ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΨΥΧΗ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 02:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΠΛΕΟΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ, Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ,ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΚΑΚΟΙ ΘΑ ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ. ΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ (ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟ 2000 ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΛΟΓΩ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ) ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΓΟΝΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ; ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ Η ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ ΜΕ ΠΡΩΣΟΡΙΝΟ ΠΑΣΣΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ; ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ ΣΕ 3 ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΛΙΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΤΗΝ <<ΚΑΡΑΜΕΛΑ>> ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΜΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΛΑΣΗ! ΑΛΛΑ ΚΟΛΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΣΜΕΝΕΙΣ ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ. ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΛΑΣΗ, ΚΟΡΟΙΔΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ CLUB? Η ΜΗΠΩΣ Ο 13ος ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΙΑΣ ΨΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΗΘΕΜΕΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ?. ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ/ΕΒΡΑΙΚΟ ΘΕΟ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΕΞΩ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΛΟΞΙΓΚΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ Η ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΣΑΝ ΘΕΟ.
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 09:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλε Βελζεβούλ, στη παρέα μας.
Πολύ ωραία η ερώτησή σου, αν και λίγο παράξενη.... Εννοώ ότι "ΕΣΥ" θα έπρεπε να μας πείς τι γίνεται στη κόλαση, μιάς και απο ότι λέει ο Χριστιανικός Μύθος, "ΕΣΥ" κρατάς κα κελιδια της!!!
Χαρητολογώ φυσικά...

Θα ήθελα να μας πείς φίλε, ποιά τελικά ειναι η δίκή σου πίστη. Μας είπες ότι επειδή ανατράφηκες με τα Χριστιανικά Παραμυθάκια, αρα αυτά είναι που σε μπερδεύουν κατα κάποιο τρόπο. Είναι έτσι;;;

Ρωτώ για το τι τελικά εσύ πιστεύεις γιατί είναι καλύτερα πάνω σε αυτό να μιλήσουμε. Η φιλολογία επάνω σε αυτό το θέμα είναι τεράστια.

Πάντως εμένα με έχει απασχολήσει χρόνια τώρα, όχι το θέμα της κόλασης, ΑΛΛΑ αυτό το θέμα του ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ.
Εννοώ τον παράδεισο όπως μας το δίνει η Αγ. Γραφή. Μας λέει ότι ήταν ένας κήπος που μέσα σε αυτόν έβαλε ο Δημιουργός τα δημιούργήματα του. Μέσα σε αυτόν το κήπο έβαλε και το "τελευταίο απόκτημα της συλλογής του", τον Ανθρωπο!!!
Γιατί τον έβαλε εκεί;;; Τι σκοπό του ίδιου του Δημιουργού θα εξυπηρετούσε, τι όφελος θα είχε ο ίδιος ο Ανθρωπος;;; Αν όλα εκεί ήταν "τέλεια" φτιαγμένα, τι δουλεία είχε ο Βελζεβούλης (όχι εσυ φίλε μου, ο άλλος εννοώ ) εκεί μέσα;;; Πώς μπήκε;;; Γιατί τον άφησε;;; Τι ήταν ΕΞΩ απο το Παράδεισο;;; Και οι ερωτήσεις μου δεν έχουν τελειωμό... Για όλα αυτά ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ υποκειμενικές βέβαια, ΑΛΛΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ.

Πάντως το κλούβί που θα με κελέισουν μέσα ή οι αλλυσίδες που θα μου φορέσουν ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ αν είναι απο χρυσό ή απο άλλο μέταλλο. Σημασία για μένα είναι η στέρηση της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΥ. Και να είστε σίγουροι ότι "ΚΆΠΟΙΟΙ" μας κορόϊδεψαν όταν μας είπαν: "... απο παντός δέντρου του κήπου θέλεις φάγη, απο του δέντρου της ΓΝΩΣΗΣ και του δέντρου της ΑΙΩΝΙΟΥ ΖΩΗΣ, τα ευρισκόμενα έν το μέσο του Παραδείσου, ΔΕ ΘΕΛΩ φάγης ΠΟΤΕ..."
Τότε μας εξαπάτησαν!!!
Μας... ΔΙΑΒΑΛΑΝ θα μπορούσα να πώ.
'Αρα τι είναι ο παράδεισος που ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ.... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΚΕΙ!!! Μιά κάποια φυλακή, ένα χρυσό κλούβί...

Με τίποτα πάντως δε θα ήθελα να βρεθώ εκέι μέσα με τα χέρια ΠΑΛΙ δεμένα και μάλιστα πισθάγκωνα δεμένα αυτή τη φορά,(έμαθε πιά οτι ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος μέσα στο Παράδεισο). Μήμπως στη κόλαση με ελεύθερα χέρια είναι καλύτερα;;; μμμμμ... δε ξέρω και θέλω μιά απάντηση απο εσας φίλοι μου.

Εν αναμονή λοιπόν...
Υ.Γ όπου χρησημοποίησα "πλυθηντικό αριθμό" δε το έκανα τυχαία...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 21:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ. ΚΟΛΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΖΩΗΣ! ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ ΩΣ ΑΜΑΡΤΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΟΠΩΣ Ο ΦΟΝΟΣ, ΤΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΟΡΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΩΡΟ ΕΠΙΓΕΙΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ. ΟΧΙ ΠΩΣ Ο ΦΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ! ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΤΟΠΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ <<ΚΑΚΟΥΣ>>, ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΟΠΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΕΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΤΟΥΣ <<ΚΑΚΟΥΣ>> ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΖΑΝΙΑ ΠΙΣΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΙ ΗΤΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ, ΤΟ ΧΑΟΣ. Η ΝΕΚΡΙΚΗ ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ Η ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ Η ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ. Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΕ ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΤΟΥ ΝΕΙΛΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ 3 ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ. ΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΦΕΡΝΩ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ (ΕΞΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ)
ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΨΗΛΑ ΑΝΕΒΗΚΕ,ΤΟΣΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑΣ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2002, 00:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βελζεβούλη φίλε μου, μιλάς για αμαρτία. Πρότείνω να κοιτάξουμε σε ένα λεξικό της Ελληνικής γλώσσας για το λήμα ΑΜΑΡΤΑΝΩ. Παιδικός ίσος ο τρόπος, αλλά και εγω παιδί είμαι!!!!
Θα βρούμε λοιπόν ότι η λέξη σημαίνει: "αποτυγχάνω, αστοχώ, αποτυγχάνω του σκοπού, δεν κατορθώνω να πράξω τι, σφάλλομαι, διαπράτω σφάλμα" Πουθενά δε βρίσκουμε κάτι μεμπτό και πολυ περισότερο κάτι που να συνδέει ΟΛΑ αυτά που η "Χριστιανική Παράδοση" μας λέει!!!
Πολύ περισότερο αυτό που είπες περί "λαγνείας και επίγειων απολαύσεων". Ποιά είναι απόλαυση;;; Ο πεινασμένος με ένα κομμάτι ψωμί που ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ προσπαθόντας να καλύψει τη πέινα του, ΑΜΑΡΤΑΝΕΙ;;;
Ο διψασμένος που ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ένα ποτήρι νερό προσπαθόντας να ξεδιψάσει, ΑΜΑΡΤΑΝΕΙ;;;
Ακραία θα μου πείς παραδείγματα μα αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω. ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ των πραγμάτων.
Τώρα για το τι ήταν έξω απο τον παράδεισο...
Λές πως ήταν (γιατί να μην είναι ακόμα;;;) το ΧΑΟΣ, το οποίο το αποκαλείς ΝΕΚΡΙΚΗ ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ... Γιατί νεκρική;;; Αν ήταν νεκρό, δε θα μπορούσε να γεννήσει ΖΩΗ!!!
Κατα τη δική μου άποψη κάτι ζωντανό ήταν μιάς και φιλοξενούσε (η περιοχή ΕΞΩ του παραδείσου) ανθρώπους!!!
Αν κοιτάξουμε στη Γένεσις Κεφ. Δ'16- 17 θα δούμε τον Κάϊν αφού τον επέπληξε ο Θεός ΤΟΥ για το φόνο (αμαρτία) του αδερφού του, τον έστειλε στη γή ΝΩΔ ανατολικά της ΕΔΕΜ όπου εκεί γνώρισε τη γυναίκα του η οποία του χάρησε τον γιό τους τον Ενώχ.
Μπά;;; Μα καλά, δεν ήταν μόνο οι πρωτόπλαστοι με τα παιδιά τους;;;
Που βρέθηκαν οι άλλοι και μάλιστα σε μια άλλη γη, έξω απο τον Παράδεισο;;;
Ποίος τους "έφτιαξε";;;
Κατ'εικόνα και ομοίωση ποιού έγιναν;;;
Και να μη συνεχίσω με άλλες ερωτήσεις...

Είπαμε, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ...
Καιρός λοιπόν να δούμε μέσα απο το ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ την ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΝΟΙΑ.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2002, 01:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ, ΣΩΣΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΛΑΘΟΣ Η ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΦΗΣ. ΤΟΝ ΟΡΟ "ΑΜΑΡΤΙΑ" ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΦΙΚΤΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ (ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ) ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΒΟΥΛΓΑΡΟΣ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ! ΣΑΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΤΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΟΧΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ <<ΑΜΑΡΤΙΑΣ>> ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ, ΝΑ ΤΡΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΙΣ "ΕΣΚΑΣΑ".ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ, Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟΣ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΗ (ΠΟΛΥ STARGATE ΒΛΕΠΩ ΟΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΑΙ!). ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ <<ΟΦΗ>>, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ, ΠΡΑΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anex
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2002, 02:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Theos ine agapi pistevoume ke na meta pou ton vlepoume me orgi na timora tous anthropous(emas ta katotera onta pou fisiko ine na sfaloume) stin apokalipsi ke stin sinehia ton akoume na timora tous anthropous stelnontas tous gia tin eoniotita stin kolasi.
O Theos sighora mas lene, ke na meta pou timora 70 hronnia (mesos oros zois,as ipothesoume) sfalmaton ke amartion,me mia eonia katadiki.Akou dikeosini!!
Hmmm, kati den kolla stin oli istoria agapis ke sighoresis. Giafto ke ego tha diafoniso me tin apopsi Paradisos-Kolasi.
Ego pistevo oti i psihi meta ton thanato, epistrefi xana stin gi se allo soma(metempsihosi), gia na diorthosi ta sfalmata tis i na antamifthi gia tis kales praxis pou ekane (To gnosto "Karma").I diadikasia sinehizete mehri i psihi na teliopiithi, na mathi meso ton sfalmaton tis ke na gini ena me to simpan.Na ftasi tin theotita.
O Paradisos ke i Kolasi ine gia emena edo stin gi... "ola edo plirononte"
Na thimiso exallou oti otan o Ofis parotrine tous protoplastous na fane apo to apagorevmeno dentro, tous ipe oti afto tha tous harize tin theotita. Me to na diohtoume apo ton paradiso (apo ekini tin filaki opos tin ipe o Kelsos) mas dothike afti i efkeria, pernontas prota fisika, apo kapia mathimata ke dokimasies.
Afta pou didahthikame peri protoplaston, paradisou ke kolasis.. na min xehname oti ine ola simvolika.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2002, 20:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς φίλη Anex, για το ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗΣ, έχει ανοίξει θέμα ο καλός φίλος Theo στο forum -=ΣΟΦΙΑ=- Πολύ καλή αρχή και περιμενουμε και άλλες απόψεις σε αυτό το θέμα που είναι ΑΚΡΟΓΩΝΙΑΙΟΣ ΛΙΘΟΣ σε όλα τα φιλοσοφικα συστήματα, θρησκείες κλπ.
Το αναφέρω γιατί απο το κείμενό σου διέκρινα (αν μου επιτρέπεται) μια κάπως "συγκεχυμένη" άποψη.

Τώρα στο θέμα μας περί "καλού" Θεού και περί "κακού" Θεού (τιμωρού).
Ας αναρωτηθούμε άν: ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ- ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ να υπάρχουν μέσα στην Αγία Γραφή (που είναι η Παλαιά Διαθήκη ΚΑΙ η Καινή Διαθήκη), ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΘΕΟΙ, Ο ΕΝΑΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ!!!
Προπσωπικά αυτό πιστεύω. Ναι ξέρω θα με πούνε Αιρετικό, ΓΝΩΣΤΙΚΟ στις απόψεις μου και σπεύδω να απαντήσω...

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΤΙΜΗ

Να γιατί οι θεολόγοι ανα τους αιώνες μπερδεύονται, η μάλλον εσκεμένα μπερδεύουν τον κόσμο.
Αν δούμε αυτή την εκδοχή που θα ήθελα να την αναπτύξουμε κάποια στιγμή, τότε θα δούμε ποιος είναι ο Παράδεισος και ποιά η Κόλαση.
Και είναι επιτέλους καιρός να αποκατασταθεί αυτός ο ίδιος ο ΟΦΙΣ.
Είπαμε και αλλού οτι ο η λέξη ΟΦΙΣ είναι αναγραμματισμένη η λέξη ΣΟΦΙΑ προσθέτοντας το γράμμα ΑΛΦΑ (Α) που είναι η ΜΟΝΑΔΑ!!!
Φανταστείται τι θα ήταν ο άνθρωπος ΧΩΡΙΣ τη συμβουλή του 'Οφι πρός την Μητέρα όλων μας, την Ευα;;;
Θα ήταν ένα ΑΒΟΥΛΟ πλάσμα, μέσα σε ένα "χωράφι" με όλα τα καλά τα οποία ο ιδιος δε μπορούσε να εκτιμήσει!!! Πώς θα μπορούσε άλλωστε να το πράξει αυτό όταν δεν είχε τη ΓΝΩΣΗ, τον καρπό του ΕΝΟΣ απο τα ΔΥΟ δέντρα που βρίσκονταν εν το μέσο του Παραδείσου ΑΛΛΑ που είχε την απαγόρευση ΝΑ ΜΗ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ;;;
Και πού είναι η σοφία του δημιουργού, όταν ΑΠΑΙΤΕΙ απο ένα όν που κατασκευσασε ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΗ, να αντιληφθέι το σφάλμα του;;;
Τότε και εμείς "οι δημιουργοί των παιδιών μας" με το ΠΡΩΤΟ ΣΦΑΛΜΑ στη ΝΗΠΙΑΚΗ ΤΟΥΣ κιόλας ηλικία, θα έπρεπε να τα ΕΚΔΙΩΞΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ (παραδεισο) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΦΡΟΥΡΟ ΣΤΗ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΞΑΝΜΠΟΥΝΕ ΜΕΣΑ!!!!!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ.....

Ο μόνος που δε φταίει, είναι ο ΟΦΙΣ, αυτό είναι το συμπέρασμά μου...

Φίλε μου Βελζεβούλη... δε σε παρανόησα, απλά πάτησα επάνω στα λεγόμενά σου και είπα και εγω την άποψή μου για την ΑΜΑΡΤΙΑ...
Πάντως αδικής τη ΓΥΝΑΙΚΑ όταν τη σχετίζεις με τον δίαολο, εκτός και αν αλληγορικά το θέτης το θέμα...
Εγώ πάντως υποκλίνομαι εμπρός ΣΤΗ γυναίκα που είχε το ΘΑΡΡΟΣ να κάνει αυτή τη "μαγική κίνηση" να γευτεί το καρπό της ΓΝΩΣΗΣ για να τη μεταδόση στις επόμενες γενεές ανθρώπων. Και το σημαντικό ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΘΙΞΕ, είναι ότι τον καρπό τον μοιράστηκε με τον άνδρα... ΔΕ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ!!!!
Αν το έκανε αυτό, μόνο τότε θα είχες δίκιο για να λές ότι οι γυναίκες έχουν σχέση με τον διάβολο...

Περιμένω τις απόψεις σας λέγοντας το γνωστό...

ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΓΡΑΦΕΣ, ΕΝΝΟΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΑΘΕΙΕΣ

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2002, 03:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΑΝΕΧ, ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΤΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ Η ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ. ΜΕ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΛΗ ΜΕΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΔΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΚΑ ΓΕΝΝΑΝΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ <<ΓΟΝΕΙΣ>> ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΨΥΧΗ ΘΑ ΕΧΟΥΝ? Η ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ (ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΟΥΣ) ΠΟΥ ΠΑΝΕ? ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΟΠΩΣ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ, Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ? ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
ΑΠΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΟΣΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝ ΖΩΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΡΑ. ΑΥΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ (ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ).ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΗΣ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ Η ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ. ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΥΨΗΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ?
ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ. ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝ ΜΕΡΗ ΔΕΚΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΡΦΗ. ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΓΕΝΝΑΟΙ/ΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΝ ΦΡΙΚΑΡΟΥΝ ΟΣΟ ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ,ΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΡΟΜΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΤΗ ΡΑΧΟΚΟΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΒΛΕΠΟΥΝ Η ΑΚΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟ ΕΞΕΙΣ: "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΦΑΣΑΡΙΑΤΖΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?" "ΠΟΙΟ?" ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑ, Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΓΕΛΙΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΗ, ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ? "ΤΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΙΑ!!" ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΟΣΟ "ΝΕΚΡΙΚΑ" ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ. ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΑΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΟΤΑΦΙΩΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΤΟ ΦΙΛΜ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΑ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΩΧΩΡΗΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΘΑ ΟΡΚΙΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΙΕΡΟ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕ. SPOOKY STORY ΑΛΛΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΟΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΑΚΙΑΣ! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΩ ΛΟΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΟΠΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ "MATRIX" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΜΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ, ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΓΕΙ ΑΡΑΓΕ Η ΨΥΧΗ ,ΑΝ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ, ΑΝ ΟΧΙ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ, ΑΝ ΟΧΙ ΣΤΑ ΛΙΒΑΔΙΑ ΤΟΥ ΑΛΑΧ, ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2002, 17:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βελζεβούλη φίλε μου,
προσπαθώ να καταλάβω τις απόψεις σου, αλλά μπερδέυομαι! Μιλάς για τη ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ και μας λές ότι:
"...ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..." Τι σημένει αυτό;;; 'Οτι επειδή δε μας αρέσει κάτι, το ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ, το ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;;; 'Οτι ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ, δε σημαίνει ότι δεν είναι και υπαρκτό. Μη φτάσουμε στο παρανοϊκό του Καρτέσιου: "Σκέφτομαι ΑΡΑ Υπάρχω"!!!

"...ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ..." Κάνεις ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ να νομίζεις πως μετενσάρκωση είναι το να κουβαλάμε την ψυχή κάποιου άλλου και ΜΑΛΙΣΤΑ "ΑΜΑΡΤΩΛΟΥ"!!! (Πάλι οι ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ... μπερδεύεσαι με έννοιες που σε αποσυντονίζουν κατα τη γνώμη μου πάντα και τέλος πάντων, ποιοί είναι ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ ή καλύτερα ποιοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;)
Που το είδες αυτό γραμμένο, ποια θρησκείαή φιλοσοφία υποστιρίζει κάτι τέτοιο;;; 'Οσο για το αν ξέρεις ή όχι εσυ και ο καθένας ΜΑΣ ποιός ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ, αυτόν θα μπορούσες να τον αποκαλέσεις ΨΕΥΤΗ & ΨΥΧΑΚΙΑ, μιάς και όλοι ΜΑΣ όσο περνούν τα χρόνια ανακαλύπτουμε ΝΕΑ πράγματα για μας και τον εαυτό μας. Αν κάνω λάθος, πείτετό μου, ΑΛΛΑ με αποδείξεις παρακαλώ, χωρις ορισμούς και αφορισμούς. Το λέω αυτό μιάς και μας είπες πως ΓΙΝΕΤΑΙ η μετενσάρκωση, αλλά ΣΠΑΝΙΑ!!! Εγώ δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ νόμο που να λειτουργεί ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ και όποτε αυτός του κάνει κέφι!!!

Μας λές ένα παρέδειγμα για να κατανοήσουμε τη θέση σου. Αυτό μου γέννησε μια απορρία και αν μπορείς μου τη λύνεις. Μας λές ότι υπάρχουν 10 άτομα που ΠΡΙΝ απο αυτά ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ. Καλά ώς εδώ (περίπου δηλαδή). Οι ψυχές των 10 ατόμων, ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΑΝ;;; Αφού τίποτα δεν υπήρχε πρίν!!! Θα ήθελα τη βοήθειά σου λοιπόν για την απάντηση στην απορρία μου.
Νομίζω πάντως πως καλό θα ήταν να βάλεις σε "τάξη τιε σκέψεις σου". Μάλλον θα έπρεπε να απαντήσεις στο ερώτημα τι είναι ψυχή μιάς και τη μπερδεύεις με την ΑΥΡΑ του σώματος.
Μαθαίνοντας για την ΨΥΧΗ, θα ανακαλύψεις και τι γίνεται μετά το θάνατο του γήινου ενδύματός της (και εννοώ το ΣΩΜΑ).
Ερεύνησε για την ΨΥΧΗ όχι μόνο στις δικές μας παραδόσεις, αλλά και σε αυτέ των ΑΛΛΩΝ λαών. Πίστεψέ με θα βρείς πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.
Συγχώρεσε με αν είπα πολλά, δε το έκανα επίτηδες, αλλά έχω μιλησει και συζητήσει με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ που τον απασχολούν όλα αυτά (όπως και μενα άλλωστε) και διακρίνω ότι υπάρχει μια σύνχησει απόψεων, διδασκαλιών, θεωριών, φιλοσοφικών συστημάτων, χωρίς όμως να υπάρχει μια τάξη!!!
Ας τη βάλουμε λοιπόν όλοι μας και πρώτος εγω...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2002, 20:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ. ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΕΙΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΑΝ, ΘΥΜΟΥΝΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΜΕΡΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΚΤΛ. ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΓΕΝΙΚΟ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΒΑΣΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΒΑΡΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ, ΑΜΑΡΤΙΑ)ΑΛΑΖΕΙ ΣΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ. ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΡΑΜΑ. ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΚΟΥΝΦΟΥΚΙΟ. ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΕΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΡΩΠΩΝ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ. ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΡΩΠΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ. ΤΟ "ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΟΜΟΣ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ? ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΥΡΑ, ΑΥΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ ΚΑΘΕ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ. Η ΑΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΓΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΒΙΟ-ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΣΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΦΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ "ΕΧΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ" Η "ΕΧΕΙΣ ΕΝΤΟΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ" ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΡΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΑΥΡΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΑΚΛΑΣΕΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΤΟΜΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΠΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΞΗ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ,ΑΝ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΜΕΝΟ ΠΙΑΤΟ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΓΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2002, 00:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Βελζεβούλη, το μόνο που ΔΕΝ κάνω είναι να παίζω με τις λέξεις, απλά προσπαθώ μέσα απο αυτές, να αποκαταστήσω το ΚΑΝΟΝΙΚΟ τους νόημα. Μη ξεχνάς φίλε μου, ότι η μεταξύ των ανθρώπων επικοινωνία γίνεται με τον ΛΟΓΟ άρα και κατ'επέκταση με τις ΛΕΞΕΙΣ.
Αν παραποιούμε τις έννοιες των λέξεων, καταλήγουμε σε αυτό που είπα.... ΣΤΗΝ ΣΥΝΧΗΣΗ.
Φυσικά δε μου ανέφερες του λόγους που ΕΣΥ δεν αποδέχεσαι το νόμο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ (μη τη μπερδεύεις με την ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ). Παρόλα ταύτα λές ότι γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις. Ποιές είναι αυτές ΚΑΙ κάτω απο ποιο ΝΟΜΟ εφαρμόζονται;;; (Εννοώ η "εξαιρεση" του να γίνεται η μετενσάρκωση). Ξαναδιάβασε λοιπόν τι γράφεις...

"...Η ΒΑΣΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΒΑΡΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ, ΑΜΑΡΤΙΑ)ΑΛΑΖΕΙ ΣΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ..."
Φίλε μου... και άν ο άνθρωπος που πεθαίνει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΡΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, αλλά το μόνο που έκανε σε όλη του τη ζωή, ήταν ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, τότε με αυτόν τι γίνεται;;; Θεωρείς ότι θα γίνει ένα με το σύμπαν;;; Για βοήθεια στη κουβέντα θα πώ μια μικρή ιστορία.

Κάποτε στη μακρυνή Ινδία ζούσε ένας άνθρωπος, που μόνο άνθρωπος δεν ήταν!!! Στο πρόσωπό του ήταν συσωρευμένη η κακία όλου του κόσμου, Ηταν ληστης, δολοφόνος, άρπαγας, βιαστής, εκμεταλευτής, κλπ. Στο χωριό που κοντα ζούσε μια μέρα, έφτασε ένας 'Αγιος άνθρωπος, ένας Αναχωριτής. Μόλις το νέο μαθεύτηκε, ολόκληρο το χωριό μαζέυτικε στη πλατεία για να τον δει, να του κάνει ερωτήσεις και να πάρει την ευλογία του. Ο γέρος μοναχός καθόταν κάτω απο ένα πλάτανο και μιλουσε στο κόσμο. 'Εμαθε και ο ήρωας της ιστορίας μας γι'αυτόν τον 'Αγιο και του κινήθηκε η περιέργια. Σηκώθηκε λοιπόν και πήγε να τον συναντήσει. Πρίν έρθει η σειρά του για να του μιλήσει, σειρά είχε ένας "σοφός" βραχμάνος που η μοναδική του ερώτηση ήταν: "Πόσες ζωές έχω ακόμα γέροντα να ζήσω για να ενωθώ επιτέλους με το Σύμπαν;;;" (χρησημοποιώ τη λέξη σου φίλε) Και ο 'Αγιος άνθρωπος του απάντησε με αγάπη περισή: "'Εχεις ακόμα 3 ζωές, Μπράβο σου που τα κατάφερες και ο τροχός σου κοντεύει να κλέισει." Τότε ο βραχμάνος φώναξε: "Μα τι κακό έχω κάνει, που έχω ακόμα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ζωές να ξαναζήσω;;; Είμαι τίμιος, τηρώ τα θρησευτικά μου καθήκοντα, αγαπάω τους γύρο μου, τους βοηθάω, κλπ." Με δάκρυα στα μάτια για την "κακή του τύχη" έφυγε και έφτασε εμπρός στον 'Αγιο "ο χειρότερος άνθρωπος του πλανήτη". Κοντοστάθηκε λίγο και τελικά του είπε: "'Αγιε άνθρωπε ήρθα εδώ απο περιέργεια και μόνο. 'Ακουσα όμως τον προηγούμενο και αναρωτιέμαι εγώ με όσα έχω κάνει (και ήταν πολλά), πόσες ζωές έχω ακόμα να ζήσω;;;" Ο 'Αγιος τον κοίταξε βαθειά μέσα στα μάτια, έκλαψε για τον άνθρωπο αυτό και του απάντησε: " κοίταξε τον πλάτανο που μας κάνει σκιά. Οι ζωές που έχεις ακόμανα ζήσεις είναι ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ!!!" Ο "κακός άνθρωπος" γονάτησε εμπρός στον 'Αγιο και βροντοφώναξε: " Πόσο ελεήμων είσαι θεέ μου!!! Εγώ ο χειρ'ότερος όλων, έχω ΜΟΝΟ τόσες ζωές... ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ" Πρός ενημέρωσή σας σας λέω ότι ο βραχμάνος έζησε ΑΛΛΕΣ 3 ζωές, ενώ ο "κακός άνθρωπος" δε χρειάστηκε να ζήσει άλλες!!! Η μετστροφή του, η μετάνοια του ήταν τέτοιο που ΕΣΒΗΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΡΜΑ ΤΟΥ και δε χρειάστηκε να ξαναζήσει ΚΑΜΙΑ ΖΩΗ!!! Τα συμπεράσματα...δικά σας

'Οσο για το ποιά ψυχή εσυ έχεις.... ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. Εγώ αυτό που λέω, είναι οτι δε γνωρίζουμε την "προιστορία της ψυχής μας". Ο αθάνατος Ελληνικός μύθος μας αναφέρει για το ποταμό της λήθης που περνάει η ψυχή ΠΡΙΝ επαναγεννηθεί μέσα σε ένα νέο σαρκίο... Κάτι συμβολιζεται εδω, ψάξε το.
Για την Αύρα έχω να προσθέσω ότι αύρα έχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακόμα και τα ΑΨΥΧΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. 'Αρα δεν έχει να κάνει με τη ψυχή.
Είπες ακόμα φίλε μου ότι σε ενδιαφέρει η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ των ψυχών. Πάλι με μπερδευεις... Πιστεύεις ότι όσοι ειναι όσες είναι οι ψυχές, είναι και οι ΣΑΡΚΩΜΕΝΟΙ άνθρωποι;;; Δεν πιστευεις στην εξέλιξη (κατα τα λεγόμενα σου την ένωση μας με το σύμπαν);;; Αν πιστευεις τότε τι σου χρειάζεται η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ των ψυχών;;;
Βάλε πλάισια που θα βοηθήσουν να αποκτήσεις τη δική σου θέση και άποψη...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2002, 00:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Βελζεβούλη, το μόνο που ΔΕΝ κάνω είναι να παίζω με τις λέξεις, απλά προσπαθώ μέσα απο αυτές, να αποκαταστήσω το ΚΑΝΟΝΙΚΟ τους νόημα. Μη ξεχνάς φίλε μου, ότι η μεταξύ των ανθρώπων επικοινωνία γίνεται με τον ΛΟΓΟ άρα και κατ'επέκταση με τις ΛΕΞΕΙΣ.
Αν παραποιούμε τις έννοιες των λέξεων, καταλήγουμε σε αυτό που είπα.... ΣΤΗΝ ΣΥΝΧΗΣΗ.
Φυσικά δε μου ανέφερες του λόγους που ΕΣΥ δεν αποδέχεσαι το νόμο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ (μη τη μπερδεύεις με την ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ). Παρόλα ταύτα λές ότι γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις. Ποιές είναι αυτές ΚΑΙ κάτω απο ποιο ΝΟΜΟ εφαρμόζονται;;; (Εννοώ η "εξαιρεση" του να γίνεται η μετενσάρκωση). Ξαναδιάβασε λοιπόν τι γράφεις...

"...Η ΒΑΣΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΒΑΡΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ, ΑΜΑΡΤΙΑ)ΑΛΑΖΕΙ ΣΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ..."
Φίλε μου... και άν ο άνθρωπος που πεθαίνει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΡΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, αλλά το μόνο που έκανε σε όλη του τη ζωή, ήταν ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, τότε με αυτόν τι γίνεται;;; Θεωρείς ότι θα γίνει ένα με το σύμπαν;;; Για βοήθεια στη κουβέντα θα πώ μια μικρή ιστορία.

Κάποτε στη μακρυνή Ινδία ζούσε ένας άνθρωπος, που μόνο άνθρωπος δεν ήταν!!! Στο πρόσωπό του ήταν συσωρευμένη η κακία όλου του κόσμου, Ηταν ληστης, δολοφόνος, άρπαγας, βιαστής, εκμεταλευτής, κλπ. Στο χωριό που κοντα ζούσε μια μέρα, έφτασε ένας 'Αγιος άνθρωπος, ένας Αναχωριτής. Μόλις το νέο μαθεύτηκε, ολόκληρο το χωριό μαζέυτικε στη πλατεία για να τον δει, να του κάνει ερωτήσεις και να πάρει την ευλογία του. Ο γέρος μοναχός καθόταν κάτω απο ένα πλάτανο και μιλουσε στο κόσμο. 'Εμαθε και ο ήρωας της ιστορίας μας γι'αυτόν τον 'Αγιο και του κινήθηκε η περιέργια. Σηκώθηκε λοιπόν και πήγε να τον συναντήσει. Πρίν έρθει η σειρά του για να του μιλήσει, σειρά είχε ένας "σοφός" βραχμάνος που η μοναδική του ερώτηση ήταν: "Πόσες ζωές έχω ακόμα γέροντα να ζήσω για να ενωθώ επιτέλους με το Σύμπαν;;;" (χρησημοποιώ τη λέξη σου φίλε) Και ο 'Αγιος άνθρωπος του απάντησε με αγάπη περισή: "'Εχεις ακόμα 3 ζωές, Μπράβο σου που τα κατάφερες και ο τροχός σου κοντεύει να κλέισει." Τότε ο βραχμάνος φώναξε: "Μα τι κακό έχω κάνει, που έχω ακόμα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ζωές να ξαναζήσω;;; Είμαι τίμιος, τηρώ τα θρησευτικά μου καθήκοντα, αγαπάω τους γύρο μου, τους βοηθάω, κλπ." Με δάκρυα στα μάτια για την "κακή του τύχη" έφυγε και έφτασε εμπρός στον 'Αγιο "ο χειρότερος άνθρωπος του πλανήτη". Κοντοστάθηκε λίγο και τελικά του είπε: "'Αγιε άνθρωπε ήρθα εδώ απο περιέργεια και μόνο. 'Ακουσα όμως τον προηγούμενο και αναρωτιέμαι εγώ με όσα έχω κάνει (και ήταν πολλά), πόσες ζωές έχω ακόμα να ζήσω;;;" Ο 'Αγιος τον κοίταξε βαθειά μέσα στα μάτια, έκλαψε για τον άνθρωπο αυτό και του απάντησε: " κοίταξε τον πλάτανο που μας κάνει σκιά. Οι ζωές που έχεις ακόμανα ζήσεις είναι ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ!!!" Ο "κακός άνθρωπος" γονάτησε εμπρός στον 'Αγιο και βροντοφώναξε: " Πόσο ελεήμων είσαι θεέ μου!!! Εγώ ο χειρ'ότερος όλων, έχω ΜΟΝΟ τόσες ζωές... ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ" Πρός ενημέρωσή σας σας λέω ότι ο βραχμάνος έζησε ΑΛΛΕΣ 3 ζωές, ενώ ο "κακός άνθρωπος" δε χρειάστηκε να ζήσει άλλες!!! Η μετστροφή του, η μετάνοια του ήταν τέτοιο που ΕΣΒΗΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΡΜΑ ΤΟΥ και δε χρειάστηκε να ξαναζήσει ΚΑΜΙΑ ΖΩΗ!!! Τα συμπεράσματα...δικά σας

'Οσο για το ποιά ψυχή εσυ έχεις.... ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. Εγώ αυτό που λέω, είναι οτι δε γνωρίζουμε την "προιστορία της ψυχής μας". Ο αθάνατος Ελληνικός μύθος μας αναφέρει για το ποταμό της λήθης που περνάει η ψυχή ΠΡΙΝ επαναγεννηθεί μέσα σε ένα νέο σαρκίο... Κάτι συμβολιζεται εδω, ψάξε το.
Για την Αύρα έχω να προσθέσω ότι αύρα έχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακόμα και τα ΑΨΥΧΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. 'Αρα δεν έχει να κάνει με τη ψυχή.
Είπες ακόμα φίλε μου ότι σε ενδιαφέρει η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ των ψυχών. Πάλι με μπερδευεις... Πιστεύεις ότι όσοι ειναι όσες είναι οι ψυχές, είναι και οι ΣΑΡΚΩΜΕΝΟΙ άνθρωποι;;; Δεν πιστευεις στην εξέλιξη (κατα τα λεγόμενα σου την ένωση μας με το σύμπαν);;; Αν πιστευεις τότε τι σου χρειάζεται η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ των ψυχών;;;
Βάλε πλάισια που θα βοηθήσουν να αποκτήσεις τη δική σου θέση και άποψη...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2002, 00:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Βελζεβούλη, το μόνο που ΔΕΝ κάνω είναι να παίζω με τις λέξεις, απλά προσπαθώ μέσα απο αυτές, να αποκαταστήσω το ΚΑΝΟΝΙΚΟ τους νόημα. Μη ξεχνάς φίλε μου, ότι η μεταξύ των ανθρώπων επικοινωνία γίνεται με τον ΛΟΓΟ άρα και κατ'επέκταση με τις ΛΕΞΕΙΣ.
Αν παραποιούμε τις έννοιες των λέξεων, καταλήγουμε σε αυτό που είπα.... ΣΤΗΝ ΣΥΝΧΗΣΗ.
Φυσικά δε μου ανέφερες του λόγους που ΕΣΥ δεν αποδέχεσαι το νόμο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ (μη τη μπερδεύεις με την ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ). Παρόλα ταύτα λές ότι γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις. Ποιές είναι αυτές ΚΑΙ κάτω απο ποιο ΝΟΜΟ εφαρμόζονται;;; (Εννοώ η "εξαιρεση" του να γίνεται η μετενσάρκωση). Ξαναδιάβασε λοιπόν τι γράφεις...

"...Η ΒΑΣΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΒΑΡΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ, ΑΜΑΡΤΙΑ)ΑΛΑΖΕΙ ΣΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ..."
Φίλε μου... και άν ο άνθρωπος που πεθαίνει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΡΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, αλλά το μόνο που έκανε σε όλη του τη ζωή, ήταν ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, τότε με αυτόν τι γίνεται;;; Θεωρείς ότι θα γίνει ένα με το σύμπαν;;; Για βοήθεια στη κουβέντα θα πώ μια μικρή ιστορία.

Κάποτε στη μακρυνή Ινδία ζούσε ένας άνθρωπος, που μόνο άνθρωπος δεν ήταν!!! Στο πρόσωπό του ήταν συσωρευμένη η κακία όλου του κόσμου, Ηταν ληστης, δολοφόνος, άρπαγας, βιαστής, εκμεταλευτής, κλπ. Στο χωριό που κοντα ζούσε μια μέρα, έφτασε ένας 'Αγιος άνθρωπος, ένας Αναχωριτής. Μόλις το νέο μαθεύτηκε, ολόκληρο το χωριό μαζέυτικε στη πλατεία για να τον δει, να του κάνει ερωτήσεις και να πάρει την ευλογία του. Ο γέρος μοναχός καθόταν κάτω απο ένα πλάτανο και μιλουσε στο κόσμο. 'Εμαθε και ο ήρωας της ιστορίας μας γι'αυτόν τον 'Αγιο και του κινήθηκε η περιέργια. Σηκώθηκε λοιπόν και πήγε να τον συναντήσει. Πρίν έρθει η σειρά του για να του μιλήσει, σειρά είχε ένας "σοφός" βραχμάνος που η μοναδική του ερώτηση ήταν: "Πόσες ζωές έχω ακόμα γέροντα να ζήσω για να ενωθώ επιτέλους με το Σύμπαν;;;" (χρησημοποιώ τη λέξη σου φίλε) Και ο 'Αγιος άνθρωπος του απάντησε με αγάπη περισή: "'Εχεις ακόμα 3 ζωές, Μπράβο σου που τα κατάφερες και ο τροχός σου κοντεύει να κλέισει." Τότε ο βραχμάνος φώναξε: "Μα τι κακό έχω κάνει, που έχω ακόμα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ζωές να ξαναζήσω;;; Είμαι τίμιος, τηρώ τα θρησευτικά μου καθήκοντα, αγαπάω τους γύρο μου, τους βοηθάω, κλπ." Με δάκρυα στα μάτια για την "κακή του τύχη" έφυγε και έφτασε εμπρός στον 'Αγιο "ο χειρότερος άνθρωπος του πλανήτη". Κοντοστάθηκε λίγο και τελικά του είπε: "'Αγιε άνθρωπε ήρθα εδώ απο περιέργεια και μόνο. 'Ακουσα όμως τον προηγούμενο και αναρωτιέμαι εγώ με όσα έχω κάνει (και ήταν πολλά), πόσες ζωές έχω ακόμα να ζήσω;;;" Ο 'Αγιος τον κοίταξε βαθειά μέσα στα μάτια, έκλαψε για τον άνθρωπο αυτό και του απάντησε: " κοίταξε τον πλάτανο που μας κάνει σκιά. Οι ζωές που έχεις ακόμανα ζήσεις είναι ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ!!!" Ο "κακός άνθρωπος" γονάτησε εμπρός στον 'Αγιο και βροντοφώναξε: " Πόσο ελεήμων είσαι θεέ μου!!! Εγώ ο χειρ'ότερος όλων, έχω ΜΟΝΟ τόσες ζωές... ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ" Πρός ενημέρωσή σας σας λέω ότι ο βραχμάνος έζησε ΑΛΛΕΣ 3 ζωές, ενώ ο "κακός άνθρωπος" δε χρειάστηκε να ζήσει άλλες!!! Η μετστροφή του, η μετάνοια του ήταν τέτοιο που ΕΣΒΗΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΡΜΑ ΤΟΥ και δε χρειάστηκε να ξαναζήσει ΚΑΜΙΑ ΖΩΗ!!! Τα συμπεράσματα...δικά σας

'Οσο για το ποιά ψυχή εσυ έχεις.... ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. Εγώ αυτό που λέω, είναι οτι δε γνωρίζουμε την "προιστορία της ψυχής μας". Ο αθάνατος Ελληνικός μύθος μας αναφέρει για το ποταμό της λήθης που περνάει η ψυχή ΠΡΙΝ επαναγεννηθεί μέσα σε ένα νέο σαρκίο... Κάτι συμβολιζεται εδω, ψάξε το.
Για την Αύρα έχω να προσθέσω ότι αύρα έχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακόμα και τα ΑΨΥΧΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. 'Αρα δεν έχει να κάνει με τη ψυχή.
Είπες ακόμα φίλε μου ότι σε ενδιαφέρει η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ των ψυχών. Πάλι με μπερδευεις... Πιστεύεις ότι όσοι ειναι όσες είναι οι ψυχές, είναι και οι ΣΑΡΚΩΜΕΝΟΙ άνθρωποι;;; Δεν πιστευεις στην εξέλιξη (κατα τα λεγόμενα σου την ένωση μας με το σύμπαν);;; Αν πιστευεις τότε τι σου χρειάζεται η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ των ψυχών;;;
Βάλε πλάισια που θα βοηθήσουν να αποκτήσεις τη δική σου θέση και άποψη...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2002, 00:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑΑΑΑ και μια ερώτηση ακομα.... Γιατί φίλε μου Βελζεβούλη γράφεις με κεφαλαια γραμματα μόνο. Την φίλη την Anex θα τη ρωτήσω, γιατί γράφει με λατινικούς χαρακτήρες;;;
Είναι κρίμα να μη μπορεί κάποιος να διαβάσει άνετα τα κέιμενά μας...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2002, 09:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ είναι η πρόοδος της Ψυχής, απο το ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΤΟ ΑΛΛΟ. Πολυ γενικά συμβολίζεται με τις Επαναγεννήσεις σε σώματα ΖΩΩΝ. Ο όρος αυτός παρανοήθηκε απο τους δυτικούς μελετητές των ανατολικών φιλοσοφιών. Η Μετεμψύχωση θα έπρεπε να αναφέρεται ΜΟΝΟ στο Ζωικό βασίλειο. Η έννοια της μετεμψύχωσης βρίσκεται στο γνωστό καμπαλιστικό αξίωμα: "Το Ορυκτό γίνεται Φυτό, το φυτό γίνεται Ζώο, το ζώο γίνεται 'Ανθρωπος και τέλος ο άνθρωπος γίνεται ΘΕΟΣ"

ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ είναι η πρόοδος της Ψυχής μέσα στο Ανθρώπινο βασίλειο. Δηλαδή η Ψυχή όταν ΑΝΘΡΩΠΟΠΟΙΗΘΕΙ, δεν ξαναγυρνά στα παρακάτω βασίλεια της φύσης.
Αυτή η πίστη ήταν κατα την άποψή μου και η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ των διδασκαλιών του Διδασκάλου Ιησού, των Αποστόλων και της πρώτης εκκλησίας. Πώς θα μπορούσε να μήν ήταν όταν την εποχή εκείνη ΟΛΟΙ οι λαοί με τις θρησκείες τους ειχαν αυτό το πιστεύω!!!




Αυτό έτσι για να μας βοηθήσει λίγο στη πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2002, 02:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Κέλσο, ωραία αυτά που λές και μπορώ να πω οτι κάτι αποκόμησα απο την συζήτηση. Σκοπός αυτής της απάντησης είναι να σε διορθώσω σε ένα σημείο σχετικά με τήν αύρα. Τα πάντα εχούνν αύρα πλήν τών σωμάτων που δεν παρουσιάζουνε καμία ένδειξη ζωής όπως π.χ οι πέτρες. Και τα φύτα έχουν αύρα αλλά πολύ αδύναμη σε σύγκριση με του ανθρώπου. Θα μπορούσε και αυτή να είναι ένα είδος ψύχης γιατί η ψυχή δεν είναι προνόμιο μόνο του ανθρώπου αλλά και των φυτών και τών ζώον. Τέλος με κεφαλαία έγραφα γιατί μου ήταν πιο γρήγορο στο χέρι αλλά για το ενδεχόμενο που ανάφερες μπορώ να καθυστερώ λίγο παραπάνω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2002, 09:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και εγώ φίλε μου αποκομίζω απο τη συζήτηση και να ξέρεις ότι ΠΑΝΤΑ κρίνω και ξανακρίνω τις θέσεις μου ή τις απόψεις μου αν θές. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που συμμετέχω σε ενα forum. Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ με σκοπό ΠΑΝΤΑ την βελτίωση και την απόκτηση νέων "γνώσεων".
Τώρα για την αυρα... τι να σου πώ. Η αλήθεια είναι ότι μέσα απο κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις, μπορούμε να έχουμε την δυνατότητα για να τη διακρίνουμε.
Είπα ότι ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΡΑ και εννοούσα φυσικά ΚΑΙ τα "ΑΨΥΧΑ"!!!
Θα σου εξηγήσω αν θές την άποψη μου.
Πιστεύω μου είναι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΚΡΟ!!! Ζωή υπάρχει σε όλα τα "βασίλεια", και στο ΟΡΥΚΤΟ και στο ΦΥΤΙΚΟ και στο ΖΩΙΚΟ.
Σε βοήθεια θα σου φέρω τη χημεία!!!
Αν πάρεις και αναλύσεις σε μικροσκόποια τη δομή ΚΑΘΕ ΥΛΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟΥ, θα ανακαλύψεις ότι αποτελείται απο ένα ΠΥΡΙΝΑ που πέριξ αυτού ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ τα ηλεκτρόνια. Τώρα αυτή κίνηση δεν είναι ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι υπάρχει ΖΩΗ;;;
Φυσικά η ΖΩΗ αυτή είναι πολύ πολύ ΑΡΓΟΔΟΝΟΥΜΕΝΗ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτο που ΚΙΝΗΤΑΙ ΑΡΓΑ είναι και νεκρό!!!
Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου, αν πάλι όχι, πές μου την απόψη σου....
Σε ευχαριστώ που άργησες λιγο παραπάνω για να γράψεις το κείμενό σου με μικρά γράμματα...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2002, 17:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις εχθές τελείωσα το βιβλίο του Κώστα Δερβένη "Ο άρχοντας των Κεραυνών", ο οποίος μέσα σ' αυτό περιγράφει τις εμπειρείες και τις γνώσεις που αποκόμισε ταξιδεύοντας στην Ινδονησία προς αναζήτηση του δασκάλου του "Σίφου Τσανγκ".
Ο δάσκαλος του Δερβένη είναι από τα προικισμένα άτομα, τα οποία διαθέτουν μεταφυσικές δυνάμεις. Μια από αυτές τις δυνάμεις του είναι και η επικοινωνία με πνεύματα. Μέσα στο βιβλίο αναφέρει τι γίνετε η ψυχή και το πνεύμα μετά τον θάνατο

Αν και γενικά είμαι πολύ δύσπιστο άτομο όμως λόγω του ότι γνωρίζω τον Κ. Δερβένη μιας και ήταν δάσκαλος του αδελφού μου πιστεύω κάθε λέξη του βιβλίου του. Σας συνιστώ να το διαβάσετε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 23:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεό, οι απορίες του καθενός μας, είναι σημαντικές και παράλληλα είναι κρίκοι ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ.
Το ένα άκρο της είμαστε ΕΜΕΙΣ (οι άνθρωποι) και το άλλο της άκρο, ΕΚΕΙΝΟΣ (ο Θεός).

'Ενωσε τώρα τα δύο άκρα... και ιδού το θάυμα!!!
'Εχεις και πάλι ΕΝΑΝ ΚΡΙΚΟ, ενιαίο, αδιάρικτο, ομοούσιο, πανομοιότυπο με όλους τους υπόλοιπους μικρότερους κρίκους!!!

Και όμως, αυτούς τους μικρότερους κρίκους "κατηγορής εσύ φίλε μου, αξίζει;;;

Η σκάλα, έχει πολλά σκαλοπάτια. Σκοπός των σκαλοπατιών είναι η βοήθεια σε έμας που θέλουμε να ανεβούμε στη κορυφή της, να το κάνουμε με ασφάλεια. Τα σκαλοπάτια όμως, ποιός μπορέι να κατηγορήσει τα σκαλοπάτια, ειδικά τα χαμηλότερα απο εκείνα τα ψηλότερα;;;
Ας μη ξεχνούμε ότι ΧΩΡΙΣ εκείνα, ΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ, δε θα μπορούσαμε ΠΟΤΕ να φτάσουμε στα ΨΗΛΟΤΕΡΑ!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 23:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεό, οι απορίες του καθενός μας, είναι σημαντικές και παράλληλα είναι κρίκοι ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ.
Το ένα άκρο της είμαστε ΕΜΕΙΣ (οι άνθρωποι) και το άλλο της άκρο, ΕΚΕΙΝΟΣ (ο Θεός).

'Ενωσε τώρα τα δύο άκρα... και ιδού το θάυμα!!!
'Εχεις και πάλι ΕΝΑΝ ΚΡΙΚΟ, ενιαίο, αδιάρικτο, ομοούσιο, πανομοιότυπο με όλους τους υπόλοιπους μικρότερους κρίκους!!!

Και όμως, αυτούς τους μικρότερους κρίκους "κατηγορής" εσύ φίλε μου...

Η σκάλα, έχει πολλά σκαλοπάτια. Σκοπός των σκαλοπατιών είναι να βοηθήσουν έμας που θέλουμε να ανεβούμε στη κορυφή της, να το κάνουμε με ασφάλεια.
Τα σκαλοπάτια όμως ποιός μπορέι να κατηγορήσει, ειδικά τα χαμηλότερα σκαλοπάτια απο εκείνα τα ψηλότερα;;;
Ας μη ξεχνούμε ότι ΧΩΡΙΣ εκείνα, ΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ, δε θα μπορούσαμε ΠΟΤΕ να φτάσουμε στα ΨΗΛΟΤΕΡΑ!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2002, 11:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ με την ιεραρχία των σκαλοπατιών φίλε μου. Ίσα-ίσα, βλέπω κι εγώ πως κάποιοι βιάζονται να τα πηδήσουν. Και προς αυτούς απευθύνεται το μήνυμά μου.
Ίσως να μην είμαστε καλά συντονισμένοι και να βλέπεις διαφορές, αλλά έχουμε διαφορετική εκπαίδευση και διαφορετικό "παρελθόν".

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2002, 21:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Theo, η γνώση πιστεύω δεν είναι αυτή που σε κάνει καλύτερο αλλά ο τρόπος που την χρησιμοποιείς. Δεν ψάχνω το όφελος στην κάθε γνώση αλλά την γνώση την ίδια. Εξέφρασες τα ερωτήματα που απασχολούν εσένα όσο αφορά το πώς πάει η ψυχή και το πώς γυρίζει αν γυρίζει, σωστά; Εγώ θα σε ρωτήσω πως πάει που και από που γυρίζει αν γυρίζει. Για να είναι αυτά τα ερωτήματα σου πάει να πει πως έχεις βρει το που πάει αλλά αναρωτιέσαι με ποιο τρόπο πάει και το πως γυρίζει, αν γυρίζει, θα σε πείραζε να μου πεις που πάει γιατί το έχω απορία; Και κάτι άλλο με την δικιά μου λογική πρώτα κάποιος σκέφτεται που θέλει να πάει και μετά σκέφτεται το μέσο που θα χρησιμοποιήσει, μήπως κατάλαβες ποιος είναι αυτός που πηδάει σκαλοπάτια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 09:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεό, δε ψάχνω να βρώ διαφορές, διαφορές δεν υπάρχουν. Απλά προσπαθώ να ξεφύγω απο την "καλουπομένη" ορολογία, που πολλές φορές ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ "ΔΙΧΑΖΕΙ".

Βελζεβούλη, φίλε μου σέχασα πάλι!!! Αλλά να που σε ξαναβρήκα χεχεχε
Θέλω να σου πώ ένα κλειδί σε όσα πολύ σωστά λές. Το κλειδί αυτό είναι μια λέξη που χρησημοποιείς:

"ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ"

Αναλογίσου τη λέξη και δές και τα αποτελέσματα της έπάνω στα όσα αναζητάς. Εδώ κρύβεται η "παγίδα του εγκεφάλου".
Φιλικά,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 18:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, έχετε το δίκιο σας.

Είμαι μπερδεμένος και αυτό με κάνει μερικές φορές επιθετικό. Είμαι όμως και αγχωμένος. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος για την μετενσάρκωση, πιστεύω απόλυτα πως έχω κάποια αποστολή και γι' αυτό γεννήθηκα και το άγχος μου προκύπτει από τον φόβο μήπως πεθάνω χωρίς να έχω, έστω, βρει ποια είναι αυτή η αποστολή, τι πρέπει να κάνω, τι αναμένεται από μένα να κάνω, και κατά πόσο το κάνω ή κάνω κάτι άλλο.

Αυτές είναι οι δικές μου απορίες. Δεν θέλω να πάει χαμένη και αυτή η ενσάρκωση, χωρίς να δω, έστω κάποιο φως, κάποια ελπίδα λαμπερή για την ανρθωπότητα, στους σκοτεινούς καιρούς που μου ζητήθηκε να ζήσω.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 21:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεό, μην είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ ανχωμένος, δεν θα καταφέρεις τίποτα.
Για να σε "βοηθήσω" λίγο στην σκεψη σου, θα κάνω γνωστές σε όλους τους τόσο αξιόλογους ανθρώπους που έχω συναντήσεις μέσα απο τα forums του ESOTERICA.gr, κάποιες δικές μου ενδόμυχες σκέψεις μου επάνω σε όσα σε απασχολούν.

-Καταρχάς δεν αδικώ την εποχή μου, γιατί ΓΝΩΡΙΖΩ ότι έχω ζήσεις σε πολύ χειρότερες εποχές και για τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ, αλλά και για την απλή διαβίωση του ανθρώπου.
-ΓΝΩΡΙΖΩ επίσεις ότι θα ζήσω και σε επόμενες εποχές που πιθανα να είναι χειρότερες απο τη σημερινή, πιθανά να είναι καλύτερες.
Το τι θα είναι, αυτό εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο μένα, μιάς και όλα τα παραπάνω είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ.

-Υπάρχει τόσος πολύς πλυθησμός επάνω σε αυτόν το πλανήτη, που αναρωτιέμαι: "πόσοι απο όλους μας είναι εσωτεριστές, ή ασχολούνται με τη μεταφυσική, ή έχουν ανησυχίες παρόμοιες με τις δικες μου";;;
Και απαντώ: "λίγοι, πολύ λίγοι σε σχέση με το σύνολο".
Είναι όλοι όμως στο ίδιο σημείο;;;
Οχι δεν είναι.
Τι είναι αυτό που μας κάνει διαφορετικούς απο τους υπόλοιπους του "δικου μας" συνόλου;;;

Πιστεύω μου είναι λοιπόν, ότι για να απασχολήσει κάποιος το μυαλό του και πολύ περισότερο για να αφιερώσει χρόνο στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ, θα πρέπει να είναι απο εκέινους τους ανθρώπους-ΨΥΧΕΣ που στο παρελθόν είχαν ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΕΙ με τον εσωτερισμό, που είχαν μπέι στην ΑΤΡΑΠΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. Αλλιώς δεν εξηγήτε...
Τώρα το πόσο "μπροστά" είναι κάποιος, πάλι εξαρτάτε απο το τί έκανε στις προβιωτές του. 'Οσο πιο πολύ ασχολήται με το θέμα, τόσο πιό πολύ στις επόμενες σαρκώσεις του που έρχονται θα είναι όλο και πιό "γεμάτες" απο τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.
Αν λοιπόν είναι μια "δουλειά" που ξεκινά κάποιος απο προηγούμενες σαρκώσεις, λογικό το βρίσκω να τις προχωρήσει στις επόμενες, μέχρι να τις φέρει εις πέρας. Κάτι σαν και τη ζωή που ζούμε στη καθημερινότητά μας προσπαθώντας να χτίσουμε π.χ ένα σπίτι!
Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γίνει απο τη μιά στιγμή στην άλλη, όμως ΚΑΠΟΙΑ μέρα ξεκινάμε απο τα ΘΕΜΕΛΙΑ και για μέτρα φίλε μου, πόσες μέρες και πόσες νύχτες περνάνε μέχρι να φτάσουν οι εργασίες στο ΑΕΤΩΜΑ;;;
Στο συμβολισμό μου βάλε όπου ΜΕΡΑ= ΣΑΡΚΩΣΗ, όπου ΝΥΧΤΑ=ΘΑΝΑΤΟΣ ή και το αντίθετο, δε με πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ η σειρά, και θα δείς τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ να βρίσκεται σε κάποιο στάδιο των "εργασιών" του "χτισιματος του σπιτιού", του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ.
'Αλλοι φίλε μου είναι στο ΙΣΟΓΕΙΟ, άλλοι ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΡΟΦΟ, άλλοι ΣΤΟ ΔΩΜΑ, άλλοι ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ...
Και φυσικά υπάρχουν οι πολλοί που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΔΥΣΤΥΧΟΣ, καν τις εργασίες τους.
Μην σε ανχώνει λοιπόν τίποτα... όλα όσα είναι να γίνουν, θα γίνουν και μάλιστα θα γίνουν στο ΣΩΣΤΟ για σένα χρόνο...

Θα ήθελα πολύ σε βοήθησαν οι σκέψεις μου, έχω και πολλές πολλές ακόμα και έχουμε εμπρός μας τον χρόνο, τον οποίον ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να τον χρησημοποιούμε ΟΡΘΑ, για να τις ανταλλάξουμε...


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2002, 16:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνο που με αγχώνει είναι πως, ενδόμυχα, δεν πιστεύω πως έχουμε στη διάθεσή μας όσο χρόνο θέλουμε για να χτίσουμε το δικόμας σπίτι.

Κάποια στιγμή θα γίνει ένα ξεκαθάρισμα και όσοι έχουν χτίσει το σπίτι τους θα πάνε να αναλάβουν μεγαλύτερα έργα, ενώ όσοι δεν το έχουν κάνει ακόμα, θα παραμείνουν για να το ολοκληρώσουν. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2002, 17:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικό αυτό που λές, και μάλλον έτσι θα είναι.
Αλλα το πρώτο σημαντικό είναι ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ.

Μόνο τότε θα αναλλάβεις νέο έργο φίλε μου. Αλλά όλα αυτά, εγκυμωνούν κινδύνους, ΠΡΟΣΕΧΕ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tasan
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 03:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tasan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθησω να δωσω φως(οσο αυτο ειναι δυνατο,αφου ανθρωπος ειμαι και οχι παντογνωστης) στο θεμα της ψυχης και της αμαρτιας.
Καταρχην θελω να πω οτι δεν ειπαρχει αμαρτια(κατα την γνωμη μου παντα!),τουλαχιστον οχι οπως την γνωριζουμε εμεις και επισεις δεν εχει σχεση η κολαση η ο παραδεισος με τα αμαρτηματα καθε αυτα.
Στην κολαση η στον παραδεισο(αν ειπαρχουν τελικα) παει αυτοσ που ειναι καλος ανθρωπος η κακος αντιστοιχα.
Βεβαια θα μου πειτε:"Και ποιος ειναι ο καλος η κακος ανθρωπος;"
Κατα την γνωμη μου "καλος" σε γενικες γραμμες ειναι αυτος που η ψυχη του ειναι "καλη" δεν πειραζει ανθρωπο χωρις λογο και γενικα για να μην μακρηγορω δεν εχει καμια σχεση με τις γενικες αμαρτιες του τυπου:
Νυστευω,δεν κανω ερωτα πριν τον γαμο,δεν βριζω κτλ
Αυτα ειναι παιδιαριστικες χαζομαρες!!
Αν η ψυχη σου δεν ειναι μαυρη,δεν εισαι μοχθηρος γενικα αν δεν εχεις κακια(οσο αυτο ειναι δυνατο βεβαια,ανθρωποι ειμαστε) πας στον "παραδεισο" η αντιστοιχα στην "κολαση"
Τωρα το νεο ερωτημα που γεννιεται ειναι αν ειπαρχουν αυτα τα δυο.
Κατα την γνωμη μου μαλλον οχι,τουλαχιστον οχι οπως τα ξερουμε.αλλιως πως ειναι δυνατον να εξηγησουμε την υπαρξη πνευματων(κατι που πυστευω ακραδαντα) και αφου υπαρχουν γιατι δεν ειναι σε ενα απο τα δυο μερη?
Για να τελειωνω θελω να πω οτι σημερα πιστεθουμε σε παραμυθακια,και αυτο γιατι μας τα μετεφεραμ ανθρωποι που τοτε δεν ευτανε το μυαλο τους
μακρια,η τα ειπαν ετσι για να τα καλαβουν οι τοτε ανθρωποι με αποτελεσμα να τα παρουμε και εμεις.Τελος συνεχιζω και πιστευω στον θεο
(οτι και αν ειναι αυτο) αλλα με ποιο ρεαλιστικο τροπο χωρις να μασαω κουτοχορτο!
ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

THE TRUTH IS OUT THERE :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 02:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ψυχή όταν ξαναενσαρκώνεται πίνει από τα νερά της πηγής της Λήθης. Από αυτά τα νερά ήπιαμε και εμείς και ξεχάσαμε αυτό το... topic στον κόσμο των... νεκρών.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ: "Για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 15:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει ότι η ψυχή, μετά τον θάνατο τριγυρνά στην γη για σαράντα μέρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 16:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπάααα, απλές διαδόσεις...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy