ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 αναθεμά σας Έλληνες...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
fefeli
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 04:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fefeli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναθεμά σας Έλληνες όπου βρεθώ κι όπου σταθώ σας βλέπω εμπρός μου...

κάπως έτσι είναι η αρχή ενός αποσπάσματος κάποιου Γάλλου νομίζω φιλόσοφου που μιλούσε για τη σοφία των Ελλήνων.
Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το συγκεκριμένο απόσπασμα και για το άτομο που το είπε παρακαλώ να μας το γράψει γιατί δε μπορώ να το βρω

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 09:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Σίλλερ για τον Έλληνα.

--------------------------------------------------------------------------------

''Καταραμένε Έλληνα,

Όπου να γυρίσω τη σκέψη μου, όπου και να στρέψω τη ψυχή μου, μπροστά μου σε βρίσκω.

Τέχνη λαχταρώ, ποίηση, θέατρο, αρχιτεκτονική, εσύ μπροστά μου, πρώτος κι αξεπέραστος.

Επιστήμη αναζητώ, μαθηματικά, φιλοσοφία, ιατρική, κορυφαίος και ανυπέρβλητος.

Για δημοκρατία διψώ, ισονομία και ισοπαλία, εσύ μπροστά μου, ασυναγώνιστος κι ανεπισκίαστος.

Καταραμένε Έλληνα, καταραμένη γνώση.

Γιατί να σ' αγγίξω;

Για να αισθανθώ πόσο μικρός είμαι, ασήμαντος, μηδαμινός;

Γιατί δεν μ' αφήνεις στη δυστυχία μου και στην ανεμελιά μου;


(Απο τον Πασχάλη στο τοπικ Ελληνάρες!!!!)

Μάλλον αυτό το κείμενο εννοείς.
Το είχα διαβάσει και εγώ κάπου αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέριες, όλο και κάποιος όμως θα ξέρει.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 12:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

για τη σοφία των Ελλήνων.

Έγώ πάντως ζω πόσα χρόνια με τους Έλληνες και δεν έχω δει καμμία σοφία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 14:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ και με τον ίδιο το Χριστό να ζούσες δε θα έβλεπες Δάσκαλο πουθενά .

Σε όλα σου τα post το μόνο που λες είναι μια γραμμή η οποία λέει :
Άκουσα , μου είπανε , κάπου αλλά δε θυμάμαι που διάβασα , ναι φίλε τάδε έχεις δίκιο , κλπ . Ποτέ δεν τεκμηρίωσες , ποτέ δεν πήρες σαφή θέση .

Ναι έχει και η Ελλάδα ζωντανά σαν εσένα τι να κάνουμε ;


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 16:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file wolffaced........................................polles fores xreiazetai na pame makria,gia na katalavoume tin axia tou topou mas k twn anthrwpwn tou............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 18:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χέρι-χέρι...χέρι-χέρι...με τον καραπιπέρη...

_________________________

"Μαθαίνω ελεύθερα να ανασαίνω..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 19:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OYTE MIA FORA DEN EIDES SOFIA WOLFFACED?

MILHSES POTE ME GEROYS AN8RWPOYS?
DEN EXOYN MAGALOPREPEIS EKFRASEIS, OYTE PERIPLOKOYS SYLLOGISMOYS POLLES FORES ALLA EXOYN POLH SOFIA NA PROSFEROUN... OPWS KAI POLOI ALLOI.
... KATALABAINW OTI OTAN AKOUS PANTOY GYRW SOY TO SHMANTIKOTERO 8EMA NA EINAI TO BIG BROTHER KTL APOGOHTEYESAI... ALLA TO OTI DEN FAINETAI ME THN PRWTH MATIA DEN SHMAINEI OTI DEN YPARXEI...

AYTA GIA TOYS MONTERNOYS ELLHNES... PAROLO POY TO APOSPASMA PISTEYW MILAEI GIA TOYS ARXAIOYS...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fefeli
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 22:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fefeli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να είσαι κάλά μάλλον αυτό ειναι το απόσπασμα που έψαχνα σε ευχαριστώ γιατί δε μπορούσα να θυμηθώ περισσότερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 16:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε όλα σου τα post το μόνο που λες είναι μια γραμμή η οποία λέει :
Άκουσα , μου είπανε , κάπου αλλά δε θυμάμαι που διάβασα , ναι φίλε τάδε έχεις δίκιο , κλπ . Ποτέ δεν τεκμηρίωσες , ποτέ δεν πήρες σαφή θέση .

Και εσύ σε όλα τα σου τα post το μόνο που κάνεις είναι να τσακώνεσαι με τον wolffaced. Χάρη σε μένα έχεις λόγο ύπαρξης. Θα σε παρακαλούσα να μην ξανασχοληθείς μαζί μου, όπως δεν ασχολούμαι και εγώ μαζί σου.

quote:
MILHSES POTE ME GEROYS AN8RWPOYS?
DEN EXOYN MAGALOPREPEIS EKFRASEIS, OYTE PERIPLOKOYS SYLLOGISMOYS POLLES FORES ALLA EXOYN POLH SOFIA NA PROSFEROUN... OPWS KAI POLOI ALLOI.

silverwolf φυσικά και πολύ γέροι έχουν σοφία αλλά είναι όπως οι άλλοι γέροι στις άλλες χώρες. Το σχόλιο που έκανα εγώ ήταν για την και καλά σοφία που έχουμε σαν φυλή. Ίσως οι πρόγονοι μας να ήταν σοφοί, εμείς όμως;

quote:
polles fores xreiazetai na pame makria,gia na katalavoume tin axia tou topou mas k twn anthrwpwn tou............

Σε αυτό που λες μπορεί να έχεις δίκιο όμως πρέπει να ζήσει κάποιος για πολύ καιρό εκτός Ελλάδος και από την στιγμή που εγώ δεν το έχω κάνει δεν ξέρω πως είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 20:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορείς να μου αφαιρέσεις το δικαίωμα να σε λέω την άποψη μου για τα όσα ανυποστήρικτα και ανυπόστατα γράφεις .
Δε νομίζω σε όλα τα post μου να ασχολούμαι μαζί σου , ευτυχώς τα post μου είναι εδώ και μπορεί ο καθένας να τα δει , όπως και τα δικά σου .
Όταν γράψεις με στοιχεία και εμπεριστατωμένη άποψη τότε θα πάψω να σε χαρακτηρίζω και θα κάνω καλοπροαίρετο διάλογο μαζί σου .
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ θα σου απαντάω και θα θίγω τα κακός κείμενα ( πάντα κατά την γνώμη μου ) επειδή εδώ μέσα μπαίνουν και άλλοι και διαβάζουν και από αυτά που γράφεις μπορεί να παραπλανηθούν .

ΓΚΕ ΓΚΕ ? Ή ΝΟΥΚΟΥ ΓΚΕ ΓΚΕ ?


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 20:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ήθελα να μην ασχολήσε καθόλου με τα posts μου. Κάνε ρε φίλε πως δεν υπάρχουν. Διάβαζε τα άλλα και όπου δεις wolffaced μην το διαβάζεις. Κάνε σαν να μην υπάρχω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 20:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα ξανά τώρα
Το ότι αγαπάμε όλοι την πατρίδα μας είναι γεγονός όπως όμως είναι η καθημερινότητα του Νεοέλληνα είναι σωστό φρενοκομείο και με το παραμικρό βλέπεις ανθρώπους στο δρόμο να τσακώνονται. Κάτι τέτοια σε κάνουν να αμφισβητείς την σοφία μας. Μην ξαχνάτε άλλωστε την φράση του Σεφέρη που λέει <<όπου και αν πάω η Ελλάδα με πληγώνει>>. .

Edited by - Wolffaced on 15/05/2003 21:29:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 22:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ότι αγαπάμε όλοι την πατρίδα μας είναι γεγονός όπως όμως είναι η καθημερινότητα του Νεοέλληνα είναι σωστό φρενοκομείο και με το παραμικρό βλέπεις ανθρώπους στο δρόμο να τσακώνονται. Κάτι τέτοια σε κάνουν να αμφισβητείς την σοφία μας. Μην ξεχνάτε άλλωστε την φράση του Σεφέρη που λέει <<όπου και αν πάω η Ελλάδα με πληγώνει>>. .

Δεν διαφωνώ... Όμως όπου και αν πας η καθημερινότητα είναι ένα φρενοκομείο φίλε μου! Όχι για τους ίδιους λόγους, ούτε με τον ίδιο τρόπο αλλά είναι εξίσου φρενοκομείο...


Τα λόγια του Σεφέρη είναι πέρα για πέρα για πέρα αληθινά! Τουλάχιστον για μένα!
Όπου κι αν είμαι η Ελλάδα με πληγώνει... Όταν είμαι εκεί με τα χάλια της... και όταν δεν είμαι εκεί με τα καλά της... (πιστεψέ με ξέρω από την εμπειρία)


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 17:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σε κάποιον δεν αρέσει ο τόπος που ζει μπορεί να κάνει δύο πράγματα:
1. Να αλλάξει τόπο κατοικίας.
2. Να αλλάξει τον τόπο που κατοικεί.
Έχω δοκιμάσει ανεπιτυχώς και τα δύο.
Ευτυχώς που υπάρχει και το όνειρα.
Ιδίως αν δεν έχεις παραιτηθεί από αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 02:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως φιλε Wolffaced αν αφησουμε ολοι τα playstasion και τους καφεδες στο μπουρναζι και ψαξουμε λιγο καλυτερα κατι θα βρουμε.

Αντι να ισοπεδονουμε τα παντα αρκει να βαλει ο καθε ενας μας ενα μικρο λιθαρι στο να διορθωθει αυτος ο τοπος προς το καλυτερο

Ευχαριστω

dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Syldor
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 16:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Syldor  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Syldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι και το Playstation και η φραπεδιά έχουν το νόημα τους. Ένας άνθρωπος εκτός από τις υψηλές πνευματικές ανάγκες του έχει και ανάγκη για ψυχαγωγία και σωματικές ανάγκες και καλό θα ήταν να δίνει σε όλες προσοχή.

Τώρα όσον αφορά την Ελλάδα εγώ θεωρό τον εαυτό μου ευλογημένο που γεννήθηκα σε αυτόν τον τόπο. Έχει αναμφισβήτητα προβλήματα αλλά το ίδιο συνέβαινε και στο χρυσό αιώνα του Περικλή. Όντως η Ελλάδα κατάφερε πολλά τότε αλλά μην έχει κανείς ψευδαισθήσεις. Και αδικίες υπήρχαν (βλέπε το πως κατέληξαν όλοι οι μεγάλοι της εποχής)και στενόμυαλοι άνθρωποι. Νιώθω ευλογημένος γιατί..δύσκολο να το περιγράψω.. γιατί μπορώ να έχω φιλοσοφικές συζητήσεις με τον ταξιτζή. Γιατί για κάθε 10 στενόμυαλους συναντώ έναν που σκέφτεται με ανοιχτό μυαλό. Γιατί βλέπω , μυρίζω , ακουμπάω και όλα μέσα μου φωνάζουνε Ελλάδα.

Όπως προείπα δύσκολο να το εξηγήσω αλλά για μένα δεν υπάρχει άλλος τόπος


εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 18:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΦΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΟΝΗ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΦΙΑ; ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΜΗ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 07:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ο Σίλλερ εννοεί τους Αρχαίους Έλληνες () .. και όχι για τους Νέο – Έλληνες (όπως έχουμε άλλωστε αποδεχθεί εδώ και χρόνια αυτό τον ορισμό - διαχωρισμό) . . . φυσικά βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις ( ώστε να επιβεβαιώνουν τον κανόνα ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Syldor
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 20:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Syldor  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Syldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα διαφωνήσω φίλε μου XD.

Ουδέποτε προσωπικά δέχτηκα ούτε πρόκειται να δεχτώ αυτήν την φαιδρή για να μην πω επικίνδυνη προσπάθεια διαχωρισμού των Ελλήνων σε νέο-έλληνες και αρχαίους.

Για μένα θα είμαστε πάντα απλά ..Έλληνες.


εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 07:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα διαφωνήσω φίλε μου XD.

Ουδέποτε προσωπικά δέχτηκα ούτε πρόκειται να δεχτώ αυτήν την φαιδρή για να μην πω επικίνδυνη προσπάθεια διαχωρισμού των Ελλήνων σε νέο-έλληνες και αρχαίους.

Για μένα θα είμαστε πάντα απλά ..Έλληνες.


εν οίδα οτι ουδέν οίδα


Φίλε μου δεν έχει σημασία αν την δέχεσαι ή όχι.. εγώ εξέφρασα την άποψη μου για το που απευθύνεται το παραπάνω κείμενο έτσι όπως το διάβασα για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο θέμα.. από εκεί και πέρα .. ε, «δεν θα χαλάσουμε και τις καρδίες μας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Syldor
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 15:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Syldor  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Syldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε XD

δεν διαφώνησα με την άποψη σου, σαφώς έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις απλά διαφώνησα με τον πλυθηντικό που χρησιμοποίησες

εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 22:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O.K. ! Χαίρομαι που διευθετήθηκε η «παρεξήγηση»

Edited by - XD on 15/06/2003 22:29:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουδέποτε προσωπικά δέχτηκα ούτε πρόκειται να δεχτώ αυτήν την φαιδρή για να μην πω επικίνδυνη προσπάθεια διαχωρισμού των Ελλήνων σε νέο-έλληνες και αρχαίους.Για μένα θα είμαστε πάντα απλά ..Έλληνες.

Και εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ, τι να κάνουμε όμως που σαν συμπεριφορά οι εμείς οι Νεοέλληνες δεν θυμίζουμε σε τίποτα τους Αρχαίους. Κάτι τέτοια λέω και εισπράτω ειρωνίες. Γιατί, όμως; Εσεις πιστεύετε ότι έχουμε καμμία σχέση με τους Αρχαίους; (Δεν εννοώ γεννετική, εννοώ όσον αφορά το θέμα του topic που λέγεται Σοφία.) Δηλαδή αν κάποιοι από εσάς λέτε πως οι Έλληνες του σήμερα έχουν σοφία τότε οι αρχαίοι πόση σοφία περισσότερη σοφία πρέπει να είχαν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 10:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ,ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ,ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?
Ε,ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΦΟΥ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΔΡΥΣΑΝ,ΕΙΝΑΙ ΡΗΧΗ,ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΙΠΗΣ ΕΩΣ ΜΗΔΑΜΙΝΗ..ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΕΞΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΒΡΑΑΜ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ,ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ,ΧΑΖΟΙ ΜΩΡΕ,ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΕΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest_
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 16:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι ,

πολλοι λενε οτι στο σχολειο τα αρχαια ελληνικα ειναι παραμελημενα σε σχεση με τα θρησκευτικα.Αληθεια ειστε σιγουροι γι'αυτό που λετε;

Στο σχολειο δεν διδασκεται η ιλιαδα και η οδυσσεια;; οι βιοι του πλουταρχου;;ξενοφωντας;αρχες φιλοσοφιας; πλατωνας;;αρχαια ελληνικα;; τουλαχιστον αυτα θυμαμαι, ειναι και χρονια που εχω τελειωσει το σχολειο, τωρα μπορει να ειναι διαφορετικα...

Περισσοτερη σημασια εχει να μπορεις να δεχθεις αυτο που θα σου δωσουν κι ας ειναι και λιγο παρα να σου δινουν και να σου δινουν και να σου δινουν και εσυ να μην εχεις επαφη...

Ευχαριστω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 19:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΩΤΗΣΗ:
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ Η ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ???
ΔΕΚΤΗ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
FAYE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 00:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα:)))διαβασα με προσοχη ολα οσα αναφερθηκατε,πραγματικα δεν ξερω αν παρατηρησατε ενα γεγονος ,το οποιο αθελα σας ..ισως και οχι,κανετε,κατι το οποιο ξεκινησαν οι προγονοι μας και το συνεχιζουμε εμεις και ολος ο κοσμος,αυτο ειναι ο διαλογος:))))))))
ακομα και η αμφισβητηση ειναι μερος της συζητησης,ειμαστε ελληνες ναι κανουμε και λαθη ,ομως μεσα απο τα λαθη μαθαινουμε,αρκει να προσπαθησουμε να μαθαινουμε.ναι εχουμε και τα ασχημα μας,αλλα εχουμε και πολλα καλα να δειξουμε και να δωσουμε,αυτο που δινουμε ειναι αγαπη και κατανοηση στους αλλους,εχουμε διανυσει πολυ δρομο,απανθρωπα δυσκολο,με απειρα εμποδια,ομως ειμαστε εδω,θα μου γραψετε,θα σας ξαναγραψω(εαν και εφοσον το θελετε),υπαρχουμε και πρεπει να το εκμεταλευτουμε αυτο προς το καλυτερο:)))))
καλο βραδακι,καλη συνεχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 21:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Σίλλερ για τον Έλληνα.

--------------------------------------------------------------------------------

''Καταραμένε Έλληνα,

Όπου να γυρίσω τη σκέψη μου, όπου και να στρέψω τη ψυχή μου, μπροστά μου σε βρίσκω.

Τέχνη λαχταρώ, ποίηση, θέατρο, αρχιτεκτονική, εσύ μπροστά μου, πρώτος κι αξεπέραστος.

Επιστήμη αναζητώ, μαθηματικά, φιλοσοφία, ιατρική, κορυφαίος και ανυπέρβλητος.

Για δημοκρατία διψώ, ισονομία και ισοπαλία, εσύ μπροστά μου, ασυναγώνιστος κι ανεπισκίαστος.

Καταραμένε Έλληνα, καταραμένη γνώση.

Γιατί να σ' αγγίξω;

Για να αισθανθώ πόσο μικρός είμαι, ασήμαντος, μηδαμινός;

Γιατί δεν μ' αφήνεις στη δυστυχία μου και στην ανεμελιά μου;


ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!
ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΑ Η ΣΚΙΑ ΜΟΥ ΑΤΕΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΨΕ!!

ΤΑΛΑΙΠΩΡΗ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ ΕΝΑΝ ΤΟΠΟ, ΟΠΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΕΙ!!!

ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΩΡΟ ΟΠΟΥ ΑΡΧΑΙΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΙ ΓΙΝΑΝ ΤΙΤΑΝΕΣ!!

ΑΔΙΚΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ!!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ!!

ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΗΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ, ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΜΥΔΡΟ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 16:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hallo Brothers..
Einai safes oti h Fulh twn Ellhnwn einai kati diaforetiko kai ksexwristo apo kathe allou eidous Fulh..
Auto to apoduklneiei h Istoria polles fores.. Apo anakalupseis, gnwseis, episthmes,polemous,epanastaseis mexri oti mporei na fantastei kaneis..
Opote Esy Brother pou den vlepeis Sofia pouthena stous Ellhnes psakse ligo kalutera.. kai mhn koitas mono to shmera kai tous pollous.. Shmera tha vreis Evraika upoxeiria kai marionetes na kukloforoun pantou! Omws h Sofia kai h Gnwsh einai sto xeri sou na thn psakseis kai na thn apoktuseis. Gi afto mhn psaxneis se allous.. psakse mesa sou.
DEN EINAI EYKOLO! Alla panta o kathe Antrwpos einai Warrior kai polemaei na apokthsei afto poui tou anhkei kai tou to steroun!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 17:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΥΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΣΟΦΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΙΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΑΞΕΙ.ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΠΟΛΟΙ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΤΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΩΝ ΑΕΡΙΩΝ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ.ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΟ ΜΑΓΝΗΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΠΙΞΥΔΑ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΩΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΔΑΦΝΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ "ΑΣΕ ΡΕ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΧΤΥΖΑΜΕ ΠΑΡΘΕΝΩΝΕΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΔΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΟ ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΤΡΩΓΑΝΕ ΜΠΑΝΑΝΕΣ". ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟ ΤΗ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΡΩΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΧΤΥΖΟΥΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΕΣ"

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 00:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φιλοι ,

πολλοι λενε οτι στο σχολειο τα αρχαια ελληνικα ειναι παραμελημενα σε σχεση με τα θρησκευτικα.Αληθεια ειστε σιγουροι γι'αυτό που λετε;

Στο σχολειο δεν διδασκεται η ιλιαδα και η οδυσσεια;; οι βιοι του πλουταρχου;;ξενοφωντας;αρχες φιλοσοφιας; πλατωνας;;αρχαια ελληνικα;; τουλαχιστον αυτα θυμαμαι, ειναι και χρονια που εχω τελειωσει το σχολειο, τωρα μπορει να ειναι διαφορετικα...

Περισσοτερη σημασια εχει να μπορεις να δεχθεις αυτο που θα σου δωσουν κι ας ειναι και λιγο παρα να σου δινουν και να σου δινουν και να σου δινουν και εσυ να μην εχεις επαφη...

Ευχαριστω....

----------------------------------------------------------------------

Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΙΛΕ PRIEST ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΑ ΕΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΧΤΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΗΣΙΟΔΟΥ Π.Χ.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ....
ΜΕ ΕΚΤΙΜΙΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy