ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ .. ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΝ????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας
Θα ήθελα να μοιραστώ μια έντονη εμπειρία μου μαζί σας και -αν αυτο μπορεί να γίνει- να πάρω κάποιες απαντήσεις.
Πριν 1 χρόνο έχασα την μητέρα μου απο καρκίνο.
Δύο εβδομάδες πριν φύγει άρχισε να βλέπει "κάτι" το οποίο τη φόβιζε και προσπαθούσε να το διώξει γιατι πίστευε πως "αυτό" θα την έπαιρνε.Δεν έπεσε πότε σε κώμα ή κάτι παρόμοιο μέχρι και τα τελευταία λεπτά έδινε συμβουλές. Κατά τη διάρκεια που έβλεπε... ότι έβλεπε.. είχε πλήρη επαφή με το περιβάλλον και μάλιστα τις τελευταίες μέρες που ήταν πιο έντονο δεν μας το έλεγε γιατί καταλάβαινε ότι μας φοβίζει.Κάποια φορά τη ρώτησε ο πατέρας μου τι είναι αυτό βλέπει, του απάντησε οτι έβλεπε μια σκιά μάλλον αντρική. Την τελευταία μέρα η τελευταία της κουβέντα ήταν " νάτοι.. ηρθαν να με πάρουν" το επόμενο λεπτό έφυγε.
Πολλοί γνωστοί μου είχαν παρόμοιες εμπείριες με δικούς τους ανθρώπους.. όλοι κάτι βλέπανε..

Τι είναι αυτό???

otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..

ALvaNoS
Νέο Μέλος

Turkey
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 03:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALvaNoS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικά ο χάρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 11:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα ektos_oriwn.
Πράγματι ανατριχιαστική είναι η ιστορία που αναφέρεις, όχι λόγω φόβου, αλλά έτσι από μόνη της, νιώθω σα να μου ξυπνά μέσα μου αναμνήσεις, κάτι γνώριμο, μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου.

Εχω δει αρκετές φορές σε όνειρο ότι είχα πεθάνει. Κάποιες από αυτές τις φορές είχα ονειρευτεί και το μετά. Δηλαδή όχι τη στιγμή του θανάτου, αλλά και το πως φεύγει η ψυχή έξω από το σώμα. Θυμάμαι ότι επέπλεα λίγο πάνω από εκεί που βρισκόταν το νεκρό πια σώμα μου, τα συναισθήματά μου δεν ήταν ακριβώς θλίψη, κάτι άλλο που δύσκολα μπορείς να το περιγράψεις γιατί δεν αντιστοιχεί σε κάτι που το έχουμε συναισθηματικά βιώσει ως ζωντανοί. Και είχα την αίσθηση πως υπήρχαν κι άλλα "άτομα" εκεί δίπλα, άτομα που άνηκαν σε μια άλλη σφαίρα πραγματικότητας, τα οποία περίμεναν πολύ υπομονετικά να κόψω τους δεσμούς μου και να φύγουμε παρέα...

Λένε πως όταν η ψυχή αποχωρίζεται το σώμα, τριγυρνά για λίγο σε μέρη και κοντά σε ανθρώπους που έζησε, καθυστερεί ίσως εάν νιώθει ότι κάτι άφησε χωρίς να τελειώσει και μετά φέυγει. Λένε επίσης ότι μερικές ψυχές δεν ξέρουν καν ότι έχουν πεθάνει. Κι ότι υπάρχουν "άγγελοι" οδηγοί που βοηθούνε τις ψυχές να επιστρέψουν στο φως, ένα πεδίο ύπαρξης όπου όλα όσα ζήσαμε στην ανθρώπινη ζωή μας "ζυμώνονται" για να σχηματιστεί ένα σπερματικό ζυμαράκι, το "εγώ" της επόμενης ενσάρκωσής μας.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 12:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
Το περιστατικό που θα αναφέρω μου το έχει διηγηθεί ο καλύτερός μου φίλος, ο οποίος είχε κι αυτός την ατυχία να χάσει πρόωρα τη μητέρα του από καρκίνο πριν 2 χρόνια και μου ορκίζεται ότι είναι αληθινό. Είχαν πάει λοιπόν τη μητέρα του στο νοσοκομείο λόγω μιας ξαφνικής επιδείνωσης της υγείας της, ενώ μέχρι τότε έδειχνε εντελώς καλά και το λέω αυτό για να τονίσω ότι και η ίδια μέχρι την ύστατη ώρα δεν ήξερε από τί έπασχε. Καθώς λοιπόν η άτυχη γυναίκα έδινε την ύστατη μάχη, ο φίλος μου με τον αδερφό του αφήσανε τον πατέρα τους κοντά της και βγήκανε για λίγο έξω από το νοσοκομείο, στο προαύλιο, δηλαδή πολύ μακρυά από το δωμάτιο της μητέρας τους. Μετά από λίγο, όπως μου διηγείται ο φίλος μου, άκουσε μια δυνατή φωνή, σαν να προερχόταν μέσα από το κεφάλι του όμως κι όχι απ' έξω, τη φωνή της μητέρας του να τον καλεί με το όνομά του. Αμέσως γυρίζει να κοιτάξει τον αδελφό του, ο οποίος όμως ήδη τον κοίταζε με έντρομο ύφος. Χωρίς να πουν τίποτε ο ένας στον άλλο, τρέχουν στο δωμάτιο, όπου μόλις που πρόλαβαν τη μητέρα τους να ξεψυχά. Μετά που το συζήτησαν, ο αδελφός του του είπε ότι κι αυτός άκουσε την ίδια φωνή και την ίδια ακριβώς στιγμή, αλλά να καλεί το δικό του όνομα. Το περιστατικό διαφέρει από αυτό που μας διηγήθηκε ο φίλος ektos_oriwn, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα ακόμη από αυτά που δείχνουν ότι, τις στιγμές πριν το θάνατο πολλά περίεργα συμβαίνουν. Δεν είναι τυχαίο ότι και στην Ιατρική υπάρχει η έννοια "επιθανάτιος ρόγχος" που δηλώνει ένα σύνολο φαινομένων καθαρά σωματικών που παρατηρούνται αποκλειστικά και μόνο πριν από το θάνατο, και είναι παρόμοια, ανεξάρτητα από τη νόσο που προκαλεί το θάνατο--εξαιρούνται φυσικά οι αιφνίδιοι θάνατοι απο ατυχήματα κλπ. Είναι απλά και μόνο η όψη του ατόμου που απλά ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ, ανεξάρτητα από το αν γνωρίζει ή όχι από τί πάσχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 14:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι γίνεται με αυτούς που δεν ξέρουν ότι θα πεθάνουν; Που κάποιος τους σκοτώνει αιφνίδια, ή παθαίνουν κάποιο ατύχημα, ή τέλος πάντων πεθαίνουν ξαφνικά από οποιαδήποτε αιτία;
Καταλαβαίνουν ότι πέθαναν;
Η γυρνάνε περιφερόμενοι στον κόσμο, νομίζοντας ακόμα ότι ζουν; Το θέμα αυτό το περιγράφουν πολύ ωραία οι δύο γνωστότατες ταινίες: "οι άλλοι" και "έκτη αίσθηση".

Αναρρωτιέμαι επίσης, όλοι εμείς που ασχολούμαστε και μιλάμε και διαλογιζόμαστε πάνω σε μεταφυσικά θέματα, κατά πόσο προετοιμάζουμε τον εαυτό μας γιαυτήν την τόσο τρομαχτική αλλά και συγχρόνως θεσπέσια στιγμή; κι αν πεθαίναμε απότομα; Θα καταλαβαίναμε;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 14:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συζητήση χτες με κάποιους ανθρώπους που έχουν εντρυφήσει αρκετά παραπάνω απ ότι έγώ μου είπαν ότι κατά την ώρα του θάνατου έρχονται οι Οδηγοί των ψυχών για να οδηγήσουν τις ψυχές στο δρόμο που η καθεμιά πρέπει να πάρει.(Υποθέτω είναι αυτό που αναφέρεις Αμαλία)
Μου είπαν ότι είναι δύο κάθε φορά.
Την θυμάμαι να κοιτάει κάπου πίσω από μένα να κουνάει το χέρι σαν να διώχνει κάτι κ να λέει φύγε φύγε..Γιατί θα πρέπει οι οδηγοί να προκαλούν φόβο κ όχι αγαλίαση μια τέτοια ώρα..???


otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 15:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως είναι ο φόβος για το άγνωστο.
Η μη αποδοχή του θανάτου. Μέσα της ήξερε ότι πέθαινε, και αυτό τη φόβιζε. Ετσι χρωμάτισε του αγγέλους με το χρώμα του φόβου.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 17:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι να συμβάλλω σε αυτό το υπέροχο θέμα που άνοιξε ο φίλος ektos_oriwn, το οποίο με ενδιαφέρει πολύ και θα χαρώ να ακούσω και άλλες απόψεις.

Φίλε ektos_oriwn, τα συλλυπητήρια μου για την μητέρα σου.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 21:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι συνήθως , ή μαλλον σχεδόν πάντα , ο μόλις νεκρός έχει μία έκφραση φόβου είναι απλως γιατί εκείνη τη στιγμή βιώνει κατι πρωτόγνωρο και μοναδικό ... επίσης ας μην ξεχνάμε πως όσο μεγάλο είναι το σοκ του παιδιού που βγαίνει από την κοιλιά της μανας του άλλο τόσο ισχυρό είναι το σοκ του πνεύματος που αποχωρίζεται το σώμα ...
πάντως , πιστεύω πως είναι ότι χειρότερο να ζούμε με τον φόβο του θανάτου... ο θανατος κάποια στιμγή αναπόφευκτα θα έρθει και ας το έχουμε αυτό στην άκρη του μυαλού μας χωρίς να τρομοκρατούμαστε αλλά για την υπενθύμυνση του ότι έχουμε πεπερασμένο αριθμό μερών σετούτο τον κοσμο και πρέπει να μην σπαταλάμε άδικα τη ζωη μας . Για να πω την αλήθεια εγώ αισθάνομαι περισότερο τρομερή περιέργεια... ίσως να σας φανεί αστείο αλλά μετά από τόσες εμπειρίες που έχω διαβάσει έχω τρομερή περιέργεια να το ζήσω και αυτοπροσώπως . μη φοβάστε δεν πρόκειται να αυτοκτονήσω...
απλώς ελπίζω να μην κάνουμε λάθος με το ότι υπάρχει ζωή μετα θανατον...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 22:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Η διαδικασια του θανατου ειναι η πιο γλυκια, η πιο τρυφερη, η πιο ηδυπαθης εμπειρια που ειχα ποτε. Ο θανατος ερχεται μεταφιεσμενος σαν ενας συμπαθητικος φιλος...

Edward Rickenbaker

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 01:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρα θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου???

otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 10:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ :
ΤΟ 1991 ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ. ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΑ. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΘΑΝΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 12:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα.

Συγνώμη Μάρα που επεμβαίνω,
φίλε ektos_oriwn, κι εγώ νόμιζα στην αρχή ότι η Μάρα μιλάει για κάτι που της έχει συμβεί, μέχρι που διάβασα από κάτω τον συγγραφέα των λόγων αυτών: Edward Rickenbaker


Αρα δυστυχώς...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

φωτεινή
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 01:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους φωτεινή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας... Αξίζει να αναφέρω και μια δική μου εμπειρία περί του θέματος. Μετά απ΄αυτό θα πειστείτε πως σίγουρα καταλαβαίνουμε πως έρχεται το τέλος μας. Τουλάχιστον αυτό συνέβη στην γιαγιά μου... Η γυναίκα αυτή δεν είχε κάποια αρρώστια,ήταν 70 χρονών... Το ίδιο βράδυ που γιορτάζαμε με την οικογένειά μου τον ερχομό του 2000 η γιαγιά μου μου είπε:<< Παιδάκι μου, τον χρόνο αυτον δεν θα τον βγάλω...>> Εγώ βέβαια, δεν έδωσα σημασία στα λόγια της... Μια εβδομάδα πριν πεθάνει μου χάρισε όλα της τα ρούχα, τα κοσμήματα,πήγε στην τράπεζα και μετέφερε όλα της τα χρήματα στο όνομά μου...και βέβαια,όταν πια είχε πεθάνει και ανοίξαμε την ντουλάπα της για να την καθαρίσουμε βρήκαμε μια τσάντα με 500,000 δρχ. και ένα σημείωμα της γιαγιάς που έλεγε: <<αυτά τα χρήματα είναι για την κηδεία μου,δεν θέλω να σας είμαι βάρος οικονομικά...Δυστυχώς δεν πρόλαβα να σας προετοιμάσω για αυτό που θα γίνει... σας αγαπώ>>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 05:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα :))

Συγνωμη αν σας μπερδεψα με αυτο που εγραψα... μπορει να μην αντιπαραθεσα την εμπειρια πανω στο θεμα μου βγηκε αυθορμητα ομως η αντιληψη του πιο αγαπημενου προσωπου (το οποιο εχω χασει) πανω στο θεμα του θανατου...

Το τι βλεπουν πριν φυγουν δεν το ξερω, δεν εχει προλαβει κανεις να το συζητησει μαζι μου...το μονο σιγουρο ειναι πως γνωριζουν οτι το καντηλακι τους εχει πλεον αρχισει να σβηνει.

Αυτο το εχω βιωσει εντονα (και ισως ακομα να μην το εχω ξεπερασει εντελως) οταν το συγκεκριμενο ατομο πηρε τηλεφωνο σπιτι μου , ενω ηξερε οτι ελειπα διακοπες για να με αποχαιρετησει (!!!) Αυτο ακριβως ηταν και το μυνημα που αφησε στην μητερα μου " Πειτε της οτι πηρα να πω αντιο" - τα κινητα ακομα δεν ειχαν μπει στην ζωη μας...

Ατομο που δεν φοβοτανε το θανατο, ατομο που λατρευε την ζωη του, ατομο το οποιο παντα υποστιριζε πως δεν ειναι ο θανατος που φοβασαι αλλα ο πονος που ενδεχoμενος να αφησεις πισω σου...


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 16:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ατομο το οποιο παντα υποστιριζε πως δεν ειναι ο θανατος που φοβασαι αλλα ο πονος που ενδεχoμενος να αφησεις πισω σου...

Ίσος να είναι αυτό που φοβούνται οι περισσότεροι άνθρωποι στην ιδέα του θανάτου. Ίσος να είναι και ο ενδεχόμενος πόνος που θα νιώσουν οι ίδιοι έχοντας έναν οδυνηρό θάνατο. Μα το σίγουρο είναι ο φόβος του αγνώστου.
Ένας άνθρωπος θα πρέπει να προετοιμάζετε από την στιγμή που γεννιέται για τον θάνατο. Ουσιαστικά είναι κάτι για το οποίο δεν θα πρέπει να φοβόμαστε σε καμία περίπτωση. Είναι μια φυσιολογική διαδικασία, τόσο απλά…

Όσον αφορά του τη μπορεί να βλέπουν πιθανός οι μελλοθάνατοι, είναι κάτι για το οποίο δεν ενδιαφέρομε (;) να μάθω. Ούτος η άλλος κάποια στιγμή το σίγουρο είναι ότι θα πω και εγώ με την σειρά μου ένα αντίο…….. (προς το παρόν βέβαια λέω να ασχοληθώ με την… Γη…) η αλήθεια είναι ότι δεν βιάζομε. Μα εάν έλθει η στιγμή, καλός να ορίσει…….


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 23:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια παρόμοια περίπτωση, μου έχει περιγράψει η μητέρα μου, για τον παππού της. Όταν ήταν στα τελευταία του γέλαγε!!!!! Και όταν τον ρώτησαν γιατί το έκανε αυτό, είπε ότι: "Δεν τους βλέπετε όλοι εδώ είναι..." Και φώναζε τη μάνα του, ενώ είχε καρφωμένα τα μάτια του στο κενό... Προφανώς ήταν όλοι οι συγγενείς του που είχαν απεβιώσει...

They buy your dreams, so they can sell your soul, is it any wonder we've last contol?

Edited by - bladerunner on 04/05/2003 23:41:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 23:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο απίστευτο το έχω βιώσει με το θάνατο του δικού μου παππού, ο οποίος κατά σύμπτωση σαν χθες απεβίωσε....

Κυριακή πρωί, χτυπάει το τηλέφωνο κατά τις 7 και ακούω τη μάνα μου να φωνάζει ενώ τιναζόταν από το κρεβάτι και πριν σηκώσει το τηλέφωνο: Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ!!!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ!!!!!!! Στην άλλη γραμμή μια θεία και μια ξαδέρφη από το χωριό να κλαίνε και τσιρίζουν για το θάνατο του παππού μου.... Όπως ήταν φυσικό αμέσως ετοιμαστήκαμε να φύγουμε για το χωριό. Το μόνο περίεργο ήταν ότι άκουγα τη μάνα μου να φωνάζει, ενώ ήταν σε παραληρήμα: ΤΟ 'ΞΕΡΑΑΑΑ!! ΤΟ 'ΞΕΡΑΑΑΑΑ!!

Μετά από 2-3 μέρες όταν τη ρώτησα τί εννούσε, μου είπε ότι λίγο πριν μας πάρουν τηλέφωνο, έβλεπε στον ύπνο της, την από 25ετία νεκρή γιαγιά μου να πηγαίνει στο σπίτι στο χωριό, να παίρνει τον παππού από το χέρι και να κλείνει η βαριά σιδερένια πόρτα πίσω τους...

Όπως καταλαβαίνετε τα είδα όλα...

Ας είναι καλά και οι δυό τους εκεί που είναι...

They buy your dreams, so they can sell your soul, is it any wonder we've last contol?

Edited by - bladerunner on 04/05/2003 23:56:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 15:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε bladerunner μου θυμίσες ...
ένας θείος μου το μεσημέρι της ημέρας που έφυγε η μητέρα μου είδε στον ύπνο του την γιαγιά μου (πεθερα της μητέρας μου) να πλένει και να απλώνει ασπρα σεντόνια.. τι κάνεις μαμά τη ρωτάει και αυτή του απαντάει περιμένω την Ελενίτσα σημέρα και της ετοιμάζω το κρεβάτι της... Οταν ξύπνησε μας πήρε τηλέφωνο ανήσυχος και δυστυχώς του είπαμε ότι έφυγε πριν λίγη ώρα..
Ο ίδιος θείος πάντα βλέπει καποιο αντίστοιχο ονείρο όταν είναι να χάσουμε καποιον από την οικογένεια..

otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2014, 17:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exoun perasei 11 xronia apo otan dimiouegithike auto to thema..apla exw k egw na moirastw mazi sas kapoia gegonota..ixera enan anthrwpo o opoios epasxe apo karkino k oi giatroi den edinan elpides zwhs..aytos dn to ixere..k kathe pou koimotan spiti tou elege 16..16 olo ayton ton arithmo..k stis 16 maiou pethane...

Epishs mia kopela 7 xronon ena vrady m elege oti evlepe ston ipno ths mua skua na thn akolouthei k ayth elege shnexeia pisw m eisai satana..meta apo 2 mhnes epese h thleorash sto kefali ths k pethane epi topou...xerw k alles istories...ara pisteyw oti ii antrwpoi ligo prin pethanoun to katalabenoun..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

batizisos
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2016, 03:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχουν περασει οντως χρονια απο αυτο το θεμα.ελπιζω πολλοι απο εσας να μαθατε οτι ουτε ψυχη υπαρχει ουτε ολα αυτα που λετε με τις εμπειριες σας που ακουσατε, που σας εχουν πει κ.λ.π. συμβαινουν οντως διαφορα γεγονοτα τα οποια η επιστημη εχει εξηγηση ως παιχνιδια εγκεφαλου και τιποτα περισσοτερο. ειναι σαν τον γιο που ειδε στον υπνο του τον πατερα του οτι ηρθε, σαν τον αλλον σε κωμα που εβλεπε την εγχειρηση του και πολλες αλλες τετοιες μπουρδες που ο ευκολοπιστος ανθρωπος δεν μπορει να ερμηνευσει και το ριχνει στο μεταφυσικο. ουτε ζωη υπαρχει μετα οπως δεν υπηρχε και πριν.ο ανθρωπος πεθαινει και μενει μονο το νεκρο του σωμα μεχρι να καταστραφει και αυτο. ψυχες, μεταμψυχωσεις και μετανσαρκωσεις σε καμια ταινια μονο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2016, 08:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε που έρχεται και κανένας λογικός άνθρωπος για να προσγειώνει τους παράλογους. Φυσικά και δεν υπάρχει τίποτα, όλα είναι στη φαντασία μερικών ονειροπαρμένων. Επίσης, κάποιοι που είχαν τις λεγόμενες εμπειρίες κοντά στο θάνατο (near death experiences - NDE), και είδαν, άκουσαν και έμαθαν πράγματα που δεν θα μπορούσαν να ξέρουν με φυσιολογικό τρόπο, ήταν όλοι απατεώνες και το πιθανότερο ήταν πως ήθελαν να πουλήσουν τα βιβλία που έβγαλαν μετά. Δεν υπάρχει τίποτα... εκτός κι αν κάποιοι από εμάς έχουν κάτι που δεν το έχουν οι υπόλοιποι. Υπονοώ ότι υπάρχει και κάτι άλλο, το οποίο δυστυχώς δεν είναι για όλους. Έτσι κάποιοι όταν θα τα τινάξουν... τέρμα τα δίφραγκα, ενώ κάποιοι άλλοι... μια ιστορία σε επανάληψη, ατέρμονη. Ας μην προτρέχουμε όμως. Όταν θα φτάσει εκείνη η ώρα, θα το διαπιστώσουμε εκ' του αποτελέσματος. Ανατριχιαστική όμως η ιδέα αυτή, ε; Και ειδικά για αυτούς που κάπου έχουν αρχίσει να το αντιλαμβάνονται και προσπαθούν να πείσουν όλους τους άλλους ότι όλοι είναι ίσα και όμοια, ένα μάτσο κόκαλα. Παρόλα αυτά συνέχισε να το ψάχνεις, ποιος ξέρει τι μπορεί να μάθεις στη συνέχεια, και να μας το μεταφέρεις εδώ.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2016, 08:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... να μαθατε οτι ουτε ψυχη υπαρχει ουτε...

Μια ερώτηση μόνο:

Τι σκατά είναι όλο αυτό που ενεργοποιεί αυτό το μάτσο κόκαλα και δέρμα?

Είναι προσωρινό?
Από που ήρθε?
Κι αν ήρθε από κάπου, που θα πάει?

Τρείς ερωτήσεις σε μια.Για ανεγκέφαλους μόνο.
Οι έχοντες εγκέφαλο γνωρίζουν τις απαντήσεις.Κι αν δεν τις γνωρίζουν, τις...υποψιάζονται!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2016, 09:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

συμβαινουν οντως διαφορα γεγονοτα τα οποια η επιστημη εχει εξηγηση ως παιχνιδια εγκεφαλου και τιποτα περισσοτερο.


Εγώ θα έλεγα να σταθούμε στο παραπάνω. Δεν θα μπορούσε κανένας ορθολογιστής να απολογηθεί για θρησκευτικές εικασίες, όπως η "ψυχή" που αναφέρει ο χριστιανισμός. Ούτε καν σε άλλα θρησκευτικά δόγματα. Θα ήθελα όμως να μάθω τις αδιαμφισβήτητες αποδείξεις που ισχυρίζεται πως έχει πάρει ο παραπάνω συγγραφέας, ότι δηλαδή η επιστήμη έχει ερμηνεύσει τα πάντα σαν παιχνίδια του εγκεφάλου.

Λοιπόν, περιμένω παράθεση συγγραμμάτων, μελετών, δημοσιεύσεων. Κάτι τέλος πάντων με ευρεία επιστημονική αποδοχή, όπου να φαίνεται αυτός ο ισχυρισμός. Αν πρόκειται να παρατεθούν τίποτα σελίδες debunkers, τίποτα παπαγάλοι YOLO με τα συναφή τσιτάτα της μόδας, τίποτα καραγκιόζηδες σαν τον James Randi (ο Τριανταφυλλόπουλος του χώρου), ας το αφήσουμε καλύτερα, δεν υπάρχει χρόνος για πέταμα. Αναμένω επιστημονική συζήτηση.

Μερικοί σύνδεσμοι για προβληματισμό:

http://iands.org/home.html
http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2015/04/the-science-of-near-death-experiences/386231/


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2016, 10:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...η επιστήμη έχει ερμηνεύσει τα πάντα σαν παιχνίδια του εγκεφάλου....
Πραγματικά η επιστήμη ερμηνεύει τα πάντα σαν παιχνίδια του εγκεφάλου.

Αλλά δεν "έχει ερμηνεύσει" γιατί για να φτάσει σε οριστικό συμπέρασμα απαιτεί η επιστημονική μέθοδος επαναλαμβανόμενο πείραμα με ίδια αποτελέσματα. Αυτό δεν γίνεται αφού ο κάθε θάνατος είναι οριστικός και μοναδικός.
Από μια - εξίσου επιστημονική - η επιστήμη ερμηνεύει πραγματικά τα πάντα σαν παιχνίδια του εγκεφάλου ακόμα και την όραση, την ακοή αλλά και την επιβεβαίωση πειραμάτων!


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2016, 11:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θέμα panpam είναι ότι η επιστήμη δεν ερμηνεύει "τα πάντα". Πιο συγκεκριμένα, δεν έχει ερμηνεύσει σχεδόν τίποτε από όλα αυτά που αναφέρουν οι debunkers του ίντερνετ. Για παράδειγμα, κάποιοι ερευνητές έχουν κάνει κάποιες εικασίες για κάποιες εμπειρίες, με βάση κάποια πειράματα που έχουν γίνει με ψυχότροπες ουσίες. Επειδή ας πούμε κάποιοι που τους έγινε χορήγηση κεταμίνης (Special-K) σε τεράστιες δόσεις, ανέφεραν εμπειρίες που μοιάζουν με αυτές που είχαν κάποιοι που ισχυρίστηκαν NDE, τότε εκτίμησαν ότι πιθανόν κατά τη διάρκεια καρδιακών ή εγκεφαλικών επεισοδίων, να εκκρίνονται παρόμοιες ορμόνες και οι εμπειρίες να οφείλονται σε αυτές.

http://www.near-death.com/science/hallucinations/karl-jansen-ketamine-and-ndes.html

Αυτά λένε κάποιες μελέτες που έχουν κάνει, και επίσης όλοι οι σοβαροί επιστήμονες δεν ξεκινάνε να εξερευνήσουν επιστημονικά μεταφυσικές εικασίες. Εκτός ότι οι "μετά τα φυσικά" αναφορές, δεν βρίσκονται στην εμβέλεια παρατήρησης και πειράματος, υπάρχει έντονο το υποκειμενικό στοιχείο μέσα, κάτι που δεν είναι δυνατόν να κάνει αξιόπιστο ένα επιστημονικό εγχείρημα. Γι' αυτό και δεν ασχολούνται.

Αυτοί που ασχολούνται, είναι μια νέα κατηγορία "ειδικών" που έχει ενσκήψει τα τελευταία χρόνια, οι ψευδοεπιστήμονες, αλλά από τη μεριά της απόρριψης, όχι οι κλασσικοί της επιβεβαίωσης, που ξέραμε ως τώρα.
Αυτοί, μη έχοντας κάτι καλύτερο να κάνουν για να ακουστεί τ' όνομά τους, δανείζονται τσιτάτα και επιφανειακές ερμηνείες από διάφορους κλάδους, χωρίς να τα κατανοούν φυσικά μιας και οι περισσότεροι από αυτοί με βια έχουν ολοκληρώσει την δευτεροβάθμια εκπαίδευση, και προσπαθούν να καταρρίψουν ό,τι ίπταται. Κι έτσι καταντούν ακόμα πιο γραφικοί, από τους πατροπαράδοτους ψευδοεπιστήμονες που προσπαθούσαν με τον ίδιο τρόπο να αποδείξουν αποκρυφιστικές θεωρίες, στο παρελθόν. Αναφέρω ένα παράδειγμα, που έχει δημιουργήσει σχετικό θόρυβο στο Ελληνικό ίντερνετ, τον τελευταίο καιρό:

http://ellinikahoaxes.gr/2016/10/04/james-randi/

Ο άνθρωπος πίσω από τη σελίδα αυτή είναι κάποιος απόστρατος καραβανάς αν δεν κάνω λάθος, που ξεκίνησε ένα blog μόλις βγήκε στη σύνταξη (φυσικά νεότατος). Στην αρχή άρχισε να εξιχνιάζει διάφορες αρλούμπες που κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο, στη συνέχεια αφού συγκέντρωσε και άλλους αγράμματους γύρω του, πήραν φόρα και άρχισαν να πετάνε λάσπη σε ότι έβρισκαν μπροστά τους. Όπως στο παραπάνω άρθρο, όπου και καλά "ξεγυμνώνουν τους οπαδούς του μεταφυσικού", χρησιμοποιώντας φυσικά ψευδοεπιστημονικές πρακτικές, όπως τη γνωστή και απαράδεκτη γενίκευση (πχ όλοι είναι απατεώνες). Όλοι αυτοί είναι επόμενο να βρουν μιμητές, και να προσπαθούν να αναπαράγουν τα κατορθώματά τους όπου βρεθούν.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 06/10/2016 11:14:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2016, 15:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... και φυσικά ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τον διάττοντα αστέρα batizisos, έκτοτε. Σε σημείο να αναρωτιέσαι, μήπως όλοι αυτοί οι χρήστες των μερικών επισκέψεων, με τις "πιασάρικες" δηλώσεις, τις εμπειρίες ή τις απορίες, αν εξυπηρετούν άλλους σκοπούς. Όπως το να τσιγκλάνε τη μία χούφτα χρήστες που εξακολουθούν να παρακολουθούν τη σελίδα, για να γράφουν έστω κάτι εκείνοι. Πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό που ανέφερα...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2016, 19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να ισχύει, ωστόσο μπορείς εύκολα να καταλάβεις το 'ποιόν' του κάθε νέου μέλους. Από τον απόλυτο και απαξιωτικό τόνο της 'φωνής' και την έλλειψη τόνου της γραφής, από το συντακτικό και άλλες λεπτομέρειες καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ούτε κάποιο ώριμο σκεπτικό ούτε κάποια ουσιαστική εμπειρία...περαστικός είναι ο άνθρωπος (γράφει με το ίδιο νικ σε διάφορα φόρουμ), είδε φως και μπήκε για να πει "τι εσωτερισμοί και μπούρδες είναι αυτές"....οπότε απλώς αγνοείς...

quote:
εχουν περασει οντως χρονια απο αυτο το θεμα.ελπιζω πολλοι απο εσας να μαθατε οτι ουτε ψυχη υπαρχει ουτε ολα αυτα που λετε με τις εμπειριες σας που ακουσατε, που σας εχουν πει κ.λ.π. συμβαινουν οντως διαφορα γεγονοτα τα οποια η επιστημη εχει εξηγηση ως παιχνιδια εγκεφαλου και τιποτα περισσοτερο. ειναι σαν τον γιο που ειδε στον υπνο του τον πατερα του οτι ηρθε, σαν τον αλλον σε κωμα που εβλεπε την εγχειρηση του και πολλες αλλες τετοιες μπουρδες που ο ευκολοπιστος ανθρωπος δεν μπορει να ερμηνευσει και το ριχνει στο μεταφυσικο. ουτε ζωη υπαρχει μετα οπως δεν υπηρχε και πριν.ο ανθρωπος πεθαινει και μενει μονο το νεκρο του σωμα μεχρι να καταστραφει και αυτο. ψυχες, μεταμψυχωσεις και μετανσαρκωσεις σε καμια ταινια μονο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2016, 03:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... και φυσικά ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τον διάττοντα αστέρα batizisos, έκτοτε. Σε σημείο να αναρωτιέσαι, μήπως όλοι αυτοί οι χρήστες των μερικών επισκέψεων, με τις "πιασάρικες" δηλώσεις, τις εμπειρίες ή τις απορίες, αν εξυπηρετούν άλλους σκοπούς. Όπως το να τσιγκλάνε τη μία χούφτα χρήστες που εξακολουθούν να παρακολουθούν τη σελίδα, για να γράφουν έστω κάτι εκείνοι. Πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό που ανέφερα...

Abyssus Abyssum Invocat



Κοστίζουν βέβαια κάτι παραπάνω, αλλά αν είναι να κάνουν τη δουλειά τους...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2016, 09:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα, δεν κοστίζουν. Υπόθεση 5 λεπτών είναι...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2016, 16:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To κάνουν δηλαδή δωρεάν; Για κάποιον ανώτερο σκοπό; Γιατί;
Υπάρχει εργοδότης; (και ποιος;)
Πώς ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου;

(ειλικρινά σε ρωτάω για να μην υπάρξουν και τυχόν παρεξηγήσεις - δεν σου κρύβω πως όπως το έχεις διατυπώσει ["Όπως το να τσιγκλάνε τη μία χούφτα χρήστες που εξακολουθούν να παρακολουθούν τη σελίδα, για να γράφουν *έστω κάτι εκείνοι"] μοιάζει σαν υπονοούμενο ότι εμείς τους βάζουμε και για τον λόγο αυτό προσπαθώ να το διαλευκάνω)

* τα bold, δικά μου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy