ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χαμένες αγάπες...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 23:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου συνοδοιπόροι.
Ανοίγω ενα θέμα που "ξύνει" παλαιές πληγές.
Γράψτε για τις αγάπες που δεν αποκτήσατε ποτέ.Γι"αυτές που η μοίρα το θέλησε να σταματήσουν πριν ακόμα γεννηθούν ή λίγο καιρό μετά τη "γέννησή" τους...
Με Τιμή
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 00:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ, τότε ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μπορείς να πείς ότι η ΑΓΑΠΗ αυτή ΧΑΘΗΚΕ....

Με κάποιον μαγικό παράξενο αλλόκοσμο τρόπο, ΚΑΠΩΣ, ΚΑΠΟΥ, ΚΑΠΟΤΕ θα την ΞΑΝΑΝΤΑΜΩΣΕΙΣ...

Εσύ....&....Εκείνη

Ποιά είναι η ΑΙΤΙΑ της ΕΛΞΗΣ αυτής, παρά το ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΑΓΑΠΗΣΕΙ...
Μα και σε ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΓΑΠΗΣΕΙ...


Χαμένες....
Αγαπές.....

Μα μπορεί να είναι ποτέ έτσι;;;;
Να χαθείς ΜΕΣΑ στην ΑΓΑΠΗ, μπορεί να γίνει....
Να χαθείς ΑΠΟ την ΑΓΑΠΗ και αυτό μπορεί να γίνει....
Μα να έχεις μια ΧΑΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ, αυτό δεν μπορεί να γίνει....

ΑΝ γίνει;;;;;
Τότε απλά, ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΓΑΠΗΣΕΙ....
Ισως να είχες ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ....
Μα σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΓΑΠΗΣΕΙ....

Η μακρόχρονη ζωή μου επάνω σε αυτόν τον γκριζόμαυρο πλανήτη, αυτά με έχει ΔΙΔΑΞΕΙ....

Τι;;;;
Μα να ΑΓΑΠΑΩ και να το κάνω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....
Τότε ΚΑΙ μόνο τότε ΠΟΤΕ δεν θα αισθανθής ότι "έχασες" κάποια ΑΓΑΠΗ....

Και τότε;;;
Τότε ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΓΑΠΗΣΕΣ, θα σε έχουν κάνει ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥΣ....
Αναπόσπαστο μέρος τους...
Και όπως ο ΜΑΓΝΗΤΗΣ έλκει τα κομμάτια και τα ΣΥΝΕΧΕΙ, έτσι και με το πέρασμα του ΚΡΟΝΟΥ-ΧΡΟΝΟΥ τα κομμάτια που ΑΓΑΠΗΣΕΣ θα σε έχουν ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ, ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΣ, αφού θα σε έχουν έλξει κοντά ΤΟΥΣ...

Και ξαφνικά συναντάς τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ μέσα σε ΑΛΛΟΥΣ, "ξένους" ανθρώπους ή "ξένα" πράγματα και απορείς, στην ΑΡΧΗ....

Μα σιγά σιγά, όπως με τη ΤΡΙΒΗ επέρχεται η ΛΙΑΝΣΗ και η ΤΕΛΕΙΑ ΕΠΑΦΗ, έτσι και εσύ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τον εαυτό ΣΟΥ μέσα στους άλλους και τους άλλους μέσα στον εαυτό ΣΟΥ...

Για ποιές "χαμένες" ΑΓΑΠΕΣ θέλετε να σας πώ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 01:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ....
τι θέμα κι αυτό

V.I.T.R.I.O.L.!!!

νομίζω ότι κάθε άνθρωπος θα έχει κάτι ν' απαντήσει...

Από τις πάρα πολλές χαμένες αγάπες μου,
μία θα αναφέρω...
με νοσταλγία!
γιατί ήταν, νομίζω η πιό δυνατή, από τις χαμένες αγάπες μου.

Ήταν μία αγάπη, που ξεκίνησε με τις καλύτερες προυποθέσεις και τελείωσε άδοξα χωρίς λόγο.

Ήταν μιά αγάπη, που κοκκίνιζε τα μάγουλά μου με δισταγμό στο πρώτο αγκάλιασμα.
Ήταν μιά αγάπη, που το δάκρυ της χαράς μου στόλιζε το πρώτο της φιλί.
Ήταν μιά αγάπη που το πρώτο ξημέρωμα μας βρήκε να κοιτάμε την Πανσέληνο από το παράθυρο με φόντο λυπημένα κλαριά χωρίς φυλλώματα και τον σκοτεινό πύργο μιάς γοτθικής εκκλησίας.
Ήταν μιά αγάπη που άκουγε τα τραγούδια του και χανόταν στο ρυθμό τους.
Ήταν μιά αγάπη που είχε -νόμιζε- γιά προστασία τους θεούς.
Ήταν μιά αγάπη που ταξίδεψε σε μέρη ονειρικά και πανέμορφα, μέσα στα σοκάκια μιάς μοιραίας πόλης νησιώτικης.
Ήταν μιά αγάπη που είδε τον ήλιο να εξαφανίζεται εκέινο το καλοκαίρι, μα τον είχε πλάι της.
Ήταν μιά αγάπη που χόρευε μαζί του στη μέση μιάς πίστας, στολισμένης με αστερισμούς του ουρανού.
Ήταν μιά αγάπη που μουρμούριζε από ευτυχία και γέλαγε σαν μικρό παιδί.
Ήταν μιά αγάπη που με πότιζε νερό στα χείλη, πριν προλάβει το σώμα μου να διψάσει.
Ήταν μιά αγάπη με καραμελίτσες smint, μιά σημαίνει φίλος, δύο σημαίνει...
Ήταν μιά αγάπη που με έπνιγε στη θάλασσα και με έσωζε από τα κύματα.
Ήταν μιά αγάπη που γινότανε φίλακας των γυμνών μου ποδιών στις μυτερές πέτρες μιάς παραλίας.

Ήταν μιά αγάπη που μου είπε "Σ' ΑΓΑΠΩ... μα πως το ξέρω ότι θα με αγαπάς και συ γιά πάντα"?

Μα πέρασε το καφτό αεράκι πέρα από το λιμάνι, και ο πρίγκηπας έφυγε, με το πλοίο και η δεύτερη smint σήμαινε "αντίο, θα ξανανταμώσουμε"...

Και όμως τότε πιά δεν ήταν το ίδιο...

Η λίλιθ έβγαλε αγκάθια!
Ο πρίγκηπάς της ένιωθε πως χάνεται, γίνεται ομίχλη.
Το πρώτο βράδυ τον είδε να της μιλάει και δεν ήθελε να τον ενοχλήσει.
Το δεύτερο βράδυ την χάζευε στην παραλία γυμνή.
Το τρίτο βράδυ...
Σε εκείνο το μαγικό τραγούδι από τον Δημητριάδη και τους μικρούς ήρωες...
Τον είδε να χορεύει μαζί της το ξημέρωμα... να τη φιλά... να της χαμογελά... και το πρόσωπό του να λάμπει από χαρά!

Η καρδιά της σκίστηκε στα δύο!
Έκανε χρόνια να το ξεπεράσει...
και ποιός ξέρει?
Αν κάποια στιγμή ο πρίγκηπάς της της χαμογελάσει...

θα είναι μαζί του ή έχει πει το δικό της "αντίο"?

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 01:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ είχα μία αγάπη που δεν κατάφερα να την ζήσω ...
Πόνεσα τόσο που ...προσπάθησα να την ξεχάσω
Ήθελα την ελευθερία του νερού και του ανέμου
...αλλά δεν βρήκα ταίρι :)
Παρηγοριά μου ...ο δρόμος μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 01:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Σε πολύ μικρή ηλικία, γνώρισα μια "γκόμενα" από ένα γνωστό. Αυτός, την είχε γνωρίσει στην Τουρκία, και τη έφερε μαζί του στην Ελλάδα. Ήταν παρά πολύ γλυκιά, όσο δεν μπορεί να φανταστεί κανείς! Δεν είχα ξαναγνωρίσει κάποια έστω παρόμοια! Ότι πρόβλημα και να είχα, μου το έπαιρνε! Δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα μ’ αυτήν! Μου έδινε τα πάντα! Με έκανε και ξέχναγα τα πάντα. Ήταν η μεγάλη μου αγάπη. Σπάνια θα πει κανείς να γνωρίσεις μια τέτοια γυναίκα ε; Κι όμως! Τον πρώτο καιρό, περνάγαμε αφάνταστα όμορφα μαζί. Σιγά σιγά, άρχιζε και άλλαζε. Έβλεπα ότι άρχισε και ζήταγε. Μου στένευε τη ζωή μου, με απόκοβε από τον υπόλοιπο κόσμο, και άρχισε και μου ζήταγε χρήματα κάθε μέρα. Από αυτήν άρχισα να χάνω τους φίλους μου σιγά σιγά. Το κακό είναι, ότι κάθε μέρα που περνούσε, ζήταγε παραπάνω χρήματα, που έφτασε στιγμή, που δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω ακόμα και με τη δουλειά μου κατόπιν. Το πιο κακό είναι ότι δεν μπορούσα έπειτα χωρίς αυτή. Την είχα ανάγκη. Στην πορεία όμως, με κατάστρεψε. Όχι μόνο οικονομικά. Έχασα τη δουλειά μου γι’αυτην, με έκλεισε σε ψυχιατρείο, μετά σε φυλακή κ.λ.π. και όλα αυτά που βλέπετε σε πολύ μικρή ηλικία . Κυκλοφορούσε και με πολλά ψευδώνυμα. Το κανονικό της όμως που είναι και το πιο γνωστό: Ηρωίνη! άλλα (παραμύθα, ρούκλα, πρέζα, stuff, ζα, ψιλή). Όταν χανόταν τρελαινόμουν. Έψαχνα παντού για να την βρω. Πλέον ήταν πάρα πάρα πολύ αργά για να την αφήσω. μια αγάπη που καλύτερα να μη την είχα αποκτήσει ποτέ.»

Και για να μη παρεξηγηθώ γι` αυτά που γράφω, δε την έχω γνωρίσει αλλά ούτε και θέλω να τη γνωρίσω ποτέ την δεσποινίς ηρωίνη.


Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Edited by - notis_29 on 07/05/2003 01:49:08

Edited by - notis_29 on 07/05/2003 02:00:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 02:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα θεμα που με εκανε να ανατρεξω αρκετα χρονια πισω...
Ενα θεμα που απλα εφερε το προσωπο του μπροστα μου, το γελιο και την φωνη του στα αυτια μου, τις συζητησεις μας ξανα στην θυμηση μου!

Ατομο απλοικο, σιγουρο, γεματο ενεργεια, ζωντανια...ατομο της προσφορας...
Απιστευτες ωρες συζητησεων, αναλυσεις - μαθηματα - διαφωνιες και ολα αυτα μεσα σε μια αγκαλια!!

Η αρμονια...!! Η ταυτιση...!!

Ο φιλος, ο αδελφος, ο πατερας, ο δασκαλος, ο συντροφος...

Και ξαφνικα ενα αψυχο κορμι στην ασφαλτο...καπου εκει ηταν η τελευταια πνοη και το μοιραιο "Αντιο"

Δεν ειναι το ερωτικο που λειπει, δεν ειναι το φιλικο που λειπει, το συντροφικο....ειναι ΟΛΑ, εισαι εσυ!!!

Σου χρωσταω πολλα ...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 08:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ω ρε Μαρα...

μας έστειλες τώρα...

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 09:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 12:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καμια περιπτωση Εον δεν ηθελα να στειλω κανενα πουθενα!

Απλα μου δωθηκε η ευκαιρια να εκφρασω το ευχαριστω μου για καποιον που ειδε το "χωραφι" και εσπειρε τον σπορο!

Σε καμια περιπτωση δεν την θεωρω "χαμενη αγαπη" ... ειμασταν μαζι αιωνες πριν, ειμασταν μαζι σε αυτην την πραγματικοτητα...θα ξαναβρεθουμε μαζι! Σ
ε καμια περιπτωση λοιπον δεν νοιωθω λυπη...απλα ενα κενο...μεχρι ξανα - βρεθουμε...

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να θεωρουμε καμια "Αγαπη" μας χαμενη...απο ολες μαθαινουμε, περνουμε και δινουμε...

Ευχαριστω

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 12:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δεν κοιμήθηκα μαζί σου….. μα ξυπνούσα πάντοτε δίπλα σου…..
Ήταν όμορφα.


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 14:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσες φορές η αγάπη μου
δοκίμασε να φύγει
κατέβαινε στη θάλασσα
καράβι για να βρεί

μα πλοίο δε φαινότανε
κι η αγάπη μου επέστρεφε
παρέμεινε κι ακόμα εντός μου
ζεί

Ήρεμα κούκλα μου
ήρεμα κι απλά
γιατί τα λόγια είναι λίγα
μα της καρδιάς
πολλά...

Μα εγώ ξέρω πως κάποτε
στο πέρασμα του χρόνου
όλα τελειώνουν αφήνοντας
μια ανθρώπινη ερημιά

και οι αγάπες μας θυμίζουνε
πρόσωπα ίδια κι όμοια
ξένα πολύ ξένα
και μακρινά

Γιαυτό και εγώ αποφάσισα
να σώσω την ψυχή μου
και τράβηξα κατά την έρημο για να συγκεντρωθώ
μα ο Άγγελος για ενέχυρο, ζήτησε τη ζωή μου
το ΠΛΗΡΩΣΑ κι ακόμα του χρωστώ...
(από το δίσκο του Δ. Μούτση:"Ενέχυρο")
Αφιερωμένο σε εσένα, που δεν πρόκειται να ξαναδώ σε αυτή τη ζωή...
Με Τιμή
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 17:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μάθε να αγαπάς τα ΠΑΝΤΑ.
Η ενότητα είναι Αιώνια, η ατομικότητα φθαρτή.
Σμίξε με το Αιώνιο που ΔΕΝ χάνεται.
Τότε καταργείτε ο ΠΟΝΟΣ"

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 18:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κέλσο!
θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση...

πολύ ωραία αυτά που γράφεις γιά την ανιδιοτέλεια της αγάπης, ότι αγαπάμε τα πάντα κλπ, δεν αντιλέγω!

αλλά

εσύ, ω Κέλσο!!!
δηλαδή

δε δάγκωσες ποτέ σου τη λαμαρίνα -και έχασες τα δόντια σου?
δε μπήκες ποτέ στο λούκι και έχασες το φώς σου?
δεν καψαλίστικες ποτέ στην αδιφάγα φλόγα ενός ανέλπιδου έρωτα?
δεν πέταξες ποτέ τα λουλούδια που προοριζότανε για Εκείνην, αλλά δεν ήταν εκεί γιά να τα λάβει?

Όλα αυτά που σου γράφω, καλέ μου φίλε,
είναι ανθρώπινα...

ανθρώπινο είναι να αγαπάμε, πιό ανθρώπινο είναι να αγαπάμε συγκεκριμένο άτομο.
αν θες, ας μη χρησιμοποιήσουμε το ρήμα "αγαπώ" και ας πούμε πάθος, πόθο, έρωτα, ό,τι πεις!
αν και κατά τη γνώμη μου, σημασία δεν έχει τι είδους λέξη θα χρησιμοποιήσουμε, η ουσία νομίζω ότι είναι μία!

λοιπόν...
εγώ -προσωπικά από
εσένα -ειδικά

θέλω να μάθω...
το εξής!

έχεις ποτέ πονέσει άπό έναν ανέλπιδο έρωτα?

και εννοώ φυσικό πόνο, πόνο που δύσκολα μπορείς να καταπολεμίσεις, πόνο που δύσκολα μπορείς να μετουσιώσεις σε κάτι το πνευματικό, πόνο που δε σου αφήνει χώρο γιά ελπίδα σε καμμία ζωή, πόνο που δε μετράει το κατά πόσον η άλλη, κάπως, με τον "δικό της τρόπο" σε είχε αγαπήσει, αλλά που λογαριάζει ότι δεν ήθελε αυτό που εσύ ήθελες -να είσαστε μαζί, σαν σώματα πρώτα και μετά σαν ψυχές...

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν και σε αυτόν τον τομέα, το BLAH BLAH χτυπάει κόκκινο! Τότε τι να υποθέσω;
(Ας γυρίσουμε σελίδα)

Έδωσα πααααρα πολλά λουλούδια και πήρα αγκάθια που έγιναν δάκρια……

Πόνεσα, δάκρυσα, έκλαψα με λυγμούς. Μια γυναίκα που δεν με ήθελε. Την ήθελα.. σαν το μικρό παιδάκι προσπάθησα να πιάσω το γλυκό από το ράφι, μα τελικά έπεσε κάτω και έσπασε βίαια. Και μετά έκλαιγα.
(Ήταν πολλά τα βαζάκια με το γλυκό..)


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 07/05/2003 20:33:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αλλα τοσα βαζακια θα παρασκευαστουν καλε μου Εχεμβροτε...αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

Η αγαπη δεν ειναι μονο μια. Ειναι πολλες, διαφορετικες ολες - μα και τοσο ιδιες. Ερχονται να μας δειξουν κρυμενες πτυχες του εαυτου μας, δυναμεις μας, σκεψεις μας...ερχονται να μας διδαξουν...ακομα και αν αυτο που μαθαινουμε ειναι ο πονος, τα δακρυα, το "ΓΙΑΤΙ" !

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ! Μάρα μου… ξέρεις, είναι η ανθρώπινη αδυναμία που δεν μας αφήνει να δούμε πιο βαθιά….. μα ορισμένες φορές δεν θέλουμε κιόλας. Και καλά κάνουμε……

Όπως είπες, τα βαζάκια θα είναι πολλά……


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΓΑΠΕΣ....

ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΣ.....
ΜΙΑ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ.....
ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ....
ΔΑΚΡΥΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι καλα κανουμε?? Καλα κανουμε που δεν βλεπουμε τα πραγματα καταματα..εις βαθος! Καλα κανουμε που διατηρουμε την αδυναμια μας αντι να προσπαθησουμε να την κατανοησουμε να την αποδεχτουμε και να την ξεπερασουμε??

Τοτε τι κερδιζουμε απο την καθε "χαμενη" μας αγαπη?
Τι μαθαινουμε?? η μαλλον η ερωτηση θα επρεπε να ειναι "μαθαινουμε"??

προβληματιζομαι...


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου συνοδοιπόροι, καλησπέρα σας.
Για άλλη μια φορά οι ενσαρκωμένες ψυχές σε γυναικεία σώματα, έβαλαν τα πράγματα σε μια τάξη.Οι αγαπητές Λίλιθ και Μάρα, κέντησαν με τα λόγια τους, κατευθείαν την καρδία μου.Φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ τα βαζάκια έχουν σπάσει και είναι πλέον στη χωματερή!Οι αναμνήσεις και ο,τι τελικά χαράχτηκε βρίσκονται μέσα μας, βαθειά...Πράγματι, η κάθε αγάπη μας αποκαλύπτει στοιχεία του εαυτού μας.Το ζητούμενο είναι από τις αληθινές αγάπες να μαθαίνουμε και να οδηγούμαστε σε καλύτερες σχέσεις, άρα και σε δική μας βελτίωση.
Κι όμως...τη θυμάμαι ακόμα και πονώ...Εύχομαι να είναι καλά και να περνά ήρεμα.
Με Τιμή
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 01:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι είναι οι χαμένες αγάπες...

κάποτε, πριν χρόνια είχα ακούσει... αυτό που μπορεί να φτάσει αυτούσιο στα αφτιά σας, μπορεί και όχι, γιατί και αυτό σαν τις χαμένες αγάπες έχει υποστεί τη φθορά του χρόνου...

οι παλιές αγάπες, σαν παλιές πληγές, που νόμισες ότι επουλώθηκαν,
μα αυτές, κάτω από το δέρμα σου, σαν αράχνες υφαίνουν τον ιστό τους...

σε κάθε απρόσεκτη κίνησή σου,
ένα τρίξημο,
μιά ίνα τραβιέται κόβεται,
η αράχνη... εκεί πίσω...ακόμη κάθεται και περιμένει κάτω από το δέρμα σου
την κάθε σου κίνηση για να διεκδικήσει τον κατακρεουργιμένο ιστό της...
και όπως, σιγά-σιγά, εκεί στα σκοτείνα άβατα του υποδέρματος, αυτή ανενόχλητα τριγυρνάει,
εσύ νιώθεις τον ανεπαίσθητο, απάλο πόνο...
να σου ξαναθυμίζει...

ότι αυτή είναι πάντα εκεί...

καληνύχτα σας...


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 08/05/2003 01:59:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 02:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κόμπος στο λαιμό σε πνίγει...
τα δάκρυα κυλάνε...
πονάνε και καίνε...
αλλά ελευθερώνουν τελικά...
Μια γλυκόπικρη ανάμνηση μένει...
όσο περνάει ο καιρός θα σβύνει η πίκρα...
όσπου να μείνει γλυκιά με λίγη νοσταλγιά η μνήμη των όσων μοιραστήκαμε...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 08:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ φίλους...

quote:

δε δάγκωσες ποτέ σου τη λαμαρίνα -και έχασες τα δόντια σου?
δε μπήκες ποτέ στο λούκι και έχασες το φώς σου?
δεν καψαλίστικες ποτέ στην αδιφάγα φλόγα ενός ανέλπιδου έρωτα?
δεν πέταξες ποτέ τα λουλούδια που προοριζότανε για Εκείνην, αλλά δεν ήταν εκεί γιά να τα λάβει?


έχεις ποτέ πονέσει άπό έναν ανέλπιδο έρωτα?


Καλή μου Πρώτη Γυναίκα...

Αυτός είναι ο λόγος που είμαι φαφούτης....
Αυτός είναι ο λόγος που είμαι τυφλός για τον ΕΞΩ κόσμο...
Αυτός είναι ο λόγος που είμαι ΚΑΜΕΝΟΣ και όχι απλά καψαλισμένος...
Αυτός είναι ο λόγος που έχω φτιάξει ΚΗΠΟ απο λουλούδια...

Αυτός είναι ο λόγος που ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ...

Πιστεύεις ότι θα ήμουν σε θέση να προσεγγίζω ΕΤΣΙ τα πράγματα αν δεν ΕΙΜΑΙ μέσα στην ΑΓΑΠΗ, αν δεν ΑΓΑΠΑΩ ακόμα, εκείνες που "λανθασμένα" αποκαλούντε ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΓΑΠΕΣ;;;;

Φυσικά ΕΤΣΙ είναι τα πράγματα....

Κάποτε τα ΕΔΩΣΑ ΟΛΑ...
Και πήρα το "μάθημά μου"...

Είμαι όμως ΚΑΚΟΣ μαθητής....
Και συνεχίζω να τα δίνω ΟΛΑ....

Πόσο ρόλο παίζει το "πρόσωπο";;;;
Δε λέω, είναι η ΕΜΠΝΕΥΣΗ, αλλά....

Οι λέξεις ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ έχουν την ανάλογη σημασία, αλλα ας μη το πάμε εκεί το πράγμα...

Ναί λοιπόν Πρώτη μου Γυναίκα....
'Ολα όσα γράφτηκαν έδω και ακόμα όσα δεν έχουν γραφτεί ΑΚΟΜΑ είναι πέρα για πέρα σωστά...
Κοίταξε όμως τι έχει γράψει η Μάρα μας...
Παρατήρησε ΜΕΣΑ κι ΠΙΣΩ απο τις λέξεις της...

quote:
Γιατι καλα κανουμε??
Καλα κανουμε που δεν βλεπουμε τα πραγματα καταματα..εις βαθος!
Καλα κανουμε που διατηρουμε την αδυναμια μας αντι να προσπαθησουμε να την κατανοησουμε να την αποδεχτουμε και να την ξεπερασουμε??

Τοτε τι κερδιζουμε απο την καθε "χαμενη" μας αγαπη?
Τι μαθαινουμε?? η μαλλον η ερωτηση θα επρεπε να ειναι "μαθαινουμε"??



Είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνος με όσα λέει...
Αυτό άλλωστε ήταν και το πρώτο μου μήνυμα στο τόπικ...
Κατέθεσα το ΤΙ ΕΜΑΘΑ και σε τι ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ κατέληξα...

Μπορεί κάποια στιγμή να σου μιλήσω γιάυτό πιό ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ...

Θέλεις να μου πεις και εσύ Πρώτη μου Γυναίκα, ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτό που σε ΕΛΚΕΙ απέναντι σε κάτι;;;;
Είναι ο ΕΡΩΣ;;;
Τι είναι;;;

Κέλσος ο "Φαφούτης"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 10:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλέ μου φίλε Κέλσο,
δε θα μπορούσα να μην απαντήσω σε ένα τέτοιο μήνυμα...

καταρχήν σε ευχαριστώ γιά την άμεση ανταπόκρισή σου στο ερώτημά μου!

Λοιπόν, εύστοχη ερώτηση... τι μας τραβά, τι μας έλκει...στον έρωτα.

Θα έλεγα το σώμα...
αλλά το σώμα τι θα ήτανε χωρίς αυτό που του δίνει την πνοή?

Θα έλεγα τα μάτια...
αλλά τα μάτια ΄τι θα ήτανε χωρίς πίσω από αυτά να κρίβονται -ή φανερώνονται τα... άλλα μυστήρια της ψυχής...

Θα έλεγα η χημεία...
αλλά η χημεία, τι παραπάνω εκφράζει από τη συγγένεια δύο ψυχών?

Συγγένεια όχι μόνον σωματική, αλλά συγγένεια σε όλα!


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηλιοφόρος
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 14:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηλιοφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ "ΑΣΘΕΝΕΙΑ¨" ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?
Η ΑΓΑΠΗ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ......
ΟΤΑΝ Ο ΘΕΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ.......ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ,Η ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑ,ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΧΑΡΑΣΣΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΘΙΑ....Η ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΕΡΝΕΙ ΔΑΚΡΥΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ Ο ΠΛΗΓΩΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΤΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΦΩΝΗΣ...ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ....ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΩΟΠΟΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΣΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΥΤΟΝ/Η!
ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΓΑΠΕΣ...
ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΟΙ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΧΑΘΗΚΑΝ,Η ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΧΑΜΕΝΕΣ...
ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ...
ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ..ΔΑΚΡΥΣΟΥΜΕ..ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΘΟΥΜΕ ΣΥΝΑΜΑ...
ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΙ ΑΚΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΚΛΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ...ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου συνοδοιπόροι, καλησπέρα σας.
Επιτρέψτε μου την παράθεση των εξής απόψεων, που αυθόρμητα βγαίνουν απο την καρδιά μου.
Ο Έρως σύμφωνα με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία, είναι η κοσμική αρχή που δαμάζει και ενώνει το σύμπαν, ενώ κατά Πλάτωνα είναι η αγάπη της Σοφίας, ο δαίμονας που ενθουσιάζει τους ανθρώπους για το αληθινό, που τους εμπνέει για το αγαθό και το ωραίο.Σύμφωνα με το "Συμπόσιο" υπάρχουν δυο "Αφροδίτες"(προσωποποιήσεις του Έρωτα):
1)η Ουράνια, που εκφράζει την προσπάθεια του Ανθρώπου να συναντήσει και ενωθεί με το Θείο.Σύμφωνα με άλλες απόψεις εμφανίστηκε στον Άνθρωπο κατά την "πτώση" του αφού αποσπάστηκε απο το Θεό και ως τιμωρία, ένοιωσε μισός...Ψάχνει απο τότε το άλλο μισό του ώστε ενωμένος να ταυτιστεί με το Θείο, να πετύχει τη μεταστοιχείωση και να δημιουργηθεί ο Ερμαφρόδιτος.
2)η Πάνδημος, που εκφράζει τη σαρκική επιθυμία του ανθρώπου και επομένως είναι "κατώτερης" μορφής, βάσει της οποίας και κατά τη φυσιοκρατική θεωρία είναι το γενετήσιο ένστικτο.
Η Αγάπη επομένως εμπεριέχεται στην έννοια του Έρωτα.Η Αγάπη ειδικά που νοιώθει για κάποιον/α, βοηθά τον άνθρωπο μέσα στη προσπάθεια της διάβασης του δύσκολου δρόμου της Ζωής,να αυτοπροσδιοριστεί και να δημιουργήσει.Είναι κινητήρια δύναμη, είναι μάθηση του εαυτού μας, μέσα απο την ενασχόληση με κάποιον, μέσα απο την προσπάθεια να τον κατακτήσουμε και να τον συναρπάσουμε.Είναι η ολοκλήρωση, η συνύπαρξη του λογικού μας και του συναισθήματος, είναι η προσπάθεια ενούμενοι με τον άλλον να νοιώσουμε μικροί θεοί, να δώσουμε πνοή, να ολοκληρωθούμε φέρνοντας στον κόσμο άλλους ανθρώπους, μέσα απο την ιερή πράξη της σαρκικής επαφής.Είναι χρέος μας αφού λάβαμε το θείο Δώρο της Ζωής απο τους γονείς μας, και οφείλουμε ως σκυτάλη να το δώσουμε με ανιδιοτέλεια.
Και δεν εννοώ με όλα αυτά, το κατώτερο συναίσθημα ικανοποίησης του εγωισμού μας, που εκφράζεται μέσα απο μια σχέση με το να θεωρούμε τον άλλο κατώτερο απο εμάς και κτήμα μας.Εκεί όπου η ζήλια και η αγωνία κυριαρχούν της λογικής.Αυτό δεν είναι αγάπη.Η αγάπη δεν έχει όρια, η Αγάπη συγχωρεί, η Αγάπη δεν περιμένει τίποτε άλλο, πέρα απο την αυθυπαρξία της.Ο Άνθρωπος προσπαθεί να μάθει τα όριά του, το βάθος του...Και η Αγάπη είναι εδώ, αρωγός και επιστάτης της ψυχής μας.
Και όταν λέω: ¨σ'αγαπ΄΄ω¨, γεμίζει το στόμα μου και η καρδιά μου, η ψυχή μου αγαλιά.Μια είναι η αγάπη, αλλά εκφράζεται διαφορετικά ανάλογα με το επίπεδο της σχέσης.Η μητρική, η φιλική, η ερωτική...Το χάδι είναι το απαραίτητο δηλωτικό, πως "η αγάπη μου είναι εδώ, μαζί σου".
Η χαμένη αγάπη λοιπόν είναι αυτονόητο, οτι είναι κάτι τραγικό.Μα συνάμα και αναγκαίο κακό για την πορεία της ψυχής μας, αφού έτσι μαθαίνουμε τις αντοχές μας.Ο πόνος μας δυναμώνει και μας κάνει να έρθουμε σε επαφή με το σκοτεινό κομμάτι του είναι μας.
Όταν την έχασα πόνεσα.Χωρίσαμε, έτσι απλά, όπως ακριβώς βρεθήκαμε.Η χαμένη μου αγάπη είναι αγκάθι στην καρδιά μου.Είναι το ανεκπλήρωτο, αυτό που πέθανε πριν γεννηθεί καλά-καλά, αυτό που έκλαψε(σαν το νεογέννητο), αλλά δεν πρόλαβε να μάθει να γελά.Γιαυτό θρηνώ!Η χαμένη μου αγάπη δεν πρόλαβε να μου γελάσει.Και την ακούω να κλαίει κάθε βράδυ, εκεί ,μέσα μου...Έχει περάσει πολύς καιρός.Μεγάλωσα, τραγούδησα, σκέφτηκα , πόνεσα, γέλασα, γνώρισα...Η χαμένη μου αγάπη όμως βρίσκεται εκεί, ακόμα, μέσα μου και τη συναντώ πια στον κόσμο του Μορφέα, παρέα με άλλους νεκρούς αυτού του κόσμου.Ξέρω οτι με βοήθησε να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου.Γιαυτό δε μετανοιώνω που τη γνώρισα, αφού τελικά εισέπραξα περισσότερο πόνο.Αλλά ο Χ(Κ)ρόνος ως καλύτερος γιατρός, μου επούλωσε τις πληγές, δε μου τις γιάτρεψε.Η χαμένη μου αγάπη θα έχει πάντα τη θέση της μέσα μου στον Άδη της ψυχής μου, τόσο βαθεία, ώς ενα επτασφράγιστο μυστικό, κληρονομιά απο το Θείο Ερμή για να μου φωνάζει οτι είμαι Άνθρωπος, που νοιώθει, γελάει , αγαπά και πονάει.
Σε ευχαριστώ θεέ μου που μου έδωσες την ευκαιρία να γνωρίσω τη χαμένη μου πια αγάπη!
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 20:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα από το κομμάτι τον ‘πύξ λάξ’ ''Οι Παλιές Αγάπες Πάνε Στον Παράδεισο''(ένα από τα συγκροτήματα που απεχθάνομαι αλά εδώ ομως μου λένε πράγματα)

Ό'τι αξίζει , πονάει...κι είναι δύσκολο.
Για να μην υποφέρεις φύγε μακρυά μου...κρυψου απο 'μένα.
Δεν ξέρω αν φεύγεις τώρα...για το λίγο μου.
Ή αν αυτό που νιώθω ηταν πολύ...πολύ για σένα...πολύ για σένα.

Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς,
στα πιο μεγάλα θέλω κάνουν πίσω.
Δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν μακρυα,
κρυφτήκαν στις σπηλιές χαμένων παραδείσων.


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 21:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αγαπά πραγματικά όποιος δεν αγαπά για πάντα.
"Ευριπίδης"

Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 23:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΒΑΘΙΑ ΛΥΠΗΜΕΝΟΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ..
ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΓΑΠΕΣ...ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΧΑΜΕΝΕΣ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΤΕ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΑΛΛΟΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ....

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ ΤΕΛΟΣ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 00:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπη...

ιστοριες ζωης ,χαμενες αγαπες...
...δινεις τοσα, το ειναι σου, και περνεις...

...δεν συνεχιζω, δεν θελω να θυμαμαι, γιατι...


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 17:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξυπνήματος..αρχή!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy