ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 samael aun weor
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2002, 02:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνταξιδιώτες
Επιτρέψτε μου να εκφράσω κι εγώ τις απόψεις μου για το θέμα των πρακτικών (αφού καλοσωρίσω τα νέα μέλη σ' αυτή την συν-ζήτηση).

Φίλη Βουλαρίστα, θα συμφωνήσω με τον Κέλσο όσον αφορά στην επικινδυνότητα του να δίνει πρακτικές κάποιος που ακόμα είναι μαθητής (πόσο μάλλον όταν είναι μαθητής του εξωτερικού κύκλου).
Την ευθύνη του να δίνει πρακτικές έχει μόνο ένας Δάσκαλος και μάλιστα αφού έχει μόνο έτσι εξουσιοδοτηθεί από τις Ιεραρχίες. Διαφορετικά θα είναι τυφλός οδηγός τυφλών. Η ίδια η διδασκαλία των Σαμαέλ και Ραβολού δεν ενθαρύνει καθόλου μια τέτοια εφαρμογή των γνώσεων των μαθητών τους.

Φίλε Κέλσο, το τι συμβαίνει με όσους δεν είναι συνηδειτοί στο αστρικό, νομίζω πως μόνο ένας τρόπος υπάρχει να το γνωρίσουμε. Να είμαστε ξύπνιοι στο αστρικό.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimelis
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2002, 23:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι,

Αυτά τα περί συνειδητού αστρικού ξεδιπλώματος, για τους μαθητές της κινήσεως των Νεο-γνωστικών, περιέχει νομίζω μία μικρή παρεξήγηση.

Το συνειδητό αστρικό αποτελεί μόνο την προϋπόθεση για την συμμετοχή στην μαθητεία του πρώτου δώματος και δεν αποτελεί τον στόχο.

Το συνειδητό αστρικό είναι το αναγκαίο στοιχείο για την άνοδο σε ανώτερα δώματα, όπου εκεί κανείς ανα-καλύπτει την ουσία.

Όσον αφορά τα μεταφρασμένα βιβλία του Samael υπάρχουν μερικά ακόμη για τα οποία επιφυλάσσομαι σε νεώτερη επικοινωνία

Με Αγάπη
Dimelis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypsilon
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 19:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypsilon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει ένα βιβλίο γραμμένο από τον Α.Δ.Ραβολού, αναγνωρισμένο από τον Samael Aun Weor σαν αυθεντικό Δάσκαλο και συνεχιστή του έργου του με τίτλο: "ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ". Στις μόνο 50 περίπου σελίδες του παρουσιάζεται απλά και πρακτικά η διδασκαλία του Samael Aun Weor.Εκεί συνοψίζεται ο τρόπος απόκτησης της Γνώσης.

Ionak


gia xara se oloys!

mipos gnorizete poy mporo na vro to biblio toy Α.Δ.Ραβολού ("ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ")
me endiaferi poli...!

τιτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypsilon
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 19:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypsilon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει ένα βιβλίο γραμμένο από τον Α.Δ.Ραβολού, αναγνωρισμένο από τον Samael Aun Weor σαν αυθεντικό Δάσκαλο και συνεχιστή του έργου του με τίτλο: "ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ". Στις μόνο 50 περίπου σελίδες του παρουσιάζεται απλά και πρακτικά η διδασκαλία του Samael Aun Weor.Εκεί συνοψίζεται ο τρόπος απόκτησης της Γνώσης.

Ionak


gia xara se oloys!

mipos gnorizete poy mporo na vro to biblio toy Α.Δ.Ραβολού ("ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ")
me endiaferi poli...!

τιτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 19:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O Samael Aun Weor ehi pi pos ine o avatar tis epohis tou Ydrohoou.
Den dini emfasi mono stin sexoualiki magia (sexoualiki enosi me enan mono nomimo sintrofo, horis ekspermatosi) alla ke stin dialisi ton ellatomaton (ego), kathos ke stin prosfora tis gnosis stous allous horis na zitite giafto pliromi.Aposirthike apo tin kathodigisi ton mathiton tou afinontas stin thesi tou ton Daskalo Rabolou.
ehi grapsi peripou 72 vivlia apo ta opia sinista mono ta 5 teleftea, epidi opos ehi pi ta proigoumena ehoun lathi.

Ionak


Απ'ότι ξέρω διανύουμε την εποχή των Ιχθύων

Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 22:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
mipos gnorizete poy mporo na vro to biblio toy Α.Δ.Ραβολού ("ΕΡΚΟΛΟΥΜΠΟΥΣ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ")
me endiaferi poli...!
τιτος

Leader Books - Ιπποκράτους 22, το βρήκα εκεί πριν μήνες, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη. Γράφω 2 τηλέφωνα από την απόδειξη (€3,90 - είναι μόνο 50 σελίδες)να τους ρωτήσεις αν δεν είσαι στην Αθήνα: 210-6452825 & 6450048

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypsilon
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 14:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypsilon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Leader Books - Ιπποκράτους 22, το βρήκα εκεί πριν μήνες, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη. Γράφω 2 τηλέφωνα από την απόδειξη (€3,90 - είναι μόνο 50 σελίδες)να τους ρωτήσεις αν δεν είσαι στην Αθήνα: 210-6452825 & 6450048

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.
[/quote]

efharisto poli...!

YpsilonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ionak
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 00:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ionak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο βιβλίο «EPKOΛOYMΠOYΣ Ή KOKKINOΣ ΠΛANHTHΣ» μπορείτε να το βρείτε σε όλα τα βιβλιοπωλεία του «EΛEYΘEPOYΔAKH» εκτός από αυτό του «Πύργου των Aθηνών» στους Aμπελόκηπους, στα «HONTOS CENTER» στην Oμόνοια, στον «ΠATAKH» (Aκαδημίας 65), στην «ΠPΩTOΠOPEIA» (Γραβιάς 3-5) και σε άλλα.

IonakΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαλέξεις με θέμα τη ΓΝΩΣΗ
Σαμαέλ Αούν Βεόρ
Ψυχολογία της αυτογνωσίας, Προσωπική ανάπτυξη, Διαλογισμός, Αλχιμία, Αστρικό διαχώρισμος, Μετενσάρκωση, Τα μυστήρια της ζωής και του θανάτου, Αινίγματα αρχαίων πολιτισμών.

Είσοδος ελέυθερη
694 47 69 217

Ε-mail = ricardoagesta@yahoo.gr
I'am gnostic missionaire from Uruguay and we are from IGCUSAW, we work with the teachings of V.M. Samael Aun Weor and V.M.Lakhsmi from Gnostic Monastiri Lumen de Lumine in Venezuela. We are in Athens.

A.D.Lakhsmi is a disciple of A.D.Samael and he was the Abad of Monastiri Lumen de Lumine because A.D. Samael put him in it. We have 12 Gnostic Monastiri in the world and we are in 28 countries,and you can see

www.gnosis2000.com/el (IN GREEK)

We have 70 books of Master Samael Aun Weor in spanish, 30 in english and 12 in greek, and we have 60 books of V.M. Lakhsmi in spanish, 12 in english, also all the DRAGON JEWELL Mster Lakhsmi has teach.

We are trying to open the first Center in Athens and then a Gnostic Monastiri as in other countries.

Mi name ir Ricardo and I am with my wife, mi email is ricardoagesta@yahoo.gr and my telephone is 694 47 69 217

I speak little greek, some english but y try to give the GNOSIS with my heart.

PAZ INVERENTIAL!

Ricardo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 14:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα κι από μένα.
Βλέπω ότι αυτό το θέμα έχει πολύ καιρό να συζητηθεί............ και το ξέθαψε ο φίλος ricardo. well done ricardo, καλά έκανες.

Θα ήθελα κι έγώ να δώσω κάποιες πληροφορίες και απαντήσεις εάν οι φίλοι που είχαν απορίες για τον Δάσκαλο Σαμαέλ βλέπουν ακόμα αυτό το forum. Ο Δάσκαλος Σαμαέλ πρώτα απ' όλα ΔΕΝ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Μπορεί να βρίσκουμε κοινά στην Θεοσοφία ή σε πολλά άλλα ακόμα, αλλά αυτό γίνεται επειδή η γνώση είναι συμπαντική και αιώνια και υπήρχε πάντα. Απλά κατά εποχές, έρχονταν και κάποιοι Δάσκαλοι για να την βγάλουν πιο έξω. Η διαφορά του Δάσκαλου Σαμαέλ είναι ότι αποκωδικοποίησε ότι οι άλλοι είχαν αφήσει με σύμβολα. Εδωσε τα πάντα ανοιχτά, για αυτούς που θέλουν να δουν. Δυστυχώς σήμερα λειτουργούν στην Αθήνα μόνο, 2 κέντρα εγκεκριμένα από την έδρα του Δάσκαλου. Δεν γνωρίζω πόσα και αν υπάρχουν κέντρα του Ραβολού, υπάρχει αυτό του Ricardo απ' ότι είδαμε και δεν ξέρω που αλλού. Πάντως, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακούσει τις διαλέξεις του Δάσκαλου, μπορεί να βρει εδώ: www.samael.org.gr τηλέφωνα επικοινωνίας με τους εκπαιδευτές της Αθήνας. Επαναλαμβάνω ότι μόνο αυτά τα 2 κέντρα ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι με καμία δύναμη ο Δάσκαλος Σαμαέλ ΔΕΝ είναι μαύρος. Με τίποτα μιλάμε. Προσωπικά παρακολουθώ χρόνια την διδασκαλία και ποτέ μα ποτέ δεν έχω δει κάτι μαύρο. Τις πρακτικές που δίνει, κάποιος θα πρέπει να τις εμπειριώσει προσωπικά για να λάβει το καλύτερο από αυτές. Το ότι πρέπει να έχεις γνώσεις για να καταλάβεις τι σου γίνεται αυτό δεν είναι κακό. είναι λογικό. Είναι κάτι σαν προστασία των ιερών πραγμάτων. Δεν θα μπορούσε ένας που δεν εργάζεται με τον εαυτό του να κατανοεί τα κλειδιά που δίνει ο Δάσκαλος. Και γι αυτό άλλοστε δεν δίνανε τα βιβλία του Δάσκαλου σε άτομα που δεν είχαν παρακολουθήσει τις διδασκαλίες. Γιατι δεν θα καταλάβαιναν τίποτα. Κάτι άλλο σημαντικό είναι ότι εάν δεν δουλεύεις με το εγώ σου (δεν υπάρχει ανώτερο εγώ όλα είναι εγώ), οποιαδήποτε εμπειρία ή δύναμη αν αποκτήσεις θα τις πάρει το ελάτωμα και όχι η συνείδηση και αυτό είναι πολύ βαρύ γιατί έτσι γίνονται οι μαύροι.

Οσο για τα βιβλία του Δάσκαλου, υπάρχουν πολλά μεταφρασμένα στα ελληνικά και όχι μόνο 7. Και συνεχίζουμε να μεταφράζουμε όσα μπορούμε. Οπως όμως είπα και πριν, δεν βρίσκονται εύκολα εάν δεν παρακολουθείς τις διαλέξεις.

Και κάτι άλλο, δεν διανύουμε την εποχή των Ιχθύων, αλλά την εποχή του Υδροχόου, που εισήλθε στις 4 Φεβρουαρίου του 1962 αν δεν κάνω λάθος. και ο Δάσκαλος Σαμαέλ είναι ο Αβατάρας αυτής της εποχής.

Αυτά τα λίγα είχα να πω
φιλικά
κατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 16:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξακολουθώ να έχω μια απορία που ξεκίνησε εδώ και πολλά χρόνια , πριν διαβάσω τα βιβλί8α των νεογνωστικών:γιατί τόσοι πολλοί αναζητητές πάνε και βρισκουν ή "κολλάνε" σε κινήματα και ανθρώπους που δε γνωρίζουν και που παρουσιάζονται σαν δάσκαλοι ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ!
Ο υποτιθέμενος Αβατάρα δεν ήταν ούτε καν μαθητής!Έχω διαβάσει μερικά βιβλία του (5-6 αν θυμάμαι καλά) και ήτανμ πασιφανές ότι είναι άσχετος από αυτά που έγραφε. Αν εξαιρέσω την κακή μετάφραση που μπορεί ποντως να επιβαρύνσει ένα βιβλίο, όλα όσα έλεγε ήταν σε λανθασμένη βάση και μακριά από την αλήθεια και την πραγματικότητα, σε ότι αφορά τις άλλες διαστάσεις. Οπότε ποια διδασκαλία να δώσει; Και για ποια στρική προβολή να μιλήσει όταν αυτός δεν είχε καμμιά τέτοια ικανότητα συνειδητά;
Τα όνειρα δεν είναι αστρικές προβολες και οι συνειδητές αστρικές προβολές δεν είναι υποκειμενικές!

Οπότε αγαπητοί φίλοι μηπως θα έπρεπε να δείτε και κανένα βιβλίο από καμμιά πραγματική παράδοση με πραγματική γνώση και όχι σαν την ανύπαρκτη του Βεόρ που κανένα πρόβλημα δε λύνει αλλά μόνο δημιουργεί;

Οποιαδήποτε και αν ακολουθήσετε (Βουδισμό, Χριστιανισμό, Ινδουισμό ή Μωαμεθανισμό) θα βρείτε περισσότερη αληθινή γνώση έστω και σε μόνο ενα βιβλίο ή πρακτική, παρά σε όλα μαζί του Βεόρ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Filosofe, πολύ χαίρομαι που συναντώ άλλον έναν συνοδοιπόρο του αστρικού. Απ’ό,τι κατάλαβα έχεις κι εσύ εμπειρίες του αστρικού, τουλάχιστον σε κάποιον βαθμό. Ομολογώ οτι με μπέρδεψες βέβαια λίγο, γιατί οι αντίστοιχες προσωπικές μου εμπειρίες καταδεικνύουν την ορθότητα των γραπτών του Σαμαέλ (σε μεγάλο βαθμό, για να είμαστε και ακριβείς), κι όχι αυτό που βίωσες –απ’ό,τι φαίνεται- εσύ.
Εχεις δίκιο για την υποκειμενικότητα των εμπειριών στο αστρικό, αυτό ισχύει όταν κινείσαι στα χαμηλότερα επίπεδα του αστρικού, κάτι που με κάνει να απορώ για την απολυτότητα και την σιγουριά σου. Αφού αναγνωρίζεις την υποκειμενικότητα των όσων έχεις ζήσει εκεί, πώς μιλάς ωσάν άλλος ‘δάσκαλος’ και ‘ξεκαθαρίζεις’ οτι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στο αστρικό? Πώς είσαι τόσο σίγουρος πως έχεις ζήσει κι έχεις ‘δεί’ και κατανοήσει ό,τι θα μπορούσες να δείς και να κατανοήσεις; Δηλαδή, στο φυσικό έχεις ταξιδέψει σε κάθε γωνιά του πλανήτη, και έχεις δεί και κατανοήσει την ζωή όλων των ανθρώπων; Ίσως έχουμε παρερμηνεύσει την έννοια του αντικειμενικού και του υποκειμενικού.
Απο την άλλη, μου κάνει επίσης εντύπωση –δεδομένης της εμπειρίας σου- που θεωρείς πως διαβάζοντας 5-6 βιβλία μπορείς να κρίνεις την διδασκαλία του οποιουδήποτε. Δεν έμαθες απο τις εμπειρίες σου αυτές πως μία κουβέντα, μία εικόνα μπορεί να σου διδάξει όλη την αλήθεια μέσα σε μία στιγμή, ενώ είναι πολύ πιθανό και 100 βιβλία για την αλήθεια να διαβάσεις, να μήν καταλάβεις γρί? Όλα έχουν να κάνουν με τις πόρτες της συνείδησης που έχουμε ανοίξει, και με την ουσία που έχουμε απελευθερώσει.
Στεναχωριέμαι επίσης που βλέπω οτι οι εκεί εμπειρίες σου σε απομάκρυναν ακόμα περισσότερο απο την μία και μοναδική και αδιαμφισβήτητη αλήθεια οτι ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ!!! Πολύ περίεργο που κάνεις λάθος σε κάτι τέτοιο!!!! Φοβάμαι, και στο επισημαίνω με όλη μου την αγάπη, γιατί λυπάμαι να βλέπω ανθρώπους να έχουν την ικανότητα να κινούνται στο αστρικό και να πλανώνται τόσο οικτρά, πως θα πρέπει να ζητάς την αλήθεια όταν βρίσκεσαι στο αστρικό, να ζητάς να διδαχθείς την Αλήθεια, κι όχι να αφήνεσαι να παρασύρεσαι απο τις κατώτερες δυνάμεις που έχουν εγκλωβίσει το είναι σου. Ασφαλώς αυτές είναι που σου έχουν κλείσει τα μάτια, ώστε να μήν μπορείς ποτέ μα ποτέ να ξεφύγεις απο το κατώτατο επίπεδο του αστρικού στο οποίο φαίνεται να κινείσαι! Μήν ξεχνάς και το έχω πεί άπειρες φορές αυτό, πως ό,τι ζητήσεις σου δίνεται! Αυτό δε, το έχω επιβεβαιώσει αντίστοιχα άπειρες φορές στην ζωή μου...
Και last but not least, λές το συνταρακτικότερο όλων, πως δηλαδή ο δάσκαλος Σαμαέλ δεν είναι συνειδητός στους ανώτερους κόσμους. Δηλαδή τον συνάντησες και έλεγξες και είδες πως ήταν ‘κοιμισμένος’ όπως είμαστε όλοι μας? Περίεργο μου ακούγεται, γιατί σίγουρα δεν κινείσαι στο ανώτερο αστρικό!!!
Την αγάπη μου,
Πέγκυ
ΥΓ Πολύ θα ήθελα να συζητήσουμε τί ακριβώς απο αυτά που αναλύει ο δάσκαλος Σαμαέλ θεωρείς λανθασμένα, και ποιά είναι η δική σου ΕΜΠΕΙΡΙΑ πάνω σε αυτά, η οποία αντικρούει τα λεγόμενά του...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ filosofos3, μου δίνεις την ευκαιρία, να αναφερθώ σε κάποια πράγματα, με αφορμή όσα έγραψες πιο πάνω.

Κατ’ αρχήν να πω για άλλη μια φορά ότι εκτιμώ και θα έλεγα μάλιστα, ζηλεύω την πολυμάθειά σου και πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψή σου. Επέτρεψέ μου, πάντως, με όλο το σεβασμό, να σου θυμίσω και εκείνο που είχε πει ο Ηράκλειτος, ότι… «πολυμαθίη, νόον ου διδάσκει». Χρυσή και άγια δηλαδή, η πολυμάθεια, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτή -για να απαντηθεί, έστω, η απορία που διατύπωσες-.

Σχετικά με τους νεογνωστικούς, μια και όπως έχω γράψει και αλλού, έχω παρακολουθήσει για 2 με 3 χρόνια διαλέξεις τους και δοκίμασα να εφαρμόσω τις πρακτικές που δίνονταν, έχω κάποια άποψη.

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θα έλεγα ότι για μένα ήταν μια θετική εμπειρία, η επαφή μου μαζί τους, ή οποία με βοήθησε να συμμαζέψω κάπως, σε κείνη τη φάση, τα …κομμάτια μου.

Τα βιβλία που κυκλοφορούσαν (γύρω στο ‘90) ήταν πράγματι κακομεταφρασμένα σε βαθμό πρόκλησης, όμως το σημαντικό, τότε τουλάχιστον, ήταν για μένα (πάλι) οι άνθρωποι του κέντρου στο οποίο πήγαινα και έτσι από τα βιβλία κράταγα μονάχα ό,τι μπορούσε να με εμπνεύσει θετικά. Τα υπόλοιπα τα άφηνα κάπου …παραπέρα..

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν έχουμε ανάγκη από νέες θρησκείες ή «θρησκείες». Οι ήδη υπάρχουσες κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, σε ένα πολύ εξωτερικό, βέβαια, επίπεδο. Όταν όμως, ακόμη και την καλύτερη, ας πούμε, θρησκεία τη γνωρίζεις μέσα από …ακατάλληλους ανθρώπους, έ τότε … κάτι μένει λειψό. Και ψάχνεις αυτό που νιώθεις να λείπει… και όποιος ψάχνει βρίσκει. Τι βρίσκει; Ανθρώπους. Και όσο είσαι με ανθρώπους τα βιβλία, τα όποια βιβλία μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.. Αυτό που έχει πια σημασία, είναι η εντιμότητα και η ειλικρινής διάθεση για ψάξιμο και προσφορά….

…Όταν βέβαια αργότερα, αυτοί οι άνθρωποι που βρήκες, αρχίζουν να μοιάζουν και οι ίδιοι αποπροσανατολισμένοι, ε τότε, για άλλη μια φορά χρειάζεται να επανεξετάσεις την πορεία σου. Όμως, το που μας οδηγούν κάθε φορά τα βήματά μας και το τι έχουμε να κερδίσουμε από τις εκάστοτε επιλογές μας, είναι ζήτημα λίγο πιο σύνθετο από το να συγκρίνουμε εγκυρότητες βιβλίων και παραδόσεων.

Ένα από τα χαρακτηριστικά του γνωστικισμού στις διάφορες μορφές του, ιστορικά, από όσο έχω καταλάβει, είναι οι άκρως εξεζητημένες κοσμοθεωρίες του. Τόσο «τραβηγμένες» είναι κάποιες «εξηγήσεις» που δίνει για το τι είναι τι, που όσο καλή διάθεση και να έχει κανείς, δυσκολεύεται να τις αποδεχθεί, έστω και ως διδακτικές παραβολές ή ως ευφάνταστες απλουστεύσεις, πόσο μάλλον ως κυριολεκτικές ερμηνείες. Από αυτόν τον «κανόνα» δεν ξεφεύγουν σίγουρα, ούτε οι νεογνωστικοί. Όπως δεν ξεφεύγουν και από τον γενικότερο κανόνα των θρησκειών (και «θρησκειών» αλλά συχνά και πολιτικών οργανώσεων ή ακόμη και εμπορικών επιχειρήσεων) που λέει,
Α) αν κάνεις ό,τι λέμε μπορεί να σωθείς Β) αν δεν κάνεις ό,τι λέμε θα σε φάει η …μαρμάγκα Γ) αν φέρεις κι άλλους μαζί μας, θα έχεις να λαβαίνεις…

Κατά τα άλλα, τόσο οι πρακτικές που προτείνει, (αυτοπαρατήρηση, διαλογισμός, αστρική προβολή κ.τ.λ.) αλλά και η γενικότερη θεωρία περί μετενσαρκώσεων, κάρμα, ντάρμα και τα παρόμοια, λίγο πολύ, είναι κοινά στο σύνολο των εσωτεριστικών παραδόσεων.

Γι αυτό και αναρωτιέμαι με τη σειρά μου, πώς γίνεται να είσαι τόσο κάθετα απορριπτικός για την «ασχετοσύνη» κάποιου δασκάλου λέγοντας

quote:
όλα όσα έλεγε ήταν σε λανθασμένη βάση και μακριά από την αλήθεια και την πραγματικότητα, σε ότι αφορά τις άλλες διαστάσεις. Οπότε ποια διδασκαλία να δώσει; Και για ποια στρική προβολή να μιλήσει όταν αυτός δεν είχε καμμιά τέτοια ικανότητα συνειδητά;

Σε τι στηρίζεις αυτή σου τη βεβαιότητα;
Πώς γνωρίζεις ότι δεν είχε ικανότητα για συνειδητή προβολή;
Ποια είναι η αλήθεια και η πραγματικότητα για τις άλλες διαστάσεις και από πού έμαθες εσύ γι αυτές;
Γιατί απορρίπτεις έτσι αφοριστικά την όποια θετική συμβολή μπορεί να έχει αυτή η, ας πούμε, σχολή, στην πορεία κάποιων ανθρώπων;

Αυτά ήθελα να πω και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Επιθυμώ ειλικρινά, να ακούσω τη γνώμη σου για όλα τα πιο πάνω. Μπορεί για μένα αυτή η ιστορία να αποτελεί πλέον παρελθόν, αλλά έχει συνδράμει στο παρόν μου και δεν μπορώ παρά να την βλέπω με κάποια συμπάθεια..


Υ.Γ.
Είδα το post σου φίλη Pagwna, αφού είχα ήδη συντάξει το δικό μου. Το άφησα πάντως, ως είχε, αν και σε αρκετά σημεία επικαλύπτεται από τα δικά σου ερωτήματα, μιας και έτσι είναι πιο ολοκληρωμένη η «εικόνα» για το πώς βλέπω τώρα τα πράγματα.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 15:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ampere και φίλη Πέγκυ με καλύψατε και οι δύο μια χαρά, μιας και εγώ είχα σχεδόν τα ίδια ερωτήματα για τον filosofo3. Πως μπορείς έτσι στεγνά να υποβαθμίζεις έναν Δάσκαλο? Εχεις ο ίδιος προσωπική εμπειρία στα ανώτερα αστρικά επίπεδα και τον έχεις δει κοιμισμένο???

Πάντως θα ήθελα να θέσω μια μικρή σκέψη στην Ampere, ότι οι άνθρωποι δεν είναι αυτοί που θα οριοθετήσουν μια διδασκαλία. Θέλω να πω ότι εκεί που πήγαινες ίσως κάποια στιγμή είδες τους ίδιους ανθρώπους να τελματώνονται ή να χάνουν το νόημα, αυτό δεν σημαίνει ότι η Διδασκαλία έχασε το νόημά της και την δύναμή της. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν θα έπρεπε να σταματήσεις εκεί. Η Γνώση δεν είναι κάτι που το πέρνουμε για λίγο και μετά συνεχίζουμε κανονικά την (οριζόντια) ζωή μας. Τότε πραγματικά δεν θα έχουμε καταλάβει τίποτα.................

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ
Φιλικά
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 20:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως θα ήθελα να θέσω μια μικρή σκέψη στον Ampere, ότι οι άνθρωποι δεν είναι αυτοί που θα οριοθετήσουν μια διδασκαλία.

Αγαπητή Κατερίνα,

Επέτρεψέ μου να επιμείνω στη θέση μου, αφού για μένα ίσχυε και ισχύει στην πράξη, ότι αυτό που κάνει την διαφορά είναι οι άνθρωποι και όχι οι θεωρίες. Μια υπέροχη διδασκαλία μπορεί, στα «χέρια» όχι και τόσο υπέροχων ανθρώπων, να γίνει όργανο καταστροφής και αντίστροφα μια μέτρια ή και λανθασμένη διδασκαλία να γίνει αφορμή για γονιμότατες συνευρέσεις με υπέροχους ανθρώπους.

Δεν ξέρω αν διάβασες όλα όσα έγραψα στην προηγούμενη ένθεσή μου. Κάνω μια νύξη (με τα Α,Β,Γ) για το ό,τι η διδασκαλία αυτή έτσι όπως δίνεται τείνει να πάρει τη μορφή θρησκείας. Άλλωστε κι εσύ την ονομάζεις πανθρησκεία σε απάντηση που δίνεις σε γειτονικό topic. Δεν θεωρώ όμως ότι αυτό που χρειαζόμαστε είναι μια καινούργια θρησκεία! Αν πρέπει οπωσδήποτε να πιστέψω σε κάποιον, γιατί να πιστέψω στον αβατάρα της υδροχοϊκής εποχής και να μην πιστέψω στον …θεάνθρωπο όπως μας τον έμαθαν οι παππούδες μας και οι γιαγιάδες μας;

Η Γνώση δεν είναι κάτι που το πέρνουμε για λίγο και μετά συνεχίζουμε κανονικά την (οριζόντια) ζωή μας. Τότε πραγματικά δεν θα έχουμε καταλάβει τίποτα.................

Είναι πολύ ωραία και χρήσιμα όσα έμαθα από τη διδασκαλία αυτή, όπως το να είμαι «ανοιχτός στο καινούργιο» να «ζω από στιγμή σε στιγμή», να εξετάζω «στην πορεία» το πώς διαδικάζονται τα διάφορα ελαττώματα μέσα μου. Αυτά δεν σταματούν να έχουν την αξία τους έτσι κι αλλιώς και δεν παύω να είμαι ευγνώμων γι αυτό. Όμως, αυτά μπορείς να τα βρεις, λίγο διαφορετικά διατυπωμένα έστω, και αλλού. Ίσως μόνο τα σχετικά περί αλχημείας να φαίνονται πρωτότυπα, αλλά και αυτά αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και σε άλλες παραδόσεις. Το θέμα είναι ότι ως σύνολο, αν δεν ήταν εκείνη η …ενέργεια από τους ανθρώπους που λειτουργούσαν το κέντρο και που μου ταίριαξε στη φάση που ήμουνα, δεν θα είχε να μου δώσει τίποτε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη διδασκαλία από τις τόσες που «τρέχουν» αυτόν τον καιρό.

Όμως…
…και εδώ να θέσω κι εγώ με τη σειρά μου μια μικρή σκέψη μου σε σένα, δες αν θες μήπως έχεις αρχίζεις να εγκλωβίζεσαι στο διπλοκλείδωμα των Α,Β,Γ που έχω προαναφέρει. Ναι, είναι πολύ πιθανό να μην έχω καταλάβει τίποτε και να βαδίζω την οδό της, ας πούμε, απωλείας*, όμως, μήπως τελικά η ζωή δεν είναι (μόνο) «τεχνικές»; Μήπως η αλήθεια δεν εξαντλείται με την οποιαδήποτε διδασκαλία -όσο καλή και αν μας φαίνεται-; Μήπως τα λάθη μας, καταφέρνουν να μας «σώνουν» πολύ αποτελεσματικότερα από ότι μας «σώνουν» οι μεθοδευμένες ασκήσεις μας; Μήπως η αγάπη και το χιούμορ είναι καλύτεροι δάσκαλοι από την αυστηρότητα και την απειλή καταδίκης;

*πριν χρόνια, είχα κολλημένο στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου μου αυτοκόλλητο με την επιγραφή (DON’T FOLLOW ME! I’ M GOING TO HELL). Ίσως πρέπει να το καθιερώσω ως ψηφιακή υπογραφή…


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 09:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που παρεμβαίνω ΦΙΛΕ (:))Ampere, αλλά ακόμα και ο Δάσκαλος Σαμαέλ δεν ζήτησε να 'πιστέψουν' σ'αυτόν.
Στην θεϊκότητα ζήτησε να πιστέψουν οι άνθρωποι, και μάλιστα στην αρχή Χριστός, στην δύναμη του Ιησού κτλ... Λάθος κάνω; Το Πανθρησκεία το είδα κι εγώ, και μου φαίνεται πολύ σωστό για την διδασκαλία, ακριβώς γιατί δεν εγκλωβίζεται σε μία διδαχή και ένα παραμυθάκι (όπως έχει καταντήσει η 'χριστιανική' διδασκαλία, που μόνο χριστιανική δεν είναι πιά), αλλά ανοίγει διάπλατα τις πόρτες για να δεχθεί το Χριστικό φώς, και το φώς δεν μπορείς να το δεχθείς αν κάθεσαι και κοιτάς τον τοίχο χωρίς να κάνεις τίποτα, ούτε αν περπατάς στον δρόμο και γελάς χωρίς να ξέρεις γιατί, το δέχεσαι και το κερδίζεις όταν ιδρώσεις στην εσωτερική δουλειά. Η αυτοπαρατήρηση δεν είναι 'τεχνικές', είναι ΔΟΥΛΕΙΑ! Και βέβαια δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να δουλέψει!
Για μένα σημασία έχει οτι πήρες την διδασκαλία και τις 'τεχνικές'. το τί επέλεξες να κάνεις μ'αυτές είναι δικό σου θέμα...
Κάτι άλλο: δηλαδή πρέπει να μας πεί κάποιος ωραία και ευχάριστα πράγματα όπως 'μην ανησυχείτε, όλοι αγγελούδια είστε, κι όλοι μέσα στην ευτυχία θα ζείτε', για να κάνουμε πράξη την διδασκαλία του; Ή μήπως πρέπει να κλείσουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας σε αυτό που είναι πολύ εύκολο να εμπειριώσουν πολλοί, οτι δηλαδή η εξέλιξη και η υπεξελιξη είναι ΝΟΜΟΣ, ακόμα και στην ορατή φύση; Δεν θές βρε παιδί μου να εξελιχθείς, και δεν σε πειράζει να υπεξελιχθείς, με γειά σου και χαρά σου! Ούτε υπάρχει λόγος να παραδίδεις τα όπλα επειδή αυτή την στιγμή το 99% υπεξελισσόμαστε!!! Οσο δουλέψεις τόσο θα πληρωθείς... τουλάχιστον θα είμαστε όλοι μαζί, ενώ στην κορυφή είναι μοναχικά!!! :p (εσωτερικό χιούμορ λέγεται αυτό!!!!) Τί κακό πάντως κι αυτό με την αρνητικότητα: μήν ακούσει για εσωτερικές κολάσεις και υπεξέλιξη, κάτι παθαίνει! το ίδιο της το σπίτι βρε παιδί μου...
Την αγάπη μου
Πέγκυ
ΥΓ Ξέχασα: δηλαδή στην Χριστιανική Ορθόδοξη εκκλησία βρήκες ανθρώπους που σε κράτησαν εκεί μέσα? Γιατί εγώ θυμάμαι ότι ψάχνοντας για τον Χριστό έφυγα τρέχωντας δίς (προσπάθησα ξανά... ήταν μεγάλη η αγάπη μου...), γιατί κινδύνευα ακόμα και σωματικά όχι μόνο ψυχικά!!! Οχι οτι δεν υπάρχουν και φυσιολογικοί άνθρωποι εκεί μέσα, ακόμα και πραγματικά φωτισμένοι... αλλά να είμαστε και ειλικρινείς, μαθητές φωτισμένους και γκουρού δεν θα βρείς σε καμμία σχολή αυτή την στιγμή. Πάρε την διδασκαλία και προσπάθησε να δουλέψεις όσο μπορείς καλύτερα, ακόμα και μέσα απο τα 'προβλήματα' που μπορεί να σου δημιουργούν οι συμμαθητές σου. Ακόμα κι αυτοί έιναι μία ευκαιρία για ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ.
Κι επειδή ήδη κάνω αυτό που ήθελα να αποφύγω, σταματώ εδώ, και με πολλή αγάπη σου λέω, και σας λέω οτι ελπίζω το Είναι σας να σας φωτίσει τον δρόμο (όποιος κι αν είναι αυτός για τον καθένα).
Σας φιλώ πολύ, και ειδικά τους μαθητές της Γνώσης πρώην, νύν, και επόμενους (τί να κάνουμε, συμπάθειες είναι αυτές) :))))


Edited by - Pagwna on 30/09/2005 09:59:51

Edited by - Pagwna on 30/09/2005 10:07:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 13:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη Pagwna, έχω δηλώσει και αλλού την εκτίμηση που τρέφω για σένα, ανεξάρτητα από το αν συμφωνούμε ή όχι στα επί μέρους.
Αν και νομίζω ότι συμπέρανες κάποια πράγματα που ούτε είπα ούτε υπονόησα, απόλαυσα, ως συνήθως, τα όσα έγραψες και ιδιαίτερα το χαιρετισμό του υστερόγραφού σου.

Είθε λοιπόν το Είναι μας να φωτίζει τον δρόμο μας!
(προς το παρόν, το δικό μου υποδεικνύει … «μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαι», …με έμφαση στο «μη κολλάς!».)

Κατά τ΄ άλλα όπως είπε και η Μπλαβάτσκι «δεν υπάρχει θρησκεία ανώτερη από την αλήθεια» αφού όπως γράφει και ο Ιωάννης «γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς» μόνο που, όπως λέει και ο Σαμαέλ, «η αλήθεια είναι το άγνωστο από στιγμή σε στιγμή»… αν και, εν πάση περιπτώσει, κι αν έχω καταλάβει σωστά, «η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι την μονοπώλησή της»…

…Και ναι, κάποιες συμπάθειες δεν κρύβονται.

Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 20:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Χαίρομαι που ξεθάφτηκε αυτό το θέμα,κάποτε με εξέφραζε πολύ
ο Samael Aun Veor,μπορώ μάλιστα να πω ότι
με βοήθησε αρκετά -με τα γραπτά του εννοείται- σε κάποια περίοδο
της ζωής μου που το είχα πραγματικά ανάγκη.
Θυμάμαι ένα κέντρο γνωστικών σπουδών στην Καλλιθέα,ένα στη Φιλελλήνων
κι ένα στην πόλη μου στη Λάρισσα,σε κάποιο σκοτεινό δρόμο...
Επίσης οι Γνωστικοί διατηρούσαν κάποτε κάτι σα φάρμα,
στην περιοχή Νεράιδα,στην ορεινή Καρδίτσα,στα σύνορα με την Ευρυτανία.Δε γνωρίζω αν λειτουργεί ακόμη,αν και πολύ αμφιβάλλω.
Ο Samael είχε σε μεγάλη υπόληψη την Κουνταλίνι και σε πολύ κακή
το Κονταρτικουαδόρ.
Ο διάδοχός του ορίστηκε όντως ο Ρεβολού,ένας αγρότης από την Κολομβία
και λίγο μετά οι Γνωστικοί διέλυσαν στην Ελλάδα με εντολή μάλιστα να
πετάξουν οι οπαδοί τα βιβλία τους.
Εγώ έχω στην κατοχή μου τα
1)Ναι,υπάρχει κόλαση...
2)Επαναστατική ψυχολογία
3)Η μεγάλη ανταρσία
και
4) Τα τρία βουνά.
Δεν τα πέταξα βέβαια και δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ.
Οι εκδόσεις πάντως ήταν ΑΡΗΣ και όντως σήμερα είναι σπάνια.
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αγνοών,

αυτοί οι γνωστικοί στους οποίους αναφέρεσαι δεν ήταν της αυθεντικής έδρας του Μεξικού του Δάσκαλου Σαμαέλ. Αυτό που έκαναν οι οπαδοί του Ραβολού και έκλεισαν τα πάντα, και το τραγικότερο όλων το πέταγμα των βιβλίων του Δάσκαλου, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΣΑΜΑΕΛ ΗΤΑΝ!!!!!!!

Επιτέλους, λίγο καιρό που βρίσκομαι σε αυτόν τον χώρο (του esoterica) έχω διαβάσει τόσα τρελλά πράγματα στο όνομα του Δάσκαλου Σαμαέλ, που απορώ πως ακόμα δεν έχει κατέβει κάτω να μας τσακίσει!!!!! Εχουν ανοίξει και κλείσει τόσα κέντρα με το όνομά του, έχει παραπλανηθεί τόσος κόσμος που είχε μια δίψα για γνώση, που πραγματικά το κάρμα που βαραίνει τις πλάτες όλων αυτών που τα δημιούργησαν θα χρειαστεί ίσως 10 Μαχαβαντάρα για να καθαριστεί. Τι να πω, συνέχισε να έχεις τα βιβλία του Δάσκαλου, διάβαζέ τα και μην ακούς αυτούς που προσπαθούν να ρίξουν στάχτη στα μάτια της ανθρωπότητας. 2 κέντρα υπάρχουν αυτή τη στιγμή Εγκεκριμένα από την έδρα του Δάσκαλου και αυτά βρίσκονται στην Αθήνα. Υπήρχαν στο παρελθόν μερικά ακόμα πάλι στην Αθήνα και ένα στην Χαλκίδα, αλλά έκλεισαν. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΝΩΝ!!!!!

Αυτά έχω να πω, χωρίς να θέλω να μπω πια σε διαδικασία εξήγησης των ανωτέρω. ΑΣ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΛΛΟΓΙΣΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΒΛΕΨΕΙΣ, αν μη τι άλλο, αν πιστεύουμε στο κάρμα,θα πρέπει να συλλογιζόμαστε χίλιες φορές πριν πούμε ή κάνουμε κάτι.

Φιλικά
Κατερίνα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 13:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Α.Δ. Samael πριν απο να φηγει, αφισε 5 Σύλλογος

α) M.G.C.U. (Εδρα στιν Κολομβια) (Α.Δ.Rabolu)
β) I.G.C.U. (Εδρα στιν Βενεζουελα) (A.Δ.Lakhsmi και Α.Δ.Gargha
Kuichines)
γ) A.G.E.A.C.A.C (Εδρα στo Μεχικο) (A.Δ.Litelantes)
δ) Ι.C.U. (Εδρα στo El Salvador)
ε) P.O.S.C.L.A (Εδρα στιν Κολομβια)

Ολοι ααφτοι Σύλλογοι έχουν οι αυθεντικής δυδασκαλίες του Δασκαλου Samael Aun Weor γιατι δουλευουν με τα ιδια 60 βιβλια του Δασκαλου.

Ricardo Agesta
Tel 694 47 69 217
www.gnosis2000.com
Γνωστικός Πολιστικός Σύλλογος "Samael Aun Weor" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου katerinagnosis !
Προσωπικά δεν έγραψα κάτι στο "όνομα του Δασκάλου"
για το λόγο ότι δεν έχω κανέναν απολύτως δάσκαλο.
Το σχολείο το τέλειωσα εδώ και δύο δεκαετίες...
Μην εξανίστασαι διότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει ότι θέλει,
αυτό είναι ελευθερία και όχι ό,τι μας λέει ο Δάσκαλος.
Κι αν απορείς γιατί δεν έχει κατέβει ακόμη από κει που βρίσκεται
"για να μας τσακίσει",
1)θα ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου αν έκανε κάτι τέτοιο,στην τελική αυτός πρέσβευε το ότι ήταν "αβατάρας",ό,τι κι αν σημαίνει αυτό...
και
2)πολύ πιθανόν,εκεί που είναι τώρα να έχει γίνει απλό λίπασμα
και η παρακαταθήκη που άφησε να είμαστε εγώ,εσύ κι όποιος άλλος έχει μείνει,να τσακωνόμαστε για την "αλήθεια"...
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης,αντίθετα,με όλη την καλή διάθεση για κουβέντα,
τα ξαναλέμε !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 14:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Αγνοών.

Δεν εννοούσα εσένα όταν έλεγα "στο όνομα του Δασκάλου" αλλά αυτούς που ιδρύουν σχολές και επικαλούνται το όνομά του.

Θα συμφωνήσω μαζί σου για το 1ο που έγραψες (για τον Αβατάρα) αλλά όχι και για το 2ο! Ε όχι και λίπασμα κοτζάμ Δάσκαλος!!!!! Τότε ο Χριστός τι θα έπρεπε να είχε γίνει??? Μόριο??? Τέλος πάντων, βεβαίως υπάρχει η ελεύθερη βούληση και είναι αναφέρετο δικαίωμα όλων να λένε ότι θέλουν. Τώρα η "αλήθεια" των πραγμάτων σίγουρα είναι μόνο μια. Εδώ υπάρχουν δεκάδες "αλήθειες". Φαντάσου, ποιός είναι αυτός από μας που γνωρίζει την μία και μοναδική???????

Αντε και καλό μεσημέρι σε όλους........
Κατερίνα

σημ: για να μην παρεξηγηθώ πάλι, δεν εννοώ βέβαια ότι είμαι εγώ αυτή που γνωρίζω την αλήθεια............. απλά μια ερώτηση έθεσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 12:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι
όταν έγραψα πριν μέρες το τελευταίο μύνημα δεν περίμενα ότι θα υπάρξουν τόσα ερωτήματα και δεν είχα μπει καθόλου στο εσωτέρικα για να δω οτιδήποτε μιας και με έχει απογοητεύσει κατά πολύ.
Θα προσπαθήσω στο χρόνο που διαθέτω να απαντήσω σε όσα περισσότερα μπορώ.
Αγαπητή Pagwna

για να μπορέσουμε να δούμε τις διαφορές για τις οποίες μιλάω θα πρέπει να κάνουμε μια μελέτη είτε θεωρητική επί των ιδεών και των κειμένων είτε επί των φαινομένων και των εμπειριών. Αν θέλετε να γίνει μια τέτοια συζήτηση κάπου διά ζώσης, είτε του ενός είτε του άλλου είδους, θα συμμετείχα ευχαρίστως αν το επέτρεπαν οι υποχρεώσεις μου. Θεωρώ τη ζωντανή συζήτηση ως το αφαλέστερο μέσο μετάδοσης ιδεών και ανταλαγής απόψεων. Όμως από εδώ δε μπορεί να γίνει η θεωρητική συζήτηση,γιατί και η έκταση των κειμένων είναι μεγάλη αλλά και δε έχουμε και όλοι μπροστά μας τα σχετικά κείμενα.Έχουν περάσει πάνω από 12 χρόνια και δεν έχω συγκρατησει στη μνήμη μου τα γραφόμενά του πλήρως και όπως θα έπρεπε για να γίνει μια σωστή συζήτηση.

Θα μιλήσω λοιπόν για τις εμπειρίες μου περισσότερο και όχι για τα κείμενα για το λόγο αυτό.

Γενικά είπα ότι στο προηγούμενο μύνημα ότι ΔΕΝ είναι υποκειμενική εμπειρία το συνειδητό αστρικό ταξίδι όταν πραγματικά συμβαίνει σε αντίθεση με το όνειρο.Υπάρχει περίπτωση βέβαια (και είναι συνηθισμένο) να απομακρύνεται κανείς από το σώμα του όταν κοιμάται αλλα να μη βλέπει αυτό που υπάρχει γύρω του. Οπότε έχει αστρική εμπειρια εκείνη τη στιογμή και ταξιδεύει όντως και μορεί να δράσει εκεί που πάει αλλά δεν το ξέρει πλήρως, δεν είναι αρκετά συνειδητός.

Τέτοιες εμπειρίες έχω πάρα πολλές.

Εκείνο που είδα στα βιβλία του Σαμαέλ και άλλων γνωστικών , όπως τεχνικές κλπ αστρικής προβολής ξέρω ότι είναι λανθασμένο γιατί δείχνει ότι δεν έχει γνωση της περίπτωσης του να είσαι συνειδητός μεν ότι κάνει αστρική προβολή αλλά να είσαι κλέισμένος μέσα στο δικό σου "αστρικό κέλυφος" όπου βιώνεις μια δήθεν συνειδητή προβολή.

Γενικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι τα λεπτά σώματά μας είναι ελλειπή από άποψη συστατικών και γιαυτό το λόγο δεν έχουμε επαφή με όλα τα στρώματα του εαυτού μας. Αυτό το πρόβλημα της κάλυψης των ελλειπών συστατικών είναι το Α και το Ω της όλγς εξέλιξης. Αν σπου δίνει κάποιος μια τεχνική που δεν είναι κατάλληλη για σένα που έχεις τη Χ έλλειψη θα σε κάνει χειρότερα απ' ότι ήσουν. Γενικά όλες οι νεότερες οργανώσεις ΕΧΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ και δε μπορούν να καλυψοιυν τις ανάγκες του με ότι έχουν στη διάθεσή τους ως γνώση παρά σε λίγες περιπτώσεις μόνο που ήταν ήδη έτοιμος ο αναζητητής.

Λόγω της έλλειψης αυτών των ουσιών που είπα πιο πάνω και της άγνοιας περί αυτών είναι αδύνατη η συνειδητή προβολή σε ένα μεγάλο ποσσοστό ανθρώπων, όσες τεχνικές και αν κάνουν επειδή , λόγω της φυσικής αρχής του "ξοδέμματος της ελάχιστης δυνατής ενέργειας" αυτές οι τεχνικές θα καταλήξουν στο να επιτευχθεί μια "εξωσωματική συνειδητοποίηση" τπου εαυτού , όχι όμως με επάρκεια στο άλλο πεδίο ή με έλεγχο του άλλου σώματος. θα ανοίξει απλώς τη δίοδο από "εκεί προς τα εδώ" ο ασκούμενος και με τις επικλήσεις κλπ που δίνει ο Σαμαέλ μόνο καλά όντα δε θα έρθουν. Ανοίγει δηλαδή τη δίοδο και μένει ανυπεράσπιστος στις επιρροές των όντων που επικαλλείται. Πχ κάποιος που ήξερα έκανε μερικές τέτοιες ασκήσεις και πέτυχε να συνειδητοποεί εν μέρει τον εαυτό του αλλά τράβηξε και κάποια πλασπατάκια κοντά του με τα "Βελλιλιν" κλπ που έλεγε και τα οποία δεν τον αφήνανε ήσυχο μετά.

Δε χρειάζεται ΚΑΜΜΙΑ επίκληση για να βγει συνειδητά κανείς στο αστρικό ή σε όποια άλλο πεδίο, αλλά πληρότητα στη σύσταση των λεπτων σωμάτων η οποία δε γίνεται με επικλήσεις και ακόμη περισσότερο με αυτές του Σαμαέλ.

Για να είμαι περισσότερο ακριβής:τα συστατικά που μας λείπουν και τα οποία καθορίζουν τη συνειδητότητα ή μη της μετάβασης της συνείδησής μας από το ένα πεδίο στο άλλο αλλά και το ΑΝ μπορεί να γίνει αυτή, έχουν άμεση σχέση με τον τρόπο ζωής μας και με όλα τα επίπεδά μας.

Αν έχουμε μια μερική πλήρωση ουσίών για λίγο που μας καθιστούν ικανούς για μια τέτοια μετάβαση τότα θα έχουμε συγκεχυμένες εμεπιρίες ή πλαστές από τις άλλες διαστάσεις.Μπορεί να τα ξιδεύουμε όντως μακριά , πχ στην άλλη άκρη της Γης αλλά με κάποιες μόνο από τις αισθήσεις και τις δυνατότητές μας. Πχ να έχουμε μόνο όραση, ή μόνο ακοή ή όποιον άλλο συνδυασμό από δύο ή περισσότερες αισθήσεις.
Οι αισθήσεις μας όσες εκλεπτύνθηκαν θα μας δίνουν εμπειρίες τοσο από τα άλα πεδία όσο και από το υλικό πεδίο σε μακρυνές αποστάσεις ΧΩΡΙΣ υπνο, αλλά με την κανονική καθημερινή συνείδηση.
Αυτό το έχω βιώσει πολλές φορές και ξέρω ότι δε χρειάζεται καμμιά επίκληση αλλά απλά πλήρωση των ελλείψεων. Οι επικλήσεις και οι τεχνικές δημιουργούν μια επίπλαστη πληρότητα και προσωρινή, γιαυτό και δε μένουν στη μνήμη τέτοιες εμπειρίες χωρίς σημαντική κατανάλωση ενέργειας.

Για την υποκειμενικότητα που αναφέρεις εδώ

quote:
Εχεις δίκιο για την υποκειμενικότητα των εμπειριών στο αστρικό, αυτό ισχύει όταν κινείσαι στα χαμηλότερα επίπεδα του αστρικού, κάτι που με κάνει να απορώ για την απολυτότητα και την σιγουριά σου. Αφού αναγνωρίζεις την υποκειμενικότητα των όσων έχεις ζήσει εκεί, πώς μιλάς ωσάν άλλος ‘δάσκαλος’ και ‘ξεκαθαρίζεις’ οτι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στο αστρικό? Πώς είσαι τόσο σίγουρος πως έχεις ζήσει κι έχεις ‘δεί’ και κατανοήσει ό,τι θα μπορούσες να δείς και να κατανοήσεις; Δηλαδή, στο φυσικό έχεις ταξιδέψει σε κάθε γωνιά του πλανήτη, και έχεις δεί και κατανοήσει την ζωή όλων των ανθρώπων; Ίσως έχουμε παρερμηνεύσει την έννοια του αντικειμενικού και του υποκειμενικού.

εξήγησα παραπάνω ότι εννοώ πως δεν πρέπει να θεωρούμε υποκειμενικές και τις πλήρως συνειδητές εμπειρίες, με τον τρόπο που τις περιέγραψα. Στο προηγούεμενο μύνημα έλεγα το αντίθετο από ότι λες, και τώρα διευκρίνησα νομίζω κάθε περίπτωση.
ΔΕΝ είναι υποκειμενική η έξοδος όταν γίνεται με την πληρότητα που είπα και τότε βρίσκεσαι αυτομάτως στο ανώτερο στρώμα χωρίς κανένα κίνδυνο από οτιδήποτε αστρικό.

quote:

Απο την άλλη, μου κάνει επίσης εντύπωση –δεδομένης της εμπειρίας σου- που θεωρείς πως διαβάζοντας 5-6 βιβλία μπορείς να κρίνεις την διδασκαλία του οποιουδήποτε. Δεν έμαθες απο τις εμπειρίες σου αυτές πως μία κουβέντα, μία εικόνα μπορεί να σου διδάξει όλη την αλήθεια μέσα σε μία στιγμή, ενώ είναι πολύ πιθανό και 100 βιβλία για την αλήθεια να διαβάσεις, να μήν καταλάβεις γρί? Όλα έχουν να κάνουν με τις πόρτες της συνείδησης που έχουμε ανοίξει, και με την ουσία που έχουμε απελευθερώσει.

Αυτά αγαπητή Pagwna, αν δεν είχα διαβάσει κείμενά σου σε άλλο θέμα και δεν είχα κάποια εκτίμηση για σενα θα τα χαρακτηριζα με πολύ άσχημα λόγια.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΤΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΕΥΝΗΤΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΑΝΙΚΑΝΟ ΑΝ ΑΦΕΘΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.

Και το αποδεικνύω άμεσα (και δε χρειάζεται νομίζω απόδειξη και της απόδειξης!...) με τον εξής τρόπο: αν σε ένα υποτιθέμενο ιατρικό βιβλίο διαβάσεις ότι ο άνθρωπος έχει στον κάθε μηρό 3 μακριά οστά και όχι ένα που ξέρουμε όλοι, τότε θα καταλάβεις ότι αυτός που το έγραψε ή είναι άσχετος ή το έγραψε από βιασύνη ή έγινε τυπογραφικό λάθος. Όταν όμως το δείς να επαναλαμβάνεται και σε άλλα σημεία τότε πλέον δε σου μένει αμφιβολία ότι είναι άσχετος γιατί τίποτε από τα άλλα δύο δε μπορούν να συμβούνε επαναληπτικά και στο ίδιο είδος πληροφορίας.

Αυτά από φιλολογική παόψη μόνο. Γιατί εκτός των άλλων υπάρχει και η "δόνηση" που σου μεταδίδει η εικόνα ενός προσώπου και γενικά ότι σχετίζεται με αυτόν.Ακόμη και τα πρόσωπα που σχετίζονται με αυτόν. Από τη φωτογραφία του και μόνο δε χρειαζόταν άλλη πληροφορία έβλεπα ότι δεν ήταν τίποτε περισσότερο από ένας απλός άνθρωπος με κάποια μεταφυσικά ενδιαφέροντα και γνώσεις, όσα έχουν και τα μέντιουμ που ακούγονται από τα ΜΜΕ.

Τίποτε περισσότερο.Τα "Δάσκαλος" και "Αβατάρα" που χρησιμοποίησε για τον εαυτό του , μόνο γέλιο προκαλούν αν διαβάσει κανείς τι σημαίνει η κάθε μια από αυτές τις λέξεις στην παράδοση τους εσωτερισμού και στην Ανατολή η δεύτερη.
Δεν είναι απλά διάμεσα ή μελετητές του αποκρυφισμού όπως ο Σαμαέλ.

Στο αστρικό δε μπορέις να διδαχτείς καμμιά αλήθεια, όπως λες. Η διδασκαλία δεν είναι υπόθεση του αστρικού αλλά του λογικού ή ΒΟΥΔΙΚΟΥ που δεν είναι απλώς η διαίσθηση όπως κακώς μετέφρασαν πολλοί.Η καθαρή λογική, η μαθηματική λογική, είναι η μόνη λογική "λογική".

Εμένα μου φαίνεται περίεργο Παγώνα που με κατακρίνεις για κάτι που δεν έγραψα. Ενώ στο προηγούμενο μύνημα έλεγα ότι ΔΕΝ είναι υποκειμενικές οι πλήρως συνειδητές εμπειρίες εδώ μιλάς σαν να είπα το αντίθετο.

Το ανώτερο αστρικό δεν είναι τίποτε περισσότερο από τις ωραίες εικόνες και παραστάσεις (ακόμη και ολόκληρες σκηνές) που όλοι οι ζωγράφοι , τα αισθανόμενα όντα, πλάθουν για ευχαρίστηση δική τους και των άλλων. Δεν είναι η πραγματική αγάπη εκεί ούτε η πραγματική γνώση.Και ακόμη και εκεί αν ανεβαίνει κανείς δε σημαίνει ότι είναι δάσκαλος ή μύστης ή γνώστης. Είναι μια μορφή ψυχονάρκωσης ο εθισμός στο ανώτερο αστρικό. Η αληθινή γνώση βρίσκεται πολύ πέρα από εκεί.Γιαυτό και φαίνεται οδυνηρή σε όσους δεν έχουν "χορτάσει" ακόμη τις παραστάσεις και τις ενέργειες του ανώτερου αστρικού.

Θα είναι ευτύχημα αν ο Σαμαέλ βρίσκεται έστω και εκεί αλλά δεν πιστεύω ότι βρίσκεται πάνω από το μεσαίο αστρικό.

Δεν έχω κάποια εμπειρία άμεσης συνάντησης μαζί του αλλά και δεν την επιδίωξα καθώς δεν αισθάνομαι να έχει κάτι "ανυψωτικό". Δες μια εικόνα πχ του Γιογκανάντα στη νεαρή του ηλικία και θα δεις ότι είναι ανώτερος από το Σαμαέλ και ήδη στο ανώτερο αστρικό από τότε.

Οι άνθρωποι που βρίσκονται στο ανώτερο αστρικό επίπεδο με φυσικό τρόπο (δηλαδή που έχουν τη σχτική ενέργεια σε επαρκή ποσότητα) έχουν ομορφιά και στο εξωτερικό τους παρουσιαστικό και μια εξωτερική "γλυκύτητα" που ο Σαμαέλ δεν είχε δυστυχώς.

Φανταστείτε λοιπόν πόση ομορφιά θα έχει κάποιος που έχει φτάσει και στο νοητικό ή πιο πάνω, ένας "Δάσκαλος" ας πούμε.

Αυτά προς το παρόν.Δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα. Αν υπάρχει κάποιο ειδικότερο ερώτημα παρακαλώ στείλετε προσωπικό μύνημα γιατί αργώ να επισκεφτώ το χωρο και τη φορά ετούτη αν δε μου το έλεγε κάποια φίλη δε θα ήξερα τις απαντήσεις σας και τα ερωτήματα που θέτατε.

Να είστε όλοι καλά.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλόσοφε θα σου απαντήσω προσωπικά (μέσω mail), γιατί τώρα με μπέρδεψες τα μάλα (αφού 90% λές πράγματα της Γνώσης, και σε ένα 10% λές πράγματα που έχω εμπειριώσει τελείως διαφορετικά)... Αυτά απο εδώ, συνεχίζω προσωπικώς!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ filosofos3, βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες τις απαντήσεις σου και πραγματικά θεωρώ ότι είναι κρίμα που δεν συμμετέχεις πιο συστηματικά στο «εσωτερικό» γίγνεσθαι.

Θα ήθελα μονάχα να αναφερθείς, αν γίνεται, λίγο πιο αναλυτικά σε αυτό που έγραψες
quote:
«τα λεπτά σώματά μας είναι ελλειπή από άποψη συστατικών και γιαυτό το λόγο δεν έχουμε επαφή με όλα τα στρώματα του εαυτού μας. Αυτό το πρόβλημα της κάλυψης των ελλειπών συστατικών είναι το Α και το Ω της όλγς εξέλιξης.»

Αυτή τη γνώση την απέκτησες μέσα από τη διδασκαλία κάποιας σχολής;

Έχεις να προτείνεις κάποια σχετική βιβλιογραφία που να τη θεωρείς έγκυρη;

Θα εκτιμούσα αν απαντούσες εδώ (ακόμα κι αν η απάντηση είναι πως δεν μπορείς ή δεν θες να απαντήσεις) και όχι μέσω e-mail, χάριν πληρότητας του θέματος αλλά και γιατί το θεωρώ πιο έντιμο ως προς τη ροή της συζήτησης και τους τυχόν αναγνώστες.

Ευχαριστώ.

Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή katerinagnosis, με αφορμή το
quote:
Ε όχι και λίπασμα κοτζάμ Δάσκαλος!!!!! Τότε ο Χριστός τι θα έπρεπε να είχε γίνει??? Μόριο???
σκέφτηκα το εξής:Ως «γνωστόν»…

Χριστός ανέστη εκ νεκρών
θανάτω θάνατον πατήσας,
και την εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.


Επομένως … τα περί μορίου μοιάζουν άτοπα (αν πιστεύεις τα περί αναστάσεως) !
Βεβαίως μπορεί μου πεις, «αυτό, εγώ δεν το πιστεύω» και θα έχεις όλα τα δίκια σου. Αν όμως δεν πιστεύεις αυτό, τι σε κάνει να πιστεύεις άλλα αναλόγου, ας πούμε, «απιθανότητας» γεγονότα που εξιστορούνται στη διδασκαλία του Σαμαέλ ή και σε άλλες που ενδεχομένως αποδέχεσαι;

Η ερώτησή μου δεν είναι ρητορική. Είναι ερώτηση που θέτω συχνά στον εαυτό μου και πραγματικά με προβληματίζει γι αυτό και θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν ήθελες να μου απαντήσεις.

Ευχαριστώ.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 13:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ampere.

Βεβαίως και πιστεύω στην ανάσταση του χριστού, όπως και πιστεύω και ότι ο Δάσκαλος Σαμαέλ είναι ένας αναστημένος Δάσκαλος. Και για αυτό τον λόγο ούτε ο Σαμαέλ ούτε ο Ιησούς θα μπορούσαν να γίνουν.....λιπασματάκια ή μοριάκια................

Οσο για τις ουσίες που λείπουν από τα ανώτερα σώματα όπως λέει ο filosofos, περί τούτου μιλάει και ο Δ.Σαμαέλ αλλά με διαφορετικά λόγια. Στα περισσότερα βιβλία του που μιλάει για τα ανώτερα σώματα, λέει την αναγκαιότητα που υπάρχει για να τα "αποκρυσταλλώσουμε", να τα μετατρέψουμε σε ηλιακά, να τα θρέψουμε με τις ηλιακές ενέργειες κλπ, έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να επισκεπτόμαστε με αυτά τα ανώτερα αστρικά επίπεδα και όχι τα κατώτερα όπως γίνεται τώρα με τα σώματα που έχουμε που δεν είναι θρεμένα με τις ηλιακές αλλά με τις σεληνιακές ενέργειες που έχουμε βάλει μέσα μας με τις τοοοοοοοσες ζωές που θρέφουμε τα ελατώματα.

Αυτά τα λίγα
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 14:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα μονάχα να αναφερθείς, αν γίνεται, λίγο πιο αναλυτικά σε αυτό που έγραψες

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
«τα λεπτά σώματά μας είναι ελλειπή από άποψη συστατικών και γιαυτό το λόγο δεν έχουμε επαφή με όλα τα στρώματα του εαυτού μας. Αυτό το πρόβλημα της κάλυψης των ελλειπών συστατικών είναι το Α και το Ω της όλγς εξέλιξης.»
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτή τη γνώση την απέκτησες μέσα από τη διδασκαλία κάποιας σχολής;

Έχεις να προτείνεις κάποια σχετική βιβλιογραφία που να τη θεωρείς έγκυρη;


Την ίδια ερώτηση απευθύνω κι εγώ, όπως έκανε κι ο αγαπητός Ampere στον filosofos3, σύμφωνα με τα όσα πολύ ενδιαφέροντα αναφέρει.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ξανά katerinagnosis !
Για μένα,όλα τα σώματα είναι φθαρτά.
Απ'όσο γνωρίζω δε,τα σώματα που ΔΕΝ λιώνουν,είναι αυτά που έχουν αφοριστεί,ή,τα σώματα αυτών που η ψυχή τους δεν έχει φύγει ακόμη από κει.
Εγώ,επειδή δεν είμαι υποχρεωμένος να πιστέψω σε καμμία πιθανότητα,
απορρίπτω και τις δύο.
Επίσης,δε θεωρώ κακό "ολόκληρος Δάσκαλος" να γίνει λίπασμα.
Το λίπασμα είναι πολύτιμο για τα φυτά,το χώμα,για σένα την ίδια και για μένα ταυτόχρονα.
Επειδή όμως βλέπω ότι μπορεί και να σε ενοχλεί η αναφορά στο Samael,
το σταματώ εδώ,
όχι σκεπτόμενος ότι μπορεί να είναι ασέβεια προς αυτόν,
αλλά προς εσένα την ίδια.
Εσύ μ'ενδιαφέρεις κι όχι ο Δάσκαλος.
Και ένα τελευταίο:από τον Samael έχω κρατήσει όσα μου φαίνονται πολύ καλά,όσα μου φαίνονται πολύ δογματικά τα έχω πετάξει.
Σταματώ εδώ όμως σχετικά με το Samael και δεν ξανα-ασχολούμαι.
Καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι
θα απαντήσω λίγο βιαστικά μιας και ο χρόνος είναι ένα πρόβλημα για μένα τον τελευταίο καιρό.

1. Προς τον "αγνοώντα" υπάρχουν και άλλες δύο κατηγορίες σωμάτων που δε λιώνουν:των αγίων (ορισμένων από αυτούς και σε διαφορετικούς βαθμούς αφθαρσίας) και όσων έχουν θαφτεί σε χώμα με ιδιαίτερη χημική σύσταση που αποτρέπει τη διάλυση(υπάρχουν κάποιες περιοχές και συστάσεις που προκαλούν κάτι τέτοιο).
Η διαφορά των σωμάτων των αγίων με τα άλλα βρίσκεται στο ότι ακόμη και όταν φθείρονται έστω καθυστερημένα δεν ααποσυντίθενται αλλά είτε μυροβλύζουν με ένα λεπτό άρωμα είτε ακόμη και αν δε μυροβλύζουν δε μυρίζουν άσχημα και είναι σαν αφυδατωμένα.
Αν μυροβλύζουν (ορισμένα επί αιώνες και εννοείται ο χωρίς να τα αλοίφουν με οτιδήποτε) τότε μπορεί να είναι και θερμά ή να έχουν κάτι σαν ιδρώτα. Αυτά σε γενικές γραμμές.

Για τις ελλείψεις των ενεργειών των ανωτέρων σωμάτων τώρα.
Επειδή οι πληροφορίες αυτές προέκυψαν τόσο από προσωπικές εμπειρίες όσο και από βιβλία θα αναφέρω όσα βιβλία θυμάμαι επιφυλλασσόμενος για συμπλήρωση σε περίπτωση που θυμηθώ κάτι καλύτερο.

1.Τα βιβλία του Ληντμπήτερ και γενικά όσα μιλάνε για την αύρα και είναι γραμμένα από διορατικούς. ο Ληντμπήτερ και άλλοι θεοσοφιστές συγγραφείς μιλάνε συχνά για τη διαφορά που υπάρχει στο κάθε επίπεδο και σώμα, από άνθρωπο σε άνθρωπο και το πως φαίνεται αυτό στην αύρα.

2.Η τρίτομη "Γνώση" του Μουράβιεφ (Πύρινος κόσμος) η οποία μπορεί να διαβαστεί και σε συνδυασμό με το "Αναζητώντας τη χώρα του θαυμαστού" του Ουσπένσκυ (πύρινος κόσμος) το οποίο αναφέρεται στη γνωριμία του με το Γκουρτζίεφ και στις διδασκαλίες του τελευταίου. Σημειωτέον ότι ο Γκ. έλεγε ότι ο άνθρωπος δεν έχει "ψυχή" και πρέπει να τη δομήσει προκειμένου να επιβιώσει μετά το σωματικό θάνατο ερχόμενος σε ευθεία εντίθεση με τους θεοσοφιστές αλλά και όλες τις μεγάλες παραδόσεις. Ομοίως και για το επόμενο σώμα το νοητικό και για το "εγωικό".
Η δόμηση γίνεται με τη συγκέντρωση ενεργειών οι οποίες όταν συγκεντρωθούν σε αρκετη ποσόστητα κρυσταλλώνονται και κάνουν δυνατή τη σταδιακή δομηση του κάθε σώματος.
Η συγκέντρωση γίνεται με κάποιες ασκήσεις για τις οποίες θα ήθελα να σας πω ότι γενικά είναι σε λανθασμένη βάση και γιαυτό γίνονται δύσκολες ή ανέφικτες. Ο Γκ. δεν είπε τη διδασκαλία ολοκληρωμένη αν και κατά τη γνώμη μου το ήξερε για αρκετά σημεία αυτό. Σε μερικά δεν το ήξερε και ο ίδιος ότι είναι ελλειπές αυτό που διδάσκει ή αδιαφορούσε αν ήταν.

3.Στο ίδιο κλίμα κινείται και το "Η θεωρία των ουρανίων επιδράσεων" του Ρόντεϋ Κόλλιν μαθητή του Ουσπένσκυ.(Πύρινος κόσμος)

4.Από τις άλλες διδασκαλίες θα βρει κανείς πληροφορίες γενικά στα βιβλία που αναφέρονται στην εξισορρόπηση των στοιχείων στον άνθρωο σε όλες σχεδόν τις παραδόσεις. Από την ταοϊστική μέχρι τη βουδιστική και ινδουιστική.

Γενικά όμως θα ήθελα να πω ότι στις παραδόσεις βρίσκει κανείς πιο αληθινή γνώση παρά στις σύγχρονες παραποιήσεις τους. Οι τεχνικές όλες που υποτίθεται ότι είναι επινοήσεις των Γκουρτζίεφ κλπ δεν είναι τίποτε περισσότερο από κακέκτυπα αρχαιότερων διδασκαλιών.
Πχ αν διαβάσει κανείς ένα κέιμενο του Γρηγορίου Παλαμά περί τριαδικότητας του νου που κυκλοφορεί στη Φιλοκαλία των νηπτικών θα εκπλαγεί από την ομοιότητα με ιδέες του Γκουρτζίεφ και του Μουράβιεφ.
Ομοίως αν διαβάσει κανείς κέιμενα των Σιχ, όσα κυκλοφορούν θα δει αυτούσιες θεοσοφικές ιδέες περί Δασκαλων και εξέλιξης κλπ για να μην πω ότι ταυτίζονται και τα πρόσωπα.
Ομοίως αν διαβάσει κανείς τον Πλάτωνα θα μπορεί να δει πόσες αλλοιώσεις υφίστανται τα λόγια του και οι απόψεις οι δικές του και του Σωκράτη.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ξεκινώντας από τα πιο παλιά.
Στην ινδουιστική εκδοχή της σύστασης τπου ανθρώπου συναντά κανείς διβάζοντας τις ουπανισάδες διάφορες σχολές αλλά όλες συμφωνούν γενικά στους 5 εαυτούς που βρίσκονται ο ένας μέσα στον άλλο, και οι οποίοι τρέφονται με διαφορετικού είδους τροφή ο καθένας. Το είχα αναφέρει στη συζήτηση περί των 7 σωμάτων και μπορεί να δεις κανείς εκεί αν δεν είναι η Ταϊτιρίγια Ουπανισάντ που μιλά για τους εαυτούς και τις τροφές τους σύμπίπτοντας σε μεγάλο βαθμό με το Γκουρτζίεφ.
Χρειάζεται προσοχή όμως γιατί δε συμπίπτει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ. Η Ουπανισάντ είναι ασφαλέστερος οδηγός και πιο λεπτομερής από το Γκουρτζίεφ για τα σώματα και την ανάπτυξή τους.
Θα τη βρείτε, την Ουπανισάντ που μιλά για τους 5 εαυτούς αλλά και άλλες 9 στο "οι 10 βασικές Ουπανισάντ" εκδόσεις Ιάμβλιχος.
Αυτά προς το παρόν από μένα.Δεν έμαθα από κάποια σχολή τα σχετικά με τα σώματα αλλά από όσες εμπειρίες είχα και από όσες πληροφορίες συνέλεξα κατά τη διάρκεια μιας 20 ετίας περίπου.
Πολλές πληροφορίες και κείμενα όλων των θρησκειών(στα αγγλικά) στο http://www.sacred-texts.com

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy