ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καλή Ενέργεια δίπλα μου>>>
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 07:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα να χαιρετήσω τους πάντες, είναι το πρώτο μου post σ' αυτό το forum. Θέλω να αναφέρω κάτι που μου συμβαίνει (είμαι 34) τα τελευταία 3 χρόνια όλο και συχνότερα. Νοιώθω κάποιες φορές μια καλή δύναμη στο πλευρό μου. Όταν έχω κάποιο πρόβλημα και δεν πανικοβληθώ, αρχίζω να σκέφτομαι για τη λύση του και αργά ή γρήγορα θα έρθει...είναι κάτι σα διαβεβαίωση οτι όλα θα πάνε καλά και πάνε! Είναι σχεδόν απίστευτο ρε παιδιά! Νοιώθω τόσο όμορφα όταν με περιτριγυρίζει αυτή η δύναμη-ενέργεια. Σ' αυτό το σημείο να ξεκαθαρίσω τη θρησκευτική μου ταυτότητα και αντίληψη. Είμαι βαφτισμένος χριστιανός, δε πιστεύω στην εκκλησία που εμπορεύεται το όνομα του Ιησού. Πιστεύω όμως βαθειά στη διδασκαλία του Χριστού και για μένα ήταν ήταν ενας άνθρωπος που είχε βαθειά μύηση στη διδασκαλία των Εσσαίων και ασχολήθηκε πολύ με τον εαυτό του και τη σωτηρία της ψυχής του. Όταν έφτασε σε κάποιο επίπεδο συνειδητότητας κατάλαβε οτι αυτό που ανακάλυψε έπρεπε να το μοιραστεί με τον καθένα πάνω στη γη και πως όλοι μπορούσαν να καταφέρουν αυτό που κατάφερε ο ίδιος. Όπως και άλλοι που επακολούθησαν (Κρισναμούρτι) ήταν ενας άνθρωπος φωτισμένος με τη θεία χάρη στο πλευρό του. Αυτά...απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι που τους συμβαίνει αυτό και θα ήθελα να το συζητούσαμε.
~Γρηγόρης~

Edited by - reptilesalonica on 10/05/2003 07:55:49

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 14:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ, ΓΡΗΓΟΡΗ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΥΜΦΗ ΤΟΥ ΘΕΡΜΑΙΚΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟΣ...ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ !

ΝΑΙ, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...
ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...
(=ΠΑΡΑΠΛΕΡΩΣ ...ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ )


ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ

(((((((*_*)))))))

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 15:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε reptilesalonica.

Εδώ είναι που λένε: Στάσου πλάϊ μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 15:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file grigori.......................................................................panta mazi sou na nai i eylogia Toy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 15:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και καλως μας ηρθες reptilesalonica.

Μια ευκαρια απλα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στα ατομα που ειναι στην ζωη μου και που συνεχως μου δινουν απο την ΕΝΕΡΓΕΙΑ τους καθε φορα που την χρειαζομαι. Καθε φορα που ειμαι "πεσμενη" καθε φορα που εχω καποιο προβλημα καθε φορα που θα την "ζητησω" τα ατομα αυτα ειναι εκει !! Ετσι λοιπον καθε μου προβλημα ξερω πως θα οδευσει προς την επιλυση του νοιωθωντας

Ειναι αυτο που ακριβως αναφερει ο/η plane : ΣΤΑΣΟΥ ΠΛΑΙ ΜΟΥ.
Και θεωρω τον εαυτο μου κατι παραπανω απο τυχερη να νοιωθω πως περιβαλλομαι απο ατομα που ειναι διπλα μου σε καθε στιγμη οχι μονο με λογια, οχι πλεον μονο με πραξεις αλλα με ολη τους ψυχη και την ενεργεια -

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 16:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο plane Μάρα μου, Ο.
"Γιώργος"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 01:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλώς όρισες reptilesalonica

Με ενδιαφέρει φοβερά αυτή η ενέργεια που αισθάνεσαι δίπλα σου.

Την ερευνώ μερικά χρόνια τώρα.

Θα σου ήταν δύσκολο να μας περιγράψεις ΠΩΣ ακριβώς την αισθάνεσαι;
Όταν λες δίπλα σου τι ακριβώς εννοείς;

Θα εκτιμούσα αφάνταστα αν μπορούσες να μου απαντήσεις.

Ίσως θα μπορούσαμε να την συγκεκριμενοποιήσουμε...Ίσως

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 01:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Dimino και Kάθυ νοιώθω οτι είστε κοντίτερα σ' αυτό που περιέγραψα...
Όταν λέω οτι είναι δίπλα μου δεν νοιώθω κάποια παρουσία ούτε βλέπω κάποια αύρα. Απλά όταν έχω κάποια δυσκολία και κάθομαι κάτω για να σκεφτώ τη λύση του όπως προείπα και όταν δεν σκέφτομαι για αυτή τη δύναμη συγκεκριμένα, τότε σε λίγο με γεμίζει κάτι εσωτερικά...έχοντας την διαβεβαίωση οτι όλα θα πάνε καλά, επίσης ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο post οτι επίσης όταν νοιώθω αυτή την ενέργεια δίπλα μου νοιώθω οτι με προστατεύει. Δηλαδή για να το απλουστεύσω, όταν δεν σκέφτομαι τίποτε άλλο, ξαφνικά γεμίζω απο κάτι...που νοιώθω οτι με προστατεύει. Σ' αυτό το σημείο να πω και κάποια άλλα πράγματα για μένα μήπως σε βοηθήσουν. Πριν γεννηθώ παρούσιάστηκε (δεν είμαι θρησκόληπτος ούτε εγω ούτε οι γονείς μου-το περιγράφω όπως έγινε) η Παναγία σε όραμα ΚΑΙ ΟΧΙ όνειρο στη μητέρα μου και δίχως να της μιλήσει ένοιωσε τη διαβεβαίωση οτι θα γεννήσει ενα υγιές αγοράκι, να μην ανυσηχεί. Μετά με είδε μέσα στο όραμα. Όταν γεννήθηκα ήμουν όπως ακριβώς με είχε δει η μητέρα μου στο όραμα. Σε όλη μου τη ζωή (είμαι 34) με διακατέχει μια κρυφή δίψα για τη σωτηρία γενικώς-όχι μόνο του εαυτού μου. Μπορώ να θυσιαστώ για μια ιδέα εαν πρόκειται αυτή η ιδέα να μεταδόσει το καλό. Επίσης ασυνείδητα με τίποτα δε μπορώ να κάνω κακό σε κανέναν. Δε μιλάμε βέβαια για τα λευκά ψέμματα κ.λ.π αλλα, αν με βλάψει κάποιος δε μπορώ να οργανώσω κάτι ενεντίον του είτε για να τον εκδικηθώ είτε για κάποιο άλλο σκοπό...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 07:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Reptilesalonica,

Να σ’ ευχαριστήσω με την σειρά μου για την απάντησή σου.

Αφού όπως λες: «όταν δεν σκέφτομαι για αυτή τη δύναμη συγκεκριμένα, τότε σε λίγο με γεμίζει κάτι εσωτερικά...έχοντας την διαβεβαίωση οτι όλα θα πάνε καλά, επίσης ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο post οτι επίσης όταν νοιώθω αυτή την ενέργεια δίπλα μου νοιώθω οτι με προστατεύει. Δηλαδή για να το απλουστεύσω, όταν δεν σκέφτομαι τίποτε άλλο, ξαφνικά γεμίζω απο κάτι...που νοιώθω οτι με προστατεύει.»

Τότε νομίζω πως ίσως μιλάμε για την ίδια ενέργεια/δύναμη.

Συγγνώμη αν σου γίνομαι φορτική, αλλά πριν επεκταθούμε περισσότερο
θα μπορούσες να μου πεις αν έχεις προσπαθήσει να «αισθανθείς»
αυτή την ενέργεια πέρα από τη λύση των προβλημάτων σου;

Πάντως να ξέρεις πως από αυτή την ενέργεια
ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ μπορεί να προκύψει.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 16:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κάθυ, μόνο φορτική δε γίνεσαι. Για αυτά τα θέματα μπορώ να σχολούμαι όχι για ώρες αλλά για ολόκληρη τη ζωή μου. Κάποιες φορές προσπάθησα να αισθανθώ όσο μπορώ περισσότερο αλλά στο μόνο σημείο που έφτασα ήταν μια μη λεκτική διαβεβαίωση οτι όλα θα πάνε καλά...κάτι σαν να ρωτούσα κάποιον κάτι προσωπικό και με ενα του βλέμμα μου δίνει την καλύτερη απάντηση. Όταν σου συμβεί κάτι τέτοιο δε μπορείς να ξαναρωτήσεις σ'αυτό το άτομο την ίδια ερώτηση. Κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ όσες φορές προσπάθησα να αισθανθω κάτι περισσότερο. Το μόνο που αισθάνθηκα ήταν λίγο περισσότερο έντονη αυτή τη δύναμη μέσα μου που αυτομάτως μου ήρθε η διαβεβαίωση που σου είπα πριν.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 11:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μεταφέρω εδώ ένα απόσπασμα του Sri Aurobindo για τον προσδιορισμό αυτής της ενέργειας που νομίζω ίσως μας βοηθήσει να καταλάβουμε για ποιά Ενέργεια μιλάμε.


«Η Αόρατη Ενέργεια που δίνει χειροπιαστά αποτελέσματα εσωτερικά και εξωτερικά είναι η όλη έννοια της συνείδησης του ερευνητή.

Εαν δεν είχαμε χιλιάδες εμπειρίες που καταδεικνύουν πως η εσωτερική Ισχύς μπορεί να αλλάξει το μυαλό, να αναπτύξει τις δυνάμεις του, να προσθέσει νέες, να φέρει μια σειρά νέας γνώσης να κυριαρχήσει στις ζωτικές κινήσεις, να αλλάξει τον χαρακτήρα, να επιρρεάσει ανθρώπους και πράγματα, να ελέγξει τις συνθήκες και τις λειτουργίες του σώματος, να εργαστεί σαν στερεά δυναμική Ενέργεια πάνω σε άλλες ενέργειες, να τροποποιήσει γεγονότα....δεν θα μιλούσαμε γι αυτήν έτσι όπως μιλάμε.

Επί πλέον δεν είναι μόνο από τα αποτελέσματά της ΑΛΛΑ από τις κινήσεις της που η Ενέργεια είναι χειροπιαστή και στερεά.

Όταν μιλάμε πως αισθανόμαστε την Ενέργεια ή την Ισχύ, δεν εννοούμε απλά να έχουμε μια ανεπαίσθητη αίσθηση αυτής, αλλά πως την αισθανόμαστε στέρεα και επομένως να είμαστε ικανοί να την κατευθύνουμε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως κάνουμε με άλλες αντίθετες ενέργειες.»

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 20:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Κάθυ, δε μπορώ να ξέρω αν αυτό που νοιώθω κάποιες φορές είναι μια προβολή των κρυμμένων δύνατοτήτων του νού μου που θέλει να ξεπεράσει τον έξυπνο εαυτό του (δηλαδή να τον εξαπατήσει για ακόμη μια φορά) ή όντως είναι κάτι άλλο κάποια άλλη-άλλου είδος ενέργεια. Αυτό που ξέρω είναι πως ότι απο τα δύο είναι θα πάρει πολύ χρόνο να εξερευνηθεί...ίσως μια ολόκληρη ζωή.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 20:37:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy