ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Συγχρονικότητα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 16:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Καλοτυχία", "κακοτυχία", "γύρισμα της τύχης", "γκαντεμιά", "κατσικοπόδαρος"... Μερικές μόνο από τις εκφράσεις που χρησιμοποιούμε καθημερινά για να "ξορκίσουμε" συμβάντα που δεν κατανοούμε ή που μερικές φορές μας... φοβίζουν. Άραγε υπάρχει ελεύθερη βούληση ή το Σύμπαν λειτουργεί βάσει... προδιαγεγραμμένου σεναρίου???...

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 19:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ
" ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ"

ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΕΠΕΡΩΠΜΕΝΩ ΣΤΟ ΚΙΣΜΕΤ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΕΟΤΗΤΩΝ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΧΑΛΙΑ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Μ....ΚΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 20:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου GHOST.

Αν δεν διάβασες το άρθρο μας σου προτείνω να το διαβάσεις.

http://www.esoterica.gr/articles/psycholg/ajungsyn/ajungsyn.htm

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 22:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τί εννοεί ο συγγραφέας του ανωτέρου άρθρου για το συγχρονισμό με αυτά τα λόγια:

"Ο Karl Pribram, νευρολόγος στο Πανεπιστήμιο του Stanford, πρότεινε τη θεωρία ότι, ο εγκέφαλος είναι ένα είδος "ολογράμματος", ένας αναλυτής μοντέλων και συχνοτήτων, που δημιουργεί την "σκληρή" πραγματικότητα, ερμηνεύοντας συχνότητες από μια διάσταση πέρα απ' το χώρο και το χρόνο. Με άλλα λόγια, ο φυσικός κόσμος που ξέρουμε είναι "ισομορφικός" - δηλαδή όμοιος - με τις διαδικασίες του εγκεφάλου."

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 01:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και το έριξα μια γρήγορη ματιά (θα το μελετήσω αύριο καλύτερα) είναι πολύ καλό το άρθρο που προτείνεις φίλε thoth και επειδή σε κάποιο σημείο αναφέρετε σε κβαντική φυσική, θα ήθελα να προσθέσω ένα παράδειγμα της κβαντικής, που παρομοιάζει το σύμπαν με ένα ρολόι.
Αν πάρουμε ένα ρολόι διαλυμένο και το βάλουμε σε ένα κουτί (τα γρανάζια, τους δείκτες, κ.τ.λ) σφραγίσουμε το κουτί και έπειτα αρχίσουμε να το κουνάμε για κάποια ώρα «χ», τότε οι πιθανότητες που έχει το ρολόι να συναρμολογηθεί και να λειτουργήσει είναι 1 στο άπειρο.
Έτσι με αυτό το τρόπο η κβαντική φυσική υποστηρίζει πως δε μπορεί να είναι τυχαίο τίποτα στο σύμπαν, αφού λειτουργεί με τέτοια αρμονία και ακρίβεια.

Επειδή το παράδειγμα αυτό το είχα ακούσει πριν αρκετά χρόνια και δε ξέρω αν το περιέγραψα σωστά, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει.


Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου GHOST.

Αν δεν διάβασες το άρθρο μας σου προτείνω να το διαβάσεις.

http://www.esoterica.gr/articles/psycholg/ajungsyn/ajungsyn.htm

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"



Σ' ευχαριστώ thoth για την παραπομπή σου! Πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy