ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εφήμεροι κι όμως τόσο τέλειοι.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
liberian girl
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 19:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους liberian girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζούμε την κάθε μέρα,προσποιούμενοι ότι έχουμε ικανοποιήσει (τουλάχιστον η πλειονότητα από μας,μέσα σ αυτούς κι εγώ) τις εσωτερικές μας αναζητήσεις.Πόσες φορές όμως δεν έχουμε σκεφτεί αν αυτά που νιωθουμε ως άνθρωποι, τα νιώθουμε επειδή είμαστε κάτι το διαφορετικό?Η ψυχή μου είναι πολύ σημαντική για να χαθεί μετά το θάνατό μου.Το ότι ερχόμαστε για να φύγουμε,μας τρομάζει και μας προβληματίζει.Ανα πάσα στιγμή μπορεί να φύγω χωρίς να έχω ζήσει αυτά για τα οποία διψάω να ζήσω.Τα χρόνια είναι αέρας κι εγώ τον αέρα τον μισώ.Ο θάνατος είναι ένας συμβιβασμός που δεν μπορούμε να αποφύγουμε.Απαισιόδοξη ε?Αυτή είναι η πραγματικότητα.Κι όμως δεν είναι η μόνη.
Η ζωή είναι εφήμερη,κι όμως τόσο τέλεια.Δεν ξέρω αν πρέπει να ευχαριστήσω κάποιον για τις υπέροχες μέρες που μου δίνει να ζήσω,αλλά η τελειότητα του κόσμου με κάνει να πιστεύω ότι χρωστάω σε κάποιον ένα ευχαριστώ.Από το άνοιγμα ενός λουλουδιού,μέχρι τη γέννηση ενός μωρού,όλα είναι τέλεια.Η μουσική του καλλιτέχνη που αγαπώ,είναι τέλεια.
Φοβάμαι το χρόνο που περνάει,αλλά ζω με όλη την έννοια της λέξης αυτό που μου δώθηκε και είμαι ευγνώμων.Ούτως ή άλλως και τα λουλούδια ξέρουν ότι θα μαραθούν αλλα ανθίζουν.

Ίρις
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 20:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίρις  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο ειναι που με ενθουσιαζει σε αυτο το forum!!Χαιρομαι οταν βλεπω τις σκεψεις μου(τις περισσοτερες φορες οχι ολοκληρωμενες)να αποστελωνται απο αλλα μελη τις κοινοτητας!

Ο κοσμος μας ειναι τελειος, και νιωθω ευγνωμων που ανοιξα τα ματια που και το ειδα Ολα, ολα ειναι τελεια! Καποιες φορες, θολωμενη απο ασημαντες αποτυχιες, ξεχασα αυτη την τελειοτητα, και θρηνησα για την ζωη. Αλλα η Ζωη ειναι υπεροχη! Ο χρονος ειναι ενας απο τους εχθρους μου(οπως και των περισσοτερων)αλλα καθως κυλουσε...συνειδητοποιησα οτι χωρις αυτον δεν θα εκτιμουσαμε ποτε την αξια της ζωης.
Καποιος, βασιζομενος στην μετεμψυχωση, ειχε πει οτι ο ανθρωπος ζει πολλες ζωες, μεχρις οτου το πνευμα του να φτασει την τελειοτητα. Ας υποθεσουμε οτι κατι τετοιο ισχυει. Ομως μετα? Αφου αγγιξουμε αυτη την πολυποθητη τελειοτητα τι γινεται? Χανεται το πλεον τελειο πνευμα μας? Η σκεψη με τρομαζει... Ισως ομως η τελειοτητα να ειναι σαν το αυριο. Παντα το περιμενεις. Κι οταν τελικα φτασει συνειδητοποιεις οτι τιποτα δεν εχει αλλαξει. Και περιμενεις το επομενο... Κι αυτο συνεχιζεται... Η τελειοτιτα ειναι απροσεγγιστη.
Σκεψεις... Μηπως ομως αδικα βασανιζουμε το μυαλο μας? Μηπως αυτο ειναι το μυστηριο της ζωης?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liberian girl
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 21:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους liberian girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μυστήριο της ζωής είναι καλά κρυμμένο και δεν πρόκειται να το ανακαλύψουν οι σκέψεις μας.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το να σκέφτεσαι είναι μάταιο.Το ότι σκεφτόμαστε είναι μέρος της εφήμερης τελειότητάς μας.Αυτήν όμως την τελειότητα για να την ανακαλύψουμε και να τη βιώσουμε πρέπει πρώτα να τη βρούμε στην καθημερινότητά μας.Μπορεί να αρνούμαστε να τη δούμε αλλά είναι εκεί.Ευχαριστώ για την απάντησή σου και οποιαδήποτε επισήμανση είναι καλοδεχούμενη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 21:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Lιberian.Όμως και οι ίδιες οι σκέψεις μας δεν ανήκουν στο σύνολο της τελειότητας της ζωής?Κάθε σκέψη μας ή αναζήτηση που πραγματοποιούμε στον βιώσιμο χρόνο μας, δεν είναι παρά ένα κομματάκι του συνόλου της.΄Κατά την αποψή μου,είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσουμε το γενικό ψάχνοντας στο μερικό υποσύνολό του.Βέβαια με τον χρόνο και τη ζύμωση των σκέψεών μας,ο χώρος αυτός του μερικού αναπτύσεται,δίνοντάς μας μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για την ζωή και το νόημά της.Όσο γι αυτό που αναφέρεις "Αυτήν όμως την τελειότητα για να την ανακαλύψουμε και να τη βιώσουμε πρέπει πρώτα να τη βρούμε στην καθημερινότητά μας" αυ΄το συμφωνεί και με τη δική μου άποψη.Αλλά όπως είπε και ο μεγάλος "ΑΛχημιστής" Πάολο Κοέλο,ΤΑ πράγματα που εκλαμβάνουμε ως δεδομένα,ποτέ δεν τους δίνουμε την αξία που τους αρμόζει και ίσως τα θεωρούμε ασήμαντα.Απλά ρίξε στα γνωστά σου πράγματα μια άλλη ματιά και δες την διαφορετικότητα που σου ξέφυγε στην αρχή.

ATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liberian girl
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 21:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους liberian girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ATS λες να κοιταξω τα πραγματα γυρω μου και να τους δωσω την πραγματικη τους αξια.Αν κοιτάξεις και εσυ τα πραγματα γυρω σου και ειδικα τον εαυτο σου θα καταλαβεις οτι πραγματι οι σκεψεις ειναι μερος της τελειοτητας μας απλα και μονο γιατι η δικη μου τελειοτητα περιλαμβανει και εσενα σαν σκεψη.μπορει η τελευταια να υπαρχει,αλλα την διαμορφωνουμε οπως θελουμε εμεις,κρατωντας κοντα μας τα προςωπα που αγαπαμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 22:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εφήμεροι κι όμως τόσο τέλειοι.....

Εφήμεροι όμως;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 02:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησα με τη απορία στα χείλη .. και γίναν χίλιες οι απορίες ..
Ανοιξα τα μάτια μου να δώ .. και ήταν παντού οι ίδιες εικόνες. .

Ήθελα να δώσω μία ερμήνεία σε όλα - σε όλα όσα δεν μπορούσαν να εξηγηθούν!
Μαγέυτικα ..
Ήταν τόσα πολλά τα ερωτήματα , τόση μεγάλη η δίψα , που προτίμησα να γίνω νερό και να κυλήσω παράλληλα μ'αυτήν ..
Σημασία δεν έχει λοιπόν αν θα φθάσω στο τέλειο .. σημασία έχει για μένα το ταξίδι! ..το έχουμε ξανακούσει θα μου πείτε, αλλά μετά από πολύ καιρό το καταλαβα και εγώ.
Και μ'αρέσει να το λέω και να το ξαναλέω ..
Σταμάτησα λοιπόν να αναλύω τα πάντα ..και είδα ότι με καθαρό μυαλό και με περίσσια σκέψη άγγιζα το δικό μου παραμύθι . .
Τόσο απαλά, που η αλήθεια δεν χαλαγε .. ο καθρέφτης ήταν πάντα καθρέφτης και το γυαλί ήταν πάντα γυαλί ..

Και χύθηκα παντού ..έγινα ένα με όλα! Είδα πως μπορεί να σκέφτεται ένα λουλούδι, έγινα ποτήρι , ένα στάχυ . .μια στάλα βροχή!

+ ήταν σκέτη μαγεία ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 11:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΙΣ/ΤΟΥΣ liberian girl, Ίρις
,ATS , cassiopeia
ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΑΦΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΣΑΣ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟΠΙΚ.

Η ΦΙΛΗ ΙΡΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
Καποιος, βασιζομενος στην μετεμψυχωση, ειχε πει οτι ο ανθρωπος ζει πολλες ζωες, μεχρις οτου το πνευμα του να φτασει την τελειοτητα. Ας υποθεσουμε οτι κατι τετοιο ισχυει. Ομως μετα? Αφου αγγιξουμε αυτη την πολυποθητη τελειοτητα τι γινεται? Χανεται το πλεον τελειο πνευμα μας?

ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΗ (ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΜΠΑΤΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ. (ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ)


ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΗΤΙΚΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ Η ΦΙΛΗ cassiopeia

quote:
Τόσο απαλά, που η αλήθεια δεν χαλαγε .. ο καθρέφτης ήταν πάντα καθρέφτης και το γυαλί ήταν πάντα γυαλί ..

Και χύθηκα παντού ..έγινα ένα με όλα! Είδα πως μπορεί να σκέφτεται ένα λουλούδι, έγινα ποτήρι , ένα στάχυ . .μια στάλα βροχή!

+ ήταν σκέτη μαγεία ..



ΕΓΙΝΕΣ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΧΥ ΜΕ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ Η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ ...

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΕΜΑΘΑ .....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 15:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΟΝΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 19:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ma k vevaia oi gynaikes einai pio antiliptikes apo tous antres! den einai i glafyrotita twn logwn,opws grafei kapoios poio panw, einai theios erwtas.k ayto de kryvetai,oute episkiazetai apo xilia sofa apofthegmata k logikous syneirmous k skepseis. gi ayto kanenas daskalos de milise gia anoixto myalo alla gia anoixti kardia.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 20:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...[gia anoixto myalo alla gia anoixti kardia.]

ΜΥΑΛΟ=ΑΡΡΕΝ/ΚΑΡΔΙΑ=ΘΗΛΥ
ΑΥΤΟ.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΑΣ!

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 20:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ζωη ο Τζωρτζ Μπερναντ Σω ειχε πει

Η ζωη δεν ειναι κανενα μικρο κερακι. Ειναι ενα ειδος λαμπερου πυρσου, που μου τον εδωσαν να τον κρατησω για ενα διαστημα και θελω να διατηρησω την φλογα του οσο πιο δυνατη γινετε...

Πως παραμενει ομως αυτη η φλογα δυνατη ?
Το να ζεις απολυτα την καθε στιγμη, να ζεις το καθε λεπτο αφηνωντας ελευτερο τον εαυτο σου να δεχτει την ενεργεια του λεπτου αυτου κραταει την φλογα ζωντανη!
Να πιστευεις στον εαυτο σου και πανω απο ολα να τον ερωτευεσαι καθημερινα, να δεχεσαι τις αλλαγες που παρουσιαζει και κατ'επεκταση να ερωτευεσαι ολα οσα σε περιβαλλουν βοηθας στο να μενει η φλογα δυνατη...

Ελευτερωσε λοιπον τις αισθησεις σου, ανοιξε τον εαυτο σου και αφεσου στην μαγεια της καθε στιγμης... θα ανακαλυψεις οτι η καθε στιγμη ειναι μοναδικη, ειναι τελεια!!

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 21:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΑΛΟ=ΑΡΡΕΝ/ΚΑΡΔΙΑ=ΘΗΛΥ
ΑΥΤΟ.

Είναι πάντοτε έτσι αιθέρια;; πολύ αμφιβάλω…


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 00:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
Η ζωή είναι εφήμερη,κι όμως τόσο τέλεια.Δεν ξέρω αν πρέπει να ευχαριστήσω κάποιον για τις υπέροχες μέρες που μου δίνει να ζήσω,αλλά η τελειότητα του κόσμου με κάνει να πιστεύω ότι χρωστάω σε κάποιον ένα ευχαριστώ.Από το άνοιγμα ενός λουλουδιού,μέχρι τη γέννηση ενός μωρού,όλα είναι τέλεια.Η μουσική του καλλιτέχνη που αγαπώ,είναι τέλεια.


Δεν θα διαφωνισω ότι η ζωή έχει απίστευτη ομορφια ..
Αλλά δεν μπορώ να τα δω τοσο ειδιλιακά όσο εσείς όταν την ίδια στιγμή που η ζωη πραγματώνεται με τη γέννηση ενός μωρού, την ίδια ώρα ένα άλλο χανει όλη του την οικογενεία και μένει το ίδιο χωρίς χεριά..
Δεν μπορώ να ακουσω την μουσική του καλλιτέχνη που αγαπώ γιατι την ίδια ώρα ακούω τον θρήνο μιας από της χιλιάδες μάνες που έχασαν τις ζωες που αυτές φέρανε στον όμορφο κόσμο μας.. ένα κόσμο που στα νανουρίσματα τους όταν κοίμιζαν αυτά τα παιδιά ήταν γεμάτος από καλές νεράιδες, ένας κοσμος γεμάτος φως, γεμάτος μουσικες.. Οταν ανοιξαν τα παιδιά τα μάτια τους στον κόσμο αυτο είδαν αίμα.. πήραν πόνο.. τα χτύπησαν.. τα κουρέλιασαν.. τα σκότωσαν..
Δεν μπορώ να βλέπω μόνο την ομορφιά της ζωής..
Δεν αντέχω να βλέπω μόνο την ασχήμια της ζωής..
Λυπάμαι που η ζωή δεν ειναι μόνο όμορφη..
Λυπάμαι που η ασχήμια της ζωής είναι έργο Μόνο του ανθρώπου..
Λυπάμαι για τα εκατομύρια των ανθρώπων με τις μαύρες και σάπιες ψυχές..


Αλλά ξέρω ότι είμαι εδώ για να δω όλα αυτά


otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 05:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΜΥΑΛΟ=ΑΡΡΕΝ/ΚΑΡΔΙΑ=ΘΗΛΥ
ΑΥΤΟ.

Είναι πάντοτε έτσι αιθέρια;; πολύ αμφιβάλω…

..τι εννοεις "παντα"...καλε μου;


quote:
ΜΥΑΛΟ=ΑΡΡΕΝ/ΚΑΡΔΙΑ=ΘΗΛΥ
ΑΥΤΟ.

...αυτο που σιγουρα εννοω ειναι ...μεσα σ'ενα ανθρωπο...

aummmmmmm

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/05/2003 05:55:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 14:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ liberian girl ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Ζούμε την κάθε μέρα,προσποιούμενοι ότι έχουμε ικανοποιήσει (τουλάχιστον η πλειονότητα από μας,μέσα σ αυτούς κι εγώ) τις εσωτερικές μας αναζητήσεις.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΕΔΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΦΕΛΕΙΑ ΑΥΤΟ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤ' ΑΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ ...
ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΔΡΟΜΟ ΕΧΩ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΩ....

ΑΣ ΜΗΝ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ... ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.
ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ ...

ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ

quote:
Για την ζωη ο Τζωρτζ Μπερναντ Σω ειχε πει
Η ζωη δεν ειναι κανενα μικρο κερακι. Ειναι ενα ειδος λαμπερου πυρσου, που μου τον εδωσαν να τον κρατησω για ενα διαστημα και θελω να διατηρησω την φλογα του οσο πιο δυνατη γινετε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 17:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΑΛΟ=ΑΡΡΕΝ/ΚΑΡΔΙΑ=ΘΗΛΥ
ΑΥΤΟ.
Κρυφια ΑΤΜΑ, σαν ζευγος "ΜΥΑΛΟ-ΚΑΡΔΙΑ =ΛΟΓΙΚΗ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ", αν και καθημενη, ορθως γραφεις. Ξεχωρα ομως, το μυαλο του θηλεος ειναι ΑΡΡΕΝ και το μυαλο του αρρενος ΘΗΛΥ. Η καρδια, ΑΡΣΕΝ ΚΑΙ ΘΗΛΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 22:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1 ΕΙΝΑΙ ...
ΜΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ..2 ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ Η ΤΡΙΑΔΑ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΩΝ ΤΟΥ ΔΙΠΟΛΟΥ..

ΚΑΤ ΟΥΣΙΑΝ..ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΠΟΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

--------


ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΔΩ;

...ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ..."Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΘΛΙΒΕΡΟ ΑΠΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ"...
...ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΥΜΕ...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 19:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eytixws pou meiname stin kardia k de proxwrisame se skepseis...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 23:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Γράφεται από κάποιους ότι οι σκέψεις είναι τέλειες και από άλλους ότι η ζωή είναι τέλεια , η ομορφιά ενός λουλουδιού , κλπ.
Πιστεύω ότι όλα αυτά είναι "γυμνάσια" του νου ώστε να μπορέσει να βγάλει τα σωστά του συμπεράσματα.
Οι σκέψεις.Προσπαθήστε να τις σταματήσετε.Έρχονται η μία πάνω στην άλλη μέχρι που μας ζαλίζουν.Δεν μιλάω για όσους κατωρθώνουν να τις αποβάλλουν με τον διαλογισμό,αλλά για τους πολλούς.
Άρα η ελευθερία του ανθρώπου στο να σκέπτεται "είναι παγίδα".
Η ομορφιά της φύσης ,ενός λουλουδιού , κλπ.
Γιατί είναι τέλεια ? Αφού ξέρουμε πολύ καλά ότι είναι κάτι προσωρινό και πολύ σύντομα θα μαραθεί και θα σαπίσει.
Η γέννηση ενός μωρού ,είναι τέλεια,όμως με πόσο πόνο !!
Δεν μιλάω απαισιόδοξα αλλά πραγματικά,γιατί όταν γνωρίζουμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε "δεν ξεχνιώμαστε".Η ζωή είναι μια διαρκής εγρήγορση
και μία αϋπνία για την αντιμετώπιση του "άνωστου επόμενου δευτερόλεπτου".
Μπορούμε φυσικά να χαρούμε την ομορφιά ΜΟΝΟ ΑΝ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΜΟΡΦΑ !!!. Σκεφθείτε το και τα ξαναλέμε.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 05:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Οι σκέψεις.Προσπαθήστε να τις σταματήσετε.Έρχονται η μία πάνω στην άλλη μέχρι που μας ζαλίζουν][Σκεφθείτε το και τα ξαναλέμε]

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΛΟΓΟΠΑΙΓΝΙΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΝΑΛΥΩΝ....

ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ.ΖΟΥΜΕ Μ'ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ.
ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΣΥΝΝΕΦΑ ΔΡΩΝΤΑΣ ΩΣ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ.
ΦΕΡΟΥΝ ΣΥΝΝΕΦΑ ΒΡΟΧΕΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΒΡΟΝΤΕΣ....
ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ...
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑ ΔΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ...ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ..ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΥΤ Ο ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΥΜΕ...
ΧΜΜΜ..ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΠΟΛΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΟ ΝΕΥΜΑ...

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ...

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΥΚΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΟ ΕΝ ΟΨΗ...
ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΠΟΛΑ.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΗΛΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ...
ΚΑΘΕ ΑΝΤΡΑΣ ΝΟΥΣ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ..ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΤΗΣ...ΑΛΛΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΝ ΣΥΜΠΝΕΥΟΥΝ .ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΟ..ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΙΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΟΛΩΝΟΝΤΑΙ ..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ.
ΣΚΕΨΟΥ ΔΙΔΥΜΟΙ.
ΠΑΛΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΣΕΛΗΝΗ.

....ΠΑΛΙ ΕΥΦΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑ + ΑΙΩΝΙΑ...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ Τ'ΑΝΑΛΥΣΩ...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 20:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όμως!Πως μπορούμε να πούμε ότι κάτι είναι εφήμερο?Η πιο απλή εξήγηση είναι ότι έρχεται και παρέρχεται.Όπως η ίδια μας η ζωή.Τι νόημα έχει όμως αν με τον θάνατο τελειώνουν όλα?Εφόσον τίποτα δεν θα μπορεί να μας υπενθυμίσει ότι πεθάναμε πως ξέρουμε ότι ζήσαμε?Το ίδιο κατά τη γνώμη μου συμβαίνει και με τις σκέψεις.Κάτι θεωρείται εφήμερο αν νομίζουμε ότι το ξεχάσαμε ενώ πραργματικά δεν συμβαίνει αυτό.Αφού αν σκεφτούμε ότι το ξεχάσαμε, αυτή είναι μια στιγμή που το ξαναφέρνουμε στο προσκήνιο της σκέψης μας.Σκεφτόμουνα.Μήπως από κει προέρχεται και η ίδια η τελειότητα?Νομίζουμε ότι ξέρουμε πράγματα που δεν ξέρουμε και φτάνουμε να τα αγνοούμε αναζητώντας αυτά που μας έκαναν να φτάσουμε στα τελευταία?(Και sorry που το κειμενάκι έχει περισσότερα ερωτηματικά απο τελείες,αλλά απορείες είναι αυτές!!!)

ATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 00:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ηταν...'Εφήμερο'.....;-

ωραιο θεμα... ας του δωσουμε μια ωθηση...εστω και για 15'...



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 02:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ola odos einai toso omorfa toso teleia kai eimaste tixeroi pou zoume..ala meta pethenoume.Kai roto gia akoma mia fora safto to forum giati?

Pios o logos na ta zisoume ola afta gia na ta xasume pali?
giati na theoume na doume oso pio pola ginete kai na mathoume osa pio pola ginete afu sto telos oti kai an kanoume paei adika?

Kai gia skeftite oti merikoi aftoktonoun,merikoi lene pos den exoun logo na zisoun,pos ola einai xalia kai einai lipimenoi.Einai tragiko!

Kai to pio tragiko?Aftoi oi anthropoi zoun pio poli apo aftous pou agapoun pragmatika ti zoi!!

Cheer up ..worst is yet to come

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 12:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας...

Η σκέψη για το θάνατο είναι πιο αβάσταχτη παρά ο ίδιος ο θάνατος.
Ο φόβος του θανάτου είναι ο φόβος του εαυτού μας. Γιατί ο θάνατος είναι ο ύστατος και απόλυτος καθρέφτης.
Το να φοβάται κανένας το θάνατο είναι μεγάλος παραλογισμός, γιατί είναι για όλους μας αναπόφευκτος.
Χωρίς αυτόν, δύσκολα θα μπορούσε να φιλοσοφήσει ο άνθρωπος. Ο θάνατος είναι ο μόνος σοφός σύμβουλος που διαθέτουμε και είναι μόνο ένα βήμα στη συνεχής εξέλιξη μας. Ακριβώς τέτοιο βήμα ήταν και η γέννηση μας με τη διαφορά ότι η γέννηση είναι θάνατος για μια μορφή ύπαρξης, αλλά ο θάνατος είναι γέννηση για μια άλλη μορφή ύπαρξης.

Αλάτι ο θάνατος και τη ζωή πολύ τη νοστιμίζει, μας λέει ο Καζαντζάκης.


ΑΝΑΛΥΩΝ λες:"Η ομορφιά της φύσης ,ενός λουλουδιού , κλπ.
Γιατί είναι τέλεια ? Αφού ξέρουμε πολύ καλά ότι είναι κάτι προσωρινό και πολύ σύντομα θα μαραθεί και θα σαπίσει."

Έχω την αίσθηση ότι ακριβώς εκεί είναι η τελειότητα του. Στην εφημερότητα του. Η τελειότητα φαντάζομαι πως πηγαίνει στην ίδια την ύπαρξη και την προνοητικότητα της όλης διαδικασίας και όχι στο αν είναι παντοτινή. Τέλειο δεν σημαίνει και παντοτινό. Μπορεί και να παρεξήγησα, μπορεί να ήθελες να πείς κάτι άλλο, απλά έτσι το κατάλαβα.


επίσης λες: "Μπορούμε φυσικά να χαρούμε την ομορφιά ΜΟΝΟ ΑΝ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΜΟΡΦΑ !!!."

Από τι όμως μπορούμε να νιώσουμε όμορφα;
Τι είναι αυτό που θα μας προκαλέσει την αίσθηση της ομορφιάς (μέσα μας); γιατί σίγουρα απο κάπου θα πρέπει να πάρουμε το ερέθισμα...


Φυσικά εννοείται πως με τα παραπάνω λεγόμενα μου δεν επιδιώκω να εμφανιστώ ως κάποιος που είναι υπεράνω αυτού του φόβου(του θανάτου) απλά προσπαθώ να δώσω μια πιο ρεαλιστική και ταυτόχρονα αισιόδοξη αντιμετώπιση του. Γιατί στην τελική κανένας μας δεν γνωρίζει αν η ζωή είναι ένα όνειρο και ο θάνατος το ξύπνημα!

Και ΝΑΙ η ζωή(με όλα τα όμορφα και τα άσχημα, και ακριβώς γι'αυτό...) είναι ΤΕΛΕΙΑ!!


--------------------------------------------------
Να ζείς σαν ετοιμοθάνατος και να δημιουργείς σαν αθάνατος !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy