ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καύση ή ταφή ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 18:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνείτε με τήν καύση τον νεκρών η είστε υπέρ της ταφής.
Λένε ότι η ταφή συνδέεται με τον Εβραϊκό πολιτισμό ενώ η καύση με τον Ελληνικό (αν και στά αρχαία χρόνια είχαμε καί καύση αλλά καί ταφή).
Ειλικρινά εγώ δέν είμαι και πολύ σίγουρος αν και πιστεύω οτι η ταφή είναι καλύτερη απο την καύση απο πολλές απόψεις.
Αλήθεια ποιός θα ήθελε να μένει κοντά σ'ενα κρεματόριο όπου η οσμή απο την καύση δέν θα ήταν και ότι καλύτερο;

ΥΓ.Δεν ξέρω αν το έγραψα στο σωστό forum αλλά νομίζω ότι εδώ που λέει "θρησκεία" θα ήταν το καλύτερο.


Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 21:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην έχεις την εντύπωση ότι με την ταφή γλιτώνεις οποιαδήποτε οσμή... ίσα ίσα που είναι και πιο ανθυγειϊνό καθώς κατά την σήψη δημιουργούνται πάμπολλα βακτηρήδια, οποία είναι απειλή για την δημόσια υγεία... αυτά τα ολίγα από την ιατρική πλευρά που σίγουρα είναι πολύ λίγα.
Απο θρησκευτικής πλευράς... "ανάσταση νεκρών" χωρίς τα "αντικείμενα" γίνεται; Κράτα λοιπόν "καβάτζα" να έχουμε.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 00:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οταν το τελος επελθει θα ηθελα να γινω σταχτη και να ταξιδεψω με τον ανεμο - να ταξιδεψω στα κυματα σε μερη μακρυνα...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 09:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΕΚΡΩΝ,ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΡΕΣΚΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΟΥΝ ? ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ π.χ 5 Η 15 ΕΤΩΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΟΥΝ ? ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ 15 ΕΤΩΝ ΠΤΩΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ..
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,Η ΠΥΡΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ 600 ΚΑΙ 700 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΑΦΗ,ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΠΟΝΕΜΕΝΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 10:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.
Ας δούμε τι γίνεται σε ένα νεκρό σώμα (στο υλικό μέρος μόνο), όταν αυτό πεθάνει.

Την πρώτη ημέρα, αφού η πνοή φύγει τελείως από το σώμα, αυτό παραμένει για κάποιες ώρες χαλαρό και βαρύ, ώσπου κάποια στιγμή διαδέχεται αυτήν την κατάσταση η νεκρική ακαμψία. Αυτή μπορεί να διατηρηθεί μέχρι και 2 ημέρες, και το σώμα - π.χ. μιας νεκρής γάτας - μοιάζει σαν ξερό και αρχίζει να μυρίζει.

Μετά την παρέλευση των 2 αυτών πρώτων ημερών, το σώμα μαλακώνει ξανά, και μέσα σε αυτό (κι όχι έξω από αυτό) αρχίζουν και δημιουργούνται μικρά λευκά σκουλήκια (περίπου πάχους 2-3 χιλιοστών και μήκους 1-1,5 εκατοστών). Τα σκουλήκια αυτά έχουν σαν προορισμό να "φάνε" τη σάρκα από την οποία δημιουργήθηκαν, έτσι η όλη διαδικασία μοιάζει σαν τη δημιουργία ενός καλουπιού του σώματος όπου εξωτερικά υπάρχει η πέτσα (που αποσυντήθεται αργότερα σχετικά) και εσωτερικά τα οστά και εκατομμύρια σκουλίκια.

Και μόνο αυτό το μοντέλο της ζωντανής μεν, αλλά πλήρως αποδιοργανωμένης ύλης εάν τύχει ποτέ να αντικρύσετε, θα καταλάβετε τι είναι ένα σώμα χωρίς ψυχή, χωρίς οργάνωση.

Τα σκουλίκια λοιπόν που δημιουργούνται, αν το σώμα μίνει άταφο, πολλά από αυτά θα ξεραθούν, θα γίνουν κουκούλια (καφέ χρώματος), μέσα από τα οποία βγαίνουν μύγες. Αλλα πάλι κουκούλια (ξεραμένα σκουλίκια στην ουσία) κάποια στιγμή θα γίνουν σκόνη και θα προστεθούν στο χώμα της περιοχής...Χώμα είμαστε και στο χώμα καταλήγουμε. Αν το σώμα έχει ταφεί, τότε η διαδικασία της αποσύνθεσης θα είναι παρόμοια χωρίς όμως τις μύγες. Τα λουλούδια τα οποία ρίχνουμε στο νεκρό σώμα μέσα από το φέρετρο έχουν σαν σκοπό να ερεθίσουν τη δημιουργία σκουλικιών, κάτι που γίνεται από μόνο του εάν το σώμα μίνει όπως είπαμε πριν, άταφο.

Ετσι μπορούμε εύκολα να συνάγουμε, για ποιον πρακτικό κυρίως λόγο, έχει θεσπιστεί το έθιμο της ταφής. Γιατί είναι ένας τρόπος ανακύκλωσης της αποδιοργανωμένης ύλης στα συστατικά της στοιχεία, αποφεύγοντας και κινδύνους μολύνσεων και επιδημιών που θα συνέβαιναν εάν το σώμα έμενε άταφο.

Τα της τελετής της κηδείας, μνημοσύνων και λοιπών εθίμων, είναι ουσιαστικά μικρές τελετές που κάνουμε εμείς οι άνθρωποι για να βοηθήσουμε συνήθως (αλλά και κάποιες φορές όταν κλαίμε και οδηρόμαστε πάνω από τον τάφο, για να κάνουμε το έργο δυσκολότερο) τον αποχωρισμό της ψυχής από την υλική της κατοικία και το ταξίδι της σε άλλα πεδία.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 11:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταφή – καύση 1-1

Όταν το σώμα μένει ‘άψυχο’ επιστρέφει στην καλή του μητερούλα. Η το χώμα η τον άνεμο που θα αφήσει την στάχτη πάλι στην γη. Θέλουμε δεν θέλουμε πάλι στην γη θα καταλήξουμε. Είτε σε συμπαγή μορφή, είτε σε σκόνη! (κάτι σαν το γάλα σκόνης χεχε)


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 11:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και λίγο black humor (μαύρος χυμώδης λόγος) …. Όταν πεθάνω, θέλω να φυτέψετε μια τριανταφυλλιά επάνω από το κεφάλι μου για να μου βγάλουν η ρίζες τα μάτια…..χεχεχεχε

(κατάλαβα! Δεν άρεσε σε κανέναν…..)

Ένταξη….. είναι ένα αστειάκι που άκουσα κάποτε από έναν παράξενο τύπο… αυτού του είδους humor πιστεύω ότι φανερώνει την αποδοχή του θανάτου ως κάτι απολύτως φυσιολογικό! (ορισμένες φορές ωμός συμβαίνει και το αντίθετο…..)


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 07/05/2003 11:16:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 16:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Ινδία γνώρισα έναν άνθρωπο ο οποίος ανήκε σε μία αίρεση ή θρησκεία της οποίας το όνομα δυστυχώς δεν το θυμάμαι. Οι πιστοί μετά τον θάνατό τους κόβονται σε κομμάτια και τοποθετούνται σε ιδικές βάσεις που βρίσκονται στα κλαδιά κάποιον δέντρων. Όταν μου το είπε δυσανασχέτησα και του είπα ότι είναι βάρβαρο να κόβεις τον άνθρωπο σου κομματάκια. Συμφώνησα όμως μαζί του όταν μου είπε ότι είναι το ίδιο βάρβαρο να τον ξεθάβεις μετά από λίγο καιρό και να καθαρίζεις τα οστά και το κρανίο του. Επίσης μου είπε ότι όταν κοιτά στον ουρανό βλέπει τα πουλιά και νιώθει ότι κάπου εκεί πετάει μαζί τους και ο εκλιπών. Και σίγουρα είναι πολύ πιο ωραίο να βλέπεις τα πουλιά από τα σκουλήκια. Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση για το τι θα με κάνουν αφού πεθάνω. Για το τι θα μου κάνουν πριν ανησυχώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 17:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε amalia αυτό με τα σκουλήκια τι το ήθελες.
Μόλις έφαγα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beetlejuice
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 17:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beetlejuice  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kai ta 2 ta idia einai...Apo ti stigmh pou h psyxh synexizei to taksidi ths sto xrono....

Η απόλυτη ομάδα του ελληνικού μεταφυσικού:GATEWAY TEAM:Επισκεφθείτε μας στο www.metafysiko.cjb.net και συμμετεχετε στο ΝΕΟ μεγαλο ΦΟΡΟΥΜ του ανεξηγητου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να μου απαντήσετε..
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που γινόταν κατά την αρχαιότητα η κάυση των νεκρών; (εκτός από σκουλήκια κτλ. κτλ....)
Σε συζήτηση που είχα με φίλους πριν λίγες μέρες, αναφέρθηκε ότι η καύση των νεκρών στην Αρχαία Ελλάδα γινόταν μη μείνουν "υπολείμματα" της προσωπικότητας εκείνου που πέθανε στην επόμενη ζωή του...
Θα ήθελα τις γνώμες σας...
Φιλικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καύση δεν γινόταν μόνο στην αρχαιότητα ακόμη γίνεται. Ποιός ο λόγος να γίνεται η καύση των νεκρών?
Για να μην προσκολάται το ανώτερο εγώ στην ύλη (σώμα) και να είναι ευκολότερη και πίο γρήγορη η "ανάβαση" πρός τα ανώτερα πεδία.
Ενα ενδιαφέρον άρθρο σχετικό με το θέμα στην διεύθυνση

http://groups.yahoo.com/group/Blavatsky-ModernTheosophyGR/message/62

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 21:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η καύση συνδέεται παντού με υποτίμηση του σώματος και θεώρησή του ως κακού και, τελικά, περιφρόνησή του.Ήταν εξευτελισμός η μη ταφή του ανθρώπου και επιβαλλόμενη ποινή για τους προδότες, παράδειγμα η τραγωδία του Σοφοκλέους "Αντιγόνη", που έθαψε τον "προδότη", κατά τον Κρέοντα, αδελφό της.
Χριστιανικά το σώμα γίνεται "ναός" του Θεού.Γι' αυτό ο Χριστός ετάφη και έκτοτε όλοι οι Χριστιανοί, Άγιοι και μη.

Γεωργίου Δ. Μεταλληνού, Καθηγητού Πανεπιστημίου.

quote:
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που γινόταν κατά την αρχαιότητα η κάυση των νεκρών;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 08:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αξιόλογος ο Μεταλλινός αλλά δεν μπορεί να "αμφισβητήσει" την παράδοση της Ορθοδοξίας (πράγμα κατανοητό άλλωστε..).
Ούτως ή άλλως στην αρχαία Ελλάδα ΔΕΝ υπήρχε μία τάση ή αντίληψη περί ζωής και Θείου..Αλλά αυτό ΔΕΝ μπορούν να το κατανοήσουν "κάποιοι" φανατικοί που ΔΕΝ έχουν ασχοληθεί με την ΙΣΤΟΡΙΑ και την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ αλλά μόνο με την θεολογία.όπως αυτοί την αντιλαμβάνονται....(το καρφάκι ΌΧΙ για εσένα plane).
Οι Ορφικοί, οι Πυθαγόριοι, αλλα και οι Πλατωνικοί για παράδειγμα πίστευαν ότι Η ψυχή, είναι δαιμόνιο φυλα­κισμένο μεσα στο σώμα. Κάποτε ζούσε μαζί με τους θεούς, κατά την ενσάρκωση όμως είναι καταδικασμένο να αντικρίζει τον κόσμο μόνο μέσα από τα σίδερα της φυλακής του. Μετά τον θάνατο, η ψυχή αποχωρίζεται το σώμα και πάει στον Άδη να αποκαθαρθεί, ώστε να ξαναγυρίσει καθαρή πια και να κα­τοικήσει σε ένα νέο σώμα...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 09:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς να ευχαριστήσω τη καλή μας Αμαλία για την ΑΚΡΩΣ κατατοπιστική απάντησή της στο θέμα της ΤΑΦΗΣ...
Πραγματικά έμαθα και φυσικά ΣΥΝΔΙΑΣΑ πράγματα....

Σε αυτό τωρα που μας παράθεσε ο Πλωτίνος...

quote:
Οι Ορφικοί, οι Πυθαγόριοι, αλλα και οι Πλατωνικοί για παράδειγμα πίστευαν ότι Η ψυχή, είναι δαιμόνιο φυλα­κισμένο μεσα στο σώμα. Κάποτε ζούσε μαζί με τους θεούς, κατά την ενσάρκωση όμως είναι καταδικασμένο να αντικρίζει τον κόσμο μόνο μέσα από τα σίδερα της φυλακής του. Μετά τον θάνατο, η ψυχή αποχωρίζεται το σώμα και πάει στον Άδη να αποκαθαρθεί, ώστε να ξαναγυρίσει καθαρή πια και να κα­τοικήσει σε ένα νέο σώμα...

Αυτό που έχω να "διορθώσω" είναι ότι ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Ορφικοί Πυθαγόριοι Πλατωνικοί Νεοπλατωνικοί το ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...

Το θέμα λοιπόν είναι η ΨΥΧΗ και όχι το ΣΩΜΑ, ΣΗΜΑ, ΜΝΗΜΑ που φέρει τη Ψυχή και καλείται ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΩΜΑ...

Προσωπικά μιάς ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ, ας κάνουν ότι θέλουν το κουφάρι μου...
Ας το Θάψουν...
Ας το Κάψουν...
Ας το Λιώσουν...
Ας το Ταϊσουν στα Ζώα...
Ας το κάνουν Λίπασμα στα Φυτά...

Πάντως είμαι υπέρ της ΚΑΥΣΗΣ, χωρίς αυτό να σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ...

'Οσο για τα περί αναστάσεως νεκρών...
Ξαναέχω αναφέρει ότι καλό είναι να ΜΗΝ τα εκλαμβάνουμε ΟΛΑ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ...
Ποιός είναι ο ΝΕΚΡΟΣ που ΑΝΑΣΤΕΝΕΤΑΙ και ΚΡΙΝΕΤΑΙ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 12:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλώτινε επειδή το λέω οτι δέν ξέρω και πολλά πάνω στο θέμα αυτό, γι'αυτό και έγραψα το όνομα απο τον οποίο έκανα copy και δέν έκανα τον έξυπνο οτι τα λέω εγώ.
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση (καρφάκι) γιατί η αλήθεια είναι οτι μέσα σ'ενα forum αλλιώς τα γράφεις και αλλιώς τα παίρνει ο άλλος.

Αχ βρε amalia αυτό με τα σκουλήκια ακόμα το σκέφτωμαι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ plane!

Η συνέχεια της ιστορίας που αφορά την κάυση, δεν είναι τόσο "σπλάτερ" όσο η της ταφής. Αξίζει όμως απλά να την αναφέρουμε, μιας και έτσι θα συνειδητοποιήσουμε ότι στο σύμπαν τα πάντα είναι ενέργεια διαφόρων μορφών και κραδασμών.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν με την ταφή, καταλήγουμε στην αποσύνθεση του σώματος, μέχρι τις πρωταρχικές συστατικές ύλες, που δεν είναι τίποτε άλλο από χημική ενέργεια. Ή οποία τροφοδοτεί τα ραδίκια (την ανάποδη όψη των οποίων βλέπουμε όταν πεθαίνουμε), και τα οποία με τη σειρά τους τρέφουν εμάς και τα κατσίκια για να γίνουν ή άμεσα τροφή μας, ή έμμεσα (μέσω του αρνιού του Πάσχα), να μεταβολιστούν και να γίνουν κινητική, πάλι χημική και τέλος θερμική ενέργεια.

Στην κάυση το τελικό "υλικό" αποτέλεσμα, θα είναι το ίδιο. Η ύλη δεν περνά τα προαναφερθέντα στάδια ανακύκλωσης, αλλά καιώμενη, μετατρέπεται αμέσως σε θερμική ενέργεια. Η οποία και πάλι απελευθερώνεται στο περιβάλλον για να αυξήσει την εντροπία του.


Φίλοι μου Κέλσο και Πλωτίνε, βοηθήστε με τους φιλοσοφικούς σας συνειρμούς, να δούμε εάν με τα δεδομένα αυτά, υπάρχει κάποια ουσιαστική και σοβαρή διαφορά μεταξύ καύσης και ταφής.

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 08/05/2003 15:29:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Αμαλία μου γιατί τα γράφεις πάλι αυτά το μεσημέρι πού έχω φάει;
Πλάκα κάνω.
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στο θέμα που έβαλα (καί σε όσους απαντήσουν).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ακριβώς γιαυτόν τον λόγο φίλε μου, δεν επεκτάθηκα σε περισσότερες λεπτομέρειες.

Αν βέβαια σήμερα το μεσημέρι, ο σεφ είχε αρνάκι φρικασέ με ραδίκια...
Με συγχωρείς για τους ανακατευτηκούς συνειρμούς στους οποίους σε έβαλα!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 17:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia αν θές πήγενε στο τόπικ "Βγάλτε το άχτι σας" για να δείς τι σου γράφω γιατί σ'αυτό το τόπικ δέν θα ήταν και το καλύτερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλή μου Αμαλία, και ΧΩΡΙΣ φιλοσοφικούς συνειρμούς, ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΜΙΑ (προσωπικά πάντα) ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ...

Αυτό που απλά είπα είναι ότι ΑΦΟΥ το θέμα έχει να κάνει εμ τη ΨΥΧΗ, τι με νοιάζει για το ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΦΑΡΙ ΜΟΥ;;;;
Πολύ περισσότερο δέ, όταν το "ΕΓΩ" μου ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ!!!!

Μα καλά, τι ψάχνουμε να βρούμε;;;;
'Εχουμε ένα ΠΑΛΑΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ....
Με το πέρασμα του Κρόνου-ΧΡΟΝΟΥ λοιπόν, ΕΜΕΙΣ, οι ιδιοκτήτες του ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, αποφασίζουμε ότι τα "έφαγε τα ψωμιά του" και έτσι πάμε να αγοράσουμε ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Πιό σύγχρονο...
Ατρακάριστο...
Με 0 χιλιόμετρα...

Το ΠΑΛΑΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, το ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ, πόσο μας ενδιαφέρει;;;;
Μας ενδιαφέρει και μάλιστα ΠΟΛΥ όταν θα πρέπει να έχουμε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΧΗΜΑΤΑ...
Αλλά όταν θα έχουμε ΕΝΑ και ΜΟΝΟ ΕΝΑ (το καινούργιο), μας ενδιαφέρει...
Αν πάει για ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ...
Αν πάει για ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ...
Αν πάει για ΦΩΛΙΑ ζώων κλπ κλπ;;;;;;;

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δέν μας νοιάζει...
Σίγουρα έχουμε τις ΑΝΑΜΗΝΗΣΕΙΣ μας απο αυτό το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, που πήγαμε με αυτό μέχρι την άκρη του κόσμου κλπ κλπ κλπ, αλλά ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Επικεντρώνουμε τη ΠΡΟΣΟΧΗ μας στο ΝΕΟ ΟΧΗΜΑ (που ΕΜΕΙΣ οι ΙΔΙΟΙ που κυκλοφορούσαμε με το παλαιό πρίν λίγο καιρό), το φροντίζουμε, το προσέχουμε, του κάνουμε ΟΛΑ τα σέρβις ΚΑΝΟΝΙΚΑ, μέχρι να φτάσει ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΟΧΗΜΑ η στιγμή που θα έχει ΠΑΛΑΙΩΣΕΙ και που θα πρέπει πάλι ΕΜΕΙΣ, οι ίδιοι να το ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ....

Τι να πώ παραπάνω απο αυτό;;;;

Φιλικά,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 09:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι δεν ειναι τοσο θεμα η επιλογη που θα μπορουσε να κανει καποιος για την ενδεχομενη καυση ή ταφη του σωματος του αφου θα εχει πεθανει...
Νομιζω οτι αυτο που μας ενοχλει περισοτερο ειναι οτι στην Ελλαδα μας δεν εχουμε αυτην την Επιλογη....
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 14:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΟΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καυση η ταφη λοιπον..

--με αφορμη τα μακαβρια θεματα της επικαιροτητας--

plus:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3265

ΟΜ


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/08/2005 04:19:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δώσουμε μία πνοή και πάλι σε αυτό το θέμα...
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη επιλογή ανάμεσα στην καύση του νεκρού και την ταφή είναι η καύση.
Όταν γίνεται ταφή, συνήθως μετά από 3 χρόνια γίνεται κι εκταφή του νεκρού και πιστέψτε με, δεν είναι καθόλου ωραίο θέαμα, ειδικά αν ο νεκρός δεν έχει αποσυντεθεί...
Και μιλάω από προσωπικές μου εμπειρίες.
Το σόκ που ακολουθεί μετά την εκταφή για τους συγγενείς του νεκρού αφήνει πολλές μνήμες, μερικές φορές αρκετά έντονες και τραυματικές.
Η καλύτερη λύση για μένα θα ήταν να θεσπιστεί νόμος στην Ελλάδα που να επιτρέπει την επιλογή ανάμεσα στην ταφή και στην καύση.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 10:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υποχρεωτική ταφή και η απαγόρευση της καύσης αποτελεί ένα απο τα μεγαλύτερα ταμπού και δεισιδαιμονία του Ιουδαιοχριστιανισμού. Η βάση της λογικής του είναι να μείνει το σώμα άθικτο ώστε στην επερχόμενη κρίση της δευτέρας παρουσίας να μπορεί να συμμετάσχει το σώμα στην συνολική ανάσταση. Όπως βλέπετε φίλοι μου η λογική αυτή είναι για ηλίθιους και χαχόλους απλούστατα γιατί το σώμα αποσυντίθεται ταχύτατα και μέσα σε λίγα χρόνια δέν υπάρχει τίποτε άλλο απο μερικά κόκκαλα όσο μείνουν και αυτά. Το πώς είναι δυνατόν αυτά τα υπόλοιπα να δημιουργήσουν τον προηγούμενο ζωντανό άνθρωπο είναι ένα αίνιγμα που μόνο οι φωστήρες του Ιουδαιοχριστιανισμού θα μπορούσαν να μας λύσουν. Ο λαός προκατειλλημένος και επηρεασμένος με τον χριστιανισμό είναι οριζόνται και κάθετα αρνητικός στην καύση χωρίς να καταλαβαίνει και ο ίδιος το γιατί. Καιρός είναι πλέον κάποτε να συνέλθουμε και να δούμε κατάματα την πραγματικότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 11:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηδενιστή έχεις δίκιο σε όσα είπες για την αντίληψη των Χριστιανών σχετικά με την ταφή και την καύση.
Απ' ό,τι μου είχε πεί η Θεολόγος στο Λύκειο τότε, αυτή ήταν η αιτία που έπρεπε να θάβονται οι νεκροί κι όχι να καίγονται.
Όμως, όπως πολύ σωστά είπες, αυτό είναι παράδοξο γιατί το σώμα όντως αποσυντίθεται.
Πιστεύω πως σε μία ελεύθερη και δημοκρατική χώρα όπως η Ελλάδα θα έπρεπε να παρέχεται η ελευθερία επιλογής σχετικά με αυτό το θέμα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 14:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω πως σε μία ελεύθερη και δημοκρατική χώρα όπως η Ελλάδα

Αυτό φίλε Dying_Incubus παίζεται...
Πάντως προτιμώ την καύση, διότι δεν θα μου άρεσε να βλέπω, εάν η ψυχή μου τριγυρίζει και βλέπει, τ' αγαπημένα μου πρόσωπα να κλαίνε στον τάφο μου, δεν θα μου άρεσε να με ξεθάβουν, προτιμώ να με θυμούνται όπως ήμουν και δεν θα μου άρεσε να τραβιώνται για 3ήμερα-9ήμερα κλπ.
Προτιμώ όταν με θυμούνται για το (όποιο) πνεύμα μου, και να με ξεχάσουν γρήγορα, για να μην με πιλατεύουν με την σκέψη τους και κρατάνε την ψυχούλα μου τριγύρω.
Ενας τάφος πάντα θυμίζει...
Ολοι μας λίγο-πολύ έχουμε θάψει δικούς μας ανθρώπους και ξέρουμε.

Υπάρχει (σπανίως βέβαια) και η νεκροφάνεια...
Φαντάζεστε να ξυπνήσετε θαμένοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 15:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα χρηματικά ποσά που διακυβέυονται για την ταφή στην σημερινή (θέλοντας και μή) "χριστιανική" κοινωνία είναι πολλά και ένας ενδεχόμενος νόμος περι κάυσης των νεκρών δεν νομίζω ότι θα ήταν αποδεκτή αλλά τουλάχιστον κατακριτέα....(απο χριστιανικής πλευράς τουλάχιστον)
Όλοι λίγο πολλοί γνωρίζουμε το κοστολόγιο μιας κηδείας-ταφής σήμερα και σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνετε με μία ανδεχόμενη κάυση.
Φυσικά και είμαι υπέρ της κάυσης αλλά είναι κάτι το οποίο σίγουρα στην Ελλάδα δεν πρόκειται να γίνει στο άμεσο μέλλον και πολύ φοβάμαι ούτε στο μεταγενέστερο....


ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 23:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε, είναι εξίσου πιθανό να είχαμε περιπτώσεις νεκροφάνειας και στην καύση των νεκρών.
Δηλαδή να είχαν γίνει λάθος διαγνώσεις και να μην είχαν πεθάνει κάποια άτομα, ελάχιστες περιπτώσεις.
Centarius, όπως είπες πολύ σωστά το δεν είναι καθόλου εύκολο να έρθει στη χώρα μας η καύση των νεκρών.
Αιτία είναι οτι θα θιχτούν μεγάααααλα συμφέροντα και κέρδη!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε και αυτό, δημοσιεύτηκε χθες στην Ναυτεμπορική:

"ΤΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ πρόβλεψη της προαιρετικής καύσης των νεκρών, ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων, προτείνει ο Συνήγορος του Πολίτη. Σε πόρισμά του σημειώνει ότι ο νομοθέτης θα όφειλε να προβλέψει κάθε αναγκαία προϋπόθεση ώστε η εκδήλωση επιθυμίας αποτέφρωσης του σώματος να προκύπτει κάθε φορά με σαφήνεια, δηλαδή κατά τρόπο μη ενδεχόμενο αμφισβήτηση από τους οικείους του θανόντος."

Νομίζω πως γίνονται θετικά βήματα, προκειμένου να μπορούμε να αποφασίσουμε πως θα καταλήξουμε μετά θάνατον. Αν και φαντάζομαι πως μόνο θέμα αισθητικής είναι. Πιστεύω πάντως πως βασικό εμπόδιο για την δυνατότητα καύσης δεν θα είναι το κράτος ή η εκκλησία, αλλά το ίδιο το περιβάλλον του ατόμου που επιθυμεί να ταφεί τοιουτοτρόπως.

Πάντως πλέον υπάρχει και η εναλλακτική, αν δεν θέλετε να ταφείτε, να γίνετε διαμάντι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy