ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Πώς επιβιώνουν οι ιοί (virus) και εμφανίζονται ξανά τον επόμενο χρόνο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AboutVirus
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2019, 02:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χειμώνας τώρα κι όλοι υποσυνείδητα περιμένουμε ότι αργά ή γρήγορα κάποια ίωση θα εμφανιστεί, θα παρουσιαστεί κάποιος ιός της γρίπης κι αν κολλήσουμε θα έχουμε τα γνωστά συμπτώματα. Καταρροή, βήχας, σωματικές ενοχλήσεις κτλ. Με αφορμή αυτό το θέμα, θα θέσω κάποια ερωτήματα και θέλω να δώσετε απαντήσεις. Κι όποιος δε γνωρίζει να απαντήσει, ας ρωτήσει κάποιον διπλανό του!

Όλοι ξέρουμε ότι οι ιοί δε μπορούν να ζήσουν έξω από έναν ξενιστή για πολλές ημέρες. Αν βρεθούν στο περιβάλλον, σύντομα έρχεται το τέλος της ζωής τους. Σωστά;

Οι ιοί έχουν κάποιο γενετικό υλικό, RNA αν δε κάνω λάθος. Άρα αυτό σημαίνει ότι ένας ιός έχει κάποια εξέλιξη που απαιτεί μια πορεία χρόνων και δε γίνεται να ξεφυτρώσει από το πουθενά. Σωστά;

Τους περισσότερους μήνες του χρόνου δεν έχουμε επιδημίες, ούτε ακούμε, ούτε βλέπουμε κρούσματα μολύνσεων από ιώσεις. Μόνο λίγους μήνες κάθε χειμώνα υπάρχει κάτι τέτοιο και μάλιστα οι παγωμένες θερμοκρασίες σε συνάρτηση με την υγρασία βοηθάνε ώστε η μόλυνση να εξαπλωθεί σε μεγαλύτερο βαθμό.

Έχουμε φτάσει να θεωρούμε δεδομένη την εμφάνιση της ίωσης αυτό το διάστημα , άρα το μεγαλύτερο ερώτημα είναι:

Τους υπόλοιπους μήνες που επιβιώνουν οι ιοί, εφόσον δε ζούνε χωρίς ξενιστή;

Για πείτε μου παρακαλώ, γιατί ρωτάω φίλους και γνωστούς και κανείς δε μπορεί να μου δώσει μια απάντηση. Ρώτησα ακόμη και επαγγελματία νοσηλευτή και δε κατάφερε να με διαφωτίσει.

elias@48
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2019, 13:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλοκαίρι δεν παθαίνει ίωση κανένας;

ΗΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy