ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 samael aun weor
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seth
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2002, 23:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seth  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος seth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
giasa
ime neos ston xoro kai zito plirofories kai apopsis gia to pios itan o samael aun weor apo opoion kseri kati sxetiko
giati mesa sto web brika pola kai berdemena kai exo apoprosanatolisti telios

efxaristo

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2002, 14:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλε Seth στι παρέα μας.
Για τον Σαμαέλ Αόν Βεόρ, θα σου πώ περισότερα το βραδάκι που θα έχω μπροστά μου και τους τίτλους απο τα βιβλία του που κυκλοφόρησαν (σε πολύ κλειστο κύκλο) και στα Ελληνικά.
Περιληπτικά σου λέω ότι προσπάθησε να φτιάξει ένα "νεογνωστικό κίνημα φιλοσοφίας" με πολλά στοιχεία (αν όχι όλα!) απο την Θεοσοφία της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ.
Θα τον χαρακτήριζα "σκοτεινό" μιάς και οι έννοιες που πραγματεύτε δεν ειναι πολύ απτές για το ευρή κοινό.
Ανέπτυξε μια διδασκαλία στιριζώμενη στις "ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ" και στις ιστορίες των Γνωστικών, μαζί με έντονα Αλχημικό χαρακτήρα.

Θα έλεγα ότι θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ η μελέτη του έργου του, μιάς και ο μελετητής που δεν έχει εντρυφύσει στα προαναφερμένα "κλαδία" της εσωτερικής Φιλοσοφίας, ΕΥΚΟΛΑ παραμένει στο ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ κομμάτι με αποτελέσμα την ΠΑΡΑΦΘΟΡΑ των κειμένων του Σαμαέλ Αόν Βεόρ.

Με αυτόν τον τρόπο ΟΛΟΙ σχεδόν οι διδασκάλοι που έγραψαν, κειληδώθηκαν και παρερμηνεύτικαν, ας μη το κάνουμε και εμείς...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2002, 23:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Samael Aun Weor ehi pi pos ine o avatar tis epohis tou Ydrohoou.
Den dini emfasi mono stin sexoualiki magia (sexoualiki enosi me enan mono nomimo sintrofo, horis ekspermatosi) alla ke stin dialisi ton ellatomaton (ego), kathos ke stin prosfora tis gnosis stous allous horis na zitite giafto pliromi.Aposirthike apo tin kathodigisi ton mathiton tou afinontas stin thesi tou ton Daskalo Rabolou.
ehi grapsi peripou 72 vivlia apo ta opia sinista mono ta 5 teleftea, epidi opos ehi pi ta proigoumena ehoun lathi.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2002, 00:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Seth,
δε σε ξέχασα και έτσι σου λέω ότι στα Ελληνικά 7 βιβλία έχουν μεταφραστεί απο τα δεκάδες που έγραψε Ο Σαμαέλ Αόν Βεόρ.
Οι Ελληνικοί τίτλοι είναι...
- Επαναστατική Ψυχολογία
- Η Μεγάλη Ανταρσία
- Ο Τέλειος Γάμος
- Το Μυστήριο της Χρυσής 'Ανθησης
- Τα Τρία Βουνά
- Ναι Υπάρχει Κόλαση, Ναι Υπάρχει Διάβολος, Ναι Υπάρχει Κάρμα
- Το Βιβλίο Των Νεκρών

Θεωρούντε ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ βιβλία

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2002, 22:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα βιβλίο γραμμένο από τον Α.Δ.Ραβολού, αναγνωρισμένο από τον Samael Aun Weor σαν αυθεντικό Δάσκαλο και συνεχιστή του έργου του με τίτλο: "ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ". Στις μόνο 50 περίπου σελίδες του παρουσιάζεται απλά και πρακτικά η διδασκαλία του Samael Aun Weor.Εκεί συνοψίζεται ο τρόπος απόκτησης της Γνώσης.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2002, 09:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ιονακ να σου κάνω μια ερώτηση.
Πιστεύης ότι η "γνώση" αποκτειέται μέσα απο βιβλία;;;
Γιατί πιστεύω ότι η ΕΙΔΙΚΑ η "ΓΝΩΣΗ" των ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ (αλλά και ολη η γνώση), είναι αποτέλεσμα ΚΑΘΑΡΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ.
Θα ήθελα μια τοποθέτηση επάνω σε αυτό. Θεωρώ "παρακινδυνευμένο" το να λέμε ότι είναι καταγεγραμμένος σε βιβλίο, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΒΙΒΛΙΟ, ο τρόπος που αποκτά κάποιος ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2002, 21:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kelso έχω την εντύπωση ότι παρεξήγησες τα λόγια μου.
Είναι μεγάλη ανοησία να λέμε ότι η ΓΝΩΣΗ αποκτιέται μέσα από τα βιβλία. Ένα βιβλίο μπορεί ΜΟΝΟ να καθοδηγίσει, ποτέ να διδάξει τη ΓΝΩΣΗ.Αυτή αποκτέται μόνο μέσα από ηθελημένες στερήσεις και συνεχείς προσπάθειες.Αποκτώ τη ΓΝΩΣΗ σημαίνει ότι ζω το τώρα και είμαι συνηδειτός από αυτό που κάνω από στιγμή σε στιγμή.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2002, 09:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σε πάρεξήγησε φίλε μου Ιονάκ, απλά θέλησα να τονίσω ακριβώς αυτο που είπες και εσυ. Οτι η γνώση είναι αποτέλεσμα ΒΙΩΜΑΤΟΣ.
Σίγουρα τα όποια βιβλία έχουν αυτο το χαρακτήρια. τον κατευθηντήριο.
Το λέω μιάς και σε άλλο τόπικ, κανουμε κουβέντα για τα βιβλία που έχουμε αρωγό στην προσπάθειά μας για την ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ στην γνώση.
Θα σκεφτώ αυτό που ανέφερες ως "στέρηση".
Πώς το εννοείς εσύ;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 00:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kelso,
Με τη "στέρηση" εννοώ να μην αφήνεις τις επιθυμίες σου να σε χειραγωγούν γιατί έτσι είναι η επιθυμία που δρά κι όχι ο εαυτός σου. Ποιός είναι ο εαυτός σου; Είναι η συνειδητή αντιληπτικότητα της στιγμής.
Γιά τη πραγματική διδασκαλία, θέλω να πω, πως την αποκτάς όντας συνειδητός στο αστρικό επίπεδο απεθείας από το δάσκαλο. Γι΄αυτό έχει μεγάλη σημασία η συνειδητή έξοδος στο αστρικό πεδίο και μια αποδεδειγμένα αποτελεσματική πρακτική βρίσκεται στο βιβλίο ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η΄ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ του Ραβολού

ionak.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 02:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα φίλε μου άν νιώσεις "στέρηση" σημένει ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΙΚΗΣΗ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ. Και σκοπός είναι ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ.
Το να τις παραμερείσεις, πρόσκαιρα μπορέι να σε οδηγήσει "κάπου". Αλλά μη μπερδευτείς, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΛΗΨΕΙ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ, άρα κάποια στιγμή, θα σου επανέλθει και τότε;;;
'Οσο για τη διδασκαλία, ΜΟΝΟ απο δάσκαλο ΚΑΙ ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ.
Είναι πολύ σοβαρό το θέμα, και θα το σκεπτόμουν ΠΟΛΥ το να αναφέρω έστω και ένα βιβλίο, ΠΟΥ ΕΞΗΓΗ ΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ, όσο καλο και αν το θεωρώ εγω.
Ακόμα και αν εγώ ο ίδιος θα είχα ίδια αντίληψη του θεματος.
Εγκυμονούν ΚΙΝΔΥΝΟΙ.
Ας αποφεύγουμε να κατανομάζουμε βιβλία που "φανερώνουν" τρόπους πρακτικής άσκησης. Είπες ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ότι χρειάζεται ΔΑΣΚΑΛΟ καποιος, για να κάνει ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2002, 23:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω κανένα που ΕΞΑΛΕΙΨΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ σε μια στιγμή.Αυτό που εννοώ με το να μην αφήνει κάποιος την επιθυμία να τον χειραγωγεί είναι να ΕΞΑΛΕΙΦΕΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ μέχρι να φτάσει να εξαλείψει και την πηγή της. Αυτό εσωτερικά ονομάζεται ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ή ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ (νομίζω ότι το γνωρίζεις).Έτσι η επιθυμία περιορίζεται αργά ή γρήγορα (ανάλογα με το μέγεθος της και την προσπάθεια) μέχρι που παύει να υπάρχει.
Το βιβλίο που ανέφερα δεν το προτείνω εγώ αλλά ο ίδιος ο Δάσκαλος Ραβολού.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 10:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Ιονάκ,
δε παρεξηγώ τίποτα (και πάλι το λέω). Απλά κατα τα δικά μου "μέτρα & σταθμά", παραθέτω τις απόψεις μου. Πιθανά να κάνω και λάθος, αλλά μιάς και μια "εσωτερική φωνή" ΧΩΡΙΣ ΗΧΟ, με παροτρείνει, το κάνω...
Σε κάποιο τόπικ έκανα μια αναφορά περι χρόνου (Κρόνου). Εκεί μιλησα για την ΣΤΙΓΜΗ, την γεωμετρική στιγμή ή αλλιώς ΣΗΜΕΙΟ.
Παραλλήλησε λίγο τα λόγια μου εκεί, με όσα έγραψες περι "ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ή ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ".
Ομολογό ότι το βρίσκω λίγο παράδοξο αυτο που εσυ ονομάζεις Θάνατο λίγο λίγο!!!
Ο θάνατος ή ΥΠΑΡΧΕΙ ή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ειναι μια σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΗ κατάσταση στην οποία ΟΛΟΙ περνάμε ή θα περάσουμε.
Δε βλέπω τον λόγο για το "λίγο λίγο"... Σε τι θα οφελούσε, παρά να ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι είμαστε σε αυτή την "ΠΟΡΕΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ".

Δε ξέρω φίλε μου αν μπορεί πραγματικά κανείς να εξαλείψει ΕΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ τις όποιες επιθυμίες του, αλλά ξέρω ότι απλά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ αν θέλει να ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΟΝ ΟΝΤΩΣ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.
Τώρα το αν θα το κάνει σιγά ή γρήγορα, έχει να κάνει με τον ίδιο ή με το σύστημα που ακολουθεί. Αλλά αυτά εμένα δεν με ενδιαφέρουν, με ενδιαφέρει το να ξέρω ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ.
'Οσο για τον διδάσκαλο που προτείνει ένα βιβλίο ως "αντικαταστάτη του ίδιου του δασκάλου", τι να πώ... Μένω έκπληκτος!!! (αν εννόησα καλώς όσα είπες)

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seth
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2002, 16:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seth  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος seth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file kelso kai ionak efxaristo gia tin boi8ia
8a borousate na mou pite pou boro na bro ta biblia pou anafer8ikan
ektos apo ton ercoloubous to opoio pira.
kai pos 8a borousa na arxiso na asxoloume me to astriko pedio

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 11:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν "ποικιλίες" στην επιθυμία:
Υπάρχει η επιθυμία του ζώου στον άνθρωπο, η οποία απαιτεί την ικανοποίηση φυσιολογικών αναγκών, εξασφάλιση, αναπαραγωγή. Υπάρχει και η επιθυμία του ανθρώπου που στρέφεται προς την κοινωνική αναγνώριση και την εξουσία και τέλους υπάρχει και η επιθυμία του Ανώτερου Εγώ που στοχεύει στην αυτοπραγμάτωση, στην πραγμάτωση του Εαυτού.

Προτού βέβαια γίνουμε ανώτεροι άνθρωποι, οφείλουμε να γίνουμε απλοί άνθρωποι και εδώ έρχεται η χαληναγώγηση των ζωικών επιθυμιών.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2002, 01:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Σεθ, για να φτάσεις στο Αστρικό Πεδίο, θα πρέπει πρώτα να έχεις εμπεδώσει το Αιθερικοφυσικό πεδίο, το ΔΙΚΟ ΜΑΣ, αυτο που βιώνουμε τώρα σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Πιστεύεις οτι μπορούμε να "κατανοήσουμε" τους εκέι νόμους, όταν δεν έχουμε κατανοήσει τους εδώ;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 02:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kelso, δεν εννόησες καλώς ό,τι είπα.
Είπα πως ο Ραβολού ορίστηκε από τον Σαμαέλ να οδηγήσει την Γνωστική Κίνηση που δημιούργησε (ο Σαμαέλ). Το βιβλίο το προτείνει ο Ραβολού σαν μια πρώτη προσέγγιση στον εσωτερισμό και δίνει μια αποτελεσματική πρακτική για το συνειδητό αστρικό ξεδίπλωμα. Βέβαια για να είναι κανείς συνειδητός στο αστρικό πεδίο θα πρέπει να είναι συνειδητός και στον φυσικό τρισδιάστατο κόσμο μας. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να έχει εμπεδώσει αυτόν τον φυσικό κόσμο. Μήπως όταν ένα παιδί μαθαίνει να στέκεται όρθιο και να περπατά έχει πρώτα εμπεδώσει τον κόσμο; Σημασία έχει να έχει κανείς πίστη σε αυτό που κάνει και να το κάνει. ΤΩΡΑ! Όχι αύριο ή σε λίγο, αλλά τώρα. Ξυπνώ συνείδηση σημαίνει ότι ζεί κανείς στο τώρα, όχι στο χθες ή στο αύριο.
Αναφορικά με το θέμα του θανάτου, το λίγο-λίγο να εννοήται σαν θάνατος κάθε στιγμιαίας επιθυμίας, κάθε λεπτομέριας της επιθυμίας, την στιγμή που αυτή αναβλύζει από το εσωτερικό ψυχολογικό εαυτό.

Αγαπητέ Theo δεν νομίζω ότι το κατώτερο εγώ έχει καμιά διαφορά ουσίας με το Ανώτερο Εγώ. Και τα δύο Εγώ είναι. Αλλά αυτό μπορεί να είναι και θέμα ορολογίας.


IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 02:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Seth, έχει δίκιο ο Kelsos που λέει πως πρέπει ν' αρχίσεις από το φυσικό κόσμο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ν' αρχίσεις ΤΩΡΑ ν' αναρωτιέσαι πού βρίσκεσαι και τί κάνεις αυτή τη στιγμή, σε κάθε στιγμή. Αυτό λειτουργεί σαν αλεπάλληλα σοκ στην συνείδηση με αποτέλεσμα να αρχίσεις ν' αναρωτιέσαι το ίδιο και όταν είσαι στο αστρικό πεδίο. Γιατί κάθε νύχτα που το σώμα σου (μας) κοιμάται στον φυσικό κόσμο η συνείδησή μας κοιμάται και ονειρεύεται στον αστρικό κόσμο. Τί νομίζεις πως είναί τα όνειρα; Παράλληλα μπορείς να εξασκείσαι στο συνειδητό αστρικό ξεδίπλωμα με τον τρόπο που διάβασες.


IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2002, 00:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει κανείς υπόψιν του, πώς έρχεται κάποιος σε επαφή με την ομάδα του Σαμαέλ Αόν Βεόρ;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2002, 18:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει το Κέντρο Γνωστικών Σπουδών στην Αθήνα που ακολουθούν τη διδασκαλία του Σαμαέλ Α.Β. Νομίζω ότι έχει αλλάξει κάπως το όνομα. Η διδασκαλία του είναι πολύ δυνατή και πολύ πρακτική. Βασίζεται στην αυτοπαρατήρηση και την εξάσκηση της προσοχής. Μοιάζει πολύ με τη διδασκαλία του Ουσπένσκυ. Δεν ξέρω αν έχουν τις ίδιες πηγές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 01:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για τη πληροφορία Φίλιππε και καλως όρισες και ενεργά στη μεταφυσική μας παρεούλα.
Είχα την εντύπωση ότι το κέντρο αυτ'ό είχε σταματήσει τις δραστηριότητές του.
'Οσο για την σχέση με τον Ουπένσκυ, μάλλον δέν έχουν. Ο Πήτερ Ουσπένσκυ ήταν μαθητής του 'Ελληνα Φιλοσόφου Γεώργιου Γεωργιάδη ή αλλιως ΓΚΡΟΥΤΖΙΕΦ. Η ομάδα του που δραστηριοποιήται ακόμα και σήμερα (και είναι πραγματικά πολύ καλό) δεν νομίζω ότι έχουν να κάνουνε με το γνωστικό κίνημα.
Μπορέι να κάνω και λάθος βέβαια. Σε ευχαριστώ πάντως και πάλι καλώς όρισες.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα. Είναι πολύ ωραίο που οι διάλογοι αποτυπώνονται στις σελίδες του Forum και μπορεί κανείς να τους διαβάζει.
Στο θέμα μας απ' ότι ξέρω στην Πάτρα που μένω έχει διαλυθεί η Γν.Κίνηση. Στην Αθήνα πρέπει να υπάρχει αλλά δεν είναι ενεργή όπως παλιά. Το πρώτο βιβλίο εσωτερισμού που διάβασα ήταν "Η μεγάλη Ανταρσία" και ήταν σαν σοκ για τη συνείδηση. Ενοιωσα ότι δεν είναι απλά διανοητική γνώση αλλά και εμπειρική γνώση. Πάντως πιστεύω ότι έχει επηρεαστεί πολύ από τον Ουσπένσκυ γιατί οι διδασκαλίες είναι σχεδόν ίδιες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 12:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ο σκοπός των forums αυτός είναι, ΝΑ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΠΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ. Πιστευω δε, ότι με αυτό τον τρόπο μπορέι ο κάθε ένας μας να ανατρέχει στα πεδία που τον απασχολούν και να αντλέι μέσα απο αυτά πληροφορίες
'Οσο για την συσχέτηση με τον Ουπένσκυ.
Πολύ πιθανό φίλε μου.
Πές μας για το βιβλίο αυτό, "τη μεγάλη ανταρσία".
Τι πραγματευεται;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 15:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ.
H «Μεγάλη Ανταρσία» γράφτηκε το 1983. Είναι μικρό βιβλίο πολύ συμπυκνωμένο. Μιλαει για την ανάγκη να ξυπνήσουμε την Ουσία ή Συνείδηση που είναι μποτιλιαρισμένη στο Ψυχολογικό εγώ και να διαλύσουμε τα ελαττώματα. Ονομάζει τον εσωτερικό δρόμο "Μονοπάτι της Κόψης του Ξυραφιού" και ότι πολλοί το ξεκινούν άλλοι σπάνιοι αυτοι που φτάνουν στο τέρμα. Καταφέρεται ενάντια στον υλισμό, το διανοητισμό, τους ψευτοεσωτεριστές, τους επιστήμονες κλπ.

Από τον επίλογο του βιβλίου:
Η έννοια της ελευθερίας μόνον μπορεί να γίνεται κατανοητή τελείως όταν έχουμε εξαλείψει τα σίδερα της δικής μας ψυχολογικής φυλακής, και αυτό μόνον είναι δυνατόν στην απόλυτη απουσία του «ο εαυτός μου», χωρίς επιθυμίες, χωρίς πάθη, χωρίς ορέξεις και φόβους.
Η ελευθερία είναι κάτι που πρέπει να αποκτήσουμε μέσα στον εαυτό μας. Να καταννοείς το «Εγώ μου», το «Πρόσωπό μου» αυτό που είμαι, επείγει όταν ειλικρινά θέλουμε να αποκτήσουμε την ελευθερία.
Έχει φθάσει η ώρα της ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΤΑΡΣΙΑΣ

Κεφάλαια:
Η ΖΩΗ-ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ-Η ΕΥΤΥΧΙΑ-Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΚΚΡΕΜΟΥΣ-ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ-Η ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ-Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΛΥΑΡΙΑ-Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ-ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΓΩ-ΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ-ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΝΟΙΕΣ-ΜΝΗΜΗ-ΔΟΥΛΕΙΑ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ-Η ΚΟΥΝΔΑΛΙΝΗ-ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ-ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ-Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΧΩΡΑ-ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ-ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ-ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΥΠΟΤΡΟΠΗ-Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ-Η ΧΡΙΣΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ-Ο ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ-ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ-ΤΑ ΕΓΩ ΑΙΤΙΕΣ-Ο ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΤΟ ΑΓΙΟ ΓΚΡΙΑΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 21:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε μου Φίλιππε σε ευχαριστώ πολύ για τη πληροφόρηση.
'Οντως το βρίσκω ενδιαφέρον σα βιβλίο, ειδικλα από τα κεφάλαια που μας παρέθεσες

Και πάλι σε ευχαριστώ

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 01:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσο εγω ευχαριστώ, μου έδωσες την ευκαιρία να το ξαναδώ λίγο. Συνιστώ για όσους ασχοληθούν με τη διδασκαλία του Σαμαελ το βιβλιο "Ο Τρίτος Δρόμος" του Ουσπενσκυ που περιγράφει με πολύ περισσότερες λεπτομέρειες την ανάμνηση του εαυτού, την αυτοπαρατήρηση, τα κέντρα της ανθρώπινης μηχανής κλπ.
Εχω ακούσει οτι ο Σαμαέλ ήταν μαθητής στη Θεοσοφική εταιρία και ότι κατά μεγάλο μέρος αντέγραψε την Μπλαβάτσκυ. Όμως από ότι έχω διαβάσει η διδασκαλία του έχει πολύ μεγάλες διαφορές με τη διδασκαλία της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 02:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ετσι όπως το λές είναι φίλε μου, ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ και μάλιστα "κακά" τις διδασκαλίες της Μπλαβάτσκυ.
Η διδασκαλία του είναι ένα κράμα απο Γνωστικισμό, Αλχημεία και Τάντρα Γιόγκα.
Πιστεύω πάντως ότι τα έργα του Βεόρ, θα πρέπει να τα μελητήσει κάποιος, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ έχει εντρυφήσει αρκετά στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.
Αλλιώς κατα την ταπεινή μου άποψη, εγκυμονούν κίνδυνοι.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 06:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα θελα,φίλε Kelso,να μου πεις την γώμη σου για τον Ουσπένσκυ και για τον Γκουρτζίεφ,μια και θίχτηκε το θέμα.Πιστεύω στην κρίση σου..
Έχω την εντύπωση,ότι κάτι σ' ενοχλεί στις απόψεις τους και φαντάζομαι, ότι θα υπάρχει ένας λόγος.

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 08:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΙΛΙΠΠΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κέλσο πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτοι. Εχεις διαβάσει τα έργα και των 2 για να συγκρίνεις; Προσωπικά δε βρίσκω πολλές ομοιότητες. Βέβαια δεν έχω εντρυφήσει πολύ στον Εσωτερισμό και το έργο της Μπλαβάτσκυ το ξέρω στο "περίπου".
Σίγουρα εγκυμονούν κίνδυνοι αν προσπαθήσει κανείς μόνος του να εφαρμόσει οτιδήποτε γράφεται στα βιβλία. Όμως το να προσπαθεί να μην ταυτίζεται με τα γεγονότα της ζωής, να θυμάται τον εαυτό του κλπ είναι πράγματα που μπορεί κανείς άμεσα να τα εφαρμόσει και να ωφεληθεί. Γενικά επειδή είμαι και κάπως σκεπτικιστής μου αρέσουν πιο πολύ οι "πρακτικές" διδασκαλίες. Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ π.χ. να ξέρω ποιες φυλές υπήρξαν και αν υπήρξαν ποτέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 10:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Αρχίζει να... ανάβει η συζήτηση και... καλά κάνει

Μέχρι να πει ο "Κέλσος" την δική του γνώμη θα πω εγώ κάποιες σκέψεις μου.

Κατ' αρχήν η Ε.Π. Μπλαβάτσκυ πέρα από τα βιβλία που έγραψε και την πνευματική αλλά όχι οργανωτική καθοδήγηση της "θεοσοφικής Εταιρίας" είχε και αυτή πολύ πρακτική διδασκαλία στο Εσωτερικό Τμήμα της Θεοσοφικής Εταιρίας (E.S.T.S). Η μεγάλη διαφορά της σε σχέση με πολλές Σχολές και με πολλούς Εσωτεριστές ήταν ότι έδινε πολύ μεγάλη σημασία πρώτιστα στην ηθική διαμόρφωση του μαθητή.

Έλεγε:

“Από την στιγμή που [οι Δάσκαλοι] αρχίζουν πραγματικά να διδάσκουν, από την στιγμή που παρέχουν οποιαδήποτε δύναμη - είτε ψυχική, διανοητική ή φυσική στους μαθητές τους, παίρνουν επάνω τους όλες τις αμαρτίες του μαθητή, την σχετική με τις Απόκρυφες Επιστήμες, είτε από παράλειψη, είτε από πράξεις, ως την στιγμή που η μύηση κάνει τον μαθητή, Δάσκαλο και με την σειρά του υπεύθυνο.” Ε.Π.ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, Πρακτικός Αποκρυφισμός, σελ. 12-13.

Επίης στο ίδιο έργο έλεγε:


“Κανείς δεν είναι δυνατόν να νιώθει διαφορά μεταξύ του εαυτού του και των συμμαθητών του, τέτοια όπως “είναι σοφότερος”, “είμαι πιο άγιος κι ευχάριστος στον δάσκαλο ή στην κοινότητα από τον αδελφό μου” κ.τ.λ. και να παραμένει ένας Ουπασάκα. Οι σκέψεις του πρέπει να είναι κυριαρχικά σταθερές στην καρδιά του, διώχνοντας από εκεί κάθε εχθρική σκέψη για οποιαδήποτε ζωντανή ύπαρξη. Η καρδιά του πρέπει να είναι γεμάτη από τις υπόλοιπες υπάρξεις καθώς και από το καθετί στην φύση, αλλιώς καμιά επιτυχία δεν μπορεί να ακολουθήσει”. Ε.Π.ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, Πρακτικός Αποκρυφισμός, σελ. 20.

.....

“Ας μάθουν, μια και καλή, όλοι κι ας θυμούνται πάντα ότι ο αληθινός Αποκρυφισμός είναι η “Μεγάλη Απάρνηση” του “Εαυτού” απόλυτα και χωρίς όρους, στην σκέψη και στην πράξη. Είναι Αλτρουισμός, κι οδηγεί αυτούς που τον βιώνουν εντελώς έξω από τις συνηθισμένες αξίες της ζωής. Από την στιγμή που θα δεσμευτεί με το έργο ζει όχι για τον εαυτό του αλλά για τον κόσμο.” Ε.Π.ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, Πρακτικός Αποκρυφισμός, σελ. 41.

Η δική της ακτίνα δράσης αφορούσε την αρμονική ανάπτυξη των αρετών του μαθητή. Ενδιαφερόταν να χτίσει γερά και σωστά "θεμέλια" ηθικής και αλτρουισμού πριν την ανάπτυξη οποιωνδήποτε "ψυχικών" ή "παραψυχολογικών" δυνάμεων. Και, βασικά, αυτό απαιτούσε πολύ μυστικότητα και πολύ προσοχή.

Βέβαια, θα πει κάποιος, αυτά μπορεί να είναι δικαιολογίες για την ανικανότητα κάποιου να έχει τέτοιες δυνάμεις και ο οποίος συμπεριφέρεται σαν την αλεπού, της οποίας κόπηκε κατά λάθος η ουρά σε ένα συρματόπλεγμα και προσπαθούσε να πείσει και τις άλλες αλεπούδες ότι δεν τους χρειαζόταν η ουρά τους.

Αυτή η σκέψη θα ήταν πολύ υγιής και φυσική. Και εδώ πρέπει να εφαρμόζουμε το ρητό που λέει ότι το δένδρο φαίνεται από τους καρπούς του. Η Μπλαβάτσκυ άφησε ένα τεράστιο συγγραφικό έργο που μπορεί να το προσεγγίσουν πολύ διαφορετικοί τύποι ανθρώπων αλλά ενέπνευσε και πολλούς στοχαστές με την σκέψη της και το παράδειγμά της. Αν κάποιος δει για παράδειγμα στο Ιντερνετ θα καταλάβει την τεράστια επιρροή της ακόμη και στις ημέρες μας, πάνω από ένα αιώνα μετά τον θάνατό της (1891). Και η επιρροή της οφείλεται όχι μόνο στα γραπτά της αλλά και στους ανθρώπους που τους μεταβίβασε πνευματική ώθηση.

Η αξία των Ουσπένσκυ, Γκουρτζίεφ και Σαμαέλ Αούν Βεόρ, πιστεύω ότι ακόμη κρίνεται και πρέπει να περιμένουμε πολλές δεκαετίες να φύγουν οι πρώτες γενιές των άμεσων μαθητών τους για να δούμε τι θα μείνει.

Εγώ προσωπικά δεν κάνω το λάθος να τους συγκρίνω και ούτε ψάχνω να βρω μέσα σε αυτούς θεούς ή πρότυπα για να δογματίσω και να φανατιστώ. Μου αρέσει να διαβάζω Γκουρτζίεφ, Ουσπένσκυ, (όχι τόσο τον Σαμαέλ Αούν Βεόρ, γιατί μου φαίνεται λίγο πομπώδης) και παίρνω από όλους αυτό που έχουν να μου δώσουν. Μετά από καιρό βλέπω την επιρροή τους και τι μένει από αυτούς μέσα μου που να είναι σταθερό και χρήσιμο.

Προς το παρόν όταν διστάζω, όταν αναζητώ πνευματικότητα, συμβουλές, γνώσεις, τις περισσότερες φορές ξαναπιάνω τα γραπτά της Μπλαβάτσκυ και όχι τόσο των άλλων που αναφέραμε. Αυτό μου κάνει καλό.

Αν κάποιος βρίσκει δύναμη, αγάπη και σοφία στα έργα των άλλων, καλά κάνει και να συνεχίσει αλλά απλώς να είναι ανοιχτός και σε άλλες προοπτικές και να γνωρίζει ότι, όπως είπε ο Χριστός, "Στο σπίτι του Πατρός μου, υπάρχουν πολλά δωμάτια"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 14:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καλός μας φίλος Θώτ, με κάλυψε πλήρος θα έλεγα.
Σε κάποιο άλλο τόπικ έχω αναφέρει ότι υπάρχουν θέσεις και απόψεις που άλλες ταιριάζουν μαζί μου και άλλες που δεν μου ταιριάζουν.
Αν φυσικά κάποιος "περίεργος" σα και μένα, ψάξει γιατί τα "μέν" τα δέχομαι ενώ τα "δέ" δεν τα αποδέχομαι, φαντάζομαι ότι θα βρέι την "αιτία".

Πολύ γενικά θα σας πώ φίλοι μου ότι με τον Εσωτερισμό ασχολούμαι πάνω απο 15 έτη. Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ΠΟΤΕ δεν σταμάτησα να ΜΕΛΕΤΩ: Α) Τίς "ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ" (Αγίες Γραφές ΟΛΩΝ των λαών, Ελληνική μυθολογία, Μυθολογίες άλλων λαών) καθώς και
Β) Τα ΕΡΓΑ ΤΗΣ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ.
Κατα την υποκειμενική μου κρίση, είναι η ΜΟΝΗ που μπόρεσε και έκανε μια καταπληκτικη δουλειά στο να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ σε όσους είχαν ΚΑΙ μάτια αλλά προπαντός διάθεση να μάθουν, το ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.
Ετοιμάζω ένα μικρό άρθρο για το τί είναι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ καθώς και ένα μικρό αφιέρωμα στη Μεγάλη μορφή που άκουγε στο όνομα Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ.
Μέσα απο αυτά τα δύο άρθρα φίλε μου Φίλιππε, θα κατανοήσεις καλύτερα φαντάζομαι τις θέσεις μου και τους λόγους που με κάνουν να τοποθετώ εκέι ψηλά, ΣΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

Τώρα για το θέμα της "πρακτικής εφαρμογής".
Ακράδαντο πιστεύω μου είναι ότι για να κάνεις ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ, θα πρέπει να έχεις και έναν ΔΑΣΚΑΛΟ, ώστε να παρακαλουθεί την πορέια του ώς "Τσέλα" (μαθητή).
Προσωπικά είμαι στην ευχάριστη θέση να βρίσκομαι δίπλα σε έναν δάσκαλο με τον οποίον το θεωριτικό κομμάτι του ΓΙΟΓΚΑ, το φέρνω σε εφαρμογή, κάτω απο το έμπειρο και άγρυπνο βλέμα του.

Τέλος πάντων ο Εσωτερισμός μπορέι να μελετάται απο τους μαθητες του, αλλά θα πρέπει να εφαρμόζεται κάτω απο την επίβλεψη του δασκάλου.
Αυτή είναι η άποψή μου.
Θα παρατήρήσατε φαντάζομαι ότι στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ forum που ΔΕΝ έχω θέση ΚΑΜΙΑ μου άποψη, είναι αυτό που ασχολήται με την "ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ".
Ο λόγος εύλογος, ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.
Με τίποτα λοιπόν δε θα ήθελα να περιγράψω τεχνικές ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ ίσως σε άτομα που αφενός μέν δε τα γνωρίζω και αφετέρου δεν υπάρχει κάποιος κοντά τους να παρακολουθεί τις όποιες διαδικασίες προσπαθούν να εφαρμόσουν, για τα τυχόν λάθη που θα κάνουν.

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ δεν είναι παιχνίδι...

Ελπίζω μέσα απο τη πολυλογία μου να απάντησα και στη φίλη μου τη Ρόζα


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2002, 09:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων ο Εσωτερισμός μπορέι να μελετάται απο τους μαθητες του, αλλά θα πρέπει να εφαρμόζεται κάτω απο την επίβλεψη του δασκάλου.

Πριν μερικά χρόνια είχα την "τύχη" να συναντήσω έναν άνθρωπο,που μου άλλαξε το "σκέπτεσθαι"΄και ανακάλυπτα το "είναι".Μπορώ να κατανοήσω πολύ καλά,τί εννοεί ο Kelsos..
Η απώλεια αυτού του ανθρώπου άφησε ένα μεγάλο κενό στην ζωή μου.
Αν σκεφτεί κανείς,ότι πέρασα το μεγαλύτερο κομάτι της ζωής μου (από την γέννηση μου) στο εξωτερικό,θα δει ότι σε μερικούς ανθρώπους δεν έρχονται οι καταστάσεις"ομαλά".Μετακινούνται και υπάρχει ένα πρόβλημα σταθερής βάσης.Αυτό πρακτικά σημαίνει,προσαρμογή και σταθερός στόχος.
Η εύρεση δασκάλου δεν είναι τόσο εύκολη πάντα..η επιλογή περιορίζεται και όσο απομακρύνεσαι από την Αθήνα.Τότε τί κάνεις;ερωτώ.

Ή καταβροχθίζεσαι από την εξωστρέφεια του περίγυρου ή σιωπηλά συνεχίζεις μόνος.Πιστεύω ότι πολλοί άνθρωποι,ο καθένας για τους δικούς του λόγους,δεν έχουν την τύχη να έχουν δάσκαλο.Αυτό τί σημαίνει;Ότι πρακτικά δεν θα καταφέρουν τίποτα;Ότι μάταια ασχολούνται,μάταια αναζητούν;Κι αν η ενασχόληση περιορίζεται μόνο στην θεωρία,όπως λες φίλε μου,χωρίς πρακτική εφαρμογή,τότε τί νόημα έχει για όλους εμάς η αναζήτηση;Μπορούμε να "κλαίμε με την τύχη μας" είναι η μια απάντηση.Να κοιτάμε με λίγη "ζήλεια" τους έχοντες την δυνατότητα να έχουν διδάσκαλο η άλλη.Και η τρίτη είναι να συνεχίσεις με αξιοπρέπεια και μόνος.Άναλύοντας και ψάχνοντας.Μπουσουλώντας,περπατώντας δεν μ' ενδιαφέρει ..μ' ενδιαφέρει ο στόχος.

Επίσης,αναρωτιέμαι:αν ήταν μόνο με δάσκαλο να προχωράμε,τότε θα έπρεπε να έχουμε μια μαζική παραγωγή φωτισμένων..Κι έχω δει ανθρώπους που 'χουν αυτή την εξασφάλιση του δασκάλου κι όταν τους ακούω διερωτάμαι:ποια είναι η διαβάθμιση της βλακείας...(ζητώ συγνώμη,αλλά έτσι σκέπτομαι)

Όπως έγραψε κι ο Φίλιππος

quote:
Όμως το να προσπαθεί να μην ταυτίζεται με τα γεγονότα της ζωής, να θυμάται τον εαυτό του κλπ είναι πράγματα που μπορεί κανείς άμεσα να τα εφαρμόσει και να ωφεληθεί.

Γιατί το αμφισβητείς αυτό;Η παρατήρηση του εαυτού μας δεν μπορεί να γίνει χωρίς δάσκαλο;Δεν μιλάμε για αστρικά ταξίδια,μιλάμε για τρόπο ζωής.Πιστεύω,ότι υπάρχει μια χαραμάδα,που και για μας,τους μή έχοντες την δυνατότητα να έχουν διδάσκαλο,να βρουν το φως.


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy