ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο χώρος ο χρόνος ο παρατηρητής και η ενέργεια μέσα στο σύμπαν.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2019, 13:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

seismic:

Αλλά και τον θεό κάποιος πρέπει να τον έκανε


Παρεμφερής τοποθέτηση ισχύει αν αντιμετωπισθεί ως δημιουργός των πάντων η φύση. Δηλαδή:

quote:
Αλλά και την φύση κάποιος πρέπει να την έκανε.

Εύλογες και οι δύο τοποθετήσεις. Βεβαίως η Επιστήμη έχει δώσει απάντηση.

Ως είναι φυσικό, βρισκόμαστε ενώπιον ενός τετελεσμένου γεγονότος. = Η δημιουργία που εμφανίζεται μπροστά μας. Όλοι βλέπουμε/αισθανόμαστε την δημιουργία.

Για να δοθεί λύση για το πώς έλαβε χώρα η δημιουργία πρέπει οπωσδήποτε να αντιμετωπιστούν αξιωματικές προτάσεις:

1) Υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος φύση, δια της οποίας αυτόματα δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί η τοποθέτηση: “Αλλά και την φύση κάποιος πρέπει να την έκανε”.

2) Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί η τοποθέτηση: “Αλλά και τον Θεό κάποιος πρέπει να τον έκανε”.

Ως γνωστόν, η Επιστήμη καθώς δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει απορρίψει τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας (= πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα), ξεκαθάρισε, ότι αυτά τα θέματα δεν είναι δυνατόν να εξιχνιασθούν με την αρωγή των πειραμάτων.

Αυτό σημαίνει ότι η Επιστήμη αντιμετωπίζει ΜΟΝΟ αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις.

Και αυτό έκανε. Αντιμετώπισε τις επικρατέστερες αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις,
βγάζοντας το συμπέρασμά της, για το ποια αξιωματική κοσμογονική πρόταση,
είναι αποδεδειγμένη: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2019, 22:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η λογική βασιστεί στην γέννηση του σύμπαντος τότε το σύμπαν δημιουργήθηκε από το πρώτο άτομο, το οποίο δημιούργησε το δεύτερο άτομον το τρίτον και ακόμα γεννά και πολλαπλασιάζεται το σύμπαν. Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει καλύτερα την διαστολή του σύμπαντος από το να πιστέψουμε ότι αυτό διαστέλλεται λόγο του ότι έγινε ξαφνικά από μία μεγάλη έκρηξη η οποία χρειάζεται για να γίνει μεγάλη ενέργεια.
Το άτομον όμως τι είναι? Είναι ύλη είναι ενέργεια? Τελικά βάση της λογικής όλα ξεκίνησαν πολλαπλασιαζόμενα
Για εμένα λογικά πρώτα ξεκίνησε η λογική ( Θεός ) βρήκε τον τρόπο να κατασκευάσει την δύναμη της ενέργειας στην οποία έδωσε την λογική να γεννά - κατασκευάζοντας διάφορες μορφές ύλης και ζωής ώστε τελικά μέσα στον χρόνο να δημιουργηθούν όλα τα ορατά και αόρατα στοιχεία του σύμπαντος τα οποία είναι εικονικά. Τα μόνα αληθινά πίσω από την εικονική πραγματικότητα φαίνονται να είναι η λογική - πνεύμα και η ενέργεια.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 14/01/2019 22:10:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2019, 10:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεισμικ,
καταρχήν πιάνεις 15 καρπούζια μαζί.

Κατά δεύτερον, ξέρεις φαντάζομαι και την παροιμία με τα μεταξωτά βρακιά...

Μπορώ να πώ ότι έχεις μια καλήν αφετηρία, και κάποιες σπίθες δίψας για γνώση, μαζί με μια παιδική αφέλεια -δεν είναι απαραιτήτως κακό αυτό-
αλλά μη το χαλάς μετά με system overflow beyond its capacity.... και επιπλέον με λογικά ή άλλα άλματα, ασύνδετων ή ασύμβατων εννοιών, ή και απλή επίδειξη άγνοιας/ημιμάθειας.

Προς Θεού, κανείς δεν είναι φωστήρας σε αυτά τα θέματα. Ειδικά σε αυτά!
Αλλά γι'αυτό οι περισσότεροι πάμε αλάργα αλάργα και τοίχο τοίχο.

Δεν πας να ανέβεις το Κιλιμαντζάρο και το 'Εβερεστ με πιτζάμες και σαγιονάρες, επειδή απλώς το είδες στο όνειρό σου, και αν είσαι στην προηγούμενή σου ζωή γενικώς του καναπέως. Δεν πας δηλαδή χωρίς εκπαίδευση, χωρίς προετοιμασία, χωρίς μέθοδο, χωρίς κατάλληλα εφόδια, σχεδιασμό, πλάνο, προσεκτικά βήματα, φυσική κατάσταση κι ενα σωρό άλλα προαπαιτούμενα.

Κατά το κοινώς λεγόμενο, δεν πας γυρεύοντας γυμνός στ'αγγούρια.

Κι εδώ μιλάμε όχι για απλά αγγούρια, αλλά για κάτι αγγούρια νάαα με το συμπάθειο. Δάσος - ζούγκλα αγγουριών.

Ο κάγκουρας σε έδωσε κάποια tips & hints.

Ο Ιταλός, πήγε να βάλει το λιθαράκι του κι αυτός.

Τώρα μπήκε βέβαια το παράσιτο ο Βασιλάκης Τεφάλ, και αν μείνετε οι δυο σας μόνο, προβλέπω μεγάλες δόξες!

Ελπίζω πως όχι, τουλάχιστον για να σώσουμε αυτό το θέμα.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2019, 14:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

seismic:

Για εμένα


Φίλε seismic, τα διάφορα “Για εμένα” δεν έχουν καμία σημασία,
μιας και η Επιστήμη για τα θέματα της κοσμογονίας
έχει απαντήσει αποδεικτικά: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2019, 16:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά όλοι μας έχουμε μια άποψη η οποία πρέπει να είναι σεβαστή από τους άλλους. Το να έχεις άποψη είναι πολύ καλύτερο από το να ακολουθείς τους άλλους και να λες ότι είσαι επιστήμονας απλά γιατί τους διαβάζεις. Κανένας όμως δεν πρέπει να διεκδικεί το αλάνθαστο. Ούτε η επιστήμη μπορεί να διεκδικεί το αλάνθαστο. Εγώ απλός μάστορας είμαι και είμαι ακόμα ενεργός στην οικοδομή και έχω εφεύρει το καλύτερο αντισεισμικό σύστημα και αποδείξει επιστημονικά και πειραματικά τα λάθη του αντισεισμικού σχεδιασμού παγκοσμίως.
Κανένας δεν τολμά ποια να μου πάει κόντρα στον τομέα των αντισεισμικών.
Οπότε μην ορκίζεστε στην επιστήμη και στα προσόντα της επιστήμης.
Η επιστήμη πρέπει να γράφεται έτσι ώστε να στέκεσαι επάνω της με το ένα πόδι και με το άλλο να είσαι έτοιμος να ρίξεις μια κλωτσιά και να τα αλλάξεις όλα. Αρκεί βέβαια η νέα θεωρεία να λύνει περισσότερα προβλήματα έχοντας περισσότερες απαντήσεις.
Το να κολλάς σε μία σταθερή αξία ιδεών και να μην μετατοπίζεσαι καθόλου από αυτές δεν είναι καλό για την επιστήμη. Οι λαοί που πάνε μπροστά είναι αυτοί που ερευνούν για το νέον. Σαφώς για να κάνεις έρευνα για το νέον χρειάζεται να ξέρεις την στάθμη της επιστήμης.
Την στάθμη της επιστήμης όμως δεν την αποκτάς μόνο από τα βιβλία.
Κυρίως την αποκτάς από την διαδρομή της ζωής σου η οποία μπορεί να περιέχει και διάβασμα αλλά και πρακτική. Εγώ έχω 50 χρόνια πρακτική πάνω στις κατασκευές και 17 χρόνια διάβασμα πάνω στις κατασκευές.
4 χρόνια για πτυχίο μηχανοτεχνίτη, 3 χρόνια για πτυχίο εργοδηγού δομικών έργων με δικαίωμα υπογραφής σε στατικές μελέτες. 10 χρόνια διαβάζω διδακτορικά μέσα από το ίντερνετ και συγχρόνως κάνω έρευνα.
+ από το 1968 μέχρι σήμερα στις κατασκευές σαν μάστορας και εργολάβος από τα οποία τα 4 χρόνια εργαζόμουν στην Αγγλία σαν κτίστης μαθαίνοντας εκεί και το διαφορετικό δικό τους σύστημα δόμησης.
Οπότε βλέπετε ότι την γνώση μπορείς να την έχεις από πολλές εμπειρίες στην διαδρομή της ζωής σου Δια βίου μάθηση.
Αυτός που γίνετε εφευρέτης είναι συνήθως αυτός που έχει μάθει εμπειρικά να λύνει καθημερινά προβλήματα πάνω στην δουλειά του.

Edited by - seismic on 15/01/2019 17:29:08

Edited by - seismic on 15/01/2019 17:33:01

Edited by - seismic on 15/01/2019 17:39:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2019, 10:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδιά όλοι μας έχουμε μια άποψη η οποία πρέπει να είναι σεβαστή από τους άλλους. Το να έχεις άποψη είναι πολύ καλύτερο από το να ακολουθείς τους άλλους και να λες ότι είσαι επιστήμονας απλά γιατί τους διαβάζεις. Κανένας όμως δεν πρέπει να διεκδικεί το αλάνθαστο. Ούτε η επιστήμη μπορεί να διεκδικεί το αλάνθαστο.

Σαφώς όλες οι απόψεις πρέπει να είναι/γίνονται σεβαστές.
Όμως, όλες οι απόψεις δεν έχουν το ίδιο βάρος/βάθος. Εξαρτάται από πού προέρχονται, και τι διαπραγματεύονται. Όλα παίζουν ρόλο.

Και βεβαίως, κανείς δεν είναι αλάνθαστος. Όλα αυτά είναι γενικοί αφορισμοί. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.

quote:
Εγώ απλός μάστορας είμαι και είμαι ακόμα ενεργός στην οικοδομή και έχω εφεύρει το καλύτερο αντισεισμικό σύστημα και αποδείξει επιστημονικά και πειραματικά τα λάθη του αντισεισμικού σχεδιασμού παγκοσμίως.
Κανένας δεν τολμά ποια να μου πάει κόντρα στον τομέα των αντισεισμικών.

Φιλε μαστροΓιάννη, τιμή σου και μαγκιά σου να είσαι αυτό που είσαι.

Εδώ κάνεις μια μεγάλη διασαφήνιση ήδη: Στον τομέα οικοδομής/κτιρίων και σεισμών - αντισεισμικής προστασίας.
Πιθανόν, ναι εκεί να είσαι εξπέρ και να μη σου πηγαίνει και κανένας κόντρα.

Εξάλλου και ο τρόπος που το είδαμε εμείς από την αρχή, δεν ήταν απορριπτικός/επικριτικός, αλλά ρωτάγαμε για να καταλάβουμε τι κάνεις και τι θες να κάνεις, τι προτείνεις, όσον αφορά τις πακτώσεις και τις βίδες κλπ.

Ο κάγκουρας κι εγώ πχ, μπορεί να μην είμαστε σεισμολόγοι, αλλά μια ρημάδα Φυσική την ξέρουμε. Και πίστεψέ με, την ξέρουμε καλά.

Αν δούμε καμιά γκρίζα ζώνη, ή κανα λογικό άλμα, θα στο επισημάνουμε. Πρώτα απ'όλα για μας και για σένα. Και μετά για τους άλλους.

Εδώ όμως δεν ανοιξες θέμα για τη μηχανική συμπεριφορά των σεισμών και των κτιρίων. Εγώ βλέπω στον τίτλο : Ο χώρος ο χρόνος ο παρατηρητής και η ενέργεια μέσα στο σύμπαν. Δηλαδή έπιασες μαζί όλους τους διαόλους και τους τριβόλους. Εκεί πήγαινε το δάσος με τ'αγγούρια που σου είπα παραπάνω. Όχι στο αν είσαι μάστορας και μάγκας στις ...πακτώσεις και στις βίδες.

quote:
Οπότε μην ορκίζεστε στην επιστήμη και στα προσόντα της επιστήμης.
Η επιστήμη πρέπει να γράφεται έτσι ώστε να στέκεσαι επάνω της με το ένα πόδι και με το άλλο να είσαι έτοιμος να ρίξεις μια κλωτσιά και να τα αλλάξεις όλα. Αρκεί βέβαια η νέα θεωρεία να λύνει περισσότερα προβλήματα έχοντας περισσότερες απαντήσεις.
Το να κολλάς σε μία σταθερή αξία ιδεών και να μην μετατοπίζεσαι καθόλου από αυτές δεν είναι καλό για την επιστήμη. Οι λαοί που πάνε μπροστά είναι αυτοί που ερευνούν για το νέον. Σαφώς για να κάνεις έρευνα για το νέον χρειάζεται να ξέρεις την στάθμη της επιστήμης.
Την στάθμη της επιστήμης όμως δεν την αποκτάς μόνο από τα βιβλία.

Αυτό, εν μέρει σωστό, αλλά με μια σημαντική διευκρίνιση:

Υπάρχουν κατηγορίες Επιστημονικής γνώσης που έχουν αποκρυσταλλωθεί και 'τσιμεντοποιηθεί' στο διάβα των αιώνων, και υπάρχουν κατηγορίες που είναι πιο φλου, πιο πρόσφατες ή παραμένουν σε επίπεδο θεωριών. Μην τα τσουβαλιάζεις όλα.

Να σου πω ένα παράδειγμα πχ.
Αν έρθεις και μου πεις, κοίτα να δεις "ρίχνω μια κλωτσιά" στην τάδε θεωρία που λέει ότι το δείνα αστέρι απέχει 23453245 έτη φωτός από εδώ και έχει 5 εξωπλανήτες να το γυροφέρνουν,
μαζί σου κι εγώ,
γιατί αύριο μπορεί να αποδειχτεί ότι απέχει 43543259 έτη φωτός και να έχει 7 εξωπλανήτες και μπόνους φεγγάρια.

Άμα όμως σου πώ το ...Πυθαγόρειο θεώρημα,
ότι το Τετράγωνο της Υποτεινούσης ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των άλλων 2 πλευρών του ορθογωνίου τριγώνου,
και ρίξεις και σε αυτό 'κλωτσιά' επειδή το λέει η επιστήμη και τα βιβλία - αλλά εσύ τους έχεις γραμμένους ή θες να τα βρεις όλα μόνος σου ή...ή...
τότε μετά συγχωρήσεως, δεν είσαι και το πρώτο μυαλό ή πρώτος μάστορας, αλλά είσαι απλώς -και απλός- ...Μ@λάκας!

Τα βιβλία και η Επιστήμη/Γνώση έχουν και λόγο και ρόλο ύπαρξης.
Η εμπειρία επίσης. Η φυσική διαίσθηση. Η έμπνευση. Η διάνοια.
Το ανήσυχο μυαλό.

Το πάντρεμα όμως ΟΛΩΝ αυτών δίνει τους πραγματικούς μάγκες, και καλό είναι εκεί να προσανατολιζόμαστε και όχι να είμαστε έτοιμοι, αβασάνιστα να ρίχνουμε...κλωτσιές εδώ κι εκεί,
επειδή είμαστε σούπερ-μαστοράντζες....

quote:
Κυρίως την αποκτάς από την διαδρομή της ζωής σου η οποία μπορεί να περιέχει και διάβασμα αλλά και πρακτική. Εγώ έχω 50 χρόνια πρακτική πάνω στις κατασκευές και 17 χρόνια διάβασμα πάνω στις κατασκευές.
4 χρόνια για πτυχίο μηχανοτεχνίτη, 3 χρόνια για πτυχίο εργοδηγού δομικών έργων με δικαίωμα υπογραφής σε στατικές μελέτες. 10 χρόνια διαβάζω διδακτορικά μέσα από το ίντερνετ και συγχρόνως κάνω έρευνα.
+ από το 1968 μέχρι σήμερα στις κατασκευές σαν μάστορας και εργολάβος από τα οποία τα 4 χρόνια εργαζόμουν στην Αγγλία σαν κτίστης μαθαίνοντας εκεί και το διαφορετικό δικό τους σύστημα δόμησης.
Οπότε βλέπετε ότι την γνώση μπορείς να την έχεις από πολλές εμπειρίες στην διαδρομή της ζωής σου Δια βίου μάθηση.

Στο κομμάτι της γνώσης σου και της εμπειρίας σου σου βγάζω το καπέλο είπαμε, καθώς από ότι φαίνεται ή δηλώνεις, αναγνωρίζεις έμμεσα έστω κι αν σε ενοχλεί να το πεις ευθέως ότι η Επιστήμη και τα βιβλία δίνουν το σοβαρό background της γνώσης και της τεχνικής.

Βεβαίως η εμπειρία είναι σημαντική, και ίσως εκ των ών ουκ άνευ προκειμένου για Μηχανικά-Τεχνικά θέματα/Κατασκευή κλπ,
αλλά σκέτη η "εμπειρία" δεν κάνει τίποτα, όσο πολύχρονη και να είναι.

Και ο Νεάντερταλ πχ. είχε εμπειρία στα 40-50 χρόνια της ζωής του
-και καθημερινή μάλιστα- από τον 'Ηλιο να ανατέλλει και να δύει
όπως και τη Σελήνη, αλλά μόνο με την "εμπειρία" του να τα κοιτάζει, δεν σου έδωσε ούτε τροχιές, ούτε αποστάσεις, ούτε κάν κατάλαβε τι είναι αυτό που βλέπει και γιατί το βλέπει.

Μην υποτιμάς λοιπόν την Επιστήμη, και τις μεθόδους της
και κυρίως μην τις τσαλαπατάς & τις πετάς προτού τις γνωρίσεις.
'Εχουν και λόγο και ρόλο ύπαρξης, και είναι πολύ σοβαρός μάλιστα.

Η αμφισβήτηση, είναι καλό να υπάρχει και ευπρόσδεκτη, αλλά εφόσον υπάρχει η γνώση και η τριβή με το αντικείμενο.
Πρώτα μαθαίνεις και γνωρίζεις, εις βάθος, και μετά πας και αμφισβητείς.

Αν θέλω πχ να πάω να αμφισβητήσω τον Κασπάρωφ, σίγουρα δεν θα το κάνω μόλις αρχίζω να μαθαίνω πώς κουνιούνται τα πιόνια στη σκακιέρα....

Έτσι και με την Επιστήμη. Πριν πούμε ότι σε κάτι μπορεί να λέει και μαλακίες -που υπάρχει πιθανότητα και για αυτό, δεν το αποκλείουμε- πρέπει να έχουμε πολλά κιλά (επιστημονικά) αρχ@#$ια για να φτάσουμε στο σημείο να το πούμε αυτό. Και βεβαίως έκαστος στο είδος του....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2019, 13:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

seismic:
Για εμένα

Φίλε seismic, τα διάφορα “Για εμένα” δεν έχουν καμία σημασία,
μιας και η Επιστήμη για τα θέματα της κοσμογονίας
έχει απαντήσει αποδεικτικά: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3



quote:

seismic:

Κανένας όμως δεν πρέπει να διεκδικεί το αλάνθαστο. Ούτε η επιστήμη μπορεί να διεκδικεί το αλάνθαστο.


Κάνεις λάθος αγαπητέ seismic. Όταν η Επιστήμη εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα είναι αλάνθαστη.

Όσες προσπάθειες και να κάνεις δεν μπορείς να αλλάξεις το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, περί του ότι καθώς η σκιά της γης πίπτει επί της σελήνης γίνονται οι εκλείψεις.

Το ίδιο συμβαίνει και με το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας.

Όσες προσπάθειες και να κάνεις δεν μπορείς να αλλάξεις αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2019, 17:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!
Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με την επιστήμη,
σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχθούμε άλλο να ονομάζεις επιστήμη την θρησκόληπτη άποψη σου!
τελευταια παρατήρηση! και πιστεύω να έγινα κατανοητός!
Σε περίπτωση επιμονής σου, λυπάμαι πολυ, αλλά ο λογαριασμος σου θα απενεργοποιείται για ένα (1) μήνα,
κάθε φορά που θα αναφέρεις την άποψη σου ως "επιστημονικά αποδεκτή".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2019, 22:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά η γνώση κτίζετε λιθαράκι λιθαράκι και κάθε τι νέον στηρίζεται σε κάποια προγενέστερη υπάρχουσα γνώση.
Μου είναι όμως δύσκολο να υποβάλω την απλή νοημοσύνη μου σε μια δοκιμασία με εξωπραγματικές δογματικές θεωρίες της φυσικής οι οποίες δεν στέκουν στην λογική. Εγώ δεν είμαι αναγκασμένος να πιστεύω ότι πετάει ο γάιδαρος διότι το είπε ένας μεγάλος επιστήμονας.
Το 95% από αυτά που έχω πει μπορώ και να τα αποδείξω.
Ρωτήστε ότι θέλετε από αυτά που είπα και θα προσπαθήσω να δώσω λογικές απαντήσεις.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 16/01/2019 22:22:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2019, 15:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AitheroVamon:

Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!


Αγαπητέ AitheroVamon, χρησιμοποιώ τον όρο "Επιστήμη" με την αρμόζουσα και αντικειμενική έννοια.

Προς επίρρωση, θα ακολουθήσουν οι απαραίτητες εξηγήσεις:

Θα παρατεθεί η της Επιστήμης μέθοδος “Επαγωγική λογική”:

quote:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.

Ας δούμε τώρα την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που γίνονται, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

“Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις (= διαφόρων πειραμάτων) ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).”

Σαφέστατη λοιπόν η Επιστήμη. Δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει καταστήσει άκυρη τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των θεμάτων (= Πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν, πώς δημιουργήθηκε η ζωή, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Και επαληθεύεται πλήρως από τη ζωντανή πραγματικότητα η Επιστήμη, διότι βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια, ότι το αποσχισθέν από αυτήν τμήμα, δηλαδή την «επιστήμη», η οποία αγνόησε την επιστημονική μέθοδο (ουσιαστικά αγνόησε την Επιστήμη, άλλωστε για αυτόν τον λόγο αποσχίσθηκε απ’ αυτήν), καθώς κατέφυγε στη διεξαγωγή των πειραμάτων, δεν κατόρθωσε να έχει ούτε μισή αποδειγμένη θέση έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας.

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απορρίπτοντας τη χρήση των πειραμάτων, αποφάνθηκε κατηγορηματικά: Δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε συμπέρασμα, βάσει διαφόρων εικασιών, υποθέσεων, ή πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Επιτέλους AitheroVamon! Είναι δυνατόν η Επιστήμη, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, από τη μία να απορρίπτει τη χρήση των πειραμάτων, και από την άλλη να διεξάγει πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;!

Τώρα. Ποιος φορέας είναι αυτός που διεξάγει τα πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;

Ο φορέας αυτός, βρίσκεται αυτήν την στιγμή στην επικαιρότητα, ο οποίος ονομάζεται και από εσένα Επιστήμη.

Είναι όμως δυνατόν AitheroVamon, αυτός ο φορέας να ονομάζεται Επιστήμη,
την στιγμή που καταφεύγει στη χρήση των απορριπτέων από την Επιστήμη πειραμάτων, για την εξιχνίαση αυτών των θεμάτων;
Όχι βέβαια!
Οπότε στον φορέα αυτόν αρμόζει η ονομασία «επιστήμη».

Φίλε AitheroVamon, το ότι όπως φαίνεται, θεωρείς ότι η χρήση των πειραμάτων (σχετικά με την εξιχνίαση των πάνω θεμάτων της κοσμογονίας) είναι επιστημονική μέθοδος, σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη, και ως είναι επόμενο, χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

quote:

AitheroVamon:

σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχθούμε άλλο να ονομάζεις επιστήμη την θρησκόληπτη άποψη σου!


Αυτό που έχω εκφράσει εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364
δεν είναι κάτι που έχει σχέση με την τάχα θρησκόληπτη άποψη μου!

Στο κείμενο που παραπέμπει ο πάνω σύνδεσμος, κατ’ αρχή κατηγορείται το Πανεπιστήμιο ότι καταπατεί την της Επιστήμης μέθοδο “Επαγωγική λογική”.

Της Θρησκείας είναι οι μέθοδοι “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”; Βεβαίως ΟΧΙ. Είναι μέθοδοι της Επιστήμης, και όποιος τις καταπατεί στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη.

Πως συμπεραίνεται ότι το Πανεπιστήμιο καταπατεί την Επιστήμη;

Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενο λοιπόν το Πανεπιστήμιο με την Επιστήμη, όφειλε να διδάσκει τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Ερώτηση: Διδάσκει το Πανεπιστήμιο τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος;

Απάντηση: ΟΧΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, το Πανεπιστήμιο έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, με συνέπεια να μετατραπεί στον τομέα αυτόν (που περικλείει τα της κοσμογονίας θέματα) σε «πανεπιστήμιο», ΜΗ ΕΧΟΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Λοιπόν αγαπητέ AitheroVamon περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364

quote:

AitheroVamon:

Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με την επιστήμη


Οι επάνω, οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές, απέδειξαν ότι όχι μόνο δεν διαφωνώ με την Επιστήμη, αλλά συμβαδίζω απόλυτα με αυτήν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 08:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι επάνω, οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές, απέδειξαν ότι όχι μόνο δεν διαφωνώ με την Επιστήμη, αλλά συμβαδίζω απόλυτα με αυτήν.

Nτενεκέ ξεγάνωτε,
που -και καλά- συμβαδίζεις με την Επιστήμη,
για θύμισέ μας, πόσα χρόνια έλεγες και λές ότι έχει ηλικία ο κόσμος από τη δημιουργία του έως τώρα? 7582 ή 7834 ή μήπως 7633 ?

Που μας έδινες και "ακριβή νούμερα" ρε νούμερο!

Πέρασες και δεν ακούμπησες από την Επιστήμη.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 15:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

AitheroVamon:

Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!


Αγαπητέ AitheroVamon, χρησιμοποιώ τον όρο "Επιστήμη" με την αρμόζουσα και αντικειμενική έννοια.

Προς επίρρωση, θα ακολουθήσουν οι απαραίτητες εξηγήσεις:

Θα παρατεθεί η της Επιστήμης μέθοδος “Επαγωγική λογική”:

quote:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.

Ας δούμε τώρα την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που γίνονται, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

“Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις (= διαφόρων πειραμάτων) ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).”

Σαφέστατη λοιπόν η Επιστήμη. Δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει καταστήσει άκυρη τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των θεμάτων (= Πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν, πώς δημιουργήθηκε η ζωή, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Και επαληθεύεται πλήρως από τη ζωντανή πραγματικότητα η Επιστήμη, διότι βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια, ότι το αποσχισθέν από αυτήν τμήμα, δηλαδή την «επιστήμη», η οποία αγνόησε την επιστημονική μέθοδο (ουσιαστικά αγνόησε την Επιστήμη, άλλωστε για αυτόν τον λόγο αποσχίσθηκε απ’ αυτήν), καθώς κατέφυγε στη διεξαγωγή των πειραμάτων, δεν κατόρθωσε να έχει ούτε μισή αποδειγμένη θέση έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας.

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απορρίπτοντας τη χρήση των πειραμάτων, αποφάνθηκε κατηγορηματικά: Δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε συμπέρασμα, βάσει διαφόρων εικασιών, υποθέσεων, ή πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Επιτέλους AitheroVamon! Είναι δυνατόν η Επιστήμη, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, από τη μία να απορρίπτει τη χρήση των πειραμάτων, και από την άλλη να διεξάγει πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;!

Τώρα. Ποιος φορέας είναι αυτός που διεξάγει τα πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;

Ο φορέας αυτός, βρίσκεται αυτήν την στιγμή στην επικαιρότητα, ο οποίος ονομάζεται και από εσένα Επιστήμη.

Είναι όμως δυνατόν AitheroVamon, αυτός ο φορέας να ονομάζεται Επιστήμη,
την στιγμή που καταφεύγει στη χρήση των απορριπτέων από την Επιστήμη πειραμάτων, για την εξιχνίαση αυτών των θεμάτων;
Όχι βέβαια!
Οπότε στον φορέα αυτόν αρμόζει η ονομασία «επιστήμη».

Φίλε AitheroVamon, το ότι όπως φαίνεται, θεωρείς ότι η χρήση των πειραμάτων (σχετικά με την εξιχνίαση των πάνω θεμάτων της κοσμογονίας) είναι επιστημονική μέθοδος, σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη, και ως είναι επόμενο, χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

quote:

AitheroVamon:

σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχθούμε άλλο να ονομάζεις επιστήμη την θρησκόληπτη άποψη σου!


Αυτό που έχω εκφράσει εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364
δεν είναι κάτι που έχει σχέση με την τάχα θρησκόληπτη άποψη μου!

Στο κείμενο που παραπέμπει ο πάνω σύνδεσμος, κατ’ αρχή κατηγορείται το Πανεπιστήμιο ότι καταπατεί την της Επιστήμης μέθοδο “Επαγωγική λογική”.

Της Θρησκείας είναι οι μέθοδοι “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”; Βεβαίως ΟΧΙ. Είναι μέθοδοι της Επιστήμης, και όποιος τις καταπατεί στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη.

Πως συμπεραίνεται ότι το Πανεπιστήμιο καταπατεί την Επιστήμη;

Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενο λοιπόν το Πανεπιστήμιο με την Επιστήμη, όφειλε να διδάσκει τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Ερώτηση: Διδάσκει το Πανεπιστήμιο τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος;

Απάντηση: ΟΧΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, το Πανεπιστήμιο έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, με συνέπεια να μετατραπεί στον τομέα αυτόν (που περικλείει τα της κοσμογονίας θέματα) σε «πανεπιστήμιο», ΜΗ ΕΧΟΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Λοιπόν αγαπητέ AitheroVamon περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364

quote:

AitheroVamon:

Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με την επιστήμη


Οι επάνω, οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές, απέδειξαν ότι όχι μόνο δεν διαφωνώ με την Επιστήμη, αλλά συμβαδίζω απόλυτα με αυτήν.


Δεν βρέθηκε κανένας να αμφισβητήσει τις επιστημονικά τεκμηριωμένες παρατιθέμενες αναφορές.

Και είναι φυσικό αυτό, διότι για να αμφισβητηθούν αυτές οι αναφορές πρέπει κάποιος να τολμήσει να αναπτύξει μια ορισμένη επιχειρηματολογία ώστε να αποδείξει ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.

Είδε κανείς από αυτούς που παρακολουθούν τη συζήτηση, κάποιον να τολμήσει να αναπτύξει μια ορισμένη επιχειρηματολογία ώστε να αποδείξει ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας;

Βεβαίως όχι! Και είναι επόμενο αυτό, Διότι:

quote:
Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απορρίπτοντας τη χρήση των πειραμάτων, αποφάνθηκε κατηγορηματικά: Δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε συμπέρασμα, βάσει διαφόρων εικασιών, υποθέσεων, ή πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απέρριψε τη χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.

Συμπέρασμα: Συμβαδίζει με την Επιστήμη όποιος αποδέχεται και, τη θέση της, ότι χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Εγώ αποδέχομαι και, αυτή τη θέση της Επιστήμης.
Αυτό σημαίνει ότι συμβαδίζω απόλυτα με την Επιστήμη.

Εσύ φίλε PY8AGORAS, θεωρείς ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα πιο πάνω θέματα της κοσμογονίας.
Αυτό σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη,
και χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

quote:

PY8AGORAS:

για θύμισέ μας, πόσα χρόνια έλεγες και λές ότι έχει ηλικία ο κόσμος από τη δημιουργία του έως τώρα? 7582 ή 7834 ή μήπως 7633 ?


Σε παρακαλώ παράπεμψέ με σε μηνύματά μου, στα οποία αναφέρονται αυτοί οι αριθμοί!
Δεν υπάρχουν σε μηνύματά μου, αυτοί οι αριθμοί!
Και είναι επόμενο αυτό, διότι συμβαδίζω με την Επιστήμη, η οποία εξήγαγε αποδεικτικό συμπέρασμα σχετικά με όλα τα θέματα της κοσμογονίας.
Οπότε η Επιστήμη για την ηλικία του κόσμου έχει ένα και μοναδικό χρονολογικό αριθμό, τον οποίο αποδέχομαι.

Κοίταξε εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 19:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε παρακαλώ παράπεμψέ με σε μηνύματά μου, στα οποία αναφέρονται αυτοί οι αριθμοί!
Δεν υπάρχουν σε μηνύματά μου, αυτοί οι αριθμοί!

Και είναι επόμενο αυτό, διότι συμβαδίζω με την Επιστήμη, η οποία εξήγαγε αποδεικτικό συμπέρασμα σχετικά με όλα τα θέματα της κοσμογονίας.
Οπότε η Επιστήμη για την ηλικία του κόσμου έχει ένα και μοναδικό χρονολογικό αριθμό, τον οποίο αποδέχομαι.

Κοίταξε εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3


Ζουρνά ανεγκέφαλε, πόσα θες να μας τρελάνεις?

Εσύ δεν διατυμπανίζεις αυτές τις π@παριές εδώ κάτω:

quote:
(Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ότι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός δημιούργησε τη ζωή πριν 7.526 χρόνια, είναι αληθής).”

Αφού οι περιγραφές της Αγίας Γραφής αποδείχθηκαν αληθείς από την Επιστήμη, αυτό σημαίνει ότι:

Οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, εξαγγελλόμενες θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας σχετικά με όλα τα θέματα που απαρτίζουν τη κοσμογονική πρόταση, αποτελούν πλέον θέσεις της Επιστήμης.

Κοντολογίς: Οι θέσεις της Επιστήμης στα θέματα της κοσμογονίας είναι οι ακόλουθες:

1. Για το πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν: Γεν. 1,1 Ἐν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν.

2. Για το πώς δημιουργήθηκε η ζωή: Γεν. 1,20 Καὶ εἶπεν ὁ Θεός• ἐξαγαγέτω τὰ ὕδατα ἑρπετὰ ψυχῶν ζωσῶν καὶ πετεινὰ πετόμενα ἐπὶ τῆς γῆς κατὰ τὸ στερέωμα τοῦ οὐρανοῦ. καὶ ἐγένετο οὕτως. Γεν. 1,24 Καὶ εἶπεν ὁ Θεός• ἐξαγαγέτω ἡ γῆ ψυχὴν ζῶσαν κατὰ γένος, τετράποδα καὶ ἑρπετὰ καὶ θηρία τῆς γῆς κατὰ γένος. καὶ ἐγένετο οὕτως. Γεν. 1,27 καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.

4. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή: Η ζωή δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.


Και μάλιστα έχεις και απόκλιση: Αποφάσισε είναι τελικά 7524 ή 7526? ή ήταν όξω τα καλοκαίρια, και τα μισά χρόνια δίσεκτα?

Τελευταία φορά σε ρωτώ, ευθέως:
Πιστεύεις και προσυπογράφεις αυτές τις παντελώς αστήρικτες και άσχετες αηδίες περί 7μιση χιλιάδων &κάτι ετών,που δεν έχουν καμια σχεση με λογική και με επιστήμη?

Εάν πεις ναι ευθαρσώς, τότε τράβα ξεκουμπίσου από δω ανεγκέφαλε και μη μας ζαλίζεις άλλο.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2019, 13:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απέρριψε τη χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.

Συμπέρασμα: Συμβαδίζει με την Επιστήμη όποιος αποδέχεται και, τη θέση της, ότι χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Εγώ αποδέχομαι και, αυτή τη θέση της Επιστήμης.
Αυτό σημαίνει ότι συμβαδίζω απόλυτα με την Επιστήμη.

Εσύ φίλε PY8AGORAS, θεωρείς ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα πιο πάνω θέματα της κοσμογονίας.
Αυτό σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη,
και χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

quote:

PY8AGORAS:

για θύμισέ μας, πόσα χρόνια έλεγες και λές ότι έχει ηλικία ο κόσμος από τη δημιουργία του έως τώρα? 7582 ή 7834 ή μήπως 7633 ?


Σε παρακαλώ παράπεμψέ με σε μηνύματά μου, στα οποία αναφέρονται αυτοί οι αριθμοί!
Δεν υπάρχουν σε μηνύματά μου, αυτοί οι αριθμοί!
Και είναι επόμενο αυτό, διότι συμβαδίζω με την Επιστήμη, η οποία εξήγαγε αποδεικτικό συμπέρασμα σχετικά με όλα τα θέματα της κοσμογονίας.
Οπότε η Επιστήμη για την ηλικία του κόσμου έχει ένα και μοναδικό χρονολογικό αριθμό, τον οποίο αποδέχομαι.

Κοίταξε εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3



quote:

PY8AGORAS:

Και μάλιστα έχεις και απόκλιση: Αποφάσισε είναι τελικά 7524 ή 7526?


Τα πράγματα είναι απλά φίλε PY8AGORAS.

Το κείμενο στο οποίο οδηγεί ο πιο πάνω σύνδεσμος, όπου καταγράφηκε το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας, έχει αναρτηθεί το έτος 2016, και αναφέρονται τα εξής:

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.

Τώρα, αν σε άλλο φόρουμ είδες να αναφέρονται τα εξής:

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.526 χρόνια.

Αυτό σημαίνει ότι το κείμενο αυτό έχει αναρτηθεί, ή έχει επεξεργασθεί το έτος 2018. Δηλαδή δύο (2) χρόνια αργότερα, με φυσική συνέπεια η ηλικία του σύμπαντος να εμφανίζεται δύο (2) χρόνια μεγαλύτερη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2019, 13:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απεστάλη: 16/01/2019, 17:36:41
Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!
Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με την επιστήμη,
σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχθούμε άλλο να ονομάζεις επιστήμη την θρησκόληπτη άποψη σου!
τελευταια παρατήρηση! και πιστεύω να έγινα κατανοητός!
Σε περίπτωση επιμονής σου, λυπάμαι πολυ, αλλά ο λογαριασμος σου θα απενεργοποιείται για ένα (1) μήνα,
κάθε φορά που θα αναφέρεις την άποψη σου ως "επιστημονικά αποδεκτή".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2019, 08:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τα πράγματα είναι απλά φίλε PY8AGORAS.

Το κείμενο στο οποίο οδηγεί ο πιο πάνω σύνδεσμος, όπου καταγράφηκε το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας, έχει αναρτηθεί το έτος 2016, και αναφέρονται τα εξής:

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.

Τώρα, αν σε άλλο φόρουμ είδες να αναφέρονται τα εξής:

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.526 χρόνια.

Αυτό σημαίνει ότι το κείμενο αυτό έχει αναρτηθεί, ή έχει επεξεργασθεί το έτος 2018. Δηλαδή δύο (2) χρόνια αργότερα, με φυσική συνέπεια η ηλικία του σύμπαντος να εμφανίζεται δύο (2) χρόνια μεγαλύτερη.


Βλαμμένε,
για να δείς ότι δεν είσαι ικανός ούτε δυο γαϊδάρων άχυρα να μοιράσεις, απαντώ -και χαραμίζω το χρόνο μου με σένα- μόνο και μόνο για να μη θεωρείς ότι μας την είπες κιόλας.

Τα παραπάνω και παρακάτω λεχθέντα και γραφέντα είναι από ΔΙΚΑ ΣΟΥ γραπτά, σε άλλο φόρουμ, αλλά στο ΙΔΙΟ πόστ!
Δηλαδή μέσα στο ΙΔΙΟ ποστ γράφεις 7526 και λίγες γραμμές πιο κάτω 7524!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά το 7526 ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ του 7524 στο κείμενό σου! Δηλαδή το άκρον άωτον της Μ@ΛΑΚΙΑΣ! Γιατί να πώ ότι αρχικώς είπες 7524 και όσο περνάν τα χρόνια προσθέτεις σε αυτό, και λες 7525, 7526 κλπ, σαν τον Γιαλαντζή, να πω πάει στο διάολο,
αλλά εσύ έχεις ξεκινήσει με το 7526 και ΚΑΤΕΒΗΚΕΣ/ΕΚΟΨΕΣ 2 χρόνια στη συνέχεια, Σούργελο!


quote:
(Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ότι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός δημιούργησε τη ζωή πριν 7.526 χρόνια, είναι αληθής).”
Αφού οι περιγραφές της Αγίας Γραφής αποδείχθηκαν αληθείς από την Επιστήμη, αυτό σημαίνει ότι:

Οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, εξαγγελλόμενες θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας σχετικά με όλα τα θέματα που απαρτίζουν τη κοσμογονική πρόταση, αποτελούν πλέον θέσεις της Επιστήμης.

Κοντολογίς: Οι θέσεις της Επιστήμης στα θέματα της κοσμογονίας είναι οι ακόλουθες:

1. Για το πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν: Γεν. 1,1 Ἐν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν.

2. Για το πώς δημιουργήθηκε η ζωή: Γεν. 1,20 Καὶ εἶπεν ὁ Θεός• ἐξαγαγέτω τὰ ὕδατα ἑρπετὰ ψυχῶν ζωσῶν καὶ πετεινὰ πετόμενα ἐπὶ τῆς γῆς κατὰ τὸ στερέωμα τοῦ οὐρανοῦ. καὶ ἐγένετο οὕτως. Γεν. 1,24 Καὶ εἶπεν ὁ Θεός• ἐξαγαγέτω ἡ γῆ ψυχὴν ζῶσαν κατὰ γένος, τετράποδα καὶ ἑρπετὰ καὶ θηρία τῆς γῆς κατὰ γένος. καὶ ἐγένετο οὕτως. Γεν. 1,27 καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.

4. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή: Η ζωή δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.


Επιπλέον, όπως σου έγραψε και ο Αιθέρας,
είσαι που είσαι Ντουγάνι και λες π@παριές,
τουλάχιστον να έχεις τα @@ να λες σαν τον Γιαλαντζή
ότι ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ή ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ και το ξερό σου το κεφάλι,
και όχι να μιλάς/γραφεις ΔΗΘΕΝ εξ'ονόματος της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ.
Η Επιστήμη είναι μία, και δεν είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του κάθε τυχάρπαστου ανεγκέφαλου Βασιλάκη

Γκέγκε?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2019, 15:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PY8AGORAS:

Τα παραπάνω και παρακάτω λεχθέντα και γραφέντα είναι από ΔΙΚΑ ΣΟΥ γραπτά, σε άλλο φόρουμ, αλλά στο ΙΔΙΟ πόστ!


Φίλε PY8AGORAS, εύκολο είναι να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου.
Πως; Παράπεμψέ με σε αυτό το πόστ, και στο φόρουμ όπου γράφηκε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2019, 15:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AitheroVamon, μιας και επαναλαμβάνεσαι θα εισπράξεις την αρμόζουσα απάντηση.

quote:

quote:

quote:

AitheroVamon:

Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!


Αγαπητέ AitheroVamon, χρησιμοποιώ τον όρο "Επιστήμη" με την αρμόζουσα και αντικειμενική έννοια.

Προς επίρρωση, θα ακολουθήσουν οι απαραίτητες εξηγήσεις:

Θα παρατεθεί η της Επιστήμης μέθοδος “Επαγωγική λογική”:

quote:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.

Ας δούμε τώρα την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που γίνονται, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

“Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις (= διαφόρων πειραμάτων) ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).”

Σαφέστατη λοιπόν η Επιστήμη. Δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει καταστήσει άκυρη τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των θεμάτων (= Πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν, πώς δημιουργήθηκε η ζωή, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Και επαληθεύεται πλήρως από τη ζωντανή πραγματικότητα η Επιστήμη, διότι βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια, ότι το αποσχισθέν από αυτήν τμήμα, δηλαδή την «επιστήμη», η οποία αγνόησε την επιστημονική μέθοδο (ουσιαστικά αγνόησε την Επιστήμη, άλλωστε για αυτόν τον λόγο αποσχίσθηκε απ’ αυτήν), καθώς κατέφυγε στη διεξαγωγή των πειραμάτων, δεν κατόρθωσε να έχει ούτε μισή αποδειγμένη θέση έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας.

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απορρίπτοντας τη χρήση των πειραμάτων, αποφάνθηκε κατηγορηματικά: Δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε συμπέρασμα, βάσει διαφόρων εικασιών, υποθέσεων, ή πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Επιτέλους AitheroVamon! Είναι δυνατόν η Επιστήμη, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, από τη μία να απορρίπτει τη χρήση των πειραμάτων, και από την άλλη να διεξάγει πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;!

Τώρα. Ποιος φορέας είναι αυτός που διεξάγει τα πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;

Ο φορέας αυτός, βρίσκεται αυτήν την στιγμή στην επικαιρότητα, ο οποίος ονομάζεται και από εσένα Επιστήμη.

Είναι όμως δυνατόν AitheroVamon, αυτός ο φορέας να ονομάζεται Επιστήμη,
την στιγμή που καταφεύγει στη χρήση των απορριπτέων από την Επιστήμη πειραμάτων, για την εξιχνίαση αυτών των θεμάτων;
Όχι βέβαια!
Οπότε στον φορέα αυτόν αρμόζει η ονομασία «επιστήμη».

Φίλε AitheroVamon, το ότι όπως φαίνεται, θεωρείς ότι η χρήση των πειραμάτων (σχετικά με την εξιχνίαση των πάνω θεμάτων της κοσμογονίας) είναι επιστημονική μέθοδος, σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη, και ως είναι επόμενο, χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

quote:

AitheroVamon:

σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχθούμε άλλο να ονομάζεις επιστήμη την θρησκόληπτη άποψη σου!


Αυτό που έχω εκφράσει εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364
δεν είναι κάτι που έχει σχέση με την τάχα θρησκόληπτη άποψη μου!

Στο κείμενο που παραπέμπει ο πάνω σύνδεσμος, κατ’ αρχή κατηγορείται το Πανεπιστήμιο ότι καταπατεί την της Επιστήμης μέθοδο “Επαγωγική λογική”.

Της Θρησκείας είναι οι μέθοδοι “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”; Βεβαίως ΟΧΙ. Είναι μέθοδοι της Επιστήμης, και όποιος τις καταπατεί στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη.

Πως συμπεραίνεται ότι το Πανεπιστήμιο καταπατεί την Επιστήμη;

Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενο λοιπόν το Πανεπιστήμιο με την Επιστήμη, όφειλε να διδάσκει τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Ερώτηση: Διδάσκει το Πανεπιστήμιο τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος;

Απάντηση: ΟΧΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, το Πανεπιστήμιο έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, με συνέπεια να μετατραπεί στον τομέα αυτόν (που περικλείει τα της κοσμογονίας θέματα) σε «πανεπιστήμιο», ΜΗ ΕΧΟΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Λοιπόν αγαπητέ AitheroVamon περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364

quote:

AitheroVamon:

Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με την επιστήμη


Οι επάνω, οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές, απέδειξαν ότι όχι μόνο δεν διαφωνώ με την Επιστήμη, αλλά συμβαδίζω απόλυτα με αυτήν.


Δεν βρέθηκε κανένας να αμφισβητήσει τις επιστημονικά τεκμηριωμένες παρατιθέμενες αναφορές.

Και είναι φυσικό αυτό, διότι για να αμφισβητηθούν αυτές οι αναφορές πρέπει κάποιος να τολμήσει να αναπτύξει μια ορισμένη επιχειρηματολογία ώστε να αποδείξει ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.

Είδε κανείς από αυτούς που παρακολουθούν τη συζήτηση, κάποιον να τολμήσει να αναπτύξει μια ορισμένη επιχειρηματολογία ώστε να αποδείξει ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας;

Βεβαίως όχι! Και είναι επόμενο αυτό, Διότι:

quote:
Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απορρίπτοντας τη χρήση των πειραμάτων, αποφάνθηκε κατηγορηματικά: Δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε συμπέρασμα, βάσει διαφόρων εικασιών, υποθέσεων, ή πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απέρριψε τη χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.


quote:

AitheroVamon:

Σε περίπτωση επιμονής σου, λυπάμαι πολυ, αλλά ο λογαριασμος σου θα απενεργοποιείται για ένα (1) μήνα


Φίλε AitheroVamon, για να είναι δικαιολογημένη η ποινή με την οποία με απειλείς
πρέπει να τεκμηριώσεις αυτό που ισχυρίστηκες:

quote:

AitheroVamon:

Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!


Αγαπητέ AitheroVamon, οι επιστημονικά τεκμηριωμένες παρατιθέμενες αναφορές απέδειξαν ότι χρησιμοποιώ τον όρο "Επιστήμη" με την αρμόζουσα και αντικειμενική έννοια.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, συμβαδίζει με την Επιστήμη όποιος αποδέχεται και, τη θέση της, ότι η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Εγώ αποδέχομαι και, αυτή τη θέση της Επιστήμης.
Αυτό σημαίνει ότι συμβαδίζω απόλυτα με την Επιστήμη.
Άρα απορρίφθηκε ο ισχυρισμός σου ότι χρησιμοποιώ τον όρο "Επιστήμη" με την δική μου έννοια!

Οπότε είναι τελείως αδικαιολόγητη η ποινή με την οποία με απειλείς.

quote:
Φίλε AitheroVamon, το ότι όπως φαίνεται, θεωρείς ότι η χρήση των πειραμάτων (σχετικά με την εξιχνίαση των πάνω θεμάτων της κοσμογονίας) είναι επιστημονική μέθοδος, σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη, και ως είναι επόμενο, χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

Έγινε αντιληπτό ότι εσύ AitheroVamon χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

Αυτό λοιπόν που πρέπει να κάνεις, είναι να επιβάλεις την ανάλογη ποινή στον εαυτόν σου και όχι σε εμένα.

Σε εμένα θα είναι δικαιολογημένη οποιαδήποτε ποινή, αρκεί να τολμήσεις να αναπτύξεις μια ορισμένη επιχειρηματολογία ώστε να αποδείξεις ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.

Κοντολογίς για να αποδείξεις ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, πρέπει να εμφανίσεις τις βάσει πειραμάτων, αποδεδειγμένες θέσεις που έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη», η οποία σε κατευθύνει, στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας. = Πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Μπορείς; Αν ναι περιμένω να τις δω.

Εάν ενώ δεν εμφανίσεις αυτές τις θέσεις, και μου επιβάλεις οποιαδήποτε ποινή, θα είναι τελείως αδικαιολόγητη.

Φίλε AitheroVamon, όλοι οι λογικοί αναγνώστες που παρακολουθούν τη συζήτηση έχουν καταλάβει ότι κάνεις απεγνωσμένες προσπάθειες για να σταματήσει ο διασυρμός του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» και της «επιστήμης», που λόγω της καταφυγής τους στη χρήση των αντιεπιστημονικών πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, έχουν περιέλθει σε παντελή αγνωσία.

Σε πληροφορώ, ό,τι τελικά και να πράξεις, ο διασυρμός του αποκεκομμένου από την Επιστήμη
«πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4
και της «επιστήμης», δεν είναι δυνατό να σταματήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2019, 22:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vassilis_1 η επιστήμη η αληθινή που λες τι άποψη έχει για τον χώρο και τον χρόνο? Τι υπήρχε πριν τα 7000 τόσα χρόνια? Υπήρχε χρόνος και χώρος ή τι υπήρχε πριν αυτήν την ημερομηνία? Τελικά πιστεύεις ότι υπάρχει χρόνος και χώρος? Αν το πιστεύεις ποιος σου το είπε? Και αυτός που στο είπε από που το έμαθε? Γιατί για να ορίσουμε τον χώρο και τον χρόνο πρέπει να ορίσουμε αρχή και τέλος. Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί να υπάρχει και το άπειρο το οποίο είναι τόσο μεγάλο που δεν μπορεί να χωρέσει στις αισθήσεις μας?

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 22/01/2019 22:14:40

Edited by - seismic on 22/01/2019 22:21:55

Edited by - seismic on 22/01/2019 22:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2019, 23:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λογαριασμος Vassilis_1 απενεργοποιείται για ενα (1) μηνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2019, 10:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Vassilis_1 η επιστήμη η αληθινή που λες τι άποψη έχει για τον χώρο και τον χρόνο? Τι υπήρχε πριν τα 7000 τόσα χρόνια? Υπήρχε χρόνος και χώρος ή τι υπήρχε πριν αυτήν την ημερομηνία? Τελικά πιστεύεις ότι υπάρχει χρόνος και χώρος? Αν το πιστεύεις ποιος σου το είπε? Και αυτός που στο είπε από που το έμαθε? Γιατί για να ορίσουμε τον χώρο και τον χρόνο πρέπει να ορίσουμε αρχή και τέλος. Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί να υπάρχει και το άπειρο το οποίο είναι τόσο μεγάλο που δεν μπορεί να χωρέσει στις αισθήσεις μας?

Τώρα μαστροΓιάννη κι εσύ, βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις...
Δεν κατάλαβες από τα γραφόμενά του περί τίνος πρόκειται?

Ο άνθρωπος είναι για να σε βγάζει από τα ρούχα σου!

quote:
Ο λογαριασμος Vassilis_1 απενεργοποιείται για ενα (1) μηνα.

Ασ'τον να ηρεμήσει λίγο, αν και δεν ευελπιστώ σε βελτίωση.

θα έρθει πάλι πίσω σ'ενα μήνα, και θα λέει ...από Κτίσεως κόσμου εως σήμερα 7526 χρόνια+1 μήνας! καθότι το απέδειξε η Επιστήμη (του)!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 11:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vassilis_1:

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, το Πανεπιστήμιο έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, με συνέπεια να μετατραπεί στον τομέα αυτόν (που περικλείει τα της κοσμογονίας θέματα) σε «πανεπιστήμιο», ΜΗ ΕΧΟΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Λοιπόν αγαπητέ AitheroVamon περισσότερες
λεπτομέρειες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364


quote:

AitheroVamon:

Σε εχω προειδοποιήσει οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τον ορο πανεπιστήμιο και επιστήμη σε εισαγωγικά!



Είδες που δεν προσέχεις; Η πάνω παράθεση αποδεικνύει ότι δεν χρησιμοποιώ γενικά τον όρο Πανεπιστήμιο και Επιστήμη σε εισαγωγικά!
Φίλε AitheroVamon, διάβαζε σωστά αυτά που γράφονται.

quote:

quote:

AitheroVamon:

Vassilis_1
Σου εχω ζητήσει πολλές φορές να μην χρησιμοποιείς τον όρο "επιστήμη" με την δική σου έννοια!


Αγαπητέ AitheroVamon, χρησιμοποιώ τον όρο "Επιστήμη" με την αρμόζουσα και αντικειμενική έννοια.

Προς επίρρωση, θα ακολουθήσουν οι απαραίτητες εξηγήσεις:

Θα παρατεθεί η της Επιστήμης μέθοδος “Επαγωγική λογική”:

quote:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.

Ας δούμε τώρα την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που γίνονται, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

“Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις (= διαφόρων πειραμάτων) ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).”

Σαφέστατη λοιπόν η Επιστήμη. Δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει καταστήσει άκυρη τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των θεμάτων (= Πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν, πώς δημιουργήθηκε η ζωή, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Και επαληθεύεται πλήρως από τη ζωντανή πραγματικότητα η Επιστήμη, διότι βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια, ότι το αποσχισθέν από αυτήν τμήμα, δηλαδή την «επιστήμη», η οποία αγνόησε την επιστημονική μέθοδο (ουσιαστικά αγνόησε την Επιστήμη, άλλωστε για αυτόν τον λόγο αποσχίσθηκε απ’ αυτήν), καθώς κατέφυγε στη διεξαγωγή των πειραμάτων, δεν κατόρθωσε να έχει ούτε μισή αποδειγμένη θέση έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας.

Η Επιστήμη λοιπόν, δια της μεθόδου της "Επαγωγική λογική", απορρίπτοντας τη χρήση των πειραμάτων, αποφάνθηκε κατηγορηματικά: Δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε συμπέρασμα, βάσει διαφόρων εικασιών, υποθέσεων, ή πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα.

Επιτέλους AitheroVamon! Είναι δυνατόν η Επιστήμη, για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, από τη μία να απορρίπτει τη χρήση των πειραμάτων, και από την άλλη να διεξάγει πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;!

Τώρα. Ποιος φορέας είναι αυτός που διεξάγει τα πειράματα, για να εξιχνιάσει αυτά τα θέματα;

Ο φορέας αυτός, βρίσκεται αυτήν την στιγμή στην επικαιρότητα, ο οποίος ονομάζεται και από εσένα Επιστήμη.

Είναι όμως δυνατόν AitheroVamon, αυτός ο φορέας να ονομάζεται Επιστήμη,
την στιγμή που καταφεύγει στη χρήση των απορριπτέων από την Επιστήμη πειραμάτων, για την εξιχνίαση αυτών των θεμάτων;
Όχι βέβαια!
Οπότε στον φορέα αυτόν αρμόζει η ονομασία «επιστήμη».

Φίλε AitheroVamon, το ότι όπως φαίνεται, θεωρείς ότι η χρήση των πειραμάτων (σχετικά με την εξιχνίαση των πάνω θεμάτων της κοσμογονίας) είναι επιστημονική μέθοδος, σημαίνει ότι δεν συμβαδίζεις με την Επιστήμη, και ως είναι επόμενο, χρησιμοποιείς τον όρο "Επιστήμη" με την δική σου έννοια!

quote:

AitheroVamon:

σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχθούμε άλλο να ονομάζεις επιστήμη την θρησκόληπτη άποψη σου!


Αυτό που έχω εκφράσει εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364
δεν είναι κάτι που έχει σχέση με την τάχα θρησκόληπτη άποψη μου!

Στο κείμενο που παραπέμπει ο πάνω σύνδεσμος, κατ’ αρχή κατηγορείται το Πανεπιστήμιο ότι καταπατεί την της Επιστήμης μέθοδο “Επαγωγική λογική”.

Της Θρησκείας είναι οι μέθοδοι “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”; Βεβαίως ΟΧΙ. Είναι μέθοδοι της Επιστήμης, και όποιος τις καταπατεί στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη.

Πως συμπεραίνεται ότι το Πανεπιστήμιο καταπατεί την Επιστήμη;

Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενο λοιπόν το Πανεπιστήμιο με την Επιστήμη, όφειλε να διδάσκει τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

Ερώτηση: Διδάσκει το Πανεπιστήμιο τους φοιτητές ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος;

Απάντηση: ΟΧΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, το Πανεπιστήμιο έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, με συνέπεια να μετατραπεί στον τομέα αυτόν (που περικλείει τα της κοσμογονίας θέματα) σε «πανεπιστήμιο», ΜΗ ΕΧΟΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Λοιπόν αγαπητέ AitheroVamon περισσότερες
λεπτομέρειες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364


quote:

AitheroVamon:

Σε εχω προειδοποιήσει οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τον ορο πανεπιστήμιο και επιστήμη σε εισαγωγικά!


Θα αστειεύεσαι φυσικά!

Οι επάνω, οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές, απέδειξαν ότι το Πανεπιστήμιο
καταπατεί την Επιστήμη, με συνέπεια η Επιστήμη να επιβάλει τα εισαγωγικά στο «πανεπιστήμιο» και στο παράγωγό του την «επιστήμη».

Ανάπτυξες κάποια επιχειρηματολογία ώστε να αμφισβητήσεις αυτές τις επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές;
Ασφαλώς ΟΧΙ.

quote:

Vassilis_1:

Σε εμένα θα είναι δικαιολογημένη οποιαδήποτε ποινή, αρκεί να τολμήσεις να αναπτύξεις μια ορισμένη επιχειρηματολογία ώστε να αποδείξεις ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.


AitheroVamon, σου δόθηκε η ευκαιρία να βγάλεις τα εισαγωγικά από το «πανεπιστήμιο» και το παράγωγό του την «επιστήμη».

Ως ήταν φυσικό δεν ανταποκρίθηκες στην παρατιθέμενη πρόκληση, ώστε να αποδείξεις ότι είναι επιστημονική μέθοδος η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας.

Αυτό σημαίνει ότι έβαλες και εσύ AitheroVamon την υπογραφή σου για το ότι η Επιστήμη είναι αυτή που επέβαλε τα εισαγωγικά στο «πανεπιστήμιο» και στο παράγωγό του την «επιστήμη».

Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι παραιτηθείς, και να έλθει κάποιος άλλος στη θέση σου, ώστε να συνεχισθεί απρόσκοπτα ο διάλογος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 11:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι παραιτηθείς, και να έλθει κάποιος άλλος στη θέση σου, ώστε να συνεχισθεί απρόσκοπτα ο διάλογος.

Η πρόταση σου καταγράφηκε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 15:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση έρχεται από την αντίληψη Η αντίληψη του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική λόγο εμπειρίας ή απειρίας πάνω σε συγκεκριμένες γνώσεις.
Υπάρχουν όμως και γνώσεις τις οποίες και μοιραζόμαστε.
Αν αφήσουμε π.χ ένα μήλο όλοι ξέρουμε ότι θα πέσει στο έδαφος.
Δυστυχώς όμως τα τελευταία χρόνια η διαπλοκή του κέρδους έχει γίνει ένα με την επιστήμη και παρατηρείται το φαινόμενο όπου επιστήμονες με ταμπέλα τον τίτλο σπουδών τους να κατασκευάζουν ψεύτικες γνώμες
Τόσο ψεύτικες που θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι το μήλο δεν θα πέσει στην γη, και ότι οι βίδες δεν στερεώνουν τις κατασκευές.
Αυτό είναι για εμένα το ψευδό πανεπιστήμιο ή η ψευδοεπιστήμη του Βασίλη.
Η παραγωγή σωρείας «ειδικών» χωρίς ουσιαστική γνώση οι οποίοι προκύπτουν μιμούμενοι την επιστημονική διαδικασία που ακολουθεί αυτή η μορφή ψευδοεπιστήμης. Υποδεικνύει πως οι εκπαιδευτικοί οφείλουν να διδάσκουν σε πρώτη ευκαιρία την «αμφισβήτηση των ειδικών» (οι οποίοι μπορεί να σφάλλουν και να καθοδηγούν λανθασμένα) και να ενθαρρύνουν περισσότερο την εμπιστοσύνη στην «κοινή αίσθηση» και τη «νοημοσύνη της φυσικότητας»

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 23/02/2019 15:46:34

Edited by - seismic on 23/02/2019 16:00:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 21:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και να το κάνουμε εν έτη 2019, δε μπορούμε να αφήσουμε κάθε λογής τσαρλατάνο να κάνει πατσαβουρια χιλιάδες βιβλία που έχουν γραφτεί αιώνες τώρα και φτάσαμε να έχουμε αυτή την ελάχιστη γνώση ως πολιτισμός.
Να διαφωνείς βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα. απλά, είναι η άποψη της μονάδας!
και τέτοιο βάρος της αποδίδεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 21:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως και να το κάνουμε εν έτη 2019, δε μπορούμε να αφήσουμε κάθε λογής τσαρλατάνο να κάνει πατσαβουρια χιλιάδες βιβλία που έχουν γραφτεί αιώνες τώρα και φτάσαμε να έχουμε αυτή την ελάχιστη γνώση ως πολιτισμός.
Να διαφωνείς βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα. απλά, είναι η άποψη της μονάδας!
και τέτοιο βάρος της αποδίδεται...



Μονάδα ήταν και ο Τέσλα και όλοι αυτοί που έγραψαν τα βιβλία που αναφέρεις και είχαν και αυτοί να αντιμετωπίσουν το σάπιο πανεπιστημιακό δογματικό κατεστημένο. Εγώ προσωπικά ντρέπομαι για λογαριασμό τους που φέρθηκαν κατ αυτόν τον τρόπο σε αυτούς τους μεγάλους επιστήμονες όπως τον Τέσλα τον Γαλιλαίο τον Αϊστάιν και άλλους. Πίσω από κάθε μεγάλο εφευρέτη και επιστήμονα υπάρχει μια πονεμένη ιστορία άδικη από την μία αλλά η κινητήρια δύναμη που ώθησε τους εφευρέτες να αφοσιωθούν στον σκοπό των εφευρέσεων τους.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται και σήμερα με την παραποίηση και την παραπληροφόρηση των εφευρέσεων και κάθε τι που δεν συμφέρει το κατεστημένο.
Η επιστήμη πρέπει να στηρίζεται μεν με το ένα της πόδι πάνω στην πεπατημένη επιστήμη αλλά με το άλλο της να έχει την δυνατότητα να ρίξει μια κλωτσιά και να τα αλλάξει όλα.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 23/02/2019 21:54:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 21:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτη η καραμέλα πια .... με Τεσλα , Γαλιλαίο ....
....Αϊνστάιν (????) τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6 ε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2019, 21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτη η καραμέλα πια .... με Τεσλα , Γαλιλαίο ....
....Αϊνστάιν (????) τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6 ε?



Δεν είναι καραμέλα Είναι ο κανόνας της τύχης των μεγάλων εφευρετών. Αυτοί οι τρελοί που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο είναι αυτοί που τελικά τον αλλάζουν.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2019, 16:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AitheroVamon:

Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με την επιστήμη


Μα εγώ δεν διαφωνώ με την Επιστήμη και αυτό θα αποδειχθεί.

Σε ερωτώ:

Η Επιστήμη εγκρίνει τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα της κοσμογονίας θέματα (πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα), ναι ή όχι;

AitheroVamon, περιμένω την απάντησή σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2019, 06:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα εγώ δεν διαφωνώ με την Επιστήμη και αυτό θα αποδειχθεί.

Σε ερωτώ:

Η Επιστήμη εγκρίνει τη χρήση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα της κοσμογονίας θέματα (πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα), ναι ή όχι;

AitheroVamon, περιμένω την απάντησή σου.


Πήγαινε στο άλλο θέμα, που λέμε τα ίδια πράγματα,
και μη γεμίζεις κουτσουλιές όλο το φόρουμ


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2338867
Maintained by Digital Alchemy