ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 00:08:35  Εμφάνιση Προφίλ
Σας είχα υποσχεθεί κάποιες ιστορίες απο την γιαγια μου στο θέμα ΞΩΤΙΚΑ
αλλά επειδή τελικά δεν έχουν σχέση με αυτά ανοίγω νέο θέμα.
Δυστηχώς δεν τις θυμότανε με λεπτομέρειες.

Ιστορία 1η:
Τοποθεσία:Κάπου στην περιοχή του Άρειου Πάγου
Έτος(νομίζω γύρω στο)1935

Κάθε μεσημέρι στις 12:00 εμφανιζόταν μες στα χόρτα ένα μωράκι τυλιγμένο σε σεντόνι(ξέρετε όπως τυλίγαν τα μωρά τότε).Αυτό γινότανε καθημερινός για κάμποσο καιρό(δεν μου είπε πόσο)Μαζευόταν κόσμος γύρω του και όποτε πήγαινε κάποιος να το πιάσει(συνήθως ο φύλακας με την γυναίκα του και την κορη του το έκαναν αυτό)εξαφανιζότανε!Το είχε δει και η γιαγια μου,ηταν 15 περίπου χρονών τοτε.

Ιστορία 2η:
Τοποθεσία:Μια σπηλια στην περιοχή της Ακροπολης.
Έτος:To ίδιο περίπου

Υπήρχε μια σπηλιά απο την οποία ακουγόντουσαν τότε πολύ παράξενα ουρλιαχτά(σαν να τα έκανε καποιο τέρας)2 άνθρωποι μπήκαν να το εξερευνήσουν και δεν ξαναβγήκαν.Απο τότε η σπηλια σφραγίστικε και μετα απο λίγο καιρό τα ουρλιαχτα δεν ξανακουστηκαν.

σχόλια και λεπτομέρειες αυριο!


____________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Παράξενες Ιστορίες...
ΣΕ Παράξενες Ιστορίες No1...
16/10/2011
____________________________________________________________

captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 22:44:54  Εμφάνιση Προφίλ
Οι ιστορίες αυτές δε νομίζω πως είναι ψέμα(δεν τις λέγανε στα παιδάκια για να κοιμηθούν,ούτε η γιαγιά μου είναι τρελή).Εσεις ξέρετε καμιά παρόμοια ιστορία?

Νομίζω πως οι μεγαλύτεροι μας είναι μια καλή πηγή για να μάθουμε παλιές τέτοιες ιστορίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn
[quote]
Οι ιστορίες αυτές δε νομίζω πως είναι ψέμα(δεν τις λέγανε στα παιδάκια για να κοιμηθούν,ούτε η γιαγιά μου είναι τρελή).Εσεις ξέρετε καμιά παρόμοια ιστορία?

Νομίζω πως οι μεγαλύτεροι μας είναι μια καλή πηγή για να μάθουμε παλιές τέτοιες ιστορίες.


Καλησπέρα καπετανιέ
Πολύ ωραιο το θέμα σου..
Ολοι λίγο πολύ κάποια βράδυα μαζευόμαστε με παρέες και λέμε τέτοιες ιστορίες στο σκοτάδι με φως από τη φλόγα του κεριού μόνο.. (όχι δεν μ αρεσει να τρομάζω τους φιλούς μου .. απλά συμβαίνει πάντα έτσι να καταλήγει)
Έχω αρκετές
Θα σας πω μόνο όσες είναι είτε προσωπικό βίωμα είτε από ανθρώπους που εμπιστεύομαι την αλήθεια των λόγων τους..
Ο παπούς μου λοιπόν ήταν κτηνοτρόφος.. είχε πολλά ζώα πράγμα που όπως καταλαβαίνετε σημαίνει ότι ουσιαστικά πέρασε το μεγαλυτερο μέρος της ζωής του στα βουνά..
Αυτό που έλεγε όποτε του ζητούσαμε να μας πει καποια περιέργη ιστορία ήταν
"Χαζα είναι αυτα και φαντασίες μη τα πιστευετε δεν υπάρχουν φανταματα ..
ΜΟΝΟ ΑΕΡΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ"
Αερικά λοιπόν ονομάζε ο παππούς κάποιες συγκεκριμένες περιοχές στις οποίες συνέβαινε ένα περίεργοφαινόμενο όπως η βόη αέρα χωρίς να κουνιέται φύλο πουθένα, ο αέρας αυτός πολλές φορές έφερνε και κάποιες φωνές ή γέλια.
Στις περιοχές αυτές και κατά τη διάρκεια της βοής αυτής όσα ζώα βρίσκοταν εκεί πέθαναν (έσκαγαν όπως έλεγε)
Τα μέρη αυτά (3) ήταν γνωστά στους κτηνοτρόφους της περιοχής και απευφευγαν να κάνουν εκεί στάσεις ειδικά νύχτα...
Ενα από αυτά τα "περάματα"(όπως τα έλεγε) ήταν σχετικά κοντά στο σπιτι που είχαν στον κάμπο.. Ενα μεσημέρι καλοκαιριού η γιαγιά μου με μια από τις κόρες της15 χρονών τότε προχωράνε προς το σπιτι και ακούνε φωνές γέλια μουσική και ήχο από άλογα που έσερναν κάρα.
Η γιαγιά φαντάστηκε πως ήταν καραβάνι με γύφτους και είπε στην θεία μου να κάνουν πιο γρήγορα..
Όσο πλησίαζε ο θόρυβος καταλάβαιναν ότι δεν έρχοταν από τον κανονικό δρομό αλλά μέσα από το σπαρμενα χωράφια.. σε λιγα λεπτά βλέπουν τα σταρια να λυγιζουν νοιώθουν τα αέρα σαν κάτι να πέρασε γρήγορα από μπροστα τους, ακούγανε όλα τα προηγούμενα μα δεν έβλεπαν τίποτα..
Η γιαγια εκανε το σταυρό της λέγοντας " Παναγία μου πέραμα άνοιξε.. "
Η θεία μου αυτή είναι σήμερα 63 χρονών και ακόμα και τώρα όποτε την αφηγειται δακρύζει και ανατριχιαζει από το ίδιο δέος που ένιωσε τοτε.
Το ιδιο όπως και όταν την έλεγε η γιαγιά μου η οποία δεν υπάρχει πια..
Είναι και οι δυο πρόσωπα χώρις υπερβολές και εντυπωσιασμούς..
Νομιζω όμως πως μακρυγόρησα συγχωρήστε με


otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 21:03:28  Εμφάνιση Προφίλ
Στην Πρέβεζα στο χωριό Μυρσίνη οι μεγαλύτεροι λένε πως άκουγαν το βράδυ τις νεράϊδες να τραγουδάνε κοντά στο ποτάμι, και κανείς δεν τολμούσε να πάει εκεί γιατί οι νεράϊδες τον έπαιρναν...
Εν τω μεταξύ μία συγκεκριμένη μέρα του χρόνου(δε θυμάμαι ποια ακριβώς), οι γυναίκες δεν έπρεπε να κάνουν καμμιά δουλειά στο σπίτι, γιατί θά ερχόντουσαν οι νεράιδες και θα την έπαιρναν...(!!)
Αν δε ξεγελιώσουν και έκανες κάποια δουλειά ερχόντουσαν έξω από την πόρτα σου και σε φώναζαν με το όνομά σου.Το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να μην ξεγελαστείς και απαντήσεις... (και μάλιστα με προσωπική μαρτυρία από τη γιαγιά του προσώπου που έζησε τη συγκεκριμένη εμειρία και ορκιζόταν ότι ήταν αληθινή...)...
Πάντως, στα χωριά υπάρχουν πολλές ιστορίες παρόμοιες...
Τώρα το τι είναι αλήθεια...
Φιλικά...

Edited by - iaira on 07/05/2003 21:08:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:28:26  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ όμορφες οι ιστορίες σας ektos_oriwn & iaira,

quote:
Τώρα το τι είναι αλήθεια...

Όντως το τι είναι αλήθεια δεν μπορείς να το ξέρεις!αν όμως εμπιστεύεσαι το πρόσωπο που στις λέει τότε...πρέπει να είναι αληθινές!

quote:
Νομιζω όμως πως μακρυγόρησα συγχωρήστε με

Μακρυγορήστε όσο θέλετε(όσο περισσότερες λεπτομέρειες τόσο καλύτερα νομίζω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Ιστορία που μου είπε η προγιαγιά μου και μου επιβεβαίωσε η γιαγιά μου.

Στις αρχές του 20 αιώνα, πεθαίνει μια νέα κοπέλα που την έλεγαν Μαρία στο χωριό από το οποίο κατάγεται η προγιαγιά μου.

Την άλλη ημέρα εκεί που την "έκλαιγαν" και ετοιμάζονταν για την κηδεία, αυτή σηκώθηκε ξαφνικά σαν να μην είχε συμβεί τίποτε. Κι ενώ οι υπόλοιποι είχαν τρελαθεί από την χαρά τους για αυτό το "θαύμα", αυτή τους σταμάτησε και τους είπε να μην χαίρονται.

Τους είπε ότι είχε "πάει" σε ένα μέρος πολύ όμορφο όπου έμεινε για κάποιο χρονικό διάστημα με κάποιον άγγελο. Ώσπου ξαφνικά άκουσε μια φωνή που απευθυνόταν στον άγγελο που την συνόδευε και που έλεγε: "Έκανες λάθος, την Μαρία .....(Τάδε) σου είπαμε όχι αυτήν την Μαρία."

Αυτήν η άλλη Μαρία ήταν μια κοπέλα από το γειτονικό χωριό.

Σε λίγες ώρες έμαθαν ότι η Μαρία του διπλανού χωριού, πέθανε ξαφνικά.

Το θυμάμαι πολύ συχνά και... μουδιάζω. Ακόμη και οι άγγελοι κάνουν λάθη.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 23:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Γεια σας!!

Λοιπον,εχω και εγω να σας πω μια ιστορια που απο τοτε που ημουν μικρη μου την διηγειται ο παππους μου.
το 1940,ο παππουσ μου ηταν τοτε στα καλυτερα χρονια της ζωης του καθε ατομου- καπου στα 20-22 χρονων.
Τοτε ομως ο παππους μου,αναγκαστηκε να παει να πολεμησει αφου το θεωρουσε γενναιοτητα να πολεμας για την πατριδα.
Ηταν απο τους πιο σπουδαιους πολεμιστες,ενεργο μελος του πολεμου και αυτο οπως λεει,το οφειλει στον Χριστο κ την Παναγια που παντα τον βοηθουσαν να εχει δυναμη (σαν θρησκος που ηταν παντοτε..)
Ετσι λοιπον,καποια μερα που πολεμουσε σε καποιο χωριο της βορειας Ελλαδας,ειδε μια εκκλησια να καιγεται μπροστα στα ματια του.Ηταν το χειροτερο πραγμα που τηα μπορουσε να δει ο παππους μου,το χειροτερο θεαμα της ζωης του.Καθως λοιπον,η εκκλησια τυλιγοταν στις φλογες,ο παππους μου αποφασισε να μπει μεσα και να σωσει οσα περισσοτερα μπορουσε :σταυρους,εικονες η οτι αλλο μπορουσε.Ετσι και εγινε.Μπηκε στην φλεγομενη εκκλησια και το μονο ομως που μπορεσε να παρει ηταν μια εικονιτσα του Αγιου Γεωργιου, η οποια ομως μολις την πηρε στα χερια του, η εικονα του αγιου καηκε τελειως, και ετσι εμεινε μια μαυρη εικονα.Ο παππους μου,αποφασισε να την παρει μαζι του και να την κρατησει ως φυλαχτο εως οτου πεθανει.
Η εικονα αυτη υπαρχει ακομα στο σπιτι του παππου μου και το παραξενο ειναι οτι η εικονα αυτη,μετα απο τοσα χρονια, και αφοτου ειναι σχεδον καμενη, μυριζει πολυ εντονα βασιλικο.Ακομα και αν ειναι τοποθετημενη σε ενα χωρο που μυριζει πολυ ασχημα,μετα απο λιγο ολος ο χωρος μυριζει βασιλικο.
Το αλλο εξισου περιεργο ειναι οτι απο μια ολοκληρη φλεγομενη εκκλησια το μονο που εμεινε ,ηταν αυτη η εικονιτσα ηταν του αγιου Γεωργιου
ενω κ τον Παππου μου τον λενε Γιωργο.

Δεν ξερω πως σας φανηκε η ιστορια,ομως σε μενα κατι τετοιο ακουγεται σαν θαυμα.

Φιλικα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 22:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ......

(ΣΟΦΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ?) ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elladara
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 22:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elladara  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος elladara
Παιδιά γειά σας.
Είναι αλήθεια ότι στα χωριά γινόντουσαν διάφορα παράξενα πράγματα, τότε που ο άνθρωπος ήταν πιό κοντά στη φύση.
Ακούστε μιά ιστορία που συνέβη στο χωριό Χούνι Αιτωλοακαρνανίας από όπου κατάγεται η μητέρα μου.
Η μητέρα μου έχει 6 αδερφές και 2 αδέρφια.
Οταν μία από αυτές ήταν περίπου 16 χρονών, πήγε ως συνήθως γιά κάποια δουλειά που την έστελνε καθημερινώς ο πατέρας της στο χωράφι.
Στο γυρισμό σταμάτησε στο ποτάμι γιά να πιεί νερό και βρήκε μιά πολύ όμορφη χτένα. Την πήρε στο σπίτι και το μεσημέρι εκεί που καθόντουσαν στο καθιστικό άνοιξε η πόρτα και είδαν την θεία μου σαν να την τραβάει κάποιος από τα μαλλιά (αυτός ο κάποιος ήταν αόρατος) και άκουσαν μιά γυναικεία φωνή να της λέει σέρνοντάς την έξω από το σπίτι (η θεία μου ήταν στην κυριολεξία στον αέρα) "να αφήσεις την χτένα εκεί που την βρήκες αλλιώς θα πάθεις μεγάλο κακό".
Τρέξαν τότε όλοι και άφησαν την χτένα στο ποτάμι και δεν ξαναέγινε τίποτα. Ο παππούς είπε ότι ήταν νεράιδα και της είχε πάρει τη χτένα η θεία μου χωρίς να το ξέρει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 23:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Ανατρίχιασα...Φίλε thoth δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο.
Εμένα στη μητέρα μου το 1982 συνέβει το εξής:
Είχε παρκάρει το αυτοκίνητό της στην Αργολίδος στους Αμπελόκηπους. Ξεπαρκάρει και κατευθύνεται προς τη Λουίζης Ριανκούρ και ξαφνικά ενώ μπροστά της δεν υπήρχε τίποτα εμφανίζεται μια γρια με μαύρα ρούχα και της κάνει νόημα να σταματήσει. Η μητέρα μου ενστικτωδώς σταματάει. Η γριά ανοίγει την πόρτα του συνοδηγού και τη ρωτάει:
-Μήπως πας προς τη Μεσογείων;
Η μητέρα μου της λέει ναι και αυτή μπαίνει μέσα.
Μπροστά στο ταμπλώ του αυτοκινήτου η μητέρα μου είχε ένα διακοσμητικό που έγραφε: "Μπαμπά μην τρέχεις" και είχε από κάτω τη φωτογραφία της αδερφής μου(τότε ήταν 3 μηνών).
Η γριά κοιτάζει τη φωτογραφία και της λέει: "Αχ...Τί προβλήματα που έχει ο κόσμος..."
Η μάνα μου τη ρωτάει:" τί εννοείς; "
Και αυτή της απαντάει:"Μη στεναχωριέσαι. Βγάλε το παιδί Μαρία και όλα θα΄πάνε καλά..."
*Η αδερφή μου 40 ημερών είχε ανέβασει υψηλό πυρετό και το αποτέλεσμα αυτού ήταν να της αφήσει κάποιο πρόβλημα υγείας που θα το έχει για πάντα.
Όταν φτάσανε στη Μεσογείων στο ύψος που αυτή ενώνεται με τη Μιχαλακοπούλου η μητέρα μου τη ρώτησε προς τα πού ήθελε να πάει.
Και γίνετε η παρακάτω συζήτηση:
-"Εγώ κορίτσι μου πάω στο νεκροταφείο"
-"Σε ποιό νεκροταφείο;"
-"Άσε με εσύ εδώ και θα πάω εγώ."
Η μητέρα μου την αφήνει δεξιά και περνάει κάθετα τη Μεσογείων. Γνωρίζοντας όμως ότι η περιοχή κοντά δεν έχει νεκροταφείο(μια και έμενε εκεί κοντά για 20 χρόνια) είχε την περιέργεια να δει προς τα που θα κατευθυνθεί η γιαγιά. Κοιτάει λοιπόν και πουθενά η γιαγιά.
Κάνει όπισθεν, ψάχνει τη γύρω περιοχή, αλλά η γριά άφαντη...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pluton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 00:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το φίλο/λη secondborn εάν το παιδί το έβγαλαν όντως Μαρία όπως είπε η γριά και εάν έχει πρόβλημα ή όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 01:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Καλησπέρα pluton,
Όχι δε την έβγαλε η μάνα μου την αδερφή μου Μαρία, αν και ήθελε πολύ. Δεν ήθελε ο πατέρας μου. Όμως την έταξε στη Μεγαλόχαρη της Τήνου. Ναι είχε και έχει πρόβλημα.
Φιλικά
Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 16:39:01  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα.
Όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, έχω και εγώ μερικές ιστορίες από την γιαγιά & τον παππού μου (ειδικά από την περίοδο που έμεναν στο χωριό τους).

Πριν 40 χρόνια, όταν ήταν νέος ο παππούς μου και ήταν στο χωριό του πήγαινε τα ξημερώματα στην δουλεια του (μέσα από τα χωράφια). Σε κάποια φάση συναντάει κάποιον (του οποίου δεν μπορούσε να δει καθαρά το πρόσωπό του λόγω του ότι ακόμα δεν είχε ξημερώσει και φυσικά δεν υπήρχε ηλεκτρικό ρεύμα). Σκέφτηκε όμως να τον χαιρετήσει γιατί σίγουρα θα ήταν κάποιος γνωστός (στα χωριά και ιδιαίτερα εκείνα τα χρόνια γνωριζόντουσαν όλοι) και γιατί πήγαινε στην ίδια κατεύθυνση με αυτόν.
- Γεια σου φίλε! (του λέει ο παππούς μου ενώ είναι λίγα βήματα πιο πίσω από τον κύριο).
Καμία απάντηση, τον πλησιάζει λίγο.
- Γεια σου φίλε! (του ξαναλέει δυνατά)
καμία απάντηση. Τότε λοιπόν τον πλησιάζει από πίσω και τον χτυπά στην πλάτη: "ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΣ?!"
και τότε αυτός του απαντάει, με μιά φωνή σιγανή και θυμωμένη:
- Αν δεν είχες αυτό που έχεις στην τσέπη σου θα σου έλεγα εγώ γειά σου φίλε!
Μέχρι να κοιτάξει ο παππούς μου τι είχε στην τσέπη του και να γυρίσει να τον ξαναδεί, αυτός είχε εξαφανιστεί.
Σημείωση: Μέσα στην τσέπη του ο παππούς μου είχε ένα κομμάτι ψωμί για να φάει το μεσημέρι. Υποστηρίζει ότι ήταν κάτι "διαβολικό" το οποίο φοβήθηκε το ψωμί που είναι σώμα Χριστού.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Καλό απόγευμα

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 18:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn
Γεια σας και πάλι
Μια ιστορία και πάλι θα σας πω

Δεκαετία του 40 βράδυ, επάρχία..
Ο πατέρας μου μικρό παιδί τότε μαζί με την παρέα του γυριζουν στο χωριό με τα πόδια από το κυνήγι. Η παρέα αποτελείται από 5-6 σκανταλιάρικα αγοράκια στην χαρούμενη ηλικία των 14-16. Αρκετά έξω από το χωριό ακούν κάποιον να ερχεται τραγουδωντας προς το μέρος τους. Αναγνωρίζουν ότι είναι ο κυρ-Αλεκος από το χωριό και οργανώνονται για να του κανουν πλάκα.
Κρύβονται πριν το ρέμα και όταν πλησιαζει ο καυμένος κυριούλης αρχίζουν να ουρλιάζουν να χοροπηδουν να του τραβανε τα ποδια, να τραβανε την ουρά του γαιδαρου πάνω στον οποίο καθόταν το ανυποψίαστο θύμα τους. Ο καύμενος ο κυρ Αλεκος άρχισε να λέει το Πατερ Ημων και να χτυπάει το ζώο ώστε να φύγει περασει το ρέμα γρήγορα "γιατι τα δαιμονικα δεν μπορουν να βρεξουν τα ποδια τους στο νερό ".
Αφου έφυγε κακήν κακώς ο κυρ Αλέκος η παρέα μας συνεχίζει πολυ χαρουμενη το δρόμο της.
Πιο κάτω συναντούν έναν ακόμη από το χωριό που γύριζε απο το χωράφι.Η διαφορά είναι ότι αυτός είναι πάνω σε άλογο και δεν μπορούν να τον πλησιασουν λόγω του μεγαλου ζώου και των δυνατών ποδιών του. Αρχιζουν από μακρυα την ίδια ιστορια χοροπηδώντας γύρω απο το ζώο μέχρι που αυτός γνώρισε τη φωνή ενός και κατεβηκε απο το άλογο και άρχισε να τουσ κυνηγαει απειλώντας τους.
Η συνέχεια είναι πως ο κυρ Αλεκός την άλλη μέρα ορκιζόταν σε Θεούς και δαίμονες ότι έπεσε θύμα δαιμονων και ξωτικών χωρίς κανείς να μπορεί να του αλλαξει τη γνωμη.
Άραγε έμαθε - πείστηκε ποτέ - για το τι πραγματικά συνέβει εκείνο το βράδυ ή σήμερα τα εγγόνια του (έμεις) διηγούνται την ιστορία του παππού τους νοιώθοντας το ίδιο δέος μ αυτόν?

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ.
Δεν αμφισβητώ την αλήθεια καμιάς ιστοριας πρώτη εγώ παρέθεσα μια αντιστοιχη .. ήθελα όμως να δώσω και την άλλη διασταση των πραγμάτων ειδικά για εκείνες τις εποχές που όταν βράδυ με άπνοια κουνιόταν σαν τρελα τα στάχια συνήθως ήταν ζευγαράκι από πίσω και όχι φάντασμα όπως έλεγε η γιαγιά μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 19:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane
Θα σας πώ μία ιστορία που είναι πέρα για πέρα αληθινή και μου την είπε ο ίδιος ο παθών.
Ηταν καλοκαίρι και ο φαντάρος ηταν στην σκοπιά.Ηταν περίπου 4:00 το πρωϊ όταν και απο μακριά άκουσε έναν θόρυβο.Κοιτάει καλύτερα και τι να δει.Ενα μικρό σύνεφο ερχόταν προς το μέρος του.Ο φιλος μου τα'χασε.Τι είναι αυτό;Σκέφτηκε.Ως'που να δει τι ήταν αυτό το σύνεφο απομακρύνονταν απο αυτόν!!
Μετά απο λίγο πάλι τα ίδια.Αρχισε να τα παίζει ο φαντάρος αφου και νέος ήταν και στην μέση του πουθενά.Είχε ακούσει και τόσα που λένε για τις σκοπιές και τα διάφορα γεγονότα και άρχισε να τρέμει απο τον φόβο του.Αφου είχε περάση καμιά ώρα και κάτι, με πήρε τηλέφωνο τρέμοντας και μου λέει τι ακριβός γίνετε εδω και μία ώρα.
Είχε αρχίσει να χαράζει και όταν έφτασα εκεί τον άκουσα απο μακρια να βρίζει κάποιον.Οταν πήγα κοντά του είπα τι έγινε, γιατί βρίζει και ποιόν;Μου είπε οτι βρίζει έναν αγρότη και ξέρετε γιατί.
Ηταν όλη την νύχτα στο χωράφι απέναντη και ψέκαζε τα δέντρα και αυτός νόμιζε οτι το φάρμακο που έριχνε και μοιάζει σαν σύνεφο ήταν κάποιο πνεύμα η κάποιο φάντασμα!!!
Θέλω να σας πώ οτι εάν αυτός ο φαντάρος έφευγε πρίν να δεί τι ήταν αυτό το σύνεφο τι θα έλεγε;
Πνεύμα, φάντασμα, αιθερικό κλπ.

Το οτι σας το έγραψα αυτό δεν πάει να πεί και οτι δεν πιστεύω σε αυτά.Ισα ισα που έχω και προσωπικές εμπειρίες, αλλά γι'αυτές θα γράψω μια άλλη φορά.
Απλά, δεν είναι όλα όπως τα λένε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 21:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane
Θα σας πώ και ακόμα μια ιστορία που δεν θα την ξεχάσω ποτέ.
Πριν απο 15 περίπου χρόνια στον επαρχιακό δρόμο μεταξύ Λάρισας Τυρνάβου (πριν φτιάξουν τον καινούριο δρόμο) καθώς γυρνούσε η μητέρα μου απο τον Τύρναβο για την Λάρισα είχε πιάσει ψιλόβροχο και απο μακριά βλέπει μια γριούλα να σταματάει ενα αυτοκίνητο (Φολκς Βαγεν ακόμα το θυμάμαι) αλλά αυτό να φεύγει σχεδόν αμέσως.
Η μητέρα μου την λυπήθηκε και είπε να την πάρει αυτήν με το αμάξι αφου έβρεχε κι'όλας.Σταματάει λοιπόν δεξιά κατεβάζει το παράθυρο και πάει να ανοίξει την πόρτα.Κοιτάει την γριούλα και παθαίνει σοκ.Η γριούλα δεν είχε πρόσωπο!!!Ενα κενό.
Για πότε έφυγε και για πότε έφτασε σπίτι ούτε που το κατάλαβε.
Εκανε ώρες μέχρι να συνέλθει αφου έτρεμε σαν ψάρι.Ο πατέρας μου φυσικά δεν πίστευε με τίποτα.
Μετά απο χρόνια μάθαμε οτι αυτό που συνέβη στην μάνα μου το είχαν δεί και άλλα άτομα κατα καιρούς.
Τώρα τι ήταν ακόμα να μάθουμε αφου πολλά λέγονται.
Η μητέρα μου πάντως δέν έκατσε να μάθει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 12:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
καλημέρα σας.
Πολύ ενδιαφέρον το τόπικ που άνοιξες καπετάνιο, και ανατριχιαστικές οι περισσότερες ιστορίες.

Αυτό που αναφέρεις για τη γριά χωρίς πρόσωπο plane, μου θύμησε το "αυτοκίνητο χωρίς οδηγό" που κυκλοφορεί στη λεωφόρο Μαραθώνος. Είναι ένα παλιό τογιότα, που πηγαίνει με 30 maximum και σε πορεία ζιγκ-ζαγκ σε σημείο που σου έρχεται να αυτοκτονήσεις. Προσπαθείς να δεις οδηγό...τίποτα! Τα καθίσματα δεν έχουν από πίσω μαξιλαράκι, άρα είναι πολύ κοντά, παρόλα αυτά δεν εξέχει τρίχα!
Οδηγός υπάρχει βέβαια, και είναι ένας θεόκοντος παππούλης (που απορρώ γιατί δεν του έχουν πάρει ακόμα το δίπλωμα), ο οποίος είναι πρακτικά αόρατος. Πολύ γέλιο, το είδαμε προχθές, και κοντέψαμε να πάθουμε συγκοπή με την αδελφή μου, μάθαμε ωστόσο ότι κι άλλοι που το βλέπουνε στην περιοχή το ίδιο παθαίνουν.

Θα σας πω όμως κι εγώ μια ιστορία που συνέβη πριν από καμιά εικοσαριά χρόνια σε έναν φίλο μου και τον παππού του.
Τίτλος ιστορίας: "Ησυχίιιιιιιααααααααα...!"(Αβατάρ μη γελάς!

Η οικογένεια του Νίκου είχανε μια φάρμα με μοσχάρια, λίγο πιο έξω από τη Χαλκίδα. Στη φάρμα αυτή, κανένας φύλακας δεν δεχόταν να πιάσει δουλειά, και όσα σκυλιά είχανε αφήσει για να φυλάνε, το έσκαγαν μετά από ένα-δύο βράδυα. Γύρω από τη φάρμα δε, ερημιά Θεού.
Μια βραδυά, ο Νίκος (γύρω στα δέκα τότε) και ο παππούς του, αποφασίζουνε να διανυκτερεύσουν στη φάρμα. Φεύγει η υπόλοιπη οικογένεια, η νύχτα αρχίζει να πέφτει (ήτανε περασμένες δέκα όταν...) και ο Νίκος με τον παππού του καθόντουσαν στο καθιστικό, έτοιμοι να πάνε για ύπνο. Ξαφνικά, ακούγεται από την κουζίνα φοβερή φασαρία και θόρυβος, κατσαρόλες να πέφτουνε, πιάτα να σπάνε, φωνές άγριες και θυμωμένες, γενικά χαμός. Ο Νϊκος και ο παππούς του έμειναν άναυδοι, γιατί ήταν μόνοι στο σπίτι και σηκώθηκαν σιγά σιγά να πάνε να ελέγξουν τι συνέβαινε.
Ανοίγουν την πόρτα του χωλ που οδηγούσε στην κουζίνα, και ο θόρυβος ακουγόταν ακόμα δυνατότερος, ενώ οι φωνές ήταν σε ξένη γλώσσα. Πλησιάζουν στην κουζίνα, γυρίζουν το χερούλι και με το που πάνε να σπρώξουν την πόρτα... Ησυχίιιιιιιιααααααααα!
Κανείς δεν υπήρχε, ο θόρυβος σταμάτησε, και η κουζίνα ήταν όπως την είχαν αφήσει...

Κάποιο άλλο βράδυ που πάλι είχαν διανυκτερεύσει, ακούνε ξαφνικά στις τρεις τα μεσάνυχτα θόρυβο, ποδοβολητό μοσχαριών, τουφεκιές, φωνές, βρισιές και τέτοια. Σκέφτηκαν ότι ήρθαν τσιγγάνοι να κλέψουν μοσχάρια, κι επειδή ήταν μόνοι τους και δεν είχαν όπλο, δεν τόλμησαν να βγουν, ούτε καν το φως δεν άνοιξαν. Οι πυροβολισμοί και οι φωνές συνέχισαν για αρκετή ώρα.
Το επόμενο πρωί, βγήκαν έξω περιμένοντας να αντικρύσουν τον χαμό από κάλυκες σφαιρών και τα μοσχάρια σε άθλια κατάσταση (έαν είχε μίνει κανένα). Ανοίγουν την πόρτα, βγαίνουν έξω και πάνε πίσω στα μοσχάρια, αλλά...Ησυχίιιιιαααααααα!
Τίποτε δεν είχε γίνει.

Αργότερα έμαθαν ότι στο λόφο που είναι λίγο πιο πάνω από τη φάρμα, είχε γίνει ομαδική εκτέλεση από τους γερμανούς.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 14:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane
quote:
μου θύμησε το "αυτοκίνητο χωρίς οδηγό" που κυκλοφορεί στη λεωφόρο Μαραθώνος. Είναι ένα παλιό τογιότα, που πηγαίνει με 30 maximum και σε πορεία ζιγκ-ζαγκ

Αμα ήταν ενα μαύρο Transam πήγαινε με 300 και έκανε άλματα θα σου έλεγα οτι είδες τον ΚΙΤ
Αυτό είδε και ο Μαϊκλ Ναϊτ (Ντεϊβιντ Χαϊσελχοφ) και μετά αφου τον κλείσανε στο τρελάδικο για 2 μήνες βρήκε δουλειά σαν ναυαγοσώστης στο Baywatch.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 20:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
Καλησπέρα.
Η ιστορία που θα σας πω συνέβη σε εμένα τον ίδιο το 1994.
Ήταν ημέρα Κυριακή και ώρα γύρο στης 11:00 το πρωί. (μόλις είχα ξυπνήσει)
Είδα ένα Όνειρο πολύ ζωντανό. Το περιβάλλον, οι ομιλίες, όλα ήταν τόσο καθαρά που μου έκανε εντύπωση. Ήταν η δεύτερη φορά που έβλεπα ένα Όνειρο που άγγιζε την πραγματικότητα.(άλλο όνειρο το πρώτο).
Τέλος πάντων, πήγα στο μπάνιο έκανα ένα ντους (χλιαρό) ντύθηκα και βγήκα στην πιάτσα να βρω κάνα φίλο για καφέ.
Μόλις έφτασα στο στέκι, βλέπω τον Θανάση σε ένα τραπεζάκι, μόνος.
(μου σηκώθηκε η τρίχα. Ακόμη και τώρα ανατριχιάζω που το σκέφτομαι).
Το Όνειρο αρχίζει να γίνετε πραγματικότητα.
Πάω κοντά και μόλις με βλέπει, κόκαλο ο Θανάσης. Παγωτό και οι δυο.
Ήταν το πρώτο σοκ. Πάμε για το δεύτερο.
Κάθομαι στη καρέκλα και κοιταζόμαστε επί 2-3 λεπτά χωρίς να μιλάει κανένας.
Τελικά παίρνω την απόφαση να μιλήσω και σαν να μην μπορούμε να ξεφύγουμε από την μοίρα μας, λέμε και οι δυο μαζί: « είδα ένα Όνειρο…» χάσαμε την γη από τα πόδια μας.
Εκείνη την στιγμή ήταν σαν να περνούσαν από το σώμα μας 10.000 βολτ.
Έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε κάτι διαφορετικό από αυτό που ξέραμε ότι θα συμβεί.(Αν και δεν ήταν καθόλου τρομακτικό αυτό που μπορεί να μας συνέβαινε, η όλη σύμπτωση ήταν που ανέβασε τον φόβο μας στο μέγιστο.)

Λοιπών. να σας πω όμως πρώτα τι όνειρο είδαμε.(ακριβώς το ίδιο Όνειρο είδαμε και οι δυο).

Το Όνειρο ξεκινά στο στέκι που συχνάζαμε. Στέκομαι όρθιος σε κάποιο σημείο του μαγαζιού και βλέπω τον Θανάση σε ένα τραπέζι, να κάθετε μόνος του.
Πλησιάζω κοντά του, με κοιτάζει, και κάθομαι στην καρέκλα. Κοιτάζει ο ένας στον άλλον και λέμε κι δυο ταυτόχρονα «είδα ένα Όνειρο…» εκείνη την στιγμή ο Θανάσης σηκώνει το χέρι του (σαν να έλεγε περίμενε) και μου λέει θα σου πω εγώ πρώτος. Είδα πως κάτω από την μεγάλη ελιά στην Καληκράτια Χαλκιδικής, σκάβαμε και βρήκαμε ένα σάκο με λίρες.
«Και εγώ ακριβώς το ίδιο είδα» του απαντάω.(μια συζήτηση μέσα στο όνειρο για κάποιο όνειρο που είδαμε). Σε αυτό το σημείο, ημέρα Κυριακή και ώρα γύρο στις 11:00 το πρωί. είχα ξυπνήσει. Το ίδιο και ο Θανάσης.

Το μόνο διαφορετικό που μπορούσα να κάνω για να μην δώσω συνέχεια του ονείρου στην πραγματικότητα, ήταν να σηκώσω εγώ το χέρι μου μπρος τον Θανάση και να του πω, θα σου πω εγώ πρώτος.
«Είδα αυτό που μας συμβαίνει αυτή την στιγμή»
«και ο σάκος με τις λίρες;» ρωτάει.
« Που σκάψαμε κάτω από την ελιά;» ρωτάω.
Τέλος πάντων για να μη σας κουράζω περισσότερο, κάναμε μια συζήτηση για τον διάλογο που είχαμε μέσα στο όνειρο και αποφασίσαμε να πάμε να σκάψουμε για να δούμε τι στο καλό συμβαίνει.
Όντως βρήκαμε ένα σάκο παλιό, ο οποίος όμως ήταν γεμάτος στάχτη
Επειδή τον καιρό εκείνο το συζητούσαμε συνέχεια αυτό που μας συνέβη, ακούσαμε πολλά και διάφορα για την παράξενη ιστορία μας.
Άλλοι μας είπαν πως για να βρίσκατε τις λίρες έπρεπε να κάνατε ότι ακριβός είδατε στο όνειρο σας.
Άλλοι πάλι ότι ίσος η στάχτη να ήταν από κάποιο άνθρωπο, του οποίου το πνεύμα, μας επηρέασε και είδαμε το ίδιο όνειρο για να πάμε να τον ξεθάψουμε.
Ακούσαμε βέβαια και μερικά τρελά. Ότι έχει συμβεί και σε άλλους και πως έπρεπε να κοσκινίσουμε αλεύρι πάνω από το σημείο που θα σκάβαμε, και ότι πατημασιά υπήρχε πάνω στο αλεύρι (από κάποιο ζώο), να το σφάζαμε και να ρίχναμε το αίμα του στο σημείο εκείνο και έπειτα να σκάβαμε για να βρούμε τις λίρες.
Ακόμη και τώρα που το θυμάμαι διαπερνά ένα ρίγος το σώμα μου.
Ανεξήγητο. Όχι μόνο το σακί με τις στάχτες, αλλά και το παιχνίδι των ονείρων που δεν έχει λογική.
Ήταν άραγε τυχαίο, ή μήπως ο κόσμος που ζούμε δεν είναι αληθινός.


Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Edited by - notis_29 on 28/05/2003 20:10:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 22:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Νότη, φοβερό...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 02:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Καλά Νότη δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο!
Φοβερό σενάριο για ταινία!(Ο καθένας με την τρέλλα του-σε μένα αναφέρομαι)
Πρέπει να άλλαξε ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τα πράγματα από τότε; Έτσι δεν είναι;
Πρώτη μου σκέψη ήταν ότι αν κάνατε ακριβώς αυτό που είχατε δει ίσως να βρίσκατε τις λύρες...
Ή που ξέρεις; Μπορεί όπως λέει και η Προφήτης στο Matrix, την επιλογή να την είχατε ήδη κάνει και απλά τώρα να πρέπει να καταλάβετε γιατί την κάνατε...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 12:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΗΓΗΘΕΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ.
ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΗΠΕΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟΥ "ΣΚΟΤΩΜΕΝΟΥ".ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΔΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ,ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΙ.ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΗΤΑΝΕ ΚΕΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΝ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΗΔΕΙΑ.ΕΠΑΘΕ ΣΟΚ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.
ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΡΚΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΕΧΟΥΝΕ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΦΙΛΙΚΑ


lencolasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pluton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 23:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton
Καλησπέρα σας. 'Εχω να σας διηγηθώ κι εγώ ένα όνειρο/συμβάν ''περίεργο''.Το ειδα πριν 10 περίπου χρόνια. Εν συντομία βρισκόμουν σε ένα πολύ σκοτεινό απαίσιο μέρος δίπλα στη θάλασσα, πάνω σε κάτι μαύρους κοφτερούς βράχους. ξαφνικά έρχεται και η μητέρα μου εκεί και ψάχναμε διέξοδο. Ξυπνησα και πήρα αμέσως τηλέφωνο τη μητέρα μου που ήταν κι εκείνη αναστατωμένη από το ίδιο ακριβώς όνειρο, στο ίδιο απαίσιο μέρος.
Φιλικά pluton.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 15:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Ακόμα κ αν δεν είχα τίποτα να προσθέσω, θα το ξανάκανα ενεργό το topic, είμαι σίγουρη πως δεν έχουν μιλήσει ακόμα όλοι...
Εγώ μια ιστορία έχω κ είναι κ το μοναδικό παράξενο που έχει συμβεί σ'όλη μου τη ζωή.... Το καλοκαίρι του 1994, είχα πάει με μια φίλη μου στην Αμοργό. Κάποιο πρωί γύρω στις 7.30 πήγαμε στη Χώρα για να πάρουμε κάποια λεφτά απ' το ταχυδρομείο. Μιας κ ήταν πολύ νωρίς είπαμε να μη γυρίσουμε με το λεωφορείο, αλλά να ζητήσουμε οδηγίες κ να πάρουμε το μονοπάτι που χρησιμοποιούν οι βοσκοί για την Αιγιάλη. Τελοσπάντων, βρέθηκε κάποιος να μας δείξει την αρχή του μονοπατιού, το οποίο ήταν σημαδεμένο με κόκκινες βούλες πάνω σε βράχους, κ όχι κάποιο μονοπάτι -δρομάκι.
Για να φτάσουμε στην αρχή, έπρεπε ν'ανέβουμε ένα βραχώδη λόφο. Την ώρα που το κάναμε βλέπαμε τα σύννεφα να κινούνται πολύ γρήγορα προς τα κάτω κ θυμάμαι που το σχολιάσαμε, μας έδωσε την εντύπωση ότι έπρεπε να εγκαταλείψουμε το σχέδιό μας. Το μονοπάτι ανεβαίνει τις κορυφογραμμές κ στο μεγαλύτερο μέρος του έχεις εικόνα του δρόμου από κάτω. Για να μην πολυλογώ, κάποιο βράχο προσπεράσαμε, κάποιο σημάδι δεν είδαμε, στο τέλος χαθήκαμε. Κ χαθήκαμε μέσα σε μια κοιλάδα, γύρω-γύρω βουνά κ δρόμος πουθενά. Υπολογίσαμε στο περίπου την κατεύθυνση που θα'πρεπε να πάρουμε κ συνεχίσαμε προς τα κει. Το μέρος είναι άγονο, δεν έχει δέντρα κτλ, θάμνους μόνο κ πέτρες. Κάποια στιγμή όπως περπατούσαμε βλέπω κάτω μια πέτρα με διάμετρο γύρω στα 70cm κ με ζωγραφισμένο (όπως νομίζαμε αρχικά) το πρόσωπο του Χριστού. Φωνάζω τη φίλη μου κ είχαμε πάθει πλάκα, γιατί ήταν μια εικόνα με απίστευτη λεπτομέρεια, όχι κάτι που "έμοιαζε" με εικόνα του Χριστού. Παρατηρώντας τη ανακαλύψαμε ότι δεν ήταν ζωγραφισμένη, αλλά ήταν τα "νερά" της πέτρας κ σκεφτήκαμε ότι έπρεπε να την πάρουμε μαζί μας, πρώτον γιατί ήταν κάτι το απίστευτο κ δεύτερον θέλαμε να το πούμε αυτό το πράγμα κ ήμασταν σίγουρες ότι κανείς δεν θα το πίστευε. Σκάβοντας καταλάβαμε ότι η πέτρα ήταν κομμάτι ενός τεράστιου βράχου χωμένου στη γη κ καμοία ελπίδα δεν είχαμε... Αποφασίσαμε να συνεχίσουμε κ να ξαναγυρίσουμε την επόμενη μέρα. Συνεχίσαμε να προχωράμε για κανένα τέταρτο περίπου. Κάποια στιγμή ενώ κάτω υπήρχε πλέον περισσότερο χώμα κ θάμνοι, σταδιακά δεξιά κ αριστερά άρχιζε να εμφανίζεται ένα "τοιχάκι". Λέω σταδιακά, γιατί στην αρχή ήταν πχ. 3 πέτρες, μετά 10, μετά παραπάνω κ στο τέλος έφτανε περίπου στο 1,5 μέτρο ύψος. Το τοίχος σε οδηγούσε μέσα σ'ένα χωριό. Για την ακρίβεια το αριστερό μέρος του τοίχους έκανε ένα ιμικύκλιο κ μέσα βρισκόταν το χωριό, ενώ το δεξί προχωρούσε ευθεία κ σε έβγαζε από αυτό. Σκεφτήκαμε να πάμε να ρωτήσουμε για τον δρόμο. Το πρώτο σπίτι που είδαμε είχε την πόρτα ανοιχτή κ μπήκαμε μέσα. Το εσωτερικό του σπιτιού.... Λοιπόν, υπήρχαν τα πάντα μέσα. Μπήκαμε στο πρώτο δωμάτιο που ήταν η κουζίνα. Τραπέζι με πιάτα πάνω, μια σόμπα, τηγάνια, κάποια κρεμασμένα ρούχα. Τα πάντα όμως με άπειρη σκόνη. Γενικά η εντύπωση που μας έδωσε ήταν ότι όποιοι μέναν εκεί μέσα απλά σηκωθήκαν κ φύγαν βιαστικά, πριν πολλά-πολλά χρόνια... Η αλήθεια είναι ότι φοβηθήκαμε λίγο, αλλά νομίζω ότι πιο πολύ φοβόμασταν μήπως δεν βρούμε τελικά τον δρόμο κ μας πάρει η νύχτα στα βουνά. Μπήκαμε λοιπόν κ στο 2ο σπίτι..... ακριβώς τα ίδια. Με το που το είδαμε αυτό, δεν είπαμε κουβέντα κ κάναμε μεταβολή κατευθείαν. Βγαίνοντας, παρατηρήσαμε κάτι που δεν είχαμε δει πριν. Στην πόρτα του σπιτιού με κόκκινη μπογιά ήταν ζωγραφισμένος ένας σταυρός, ένα κρεμασμένο ανθρωπάκι (το ίδιο που κάνουμε όταν παίζουμε κρεμάλα) κ απο κάτω ονόματα κ ημερομηνίες. Θυμάμαι ένα Δαφνούλα (επειδή την αδερφή μου την λένε Δάφνη) κ οι ημερομηνίες ήταν γύρω στο 1800. Το ίδιο τελικά (με άλλα ονόματα) υπήρχε κ στην πόρτα του 2ου σπιτιού. Φύγαμε τρέχοντας από το χωριό κ λίγα μέτρα παρακάτω, είδαμε μπροστά μας ένα αγόρι γύρω στα 18 πάνω σ'ένα μουλάρι. Του φωνάξαμε να σταματήσει (για να βρούμε επιτέλους το δρόμο), αυτό γύρισε, μας κοίταξε κ άρχισε να φεύγει γρήγορα. Μετά από λίγο τον χάσαμε κ αυτόν.
Τελοσπάντων, τον δρόμο τον βρήκαμε κάποιες ώρες αργότερα κ αφού είχαμε περάσει τα πάνδεινα. Τις επόμενες μέρες ρωτήσαμε τους πάντες για την ύπαρξη του χωριού. Κανένας δεν ήξερε τίποτα. Η μόνη εξήγηση που μας δώσαν ήταν ότι ίσως ήταν κάποια "φάρσα" των βοσκών, που εννοείται ότι δεν μας κάλυψε. Θα μπορούσαν να ήταν φάρσα τα γραμμένα στις πόρτες, αλλά το χωριό; Κανένας δεν γνωρίζει κάποιο χωριό -έστω κ έρημο- εκεί γύρω.
Αλλοι είπαν ότι πάθαμε ηλίαση. Πολύ πιθανόν να πάθαμε ηλίαση αργότερα κ αφού περιπλανιόμασταν για τόσες ώρες, αλλά νομίζω ότι ήμουν μια χαρά την ώρα που βρήκαμε το τείχος,αλλά ακόμα κ αν δεν ήμουν (που ήμουν), είμασταν 2 κ βλέπαμε τα ίδια πράγματα την ίδια στιγμή, θέλω να πω, δεν έλεγα εγώ κάτι για να επηρεάσω την φίλη μου ή το αντίθετο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό. Η αν κάποιος γνωρίζει κάτι γι' αυτό το "χωριό"...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 13:21:53  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Valnta

Πολύ ενδιαφέρον. Υπάρχει περίπτωση να ήταν κάτι σαν χρονοδίνη??? (αν και δεν ξέρω αν πιστεύω στην ύπαρξή τους)

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 14:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Τι να σου πω... κ γω δεν ξέρω αν πιστεύω. Οπότε δεν μπορώ να το εκλάβω κ σαν εξήγηση...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 14:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Εχω και εγω μια μικρή ιστορία. Καποτε πριν καμια 10αρια χρονια στο φροντιστήριο μου είχα μια καθηγήτρια εκθεσης η οποια ηταν σφως μεγαλητερη μου αλλα εμενα μου αρεσε και μπορω να πω οτι την είχα ερωτευτει. Ενα βραδυ εβλεπα ενα ονειρο στο οποιο ετρεχα σε μια αφιλοξενη πολη και πισω με κηνηγαγε καποια μορφη που δεν μπορουσα να διακρινω γιατι κοιτουσα να ξεφυγω. Την επομενη μερα η καθηγητρια που δεν της είχα πει ποτε τα αισθηματα μου η κατι για το ονειρο, μου είπε οτι με είδε στο ονειρό της στο ιδιο περιβαλλον με το δικο μου ονειρο να τρεχει απο πισω μου να μου πει κατι και να μην μπορει να με φτασει χωρις να ξερει τι θελει να μου πει.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 15:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-
Na pw ki egw ena Hallo sta paidia edw mesa..
Paidia poly endiaferouses oi istories kai eimai apo aftous pou pistevoun pws krivete mia alithia mesa se ola afta kai kati pio psila apo auta pou mporoume na katanohsoume sthn epoxh mas ws Onta.
Exw akousei ki egw arketes istories apo xwria apo stratopeda ktl..
Mia istoria einai.. otan uphretousa sto stratopedo tou Naupliou (KEED)mas eixane pei aksiwmatikoi se dialleima ekpaideushs pws eixe skotwthei enas stratiwths se mia skopia prin liga xronia..
O stratiwths fulage nuxterino noumero kai hatne xeimwnas.To palikari to pire o upnos apo thn kourash etsi orthios opws htane kai opws kratouse to oplo mprosta tou epese panw sthn ksifolonxh kai tou karfwthike sto laimo..
Meta apo afto to katholou ´periergo´ skhniko dwthike diatagh h ksifolonxh na vrisketze sth thikh ths kai oxi panw sto oplo.
To periergo einai pws meta apo kairo parathrithike to fainomeno pws
merika vradua emfanizotan ena stratiwths me demeno to laimo kai milage stous skopous afths ths skopias, me skopo na mh tous parei o upnos! (h skopia afth htan uperipswmenh kai vriskotan sth deksia meria tou stratopedou) kai allwte tous petage petres gia na einai oi skopoi se egrigorsh kai na mhn xalarwnoun kai tous parei o upnos.. kai fusika opios parathrouse pios stratiwths htan apo katw tou milage de tha ton gnwrize!
Otan to akousa den iksera an to pistepsa h oxi.. eipa pws tha einai mia sunithismenh istoria opws se kathe stratopaido..


Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικόλας
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 15:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικόλας
Αυτή την ιστορία μας την είχαν πεί και εμάς στο Ναύπλιο το 1996.Πρέπει να λές για την υπερυψωμένη σκοπιά στο αλσύλιο,στη πίσω πλευρά του στρατοπαίδου εκεί που είχε αυτά τα περίεργα μνήματα(?)..
Θυμάμαι ότι όποτε εμφανιζότανε αυτός ο στρατιώτης στους φαντάρους γινότανε πανικός,εγώ ποτέ δεν τον είχα δει, εδώ που τα λέμε πρέπει να ήτανε κάποιος λοχίας που έκανε αυτή τη φάρσα.Είχε τύχει δυο φορές να ξυπνίσω στο φυλάκιο στη πίσω πύλη από το χαμό που είχε γινει από αυτο το "φάντασμα" και όλοι τρέχανε αλλόφρονες μπάς και το τσακόσουνε!αυτή η σκοπιά ήταν σκέτη ανατριχίλα, μια είναι η αλήθεια σε αυτήν κανείς δε κοιμότανε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 20:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI
Έχω κι εγώ να προσθέσω κάτι στην ιστορία της φίλης Valnta.
Υπάρχουν πολλά εγκατελειμένα χωριά σ' όλη την Ελλάδα. Τα περισσότερα από αυτά θεωρούνται στοιχειωμένα. Είναι όπως το περιγράφεις: Σαν οι άνθρωποι να σηκώθηκαν και νάφυγαν ξαφνικά, αφήνοντας τα πράγματά τους εκεί που είναι (τα πιάτα στο τραπέζι, κλπ).
Κάποτε σε μια εκδρομή στην Τήνο, ήθελα να πάω να δω την παλιά πόλη (είναι εντελώς εγκατελειμένη). Ένας παππούς στο μοναστήρι με αποθάρρυνε λέγοντάς μου ότι ήταν αργά (ήταν απόγευμα) και στο χωριό γυρνάνε φαντάσματα. "Κι αν περάσεις από κεί και δεις άνθρωπο, μη του μιλήσεις, φύγε τρέχοντας. Είναι βρυκόλακας" μου είπε...
Μετά απ' αυτό φυσικά δεν τόλμησα ουτε απο δίπλα να περάσω!

Όμως το ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ οργανώνει κατά καιρούς εκδρομές τόσο στην κουφια γή, όσο και διανυκτερεύσεις σε στοιχειωμένα χωριά.
Όποιος τολμά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 14:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Καλωσήρθες φίλε/η Lamani. Tι κρίμα που δεν πήγες τελικά... Δεν είχες καθόλου περιέργεια για να πας πχ. το πρωί;

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy