ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgames
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2002, 10:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gilgames  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αμέτρητες οι αναφορές για τις υπερφυσικές δυνάμεις.θα ήθελα να παραθέσω μερικές που αναφέρονται σε ιστορικά πρόσωπα σαν μια εισαγωγή
Ο Μέγας Αλέξανδρος θεραπευόταν από τις πληγές των μαχών με ασυνήθιστη ταχύτητα. Ο Ιούλιος Καίσαρας μπορούσε να υπαγορεύει ταυτόχρονα σε 7 γραφείς. Ο Μέγας Ναπολέων αναφέρεται ότι γνώριζε όλους ανεξαιρέτως τους στρατιώτες με τα μικρά τους ονόματα. Στην Ανατολή για τους Γιόγκι έχει γίνει γνωστό ότι και ακόμη και σήμερα καταφέρνουν υπερφυσικά φαινόμενα όπως να μετατοπίζονται στο χώρο, να ανυψώνονται, να υλοποιούν αντικείμενα και πολλά άλλα.
Η παράδοση των Πολεμικών Τεχνών αναφέρει ότι ο Ιδρυτής τους στην Κίνα ο Μποντιντάρμα μπορούσε ενώ ήταν σε διαλογισμό μπροστά σε έναν τοίχο να αντιλαμβάνεται ό,τι γινόταν πίσω από τον τοίχο ακόμη και τα μυρμήγκια που περπατούσαν. Εκτός από τον Χριστό τα θαύματα του οποίου αποδίδονται σε θεία δύναμη, ανάσταση νεκρών όπως θαυματουργές και θεραπείες αρρώστων, έκανε και ο μυστηριώδης Απολλώνιος ο Τυανέας.

Στα τέλη του περασμένου αιώνα η Ε.Π.Μ. κατέπληξε όλο τον κόσμο με τις υπεράνθρωπες ικανότητές της και τις υπερφυσικές της αντιλήψεις.
Αντιλαμβανόταν αόρατα όντα και είχε επαφή με τους αόρατους δασκάλους της. Μετά από ένα σοβαρό τραυματισμό της κυριολεκτικά αναστήθηκε ενώ μπορούσε να αποστηθίσει το περιεχόμενο ενός βιβλίου με μια απλή επαφή του χεριού της. Πράγματα ανεξήγητα για την κοινή λογική που όμως την συνόδευαν σε όλη τη ζωή της.

Αλλά και συνηθισμένοι άνθρωποι σε εξαιρετικές καταστάσεις όπως ένα δυστύχημα, σε κίνδυνους προσφιλούς προσώπου ή άλλες αιτίες εκδηλώνουν δυνάμεις πολύ πέρα από τις φυσιολογικές. Πολλοί ακόμη με έναν ανεξήγητο τρόπο είναι προικισμένοι με διάφορες δυνάμεις που γι' αυτούς λειτουργούν φυσιολογικά. Βλέπουν όνειρα που βγαίνουν αληθινά, επικοινωνούν με άλλους σε μεγάλες αποστάσεις, ή μιλούν ή και καταλαβαίνουν γλώσσες που ποτέ δεν έμαθαν.

Κάθε χρόνο το Μάϊο οι Αναστενάρηδες χορεύουν ξυπόλητοι πάνω στα αναμμένα κάρβουνα συνεχίζοντας μια Διονυσιακή Παράδοση χιλιετηρίδων...
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ...

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2002, 09:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το θέμα που ανοίγεις Gilgames.
Έχω διαβάσει, έχω ακούσει και ήμουν και παρόν σε τέτοια "παράξενα" φαινόμενα.
Θα πώ περιληπτικά τη θέση μου, εν αναμονή και άλλων σχολίων απο τους υπόλοιπους φίλους των forums.
Πιστεύω ακράδαντα ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΕ ΝΟΜΟΥΣ. Η διερεύνηση, η εξερεύνηση, καθώς και η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΝΕΩΝ ΝΟΜΩΝ, (όχι η δημιουργία νέων!!!) είναι αντικείμενο της ΠΑΝεπιστήμης.
Ποιός είναι θα με ρωτήσετε ΠΑΝεπιστήμων; Την απάντηση την αφήνω σε εσάς.
Ακριβώς λοιπόν επειδή ΟΛΑ υποκεινται σε νόμους και ως γνωστόν απο τη φυσική, "ο νόμος είναι καθολικός", ΟΛΑ τα φαινόμενα που προανέφερες έχουν την εξήγησή τους. Φυσικά μπορεί να ΜΗΝ είμαστε σε θέση να τη διακρίνουμε μέσα απο το ομιχλόδες τοπίο που ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι φτιάξαμε με την έπαρση μας ότι ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ κλπ
Αυτό κατα τη γνώμη μου έγινε γιατί ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ.
Άρα δε μένει, αν θέλουμε να καθαρίσει το τοπίο απο την ομίχλη, να ξαναγυρίσουμε σε αυτές, τις ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ.
Εκεί, σε αυτές τις πηγές, θα μπορέσουμε να πιούμε το ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ (όχι της λήθης) της ΕΓΡΗΓΟΡΣΗΣ και με αυτήν την εγρήγορση θα ανακαλύψουμε ότι:
"...Εγώ είπα θεοί είσθε σείς, και υιοί Υψίστου ΠΑΝΤΕΣ. Σείς όμως ώς άνθρωποι αποθνήσκετε..."
Ψαλμοί πβ'6-7
"...τα έργα τα οποία εγώ κάμνω, και εσείς θέλετε κάμνει, και μεγαλύτερα τούτον κάμνετε..."
Ιωάννης ιδ'12

Εν αναμονή λοιπόν σχολίων....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2002, 20:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω πως αυτη η χρονικη περιοδος που ζουμε θα χαρακτηριστει αργοτερα ως ο δευτερος μεσαιωνας.Και αυτο γιατι καταδικαζουμε,ακομα και η επιστημη, αυτο που δεν μπορουμε να εξηγησουμε.Ευτυχως ομως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.
Ποιος γιατρος επιστημονας σημερα δεχεται την θεραπεια μεσω "ονειρου";
Ποιος φυσικος δεχεται την τηλεκινηση;
(Μπορουσα να αναφερω χιλιαδες παραδειγματα, αλλα νομιζω καταλαβατε τι θελω να πω.)
Αυτα τα φαινομενα απλα δεν μπορει ακομα η επιστημη να τα εξηγηση.
Το προβλημα ειναι αντι να προσπαθηση να τα εξηγηση,πολυ απλα δεν τα δεχεται.
Ποσες μαρτυριες υπαρχουν για "φαντασματα"; Υποθετω αρκετες χιλιαδες,
και μαλιστα απο πολυ παλια. Ολες οι μαρτυριες να ειναι ψευτικες και ΜΙΑ να ειναι αληθινη, τοτε αποδεικνυετε η υπαρξη τους.Αλλα ποιος σοβαρος επιστημονας καθεται να ασχοληθει με αυτα;

Το αλλο το λαθος που κανουμε ειναι οταν κατηγοριοποιουμε και ονομαζουμε αυτα τα φαινομενα.Λεμε πχ αυτος εχει ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ και αυτοματα λυσαμε τον γριφο.Δεν ειναι ετσι ομως.Δεν γνωριζουμε τους μηχανισμους που επιτρεπουν αυτη την δραστηριοτητα.
Για φανταστειτε ομως τα χρηματα, ο χρονος, και οι επιστημονες που σπαταληθηκαν για την δημιουργια της ατομικης βομβας να ριχνοντουσαν
στην εξηγηση αυτου του φαινομενου.Ισως δεν θα ειχαμε τωρα κινητα.
(τρεμε panafon αστειευομαι βεβαια).


Το παρηγορο ειναι οτι σιγα σιγα η επιστημη, προχωραει σε αβατα μονοπατια, για τα προηγουμενα χρονια.
Χαρη στη κβαντομηχανικη ειναι σχεδον αποδεδειγμενο η υπαρξη πολλων καιπαραληλων συμπαντων(αν και δεν εχω καταλαβει τον συσχετισμο).
Το ακουσμα και μονο αυτης της θεωριας πριν 30-40 χρονια αρκουσε για μια θεση σε ενα καλο ψυχιατρειο.

Θελω να πιστευω οτι τα επομενα χρονια η επιστημη θα ασχοληθει επιτελους σοβαρα με εναν τεραστιο ανεξερευνητο κοσμο.Τον εγκεφαλο του ανθρωπου.
Εκει νομιζω βρισκονται πολλες απαντησεις στα ερωτηματα που μας απασχολουν ολους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2002, 15:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αναφερθώ για άλλη μια φορά στο βιβλίο του Κ.Δερβένη "ο άρχοντας των κεραυνών".
Ο δάσκαλος του Τσανγκ, του μαθαίνει και επιδεικνύει το τι μπορεί να κάνει με την ενέργεια, που ονομάζει "γιανγκ τσι" όταν έρθει σε επαφή με την γιν ενέργεια.

Όταν ο ασκούμενος μάθει να αποθηκεύει ενέργεια μέσα στο σώμα, αλλά και να την ωθεί έξω από αυτό.. αποκτά δυνάμεις που στα δικά μας μάτια φαντάζουν υπερφυσικές!!

~Ίσως το δικό μου άστρο να'ναι κάπου εκεί στο φως~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2002, 09:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση, τι είναι το ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ;;;
Πώς το αντιλαμβάνεστε και πως το εννοήται;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 16:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο, χαθήκαμε...

Η λέξη "ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ" εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν πιστεύω πως μπορεί να συμβεί κάτι σε αυτή την φυσική πραγματικότητα με τρόπο μη φυσικό. Αποδίδουμε σ' αυτή τη λέξη ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε αλλά αυτό οδηγεί σε μια παρεξήγηση: πιστεύουμε πως μπορούμε να κατανοήσουμε κάθετι φυσικό οπότε αυτά που δεν κατανοούμε τα βγάζουμε έξω και τα λέμε υπερφυσικά.

Για να μη μιλάω πολύ, θα αναφέρω ένα παράδειγμα:

Είναι υπερφυσικό το να αποκτήσει κάποιος πολλά χρήματα από εκεί που δεν το περιμένει; Συνήθως ναι, είναι. Αν όμως συμβεί, και ξέρουμε ότι συμβαίνει, τα χρήματα αυτά δεν θα υλοποιηθούν με κάποιον μαγικό τρόπο στην τσέπη του ή στο σεντούκι του, ούτε θα γίνει κάποιο υπολογιστικό λάθος στον τραπεζικό του λογαριασμό (ή ίσως και να γίνει). Θα πάρει κάποια στιγμή ένα λαχείο, το μοναδικό της ζωής του και θα κερδίσει, θα του έρθει μια κληρονομιά από έναν τρίτο θείο, τέτοια πράγματα.

Τώρα το τι μηχανισμοί μπαίνουν σε λειτουργία για να συμβούν τέτοιου είδους θαύματα, εκτιμώ πως αυτά ανήκουν στο χώρο του αόρατου αλλά και το αόρατο ανήκει στη φύση. Φύση δεν είναι μόνο η ύλη, είναι το Φύση-μα του Θεού.


theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2002, 09:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχ μακάρι να μπορούσα να κληρονομήσω έτσι "υπερφυσικά" ή "υπερφυσικά" να κέρδιζα το λαχείο.... τι καλά που θα ήταν!!! 'Η μήπως δε θα ήταν;;;
Τέλος πάντων, εγώ πάντως φίλε μου, δε θα το θεωρούσα το παράδειγμάσου ως κάτι "υπερφυσικό".
Ανέφερα ότι ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, αλλά εμείς ΔΕ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ. 'Ισως η υπεροψία μας να φταίει, ίσως η ΔΙΠΛΗ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ (Εν οιδα, οτι ουδεν οιδα), ίσως... ίσως...
Θεωρώ όμως ότι καλό και πρέπων είναι να μην χρησημοποιούμε τις λέξεις- ένοιες κατα το δοκούν...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 13:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μπλαβάτσκυ περιγράφει το ακόλουθο περιστατικό:

"Θυμάμαι μία από τις βρεφοκόμους μου. Είχε τη συνήθεια να κρύβει φρούτα μέχρι που αυτά σάπιζαν μέσα στα συρτάρια του γραφείου της. Αυτά τα συρτάρια ήταν πάντοτε γεμάτα με σάπια φρούτα. Δεν ήταν πια νέα και αρρώστησε βαριά. Η θεία μου, στης οποία στο σπίτι τότε ζούσα, είχε καθαρίσει όλα τα συρτάρια και είχε πετάξει τα χαλασμένα φρούτα. Αυτή η άρρωστη, ετοιμοθάνατη γυναίκα όμως, απρόσμενα ζήτησε να της δώσουν ένα από τα αγαπημένα της "ώριμα" μήλα. Για όλους ήταν ξεκάθαρο τι εννοούσε και η θεία μου η ίδια πήγε στο δωμάτιο των υπηρετών για να δώσει εντολή να της δώσουν κάποιο σάπιο μήλο. Τότε ανακοίνωσαν ότι η άρρωστη είναι νεκρή. Η θεία μου έτρεξε επάνω. Εγώ και μερικές υπηρέτριες τρέξαμε πίσω της. Όταν όμως περνούσαμε από το δωμάτιο, που βρισκόταν το εν λόγω γραφείο, η θεία μου φώναξε τρομαγμένη. Γρήγορα πλησιάσαμε και είδαμε τη βρεφοκόμο μου να στέκεται στο δωμάτιο και να τρώει μήλα. Αμέσως η οπτασία εξαφανίστηκε. Όταν τρέξαμε στο δωμάτιο, είδαμε τη νεκρή στο κρεβάτι, και δίπλα της πάντοτε καθισμένες τις ανειδίκευτες νοσοκόμες, οι οποίες δεν την είχαν αφήσει ούτε λεπτό.... Έτσι πραγματοποιήθηκε η τελευταία σκέψη της ετοιμοθάνατης. Αυτή είναι μία εντελώς αξιόπιστη διήγηση για κάτι, το οποίο έχω δει η ίδια".
[18 Απρίλη 1884].

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 13:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι τέτοιο είναι αυτό που εγώ θα θεωρούσα "υπερφυσικό" ή "παραψυχολογικό" φαινόμενο, χωρίς υπερβολές, με απλότητα και φυσικότητα.
Στη γλώσσα δεν είμαι ιδιαίτερα ακριβολόγος, είναι μια αδυναμία μου αυτό, αλλά αν προσπαθήσω να την κρύψω, θα γίνει ελάττωμα.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Menia21
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 19:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Menia21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω έχω να πω δυο λόγια μόνο και μετά ας πει όποιος θέλει ότι θέλει.Αυτά που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε και να δούμε είναι πολύ περισσότερα από αυτά που αντιλαμβανόμαστε ως άνθρωποι.Κι αν νομίζουμε ότι είμαστε παντοδύναμοι,ΛΑΘΟΣ!Μυαλό μόνο έχουμε,κατά τ' άλλα,ακόμη και τα ζώα έχουν πιο ανεπτυγμένες αισθήσεις από τις δικές μας.Πιστεύω ότι αν συγκεντρωθούμε και καταφέρουμε να ερμηνέψουμε σωστά κάποια γεγονότα,τότε θα μπορούμε να προσδιορίσουμε πραγματα που τωρα μας φαινονται ακατανοητα.Π.χ. τα ονειρα δεν ειναι παντα αληθινα,ομως σε ενα μικρο ποσοστο πραγματικα εντυπωσιαζουν.Προσωπικα,τα δικα μου ονειρα με προειδοποιουν για κατι επερχομενο.Απλα πολλες φορες δεν τα ερμηνευω σωστα (οι ονειροκριτες λενε αρλουμπες).Επισης η διαισθηση ειναι κατι το τρομερο και αν μπορουσαμε να την αξιοποιησουμε,τοτε θα βρισκαμε και το μελλον μας.Απλα τα εχουμε αφησει να ατονησουν ή ακομα δεν τα εχουμε συνειδητοποιησει καθολου,κλασικοι υλιστες.Μπορει να ακουγομαι φανατισμενη,αλλα εκνευριζομαι αφανταστα οταν ακουω καποιους να λενε τρελους οσους εχουν ζησει περιεργες καταστασεις.Χαρακτηριστικα: ημουν με μια φιλη μου στο δρομο,και μας σκουνταει και μας προσπερναει μια κοντη μαυροφορεμενη γρια.Δηλαδη εμενα σκουντιξε αγενεστατα.Οποτε κι εγω εκνευριστηκα και την εβρισα. Αυτο που ακολουθησε ήταν απιστευτο.Η γρια προχωρησε λιγο πιο μπροστα μας και εξαφανιστηκε μπροστα απο τα ματια μας.Εγω με τη φιλη μου κοιταζομασταν σα χαζες,χωρις να τολμαμε να πιστεψουμε αυτο που ειδαμε.ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!τρελαθηκαμε απο το φοβο μας και πανικοβλητες φυγαμε τρεχοντας.Ακομα δεν μπορουμε να το εξηγησουμε αυτο.Σε οσους το ειπαμε βαλανε τα γελια και μας ειπαν οτι ειμαστε υπερβολικες.Κι ομως,το ειδαμε και οι δυο.Η γρια εξαφανιστηκε.Αν υπαρχει καποιος που μπορει να το εξηγησει αυτο ας το κανει.
Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 19:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μυαλό μόνο έχουμε,κατά τ' άλλα,ακόμη και τα ζώα έχουν πιο ανεπτυγμένες αισθήσεις από τις δικές μας.

Μένια, δε νομίζω οτι σε αυτή τη μικρή παρεούλα όπως προείπα, θα βρείς κάποιον που να χλευάζει με αυτά. Μπορεί να μη συμφωνεί, δικαίωμα του είναι άλλωστε, αλλά δε μπορεί να χλευάζει ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ να ερμηνεύσει.
Κράτησα στο quote κάτι απο αυτά που είπες και που έχω κάποια αντίρρηση.

ΔΕΝ έχουμε ΜΟΝΟ μυαλό. Η διαφορά μας απο τα υπόλοιπα είδη του ζωικού βασιλείου όπου ΚΑΙ εχείς ανήκουμε, είναι ότι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ έχει μια γέφυρα επικοινωνίας ΜΕΤΑΞΥ της ψυχής του και του μυαλού του. Η γέφυρα αυτή ονομάζεται ΝΟΗΣΗ.
Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που τα ζώα, έχουν πιό ανεπτυγμένες αισθήσεις απο εμάς, η έληψη της ΝΟΗΣΗΣ.
Σε προηγούμενο τόπικ έχουμε αναφερθει εκτενέστερα σε αυτό.

Τώρα για το περιστατικό που ανέφερες, είναι όντως ΠΟΛΥ χαρακτηριστικό, αν μάλιστα το ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ με τον πρόσφατο χαμό κάποιου αγαπημένου προσώπου.
Αν θές, περιέγραψέ μας πολύ πιο αναλυτικά το περιστατικό.
Π.χ απο που ερχόσουν εσυ και η φίλη σου, το παρουσιαστικό της γριάς γυναίκας, που είχατε σκοπό να πάτε και που τελικά πήγατε, γενικά πράγματα που ίσως σε βοηθούσουν να αντιληφθείς πιό βαθεία το περιστατικό.

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νathanal
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 15:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νathanal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Θέλω να πάρω τα πράγματα από την αρχή.
Το υπερφυσικό δεν είναι κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνουμε απαραίτητα, είναι κάτι που υπερβαίνει τους νόμους που ισχύουν σε αυτόν τον πλανήτη.
Υπάρχει η ακούσια επαφή με το υπερφυσικό και η συνειδητή.
Την δεύτερη περίπτωση την κατέδειξαν μεγάλοι δάσκαλοι και μύστες του πνευματος,οι οποίοι όχι μόνο κατείχαν τα του φυσικού νόμου , αλλά υπάκουαν σε αυτούς οι νόμοι της δημιουργίας.Γι'αυτούς η έννοια υπερφυσικό υπάρχει μόνο ορθολογιστικά,δηλ αν ρωτούσες τον Λόγο την ώρα που περπατούσε πάνω στα κύμματα,αν αυό που έκανε ήταν φυσικό, θα σου απαντούσε "όχι, είναι υπερφυσικό".Ο άνθρωπος όμως που έχει χάσει την επαφή του με τη δημιουργία και τις δυνάμεις που διέπουν αυτήν, υπερφυσικό εννοεί ό,τι δεν μπορεί να υπερβεί σύμφωνα πάντα με τις φυσικές του δυνατότητες.

Μια ερώτηση, τι είναι το ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ;;;
Πώς το αντιλαμβάνεστε και πως το εννοήται;;;

Η απάντηση στον φίλο Κέλσο,λοιπόν,εξαρτάται από το αν βρίσκεσαι κάτω από τους νόμους ή υπεράνω αυτών.Πιστεύουμε στον άνθρωπο των φυσικών δυνατοτήτων ...

"...Εγώ είπα θεοί είσθε σείς, και υιοί Υψίστου ΠΑΝΤΕΣ. Σείς όμως ώς άνθρωποι αποθνήσκετε..."

ή στον άνθρωπο θεό;

"...τα έργα τα οποία εγώ κάμνω, και εσείς θέλετε κάμνει, και μεγαλύτερα τούτον κάμνετε..."


Πάντα όμως όπου και αν βρίσκεσαι έχει την ορθολογιστική έννοια.

Υ.Γ.1
Ακούσια έχουμε έρθει όλοι λίγο-πολύ με "υπερφυσικά φαινόμενα" ή έχουμε ακούσει γι'αυτά.Πιστεύω ακράδαντα πως ο σκοπός τους είναι να ξυπνήσουν την συνείδηση μας και να σπάσουν τα όρια του νου μας.

Υ.Γ.2
Καλό θα είναι όταν απευθύνουμε μία ερώτηση,να είναι σε πρώτο πληθυντικό ή να αναφερόμαστε στον άνθρωπο.
π.χ.
Πώς αντιλαμβανόμεθα και πώς εννοούμε το υπερφυσικό;
ή
Πώς αντιλαμβάνεται και πώς εννοεί ο άνθρωπος την λέξη υπερφυσικό;

Με αγάπη και εκτίμηση,
Λία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 16:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το υπερφυσικό δεν είναι κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνουμε απαραίτητα, είναι κάτι που υπερβαίνει τους νόμους που ισχύουν σε αυτόν τον πλανήτη...
...Γι'αυτούς η έννοια υπερφυσικό υπάρχει μόνο ορθολογιστικά,δηλ αν ρωτούσες τον Λόγο την ώρα που περπατούσε πάνω στα κύμματα,αν αυό που έκανε ήταν φυσικό, θα σου απαντούσε "όχι, είναι υπερφυσικό"...

Λία, κράτησα απο τα όσα είπες 2 πραγματάκια που τα θεωρώ σημαντικά.

Δίνεις έναν ορισμό στο "υπερφυσικό" που ΑΝΑΙΡΕΙ τους Νόμους της Δημιουργίας.
-ΕΡΩΤΗΣΗ: Μα είναι δυνατόν άραγε, να το υπερφυσικό να ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ή και να ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ τους νόμους που διέπουν την ΙΔΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ;;;
-ΕΡΩΤΗΣΗ: Και ποιους νόμους υπερβαίνει;;;
-ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αυτούς που ΕΜΕΙΣ γνωρίζουμε!!!
-ΕΡΩΤΗΣΗ: Μα.... είμαστε ΒΕΒΑΙΟΙ ότι τους γνωρίζουμε ΟΛΟΥΣ;;;
-ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δε θα είχα το θράσος να απαντήσω (εγω τουλάχιστον) καταφατικά...

Τώρα για το 2ο σημείο.
Τα δύο χωρία απο τη Γραφή που ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ παρέθεσες αφενός μεν, αναιρούν όσα παραπάνω είπες περί "υπέρβασης" των φυσικών νόμων του πλανήτη, αφ'ετέρου δέ αν τα αναλύσεις και εμβαθύνης στην ΟΥΣΙΑ τους θα δείς ότι ο Λόγος ΔΕΝ θα μπορούσε ΠΟΤΕ να πέι ότι όσα θαυμαστά έκανε ήταν υπερφυσικά!!!
Γιατί αν έλεγε κάτι τέτοιο και συνδιάζοντας το ότι "όσα Εκείνος ποιεί και εμείς (οι εν ύπνο θεοί αν θές), μπορούμε να ποιήσουμε" θα σήμαινε ότι τελικόις ΟΛΟΙ ΜΑΣ είμαστε Υπερφυσικοί!!!
-ΕΡΩΤΗΣΗ: Μα αν είμαστε Υπερφυσικοί, τότε γιατί ΟΛΟΙ ΜΑΣ βρισκόμαστε σε αυτή τη κατάσταση και εννοώ την κατάσταση του "Εν ύπνο Θεοί";;;
-ΕΡΩΤΗΣΗ: Και ποιοι είναι τέλος πάντων οι "απλά" Φυσικοί 'Ανθρωποι;;;

Δε ξέρω αν σε "μπέρδεψα", σκοπό είχα να σε προβληματίσω πάντος...
Ζητώ συγγνώμη αν το συντακτικό μου δεν είναι εκέινο που θα έπρεπε να είναι, αλλά πολλές φορές (σχεδόν πάντα δηλαδή) όταν εγώ έχω το χρόνο να μπώ και να γράψω λίγο στα forums, είναι σε χρόνο που κλέβω απο άλλα που κανονικά θα έπρεπε να κάνω!!! Το κάνω στα κλεφτά δηλαδή
Θα προσπαθήσω πάντως να διορθωθώ, αυτό είναι υπόσχεση...

Φιλικός πρός πάντες,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2002, 22:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well,kalhspera!katarxhn,kai kata thn gnwmh mou iparxei ontos i legomenh "thlepatheia".Fadasteite,oti eimaste kati san pompoi..to anthrwpino myalo einai kataskeyasmeno etsi wste na lamvanei sygkekrimena minimata kai syxnothtes..As poume px,oti twra pou grafw,einai dipla mou kapoio pneyma ( to kserw ginomai ipervolikh) alla egw den mporw na antilifthw gia ton mono logo oti ekpempoume se diaforetikes syxnothtes.Merikoi anthrwpoi,exoun to "xarisma" na ekpempoun kai se alles syxnothtes..kai na antilamvanontai polla perissotera apo oti ena fysiologiko anthrwpino myalo tha mporouse.Polloi lene oti de iparxei kati tetoio,kai oute pote tha mporouse na einai efikto..Egw lew oti kaneis den exei apodeiksei oti iparxei i thlepatheia,kai enas allos kosmos pera apo emas,alla kai kaneis den exei apodeiksei to antitheto.Etsi,den mporoume na apokleisoume kamia pithanothta..Einai san to oksygono..den to vlepoume,alla yparxei.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2002, 22:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Tzo και καλωσήρθες στο Φόρουμ.

Όπως παλιότερα, ο υπνωτισμός, ο βελονισμός, η ψυχοσωματική ενότητα και άλλες επιστήμες και γνώσεις του εσωτερισμού έγιναν αποδεκτά πολύ δύσκολα, έτσι και η τηλεπάθεια θα γίνει αποδεκτή κάποτε όταν όι άνθρωποι είναι έτοιμοι να την δεχτούν. Κάποιες Σχολές του Εσωτερισμού υποστηρίζουν ότι η ανθρωπότητα θα έχει κάποτε ώς ικανότητα την τηλεπάθεια σε μαζική κλίμακα ως μια αίσθηση όπως η ακοή ή η όραση.

Εσύ είχες κάποιες εμπειρίες προσωπικές που σε έπεισαν για την ύπαρξη αυτού του φαινομένου;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2002, 14:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well,oxi den exw kamia empeiria panw sto thema..apla apo mikroula psaxnomoun,kai xerw ametrhta pragmata panw s'ayto.Padws,kai kyriotera ta 2 teleytaia xronia prospathw na vrw mia ekshghsh.Vevaia ola sto telos erxontai se antithesi me thn thriskeia kai thn ekklhsia mas.Vevaia den einai kai o,ti kalytero ayto.Kapoia anekshghta pragmata,kapoia pragmata pou den ta ftanei o koinos anthrwpinos nous,mporei polles fores na ta ermhneytoun me thn fysikh,kai me aplous fysikous nomous,alla iparxoun pragmata pou den ginontai na apodeixtoun me ayta..kai etsi prepei na pistepsoume oti ola ayat ginontai apo kapoion pou einai anwteros apo emas,i apla exei parapanw dynatothes.Ayto emeis to ermhneyoume apla san kapoion pou einai pio ekseligmenos apo emas,exei perissoteres ikanothtes,kai polles fores to fovomaste.ayto i thriskeia to aporiptei..kai leei pws oles aytes oi dynameis kai ola ayta ta anekshghta fainomena,einai "kakes dynameis",kai pisteyei oti oles aytes oi dynameis prepei na ofeilontai sto Theo.twra..ti mporei na pistepsei kaneis..??
Eyxaristw gia to kalwsorisma 8)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2002, 22:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα το μήνυμα της φίλης Μένιας.Μένια κορίτσι μου δεν είσαι καθόλου υπερβολική.

Μου έχει συμβεί αρκετές φορές στη ζωή μου να δω προειδοποιητικά όνειρα.

Να δώσω ένα σύντομο παράδειγμα:είδα τον πατέρα μου να οδηγεί το οικογενειακό μας αυτοκίνητο.Καθόμουν στο κάθισμα του συνοδηγού.Είμασταν σταματημένοι.Μας επιτίθενται δυο άγνωστοι και μαχαιρώνουν τον πατέρα μου στα πλευρά.Τότε ξυπνάω έντρομη.

Την άλλη μέρα ο πατέρας μου έπεσε από τη μηχανή και χτύπησε στο ίδιο σημείο όπου τον μαχαίρωσαν στο όνειρο.Σύμπτωση;Ίσως.
Σαφώς συμφωνώ ότι οι ονειροκρίτες λένε χαζομάρες, ο κόσμος των ονείρων είναι πολύ προσωπικός για τον καθένα, ένας κόσμος όπου είσαι απόλυτα ελεύθερος να εκφράσεις φόβους,επιθυμίες, οπότε οι πιθανές εξηγήσεις είναι τόσες όσοι και οι άνθρωποι που ονειρεύονται.
Τί γίνεται όμως όταν βλέπεις πράγματα που επαληθεύονται; 'Η τί γίνεται όταν ονειρεύεσαι κάποιον άγνωστο που συναντάς μετά από λίγες μέρες???

Και ακόμα χειρότερα,τί γίνεται όταν ΞΥΠΝΙΟΣ "αντιλαμβάνεσαι" πράγματα,καταστάσεις που αφορούν πραγματικά γεγονότα που διαδραματίζονται σε άλλο χώρο την ίδια στιγμή;Πώς εξηγείται να μπαίνεις σε ένα δωμάτιο, να διαισθάνεσαι ένταση και να σου λένε ότι πριν από μισή ώρα είχε γίνει καυγάς στο ίδιο δωμάτιο,χωρίς να το μάθει κανείς άλλος?

Παιδιά μου έχουν συμβεί όλα αυτά τα πράγματα και ο περισσότερος κόσμος που τα έχω πει με θεωρεί τρελή.Δεν ξέρω να τα εξηγήσω, ξέρω μόνο ότι ΕΓΙΝΑΝ!

Αν και άλλοι αναγνώστες είχαν παρόμοιες εμπειρίες,ας τις μοιραστούν μαζί μας.Ανοίξατε εκπληκτικό θέμα,μακάρι να το είχα δει νωρίτερα.
Και αν κάποιος μπορεί να πει κάτι πάνω στο θέμα,παρακαλώ να το κάνει,είμαι ανοιχτή σε απόψεις.Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία και συγνώμη αν έγραψα πάρα πολλά!


""Δάσκαλε,δείξε μου το δρόμο""
""Ο δρόμος είναι στα πόδια σου...""

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 01:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, παρα να σε πιστέψω ότι σου άρεσε το θέμα τόσο πολύ, αφου το έστειλες 5 φορές!!!

Σε πειράζω σκοτεινέ άγγελε

Λοιπόν, ανέφερες πολλά παρεμφερεί πράγματα μαζί και μπερδεύτικα
'Ισως να φταίει το ότι νυστάζω
Αν δε σου κάνει κόπο, για βάλετα σε μιά τάξη και να είσαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι έχουμε όντως πολλά να πούμε...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 15:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agaphte mou skoteine aggele(darkangel me 2 logia)

katarxhn,tha symfwnhsw me ola ayta pou eipes,an kai opws eipe kai o filos mas,kelsos,ta eipes ligo mperdemena,isws giati itheles na ekfraseis polles skepseis sou taytoxrona:)

Katadeyteron,etyxe kai egw na exw kapoies empeiries panw se ayto to thema,diladi na dw kapoia "profhtika" oneira.
Tha sas anaferw ena poly prosfato paradeigma..prin merikes evdomades,etyxe na arrwsthsei o pappous mou,pou menei sthn allh akrh ths elladas..kai eixa na ton dw para poly kairo,konta ston 1 xrono.Etyxe (?) loipon,na paw na ton dw to idio savvatokyriako pou arrwsthse kai htan etoimothanatos,enw htan apolyta ygeihs.Thn prwth mera pou phga,htan ola mia xara.To vrady,omws,sto oneiro mou eida oti eixa paei egw kai me ton pappou mou se ena ksenodoxeio,kai mas evalan sto dwmatio 315.Thn allh mera loipon,o pappous mou peftei thyma mias poly sovarhs astheneias,kai ton phgame amesws sto nosokomeio.To dwmatio opou evalan ton pappou mou htan to 315..to idio dwmatio pou eixa dei kai sto oneiro mou.Symptwsh i mipos kati allo...??
polla filia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 22:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά 1000 συγνώμη,αφαίρεσα τα 4 επιπλέον μηνύματα,έφταιγαν μάλλον τα πολλαπλά κλικ.

Δεν είχα πρόθεση να σας μπερδέψω.Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι είχα προειδοποιητικά όνειρα όπως η φίλη Μένια αλλά και πολλές φορές όντας ξύπνια,αντιλαμβάνομαι πράγματα πέρα από τις 5 αισθήσεις μου.Πράγματα που δεν αντιλαμβάνεται κανείς άλλος από τους παρευρισκόμενους αλλά είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι τα αισθάνομαι.

Δεν ξέρω αν οφείλονται σε κάποιες δυναμεις,αλλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω τις απόψεις σας.Το μόνο σίγουρα είναι ότι είμαι πολύ δεκτική σε τέτοιου είδους εμπειρίες.Και έφόσον έχουμε ζήσει παρόμοιες καταστάσεις, μπορούμε να κάνουμε μια ωραία συζήτηση.Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερα να πούμε.Να είστε όλοι καλά!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 03:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοτεινέ 'Αγγελε_78 (θυλικού γένους είπμε!!!), πές μας τι θεωρέις ότι είναι τα όνειρα και τι συμβαίνει κατα τη διαρκεια των ονείρων και του ύπνου φυσικά.
Δίνοντας την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ άποψη επι του θέματος, θα δείς ότι έχεις κάνει και το πρώτο βήμα για τη ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟΥ.
"'Ενα ταξίδι χιλιομέτρων ξεκινά ΠΑΝΤΑ απο ένα βήμα"

Είμαστε παρέα σου και θα σε βοηθήσουμε όλοι να κάνεις αυτό το μακρυνό ταξίδι πιό "ευχάριστα".

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 16:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω ασχοληθεί σε βάθος με αυτά τα πράγματα...
Απλά μου κινούν την περιέργεια ορισμένα γεγονότα που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια ενός ονείρου μου,και μιλάω πάντα με βάση τις εμπειρίες μου.Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Έχω χωρίσει τα όνειρα σε κατηγορίες:
1)Αυτά που δεν έχουν ουσιαστικό νόημα, που απλά "αδειάζουν" το κεφάλι από την πληθώρα άχρηστων πληροφοριών που με βομβαρδίζουν κάθε μέρα.

2) Τα όνειρα που εκφράζουν επιθυμίες. (τα σχόλια περιττά)

3)Τα όνειρα που είναι με συμβολισμούς και εκφράζουν είτε "πρόβλεψη" για το μέλλον είτε "απωθημένη" επιθυμία

4)τα καθαρά προφητικά όνειρα.

Λοιπόν,στα όνειρα που εκφράζουν επιθυμία,καταλαβαίνω ότι ονειρεύομαι (Lucid dreaming) όπως διάβαζα σε άλλο τοπικ και επιλέγω την εξέλιξη του ονείρου.Φυσικά η έκβαση είναι ευχάριστη και ξυπνάω άλλος άνθρωπος,γιατί έστω και στον ύπνο μου ικανοποιείται κάποιοα επιθυμία μου.

Στα προφητικά όνειρα τα οποία δεν είναι πολύ συχνά, (1-2 φορές στο τρίμηνο) βλέπω πράγματα που επαληθεύονται ακριβώς όπως τα ονειρεύτηκα, όπως για παράδειγμα τα ρούχα που φορούσε κάποιος, μια κουβέντα που είπε, ένας χώρος στον οποίο βρίσκομαι...

Σας είπα ότι δεν ξέρω να τα εξηγήσω όλα αυτά.Ξέρω όμως ότι χαίρομαι που συμβαίνουν.Θα επανέλθω με περισσότερα σύντομα.Σας ευχαριστώ που διαβάζετε αυτά που γράφω.Χαιρετώ σας!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2002, 01:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοτεινέ 'Αγγελε, είναι ευνόητο το ότι διαβάζουμε τα όσα γράφεις (όχι μονο εσυ αλλα όλων τα γραφώμενα φυσικα).
Μου αρέσει ο τρόπος σκέψεις σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια απο όσα έχεις αρχήσει να μας περιγράφεις...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2002, 16:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!
Όπως άρχισα να λέω και στο προηγούμενο μήνυμα,έχω χωρίσει τα ΔΙΚΑ μου όνειρα σε 4 κατηγορίες.Έχω καταλήξει σ'αυτές διότι γνωρίζω καλά πιστεύω τί συμβαίνει στο μυαλό ή στην ψυχή μου.
Πχ αν θέλω κάτι πάρα πολύ αλλά δεν μπορώ να το έχω,τότε το βλέπω σε όνειρο εκπληρώνοντας έστω και έτσι την επιθυμία μου.

Τώρα,υπάρχουν και περιπτώσεις όπου όταν πρόκειται να συμβεί κάτι σημαντικό στη ζωή μου έχω ένα προφητικό όνειρο,σε ποσοστό 80%.Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και κυρίως τη φυσική μου κατάσταση.Σε περιόδους όπου είμαι αγχωμένη ή άρρωστη,δεν θυμάμαι κανένα όνειρο.

Εστιάζω στα προφητικά όνειρα για τους εξής λόγους:
-είναι τα πιο ζωντανά,αισθάνομαι πραγματικά σαν να τα ζω στον "ξύπνιο" μου.
-Είναι μεγαλύτερα σε διάρκεια,με περισσότερες λεπτομέρειες και πιο συναισθηματικά φορτισμένα.

Επίσης βλέπω καταστάσεις,μέρη κλπ που μου είναι συνήθως άγνωστα.Αν το όνειρο περιλαμβάνει και πρόσωπα,συνήθως είναι γνωστά.
Σε επόμενο μήνυμα θα δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τί εννοώ.

Επειδή με ρώτησες φίλε Κέλσο "τι θεωρέις ότι είναι τα όνειρα και τι συμβαίνει κατα τη διαρκεια των ονείρων και του ύπνου φυσικά"
σου απαντώ ότι στα όνειρα (ή τουλάχιστον σε πολλά από αυτά) ερχόμαστε σε "επαφή" με ανθρώπους που συνδεόμαστε συναισθηματικά,πχ φίλους,συγγενείς ή αγαπημένους. Κατα κάποιο τρόπο γίνεται μια "σιωπηλή" συζήτηση για τις σχέσεις μας ή κάτι που δεν μπορούμε να εκφράσουμε με λόγια.Και θεωρώ εξίσου πιθανό μια δύναμη που υπάρχει εκεί έξω,ότι και να είναι,να μας προειδοποιεί για κάτι που μπορεί να μας κοστίσει ψυχικά.Σας έμπλεξα πάλι? Δεν έχω τέτοια πρόθεση αλλά είμαι και γω λίγο μπερδεμένη.Ελπίζω στη πορεία της συζήτησης να τα ξεκαθαρίσουμε όλα...Ο Σκοτεινός σας Άγγελος...

Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2002, 01:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε αφήσω να μας πείς και άλλα για τα όνειρά σου και πώς εσύ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ νομίζεις ότι είναι αυτές οι καταστάσεις. Δε το κάνω για να μη σου διακόψω τους ειρμούς σου.
Αλλά θα σου απαντήσω στο ρητορικό φαντάζομαι ερώτημά σου.
Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;

Καταρχάς Σκοτεινέ Αγγελε, σκιά δεν υπάρχει εάν πρώτα δεν υπάρξουν ΦΩΣ και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ να φωτισθεί.
Το φώς λοιπόν ΥΠΑΡΧΕΙ.
Αντικείμενο και αυτό ΥΠΑΡΧΕΙ.
Για να μεγαλώσουμε λοιπόν τη σκιά μας, θα πρέπει να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΣΤΕ απο το τη ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ.
'Αρα η σκιά είναι αποτέλεσμα ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗΣ.
Να γιατί ο Πλάτωνας μας φανέρωσε το μυστικό του κόσμου, με τον μύθο της σκιάς!!!

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2002, 23:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά!!
Όπως άρχισα να λέω και στο προηγούμενο μήνυμα, έχω δει αρκετά προφητικά όνειρα στη ζωή μου.
Αφορούν κυρίως άτομα του οικείου περιβάλλοντός μου,ειδικά αν υπάρχει αμοιβαία συμπάθεια και εμπιστοσύνη.
Σας είχα υποσχεθεί ένα μικρό παράδειγμα για να καταλάβετε τί εννοώ.

Πριν από τέσσερα χρόνια περίπου,είχα δει έναν συμμαθητή μου από το λύκειο να έχει πέσει θύμα τροχαίου.Συγκεκριμένα,βρισκόταν σε ένα κόκκινο ΙΧ που είχε τρακάρει με ένα μαύρο ΙΧ στο Λυκαβηττό.Ευτυχώς δεν είχε πάθει τίποτα.

Όταν τον βρήκα και του είπα το όνειρο,μεταξύ σοβαρού και αστείου,έβαλε τα γέλια,λέγοντάς μου ότι ούτε είχε κόκκινο αυτοκίνητο,ούτε σκόπευε να πάει στον Λυκαβηττό.

Μετά από λίγες μέρες που τον είδα,μου είπε ότι ήταν όντως επιβάτης σε κόκκινο αυτοκίνητο ενός φίλου που τράκαρε με ένα άλλο μαύρο αμάξι ξημερώματα Κυριακής σε δρόμο γύρω από τον Λυκαβηττό,γυρνώντας από ένα πάρτυ.

Ακόμα και σήμερα μας συνδέει μεγάλη φιλία με αυτό το πρόσωπο και ίσως ήταν ένα μήνυμα για να τον προειδοποιήσω.

Για να πώ δυο λόγια γενικά,πιστεύω ότι ο κόσμος που μας περιβάλλει είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι πιστεύουμε.Χωρίς να είμαι μοιρολάτρις,πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι προορισμένα να γίνουν.Κάποιος λοιπόν (εκτός από το υποσεινείδητο μας) θέλει να μας πει να προσέχουμε.Αν θέλουμε να ακούσουμε,πρέπει να έχουμε ανοιτό το μυαλό και την ψυχή μας και να είμαστε χαλαροί.Αυτό δυστυχώς συμβαίνει μόνο όταν κοιμόμαστε ή τέλος πάντων όταν είμαστε απολύτως συγκεντρωμένοι και ήρεμοι.Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω "μαντικές" δυνάμεις,απλά όταν ενδιαφέρομαι και αγαπώ κάποιον,τότε για μένα προέχει η ευτυχία του ατόμου αυτού.Και τότε επειδή οι ζωές μας συνδέονται ό,τι συνέβη ή θα συμβεί με επηρεάζει άμεσα.Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που βλέπω αυτά τα όνειρα.Ίσως να κάνω και λάθος.Εσείς τί λέτε???
Περιμένω τις απόψεις σας...

Φίλε Κέλσο, όσο για το ερώτημα "ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;",πραγματικά δεν περίμενα τέτοια απάντηση και σ'ευχαριστώ γι'αυτό. Εγώ θα έλεγα ότι σ'ενα κόσμο όπως αυτός που ζούμε,σκιά υπάρχει όταν είσαι ΕΤΕΡΟΦΩΤΟΣ...
Σκοτεινός Άγγελος


Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 18:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera!
tha ithela me ti seira mou na anafero 2 peristatika pou den katafera pote na eksigiso,gia auto kai epapsa na to skeftomai, alla tora mou dosate aformi na ta xanathumitho.Isos vevaia gelasete..alla thelo toso mia exigisi
Pano apo to krevati pou koimamai exo ena rafi, pano sto opoio eixa topothetimeno ena tsantaki, to opoio omos den borei na stathei orthio giati i vasi tou den einai statheri. Ena bradu pou koimomoun xupnisa ksafnika kai eida to tsantaki se slow motion merika ekatosta prin prosgeiothei brosta mou,ligo koufo tha mou peite...ontos, ego dexomai oti auto isos to eida ston upno mou. Auto pou me apasxolei omos einai a)pos kai giati epese to tsantaki? esto oti epese apo ena seismo kai esto oti kai autos itan o logos pou xupnisa b)pos prosgeiothike orthio? afou den uparxei periptosi na stathei orthio poso mallon se mia anomali epifaneia kai poso mallon otan pesei apo ena upsos misou metrou? ekana polles dokimes rixnontas to moni mou apo to rafi (oute o newton na eimoun) den katafere omos pote na stathei orthio kai apo tetoio upsos!
To 2o peristatiko egine otan edina exetaseis. Duo mines prin doso eixa agonia min pathei kati to roloi mou tin ora ton exetaseon kai stamatisei kai den upologiso sosta to xrono,to proigoumeno vradu ton exetaseon..to roloi stamatise..pali kala na les pou egine to bradu kai to prolava!
an borei na exigisei kaneis parakalo as to kanei

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theandritis
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 19:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theandritis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα αναφερθώ για άλλη μια φορά στο βιβλίο του Κ.Δερβένη "ο άρχοντας των κεραυνών".
Ο δάσκαλος του Τσανγκ, του μαθαίνει και επιδεικνύει το τι μπορεί να κάνει με την ενέργεια, που ονομάζει "γιανγκ τσι" όταν έρθει σε επαφή με την γιν ενέργεια.

Όταν ο ασκούμενος μάθει να αποθηκεύει ενέργεια μέσα στο σώμα, αλλά και να την ωθεί έξω από αυτό.. αποκτά δυνάμεις που στα δικά μας μάτια φαντάζουν υπερφυσικές!!

~Ίσως το δικό μου άστρο να'ναι κάπου εκεί στο φως~



Αφροδιτη αυτο το βιβλιο λεει πραγματα που ο κοσμος δεν ειναι ετοιμος
ακομη νατα δεχτει.Δεν υπαρχει υπερφυσικο και φυσικο .Ολα ειναι μια
αδιαιρετη ενοτητα,την οποια κατακερματησε η χονδροιδεστατη αντιληψη
των περιορισμενων 5 αισθησεων του ανθρωπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kassiopi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 22:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kassiopi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος kassiopi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ θα ήθελα να μιλήσω λίγο για τα προφητικά όνειρα που ανέφερε και ο σκοτεινός άγγελος..
Προσωπικά για μένα έχουν γίνει κατα κάποιο τρόπο αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου αφού με "στοιχιώνουν" από σχετικά μικρή ηλικία, μια από τις σκέψεις μου πάνω σ'άυτά έχει να κάνει με την λεγόμενη διαίσθηση που ίσως να λειτουργεί και να εκφράζεται μέσα από τα όνειρά μας για να γίνει πιο αποδεκτή από εμας..ορισμένες φορές είναι πιο έυκολο να δεχτούμε ότι μας αποκαλύφθηκε κάποιο στοιχείο για την ζωή μας σ'ένα όνειρο παρά να πούμε πως η "αδικαιολόγητη" πίστη μας για την εκτροπή ένός γεγονότος οφείλεται στην διαίσθησή μας..
Τώρα βέβαια τίθεται και το ερώτημα της διαίσθησης..
Anyway σε ότι αφορά τα αγαπημένα πρόσωπα σίγουρα είναι λογικό να τους βάζουμε και στα όνειρά μας και να τους "συμπεριλαμβάνει" η διαίσθηση μας στις προβλέψεις της αφού είμαστε άμμεσα στενά συναισθηματικά δεμένοι..!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 10:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά για μένα έχουν γίνει κατα κάποιο τρόπο αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου
Γεια σου φίλη Kassiopi.Κράτησα αυτό που είπες,γιατί το θεωρώ σημαντικό.Πραγματικά όσοι έχουν κάποιες "παράξενες εμπειρίες",νομίζω ότι το πιο σωστό είναι να το θεωρούν πλέον φυσιολογικό.

Μιλώντας εκ πείρας,όταν σε κάποια παιδικά "αφύσικα" βιώματα αντέδρασα με την λογική,θέλοντας να είμαι όπως οι άλλοι,απέρριψα κι ένα κομμάτι του εαυτού μου..Έλκυα όμως "κατά έναν μαγικό τρόπο" ανθρώπους που είχαν κάτι "παράξενο".Ομολογώ ότι στην αρχή μ' εκνεύριζε αυτή η "τύχη",γιατί ουσιαστικά με βάζαν να σκεφτώ..κάτι που δεν ήθελα τότε να κάνω.Διαπίστωνα όμως,ότι οι άνθρωποι που το είχαν αποδεχτεί ως φυσιολογικό γι αυτούς δεν είχαν κανένα πρόβλημα ...

Είδα όμως και την μοναξιά της διαφορετικότητας.. κάποιος,που τον συνάντησα μόνο μια φορά, μου είπε:"με θεωρούν γρουσούζη,ότι εγώ τα προκαλώ..είπα σε κάποιον να προσέξει την σκάλα,τώρα που θα κατέβει,γιατί μπορεί να πέσει.Κι έπεσε..Το γιατί δεν με καταλαβαίνει κανείς",υπάρχει ακόμη στο μυαλό μου..Το παράξενο ήταν ότι "γνώριζε" με την πρώτη ματιά ότι θα τον "καταλάβαινα"..ήξερε αρκετά πράγματα για μένα,που ήταν αδύνατο να τα γνωρίζει..ακόμη διερωτάμαι πώς..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kassiopi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 15:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kassiopi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος kassiopi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή rosarium την μοναξιά της διαφορετικότητας να σαι σίγουρη πως την βιώνουν πολλοί μα πάρα πολλοί άνθρωποι, σκέψου ότι η δικία μου σχολική εμπειρία συνοδευόταν κατά ένα μεγάλο μέρος από επίθετα όπως μάγισσα και διάφορα άλλα συναφή μόνο και μόνο επειδή είχα το θάρρος των εμπειριών μου και δεν ενσωματώθηκα στη μάζα..το ότι αντιλαμβανόμαστε κάποια πραγματα γύρω μας δεν μας κάνει διαφορετικούς μόνο αλλά και ξεχωριστους θα έλεγα(κι ας ακουγεται ψωνίστικο..)κι αυτό διότι εμείς έχουμε την ευτυχία να καταλαβαίνουμε το περιβάλλον και τους ανθρώπους γύρω μας ακόμα κι όταν τα μάτια μας είναι κλειστά και όχι όπως οι περισσότεροι να κρίνουμε απο αυτα που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις.
Στα 19 γενέθλια μου με πλησίασε ένας τύπος που δεν γνωριζα και ακόμα δεν γνωρίζω ουτε κάν το όνομα του και μου χάρισε ένα δαχτυλίδι, μου είπε κάποια πράγματα για τη ζώή μου και φυσικά ποτέ δεν τον ξαναείδα..Σύμπτωση;Τύχη; Εξήγησέ το αν μπορείς, εγώ πάντως δεν προσπάθησα να βρώ άκρη στα πώς και τα γιατί επειδή δεν είμαι έτοιμη ακόμα για κάτι τέτοιο, απλά το δέχτηκα σαν γεγονός και το άφησα κομμάτι της ζωής μου..
Πρέπει να δεχόμαστε τη φύση μας και να αγκαλιάζουμε αυτο που κρύβουμε μέσα μας, άλλωστε αργά ή γρήγορα η αφορμή θα δωθεί και θα τα βρούμε πάλι μπροστά μας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy