ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ισχύει ο νόμος της έλξης, έχει αποδειχτεί επιστημονικά; και αν ναι τότε πότε λειτουργεί και πότε όχι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anonymos11
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2018, 17:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας είμαι καινούριο μέλος στο forum καταρχήν δεν είμαι θρήσκος και τα μεταφυσικά τα αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι γιατί πριν περίππου έναν χρόνο πήγε να υλοποιηθεί μία επιθυμία που είχα για πολύ καιρό και την φανταζόμουν έντονα, αλλά τελικά στράβωσε το πράγμα και δεν υλοποιήθηκε και αυτό μου έκανε εντύπωση και διάβασα για τον νόμο της έλξης που λέει ότι αν θες κάτι πολύ και το σκέφτεσαι πολύ κάποια στιγμή θα γίνει και διάβασα ότι για τα μικρά πράγματα όπως αν θες να αγοράσεις κάποιο αντικείμενο λειτουργεί αμέσως, ενώ για τα μεγάλα όπως να βρεις τον έρωτα της ζωής σου ή το επάγγελμα που σου αρέσει θέλει πολύ καιρό για να γίνει και θέλει να σβήσεις τις υποσυνείδητες πεποιθήσεις. Έχω αρχίσει να βλέπω κάποια βίντεο αυτοβελτίωσης και βλέπω ότι τα πράγματα πάνε κάπως καλύτερα στην ζωή μου και τον εφάρμοσα αυτόν τον νόμο σε μικρά πράγματα και είδα ότι έχει κάποια βάση. Έχετε εσεις εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα;

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2018, 11:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Εχει συζητηθεί αυτό το ζήτημα και αλλού νομίζω.

Δεν είναι ακριβώς "νόμος της έλξης".

Είναι περισσότερα φαινόμενα και σε διάφορες κλίμακες.

Ανέφερες ήδη μια κατηγοριοποίηση για 'μικρά' και 'μεγάλα'.

Βασικά, στα μικρά όπως το εννοείς, δεν μπορούμε να μιλάμε για καμία "έλξη". Πχ θες ένα βιβλίο ή ένα παγωτό. Αμα έχεις πέντε-δέκα Ευρώ στην τσέπη πας και το παίρνεις επί τόπου. Δεν υπάρχει καμία έλξη εδώ.
Ήταν απλώς μια εύκολα πραγματοποιήσιμη επιθυμία.

Τώρα στα "μεγάλα" που λες, υπάρχει ένας συνδυασμός φαινομένων.
Έχουν αναγνωριστεί πολλές διαδικασίες, τύπου αυθυποβολής, αυτοεκπληρούμενης προφητείας, δύναμη θελήσεως, πείσματος-επιμονής-εστίασης, κλπ και αφορούν μέρη ή και όλο αυτό που λές εσύ "νόμο της έλξης"

Δηλαδή σε αρκετές περιπτώσεις αν πράγματι θέλεις κάτι διακαώς και επίμονα, ηθελημένα ή άθελα οδηγείς τον εαυτό σου σε συμπεριφορές και κινήσεις να το πετύχεις αυτό που θέλεις. Και , μερικές φορές συμβαίνει! Ο επιμένων (και ο τολμών) νικά άλλωστε.

Όμως χρειάζεται και συνδρομή άλλων παραγόντων, όπως την τύχη και κάποιες συγκυρίες ίσως, ώστε οι προϋποθέσεις να είναι πιο ευνοϊκές
για να πετύχεις τελικά αυτό που θέλεις, αλλιώς μπορεί να το χάσεις στα...σημεία.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy