι δύο απόφοιτοι της ίδιας σχολής, απλά δεν το ξέρετε. Είναι η ανωτάτη βοϊδομηχανική, λίγο παραδίπλα βρίσκεται από κεί που μένεις. Ψάξ' το λίγο και θα δεις ότι περάσατε από τα ίδια θρανία, ότι είχατε τους ίδιους προφεσόρους. Γι' αυτό και κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι μόλις ανταμώσατε, εκεί στα ξένα fora.


Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 01/06/2018 14:26:18



Άμα λέω ότι στις διαγνώσεις ο Heretic είναι σωστός!

Έλα όμως που από το πολύ πες πες
έπεσε και ο ίδιος μέσα στο λάκκο του!
και εκτελεί κατά γράμμα όλα αυτά που καταλογίζει στους άλλους.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy